Esti Hírlap, 1964. november (9. évfolyam, 258-281. szám)

1964-11-02 / 258. szám

Szépen búcsúzott a Testvériség az MNK-ban Környező fákra, erkélyekre is jutott néző a Bp. Honvéd pestújhelyi vendégjátékán Tegnap már a kora reggeli órákban özönlöttek a hű lab­darúgószurkolók a pestújhe­lyi Testvériség pályája felé. Sokan jöttek át Kispestről is, hogy kedvenc csapatukat, a Bp. Honvédot bíztassák. Ré­gen gyűlt össze annyi néző Pestújhelyen, mint vasár­nap, a Magyar Népköztársa­sági Kupa elődöntőjére, a Bp. Honvéd—Testvériség mérkőzésre. A pályán több mint nyolcezren szorongtak, nem voltak­ jók a látási vi­szonyok. A pályát környező fákon is lógtak nézők, és a környező házak erkélyei is „megteltek”. A pálya talaja sem volt megfelelő. Mindezek mellett, a Bp. Honvéd labdarúgói végig fölényben játszottak, de a jól védekező Testvériség kapujába csak két gólt tud­tak rúgni, a végeredmény mégis 3:0 volt, mivel a ven­déglátó csapat öngólt rúgott és­­első félidő hetedik­ peer­cében Tichy magára vonta a védőket és az ügyesen kiugró, szabadon álló Tóth Kálmán az átadott labdát biztosan juttatta a kapuba. A félidő 1:0 volt. A második félidő 12. percében a Testvériség fel akarta szabadítani kapuját a Honvéd-csatárok elől, de a nagy tömörülésben Rónai K. öngólt rúgott. A mérkőzésre ismét Tóth Kálmán tette fel a pontot. Szép támadásból rúgta a harmadik gólt. Ha a Honvéd-csatárok az erősen tömörülő Testvériség védőinek messzebbről tudnak lőni, akkor sokkal nagyobb arányú győzelem születhetett vol­na. A Magyar Népköztársasági Kupa döntőjébe tehát a Bp. Honvéd jutott tovább. Mind­ezek mellett a pestújhelyiek csapatát dicséret illeti. Szé­pen küzdöttek és lelkesen harcoltak ezen a mérkőzésen, épp úgy, mint az előzőeken. . ... . S. Rónai öngóljával 2:0-ra vezet a Bp. Honvéd a Testvéri­ség elleni MNK elődöntő mérkőzésen. (MTI fotó : Mikó felv.) A Bp. Spartacus nyerte az 5000 méteres futó csapatbajnokságot A Népstadionban vasárnap rendezték az atlétikai váltó­­bajnokság és az 5000 méteres futó csapatbajnokság elma­radt számát. Eredmények: 4x800 m férfi váltó: 1. Új­pesti Dózsa 7:55,6 p, 2. Tata­bánya 7:56,4 p, 3. Debreceni EAC 9:05,3 p. 4x200 m férfi váltó: 1. Bp. Honvéd 1:26,4 p, 2. BEAC 1:26,7 p, 3. Újpesti Dózsa 1:28,8 p. 5000 m férfi csapatbajnok­ság: 1. Bp. Spartacus 49 pont, 2. Vasas 65 pont, 3. Tatabá­nya 73 pont. 4x100 m női váltó: 1. Szol­nok 50,2 mp, 2. BEAC 50,8 mp, 3. Csepel 55,1 mp. 3x800 m női váltó: 1. Bé­késcsaba 7:10,2 p, 2. Szom­bathely 7:21,8 p, 3. Csepel 7:30 perc. /WV­MAWVWWWWWW' Bűn és felelősség. Magyarul beszélő díjnyertes olasz film. Bemutató: november 5. vbwwwwwwwwwwx Moravcsik nyerte a vasárnapi kardversenyt A Semmelweis utcai te­remben rendezték vasárnap a Barcza Ferenc kardvívó emlékversenyt. Az elsőséget Moravcsik (OSC) szerezte meg, Marót (BVSC) és Kal­már (OSC) előtt. A Wiener SC, a Ferencváros szerdai VVK-ellenfele 1:0 arányú vereséget szenvedett a sokszoros bajnok Rapid együttesétől. Sidneyben az ausztrál Mason Brown 183 centiméteres női ma­gasugró eredménnyel új brit re­kordot állított fel. AZ UTOLSÓ FORDULÓ ELŐTT AZ NB I/B-BEN Nem kellett győzelem A Szombathelyi Haladás veresége döntött­­ az Ózd és a Salgótarján javára A labdarúgó-bajnokság NB I B osztályában vasárnap bonyolították le az utolsó előtti fordulót. Az élcsapatok közül csak az Ózdi Kohász szerzett pontot, s ezzel a bajnokság első helyére került. A Salgótarján vereséget szenvedett, de ennek ellenére már a tarjáni csapat is bejutott az NB I-be, mivel három ponttal vezet a harmadik helyen álló szombathelyiek előtt. A Láng viszont győzelme ellenére kiesett, a másik ki­eső még bizonytalan. Oroszlány—Ózd 1:1 (1:0). Oroszlány, 1800 néző, vezette Balla Gy. Góllövők: Máthé, illetve Szendrei. Erős iramú mérkőzésen, egyenlő erejű csapatok talál­kozóján igazságos döntetlen. Ganz-MÁVAG—Dunaújvá­ros 1:1 (0:0). Dunaújváros, 1500 néző, vezette Petri. Góllövők: Halasi, illetve Magasházi. Csapkodó, alacsony színvo­nalú mérkőzésen a Ganz- MÁVAG közelebb állt a győ­zelemhez. Borsodi Bányász—Szom­bathelyi Haladás 1:0 (0:0). Szombathely, 2500 néző, ve­zette Balla B. Góllövő: Pál. A hazai csapat lényegesen többet támadott, de a rend­kívül lelkes borsodiak a má­sodik félidőben Pál góljával meg tudták szerezni a két pontot. Egyetértés—Miskolci VSC 3:0 (1:0). Soroksár, 1000 né­ző, vezette Gere. Góllövő: Horváth, Borsos, Sátori. A második félidőben mu­tatott jó játékával megérde­melten győzött az Egyetér­tés. Székesfehérvári Vasas— BVSC 1:0 (0:0). Székesfehér­vár, 1200 néző, vezette Nagy. Góllövő: Nehéz. Sok helyzetet dolgoztak ki a fehérvári csatárok, de csak­ egyet tudtak értékesíteni. Budafoki MTE—Szállítók 2:0 (2:0). Budafok, 800 néző, vezette Aranyosi. Góllövő: Gombkötő és Ke­­merle (öngól). A lelkes budafoki csapat nagyobb arányban is győz­hetett volna. Győri MÁV DAC—Nyír­egyháza 2:0 (2:0). Győr, 1000 néző, vezette Kaposvári. Góllövő: Nagy és Sulyok. Az első félidőben igen jól és eredményesen játszott a győri csapat. Szünet után le­fékezett­ az NB I/B Állása AZ UTOLSÓ FORDULÓ ELŐTT X. Ózd 14 9 6 49:34 37 2. Salgótarján­ 15 6 8 43:17 36 3. Szombath. 11 11 7 50:34 33 4. Oroszlány 10 12 6 33:27 33 5. Szfehérv. 8 14 7 38:36 30 6. D­unaújváros 11 8 10 28:28 30 7. BVSC 10 9 10 31:30 29 8. MÁVAG 11 6 12 35:10 28 9. MÁV DAC 11 6 12 32:39 28 10. Budafok 10 7 12 29:33 27 11. Egyetértés 11 5 13 34:44 27 12. Szállítók 9 8 12 36:40 27 13. NyI­íregyháza 11 4 14 34:40 2£ 14. MVSC 9 8 12 27:37 26 15. Borsod 9 7 13 29:41 25 16. Láng 8 7 14 35:43 28 Alacsony színvonal az ökölvívó CSB első fordulójában Gyengén rajtolt a Bp. Honvéd a Klapka-utcában Könnyen győzött az Ú. Dózsa, nehezen a Gyöngyös Az ökölvívó-csapatbajnok­ság őszi első fordulója nem sok meglepetést hozott. Pe­dig nagy volt a közönség ér­deklődése a három mérkő­zés iránt, annak ellenére, hogy mindegyiket Budapes­ten más-más helyen rendez­ték, mégis mindenütt szép­számú néző akadt. Kár, hogy ezek a szurkolók nem sok ököl­vívást, inkább dulakodást és nagyon alacsony színvo­nalat láthattak. Úgy látszik, az elmúlt hó­napokat, a hosszú szünetet nem használták ki kellőkép­pen az egyesületek. A Bp. Honvéd új otthoná­ban, a Klapka utcai torna­­csarnokban nem tudott győz­ni a Vasas Dinamó ellen. A Dinamósok 10:8-ra vezetnek és ha figyelembe vesszük, hogy az elhalasztott Kajái— Papp találkozón Európa-baj­­nok­unk az egyáltalán nem t­ekintélytisz­telő fiatal, kő­kemény öklű Pappert kapja ellenfélül, akkor elmondhat­juk, hogy a Honvéd számára nem teljesen bizonyos még a döntetlen eredmény. Az újpestiek igazolták, hogy megérdemelten vezet­nek. A csepeliek „oroszlán­­barlangjában” fölényes, 16:2 arányú az előnyük, függetle­nül az elhalasztott Sebők II. —Schrick találkozótól, már győztek. Valószínű, hogy az újpestiek Schrick mérkőzé­sét feladják, mert nem befo­lyásolja a végeredményt. A lilák igen egységesek, a legtöbb súlycsoportban két egyforma versenyzőjük van, így nem véletlenül bajnokje­­löltek. Sportcsarnokban a gyön­gyösiek 11:9-re legyőzték az MTK-t. Ez a mérkőzés nem volt „sima”. Nagyon rosszul működtek a mérkőzésvezetők, s ott dőlt el a találkozó a gyöngyösiek javára, hogy Gayer legyőzte a sokszoros válogatott Holló Antalt. — Nagyon nehéz mérkő­zést vívtunk — mondta Sza­kács Béla, a gyöngyösiek ed­zője. — Bár az újpestiek négy ponttal vezettek előt­tünk, mégsem adtuk fel an­nak lehetőségét, hogy meg­­védjük a tavaly szerzett baj­noki címet. Három mérkő­zésünk egymásután (Dinamó, UI. Dózsa, Bp. Honvéd) ott­hon lesz és a mintegy négy­ezer nézőt befogadó sport­csarnokunkban. Szurkolóink segítségével, talán sikerül mind a hat pontot megsze­reznünk, s akkor szerintem nyílt a bajnokság. A CSB most egy hétig szü­netel, mert az Énekes-emlék­verseny küzdelmei következ­nek. ELŐDÖNTŐ - ZŰRZAVARRAL Az MNK komolyságát súlyosan veszélyeztető események köze­pette zajlott le a Győri Vasas ETO-Ferencváros elődöntő mérkőzés. 116 perces küzdelem után a győriek 2:0 arányban győztek, de ho­gyan született ez a győzelem? A rendes játékidő eltelte után zűrzavar támadt a pályán. A 0:0 arányban végződött találkozó után egyik csapat vezetője sem tudta, hogy hosszabbítás vagy sorsolás következik-e. Farkas játékvezető arra hivatkozott, hogy nem ismeri az ide vonatkozó szabályt, sőt az MLSZ ellenőre is tájékozatlannak bizonyult. Negyvenöt percig állt a játék. A nézőtéren, az öltözőkben és a pálya helyiségeiben tovább­­ folyt a vita: hosszabbítás vagy sorsolás következzék? Végre a győr 2 riek elnöke előkerítette a kiírást, amely rögzíti: ha az MNK előtten­­yö­zőjében az azonos osztályú csapatok találkozója a rendes játékidő­ben döntetlenül végződik, akkor kétszer 15 perces hosszabbítás kö­vetkezik. A szinte példátlan zavar folytán a játékosok eléggé felpapriká­zott állapotban folytatták a küzdelmet. A 96. percben Juhász csú­nyán szabálytalankodott Mátéval szemben és a bíró kiállította. .Két perccel később Győrfi megszerezte a hazaiak vezető gólját, majd a 105 percben a ferencvárosi balhátvéd, Horváth öngóljával 2:0-ra ala­kult az eredmény. Ezután Győrfit állították ki sportszerűtlenség miatt. Teljesen besötétedett, s a játékvezető a 117. percben a rossz látási viszonyokra való tekintettel lefújta a mérkőzést. A Magyar Népköztársasági Kupa eddigi küzdelmei sok nagysze­rű perccel ajándékozták meg a labdarúgást kedvelő szurkolókat. Sajnos, a győri találkozó — s pontosan a finálé előtt — nem szolgál­ta a kupa­találkozók népszerűsítését. A kiírásban mutatkozó zűrza­var visszahatása a Győr—Ferencváros mérkőzésen csúcsosodott ki. Sürgősen meg kell állapítani, hogy a botrányos győri MNK mérkő­zésért ki a felelős. ★ — A Magyar Népköztársasági Kupa elődöntői előtt 16 nappal, az érdekelt egyesületek és a JT megkapták az MLSZ hivatalos lapját és külön levelét, amelyben pontosan tájékoztatták az érdekelteket a november 1-i mérkőzések lebonyolítási rendjéről — mondta ma dél­ben Hegyi Gyula, az MLSZ elnöke. — Érthetetlen tehát, hogy az egyesületek vezetői és Farkas játékvezető a döntetlenül végződött találkozó után tanácstalanok voltak, holott azonnal meg lehetett volna kezdeni a 2x15 perces hosszabbítást. A birkózás eseményei is megérdemlik a Sportcsarnokot _ MONDJA KOZMA ISTVÁN OLIMPIAI BAJNOK Négy csapat részvételével — Honvéd, Vasas, BVSC és az Orosházi Spartacus — megkezdődtek a Szőnyi úton az I. osztályú szabadfogású birkózó csapatbajnokság küzdelmei. A találkozók kö­zepes színvonalon mozog­tak, némi­­ meglepetéssel: Botond döntetlent ért el Maróti (Honvéd) ellen, s kötöttfogású világbajno­kunk, Varga pontozásos vereséget szenvedett az orosházi Farkastól. A későbbi találkozók során mindketten javítottak. Olim­piai aranyérmes nehézsúlyú versenyzőnk, Kozma István (Vasas) a második, illetve a harmadik percben tussolta Lengyelt (BVSC) és Bertát (O. Spartacus). A Honvéd színeiben ismét versenyzett Gurics György, a válogatott edzője, s győzött is. A csapatverseny első for­dulója a Bp. Honvéd biztos győzelmét hozta. — Mi szabadfogásban va­gyunk erősebbek — mondta Kárpáti Károly, a Bp. Hon­véd edzője —, de az újabb fordulókra is erő­sen kell készülnünk. — Kozma István a verseny megrendezésének körülmé­nyeiről panaszkodott: „Más sportágakban jelentéktele­nebb eseményeket is a Sport­­csarnokban rendeznek meg. Nem csoda, hogy így nincs mindig közönsége a birkó­zásnak." Matura Mihály, a szövetség elnöke elégedett volt a lá­tottakkal. — Izgalmakban bővelkedő találkozókat lát­hattunk — mondta —, a Bp. Honvéd megérdemelten győ­zött. A csapatversenyben a Bp. Honvéd vezet az Orosházi Spartacus előtt, a harmadik helyen a Vasas, negyedik he­lyen a BVSC áll. A Moszkva téren a 6-os villa­mosban fiatér­tettem ma reggel fe­kete aktatáskámat. A futball­­szabálykönyv és a futball-iratok visszaadását kérem. Vörös­vári: 210—586. Örömök­­ szépséghibákkal az angyalföldi Láng—SBTC mérkőzésen RITKA ESET, hogy egy csapat edzője és játékosai oly nagy szomorúsággal nyugtázzák bravúros győ­zelmük után a gratuláció­kat, mint ahogy tegnap délután ez az angyalföldi Láng sporttelepén történt, ahol az utolsó helyezett házigazda együttes 2:1 (0:0) arányban győzött a bajnok­­aspiráns, első helyen álló Salgótarján ellen. De az is ritka eset, hogy egy egész esetendo sikeres eredménye után, amely a Salgótarján felkerülését hoz­ta az NB I-be, olyan zord és rossz hangulat uralkodjék a játékosok körében, mint amilyennel a bányászcsapat öltözőjében találkoztunk. — HAT-HÉT JÁTÉKO­SUNK teljesen kedvetlenül játszott — mondta el mérkő­zésvégi kritikáját a 88-szo­­ros válogatott Grosics Gyu­la, edző. — Egész évi mun­kánkról mutatott nagyon elszomorító képet ez a ki­lencven perc, pedig ezen a találkozón — amelyen egy pont kellett csak az NB I-be való felkerüléshez —, mindenkinek tudása legja­vát kellett volna adnia! Ekkor érkezett a hír­­ Szombathely vereségéről, te­hát arról, hogy a Salgótar­ján vasárnapi felsiklása el­lenére is átlépte már lénye­gében az NB I. küszöbét. „Ne örüljetek! — szólt az edző dühösen egy-két játékosára. — Ezt az ölünkbe hullott si­kert a csapat e mérkőzés alapján igazán nem érde­melte meg!...” A MÁSIK ÖLTÖZŐBEN pedig azért volt szomorúság, mert az NB I B őszi legjobb­ja hiába aratta nagyszerű sikersorozatát — ebben az idényben 18 pontot szerzett, s hét mérkőzésen veretlen — a tavaszi kisiklást nem le­hetett jóvátenni, a Láng ki­esett. Pedig hiányoztak ezen a mérkőzésen is a csatársor nagy erősségei, a két szélső: Balogh és Goór... Mindezek ellenére csak dicséret illetheti a Láng együttesét, s edzőjét, Ónody Andort, aki egy nagyon jó szellemű, lelkes és ütőképes csapatot varázsolt a már tel­jesen szétesett együttesből... (m. 1.) Ez történt az NB II-ben Keleti csoport: KISTEXT—Kisterenye 1:3, Bp. Spartacus—Gyula 3:0, Szolnoki MÁV—Eger 3:0, Nyíregyháza- Szolnoki MTE 3:3, Szeged—Mis­kolc ,1:0, Nagybátony—Jászberény 9:1, Békéscsaba—Előre 1:0, Kecs­kemét—Izzó 3:0, Baglyasalja— Debrecen 1:0. 1. Jászberény 48, 3. Eger 46, 3. Kecskemét 42 pont. Nyugati csoport: Autóbusz—Zalaegerszegi Dózsa 6:0, III. Ker. TTVE—Veszprém 3:1, Zalaegerszegi TE—Budai Spartacus 3:0, Esztergom—Pécsi VSK 2:0, Pécsi Bányász—Trak­tor 1:1, Győr—K. Lombik 4:1, Ka­posvár—BVTK 2:0, Pápa—Pécsi BTC 1:1, Mosonmagyaróvár—Szé­kesfehérvár 4:2: 1. III. ker. TTVE 48, 2. Pécsi Bányász 46, 3. Kaposvár 42 pont. Füles, a nép­szerű rejtvényúj­­ság hagyományos Évkönyve­­i A 260 oldal terjedel­mű, gazdagon il­lusztrált kötet ez­úttal is sok új rejt­vénnyel örvendez­teti meg a fejtörő­ket kedvelők né­pes táborát. Az Évkönyv 16 ol­dalas mellékletén két óriás kereszt­­rejtvényt közül, pályázat fűződik. A nagy rejtvényt helyesen megfej­tők között 20 000 forint készpénzju­talmat sorsol ki a Füles. A Füles Évkönyve minden lapárusnál kapható, ára 10 forint.