Focivilág, 1999. július-december (7. évfolyam, 27-52. szám)

1999-07-07 / 27. szám

39. Copa Améríca - Paraguay, 1999. június 29.-július 18. ill­­jiJj1 LUjij] Íj' i­mdél-amerikai futballshow A csoport Peru elsőként a nyolc között Nem a legjobban sikerült a házigazdák bemutat­kozása a dél-amerikai kontinensviadalon, hiszen a paraguayi válogatott csak egy gól nélküli döntetlen­re volt képes a bolíviai csapat ellen. A gondok azon­ban már a mérkőzés előtt jelentkeztek, amikor is a tréner, Ever Almeida haldiétát rendelt el a futbal­listák számára. Ezt legelőször a Spanyolországban, a Real Zara­­gozában szereplő Acuna unta meg, aki kijelentette, hogy inkább hazautazik, és nem játszik a tornán, de nem tud halat enni. „Semmi mást nem adnak ne­künk, csak halat. Márpedig ezt nem tudom megen­ni, éhesen pedig nem edzhetek és nem játszhatok” - mondta Acuna. Véleményét az édesanyja is meg­erősítette, aki kijelentette, hogy fiacskája már gyer­mekkorában sem evett halat, mert egész egyszerű­en nem bírja a gyomra. Almeida meglepődve fogad­ta a hírt, de nem tartóztatta Acunát. A csapat legta­pasztaltabb és legjobb játékosai azonban, köztük Carlos Gamarra és Francisco Arcé, a védelem két oszlopos tagja, megbeszélték a dolgot a szövetségi kapitánnyal, aki engedett, és véget vetett a méreg­telenítő kúrának. Ez azonban nem sokat segített a csapatnak Bolí­via ellen. A hazaiak az első játékrészben még több­ször eljutottak az ellenfél kapuja elé, de gólt ekkor sem sikerült szerezniük. A félidőben Almeida lecse­rélte a csapat két legjobbját, Ovelart és Cuevast, és az ő kretivitásuk nélkül már helyzetet sem tudtak kialakítani fiai, a csak a védekezésre ügyelős bolí­viaiak ellen. A negyvenháromezer fős közönség élénk füttyszóval fogadta, amikor az edző a máso­dik játékrész közepén a fiatal csatárt, az ősztől a Ba­yern Münchenben szereplő Santa Cruzt is lehozta a pályáról. A hazaiakból hiányzott az átütőerő, és ezt maga Almeida is elismerte a találkozót követő saj­tótájékoztatón. A csatársorban nem sikerült pótol­ni azt a Saturnino Cardozót, aki a mexikói bajnok­ságban idén ontotta a gólokat, és bajnoki címhez se­gítette a Toluca gárdáját. Cardozo egyébként sérü­lés miatt maradt ki a keretből. A csoport másik mérkőzésén Peru, ha nem is könnyen, de legyőzte a tornára kivételesen meghí­vást kapott Japánt. Az ázsiaiak már a hatodik perc­ben vezetést szereztek, amikor a brazil születésű, de honosított Wagner Lopes egy szabadrúgást követő­en fejjel talált a hálóba. A japán válogatott egészen a 70. percig kitartott, akkor azonban Jorge Soto kis­sé kiszorított helyzetből vette be Narazaki kapuját. Ez magadta az alaphangot egy eseményekben meg­lehetősen gazdag utolsó húsz percnek, amelynek so­rán további három gól született. Előbb a csereként beállt Holsen szerzett vezetést a peruiaknak, amit Acsuhira Miura­­ csak névrokona a japán labdarú­gás korábbi sztárjának, Kazu Miurának - szabadrú­gásból egalizált. A döntő szót azonban ismét Holsen mondta ki, aki újabb négy perc elteltével egy Sola­­no-Maestri akciót követően szerezte meg csapata győztes találatát. Paraguav-Bolívia 0-0 Június 29., Asunción, Defensores del Chaco-stadion, 43 000 néző", vezette: M. Sánchez (chilei). Paraguay: Tavarel­­li - Arcé, Celso Ayala, Gamarra, Toledo, Enciso, Gavilán, Acuna, Cuevas (Caballero 46.), Santa Cruz (Alvarenga 67.), Ovelar (Benitez 46.). Szövetségi kapitány: Ever Al­meida. Bolívia: Fernandez - Ribera, Pena, Sandy, Castillo, Cristaldo, Soria, Tufino, E. Sánchez (Coimbra 83.), Guti­­érrez (J. Moreno 61.). Antelo (Etcheverry 46.). Szövetségi kapitány: Héctor Rodolfo Veira. Peru-Japan 3-2 (0-1) Június 29., Asunción, Defensores del Chaco-stadion, vezette: B. Moreno (ecuadori). Peru: Ibánez - Rebosio, Reynoso, Jósé Soto, Jorge Soto, Solano. Pereda (Ciurlizza 81.), Jayo, Palacios (Holsen 46.), Pizarro, Maestri (Velásquez 89.). Szövetségi kapitány: Juan Carlos Oblitas. Japán: Narazaki - Morioka, Ihara, Akita, Hattori, Tasaka (Fukunisi 30.), lto, Mocsizuki (A. Miura 62.), Nanami, Dzso, Wagner Lopes (Oku 72.). Szövetségi kapitány: Philippe Troussier. Gólszerző: Jorge Soto (70.), Holsen (74., 81.), ill. Wagner Lopes (6.), A. Miura (77.). Peru-Bolívia 1-0 (0-0) Július 2., Asunción, Defensores del Chaco-stadion, vezette: Soiórzano (venezuelai). Peru: Ibánez - Rebosio, Reynoso, Jósé Soto, Jorge Soto, Solano, Pereda (Ciurlizza 46.), Palacios, Jayo, Maestri (Zúniga 85.), Pizzára (Holsen 57.). Szövetségi kapitány: Juan Carlos Oblitas. Bolívia: Femández - Ribera, Pena, Sandy, Castillo, Tufino, Soria, Cristaldo (Ochoaizpur 65.), E. Sánchez (Liendo 82.), Gutiérrez (Etcheverry 61.), Moreno. Szövetségi kapitány: Héctor Rodolfo Veira. Gólszerző: Zúniga (87.). Kiállítva: Zúniga (92.). Paraguay-Japán 4-0 (2-0) Július 2., Asunción, Defensores del Chaco-stadion, 45 000 néző, vezette: Archundia (mexikói). Paraguay: Tavarelli- Arce. Celso Ayala (Caniza 51.), Gamarra, Toledo. Gavilán (Paredes 61.), Enciso, Acuna, Ovelar (Cuevas 76.), Benitez, Santa Cruz. Szövetségi kapitány: Ever Almeida. Japán: Kavagucsi - Szam­a, Szaito, Akita, Morioka, Kto, Nanami, Fukunisi (A. Miura 24.), Fudzsita, Wagner Lopes, Dzso (Josihara 67.). Szövetségi kapitány: Philippe Troussier. Gólszerző: Benitez (18., 62.), Santa Cruz (40., 86.). Oblitas B csoport Ronaldinho, az új Ronaldo A brazilok a kontinens leggyengébb csapata, Ve­nezuela ellen gólzáporos győzelmet arattak, és már ezzel az egy találkozóval bebiztosították helyüket a legjobb nyolc között. Mert ha a hátralévő két mér­kőzésen vereséget is szenvedne Brazília Chilétől és Mexikótól, a gólaránya olyan kiváló lett ezzel a dia­dallal, hogy a két legjobb csoportharmadik egyike­ként bizonyosan továbbjutó. Persze, a selecao egyál­talán nem szeretne a harmadik helyen végezni... A venezuelaiak a mérkőzés első húsz percében meglepően érett játékot mutattak, és nemhogy lé­pést tartottak a brazilokkal, de Noriega vezetésével néhány meleg pillanatot is okoztak nekik. A vene­zuelai csapat által alkalmazott lestaktika azonban öngyilkos tervnek bizonyult, és az első brazil találat után ez be is bizonyosodott. A selecao szinte az összes gólját abból érte el, hogy valamelyik támadó­ja mélységből beindulva egyedül lépett ki. Ronaldo és Amoroso egyaránt két-két gólt vállalt, de a legszebb találat kétségkívül a csereként beállt Ronaldo Assis nevéhez fűződött. A Gremio fiatal csatára azért került be a keretbe, mert a Corinthians támadóját, Edilsont Luxemburgo hazaküldte a pau­­lista-bajnokság döntőjében tanúsított magatartásá­ért. Ronaldo Assis - akit Brazíliában Ronaldinho Gauchónak, vagyis a Rio Grande do Sul államból való Ronadinhónak neveznek - korábban csak egy­szer szerepelt a nemzeti tizenegyben, és most a ve­nezuelaiak ellen két perccel a beállása után varázs­latos gólt lőtt. A tizenhatoson belül átemelte a játék­szert a védőn, majd mielőtt a labda leesett volna, sa­rokkal megtolta a másik, keresztezni igyekvő védő mellett, és a kimozduló portás és a kapufa között a hálóba bombázott. Az elragadtatott brazil sajtó rög­tön Pelének az 1958-as vb-döntőn szerzett góljához hasonlította a találatot, és maga a „nagy” Ronaldo is elismerte, hogy fiatal druszája gólja minden bi­zonnyal bekerül a futball történelemkönyvébe. A csoport másik találkozóján Mexikó 1-0 arány­ban diadalmaskodott a kissé indiszponált Chile el­len. A közép-amerikaiaknál, akik szintén meghí­vottként szerepelnek a Copán, különösen a táma­dóduó, Blanco és Hernández játszott kiválóan, az ő összjátékuk eredményezte a mérkőzés egyetlen ta­lálatát. Mexikó végig irányította a találkozót, és a szurkolóit csak a portás, Jorge Campos teljesítmé­nye aggaszthatja egy kicsit. Az ismét paradicsom­­madárra emlékeztető szerelésben védő kapus ugyanis több alkalommal is igen bizonytalanul moz­dult ki a beadásokra.