Vörös Zászló, 1981. december (33. évfolyam, 284-310. szám)

1981-12-01 / 284. szám

VÉGET ÉRT A KÁRPÁTOK KUPA NEMZETKÖZI FÉRFI KÉZILABDA-TORNA Románia A csapata az első ROMÁNIA A 20—19 (9—9) SZOVJETUNIÓ A vásárhelyi sportcsarnokban mintegy 4 000 néző foglalt helyet Persze, a tv jóvoltából több százezren tekintették meg a mér­kőzést. A jubileumi nemzetközi torna döntő mérkőzésén mindkét csa­pat nagy becsvággyal játszott, óriási erőbedobással küzdött a győzelemért. Ezt válogatottunk­nak sikerült kiharcolnia, amely a játékidő túlnyomó részében jobban ki tudta használni a kí­nálkozó lehetőségeket, időnként sokkal megfontoltabban, nyugod­­tabban szőtte támadásait Sipenko kapujának előterében. Csapatunk ,,átlövői, oroszlánrészt vállaltak a küzdelemből, nem ismertek el­veszett labdát és jó néhány re­mekbe szabott lövéssel nem egy­ esetben találtak hálóba. Csapa­tunk tagjai végig betartva Nedef Nicolae és Pana Lascar edzők u­­tasításait, védekezésben is okos megoldásokat alkalmaztak és Munteanu Nicolae kapuvédővel az élen, idejében közbe tudtak lépni, semlegesíteni tudták a szovjet együttes még­ megújuló támadásait. A mérkőzés végét jelző sípszó a mi csapatunkat találja táma­dásban, amely végül is leírhatat­lan küzdelem után két vállra tudta fektetni a világ egyik leg­jobb együttesét. Mindez jó jel a közelgő világbajnokság előtt. Va­gyis így tovább, fiúk! A gólokat Stingu Vasile (6), Dumitru Marian (3), Duran Cor­nel (3), Bedivan Mircea (3), Boros Iosif (2), Voinea Maricel (1), Dra­gombra Cézár (1) és Felkér Ale­xandra (1), illetve Belov Vladi­­ mir (7), Kideaev Iurij (5), Fediu­­kin Änatolij (2), Noviteki Walde­mar (2), Ampilogov Alexandr (1), Gaghin Oleg (1) és Rimanov Ale­xandr (1) szerezték. A torna többi eredményei: ROMÁNIA B — LENGYELOR­SZÁG 23—24 (11—14) Az utánpótlás csapatunk ke­mény diónak bizonyult. Jó ellen­állást tanúsított nagy nevű ellen­felével szemben. Ez is bizonyít­ja, hogy a román kézilabdasport még számos tartalékkal rendel­kezik. A fiatalok góljait Roșca Tudor (10), Jianu Liviu (10), Mi­­rica Marian (1), Petre Constantin (1) és Oprea Vasile (1) szerezték. SPANYOLORSZÁG — FRAN­CIAORSZÁG 29—20 (14—11) A torna végső állása: 1. Románia A 10 p, 2. Lengyel NK 8 p, 3. Szovjetunió 6 p, 4. Spanyolország 4 p, 5. Románia B 2 p, 6. Franciaország 0 pont. A torna győztesének kijáró trófea mellett a központi és helyi szervek által felajánlott további öt különdíj került kiosztásra. A legjobb játékos címet Belov Vladimírnak (Szovjetunió) ítélték oda, a legjobb kapus címet a román Munteanu Nicolae kapta, a legeredményesebb játékos cí­met a lengyel Klempel Jerzy sze­rezte meg, 41 góllal, a legnép­szerűbb csapat díját Spanyolor­szág együttesének ítélték oda, a legsportszerűbb együttest megil­lető díjat Franciaország legénysé­ge kapta meg. SZABÓ ANDRÁS vető Szováta). A csapatverseny­ben az alábbi sorrend alakult ki a gyermekeknél: 1. aradi Rapid, 2. Maros megye válogatottja, 3. Dunarea Galati. A serdülőknél: 1. Maros megye válogatottja, 2. Gyulafehérvári Unirea, 3. aradi Rapid. A verseny befejeztével a legjobb eredményt elért ver­senyzőket jutalmazták. Izgalmas jelenet a szovjet csapat kapuja előtt A dobogó legmagasabb fokán Kosárlabda ISK Szalonta — Vointa Maros­­vásárhely 77—106. Az iskolás és ifjúsági divíziós bajnokság kere­tében a vásárhelyi Vointa vasár­nap Szalontán mérkőzött a helyi ISK csapatával. A marosvásár­helyi lányok kitűnően játszottak és megérdemelten győztek. A­­mint Bencze József, a Vointa csa­patának edzője elmondotta, a mérkőzés során beállított vala­mennyi játékos tudása legjavát adta. (C. A.) Ket (Erdőszentgyörgy) 210, 2. Fü­­löp Mária (Nyárádszereda) 182 ütött fával. A csapatversenyben a sorrend: 1. Erdőszentgyörgy, 2. Nyárádszereda, 3. Szentgerice. A verseny befejeztével a leg­jobb helyezetteket kupákkal, dip­lomákkal és különböző tárgyak­kal ajándékozták meg. Ők képvi­selik Maros megyét a verseny országos szakaszán, amelyet ez év december 4—6. között rendez­nek meg Kolozsvár-Napocon. Teke Az MTSZ-ek Kupája Vasárnap a marosvásárhelyi Vointa pályán bonyolították le az MTSZ-ek Kupájáért kiírt teke­versenyek megyei szakaszának küzdelmeit, melyek a Daciada keretében kerültek megrendezés­re. Negyven férfi és női verseny­ző (a megye tíz községének és falujának képviseletében) vett részt a találkozón. Helyezések: Férfi egyéni: 1. Sántha Károly (Erdőszentgyörgy) 260 ütött fa, 2. Béres István 252, 3. György Fe­renc, 244, mindketten Nyárádsze­­redából. Lányok: 1. Oláh Erzséb Súlyem­elés Marosvásárhelyen az ASA ter­mében bonyolították le a Maros megyei Testnevelési és Sport Ta­nács kupájáért gyermekek és ser­dülők részére kiírt versenyek küzdelmeit, amelyeken 68 ver­senyző állt dobogóra, a gyulafe­hérvári Unirea, az aradi Rapid, a szovátai Medvetó, a galaji-i Dunarea, valamint a marosvá­sárhelyi 2-es sz. ISK és ASA sportegyesületek képviseletében. Megyénk súlyemelői közül a leg­jobb eredményeket az alábbiak érték el: a gyermekeknél a 44 kg-os súlycsoportban Gáli István (2 sz. ISK), a 82,5 kg-os súly­csoportban Rád Csatra (2 sz. ISK), a serdülőknél Nagy Lajos (Med- Asztalitenisz Besztercén rendezték meg az országos felnőtt bajnokság első szakaszának küzdelmeit mintegy 160 versenyző részvételével. A marosvásárhelyi egyesületeket képviselő játékosok általában jól szerepeltek és részt vehetnek az Aradon megrendezésre kerülő következő versenyszakaszon. Csiz­madia Lajos (Electromure?) első, Dan Hriscu (Constructorul) ne­gyedik lett és ugyancsak tovább­jutott Vasile Berstein (Lemnarul) és Kisgyörgy Judit (Constructo­­rul) is. Röplabda Az ifjúsági és iskolás divíziós bajnokság 7. fordulójának mér­kőzései. Fiúk: 1. sz. ISK Maros­­vásárhely — ISK Szilágysomlyó 3—2, Electromure? — ISK-1 Nagybánya 0—3, Lányok: ISK-1 Marosvásárhely — ISK Csíksze­reda 1—3. A megyei röplabda-bajnokság eredményei. Nők: Papiu Ilarian Líceum — Vointa Ludas 1—3, IPMS Régen — ASU Marosvá­sárhely 3—1, Comertul Marosvá­sárhely — Constructorul Maros­­vásárhely 3—0. Férfiak: Silvicul­­torul Görgény — ISK-2 Maros­­vásárhely 3—2, Lemnarul — ASU 2—3, Autotransport Régen — Azomure? Marosvásárhely 3—2, Vasúti Fűtőház Marosvá­sárhely — Metáiul Segesvár 0—3. C divízió A 15. forduló eredményei: Me­­talotehnica Marosvásárhely — CIL Balázsfalva 3—0, Métáiul Segesvár — Muresul Ludas 1—0, Opelul Régen — Lapusul Lápos 2—0, Sodrony­ipar Aranyosgyéres — Avintul Régen 1—0, Unirea Gyulafehérvár — Unirea Dés 7—2, Métáiul Nagyenyed — Stic­­la Torda 2—0, Foresta Beszterce — Mineral Radnabánya 2—0, Textila Naszód — CEM Kolozs­­vár-Napoca 1—0, Metalotehnica — CIL Balázsfalva 3—0 (0—0) Nehéz, fagyos pályán játszották le a találkozót, amelyen a ha­zaiak végig nagy fölényben vol­tak, de az első félidőben számos helyzetet hagytak ki. Szünet után jobban használják ki helyzetei­ket, az 51. percben Márton ered­ményes, a 65. percben Szöllösi ér­tékesít egy 11-est, és alig 5 perc elteltével Ruja és Lengyel össz­­játéka után, utóbbi fejesgóljával beállítja a végeredményt. A játékidő további részében a hazaiaknak még számos gólhely­zetük volt, de azokat sorra ki­hagyták. A vendégek gyengén játszottak, a mérkőzés egész ide­je­­ alatt atig kétszer lőttek ka­pura. A nagybányai játékvezetői hár­mas kitűnően bíráskodott. (Gh. B.) ★ Metaiul Segesvár — Muresul Ludas 1—0 (1—0). A meglehetősen rossz idő és nehéz pálya ellenére mindkét csapat lelkesen küzdött és jó já­tékkal rukkolt ki. Főként a hazaiak uralták a me­zőnyt, középjátékosaink nagysze­rű támadásokat indítottak. A ludasiak jól védekeztek és ellen­támadásaik veszélyesek voltak, a­­zonban helyzeteiket sorra kihagy­ták. A mérkőzés egyetlen gólját a fiatal Dumitrescu szerezte, aki a 22. percben a kapujából kifutó Tapasztó fölött a hálóba juttatta a labdát. (I­­T.) Otelul Régen — Lápusul Lápos 2—0 (0—0) Hideg idő, havas eső nehezí­tette a játék kibontakozását, és ennek tulajdonítható, hogy elég gyenge technikai színvonalú mér­kőzésnek lehettünk tanúi. Bár az első félidőben is a rége­­nsek támadtak többet, nem tud­tak gólt elérni. A játékidő máso­dik részében szervezettebb a já­ték, és a 60. percben Csög, majd a 67. percben Popa lő gólt. Ezu­tán ismét a kihagyások percei következnek. Sem a vendéglátók, sem a vendégek nem tudnak gólt lőni, marad tehát a 2—1). (II. Cs. ) A bajnokság állása: 1. Sodronyipar 15 9 2 4 28—14 20 2. Sticla 15 8 3 4 31—15 19 3. Unirea Gyulafehérvár 15 7 5 3 30—17 19 4­ .Métáiul Enyed 15 6 6 3 28—16 18 5. Avintul 15 7 3 5 20—15 17 6. Métalul Segesvár 15 8 1 6 22—22 17­­• OEM 15 3 6 4 22—17 16 8. Millerul 15 6 3 6 19—24 15 9. I.apusul 15 6 2 7 19—19 14 10. Otelul 15 6 2 7 21—22 14 11. Foresta 15 6 2 7 18—21 14 12. Murisul 15 3 7 5 16—20 1.­ 13. Metalotehnica 15 5 2 8 14—22 12 14. Textila 15 5 2 8 16—29 12 15. Unirea Des 15 4 2 9 22—33 10 10. CIL 15 3 4 1­8—28 III VÖRÖS ZÁSZLÓ — 3. OLDAL" Labdarúgás, A divízió A VÉDEKEZÉSI TAKTIKA CSŐDJE ÓTA — ASA 1-0 (0-0) A küzdelmes, időszakonként jó iramú mérkőzésen a vásárhelyiek — csakúgy mint az idegenben játszó együtteseink java része — a védekezési taktikát alkalmaz­ták, így aztán nem csoda, hogy az első félidőben az ASA-nak mindössze egy igazi gólhelyzete adódott az UTA kapuja előtt: a 24. percben Fazakas bombáját Duckadam, az aradiak kapusa nagy üggyel-bajjal tudta háríta­ni. A „csak ne kapjunk gólt“ já­tékfelfogás azonban — mint aho­gyan az várható volt — végül is megbukott. A 67. percben soro­zatos UTA-támadások után a ha­zaiak középcsatárának, Ursnak a lövése lepattan az ASA-védők­­ről, és Murat kapásból vágja a labdát az addig remekül védő Bíró II. hálójába. A gól után a vásárhelyiek fel­hagytak a védekezéssel, több ve­szélyes támadást is vezettek, de a csatárok, Fazakassal az élen, nem tudták feltenni az i-re a pontot. A mérkőzés befejezése e­­lőtt öt perccel Fanici egyenlíthe­tett volna, de kedvező helyzet­ben hosszan szöktette magát, s a 16-os vonalánál Kukla az utolsó pillanatban menteni tudott. A Tatar Vasile (Vajdahunyad) já­tékvezető irányította mérkőzésen a két csapat az alábbi összeállí­tásban játszott. UTA: Duckadam — Marcu, Kukla, Bódi, Giurgiu — Mu?at, Cora?, Hirmler (Csordás) — Cura (Tirban), Urs, Tisza. ASA: Bíró II. — Szabó, Un­­d­ea?, Ispir, Hajnal — Both NI., Ilie Costel, Gáli — Bölöni (Cer­­nescu), Fanici, Fazakas. DARÁZS JÓZSEF, az aradi „Vörös Lobogó“ c. lap munkatársa A 16. forduló eredményei: UT Arad — ASA Marosvásárhely 1—0, Politehnica Temesvár — Chimia Rm. Vilcea 3—0, FC Olt — Progresul Vulcan 1—0, Uni­­versitatea Craiova — Jiul Petro­­zsény 1—0, Steaua — FC Arges 3—0, FCM Brassó — FC Cons­tanta 0—0, SC Bacau — „U“ Ko­­lozsvár-Napoca 3—1, Corvinul — Dinamo 2—1, Sportul studentesc — CS Tirgoviste 2—0. A bajnokság állása: 1. Univ. Craiova 15 12 1 2 34— 8 25 2. Dinamo 16 10 3 3 33—17 25 3. Corvinul 16 8 3 5 35—22 19 4. FC Olt 16 8 2 6 22—17 18 5. Sportul stud. 16 6 6 4 19—17 18 6. SC Bacau 16 7 4 5 20—20 18 7. FCM Brassó 16 7 4 5 14—16 18 8. UTA 16 6 4 6 18—20 16 9. Poli Temesvár 16 6 3 7 20—19 15 10. Steaua 15 5 5 5 16—16 15 11. „U“ 16 6 3 7 17—22 15 12. CS Tirgoviste 16 6 3 7 16—23 15 13. FC Constanta 16 3 7 6 18—21 13 14. Chimia 16 5 3 8 17—29 13 15. FC Arges 16 4 4 8 12—19 12 16. Jiul ’ 16 3 6 7 15—24 12 17. ASA 16 5 1 10 21—22 11 18. Progresul 16 3 4 9 16—31 10 B divízió Chimica Tirnáveni — Energia Siatina 2—0 (1—0) Nehéz küzdelmet vívott a két csapat, a slatinai Energia gárdá­ja már a mérkőzés elején meg­mutatta, hogy nem védekezni jött Tirnavenibe, sokszor táma­dott veszélyesen és Bálán, Vla­­du­, valamint Letea révén több­ször teremtett gólhelyzetet Asa kapuja előtt. Schiopu beállítása után a tir­­naveniek sokkal szervezettebben játszanak és az Opribor, vala­mint Munteanu felé küldött lab­dák mindannyiszor pánikot kel­tettek az ellenfél kapujának elő­terében. Az első gólt a mérkőzés 11. percében szerezték a Chimica játékosai, Schiopu 18 méteres szabadrúgását Ciurei kapus kiüti és a beérkező Oprisor gólt lő. A vendéglátóknak Vigh révén a 35. és Márton révén a 43. percben még két jó lehetőségük van a gólszerzésre, de hibáznak. Szünet után már a vendégeknek is több helyzetük van, ismét a Chimica csapata lő gólt, a 76. percben Opridor elfut a balszélen és be­adását Márton juttatja a hálóba. Coman Constantin buzaui játék­vezető nagyszerűen bíráskodott. (I. D.) A 17. forduló eredményei: Chi­mica Tirnoveni — Energia Sla­­tina 2—0, Gaz­metan Medgyes — Flacara Moreni 1—0, Pandurii Tg. Jiu — Metalul Bukarest 2—0, Mecanica fina Bukarest — Lu­­ceafarul Bukarest 0—1, Tractorul Brassó — Autobuzul Bukarest 1—0, Rapid Bukarest — ICIM Brassó 2­—0, Rulmentul Alexan­dria — Carpati Mirea 1—0, Au­tomatical Bukarest — Metalul Plopeni 4—2, Soimii Szeben — Petrolul Ploiesti 1—1. A bajnokság állása: 1. Rapid 17 10 4 3 36—11 24 2. Petrolul 16 10 4 2 25—12 24 3. Rulmentul 16 9 2 5 17—13 20 4. JJoimil 16 7 4 5 22—18 18 5. Automatica 16 7 4 5 29—28 18 6. Gaz metan 16 8 2 6 15—20 18 7. Mecanica finä 16 5 6 5 21—15 16 8. CHIMICA 16 6 4 6 15—15 16 9. Dunärea 16 8 0 8 22—24 1S 10. Energia 16 7 2 7 18—23 16 11. Métaiul Bük. 16 6 2 8 16—20 14 12. Autobuzul Bük. 16 6 2 8 19—22 14 13. Métaiul Plopeni 16 6 2 8 16—20 14 14. Tractorul 16 6 2 8 15—22 14 15. Pandurii 17 6 2 9 20—27 14 16. Flacara 16 5 3 8 14—17 13 17. Carpati Mirea 16 4 4 8 13—18 12 18. ICIM 16 2 4 10 13—28 8