Fejér Megyei Hírlap, 1979. április (35. évfolyam, 77-100. szám)

1979-04-01 / 77. szám

4 / HÍRLAP NB I További eredmények Vasas—Csepel 0:0. Fáy ut­ca, 3000 néző. Vezette: Győri. Nagyon gyenge mérkőzés volt, lagymatag Vasassal, szervezetten védekező Cse­pellel. A piros-kékek igen gyenge teljesítményére jel­lemző, hogy a II. félideji ab­szolút gólhelyzeteik alapján a vendégek akár a győzelmet is megszerezhették volna. Tatabánya—Békéscsaba 1:1 (1:1). Békéscsaba, 10 ezer né­ző.­­Vezette: Maczkó. Góllö­vők: Csapó, illetve Királyvári (11 -esből). A 15. percben még várat­lanul vezetést is szerzett a bányász. Schmidt középről indította B. Nagyot, a fede­zetlenül hagyott szélső rövid vágta után jól adott be, és Csapó az ötösről fejjel meg­csúsztatta a labdát, amely a jobb oldali lécről a hálóba pattant (1:0). Az eddig is töb­bet rohamozó Békéscsaba a következő percben egyenlí­tett, Tisza több jó csel után betört a 16-oson belülre, ahol fennakadt Szabón. Maczkó játékvezető kissé szigorúan 11-est ítélt, amiből Királyvá­ri a kapu jobb oldalába lőtte a labdát (1:1). Salgótarjáni TC—Bp. Hon­véd 2:1 (0:1). Salgótarján, 7000 néző. V.: Jaczina. Gól­lövők: Bíró és Básti, illetve Weimper. A 44. percben Kegye és Szűcs bizonytalankodtak, Pa­­róczai szemfülesen kikaparta közülük a labdát, s­ mintegy 14 méterről az ellenkező sa­rokba lőtte (0:1). Szünet után a 77. percben Básti ívelt, középre, Bíró fej­jel félmagasan a bal sarokba továbbította a labdát (1:1). A 80. percben egy hazai táma­dás után Kocsis kifejelte a labdát, a 16-os vonalánál le­kezelte, az Bástihoz került, ő a bal sarokba lőtte (2:1). A jó iramú találkozón szü­netig a Honvéd játszott szer­vezettebben. A második fél­időben nagyobb sebességre kapcsolt az STC, a forduló­pontot Básti beállítása jelen­tette: az egyenlítő gól előké­szítésénél és góljával a győ­zelem főrészesévé vált. Rába ETO—Bp. Vasas Izzó 2:0. (0:0). Tábor utca, 400 né­ző. Vezette: Mohácsi. Góllö­vők: Szabó F. és Pölöskei. Már a 2. percben Pölöskei bal oldali elfutása okozott komoly gondokat a fővárosi együttes védőinek, majd ezt követően jó negyed órán át nagyon unalmas, iram nélkü­li játékkal teltek a percek. A második félidőben az 53. percben Szabó O. a lesgyanús helyzetben álló Szabó F.-hez játszott, aki 5 lépésről a ka­puba talált (1:0). A 70. percben újabb gólt szerzett a Rába ETO, magyar feljutott a bal oldalon, az alapvonal közeléből. Beadott, Pölöskei félmagasan a kapu­ba lőtt (2:0). Ferencváros—Diósgyőr 1:1 (1:0). Üllői út, 20 ezer néző. Vezette:­ Kuti. Góllövők: Nyilasi, illetve Fekete. V. Dózsa—PMSC 2:0 (1:9). Megyeri út, 5000 néző. Ve­zette: Rúzsa. Góllövők: Fazekas és Tóth A. Az NB I állása: 1. I. Dózsa 23 15 6 4 56-23 32 2. Fereh­cv. 23 13 6 4 49-27 32 3. Bp. Honvéd 23 12 7 4 48-21 31 4. Diósgyőr 23 13 4 6 39-26 32 5. Rába ETO 23 9 8 6 27-18 22 6. Tatabánya 23 8 8 7 37-34 24 7. Videoton 23 8 8 7 29-29 24 8. Békéscsaba 23 8 6 9 30-28 22 9. Dunaújv. 23 7 8 8 33-36 22 10. Vasas 23 6 10 7 31-34 22 11. Salgótarján 23 7 7 9 33-35 21 12. ZTE 23 6 9 8 22-25 21 13 PMSC 23 5 11 7 19-29 21 14. MTK-VM 23 8 4 11 29-33 21 15. Csepel 23 4 11 8 23-28 19 16. MÁV Előre 23 6 6 11 17-40 18 17. Haladás 23 5 5 13 24-53 15 . V. Izzó 23 2 6 15 19-45 *• Sport______________ Dunaújváros—Haladás VSE 1:0 (0:0) Megérdemelten győzött a Kohász Szombathely, 5000 néző. Vezette: Palotai. Dunaújváros: Németh — Keller, Judik, Tóth, Szalló­ — Bódi, Sajó, Fajkusz, Engel­­brecht, Szepesi, Kuti. Haladás VSE: Szarka — Kovács, Király, Kecskés, Viszked — Halmosi, Kereki, Varga — Sebestyén, Horváth J- Hauzer. Csere: Sebestyén helyett Nagy a szünetben, Engelbrecht helyett Szűcs a 62. percben, Bódi helyett Hojszák a 86. percben. Szombathelyen nagy vára­kozással tekintettek a talál­kozó elé, hiszen szinte az utolsó reményt jelentette volna a vasiaknak, ha a ta­lálkozón győznek. Az első percekben a szom­bathelyiek vezettek támadá­sokat, a 3. percben Halmosi 17 méterről lőtt fölé, egy perccel később Varga bal lábbal a jobb kapufát találta el. Ezzel mintha el is lőtték volna puskaporukat, mert a játék további részében a Ko­hásznak voltak nagy helyze­tei. A 11. percben Keller fu­tott el a job oldalon, beadá­sát Szepesi nem tudta értéke­síteni. Pár perccel később új­ból Szepesi lehetett volna a főszereplő, az ötös bal oldali sarkánál szerelte a tétovázó Kecskést, ahelyet, hogy az üresen álló Kutihoz továbbí­tott volna gyengén a kapus, Szarka kezébe gurított. Egy Fajkusz—Kuti összjáték után a balszélső ragyogó cselekkel futott el a tizenhatos bal ol­dalán, az ötös magasságában az alapvonalról vissza akart gurítani Szepesinek, a labda azonban a kapusról fel­per­dült, így a középcsatár nem érte el az üres kapu előtt.­ A 22. percben újból Kuti lőtt kapura, lövését Szarka védte. Az ellentámadásból gól lehe­tett volna, de Varga elcsú­szott gólhelyzetben. Utána Halmosi lőtt csúnyán fölé. A 29. percben hosszú labdát vágtak előre a szombathelyi védők, Németh a tizenhato­son kívülre futva kézzel men­tett, a szabadrúgást Király lőtte, a léc alá tartó labdát Németh szögletre hárította. A félidő hátralévő részében különösebb esemény nem történt. A Kohász támad­­gatott, ugyanígy tett a Hala­dás is, mindkettő eredmény­telenül. A második félidő elején a Kohász védekezésre állt be, átadták a középpályát, így a Haladás játszott némi me­zőnyfölényben. A Kohász gyors ellentámadásokkal pró­bálkozott. Úgy látszott, hogy Szepesiék csupán játszogatni akarnak, szép megoldásokat láthattunk tőlük, de egy sem végződött góllal. A 75. perc­ben esett a mérkőzés egyet­len, s egyben győztes gólja. Egy szombathelyi szabadrú­gás után Tóth hozta ki a lab­dát. Szűcshöz továbbított, a csereként beállt játékos Sze­pesitől jó ütemben kapta vissza a labdát, elfutott a jobb szélen. A védők arra számítottak, hogy az üresen álló Kutihoz továbbít, aki a tizenhatos bal oldalánál he­lyezkedett, helyette a befutó Fajkuszhoz adta a labdát, aki higadtan levette azt, majd egy lövőcsellel becsapta Szarkát és az ötösről a kapu jobb oldalába lőtt 1:0. Ezután még akadt egy emlí­tésre való gólhelyzet, ezt Ku­ti hagyta ki, aki tiszta hely­zetben jobb lábbal a jobb ka­pufa mellé gurított. Ha a Kohász az elején ki­használja gólhelyzeteit, már az első 25 percben eldönthet­­te volna a mérkőzés sorsát, így is értékes két pontot sze­reztek, a Haladás sorsa úgy néz ki, megpecsételődött, ne­hezen tudják elkerülni a ki­esést. Novák Dezső: A helyzeteink alapján megérdemelten győz­tünk. Sárosi László: Nagyon ne­héz helyzetbe kerültünk. SIPOS JÓZSEF Tornaterem, tanuszoda Ercsiben A nagyközségi tanács vég­rehajtó bizottsága a napok­ban tárgyalta a középfokú sportfejlesztési tervet. A községben két sportkör van. Ezen belül a Kinizsi hi­vatott arra, hogy a lakosság sportolási igényét kielégítse. A sportkörön belül négy szakosztály működik, ezek a labdarúgó, kézilabda, teke és asztalitenisz sportágakat öle­lik fel. Itt versenyszerű spor­tolásra van lehetőség. A tö­megsport szervezését egyrészt a sportkör, másrészt a köz­ségben működő tömegsport­bizottság végzi. Munkájuk eredményes volt. Bizonyítja ezt, hogy a község lakói ma már egyre többen vesznek részt a­ sportrendezvényeken. A másik sportegyesület a Honvéd Toldi SE. Itt mű­ködik a kajak-kenu szakosz­tály,­­ amelyet 1977-ben alakí­tották. Jelenleg még iskolás­korúakkal foglalkoznak. Ter­veik között szerepel a szak­osztály bővítése, a sportolók számának emelése. Erre a ví­zitelep kiépítése után lesz le­hetőségük. A testnevelési és sportélet fejlesztése céljából javítják a sportélet irányítását. A terv­időszak végére el akarják ér­ni, hogy az egyesület élén felsőfokú sportvezetői képesí­téssel rendelkező, függetlení­tett vezető álljon. A jövőben tanfolyamokat szerveznek a már nem aktív sportolók részére, így ők, mint képzett sportszervezők vehetnek részt a további munkában. A szakmai szín­vonal emelésével el akarják érni, hogy a Kinizsi Sport­körnél a labdarúgó, kézilab­da és asztalitenisz szakosztá­lyok a jövőben magasabb osztályban szerepeljenek. A Honvéd Toldi SE-nél pedig a labdarúgó, az atlétika és a már említett kajak-kenu szakosztály működtetését kell megoldani. A sportmozgalom fejleszté­se megköveteli, hogy a részt­vevők számát növeljék. Ezért tovább szélesítik a lehetősé­geket. Több versenyt szer­veznek a községen és a gaz­dasági szerveken belül. A KISZ-bizottság feladatai kö­zött szerepel, hogy az „Edzett ifjúságért” mozgalomban még több fiatal vegyen részt. Az utánpótlás biztosítása ér­dekében szorosabbá teszik az általános iskola és a sport­egyesületek kapcsolatát. Említést tettek a távlati célokról is. Jelenleg egy ré­gebbi, szűk tornaterem áll rendelkezésre, így az alsó ta­gozatosok testnevelési óráit a művelődési házban kénytele­nek megtartani. Szeretnék, ha az iskola tanterembővíté­sével együtt egy új tornater­­met is építenének. Ez nagy­mértékben segítené munká­jukat. Tervezik egy tanuszo­da létrehozását is. A közeljövőben kiépítenek az úgynevezett „Ercsi-szige­ten” egy úttörőtábort, ahol játszótér és erdei tornapálya várja majd a fiatalokat. Va­lamennyi munkában számí­tanak az eddigihez hasonló társadalmi összefogásra, se­gítségre. .­­. Vasárnap, 1979. április 1. Videoton-MTK-VM 3:1 (0:0) Pompás második félidő A televízió jóvoltából több százezer néző láthatta a két csapat találkozóját, a stadi­onban azonban csak mintegy ötezren foglaltak helyet a le­látókon. A Videotonban Tie­­ber vállalta a játékot, Majer viszont megbetegedett. Kőrös adta meg a jelet a kezdésre. Videoton: Kovács L. — Fejes (Nagy III a szünetben), Kovács J., Baranyi, Végh — Nagy II. Burcsa, Csongrádi, Tieber, Szabó, Szalmásy. MTK-VM: Brünyi — Gál, Turner, Egervári, Gara (Aszalai 11. perc) — Kovács B., Török, Borsó — Pekker, Fülöp, Turtóczky (Koritár 74. perc). A Videoton szurkolói azt várták, hogy csapatuk a Fe­rencváros elleni tüneményes játékát folytatja. Az első fél­időben még jól tartotta ma­gát az MTK-VM, sőt jól szer­vezett védőjátékuk mellett ellentámadásokra is futotta erejükből. Az 5. percben Nagy II remek labdát tálalt Burcsa elé, a középpályást azonban az utolsó pillanat­ban szerelték. A 15. percben az előrehúzódó Fejes lövését Brünyi bravúrosan tolta a jobb felső sarokból szögletre. A másik oldalon Török 22 méteres szabadrúgása után, Kovács L. kiejtette a labdát, szerencsére Végh szögletre, hárított. A 35. percben Brü­nyi és Csongrádi a tizenhato­son belül összecsapott, köz­ben Egervári estében kézzel ért a labdához. Kőrös azon­ban nagyon helyesen nem ítélt tizenegyest. A félidő utolsó eseménye Baranyi 25 méteres szabadrúgása volt, amely a sorfalban akadt el. A második félidőben sűrű­södtek az események. Nagy III játszott Fejes helyén és döntő fordulat állt be a já­tékba. A 48. percben Burcsa indította Tiebert, akinek be­adását Szabó 5 méterről per­­dítette a kapuba. 1:0. Nagy III csavart lövése a kapufá­ról pattant ki, majd az 57. percben egyenlítettek a kék­fehérek. Borsó bal oldali be­adása után Baranyi csak egy pillanatra hagyta szabadon Fülöpöt, s a volt MÁV-játé­­kos a hálóba fejelt. 1:1. A Videoton nagyobb sebességre kapcsolt, s a 70. percben rit­ka szép gólnak tapsolhatott a közönség. Burcsa 12 méterről meglehetősen nehéz szögből a kapu jobb felső sarkába bombázott. 2:1. A 82. perc­ben Szalmásy már a tizenha­toson belül járt és lövésre lendült a lába, amikor Tur­ner elkaszálta. A tizenegyest Szabó végezte el és lövését Brünyi gyors vetődéssel há­rította. Két perccel később végleg eldől­t a mérkőzés. Is­mét Nagy III volt a főszerep­lő, beadása Brünyiről kipat­tant és a szemfüles Szalmasír 6 méterről egyből a léc alá vágta a labdát. 3:1. Az első félidő nem sok jó­­val biztatott. A fővárosiak­ igen jól szervezték meg vé­delmüket, szoros emberfogás­sal igyekeztek megakadályo­z­ni a Videoton akcióit. Az igazsághoz tartozik, hogy élő­ben a játékrészben kevésbé mozogtak a középpályások és a csatárok is. A második ját­­ékrészben fölénybe kerü­l: a Videoton. Nagy III beállT. Ra szerencsés húzásnak bit nyúlt. Szép góloknak lehe­t­­tünk tanúi, s ha Szabó a ti­zenegyest értékesíti még , gyobb arányban is győzhet­te volna a hazai gárda. Ezzel a játékkal van esélye a pont­szerzésre is Kispesten a Vi­deotonnak. A csapatból Ko­­vács J., Nagy III. Vésh, Bur­csa és Szalmásy játékával lehetünk elégedettek. Lantos Mihály: A második­ félidőben jól játszott a csa­­pat és a helyzeteinket is ki-­ használtuk. HOLLÓSY FERENC Szalmásy nagyszerű lövéssel szerezte a Videoton harmadik gólját Fotó: Rabáczy Szilárd Zalaegerszegi TE—MÁV Előre 3:1 (1:0) Kimaradtak a helyzetek Szentmihályi Antal ismét tudott meglepetéssel szolgálni az összeállításban, íme: Pau­­lusz — Sugár, Szabó, Cs. Horváth, Tóth (Hartyáni 33. percben) — Meggyes (Sárkö­zi a 68. percben), Lazsányi, Bodor — Litvik, Bruder, Deák. (Tehát Lechner és Uz után Sárközi is kimaradt a kezdő csapatból.) „Nem szabad kikapnunk és a pontszerzésre ezzel a tizen­eggyel van legjobb esélyünk” — mondta Szentmihályi An­tal a mérkőzés előtt. Szó ami szó, a Salgótarján váratlan győzelme és a Cse­pel újabb nagyon is várható döntetlenje után a zalaeger­szegi bravúr majdnemhogy létkérdés volt. A ZTE megszokott csapatá­val vette fel a küzdelmet: Bolemány­ — Fodor, Kanász, Mihalecz, Szimacsek (Palo­tás a 64. percben), Antoni, Simon, Péter — Csepregi, Bogát­ (Szentes az 55. perc­ben), Horbor, Tompa játékvezető sípjele után nyomban óriási küzde­lem kezdődött. Már a 3. perc­ben gólveszély adódott a za­laegerszegi kapu előtt. Miha­lecz rövidre sikeredett haza­adását Bruder elérte, már Bolemány­t is kicselezte, de éles­­szögből keresztbe ellőtte a kapu előtt a labdát. Má­sodpercekkel később Deák a 16-osról fölé lőtt, ahelyett, hogy az üresen álló tatvik­­hez játszott volna. A 7. percben Simon veszé­lyeztette Paulusz kapuját, szerencsére a labda célt té­vesztett. A 14. percben Bole­­mányinak akadt dolga, Sugár nagy lövését védte. Feltűnő­en bátran támadott a MÁV Előre, sőt az első félórában irányította a játékot. A vé­delem is magabiztos volt, könnyen verte vissza a hazai támadásokat. Félóra után Tóth rosszkor jött sérülése kissé vissza­vetette a csapatot és ennek a következménye gól lett. A 37. percben Antoni gyors sza­badrúgása Szimacsek elé ke­rült és a csatárból lett hátvéd elegánsan a bal alsó sarokba gurított. 1:0. Mindjárt a második félidő elején egyenlítési alkalmat hagytak ki a fehérváriak. Az 51. percben Hartyáni ívelt a kapu elé, a túloldalon Cs. Horváth érkezett nagy lendü­lettel, de közeli erős fejese elakadt Bolemányiban. Meggyes ismételhetett volna a kipattanó labdával, de lyukat rúgott. Az 35. percben várat­lanul újra a hazaiak értek el gólt. Simon elhúzott a jobb­­szélen Pétertől visszakapta a labdát és közelről a léc alá bombázott. 2:0. Nem sokkal később a hazai védők hibájából Deák meg­szerezte a labdát, és átadását Lazsányi a 16-osról a kiindu­ló kapus fölött a hálóba emelte. 2:1. Ezután elszánt MÁV Előtt rohamokat látott a 4 ezres hazai közönség. A 67. perc­ben mégis a zalaegerszegiek biztosították be győzelmüket Antoni Szente elé gurított aki a 16-os sarkáról, a kapu jobb oldalába lőte a labdán 3:1. A hajrában sem csökken az iram, a fehérváriak becsü­letére legyen mondva, hogy 3:1 után sem adták föl a­ mérkőzést. A MÁV Előre tartalékos csapata Zalaegerszegen sem okozott csalódást. Hatalmas elszántsággal küzdött és tu­lajdonképpen jól is játszott. Végre egy olyan mérkőzést láthattunk, melyen mindkét együttes bátran támadott és az utolsó pillanatok erejét nem kímélve hajtott. Csupán a jobb helyzetkihasználás döntött a zalaegerszegiek ja­vára. POSCH EDE