Gyalog László - Schönviszky László: 60 éves a Spartacus Tájékozódás (Budapest, 2012)

Schőnviszky L., Gyalog L.: Szakosztályi krónika ((korabeli dokumentumok, feljegyzések, újságcikkek, hírek)

Egy héttel később, a Cserhát hegységben, Репс környé­kén került sorra a Bp. MÁV SC IV. Nemzetközi Vasutas Kupája és a Csík Judit emlékverseny. Nos, ez az érde­kes, kitűnően rendezett verseny egyáltalán nem igazolta a MAFC korábbi versenyének eredményeit. Természete­sen ez csak a férfiakra vonatkozik, hiszen a nők mező­nyében Monspart Sarolta hosszú időre legyőzhetetlennek látszik a hazai versenyeken. Női csapatban azonban a BEAC kitűnő nevelő munkája már mind szebb eredmé­nyeket hoz. Minden kedvezett a vasutasok nemzetközi versenyén a rendezőknek. Jó idő, kitűnő térképek, nagy mezőny, versenyzési kedvtől fűtött sportolók. A talaj pedig Maácz Benedeknek, a válogatott edzőjének kedvezett, mert mély, sáros volt, így aztán a távok teljesítése ko­moly fizikai erőpróbát is jelentet, ami az állóképesség fejlesztése szempontjából válogatottjaink számára egyál­talán nem közömbös. A férfi felnőtt I. osztályúak versenyét ( 18 000 m) Schőnviszky [Gy.], Balogh és Deseő éles párharcsa jellemezte. A küzdelem hevességét a szoros eredmé­nyek, szépségét pedig a jó idők jellemzik. Örvendetes volt, hogy ezen a komoly erőpróbán a válogatott keret tagjai kitettek magukért. Néha jó a „papírforma” is... 1. Schőnviszky­­Gy.­ (Bp. Spartacus) 112:16, 2. Deseő (bp. Honvéd) és Balogh (Bp. Spartacus) 114:13, 4. Horváth (OSC) 115:17, 5. Nyári (Bp. Vörös Meteor) 116:03, 6. Skerletz (Bp. Spartacus­ 117:56. Ilyen is régen volt: az első és a hatodik helyezettet mindössze 5 perc 40 mp választotta el egymástól! Csapatban: 1. Bp. Spartacus 344:25, 2. BEAC 374:02, 3. Bp. Honvéd 378:09 Befejezésül még egy újdonságról kívánkozik ide néhány mondat. Ezen a nemzetközi versenyen alkalmazták első ízben azt a szabályt, hogy a versenyzők a saját verseny­idejükből kötelesek az ellenőrzőpontokat berajzolni a térképükre. Az „újítás” vegyes érzelmeket váltott ki. Mi azokhoz csatlakozunk, akik jónk, hasznosnak találták az „önrajzolást”, hiszen feltétlenül alkalmas a versenyzők technikai-tájékozódási ismereteinek fejlesztésére. [Fénykép felirat: Schönviszky [Gy.], a verseny győztese, hajrában.] Turista, 1967/6, p. 20. Versenyről versenyre Csak négyen tudták teljesíteni az I. osztályú szintet az Ózdi Kohász hagyományos „Mazura Károly” emlékver­senyén. Az Aggtelek környékén sorra került versen nem csak komoly fizikai, hanem fejlett tájékozódási készsé­get is kívánt a versenyzőktől. A 15 km-es távon, 300 m szintemelkedésű pályán sorra került verseny FF I. o. számában Balogh (Bp. Spartacus) győzött Boros (Egri Spartacus) előtt. A további három helyezést Skerletz (Bp. Spartacus), Horváth (OSC) és Schőnviszky (Bp. Spartacus) érte el. Ez egyben azt is jelentette, hogy a Bp. Spartacus csapata fölényesen nyerte a csapatküz­delmet. Az FNI I. osztályúak versenyéből (12 km, 350 m szint­emelkedés) Cser Borbála (Bp. Pedagógus) került ki győztesen Ambrus (Mátrai B.) és Danovszky (Bp. Peda­gógus) előtt. * Az elmúlt évekhez hasonlóan, a „Borsos Rózsi” emlék­­versennyel párhuzamosan rendezte az Ú. Dózsa a „Dó­zsa Kupa” küzdelmeit is, amelynek FF 1. o. számában ritka szép, szoros küzdelem alakult ki Deseő, Schönviszky és Skerletz között. A nehéz pályán végül ez a befutási sor­rend alakult ki: 1. Deseő (Bp. Honvéd) 116:12, 2. Schönviszky­­Gy.­ (Bp. Spartacus) 116:30, 3. Skerletz (Bp. Spartacus) 121:05. A csapatversenyben elért győ­zelmével a Bp. Spartacus lett a „Dózsa Kupa” védője. Nyitray (Bp. MÁV SC) meglepő győzelme a „Május 1.” emlékversenyen Oroszlány környékén, négy kategóriában, népes mezőny állt rajthoz a Bp. Vörös Meteor hagyományos „Május 1.” emlékversenyén. A legnagyobb érdeklődéssel várt szám­ban, a FF I. osztályúak versenyében meglepetés született a 16 km-es távon. Nyitray György, a Bp. MÁV SC nagysze­rű napot kifogó versenyzője hatalmas párharcot vívott a mezőnnyel és végül a legjobb idővel ért célba Orsi, Schőnviszky­­Gy.], Balogh és a válogatott keret más tag­jai előtt. Nyitray jó futásával az előkelő 2. helyhez segítet­te a Bp. MÁV SC csapatát is. A vasutas tájékozódásiak sikerét növeli, hogy az FF II. osztály csapatküzdelmében is élre kerültek ezen a versenyen. Szép versenyt láttunk az FN 1. osztályúak kategóriájában is, ahol a kitűnő Monspart Saroltának ezúttal jobban meg kellett küzdenie a győzelemért a 8 km-es távon, mint más­kor. A BEAC-lányok ugyanis ugyancsak remekül futottak, a csapatgyőzelmükhöz például semmi kétség sem fért. A „Május 1.” verseny eredményei: FF I. I.: 1. Nyitray (Bp. MÁV SC 128:02, 2. Őrsi (Bp. Spartacus) 130:15, 3. Boros (Egri Spartacus) 134:02, 4. Schőnviszky­­Gy.­ (Bp. Spartacus) 135:45, 5. Danovszky (M. Labor) 138:00, 6. Balogh (Bp. Spartacus) 138:51. Csapatban: 1. Bp. Spar­tacus I. 404:11,2. Bp. MÁV SC 444:35. Turista, 1967/7, pp. 20-21. 72 [Tájékozódási versenyek] Balogh Tamás győzelme a Blikkben és a Mátrában A Bp. Spartacus válogatottja, Balogh Tamás nagyszerű formája keltett kellemes meglepetést a Bükkben és a Mát­rában rendezett „Dobó István” illetve „Mátra Kupa” tájé­kozódási futóversenyeken. Különösen a 16,5 km-es távon, 1100 m-es szintkülönbségű, 9 ellenőrző ponttal nehezített Mátra Kupa versenye volt imponáló Balogh fölénye. Itt egyedül ő futotta a férfimezőnyben az I. osztályú szintet. A Bükkben - Szarvaskő környékén - ugyancsak hosszú, 14,5 km-es, 830 m szintkülönbségű, 9 ellenőrzőpontos pálya várta a férfi mezőnyt. Ezen a versenyen Balogh szoros küzdelem után harcolta ki az elsőbbséget válogatott klubtársa, az ugyancsak kitűnően futó Schőnviszky előtt. A nők 10,5 km-es, 600 m szintkülönbségű pályáján Mons­part Sarolta a szokottnál is nagyobb különbséggel végzett az első helyen, a tizenötödször megrendezett „Dobó Ist­ván” emlékversenyen. A verseny részletes eredményei: Ffi I. u.: 1. Balogh 1 ó 57:19, 2. Schőnviszky [Gy.] 1 ó 58:43, 3. Kempelen (OSC) 2 ó 00:58, 4. Selek (Ganz- MÁVAG), 5. Tegzes (MAFC), 6. Nyár (Bp. Vörös Mete­or). Csapatban: 1. Bp. Spartacus 36 56:02, 2. OSC 46 10:03,3. MAFC 4­0 24:24. A Mátra Kupa részletes eredményei: Ffi 1. ..: 1. Balogh 26 04:49, 2. Friedrich (BEAC) 26 27:10, 3. Bársony (BEAC), 4. Sőtér (Bp. Petőfi) 5. Arató