Čas, júl 1945 (II/60-74)

1945-07-02 / Mimoriadne športové vydanie

Ka&A* Cechoslovák musí si byť Jas­ne vedomý, čo znamená naša repu­blika, že on je republikánom a že má povinnosti Republika nielen chrániť, ale ju i vybudovať. T. O. Masaryk v reči v poddôstojníckych kurzoch 28. III. 1919. IJstredný Mimoriadne športové vydanie. Cena 2 K Redakcia a administrácia: Bratisla­va, Lazaretská ulica číslo 4/c. Tele­fon číslo 64-41, 72-08. Cčet Poštovej sporiteľne: 7441. Majiteľ a vydavateľ Demokratická strana. Zodpovedný redaktor Martin Kostelný. Tlačí Slo­venská Orafia, Bratislava. Lazaret­ská ulica číslo 4/c. Vychádza každý deň okrem pondelka. Predpláca sa mesačne! v Bratislave 25 K, na vi­dieku 2Í K. orgán Demokratickej strany Bratislava, pondelok 2. júla 1945 V Sportom k zdraviu národa Telesná kultúra a zdravie je práve tak dôležitá složka v živote jednotliv­ca a v živote národa ako aj kultúra duševná. Starí Rimania mali dobré príslovie: Mens sana in corpore sano — v zdravom tele, zdravý duch. Toto príslovie musí sa stať naším heslom hlavne dnes, keď sa našou re­publikou prelínala vojna, najhroznej­šia, akú svet kedy prežil. Naše telo, naše nervy potrebujú rekreáciu, mu­síme sa starať o šport, o rozumné prevádzanie telovýchovy v školách i v SSM a našich kluboch. Musíme umožniť našim najmladším dostať sa do prírody, do hôr a lesov, aby na­brali ďalších síl, aby sa zotavili a zosilneli. No nejde nám tu iba o mlá­dež. Vedúci našej telovýchovy na éele s dočasným predsedom SÚSR prof. Dr. J. Chovanom vzali si za cieľ urobiť šport a telovýchovu prístupnú širokým vrstvám národa. Nestačí a neuspokojí nás, keď budeme vidieť v budúcnosti preháňať sa po našich ihriskách niekoľko mladých ľudí od­borne nevedených a necvičených! Musíme zapojiť do telovýchovy širo­ké vrstvy nášho národa, najmä mlá­dež, žiactvo, študentstvo, robotníkov pracujúcich v továrňach, úradníkov a remeselníkov získať ich pre šport a telovýchovu a vychovať z nich dobrých, zdravých a statočných Slo­vákov. Náš štát poskytuje nám vše­­tkv výhody a hmotné podpory, napo­máha nám v rozšírení telovýchovy. U nás, na Slovensku, zriadila sa pri Povereníctve pre školstvo a osvetu sekcia pre telesnú výchovu, na čele ktorej stojí náš najlepší telovýchovný odborník prof. Dr. Július Chovan. Telovýchovná sekcia stará sa o vý­chovu v školách, SSM medzi mláde­žou vo svojej organizácii, ktorá má v programe naše heslo: V zdravom tele, zdravý duch. Sekcia pre telo­výchovu dosadzuje na školy profe­sorov a učiteľov telovýchovy, ktorí povedú a budú vychovávať mladých. Basketbalový sväz, ako jeden z na­šich najaktívnejších sväzov, vypisuje akciu „Športom k zdraviu národa”. Táto akcia slúži samozrejme v prvom rade basketbalovému športu, veď to je celkom pochopiteľné. Basketbal získal vefké úspechy v zahraničí a denne vidíme alebo čítame o práci našich basketbalistov. Po skvelých výsledkoch, ktoré nás presvedčujú o vysokej úrovni nášho hráčskeho materiálu, nastal pre sväz iný úkol. Získať čím najviac prívržencov­­výkonných športovcov. Basketbal mó k tomu všetky predpoklady. Je to šport, kde sa uplatňuje každá indi­vidualita, v kolektívnej hre a je teda výchovným športovým prostriedkom. Máme dobrých basketbalistov, ale je ich málo. Keď uvážime, že v historic­kých zemiach je registrovaných vyše 10.000 basektbalistov, nemôžeme sa ubrániť obdivu, ale zároveň nás po­háňa k tomu, aby sme nasledovali ich príklad. Všetky mestá a mestečká musia sa zapojiť do práce. Všade treba utvoriť kluby, vychovávať hrá­čov, aby sme nezaostali. S radosťou sme skonštatovali, že aj na našom vidieku sa basketbal zachytáva, ale v mnohých mestách, kde by sa dalo pracovať, zostáva mŕtvo. V poslednom čase pekne pracujú v Pezinkú, Trna­ve a, Novom Meste nad Vá^om, ale inde ešte spia. Basketbalistov treba Turnaj o Slovanský Pribinov pohár bol otvorený prejavmi popredných činiteľov mes­ta, okresu, zástupcov SFS a moravských klu­bov. Po prejavoch nastúpily na ihrisko muž­stvá SK Pnostéjov a TS Topoľčany. TS Topoľčany—SK Prostejov 4:2 (1:2) Už prvý zápas sa skončil nečakaným vý­sledkom, ktorý, dokázal dobrú formu TS To­poľčany. Frostéjov nastupoval k tomuto zápa­su so šiestimi náhradníkmi, ktorých chceli vedúci mužstva vyskúšať. Táto skúška sa však nevydarila a vyniesla hosťom zaslúžený neúspech. Mužstvá nastúpily k zápasu v týchto so­­stavách: SK Prostéjov: Kujal — Zankl, Omachlík — Juŕíček, Pospíšil, Linhart — Dostál, Pavelka, Gazda, Kastl a Hoŕínek. TS Topoľčany: Krupec — Rezetka, Pucký J. .— Ducký II., Kordoš, Benedikovlč — Kalnay, Podmanický, Marko, Lukáček, Šottert. Zápas začal útokmi Topoľčian a už v 1. minúte mal Podmanický skvelú šancu k skó­rovaniu, ale nepodarilo sa mu vsietiť. I hos­tia podnikajú nebezpečné útoky, ktoré však obrana Topoľčian s istotou odvracia. Prvý úspech dosiahol TST v 9. minúte, keď Marko pekne uvoľnil Šotterta, ktorý sbehol a neza­­držiteľne vsietil do rohu bránky. 1:0. O mi­nútu neskoršie mal opäť Šottert výbornú šancu, ale nevedel ju využiť. Vyrovnávajúci gól hostí padol v 22. minúte,-keď po dlhšom obliehaní hostí bránky TST, Gazdova streľa našla miesto v bránke. 1:1. Hra sa pomaly vyrovnala a obe strany podnikajú bezúspešné útoky. V 38. minúte získavajú hostia šťastný úspech, keď Juŕíčkova rana asi z 25 metrov padla vedľa nepozorného Krupca do bránky. 2:1. V druhom polčase nastupovali Topoľčanci s úmyslom vyhrať. Už prvé ich útoky na­­svedčovaly, že nepredajú len tak ľahko svoju kožu. V 14 minúte sa podarilo Podmanickému vyrovnať, jeho slabou ranou do rohu bránky. Topoľčany ostávajú i naďalej v útoku a v 17. minúte, po kombinácii Marko—Kalnay, pos­ledného streľa znamenala vedúci gól TST. 3:2. Posledný gól zápasu padol v 24. minúte, keď obranca Prostéjova Zankl hral rukou v trestnom území a nariadený pokutový kop z 11 metrov Marko premenil. 4:2. Po tomto góle zostaly Topoľčany v prevahe, ale sa im už nepodarilo zmeniť skoré zápasu. Víťazstvo TST bolo plne zaslúžené. Nakoľ­ko mužstvo prevyšovalo svojho súpera po stránke rýchlosti, taktiky a tiež i streľby. Z jednotlivcov zaslúžia si pochvaly Rezet­­k a v obrane, Benedikovič v zálohe, Podmanický a Marko v útoku. V mužstve hostí, ktoré viac-menej skla­malo so svojím výkonom, zaslúžia si absolu­tórium Juŕíček a Pospišil v zálohe, Pavelka a Hoŕínek V útoku. Pred návštevou 3500 divákov rozhodoval Jane­­č e k. AC Nitra—SK Židenice Brno 3:1 (2:1) Aj druhý zápas priniesol pre íanúškov slo­venského športu príjemné prekvapenie, keď domáci AC získal zaslúžené víťazstvo nad ligovým SK Židenice. Domáci nastúpili k to­muto zápasu posilnení svojím bývalým tré­nerom Vycpálkom zo Slavie Praha a jeho klubovým kolegom Hankom. Obaja vykonali veľa užitočnej práce a vo veľkej miere pri­speli k víťazstvu. Židenice predviedly naoko pekný futbal, ale na WM systém domácich nevedely sa presadiť. Sostavy, góly a dôležitejšie momenty: čím viac, aby sme mohli na medziná­rodné fórum poslať skutočne hodnot­né mužstvo. Na Slovensku máme všetky pred­poklady k úspešnej práci v budovaní AC Nitra: Lešický — Kozák, Berec — Krás­nohorský, Janček, Holia — Oravec (Vrabec), Hanke, Vycpálek, Daňo, Vrabec (Rubanický). SK Židenice: Kopecký — Vanék, Vrzal — Zapletal, Galáb, Vanék n. — Šlapák, Sobot­ka, Trnka, Nepala a Krejčfŕ. Zápas začal útokmi domácich. V 7. minúte sa mohli domáci ujať vedenia, keď Vycpálek bol sám pred bránkou, ale prestrelil. Vedenia sa ujali hostia v 15. minúte, keď Nepalova streľa z diaľky zakotvila v sieti domácich. 1:0. Po tomto góle dostali sa do ofenzívy hos­tia, ktorí nebezpečne ohroéovali bránku AC Nitra. V 25. minúte Sobotka vynechal veľkú šancu a o tri minúty opäť Sobotkovu ranu musel Lešický zneškodniť. V 37. minúte padol vyrovnávajúci gól. Rubanický sbehol po ľa­vom krídle a šikmou ranou k žrdi skóroval. 1:1. V 40. minúte dopustil sa Vanék ostrého zákroku na Vyopálkovi v trestnom území a nariadený trestný kop z 11 metrov Vrabec vsietil. 2:1. Druhý polčas začal pre domácich sľubne. Už v 5. minúte získali gól, keď Vycpálek prešiel obranou hostí, nezištne prihral na voľného Rubanického, ktorého ostrá streľa našla miesto v sieti. 3:1. V 7 minúte mali domáci šťastie, keď Nepala strelil dva razy do žrdi. Hra prestala byť neskoršie zaujíma­vou, nakoľko obe mužstvá boly už vyčerpané. V 33. minúte mal Hanke dobrú pozíciu, ale prestrelil. Tesne pred koncom zápasu mohli hostia upraviť skoré zápasu, ale Šlapák z vý­hodnej pozície strelil tesne nad bránku. Víťazstvo domácich bolo zaslúžené. Celé mužstvo hralo veľmi dobre WM-systém a už v zárodkoch marilo pokusy hostí o docielenie úspechov. Dobrý výkon podal Lešický v brán­ke, Kozák v obrane, Janček v zálohe, Vycpá­lek a Rubanický v útoku. V mužstve hostí si zaslúžia pochvaly brankár Kopecký, Galáb v zálohe, Nepala a Šlapák v útoku. Zápas objektívne rozhodoval Gero. V sobotu sa stretly dve slovenské a dve moravské mužstvá v zápolení o Pribinov po­hár. Zápasy body však slabšej úrovne ako prvý deň a zvlášť boj dvoch slovenských mužstiev bol slabej úrovne a plný nervozity. AC Nitra—TS Topoľčany 4:0 (0:0) ACN vyhral zápas iba po zlepšenej hre v druhom polčase. V prvom polčase bola hra vyrovnaná, avšak bez zaujímavejších momen­tov, nakoľko obe mužstvá hraly veľmi ner­vózne. Na príčine bolo aj obecenstvo, hlavne z Topoľčian, ktoré v druhom polčase vtrhlo aj do ihriska. Mužstvá hraly v týchto sostavách: ACN: Lešický — Kozák, Serec — Krásnohorský, Janček, Holia — Vrabec, Hanke, Vycpálek, Daňo (Curgali), Rubanický. TST: Krupec — Rezetka, Ducký I. — Duc­ký II., Kordoš, Opoldus — Skodáček, Pod­manický, Marko, Lukáček a Šottert. V prvom polčase sa pohybovala hra väčši­nou v strede ihriska a and jeden útok nevedel sa presadiť proti tvrdým obranám. V druhom polčase domáci vynútili si pre­vahu a v 18. minúte otvoril skoré zápasu Cur­gali, ktorý ku koncu prvého polčasu vymenil Dana. 1:0. Po tomto góle došlo k nemilému incidentu, keď topoľčianski fanúškovia vtrhli do ihriska a začali bitku. Len zákroku miest­nej poriadkovej služby a polície možno ďa­kovať, že sa v hre mohlo pokračovať. V 25. minúte docielili domáci ďalší gól, keď Vy­­epálek rukou dorazil loptu do bránky Topoľ­čian, čo však rozhodca nevidel a gól uznal. telovýchovy. Máme žiarivý príklad švédskych a fínskych športovcov, ich príklad musíme nasledovať, cvičiť a nraeovať ahv sa snlrr'i náš cieľ: Špor­tom k zdraviu národa! 2:0. V 28. minúte po kombinácii celého útoku skóroval Curgali a posledný gól zápasu do­cielili v 39. minúte zo sólovej akcie Vycpálek. Vo víťaznom mužstve vynikli Janček v zá­­leho, Vycpálek a Curgali v útoku. U Topoľ­čian nemožno chváliť nikoho, nakoľko po prvom góle hrali temer všetci bez záujmu. Prekvapila hlavne slabá hra a nezáujem o hru Marka. Zápas dobre viedol Mištarka pred návštevou asi 2500 divákov. SK Židenice—SK Prostéjov 3:1 (2:0) Derby-zápas dvoch popredných morav­ských mužstiev priniesol peknú hru a za­slúžené víťazstvo Žideníc. Mužstvá nastúpily v nasledujúcich sosta­vách: SK Židenice: Kopecký — Vanék, Vrzal — Slama, Galáb, Chocholouš — Šlapák, Krej­­číŕ, Zapletal, Štépán a Rule. SK Prostéjov: Jurka — Némeček, Juŕiéek — Procházka, Kýr, Linhart — Fröml, Pavelka, Brázda, Zdráhal, Smejkal Zápas začal striedavými útokmi, avšak útoky Žideníc boly nebezpečnejšie. V 10. mi­núte vynechali židenickí útočníci veľkú šan­cu, keď Rule zacentroval pred bránku súpera, ale útočníci loptu minuli. Aj SK Prostéjov podnikol niekoľko pekných útokov, ale útoč­níkom sa nedarilo úspešne ukončiť jednotlivé akcie. V 24. minúte ujaly sa Židenice vedenia, keď Zapletal využil nedorozumenia obrany Prostéjova a ostrou strelou prekonal bran­kára Jurka. V 30. minúte zvýšil stav zápasu Krejčíŕ, po chybe prostejovskej obrany na 2:0. Prevaha Žideníc bola zjavná aj v druhom polčase a už v 7. minúte padol ďalší ich úspech. Rule sbehol po ľavom krídle, pekne zacentroval a jeho mäkkú prihrávku štépán vsietil. SK Prostéjov docielil čestný úspech v 24. minúte po kombinácii Hoŕínek—Brázda, keď posledný vsietil. 3:1. Po tomto góle vylú­čil rozhodca Bartečko G a 1 á b a zo Žideníc pre neprístojné správanie a Židenice sa preto stiahly do defenzívy, aby udržaly stav zápasu, čo sa im podarilo. Vo víťaznom mužstve vynikli Kopecký v bránke, Galáb v zálohe, Štépán a Rule v útoku. U porazených uspokojili Juŕíček v obrane, Linhart v zálohe, Pavelka a Brázda v útoku. Bartečko viedol zápas oibjek­­tivme. Posledný deň priniesol slovenským mužstvám prekvatpujúoe neúspechy. To­poľčany prehratý so Židenioaimi a ma veľ­ké prekvapenie ad domáci AC prehral s Prosíte jo vom. SK Židenice—TS Topoľčany 3:1 (0:1). K prvému nedeľňajšiemu zápasu nastúpily mužstvá v ■ týchto sostavách: SK Židenice: Kopecký — Vanék, Vrzal — Zapletal, Sláma, Chocholouš — Krejčíŕ, Sobotka, Trnka, Šté­pán a Rule. TS Topoľčany: Krupec — Rezet­ka, Ducký I. (Dóval) — Opoldus, Kordoš, Ducký II. — Kalnay, Podmanický, Marko, Mondok a šottert. Striedavé útoky oboch mužstiev naznačo­­valy, že v tomto zápase dôjde k vyrovnanému boju. V prvom polčase Topoľčany boly hos­ťom vyrovnaným súperom a podarilo sa im získať aj vedúci gól v 30. minúte, keď Marko uvoľnil šotterta, ktorý strelil v plnom behu čestný úspech Topoľčian. V druhom polčase začali hostia útočiť a už v 3. minúte docielili vyrovnávajúci gól Sobotkom. Po tomto góle dostaly sa znova k slovu Topoľčany, ale nebezpečné^ strely útočníkov brankár hostí Kopecký zneškodnil. V 11. minúte ujaly sa Židenice vedenia, keď Rulcovu ranu Dóval si vrazil sám do bránky. V 32. minúte mal TST šťastie, keď Kordoš stačil loptu vykopnúť z bránkovej čiary. V 34. minúte docielili hostia posledný gól. Sobotka vylákal na seba Kordoša, prihral na voľného Krejčíŕa, ktorý v plnom behu vsie­til. 3:1. Židenice podaly v tomto zápase zlepšený výkon a zaslúžene vyhraly. V mužstve vy­nikli Kopecký v bránke, Vanék v obrane, Sláma v zálohe, Sobotka a Trnka v útoku. V mužstve TST uspokojil Rezetka v obrane, Kordoš v zálohe a Marko v útoku. Objektív­ne ro7>-'' dóval P o t i s k pred návštevou 4000 divákov. AC Nitra vyhral Pribinov pohár Viktória Žižkov porazila Železničiarov - Trnava prehrala s SK Nusle - Pribinov turnaj splnil očakávanie ■ V Nitre usporiadal miestny AC kvalitný futbalový turnaj, ktorý sía bral I o Pribinov pohár. Na turnaji sa zúčastnily okrem slovenských mužstiev AC I Nitra a TS Topoľčany po šiestich rokoch aj športovci z Moravy, ktorí dodali to- I muto turnaju slávnostný ráz a tak smelo sa už mohol turnaj nazvať „Slovanský I Pri bin ov pohár”. » Turnaj sa skončil prekvapujúcim víťazstvom domáceho AC, ktorý i keď I v poslednom zápase s SK Prostéjov prehral, mal lepšie skóre ako druhé Židenice. I Najúspešnejším bol prvý deň, keď naše mužstvá pora žily hostí z Moravy. Ho- I stia sa však revanšovali v nedeľu, keď oni získali zaslúžené víťazstvá. Z jednot- I livýeh zápasov prinášame tieto referáty nášho osobitne vyslaného redaktora: