Ellenzék, 1928. augusztus (49. évfolyam, 174-198. szám)

1928-08-02 / 174. szám

4. oldal ELLENZÉK 49. év, 174. szír­. A IX.­­ L­IlKi PIA­S­Z тжташшNo Hétfő: az amerikai sport gyásznapja 100 méteren a kanadai Williams 10*8 mp.-cel, a 400 m. gáton Lord Burghley Conrrd­­ 53*4 mp.-cel verte az amerikai futókat. — A kalapácsvetés világ­bajnoka az ir O­ Callaghan. — Szépen szerepelt a magyar tőrvívó csapat a hétfői nap az amerikaiakra kel­lemetlen meglepetést hozott. Két legbiztosabbnak hitt versenyüket, 11 100 m. sík és­­ 400 m. gátfutást vesztették el, amihez az eddig álta­luk nyert, de most reménytelen ka­lapácsvetés elvesztése is járult. Nem állanak tehát most az amerikai futók olyan elérhetetlen magasságban s ha az­ elért eredmények az amerikai rekord ereddmén­yeket nem is érik el, a vereség mindenképen reális körül­mények között érte őket s a vi­szonylag gyengébb idők csak azt bizonyítják, hogy vagy az amszter­dami pálya nem egészen hibátlan, vagy pedig az amerikai pályák oly elsőrangúak, hogy azokon a most győző bajnokok szintért sokkal jobb eredményeket tudnának elérni. A mai nap részletes eredményei: 100 m. síkfutás Eddigi olimpiai győztesek :* Athén, 1890. Barim USA Va­mp Pár­is, 1900. .larvis USA 10*8 mp. Bt. Louis, 1904. Hahn USA 11 mp. Athén, 1900. Mali­s USA 102 mp. London, 1098. Wid­­or(Délafrika)10­8 mp. Stockholm, 1812. Craig USA 10*8 nap. Antwerpen, 1920. Paddock 10*8 mp. Maris, 1924. Abrahams (angol) 10*8 mp. A 100 m. síkfutás az amerikaiak­nak mindenkor parádés számuk volt. Ennek a megnyerését tartották a legfontosabbnak s ennek elvesz­tése esetén valóságos nemzeti gyász honolt az amerikai táborban. Jó ideig szó sem lehetett arról, hogy más nemzet fia nyerje el az olim­piai bajnokságot, de még a helyekre sem igen tudott befurakodni más. Csak a német Hoffmann (Athén 1896), a magyar Szokolyi (Athén 1890) és az ausztráliai Barker (At­hén 1906) nyertek helyezéseket, de ezek is épen azokon az olimpiászo­­kon, amelyeken Amerika gyengén volt képviselve. Londonban érte az USA-t az első nagy csapás, mikor is a kis délafrikai Walked biztosan győzte le az amerikai gárdát és a 3-ik helyre is idegen, a kanadai Kerr futott be. Stockholmban és Antwerpenben ismét teljes fényében ragyogott Amerika dicsősége, hogy aztán Parisban elszenvedje a máso­dik nagy csapást, az angol Abra­hams győzelmét a verhetetlennek hitt amerikai sprintergárda (Paddock, Scholz, Murchison, Bowmann) felett. Az idén úgy látszott, hogy ismét Amerika győz. A németek letörtek. Az­ angol bajnoki verseny után már senki sem bízott bennük és bár a délafrikai Leggnek megnőttek az esélyei, mégis őt sem tartották még elég erősnek ahhoz, hogy az ameri­kaiakat győzelmi útjában megállítsa. Ennek ellenére megtörtént, amire az amerikaiak még gondolni sem sze­rettek : az amszterdami olimpiász 190 nh­deres futamát nem USA atléta, hanen­ a kevéssé ismert kanadai Williams nyerte meg. Beavatot­tak ugyan a középfutamban elért kiváló ideje alapján nagy esélyt adtak neki, de az amerikaiakkal szemben még sem merte senki sem határozottan az első helyre — Az Ellenzék tudósítójától — tippelni őt. Ide nemcsak az első helyet vesztette el az USA, hanem atlétái csupán a döntő két utolsó helyét tudták elfoglalni, ami már igazán nemzeti csapás rájuk nézve. Williams győzelme óriási meglepe­tés, úgyszintén a London második és a német tornászbajnok, Lamm­ers harmadik helye is. Az Elődöntők Eredménye­ ­. 1. Mc. Alister USA 10ft mp. 2. Williams, Kanada 3. Légy, Délafrika 4. ( rácét), USA. Honden, német. Pina, Argentina London, angol 10 ti­mp Lem­­riers, német Wilkoff USA Darts, német­ 5. Russel, USA 6. Fitzpatrick, Kanada 1­8 ülő: 1. Williams, Kanada 16­8 mp. 2. London, angol. 3. Lamm­ers, német 4. Délafrika 5. Wyfkoff, USA. 6. Me­d Ulster, USA. Az elért idő a döntőben aránylag gyenge. Valószínűleg a két nap alatt négyszer való futás fárasztotta ki a mezőny idegeit, amihez a pálya laza volta is hozzájárult 400 m­. gátfutás Eddigi olimpiai győztesek: Máris, 1900. Tewkesbury USA 57­6 cm St. Louis, 1904. Hariman USA 53 mp (76 cm. gát). London, 1908 Bacon USA 55 mp. (90 cm. gát). Antwerpen, 1920. Loomis USA 54 mp. Paris, 1924. Taylor USA 52*6 mp. Ezt a számot sem vesztette el soha az USA, sőt a helyeken is ren­desen a csillagos lobogó fiai osztoz­kodtak. Most is Taylor és Cuhel vol­tak a nagy favoritok, akik otthon 52 és 52*2 mp.-es időket értek el. De csoda történt, a kis angol lord Burghiey nem is olyan jó idővel végig vezet rajtuk s egy tiszta méterrel nyerte versenyét az egymástól mellel lemaradó két amerikai előtt. Teljes volt tehát Amerika gyásza a hétfői napon, mert két speciális számban érte fájdalmas vereség. Döntő: 1. Lord Bu­rghley (angol) 53*4 másodperc. 2. Carel USA. 3. Taylor USA. Kalapácsvetés Eddigi olimpiai győztesek : Párig, 1900. Flauangan USA 51 m. St. Louis, 1904. Flanangsm USA 51*92 m. London, 1908. Flananaan USA 51*23 m. Stockholm, 1912. Mc. GlrathUSA 54*74 m. Antwerpen, 1920. P. Rvan USA 52*87 m. Páris, 1924. Tootell USA 53*29 m. A nehéz emberek sportja, amit eddig mindig Amerika nyert meg nagyszerű dobóival. Különben ideje volna, hogy ezt a sportágat аг olim­­piász programjából kihagyják, mert már alig kultiválják. Középeurópa egyáltalán nem rendez belőle verse­nyeket . Anglia, az USA és Svédor­szág is csak kegyeletből tartják még programon, bár azt el kell ismerni, hogy szép és férfias sport, mert nagy erőt és ügyességet kíván meg a sod­ronyon lógó 700 kg.-os vasgolyónak 50 méteren felüli távolságra való hajítása. Az amerikaiakat itt is csapás érte. Ezt a soha más által még nem nyert számot is elvesztették és Csak a 4. helyre tudott Amerika bejutni. 1. O­ Cillaghan (ír) 51*39 m 2. Sjcfild (svéd) 51*29 m. 3. Peggioli (olasz) 48*39 m 4 Black USA. 800 méteres síkfutás­ ­­i Középfutamok Fuller USA 1 p 55*6 mp. Második forduló: I. csoport. Indultak: Franciaország, Belgium, Ausztria és Svájc. Elődöntőbe került: Franciaország és Belgium. II. csoport. Indultak: Argentina, USA. és Hollandia. Elődöntőbe került: Argentinia és USA. III. csoport. Indultak : Magyarország, Olaszor­szág és Dánia. Elődöntőbe került : Olaszország és Magyarország.—— A Magyarországra nézve döntő jel­­legű mérkőzést Dániával szembeni Magyarország 10:6 arányban nyerte Rozgonyi 4, Terstyánszky 3, Rády 2 és Pillér 1 győzelmével. Elődöntőbe került tehát: Franciaország Belgium A­rgentina USA, Olaszország és Magyarország. Az elődöntőbe került összes csa­patok­ már szereznek pontot nemze­tüknek. Az elődöntő két 3-as cso­portjából négy csapat, valószínűleg Olaszország, Franciaország, Argen­tina és Belgium kerül döntőbe. Újabb amszterdami jelentés szerint a tőr csapatmérkőzések elődöntő küz­delmeiben Magyarország vereséget szenvedett Olaszország és Argentina csapatától és így a további küzde­lemből kiesett. A négyes döntőbe Olaszország, Argentina, Franciaország és Belgium 2. Lowe (angol), 3. Keller (francia), 4. Barsi (magyar), 5. Dr. Peltzer (német). A start csak a harmadik kísérletre sikerül. Barsi azonnal az élre megy és 500 méterig vezet, itt Wilson, Ful­ler és Schindler bezárják, mialatt a mezőny egérutat nyer úgy, hogy 600 m.-nél már utolsó 700 méternél meg­kísérli még a felzárkózást, de az él­mezőnyt beérni már nem tudja s a 4-ik hellyel kell beér?i mellyel a döntőből kiesett. Az 1.­lágrikorder Peltzert így is sikerült megvernie. II­­. Byletin (svéd). 1 p. 55*6 mp.­­2. Wattson USA. 3. Engelhardt (német). 111. 1. L. Hahn USA 1. p. 52*6 mp. 2. Edwards (Kanada), 3. S. Martin (francia), 4. P. Martin (Svájc). 5. Littig USA. A leggyilkosabb előfutam, melyben mellszélesség választja el a helyezet­teket s a párisi olimpiád 800 m. fu­tamának II. helyzettje, a svájci P. Martin mint negyedik, kiesik a dön­tőből. A verseny Lowe, Hahn, Edwards és S. Martin közt fog eldőlni. Mind a négyen képesek 1 p. 51-en belül is futni. 100 m, női síkfutás 3 középfutam után 13 mp.-en­­be­lüli időkkel a döntőbe kerültek Rosenfeld (Kanada) Kuck (Kanada) Schmidt (német) Junker (német) Steinberg (német) Robinson (U. S. A.) A verseny valószínű győztesét a németek közt kell keresnünk, kerültek be. Magyarország tehát az erősebbik csoportba került és ott esett ki. A második csoportban az USA vérzett el. Súlyemelés Nosseir (egyip­ 1. Kisnehézsúly , tömi) 355 kg. 2. Hostin (francia) 352 és fél kg. 3. Verheyer (holland) 337 és fél kg. Nehézsúly : 1. Strassberger (német) 372 és fél kg. 2. Luhaar (észt) 360 kg. 3. Skobla (cseh) 357 és fél kg. A súlydobó versenyben Hirschfeld eredménye tegnapi tudósításunkból kimaradt. A kiváló német 15*72 m-­­rel foglalta el a 3-ik helyet. A magasugrás helyezéseinek vég­leges sorrendje a következő: 1. King USA 194 cm. 2 Hedges USA 181 cm. 3 Menard (francia) 191 cm. 4. Toribio (Filippi-szigetek) 191 cm. 5. Osborn USA 191 cm. 6. Kimura (japán) 188 cm. A mai nap programja Athletika : 110 m gátfutás előfutamai és kö­zépfutamai. Távolugrás. Női diszkoszvetés. 200 m­. síkfutás előfutamai és kö­zépfutamai. 800 m. síkfutás döntője. 100 m. női síkfutás döntője. 5000 m. síkfutás előfutamai. Vívás : Férfi és női egyéni tőrverseny. Modern pentatlon. Céllövés. BÁRHOL megjelent MAGYAR KÖNYV legelőnyösebben az ELLEN­ZÉK KÖNYVOSZTÁLYA útján sze­rezhető be. 5. 6 II. 1 2. 3. 4. Tervivó csapatverseny jut már 1—2-szeri tisztítással a nagyszerűen ü d­­­t 6 illatos Cipricont-fogpasztával. A száj rosszillata ellen is eredménnyel használják a Chiorodont szájvizet I Iston­o-slifedB tiszta, egészséges, Шшо süteményei elismerten a lenti.