Szózat, 1925. november (7. évfolyam, 247-271. szám)

1925-11-24 / 266. szám

1925. november 24., kedd Budapesti ü­getőversemyek­ Vasárnap délután, a meeting nyolca­dik napján is szépszámú közönség nézte ■végiig az ügetővers­enyeket, pedig­­az idő éppen nem volt kedvezőnek mondható. A legtöbb versenyben az esélyes lovak győztek. A nap főfutama, a Glückstern­­díjba öt ügető állt starthoz, melyek kö­zül Bajnokot még 4 teával is szívesen fogadták, azonban hajtója várásra haj­totta és a végén késve dobta versenybe, így kénytelen volt Jobban után a má­sodik hellyel beérni. S9í210£Í0SSí397S9®92^ RÁDIÓ-MŰSOR HÉTFŐ, NOVEMBER 23. BERLIN (505, 576). 8.30: Zenei előadás. 9: Víg este. BOROSZLÓ (418). 7.30:Se­llestáipolás. 8.30: Vom Reiter heged liest­je. DREZDA (794). 8: India és Japán bú­­csúj­áróhelyed. 8.30: A korai középkor zenéje. 9: A To­lkár-négyes kamaraestje. 10.30:­­Tamczonie. UPOLE (452). 8.15: Boccadio történetek (Martinia Otto-Mior­­gernstern és a rádió-nem­ekar. MÜNCHEN (485). 7.30: A mü­­ncheni koncertverein szimffonikus hangversenye. BÉCS (530). 815: Ko­ncertakadémia (régi olaszok). 9.15: A sors (előadás). ZÜRICH (515). 8.30: A klasszikus szimfónia fejlődése. LONDON (364). 9: Cecil Shiarpe-est. PA­RIS (458). 9.30: Az okkult jelenségek. 10: Hangverseny. KEDD, NOVEMBER 24. BÉRON (505, 576). 4.30—6: Délutáni hangverseny. 6.45: Irodalmi óra. 7.20: Angol óra. 8: Die Regimentetoebter. BOROSZLÓ (418). 12.30—1.25: Déli hang­verseny. 4.30—5: A breszlaui szegény­­gyermek védelem. 5.05—6.05: Kedvelt operettrészletek. 6: Rádió-hírek. 7—7.30: A német tö­rténeliam a világtörténelem keretében. 7.30—8: Novella. 8.30: Szuppé életrajza. (Drezda közvetítése), utána a Szép Calathea. 5.30—6: Könyvszemle. 6.30—7: Esperanto. 7—7.30: Nemzetgazda­sági törvények. 7.30—8: Becdlekopf híres asszonyai. 8.15: Olasz operaest. MÜN­CHEN (485). 4: Kamarakvesztett. 5: T­runk-dalok. 6.30: Tizenöt perc a házi­asszony számára. 7: Szórakoztató hang­verseny, Nürnberg közvetítése. 8.15: Fel­olvasás. 8.45: A varáz­sfuvola. 9.40: Ein Fforratsaintrag (egyfelvonásos tréfa). BÉCS (530). 11: Délelőtti zene. 4.10: Dél­utáni zene. 5.50: Konyha. 6.25: A világ légiforgalm­a. 7.10: Francia óra. 740: Angol óra. 8.15: A kamarazene mester­művei, Beethoven után. 9115: Népszerű zenekari hangverseny. PARIS (453). 9: Affigol óra kezdők számára, Angol iro­dalom. 10: Díszest. LONDON (364). 4.15: Rádió-iskola. 5: Előadás. 5.15: Hangver­seny. 8: A tritt család. 8.26: Hangver­seny. 8.40: Előad­ás. 9: Wagner szimfónia hangverseny. RÓMA (425), 8.40. Hang­verseny (A könnyű zene). A legszebb magyar k­önyv! Most jelent meg BÁRSONY ISTVÁN AZ ÉN VILÁGOM A kiváló írónák harminc új, gyönyörű elbeszé­­lése. A szerző irodalomtörténeti értékű hatalmas előszavává és remek arcképével. Az arcképet és a pompás címlapot Marton Ferenc rajzolta. A több mint 300 oldalas nagyszerű kiállítású köny­v ára 63.000 K. Kiadta Stádium Sajtóvállalat Rt (VI. Rózsa­ utca 111. 87.) Kapható minden könyvkereskedésben. j TESTEDZÉS NSC-33 FC 0:0, MTK-FTC 1:0 — A SZÓZAT tudósítójától — I NSC—33 FC 0:0. Körülbelül 20—22 ezer ember vándorolt ki vasárnap délben az üllői úti­­sporttelepre, ahol a bajnokság két legérdekesebb mérkőzése dőlt el. A hideg novemberi időjárás ellenére a nézők az utolsó percig kitartottak, ami szintén azt bizo­nyítja, hogy érdekesek voltak a mérkőzések. Az NSC veretlen csapata megőrizte első helyét a bajnoki listán, bár a 33FC meg­érdemelte volna a győzelmet Többet és veszélyesebben táma­dott. Az NSC védelmének köszön­­­heti az egy bajnoki pontot. A 83FC és a mezőny kimagaslóan legjobb játékosa Zloch volt, aki az NSC szórványos­­támadásait sorra megakasztotta. MTK-FTC 1:0 (0:0). A ma­gyar labdarúgó derbi a szokott külső keretek között zajlott le. A két pártra szakadt közönség szívszorongva és érzelmeinek hangos kifejezéseivel kísérte a csapatok játékát, melyet a fél­idők esemény szempontjából is két teljesen ellentétes részre osz­tottak. Az első félidőben az FTC határozott fölényben volt, de csatársorának puhasága és hatá­rozatlansága­­miatt négy kínál­kozó gólhelyzetet elszalasztott A második félidőben az MTK ke­rekedett felül. A 2:2 gólarány fe­lelt volna­ meg legjobban az erővi­szonyoknak. A mérkőzés egyébként szokatlanul heves iramú volt, de sohasem durvult el. Már az első percben felnyomul­t az FTC s az MTK csak a 7-ikben tudott veszé­lyes helyzetet teremteni, de a sa­rokrúgást nem használta ki. Az FTC Pataky mesteri és okos ve­zetésével állandósítja fölényét. A 13-ik percben Szteezovics lövését Remete kapus bravúrosan védi. A 15-ik percben Pataky élesen kapu fölé lő. A 20. percben sarok­rúgás az FTC ellen. A 23-ik perc­ben Pataky, a 27-ben Sándor lövé­sét fogja Remete. A 28-ik percben Remete ráfutott Patakyra, Sándor az üresen maradt kapu mellé gu­rítja a labdát.­­A 30. percben sa­rokrúgás az MTK ellen. A 37. percben Pataky váratlan lövését­ Remete védi. A 38-ik percben az MTK támad, Opata tiszta lesállás­ból kapufára rúgja a labdát. Az FTC-ben Potya balszélső újabb ve­szélyes támadást vezet, beadása Sándorhoz kerül, akinek lövését Remete fogja. A II. félidőben for­dult a kocka. Az MTK magára ta­lált. Fedezetsorában Kléber élete egyik legjobb, játékát produkálva magával ragadja a csapatot. Az FTC fedezetsora ezzel szemben el­­lankad. Keviczky az új közép fede­zet, aki az első félidőben nagysze­rű­en megállta a helyét, kifulladt Huber kapus is elvesztette a fejét, amikor a sorozatos MTK-támadá­sok megkezdődtek. A 13-ik perc­ben Braun éles lövését Huber fog­ta. Az FTC ellentámadásokba kezd. Sándor tiszta helyzetben hl hát, Szfecsovics fölé lő. Az MTK szívósan küzd. Steiner középcsatár labdájával Molnár megszökik s a 29-ik percben védh­etetlen félma­gas csavart lövéssel megszerzi a vezető és egyben a győztes gólt. Az FTC-ben fellángol a legendás­ ferencvárosi finis, de csakhamar megszűnik a lelkesedés, mert az MTK átveszi, sőt erősíti az iramot, mely eddig az FTC erejét őrölte meg jobban. Vasasok—KAC 5:4 (3:1). Jela­nek már az első percben megsze­rezte a Vasasoknak a vezetést. A KAC a 3. percben Szabó révén ki­egyenlített. A Vasasok Grünfeld nevű ifjúsági válogatott csatára mint balösszekötő m­utakozott be , négy gólt rúgott. Az elsőt a 15., a másodikat a 40. percben. A 42. percben Takács lövése túljut a ka­puvonalon, de a bíró nem ítél gólt. .. II. félidőben a KAC sokkal tet­szetősebben és lelkesebben küz­dött. A Vasasok a két gólon kívül semmi különösebbet sem mutat­tak, bár a játék magas színvona­lon mozgott, igen erős iramú volt, de sohasem durvult el. A 19. perc­ben Mátéffy 3:2-re javítja az ered­ményt. A 34. percben Izsépy ki­egyenlít. A 36. és 40. percben a Vasasok lefutnak és Grünfeld két gólt rúg. A 41. percben a bíró 1-est ítél a Vasasok ellen. Izsépy lövése a kapufáról pattan vissza. Szabóhoz kerül, aki a kapuba -­ugja. UTE—Törekvés 2:1 (2:1). A mér­kőzés előtt a Törekvés vezetői ün­nepelték a 25 éves UTE-t. Az UTE kezdte a játékot, de a Törekvés Szűcs góljával már az első perc­ben megszerezte a vezetést. Hosz­­szú mezőnyjáték után a 23. perc­ben Kautzky jó helyzetbe jut, de szép sarkos lövését a kapus védi. Az UTE lassan felnyomul. A 29. percben Leitner beadásából Pri­­boj kiegyenlít. A 42. percben Tö­rök megszerzi a vezetést. A II. fél­idő elején a Törekvésnek ismét al­kalma lett volna a kiegyenlítésre, de Siegl fölé lőtt. A 31. percben Mészáros elgáncsolja Schaffert. A 11-est Priboj lövi, de Lantos kapus kivédi. A 37. percben ismét Priboj rúgja a második 11-est Lantos ke­zébe. Az UTE ezután nagy fö­lénnyel küzd. Az utolsó percekben Török 5 méterről kapu fölé rúgja a labdát. VÁC—ETO 1:1 (1:0). Egyenlő erejű csapatok körömsza­k­ad­táig való küzdelme. A VÁC Haar ré­vén már a 2-ik percben megszerzi a veztes gólt, melyet a pesterzsé­betiek a II. félidő 43. percében Papp révén csak tizenegyesből tudtak kiegyenlíteni. A VAC a második féli­dő 41. percében egy 11-est melllé rúgott. 111. kör. TVE—BEAC 2:1 (0:0). A­ BEAC ismét elvesztett két ér­tékes pontot, bár a mérkőzés ja­varészében fölényben volt. Az első félidőben az újlakiak védelmének sok dolgot adtak az egyetemiek. _A II. félidőben az álamatőrök jobban bírta az iramot. A 16-ik percben Skvab­ek, a 30-ikban pe­dig Horváth gólt rúg, mely Sto­cker kapus rovására írható. A BEAC lelkesen küzd­ a kiegyenlí­tésért, de Csak Erb­arát tudott az az eredményen szépíteni a 35-ik percben. II. osztályú bajnoki eredmé­nyek: Testvériség—BAK 6:1, BTSC—Világosság 3:0, U­MTE — URTSE 1:0, URAK—EMTK 3:0. 9 Szép Russelmen as ifjúsági ölkölvívó-b­ajgró­k&ág®l£érí — A SZÓZAT tudósítójától — A Magyar Ökövívó Szövetség kétnapos bajnoki versenye befeje­ződött. A közönség örvendetesen szép számban kereste fel a MÁV Gépgyári Skör dísztermét, ahol a fiatalok bemutatkoztak. Izgalmas, körömszakadtáig való küzdelmek, csiszolatlan őserő, nagy-nagy lel­kesedés jellemezte a viadalokat. Az ifjúsági bajnoki címek egytől­­egyig olyan kezekbe kerültek, akik méltók rá s magasan ívelő sport­pályájuk első jelentős állomását teszi. A légsúlyban Krausz (TTC) lett a bajnok. Második Bursi (BTK), harmadik Kubinyi (NSC). A fau­­tamsúlyban Vasicsek (TTC), Wei­dinger (TTC), Bognár (Spárta) lett a sorrend. A pehelysúlyban Bencze (TTC), Reiner (MTK), Fischmann (Spárta) bizonyult leg­jobbnak. A könnyűsúlyban voltak a legizgalmasabb mérkőzések, melynek eredményeképpen Hoch­­mann (TTC) lett a bajnok Sehmid (BTK) és Korpás (BTC) előtt. A weh­ersúlyban nehezen alakult ki a Szobolovszky (TTC), Weiner III. (MTK), Fömötör (TTC) sorrend. A középsúly­ban Wittenberg (Spárta), Ventas (NSC), Kreko (III. ker. TVE), a kisnehézsúlyban Fehér (III. kér TVE), Kelemen (MÁV), Reiner (MTK) és a nehézsúlyban Oszter­mann II. (III. ker. TVE), Zsemba II. (TTC), Grosz (Spárta) bizo­nyult legjobbnak. Amatőr labdarúgók mérkőzései. Az amatőrök mérkőzései is meglepetésekkel végződtek. Iszer-serleg: MOVE OTE— Kispesti MTE 11:0 (5:0), MAC—MAFC 3:3 (1:1), Postások—BAC 7:2 (5:0), Új­pesti MOVE—KIT 7:1 (2:0), BTC—Kis­pesti Törekvés 2:0 (1:0), MAC-serleg: Csepeli MOVE—BTK 1:0 (0:0). — Szege­den a REAC 2:0 arányban győzte le a SzAK-ot, mely fedezetsorának gyenge­sége miatt szenvedett vereséget. A nagy lelkesedéssel küzdő egyetemiek góljait Kovács­ Buna rúgta.­­ Debrecenben a DVSC 1:0 arányban győzte le a DEAC-ot. PÉNZKÖLCSÖNT KR 5. azonnalra folyósít. Színházak Heti műsora Operaház 1 Nemzeti Sz. 3,7 Kamara Sz. *'»8 Városi Sz. 3,’/28 Vigszinh­áz 3,v 28 Ren.Sz ''4/'26 Magy.Sz.3,,/28­ Belv.Sz.''4,'/»8 Kir. Sz.3,­/28 Főv. Op. 3,Vs8 Andrássy u­ti :/,9 — — Csöndes ház­­ •­— — — Hétfő este— A híd ! (ekször) Leányálom Úriemberek Marika Engem szeress Pántlika Anna-bál Orlov­­­ica. l­akodalom — — --— — — _ Kedd este Traviata Velencei kalmár1 Elzevir,­­ nagy nő Madonna Marika Engem szeress Szer és halál I. Anna-bal Orlov­­ica, Lakodalom ta? men , _— — Alexandra— Szerda este D sor 8 sz . A híd Csöndes ház Leányálom Úriemberek | Marika Engem szeress Pántlika ! előszót)­Cica Lakodalom Peleas és nelis— — — — — Miámi Mezőkövesd Csütört este B sor. 0 Az Ember tragédiája1 Elzevir Do­­v Madonna Mar­ika Eső Pálulika Alexandra fzőpróba) Cica, Lakodalom — — —­­— _ virámi Mezőkövesd Főn te­k­­sie 1 osca A híd jSolness é­ttömest Zsidóné Uriemb­rek Marika Engem szeress Szer. és halál i. Alexandra először) Cica. Lakodalom )d Farsangi lakod.­elvár, k r kisasz. Arcok és álarcok— — Jánoska __ • zene te E, sor 8 sz Süt a nap Rizevtz Leány álom 1 először) Szer. és halál j.Irngem szeress Pántlika Alexandra Miámi Cica, Lakodalom fi. ..­en­eas es Melis. 1Piros oustyeliáris E­zevir Nagy dó A színésznő őszi szerelem Masa pénzt kér Szer. és halál ! Régi jó Bpest Orlov Mezőkövesd v­asárn­­Ap 10­­ sor. 9 sz.a aid . Csöndes ház­­ Leány álom Arcok és álarcok Marika (7 ó) Engem szeress Pántlika Alexandra Miami Cica, Lakodalom