Fejér Megyei Hírlap, 1970. április (26. évfolyam, 76-100. szám)

1970-04-01 / 76. szám

■ 4 - Meglepő, de értékes győzelem! MÁV Előre—Ganz-MÁVAG 1:0 (1:0) Balogh, Pavalik, Bősze (Görö­ gicze), Végh, Fenyvesi, Nagy P., (Monostori). Edző: Rózner Győző. Újabb két tehetséges fiatal kapott helyet a MÁV Előré­­ben és nem is valottak szé­gyent. A széllel hátban játszó hazaiak vezették az első tá­madásokat, gólt viszont a vendégek értek el. A 7. perc­ben járt az óra mutatója, amikor Horváth szabadrú­gása nyomán Bőkéhez került a labda, ő fejjel Monokihoz továbbított és a csatár 12 m­­ről a kapu jobboldalába to­vábbított, 1:0. Kevesen gon­doltak arra, hogy ez a gól el is dönti a mérkőzést. Már a 9. percben Nagy P. lövése a lécen csattant, két perc múl­va Bősze fejese után az oldal­lécről pattant ki a labda. Továbbra is nagy lendülettel támadtak a hazaiak, de ek­kor már sokkal jobban zár­tak a vasutas védők, a me­zőnyben pedig ügyesen lassí­tották a játékot. A második félidőben sűrű pelyhekben esett a hó, a MÁVAG játszott ekkor is fölényben. Fenyvesi, majd Végh veszélyeztette a MÁV Előre kapuját, szerencsére lövéseik pontatlannak bizo­nyultak. A hátralevő időben az eredmény már nem válto­zott Hogyan látta a mérkőzést a fehérváriak szakosztály­­elnöke) Halász József? — Tartalékos csapatunk meglepő taktikai érettségről tett tanúbizonyságot jól küzdöttek, nem ismertek el­veszett labdát és megfelelő­en semlegesítették a hazaiak veszélyes csatárait Külön örülök annak, hogy a 18 éves Ur Tibor élete első NB I B-s mérkőzésén a mezőny leg­jobbja volt. A csapat dicsé­retet érdemel, szeretném azonban Monoki, Bátor, Hor­váth és Nagy teljesítményét külön is megemlíteni. Nagyon kevés fehérvári szurkoló bízott abban, hogy pontot szereznek a vasuta­sok. Sári sérülése, Fapadi­­mitriusz pedig fegyelmezet­lensége miatt nem játszott a találkozón. Meglehetősen gyér érdeklődés kísérte a mérkőzést, pedig nem is volt NB I-es találkozó a főváros­ban. Alig voltak többen 500-nál, amikor kifutottak a csa­patok a Népligetben. MÁV Előre: Devecseri II. — Mester II: Bátor, Hor­váth, Szabó, Nagy, Lechner, Jelinek (Karsai), Monoki, Beke, Ur. Edző: Bódi Ferenc. MÁVAG: Szilasi — Hor­váth, Vida, Bakos, Marczel. ­-SPORT Bajnoki­­ KB 1. Eredmény: Diósgyőr — Tatabá­nya 1:1. A következő forduló párosítása: Rába ETO — Tatabánya, Vasas — Újpesti Dózsa (vasárnap 18.30-kor a ■televízió is közvetíti), MTK — Di­ósgyőr Komló — Videoton (vasár­nap, 15.30-kor). Eredmények: Pécs — Honvéd 1:1, Salgótarján — SZEOL, 2:2. A következő forduló műsora: Kohász — SZEOL (szombaton), Fe­rencváros — Honvéd, Salgótarján — Csepel, Szombathely — Pécs. Eredmények: Egyetértés — Elő­re 1:0, Oroszlány — Pécsi Bányász 03­, MÁV DAC — Várpalota 0:0. Eredmények: Szolnok — BVSC 2:2, Kecskemét — Eger 5:0, Békés­csaba — Debrecen 2:0, Ózd — Szál- Utak 0:1. A MÁV Előre ellenfele vasárnap délután a vasutas pályán az Orosz­lányi Bányász lesz. A-csoport: 1. Vasas 5 4 1 — 8: 1 9 3. Újp. Dózsa 5 4 — 1 15: 5 8 3. Diósgyőr 5 2 2 1 3: 5 6 4. MTK 5 2 1 2 3: 3 3 5. Tatabánya 5 1 2 2 4: 4 4 6. Videoton 5 2 — 3 8:9 4 7. Rába ETO 5 113 4:10 3 . Komló 5­ 14 3:13 1 NB I B. A-csoport: 1. Pécsi B. 5 3 1 1 6:3 7 2. Szív. MÁV 4 2 — 1 5:3 6 3. BKV Előre 5 1 3 1 4:3 5 4. Egyetértés 5 2 1 2 6:5 5 5. Oroszlány 3 12 — 3:1 4 4. Cranz-MÁVAG 4 1 1 2 3:3 3 7. MÁV DAC 4 — 3 1 2:3 3 8. Várpalota 4 1 1 2 3:6 3 9. ZTE 4 1 — 3 2:7 2 B-csoport: 1. Eger 3 1­ 2 2:11 6 2. Bp. Sport. 4 3 1 1 4: 3 5 Szállítók 4 2 1 1 4: 3 5 4. SZMTE 5 2 1 2 9: 8 5 5. Ózd 4 2­­ 2 9:5 4 6. Debrecen 4 2 — 2 5: 4 4 7. Kecskemét 5 1 2 2 9: 8 4 8. Békéscsaba 4 2 — 2 4:7 4 9. BVSC 5 —­­ 3 6: 9 3 B-csoport: 1. Ferencváros E­S 1 — 9: 2 8 2. Csepel 5 3 1 1 6: 1 7 3. Bp. Honvéd S 3 — 2 8:5 6 Pécs 5 3 — 2 8: 5 6 5. Haladás 5 2 1 2 5: 7 3 6. Dunaújváros 5 a — 3 7:8 4 7. Salgótarján 3 113 6:11 3 8. Szegedi EOL 3 1­14 6:16 1 Röplabda Könnyű győzelem a fővárosban Vasárnapi lapunkban már beszámoltunk arról, hogy a Volán NB I-es női röplab­dacsapata Budapesten 3:0-ra győzött a TFSE ellen. Fonyó József, a fehérvári csapat in­tézője elmondotta, hogy a lá­nyok kitűnő játékkal 40 perc alatt győzték le a főiskolás csapatot. Az egyes játszmák így alakultak: 15:7, 15:10, 15:9. A csapatból Szterszki, Túri és Vargáné játéka emelkedett az átlagos fölé A Volán lányok legközelebb, Miskolcon lépnek pályára, majd április 12-én, a Nyír­egyházi Spartacust fogadják. Huszonöt év a magyar sportban Ú úszás, olimpia és Európa-bajnokság után csak remények Hajós Alfréd az úszásban szerezte Magyarországnak az első olimpiai bajnokságot (1896), s azóta a sportág mindig képes volt felvonul­tatni kitűnő versenyzőket. Példa erre az 1936-os olim­pia is, amikor Csík Ferenc valamennyi nagy riválisa előtt a legklasszikusabb számban, a 100 m-es gyors­úszásban nyert aranyérmet A felszabadulás után elő­ször 1947-ben a montecarlói Európa-bajnokságon hallat­tak magukról a magyar ver­senyzők és mindjárt nagy­szerű eredményekkel. Mitró György megnyerte az 1500 m-es gyorsúszást, dobogóra került még Kádas Géza, Né­meth Sándor, Válent Gyula, a 4x200 m-es gyorsúszó-vál­tó a férfiak mezőnyében, míg a nők versenyében Szé­kely Éva. A biztató rajt után 1948-ban a londoni olimpián is sikerült érmeket szerezni, de a győzelem még négy évig váratott magára. A magyar úszósport szak­emberei új módszereikkel „forradalmasították” a sport­ágat, s ennek nagy sikerét hozta 1952-ben a helsinki olimpia. A női bajnoki szá­mokban meglepve a riváli­sokat négy aranyérmet gyűj­töttek össze a versenyzők, ami minden várakozást fe­lülmúlt Igaz, a férfiak el­maradtak mögöttük, de ké­sőbb ők is bizonyították rá­termettségüket. Az ötvenes évek eleje volt a „csúcs”, a magyar úszók nevétől volt hangos a sport­­világ, de amikor aztán meg­jelentek az ausztrálok és az amerikaiak is új módszerek­kel ők törtek be az élvo­nalba. Egyre bővült a nem­zetközi mezőny, „szót kér­tek” a kiváló szovjet úszók, s Európában is megnőtt a a konkurrencia. Ebben a versengésben a magyarok csak egy-két sportolóval tud­tak „felszínen maradni”, mint például Dobay, Katona József, Madarász Csilla, Tu­­róczy Judit, s most legújab­ban Gyarmati Andrea a nagy reménység. Elsősorban tőle várható az idei barce­lonai Európa-bajnokságon is, hogy folytassa a hagyomá­nyokat, ugyanolyan sikereket érjen el, mint egykor édes­­anyja , Székely Éva. A 25 év nagy tapasztalata, még több fiatalt kellene be­vonni az úszósportba és új uszodákkal biztosítani a jobb felkészülési lehetősé­geket. A felszabadulás óta elért legjelentősebb győzelmek: Olimpiai bajnokságok: 1952. Helsinki, 100 m női gyors: Szőke Kató. 400 m női gyors: Gyenge Valéria, 200 m női mell: Székely Éva, 4x100 m női gyorsváltó: Magyarország. Európa-ba­jnokságok: 1947. Montecarlo: 1500 m gyor: Mitkó György, 1954. Torino: 100 m gyors: Nyéki Imre, 400 m gyors: Csordás György, 1500 m gyors: Csor­dás György, 200 m pillangó: Tumpek György, 4x200 m gyorsváltó: Magyarország. 100 m női gyors: Szőke Kata. 400 m gyors: Sebő Ágota. 4x100 m női gyorsváltó: Ma­gyarország. 1962. Lipcse. 1500 m gyors: Katona József. Felszabadulási váltófutás Fehérváron Április 2-án, csütörtökön 17 órakor rendezi meg a szé­kesfehérvári városi atlétikai szövetség a hagyományos fel­­szabadulási váltó­futóversenyt. A verseny résztvevői a kórház térségéből indulnak, majd a Seregélyes­ út Vöröshadsereg útja, Lövölde út, Horvát István utca, Lenin út, Népköztársa­ság útja vonalán a Dózsa György térre futnak be. A verse­nyen a város általános és középiskolái, valamint a társadalmi egyesületek külön kategóriákban indulnak. Minden győztes értékes vándordíjat kap. Kupa-krónika Leeds­ben, Varsóban, Gelsenki­r­chen­ben és Brüsszelben elő­vételben minden jegy elkelt a szerdai nemzetközi kupamér­kőzésre. Óriási érdeklődés előzi meg a BEK, a KEK és az EVK újabb összecsapásait, amelyeken már a döntőbe jutás a tét. A bajnokcsapatok Európa kupájában a Leeds United és a Celtic, illetve a Legia Varsó és Feijenoord harcol a milánói döntőbe jutásért. Szerdán az első találkozón a Leeds és a Legia a pályaválasztó. A csapatok nagyon készülnek a nagy mérkőzésre. A Leeds a Celtic elleni, BEK-döntőnek is beillő mérkőzés előtt 48 órával, a Derby County elleni bajnoki talál­kozón több erősségét pihentette , pedig előre látható volt, hogy esetleges vereség végez a bajnoki reményekkel, össze­állítást még nem közöltek a csapatok. HÍRLAP A kapu előtti határozottság és a fiatalos lendület döntött Videoton—Rába ETO 3:0 (1:0) Sokan ismerik már a VIDEOTON—Rába ETO mérkőzésen történteket, hi­szen az ünnep másnapján is téma volt Székesfehérvá­ron a piros-kékek nagyszerű győzelme és a szurkolók nem is fukarkodtak a dicsérő jelzőkkel. Ezúttal nem is tö­rekedtünk arra, hogy tudósí­­tásszerűen foglalkozzunk a látottakkal. Néhány szót azonban feltétlenül ejtenünk kell a mérkőzésről: miért is nyert a VIDEOTON? Mi döntött elsősorban a talál­kozón? Az Újpesti Dózsát verő Rába ETO ellen kissé idege­sen kezdtek a hazaiak. Ez részben érthető is, hiszen az előző három vereség után újabb pontveszteség, kelle­metlenül érintett volna vala­mennyiünket. Az első ne­gyedóra hullámzó játékkal telt el, a kapuk csak elvéve forogtak veszélyben. 25 perc után, mintegy varázsszóra fokozatosan került fölényb® a VIDEOTON és ekkor Karr­sai révén a vezetést is meg­­szerezhette volna, ám a kö-­­zéppályás nagy helyzetben mellé lőtt. A vezetést aztán 11-esből szerezték meg a fe­hérváriak: Wollekot Horváth Béla a 16-oson belül buktatta és a büntetőt Karsai a háló­ba helyezte. Szünet után a nagy lelke­sedéssel és fiatalos lendület­tel támadó fehérváriak már az első negyedórában bebiz­tosították győzelmüket. Wol­lek remekbeszabott fejesgól­ját újabb követte, ezek el­len Tóth dr., majd a később a helyére beállt Földes is tehetetlennek bizonyult. 3:0- ás állásnál Burka kezére pattant a labda a 16-oson be­lül. Ez is 11-es. Keglovich büntetőjét Szabó gyors vető­déssel a bal sarokból szöglet­re hárította. A látottak alapján ebben az arányban is megérdemelte a győzelmet a fehérvári gár­da. Gyorsabbak voltak, hatá­­rozottabbnak bizonyultak és erőnlétben is felülmúlták az elmúlt heti játékuktól mesz­­sze elmaradó győrieket. Az együttesben szinte alig volt gyenge pont, de különösen Fejes, Mester, Kovács, Wol­lek, Nagy II, a második fél­időben Csukovics és amíg játszott Karsai nyújtott át­lagon felülit (kisebb sérülé­se miatt cserélte le az edző). Nyilatkozatok, a mérkő­zésről. Kapocsi Sándor, a váloga­tott edzője: — Éreztem, hogy ezt a mérkőzést kell végignéznem és nem is csalatkoztam. A Videoton az MTK ellen nyújtott játékából adott íze­lítőt. A fehérváriak megér­demelték a győzelmet. Ár­­gus szemekkel figyeltem a válogatott­ jelölteket, akik­ közül Fejes és Karsai tet­szett, Somogyival viszont csak az első félidőben voltam elégedett. Szepesi György: — Mint az élet minden te­rületén, a labdarúgásban is úgy látszik a fiatalok hódíta­nak tért. Ügyes, bravúrokra is képes csapatnak tartom a fiatal fehérvári gárdát, lesz még örömük a szurkolóknak." Pálkövi Gyula, az ETO el­nöke: — Meglepett a fehérvári­ak kitűnő, küzdőszelleme, gyors játéka. Ami az ered­ményt illeti, ekkora különb­ség nincs a két csapat között. Dérfalvi Imre (Videoton): — Dicséretesen helytálltak a fiúk, nagynevű ellenfelet fektettek kétvállra. A folyta­tásban is bízunk. * Sóstói stadion, 9060 néző, vezette: Schopp. Gólszerzők: Karsai (37. perc, 11-esből), Wollek (57. és 67 perc). Videoton: Szabó — Posch, Nagy III, Fejes, Kovács, Mester, Wollek, Nagy II, Jó­­zsa, Karsai (Burka), Csuko­vics. Edző: Kovács Imre. Rába ETO: Tóth dr. (Föl­des) — Keglovich, Orbán­, Horváth B., Nagy, Kiss, Stolcz, (Izsáki), Varga, So­mogyi, Glázer, (Horváth L.), Magyar. Edző: Mészáros József. — Kollósy — Wollek második gólja előtti pillanatot örökítette meg foto­­riporterü­nk. A képen is látható, hogy Tóth dr. rosszul­­jött ki kapujából, Wollek felismerte a helyzetet és az árván hagyott kapuba fejelt. Keglovich és Horváth B. már nem tudott közbeavatkozni. (Fotó: Rabáczy) Ma. Videoton— Kaposvári Táncsics A Komló elleni készülő Videoton labdarúgó csapa­ta ma 15.30 órai kezdettel a Sóstói stadionban az NB II-es kaposvári Táncsics SE jó képességű csapatát látja vendégül. A piros­­kék együttesből ezúttal hi­ányzik majd Fejes és Kar­sai (az A válogatottban a Volán ellen játszanak), va­lamint Szabó, Nagy III. és Kovács, akik az utánpótlás válogatottban kaptak helyet és az edzőpartner a Megye­ri úti pályán az Újpesti Dó­zsa lesz. s# Megyei CSE A megyei csapatbajnok­ság második fordulójában történt: Kohász II—Video­ton 6:6, MÁV Előre— Sza­­badbattyán 11:1, Építők— Alap 6:5,5.5. A verseny állása a máso­dik forduló után: 1. MÁV Előre (19), 2. Videoton (17), 3. Építők (12,5), 4. Kohász II. (12), 5. Alap (9,5), 6. Szabadbattyán (2) ponttal. Szerda, 1970. április 1* Az NB III-ban történt A forduló mérlege: Két győzelem, egy vereség és egy döntetlen. Megyei rangadóra került sor Dunaújvárosban, ahol a D. Papír és a D. Épí­tők csapata mérkőzött a baj­noki pontokért. A vendéglátó együttes biztosan győzött. Az Alba Regia küzdelmes mér­kőzésen bizonyult jobbnak, a neves játékosokból álló Tata­bányai Építőknél. A móriak döntetlent értek el otthonuk­ban, míg az Ercsi Kinizsi kikapott a Hévízi úton. D. Papír—D. Építők 3:0 (0:0) Dunaújváros, 400 néző, ve­zette: Vasas. A Papír végig többet tá­madott és ebben az arány­ban is megérdemelten győzött. Gólszerzők: Für (2), Dénes. III. kerület—Ercsi Kinizsi 1:0 (0:0) Budapest, Hévízi úti pálya, vezette: Kenyeres. Az első félidőben a széllel háttal­­ játszó vendégek tá­madtak többet, egy kapufán kívül mást nem sikerült el­érniük. Szünet után csökkent az orkánszerű szél ereje, ön­góllal szerezték meg a 2 pon­tot a kerületiek. Alba Regia—Tatabányai Építők 1:0 (0:0) Balatoni úti pálya, 400 né­ző, vezette: Csordás. A nagy lelkesedéssel küzdő hazaiak Gáspár 11-esből szerzett góljával értékes két ponthoz jutottak. Pusztavám M­., Bányász-­ Győrszentiván 0:0 Mór, 1000 néző, vezette: Derecz Nagyiramú mérkőzés, mind­két fél megszerezhette volna a győzelmet