Vörös Zászló, 1980. szeptember (32. évfolyam, 208-232. szám)

1980-09-02 / 208. szám

Labdarúgás AZ A DIVÍZIÓBAN Vasárnap Temesváron bonyo­lították le az 5. forduló utolsó mérkőzését. Amint ismeretes, a Politehnica Temesvár — GSM Brassó találkozót azért kellett elhalasztani, mert a műegyete­misták csapata Spanyolország­ban nemzetközi tornán vett részt és későn érkezett haza. A portya fáradalmai azonban nem gátolták meg abban, hogy 2—1 arányban legyőzze a brassóia­kat. Miután a brassóiak is ve­reséget szenvedtek, az ötödik forduló után az A divízióban nincs olyan csapat, amely ne szenvedett volna vereséget. A bajnokság állásában a következő változás következett be: a te­mesvári Politehnica 4 ponttal, 3—4-es gólaránnyal a 11. helyre került. Őt követi a 12. helyen az „U“ Kolozsvár-Napoca, 13. ASA, 14. Jiul 4—4 ponttal. 15 PC Olt, 16. SC Bacau 3—3 pont, 17. FCM Galac 2 pont, 18. Pro­­gresul Vulcan 1 pont. gyors gól megzavarta a Chimica játékosait, akik kapkodni kezd­tek és átengedték a kezdemé­nyezést a Pandurii-nak, de sze­rencsére most már a védelem, élén Vanvulea-val a kapuban biztosan hárít, sőt sikerül né­hány ellentámadást is indítani és a 88 percben Oprisov beállí­totta a végeredményt. A Chimi­ca az alábbi felállításban ját­szott: Vunvulea — Pop, Groza, Körtesi, Bancsik, Schiopu, Stoi­ca, Vigh, Oprisor, Papp (Don­göle), Sipos (Bálint), M. BARBU B DIVÍZIÓ Labdarúgó-bajnokságunk B di­víziójában vasárnap a harma­dik forduló mérkőzéseire került sor A második csoportban az alábbi eredmények születtek: Tractorul Brassó — Nitrami­nia fog­aras 3—0, Chimica — Pan­­durii Tirgu Jiu 4—2, Reva Ro­mion — Metalul Plopeni 0—0, CS Tirgoviste — Rapid Buka­rest 2—1; Gaz­ metan Medgyes Poiana Cimpina 2—0; Piacura Moreni — Autobuzul Bukarest 2—0; Metalul Bukarest — Lu­­ceafarul Bukarest 4—1; Rulmen­­tul Alexandria — Petrolul Plo­­iesti 1—0; Sirena Bukarest — Soimii Szeben 4—2. A csoport­ban a CS Tirgoviste vezet 5 ponttal, őt követik 4 ponttal a Rapid, Autobuzul, Sirena, Rul­­mentul és a Tractorul. A Chi­­mica 3 ponttal, 4—5-ös gól­aránnyal a tizedik. Chimica — Pandurii Tirgu Jiu 4—2 (2—1­) A vendéglátók támadásai ve­zették be a mérkőzést, a 4. percben Schiopu, a 8. percben Stoica, a 9. percben pedig Gro­za hagyott ki nagy helyzetet. A 21. percben egy hazaküldött labdát a szemfüles Opridor el­csípett és megszerezte a mérkő­zés első gólját. A 32. percben újból megingott a vendégek vé­delme, és Croitoru saját kapu­jába küldte a labdát. 2—0 A második félidőben ugyancsak a Chimica támadott többet, és az 57. percben Bancsi megszerezte csapatának a harmadik gólt. A támadások hevében a Chimica játékosai megfeledkeztek a vé­dekezésről és az 59. percben egy gyors ellentámadásnál a vendé­gek Rádoi révén szépítettek. A 65. percben ugyancsak egy el­lentámadás után Rádai másod­szor is hálóba talált. A két C DIVÍZIÓ Labdarúgó-bajnokságunk har­madik osztályában vasárnap a II forduló mérkőzéseit játszot­ták le. Eredmények: X. csoport: Lapos — Erzsébetbánya 2—1; STMARED Nagybánya — Opelul Régen 0—0; Minerul Baita — Electro-Zaharul Marosvásárhely 2—0; Radnabánya — CUPROM Nagybánya 2—0; Muresul Lu­das — Textila Naszód 1—0; Mi­nerul Ilva — Foresta Beszterce 2— 0; Avinlul Régen — Borsa­bánya 3—1; Silvicultorul Maie­­ru — Felsőbánya 1—1. XII. csoport: Métáiul Segesvár — Métáiul Kézdivásárhely 3—0 Avinlul Régen — Borsabán­ya 3— 1 (3—1). Az újonc C diviziós borsabányai csapat jól kezdett és a negyedik percben megsze­rezte a vezetést. Ez a gól hideg­zuhanyként hatott a régen­sekre, akik ezután valóságos bomba­zápor alá vették a vendégek kapuját, amelyet az egykori A osztályos kapus, Fehér védett. A támadássorozatnak meg is volt az eredménye, az Avintul a 12. percben Cioata, a 20. perc­ben Varadi, a 29. percben pe­dig ugyancsak Cioata révén be­vette ellenfele kapuját. A má­sodik félidőben az Avintul le­fékezett, a kezdeményezést a vendégek vették át, de az ered­mény már nem változott. Itt említjük meg hogy szerdán 5 órai kezdettel az Avintul barát­ságos mérkőzést játszik az FC Nagybánya A osztályos csapatá­val. (C. T.) Muresul Ludas — Textila Na­szód 1—0 (1—0). A vendégek az első perctől kezdve védekezésre álltak be és ez megzavarta a lud­asiakat, akiknek támadásai legtöbbször már a kapu előtt elakadtak A találkozó egyetlen gólját Katona szerezte. A ven­dégek a 64. percben egyenlíthet­tek volna, de Tapasztó kitűnő reflexszel hárította a biztos gól­nak látszó labdát. (I. B.) Métáiul Segesvár — Métáiul Kézdivásárhely 3—0 (2—0). Eb­ben a bajnoki idényben a se­gesvári csapat nincs egy cso­portban a többi Maros megyei együttessel, a XII. csoportban játszik Brassó, Kovászna és Hargita megye képviselőivel e­­gyütt. Vasárnap a segesváriak a kézdivásárhelyi Metalurt lát­ \ A SZAKSZERVEZETEK MŰVELŐDÉSI HÁZA ) 1 . ) . az alábbi köröket és tanfolyamokat ' ^ ‘ . \ \ szervezi: ' \ ^ Gyermekek részére ^ | — zongora , . \ — hegedű, gitár, mandolin ’ , — harmonika \ * — zeneóvoda i \ — ritmika és balett ' , — cselgáncs \ ’ Felnőtteknek i \ — szabás-varrás (nők részére)­­ — gyorsírás (kezdőknek és haladóknak) I : — gépírás \ \ — cselgáncs , (j — jóga * / — kulturizmus \ \ — modern tánc i S: — rádió-tv (kezdőknek és haladóknak) ’ I — idegen nyelvek: angol, német ) • — fotó 1 ^ — műkedvelő filmezés I — szobrászat i Feliratkozás a Művelődési Ház épületében: Marosvásárhely, t­­ Cuza Voda utca 22 szám, 1. emelet, 24-es szolja, 8-tól 17 óráig. i \ A gyermekek részére 1980. szeptember 1—15, a felnőttek * . részére pedig szeptember 1—30 között. j ' Bővebb felvilágosítás a 33-731-es telefonszámon i i ’ ták vendégül, amelyet jó játék­kal, biztosan győztek le. A se­gesváriak góljait Kramer (2) és Iosif szerezték. (I. T.) A MEGYEI LABDARÚGÓ­­BAJNOKSÁGBAN A harmadik forduló mérkő­zései az alábbi eredményekkel végződtek: Constructorul Maros­vásárhely — Sticla Tirnaveni 1—2; IRA Marosvásárhely — Viitorul Magyaré 3—1; Faianta Segesvár — Viitorul Marosvá­sárhely 2—0; Autobuzul Tirna­veni — Vointa Nyárádszereda 4—0; Cukorgyár Ludas — Re­­colta Vidrátszeg 2—1; Unirea Nyárádtő — Metalotehnica Ma­rosvásárhely 1—4; Vointa Erdő­­szentgyörgy — Medve­tó Szová­­ta 3—1; Vointa Sármás — Ener­gia Radnót 0—0. A Metalul Ré­gen — Comertul Régen találko­zót nem játszották le, mivel a rendezők nem biztosították or­vos jelenlétét a pályán. A megyei bajnokságban 3 for­duló után az Autobuzul vezet 6 ponttal, 9—0-ás gólaránnyal. Őt követi a Sticla, ugyancsak 6 ponttal, 7—3-as gólaránnyal. TENISZ A Mű­­résül Kupáért kiírt te­niszversenyt az elmúlt héten rendezték meg Marosvásárhe­lyen. Ezúttal a 24. alkalommal írták ki ezt a hagyományos ser­leget, amelyre 38 férfi és 26 nő nevezett be, 19 klub, illetve e­­gyesület színeit képviselve. A jó színvonalú mérkőzések után a helyezések az alábbiak: Férfi egyes: 1. Aurel Darában (Sánctatea, Nagyvárad), 2. Radu Giurgiu (CUPROM, Nagybá­nya), 3 Ovics Ivor (ASA, Ma­rosvásárhely) és Sütő Sándor (CUPROM). Férfi páros: 1. Aurel Darában — Radu Giurgiu, 2. Ionel Russe — Németh Zsolt (Nagybánya), 3. Ovics Ivor — Kádár Tibor (ASA) . Női egyes: 1. Camelia Chiriac (Dinamo, Brassó), 2. Rodica Gheorghe (Dunárea, Galac), 3. Cristina Cazacliu (Steaua) és Gabriela Precup (Sepsiszent­­györgy). Párhuzamosan a serlegver­sennyel rendezték meg a női divíziós bajnokság egyéni tor­náját 36 versenyző részvételé­vel. A versenyt C. Chiriac (Di­namo, Brassó) nyerte, a páros­ban pedig Szőke Gabriella (Di­namo, Bukarest) — Camelia Chi­riac (Dinamo, Brassó) végzett az első helyen. (C. A.) BIRKÓZÁS Az elmúlt napokban rendez­ték meg Marosvásárhelyen az országos szabadfogású birkózó­­bajnokság megyei döntőjét, a­­melyen a Sticla Tirnaveni, Mu­resul Ugra, marosvásárhelyi Co­mertul, 1-es számú ISK és a Muresul képviseltették magukat. Az ifj megyei bajnokok: 48 kg Máthé István (Muresul); 52 kg Kerekes György (Comertul); 57 kg Kiss Zoltán (Comertul); 62 kg Suba András (Comertul); 68 kg Kiss Endre (Muresul); 74 kg Benedek Csaba (Comertul); 82 kg Barkóczi Constantin­ Csaba (Comertul); 90 kg Ambrus La­jos (Muresul); 100 kg Ádám Jó­zsef (Comertul); +100 kg Kiss Sándor (Muresul). VÖRÖS ZÁSZLÓ — 3 OLDAL „Megéneklünk, Románia“ országos fesztivál Az öreg táncosok seregszemléje Marosvásárhelyen Vasárnap, augusztus 31-én zaj­lott Marosvásárhelyen az öreg táncosok negyedik fesztiválja. Is­meretes, hogy az öreg táncosok találkozóját Maros megye kultu­rális szervei kezdeményezték még a hetvenes évek elején. Az első rendezvényt 1973-ban tartották meg, amelyen a megye táncosain kívül öt megye képviseltette ma­gát, a másodikat 1976-ban 12 me­gye, míg a harmadikat 1978-ban 13 megye részvételével bonyo­lították le. A rendezvény iránt minden alkalommal rendkívüli érdeklődés nyilvánult meg. Bi­zonyíték erre a negyedik feszti­vál is, amelyre már 18 megye küldött résztvevőket. Fehér, Ba­cau, Besz­terce-Naszód, Brassó, Kolozs, Górj, Hunyad, Márama­­ros, Szilágy, Szeben, Arges, Bo­tosani, Kovászna, Iasi, Neamt, Suceava, Vilcea, Vrancea és ter­mészetesen Maros megye egy-két, illetve több csoporttal képvisel­tette magát. A fesztivál a mű­kedvelő táncosok színpompás fel­vonulásával kezdődött a Rózsák terén. Több ezer marosvásárhelyi lakos gyönyörködött a táncosok rögtönzött előadásában, gyönyö­rű népviseletében, a különböző tájegységek folklórjában. A Me­gyei Pártbizottság székháza előt­ti térségen a műkedvelők több mint félórás műsorát tekinthette meg a közönség. Ezen részt vett Nicolae Veres elvtárs, a Megyei Pártbizottság első titkára, vala­mint helyi párt- és állami szer­vek, kulturális életünk több kép­viselője. A szép műsor az Egye­sülés Mórájával zárult. Ezt köve­tően a műkedvelő táncosok a fő­téri szabadtéri színpadon folytat­ták előadásukat. Több mint har­minc tánccsoport remekelt. A kö­zönség, különösen a délutáni ó­rákban zsúfolásig benépesítette a szabadtéri színpad lelátóit és fer­geteges tapssal köszöntötte a lel­kes műkedvelőket. Hosszúra nyúlna beszámolónk, ha felsorol­nánk a tánccsoportokat, s azzal sem próbálkozunk, hogy szerep­lésüket, műsorukat külön-külön méltassuk. Azt viszont elmond­hatjuk, hogy az öreg táncosok negyedik fesztiválja jól sikerült. Alkalmunk nyílt arra, hogy meg­ismerjük a hazánk különböző folklórzónájában élő népi tánco­kat, népviseletet. A szakemberek — tudományos kutatók, koreográfusok, folkloris­ták, muzikológusok, tánccsopor­­tok irányítói, kulturális és művé­szeti intézmények képviselői — hétfőn a Művelődési Palota kis­termében kerekasztali­ beszélgeté­­sen vitatták meg a népi tánccal, táncmozgalommal kapcsolatos legfontosabb problémákat. A ta­nácskozáson Lőrincz Lajos tánc­mester A népi táncok megőrzé­se és áthagyományozása Maros me­gyében témával terjesztett elő ta­nulmányt Constantin Costea fővá­rosi kutató a Népi táncok színpa­di értékesítéséről, Virgil Medan kolozsvár-napocai muzikológus Az öreg táncok zenéje Erdély­ben, dr. Serafim Duicu, a Szín­művészeti Intézet lektora A ro­mán tánc értékesítése témával tartott előadást. A vita során szá­mos elvi és gyakorlati kérdést tárgyaltak meg. A fesztivál és az azt követő tanácskozás kétségtelen elérte célját. A bírálati megjegyzések, javaslatok, tanácsok minden bi­zonnyal hozzájárulnak ahhoz, hogy a jövőben a Maros megyei­ek kezdeményezése iránt még na­gyobb érdeklődés nyilvánuljon meg. A táncosok felvonulása A felsőváros vizei (Hunyad megye) táncosok A kibédi tánccsoport a színpadon (KONCZ JÁNOS felvételei)