Esti Budapest, 1954. július (3. évfolyam, 154-180. szám)

1954-07-01 / 154. szám

4 Az Esti Budapest kiküldött munkatársának solothurni telefonjelentése (Folytatás az 1-es oldalról.) Első félidő: 1:0 Az első félidő 10. percében Palotás hosszú labdát ad Czi­­bornak, aki kapura tör a bal­szélen. A néger Andrade, az uruguay-iak legjobb játékosa, remekül cselez és előre ad Ambroisnak, akinek éles, ve­szélyes távoli lövését Grosics nagyszerűen védi szögletre. Alig tisztázza a szöglet okozta, veszélyes helyzetet a ma­gyar védelem, máris újabb szöglet keletkezik a ma­gyar csapat ellen. A labda azonban Palotás elé perdül, aki Budait szökteti. A labda nem marad a jobbszélsőnél, Buzán­­szkynak kell közbelépnie. Palo­táshoz kerül ismét a labda, aki Hidegkútinak adja. A balössze­kötőt játszó középcsatárunk remekül fejel a tizenhatos tá­ján álló Kocsis fejére, akinek fejese a szabadon álló Czibor elé pattan. A balszélső nem té­továzik, éles balsarkos közeli lövését Máspoli nem tudja vé­deni. 1:0 a javunkra, Hidegkúti érdekes fejese Második félidő: az első perc­ben mindjárt mi támadunk. Budai jó labdát kap, aki ra­gyogóan lefut a jobbszélen, be­ívelt beadása a labdára vetődő Hidegkúti fejéről védhetetle­­nül vágódik az uruguay-iak há­lójába: 2:0-ra vezetünk!­­— Ez a gól nagyon érdekes körülmények közt született — mondta el a mérkőzés után Hidegkúti. — úgy fejeltem ezt a gólt, hogy tulajdonképpen nem is láttam a kaput. Amikor Budai beívelte a labdát figyeltem a labda útját és nyu­godtan láttam, hogy fejelhetek. A beadás azonban egy uru­guay-i játékos lábáról perdült újra ívalakban ,s egészen balfe­lé kellett vetődnöm, hogy elér­jem. A kaput nem láttam, de az ellenkező irányba fejeltem, így született a gól!­ A 25. perc körül jár az idő. Az uruguay-i jobbszélsőt Zaka­riás szögletre szereli, majd a szöglet után ugyancsak ő ment. Egy perccel később Andrade Martinezhez fejel, akinek tá­voli lövése mellé suhan. „Még tizenhét perc van hátra" - és Uruguay egyenlít! Izgatottan nézzük a stadion nagy óráját: még tizenhét perc van hátra. Hosszú labda gurul Grosics kapuja felé, Ambrois nagyszerű ütemben szalad rá. A magyar kapus idejében fut ki és fölszedi a labdát. Most Hidegkúti, Bozsik, Kocsis a labda útja. Jobbösszekötőnk a baloldalról ad át Palotásnak, aki átengedte az átadást. A labda Bozsikhoz kerül, akitől azonban elveszik. A 30. percben megszületik az uruguay-iak el­ső gólja. Cruz, az uruguay-i bal­fedezet betalpal Hidegkúti lá­bába, de rögtön utána kezet fog a magyar csatárral. A sza­badrúgást Bozsik rúgja, And­rade megszerzi a labdát, amely Zakariáshoz kerül. Zakariás rosszul passzol, Schiaffino, Ambrois, Souto a labda útja. Grosics kiszalad és a labda köz­ben Hohhberg elé pattan, aki kihasználva nagyszerű helyze­tét, éles lövéssel gólt lő: 2:1! Ismét az órára néztünk, még tizennégy perc ... Megint minden perc órának tűnik. Támadásainkat egy­már sötétedik, amikor meg­kezdődik a kétszer tizenötper­ces hosszabbítás. Az első já­tékrészben még váltakozó já­ték folyik, de a magyar csa­társor támad veszélyesen. Gól azonban nem esik. Az uruguay-iak a 9. percben nagy gólhelyzetbe kerülnek és Gro­sics csak nagy üggyel-bajjal tudja megszerezni a labdát. A másik tizenöt percben már a magyarok tartják kezükben a játék irányítását. Az 5. percben Lóránt—Budai—Ko­csis—Budai—Palotás a labda útja. A középcsatár remek labdát ad Budainak, aki nagy­szerűen lefut és gyönyörű be­adása remekül száll a kapu előtt álló Kocsis fejére, aki védhetetlenül befejeli a lab­dát a hálóba. (3:2.) A 10. percben Palotás hozza hátulról előre a labdát. Hideg­kútinak ad, aki előreível Ko­más után verik vissza az uru­guay-iak és Schiaffino vezeté­sével csatársoruk veszélyes támadásokat indít. A 40. perc­ben Schiaffino lövése a kapu felé tart, de Lóránt jó érzék­kel ugrik, a lövés útjába. Ki­rúgja Kocsis elé a labdát. Ko­csis néhány métert megy elő­re, de Máspoli vetődéssel meg­szerzi a labdát, közben ráve­tődik egy kicsit Kocsis lábá­ra, akit néhány percig a pálya szélén ápolnak. 42. perc: Uruguay támadás kezdődik a pályán. Buzánszky és Lóránt igyekeznek megtá­madni az előretörő uruguay-i csatárokat, Grosics is kisza­lad, de a labda róla ismét a középcsatár Hohhberg lábára pattan, majd kapusunk mögé. Az Uruguay középcsatár ki­használja a helyzetet, megke­rüli a fekvő Grosicsot és éles lövéssel megszerzi a kiegyen­lítő gólt. 2:2! Néhány percnyi játék után a hangosbeszélő bejelenti, hogy kétszer tizenötperces meg­hosszabbítás következik O csishoz. Jobbösszekötőnk éles fejese ismét védhetetlen. (4:2!) A magyar válogatott nagy­szerű csapatjátékának kö­szönheti győzelmét. A leg­jobb teljesítményt Hidegkúti, Zakariás, Lantos, Lóránt, Ko­csis és Czibor nyújtotta. Bo­zsik ez alkalommal kisebb zúzódással bajlódott, nem volt olyan „karmestere“ a magyar válogatott játékának, mint eddig volt. Védelmünk köve­tett el néhány hibát, de alap­jában az egész hátvédhármas jól játszott. Az uruguay-i válogatott ki­váló ellenfél volt! Legjobb em­berük a balösszekötő Schiaffi­no, sokszor állította nehéz helyzet elé a magyar védelmet. Védelmükben Andradet il­leti a legnagyobb érdem. Ez a néger labdarúgó a hátvédjá­ték legmagasabb fokát mu­tatta be. Már nagyon későre járt az idő, de az egyik asztalnál a kö­vetkező erőpróbáról, a világ­­bajnoki döntőről folyt a szó. Bukovi Márton és Kalocsai Géza, a két kiváló edző, Bázel­ban nézték meg a Nyugat-Né­­metország—Ausztria váloga­tott mérkőzést és beszámoltak tapasztalataikról. Eszerint a nyugatnémetek nagyszerűen játszottak és veszélyes ellenfe­leink lesznek. Az osztrákokra nem lehetett ráismerni, védel­mük, élén Zemannal nagyon rosszul játszott. — A németek szorosan fe­deztek minden osztrák játé­kost — mondta Bukovi Márton. — Keményen, gyorsan, okosan játszottak. Legjobb csapatré­szük a csatársoruk volt és a legjobb egyéni teljesítményt a középhátvéd Liebrich nyújtot­ta, aki annak idején harcképte­lenné tette Puskást. Ez alka­lommal sportszerűen játszott, becsúszó szereléseivel, jól idő­zített, erős, felszabadító rúgá­saival nagy hasznára volt csa­patának. Megtudtuk, hogy a Rahn, Morlock, Fritz Walther és Ottmar Walther és Schäfer összeállítású csatársor ve­szélyesen támadott. Különösen Schäfer játszott nagyon jól és lefutásai gyakran okoztak nehéz perceket az osztrák vé­delemnek. A hat góljuk közül egyébként kettő szögletből, kettő tizenegyesből esett. A magyar válogatott csapat most három napig pihenés­sel tölti idejét. Lesz majd könnyű labdaedzés is műso­ron, de a fő most az, hogy pi­henéssel, szórakozással von­ják el figyelmüket a vasárnapi döntő mérkőzésről, amelyen bizonyára megszületik majd a magyar győzelem, a négy és féléves veretlenség után újabb nagyszerű haditett: az 1954. évi világbajnokság 1.. s Maros László Két ragyogó Kocsis gól - 4:2-re győztünk! A nyugatnémetek veszélyes ellenfeleink lesznek Ezt a serleget nyeri el a VB legeredményesebb góllövője. (Reméljük Kocsis.) Játékosaink véleménye A mérkőzés után a játéko­sok a következőket mondták: Lantos: Nagyszerűen játszó, nagyon szimpatikus csapatot ismertünk meg. Ezt a mérkő­zést kétszer kellett megnyer­ni. Az uruguay-iak közül leg­jobban Schiaffino és Andrade játéka tetszett. Buzánszky: A londoni 6:3-as angol—magyar mérkőzés el­maradt ettől a találkozótól. Ez volt a legnagyobb mérkőzés, amelyen életemben játszottam. Grosics: Az idegek harca volt ez a mérkőzés. A magyar válogatott a nagyszerűen ját­szó brazil és uruguay-i válo­gatott legyőzése után már a labdarúgó világbajnokság er­kölcsi győztesének tekint­hető. Palotás: Nagyon nagy győze­lem volt, megérdemeltük! Az uruguay-iak sportszerűen ját­szottak. Czibor: 2:0-ig jól ment a já­ték, de azután nagyon szépen* akartunk játszani és amikor* megszületett az első uruguay-i gól, elvesztettük a fejünket. A meghosszabbítás után újra ma­gunkra találtunk és megérde­melten győztünk. s&Tisztaság (A csapatnevek alatti számok sorrendje: helyezés, játszott, gól­arány, pontszám.) Nyári-Kupa: Csillaghegyi VL—V. Dinamó. 10 15 23:32 14 6 15 28:17 15 .Az első Nyári-Kupa-fordulóban mindegyik csapat jól szerepelt. Az otthon játszó Csillaghegyi VL va­lamivel esélyesebb. Tip: 1, X. Bp. Előre—Ganz-Vagon 1 3 14 26:15 18 9 15 23:22 16 Az Egressy­ úton sorra kerülő mérkőzésen az Előre nyerhet, ha a hétközi bajnoki mérkőzés­től nem lesz fáradt a csapat. Tip: 1, X. Kinizsi Sörgyár—Sz. Gázmű­ 13 15 17:29 9 15 15 17:42 6 Mindkét csapat gyengén szere­pelt a bajnokságban. A Sörgyár azonban a múlt héten döntetlenül játszott a Ganz-Wagon együttesé­vel. Tip: 1, 1. Bp. Postás —K. Dohánygyár. 16 15 18:37 5 4 15 21:15 20 A jobb játékerőt a Dohánygyár képviseli, de a mérkőzés az Eg­­ressy­ úton lesz és a Postás a múlt héten Pesterzsébeten is győzött. Tip: 1, 2. Pesterzsébeti V—Bp. Vörös Me­teor. 10 15 26:28 13­­ 15 59:12 28 A gyengén szereplő Pesterzsé­beti Vasas a Kén­ utcában egy pontnál többet aligha tud elven­ni a minden csapatrészében jobb Vörös Meteortól. Tip: 1, 2. Bp. Szikra—Sz. Kénsavgyár. 4—5 15 27:20 18 14 15 17:31 9 A Bp Szikra jól rajtolt a Nyári- Kupában és most is esélyes a Kénsavgyár ellen. A megszokott pálya is a Szikra győzelme mellett szól. Tip: 1: 1. Ifjúsági válogatott-mérkőzés: Bács-Kiskun megye — Pest me­gye. Tavaly 2:1 volt az eredmény a pestmegyeiek javára. Most is a pestmegyeiek készültek fel job­ban és esélyesek is. Tip: 2, 2. Tolna megye —Baranya megye. Az elmúlt évben Tolna megye győzött 4:2-re. Az erőviszonyok nem változtak lényegesen. Tolna megye most is győzhet. Tip: 1, 1. Komárom megye — Zala megye. Komáro­mi megye megerősödött tavaly óta és esélye van arra, hogy a multévi 4:1-es vereségért visszavágjon a most is jó zalaiak­nak. Tip: 1, 2. Veszprém megye—Győr-Sopron megye. Majdnem teljesen egyforma a két csapat. Multévi eredmény 1:0 volt a veszprémiek javára. Idén a győriek valamivel megerősöd­tek. Tip: 1, 2. Megyei bajnokság: Szegedi Dózsa—Szegedi Postás. 9 16 30:29 16 10 15 31:26 15 Nincs különbség a két csapat között. Ugyanazon a pályán játsz­­szák a mérkőzéseiket, ezért az otthon jobban szereplő Postás az esélyesebb. Tip. X. 2. Szentesi Kinizsi — Hódmezővá­sárhelyi Petőfi. 12 16 34:39 14 3 16 52:25 22 Két jó formában lévő csapat ta­lálkozója. A harmadik helyezett vendégcsapatnak van nagyobb esélye a győzelem megszerzésé­re. Tip: X, 2. Pótmérkőzések: Újszegedi VL—Kiskundorozsma. Tip: 1, X. Dunakeszi Kinizsi —Dunakeszi Vasas. Tip: 1, 2. Budakalászi VL—Váci Lokomo­­motív. Tip: X, 2. Hódmezővásárhelyi Építők— Makói Vasas. Tip: 2, 2. &BOOMST CSÜTÖRTÖK, 1954 JÚLIUS 1. Kihalt a Nagykörút, üresek a villamosok, az utcai hangszórók körül viszont hatalmas tömeg gyűlt össze. Hallgatják a Magyar­­ország—Uruguay labdarúgómérkőzés közvetítését. 120 perc — a rádió mellett Kezdődjék hát el végre már ez a mérkőzés ... Hogyan? Budai a jobbszélső? Palotás a középcsatár? Nem rossz megoldás. Schiaffino az uruguay-i csapat középcsatára. Lóránt vigyáz tehát rá. Jó­­kezekbe kerül... — Ejnye, Szepesi Gyuri! Ejnyeeeen! Tíz percig kellett várni lelkes csatakiáltásodra: góóóóóóól!!! Jól van Szepesi. No és bravó Czibor, a gól­­lövő. Elvégre te is részes vagy a vezetőgólban... — Lausanne-ban zuhog az eső. Kár ilyen szép mér­kőzést zuhogó esőben játszani. Pesten ragyogóan süt a Nap, itt kellene ezt a nagy mérkőzést játszani. És akkor nekünk sem a rádiószekrényből kiáramló hangokra kel­lene rászorulnunk. Hogy ez nem jutott a világbajnokság rendezőségének eszébe... — Budai rohan a jobbszélen, bead, Hidegkúti fejé­ről a hálóba vágódik a labda. Góóóóóólü! Hogy is hívják Hidegkútit a játékostársai? „öreg.“ Nos, ismét beiga­zolódott egy régi magyar közmondás: jó az „öreg“ a ház­nál. Tegyük hozzá: még a labdarúgó VB-on is... — Hej, svájci órák, ezúttal lassúaknak bizonyulta­tok, 2:2 lett az eredmény. Jön a hosszabbítás. Szepesi azt mondja, kicsit kisütött Lausanne-ban a Nap. Vájjon kinek?... — 112. perc: Kocsis feje kiemelkedik, góóóóólü! — 117. perc: Kocsis feje kiemelkedik, góóóóólü! — Köszönöm kisfiam, nem kell már Kahilért menni a gyógyszertárba. — Mondom, nem kell... Menjen érte Montevideó­­ban egy másik kisfiú.. . Vedres 2-3 napos — munka­könyv nélkül is — nappali-éjszakai munkára férfi rakodómunkásokat felveszünk. A bért azonnal fizetjük JÉGÉRT VÁLLALAT Budapest Vili., Aggteleki-utca 21 Látogassa az újjáépített Hungária-kávéház hűvös teraszhelyiségét­­ Hungária-szalonban július 1-től új műsor ZSOLNA­Y HÉDY felléptével Déry Tibor és tánczenekara Nyitra reggel 5 óráig Jötte­k­ mintál Újfajta furnirlemez gyártási tervét dolgozták ki a Faipari Gyártástervező és Szer­kesztőiroda dolgozói. Az új el­járással készített furnírlemezek felülete fényállóbb. Az új eljá­rás különösen nagy lehetősége­ket nyújt a színes gyermek­­bútorok készítésénél. (MTI)­­ JÚLIUS 3-ÁN, szombaton délután 4 órakor nyitják meg ünnepélyesen a csillebérci út­­törő-nagytábort. A megnyitó ünnepségek után a Magyar Néphadsereg Vörös Csillái Érdemrenddel kitüntetett Mű­vészegyüttese és a budapesti úttörőegyüttes szórakoztatja a megjelenteket. (MTI) ★1 A HÉTEN SZÁZ MÁZSA GOMBÁT szállított exportra a Gyöngyösi Gombatermelő Vál­lalat. A Bükkben és a Mátrá­ban ugyanis nagy mennyiség­ben terem az exportra is kivá­lóan alkalmas rókagomba. A Gyöngyösi Gombatermelő Vál­lalat erdei gomba osztálya 24 községben létesített átvevőhe­lyet, ahol naponta nagy meny­­nyiségeket vásárolnak fel (MTI) .*­ MA, CSÜTÖRTÖKÖN este 8 órakor a MOM Csörsz­ utca 18. szám alatt lévő kultúrott­­honának szabadtéri színpadán a Szovjet Hadsereg Ének- és Táncegyüttese előadást tart. (MTI) ♦ „FREIES LEBEN“ címmel július 1-től megjelenik hazánk németajkú dolgozóinak gazda­sági, politikai és kulturális lapja. A lap egyelőre havon­ként jelenik meg. (MTI) * FOTÓVEGYSZEREK ÉR­KEZTEK AZ NDK-BÓL. Az OFOTÉRT szaküzleteiben is­mét vásárolhatják a fotoama­­tőrök a fényképek előhívásá­hoz szükséges, régóta nélkülö­zött Atomal-t, Rodinál-t és metol-hydrochinon-t. (MTI) ★ A VI. KERÜLETI TANÁCS kereskedelmi osztálya ma dél­után 3 órakor a társadalmi ellenőröknek, a Sztálin-út 128. szám alatti kerthelyiségében műsoros ismerkedési délutánt rendez. Ez alkalommal jutal­mazzák meg a legjobb munkát végzett VI. kerületi társadalmi ellenőröket,­­ ÚJFAJTA TEXTIL AN­Y­A­­GOT KÍSÉRLETEZTEK KI. A tetszetős női ruhaanyag újszerűségét a lenfonalakba font, különböző színű lenkóc­­csomócskák adják. A mintavé­geknek— amelyeket a könnyű­ipari mintaboltban hoztak for­galomba — nagy sikerük volt. (Tudósítónktól) 0 269 KISIPAROSNAK ADOTT KI IPARIGAZOLVÁNYT a XIII. kerületi tanács ipari osz­tálya ez év május végéig. (Tu­dósítónktól) * KORSZERŰ, HETVENFÉRŐ­­HELYES BÖLCSÖDÉT LÉTE­SÍTETTEK a közlekedési mi­nisztériumban a dolgozó szü­lők gyermekei részére. A böl­csödét július elején adják át rendeltetésének. (Tudósítónk­tól) O 7 d'árácás Hazánkban szerdán változó volt a felhőzet. A hőmérséklet a nyugati határszélen csak 24 — 25 fokig emelkedett, Debrecenben ez­zel szemben 30 fokot ért el. Né­hány helyen kisebb eső hullott. Várható időjárás: Továbbra is felhős marad az ég, elsősorban a nyugati megyékben lesz eső, eset­leg zivatar. A meleg kissé még fokozódik. Budapesten ma délben 27 fok. ESTI BUDAPEST az MDP Budapesti Pártbizottsága és a Fővárosi Tanács lapja. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Kiadja a Budapesti Lapkiadó Vállalat Budapest, VIII., Blaha Lujza­ tér 3. Szerkesztőség és kiadóhivatal Buda­pest, VIII., Blaha Lujza­ tér 3. Tel.: 343-104, 343-105, 343-107, 343-108. Terjeszti: a Posta Központi Hírlap­iroda IIV Budapest, V., József nádor­­tér 1. Telefon: 180—850. Üzemi árusí­tás és lapterjesztés: Budapesti Fő­posta Hírlapárusítási Üzem, Békés­ u. I. Telefon: 340-578. 339—727. SZIKRA Lapnyomda.