Esti Hírlap, 1961. december (6. évfolyam, 283-307. szám)

1961-12-01 / 283. szám

Sorokban Az „Edzők fóruma” soron követ­kező, november 30-i előadását Hor­váth­ Pál, a BTST elnökhelyettese tartja „Aktuális politikai tájékoz­tató” címmel. Az előadás színhe­lye: Az Építők Alpári Gyula ut­ca 22. sz. alatti székházának dísz­terme. A kezdési időpont 14 óra. Élénk meglepetést keltett a há­romszoros olimpiai bajnok Wilma Rudolph bejelentése, aki közölte, hogy október 14 óta felesége Wil­liam Weard 25 éves atlétának. A leningrádi fedett pályás atléti- s­kai versenyen Scselkanova a női távolugrás világcsúcstartója 1(M) mér­­ terén 12,6 mp-t, 80 gáton pedig 11,3­­ mp-t ért el. Magasugrásban 1,55 méteres eredménye volt a legjobb. A Barcelona együttese barátságos mérkőzésen 4:1 (2:1) arányban győzte le a svéd Djurgarden csapa­tát. KUPAGYŐZTESEK KUPÁJÁÉRT Az Újpesti Dózsa ellenfele a skót Dunfermline csapata lesz ,Feb­ru,dr 28'15 kell'*jártani ° követkci° 'vm forduló mérkőzéséit A Kupagyőztesek Kupája nemzetközi torna szervező bi­zottsága ma délelőtt 10 órakor a Royal Szálló különtermében kezdte meg tanácskozásait. A bizottság tagjai tegnap este megtekintették az Újpesti Dó­zsa—Ajax KK-mérkőzést és elismerőleg nyilatkoztak a ku­pagyőztes magyar csapat telje­sítményéről. — Gyakran hallunk arról hírt, hogy a magyar­ csapatok tudása elmarad a korábbi éve­ké mögött — mondotta Siegl, ez osztrák labdarúgó-szövetség főtitkára. " Mindenesetre tegnap egy kitűnő erőkből álló magyar csapatot láttunk diadalmaskodni, amely olyan tehetséges labda­rúgókból áll, akik két-három éven belül Európa bármely csapatával szemben győzelmi esélyekkel léphetnek pályára. Igazi kupaküzdelem volt, mert az Ajax is nagy becs­vággyal játszott és voltak pillanatai a mérkő­zésnek, amikor bizony nem is esélytelenül Ami az oszt­rák— magyar kapcsolatokat illeti, mi lelkes hívei vagyunk a rend­szeres találkozóknak és ezért jelentett számunkra gondot, hogy 1962-re mind a két nem­zeti válogatott nagy elfoglalt­sága mellett is találjanak meg­felelő időpontokat. A mi javaslatunk az — mondotta Idegi főtitkár —, hogy a chilei világbaj­nokság után június 24-én Bécsben és október 28-án Budapesten mérkőzzünk. Remélem, ez a javaslat az MLSZ részére is elfogadható. A csütörtöki KK-ülés fon­tos napirendi pontja volt a Motor Jena—FC Alliance mér­kőzés sorsa. — Mi­­bízunk a­­tárgyalások sikerében — mondotta az ülés előtt Michalski, az NDK labda­rúgó-szövetségének Budapes­ten tartózkodó elnöke. — Az a javaslatunk, hogy mind a két találkozóra az NDK-ban kerül­jön sor, ha már arra nincs le­hetőség, hogy az FC Alliance vendégül lássa a Motor Jenát. A KK-bizottság úgy döntött, hogy a két csapat közötti mindkét találkozót az NDK- bak­ kell lejátszani, méghozzá december 20-ig. Pontosan tizenkét emker ke­rült sor a KK nyolcas döntőjé­nek sorsolására, amelyben a tegnap esti győzelme után az Újpesti Dózsa is részt vett. A sorsoláson megjelent az Atle­­tico Madrid, a Dinamo Zilina és az Újpesti Dózsa képviselő­je. A sorsolás eredménye a kö­vetkező: a Dinamo Zilina— Olimpiacos mérkőzés győztese az olasz Fiorentinával játszik, a Motor Jena—FC Alliance mérkőzés győztese a Progre­­sul—Leixoes mérkőzés győzte­sével kerül szembe, az Újpesti Dózsa nevet feltüntető cédulát Barcs Sándor elsőnek húzta ki, így a magyar csapat az el­ső pályaválasztó és ellen­fele a skót Dunfermline. Míg a nyolcas döntő negyedik találkozója a Bréma—Atletico Madrid mérkőzés lesz. A nyol­cas döntő mérkőzéseit február 28-ig kell lejátszani. — Semmit sem tudunk skót ellenfelünkről — mondotta a sorsolás után Csáki Sándor, az Újpesti Dózsa elnökhelyettese. — Még azt sem tudjuk, mikor kerülhet sor a találkozókra, hiszen válogatóik - játékosaink Dél-Amerikában­­ lesznek, ja­nuárban pedig csapatunk ugyancsak újabb dél-amer­i­kai túrán vasz részt, így valószínű­leg mind a két mérkőzésre csak februárban kerülhet sor. L. L. Kavarodás a hollandok kapuja előtt. Az első lövést Quderland a gólvonalról kirúgta és eb­ből szerezte meg Bene, az C. Dózsa első gólját, az Újpesti Dózsa—Ajax (Amszterdam) KK- mérkőzésen, amelyet az újpestiek 3:1 (1:0) arányban nyertek meg és ezzel kiharcolták a tovább­jutást. (MTI fotó : Mike fenv.) Barátságos beszélgetés a Royal-szálló halljában a Kupa­győztesek Kupája-bizottság csütörtök délelőtti tanácsko­zása előtt. Képünkön: (balról jobbra) Wiederkehr, a svájci szövetség elnökségi tagja, Barcs Sándor, az MLSZ elnöke, dr. Frey, az osztrák szövetség alelnöke, Bangerter, az UEFA főtitkára és Michalski, az NDK labdarúgó-szövetségének elnöke. (Rózsán felv.) Két és fél skandináv bajnokság­­ magyar asztaliteniszezők birtokában A skandináv nemzetközi asztalitenisz-bajnokság döntő­jére kedden a késő éjszakai órákban került sor Stockholm­ban. A viadal­ értékes magyar, sikert hozott, hiszen a 14 nem­zet versenyzőinek küzdelmé­ben a magyar sportolók két és fél győzelmet arattak , Földiné ugyanis D. Rowe­­val győzött a női párosban. A férfi egyes döntője meg­lepetéssel végződött: a 18 éves Rózsás Péter há­rom játszmában, de igen kemény küzdelemben győzte le a nagy esélyes Berczik Zoltánt. A távirati ügynökségek jelen­tése szerint a nemzetközi me­zőnyben még alig ismert Ró­zsás szép közönségsikert ara­tott. A döntők eredményei: Férfi egyes: Rózsás—Ber­czik 3:0 (20,, 22, 13).. Női egyes: Simon (nyugatnémet)—D. Ro­we (angol) 3:2 (—13, —19, 17, 13, 17). Férfi páros: Andreadis,­­ Milic (csehszlovák)—Alser, Tarsson (svéd) 3:0 (14, 12, 2). Női páros: Földiné, D. Rowe (magyar, angol)—Andersson, Tegner (svéd) 3:0 (8, 19, 19). . RÁDIÓMÜSOR NOVEMBER 30. CSÜTÖRTÖK KOSSUTH: IS.05: A Hartvey-együttes énekel. — 16.30: München nem ismétlőd­het meg. Úti jegyzet. — 16.45: Sop­roni Tendl Pál cimbalmo­lk. — 17.00: Hírek. — 17.15: Hidas Frigy­es: Szimfónia. — 17.40: Látogatás is­meretlen ismerősünknél. — 17.55: Szív küldi... — 18.40: Ifjú Fi­gyelő. — 19.00: Közvetítés a Jókai Színházból: Arisztokraták. Vígjá­ték három felvonásban. Közben: 19.56: Mese. — 20.00: Esti Krónika. — 20.20: A színházi közvetítés foly­tatása. — 22.20: Hírek. — 22.33: Tánczene. — 23.20: Zenekari mu­zsika. — 24.00: Hírek. —­­10: A Gleason-zenekar játszik. PETŐFI: 16.00: Hírek. — 16.05: A külföldi sajtó hasábjairól. — 16.15: Schu­mann: Kreisleriann. — 16.50: Orosz nyevlecke. — 17.03: Daltanulás. — 17.20: Gazdasági fórum. — 17.31­:­­Mezei csokor. — 18.00: Hírek. — 18.05: Közel Budapesthez — távol a fővárostól. — 18.20: Operarészle­­tek. — 19.30: Hírek. — 19.05: Heti hangversenykalauz. — 19.40: Ezüst­­kalászos gazdatanfolyam. — 20.00: Híres énekesek. — 20.20: Az Egye­sült Államok és a leszerelés. Könyvismertetés. — 20.30: Élőszóval — muzsikával. Közben: 21.00: Hí­rek. — 21.05: Az Élőszóval — mu­zsikával című műsor folytatása. — 23.00: Hírek. DECEMBER 1. PÉNTEK KOSSUTH: 4.30: Hírek. — 4.40—7.59: Zene. — 8.10: Reggeli hangverseny. — 9.00: Napirenden... — 9.03: Tánczene. — 9.50: Iskolai kórusok énekelnek. — 13.00: Hírek. — 10.10: Operarész­letek. — 11.00: Vidám percek. — 11.15: Délelőtti muzsika. — 12.00: Hírek. — 12.15: Operettrészletek. — 13.00: Esti keresztelő. Regényrész­let. — 13.20: Sebesty­én János esem-­­ hálózik. — 13.45: Gazdaszemmel • ■ • | — 14.00: Vonós tánczene. — 14.15: Gyermekrádió. — 14.35: Liszt: Idea-­­­­ók — szimfonikus költemény. — ■ 15.00: Hírek. — 15.10: Gyermekrá- I­dió. — 15.25: Muzsikáló fiatalok. —­­ 15.55: Szív küldi... — 16.25: Bt- s­portműsor. — 16.40: Bányászdalok.­­ — 17.00: Hírek. — 17.15: Ötórai tea.­­ — 17.45: Rádióiskola. 1 PETŐFI: 5.50: Hírek. — 6.00—7.59: Zene. — 8.03: Hírek. — 14.15: Dallal-tánccal a világ körül. — 14.45: Megnyug­vás. — Elbeszélés. — 15.00: Könny­ű zene. — 16.00: Hírek. — 16.05: A ri­porterek jegyzetfüzetéből. — 16.15: Zenekari muzsika. — 16.50: Francia nyelvlecke. — 17.03: Filmdalok. — 17.15: Az Ifjúsági Rádió műsora­­ Tolnai Lajos műveiből. — 17.45: Fú­­vósmuzsika. A TELEVÍZIÓ MŰSORA CSÜTÖRTÖKÖN: 17.30: Kisdobosok műsora; 18.10: A világ térképe előtt. Külpolitikai összefoglaló; 18.30: TV-Híradó; 18.45: Beszélgessünk oroszul! Nyelvlecke haladóknak; 19.00: Szó­rakozó Budapest. Közvetítés a Fő­városi Nagycirkuszból. A Szovjet Állami Cirkusz vendégjátéka. A szünetben: A jövő hét műsora. Műsorismertetés: Kb. 22.00: Hitek és a TV-Híradó ismétlése. LÓVERSENY A szerdai ügetőversenyek részle­tes eredményei: I. 1. Julietta, 2. Jottányi, 3. Jus­tus. Tot. 10:419, 61­. la, 12. Bef. 933 és 605. II. 1. Hawaxma, 2. Imbisz, 3. Halló Boyr Tot. 10:20, 15, 14, 19. Bef. 37 és 77. III. 1. Galéria, 2 Kepciás, 3. Ist­ván. Tot. 10:52, 20, 27, 75. Bef. 201 és 596. . Hármas befutó fogadás 10:18 814. IV. 1. Faust, 2. Dakota, 3. Hidal­­gó. Tot. 10:54, 18, 25, 26. Bef. 216 és 226. V. 1. Felka, 2 Cupido, 3. Éber. Tot. 10:46, 22, 16, 50. Bef. 80 és 598. VI. 1. Gyerünk, 2 Forgószél, 3. Esthajnal. Tot. 10:42, 13, 13, 17. Bef. 64 és 131. VII. 1. Gabona, 2. Horány, 3. in­­govány. Tot.: 10:139, 31, 22, 18. Bef. 39 vm. l.*Inturist. 1. Hamar, 3. Izi­­dóra. Tot. 10:31, 23, 12, 20. Bef. 84 és 175. SZÍNHÁZAK CSÜTÖRTÖKI MŰSORA; Operaház: A nürnbergi mester­­dal­­okok (6). — Operaház Erkel Színháza: Galab­e (Veliczel-bérlet, ) A szovjet labdarúgás sikersorozata Dél-Amerikában Szovjetunió—Uruguay 2:1 (2:1) A nemzetközi sportvilág nagy érdeklődése kíséri dél­­amerikai portyáján a Szovjet­unió labdarúgó-válogatottját, amely szinte példa nélküli si­kersorozatot könyvelhet el. Ismeretes, hogy a szovjet válogatott első latin-am­erikai mérkőzésén Argentína váloga­tottját győzte le 2:1 arányban s ezt a találkozót a Chile ellen válogatott mérkőzés követte Az 1963-es labdarúgó-világbaj­­nokság házigazdái is alul ma­radtak a szovjet csapat ellen amely ezen a találkozón 1:1 arányú értékes győzelmet ara­tott. A szovjet válogatott harma­dik mérkőzésére vasárnap ke­rü­lt volna sor, de a m­ontevi­deói találkozót szovjet kérésre szerda estére halasztották. A dél-amerikai sportközvéle­mény érthetően feszült érdek­lődéssel várta ezt a harmadik találkozót is, hiszen általános ott a vélemény, hogy a futball­világ soron következő legna­gyobb világ­küzdelmén, a chilei VB-n a dél-amerikai futball játszik majd vezető szerepet. A TASZSZ mai jelentése alaposan rácáfolt a dél-ameri­kai előzetes álmokra, mint­hogy szerdán este 1­46 ezer néző előtt — Montevideóban a Centenario-stadionban a szov­j­­et válogatott harmadik ellen­felét, Uruguay válogatottját is legyőzte! A jelentés szerint a Szovjet­unió válogatottja 2:1 (2:1) arányban győzte le az egykori világbajnok együttest. A rend­kívül izgalmas mérkőzésen a­­ vezető gólt a 27. percben Guszarov lőtte, s erre — két­­ perccel később — Cubilla vá­laszolt. A győztes gólt — az első félidő 42. percében — Po­­nyegyelnyik érte el. A máso­dik félidőben is nagy volt a­­ küzdelem, de a csatársorok , nem tudták áttörni a jól záró,­­ kemény védelmeket. S. és Kis Erkel-bérlet, IV. sorozat, 1. előadása, 7). — Nemzeti Színház: Salemi boszorkányok (7). — Kato­na József Színház: Minden jó, ha jó a vége (Pethes-bérlet, 2. elő­adás, 7). — Madách Színház: Eskü­vő (7). — Madách Kamara Színház: Libikóka (7). — Vígszínház: Játék a kastélyban (7) és vendégjáték a Vörös Csillag Traktorgyárban: Va­laki hazudik (7). — Ódry Színpad: Napfogyatkozás (7). — Jókai Szín­ház: Türelmetlen szeretők (7). — Fővárosi Operettszínház: Hölgyvá­lasz (7). — Petőfi Színház: Képzelt beteg (7). — József Attila Színház: A világ legszebb szerelme (7). — Vidám Színpad: Budapest, 11 óra (fél 8). — Kis Színpad: Szeress be­lém (7). — Irodalmi Színpad: A Múzsák nyomában (P-bérlat, 1. elő­adás, fél 7). — Egyetemi Színpad: ,,Költőnk és kora”-sorozat, 2. elő­adása 17). — Zeneakadémia: Álla­mi Hangvers­enyzenekar (veze­ti f­el: Milan trorvat, közreműkö­dik: Nada Vujcic: „Vendégművé­szek ’*-so­rozat, 3. előadása, fél 8). — Bartók-terem: Ki a győztes? (3). — Állami Bábszínház: Aladdin cso­dalámpája (10). Fajankó kalandjai (3). — Kamara Varieté: Nő a siker (6 és fél 9). — Fővárosi Nagycir­kusz: Szovjet Állami Cirkusz (fél 4 és 7). KÉRDŐJEL POZSONYBA\ iXfgfjfp István §atvha ps a bttis&tírntj öv.vspípípip Nagy az öröm Csehszlová­kiában: Brüsszelben — ötezer néző előtt — hosszabbítás után 4:2 (0:1, 2:2) arányban győzött válogatottjuk harmadik mér­kőzésen Skócia válogatottja el­len, s ezzel kivívta a 15. helyet a chilei labda­rúgó-világ­baj­nokság döntőjének mezőnyé­ben. — Mi is ott izgultunk a tele­vízió képernyője előtt — mondta ma reggel telefonon Bakos Antal, a reák-fehérek in­tézője. — Általános a véle­mény, hogy a csehszlovákok győzelme a szív és a lelkesedés diadala volt, hiszen a csapat 0:1 és 1:2 után sem adta fel a harcot, egyenlített, a végül a győzelmet is megszerezte. A Pozsonyban ma délután sorra kerülő harmadik MTK— Lipcse Vásári Városok Kupa­mérkőzésre egyébként már két délelőtti edzést is tartottak a kék-fehérek a mérkőzés szín­helyén. A pálya talaja eléggé csúszós, a mozgás azonban na­gyon jólesett a játékosoknak. Az MTK-ban egyébként még Nagy István játéka és a bal­­szárny összetétele okoz gondot. A válogatott jobbfedezet mind a két edzésen részt vett, de nem bizonyos még abban, hogy vállalhatja-e a mai játékot. Ha nem, Sípos marad a jobbfede­zet posztján, ha mégis játsza­nék, a sokszoros válogatott hátvéd visszakerül régi helyé­re és Palicskó játszik majd a hátvédsor jobboldalán. A bal­szárny valószínűleg Molnár, Szimcsák I. összetételű lesz, aligha kerül sor Povázsai játé­kára. A végleges összeállítást délben hozza nyilvánosságra Szűcs Gyula edző. Lipcse csapata egyébként az MTK NDK-beli útjához hason­ló helyzetbe került: a rossz lég­köri viszonyok között a csapat időben nem ülhetett gépre, s másnap — miu­tán elindult — Prágában leszállásra kénysze­rült. A csapat vezetői egyéb­ként már egy hete tartózkod­nak Pozsonyban, s mint el­mondták: szoros eredményt várnak a harmadik találkozó­tól. Az MTK tudását elismerik, de bíznak abban, hogy küzde­ni akarásuk meghozza a jó eredményt. Akaraterőben egyébként előreláthatóan az MTK-játéko­­sok is jeleskednek majd, ezt sejteti az a nagy harcikedv és felkészülési láz, amellyel a bu­dapesti csapat várja a ma dél­utáni mérkőzést. A találkozót egyébként a csehszlovák televí­zió is közvetíti, s az adást Berlin átveszi. Úgy volt, hogy a magyar TV nézői is tanúi lehetnek az izgalmasnak ígér­kező harmadik MTK—Lipcse mérkőzésnek, de a helyzet mégis úgy fordult, hogy csak rövidebb filmösszeállítás ele­veníti majd meg valamelyik későbbi adásnap alkalmával a magyar TV-nézők előtt a har­madik VVK-összecsapást. A mérkőzésről, amelyet csehszlovák játékvezetői hár­mas vezet (a nálunk is ismert Galba lesz a játékvezető) a ma reggeli pozsonyi lapok terje­delmes tudósításokban számol­nak be. 26 gól a Kisstadion jégkorong kapuiban A Kisstadionban szerdán este két bajnoki jégkorong­mérkőzést ,­játszottajs. 1%/d jji­ntor ■ 1-yeken összesen 26 gól­ esett. BVSC—Bp. Építők 5:3 (2:2,­­ 3:0, 0:1). Érdekes, változatos­­ játékot hozott ez a találkozó.­­ Az első és az utolsó harmad­ban kiegyenlített volt a küzde­lem, a másodikban az Építők csapata visszaesett, s ekkor a vasutasok jól kihasználták helyzeteiket. .. FTCI,Bp., Postás­­ 13:5 (3:2, 4:1, 6:2). Csak a játék egyes részeiben volt­ színvonalas az összecsapás. Az első harmad­ban a Postás fiatal játékosai jól védekeztek, de a következő harmadokban már felülkereke­dett az FTC, amelynek kettős emberhátrányát sem tudta ki­használni az ellenfél.