Focivilág, 2005. július-december (13. évfolyam, 27-52. szám)

2005-07-06 / 27. szám

Latin-amerikai fölény jellemezte a világbajnokság főpróbáját Brazília ezt sem hagyta ki A jövő évi világbajnokság főpróbájának tartott Konföderációs Kupa csattanós választ adott a torna előtt még fanyalgóknak. A nyolc válogatott remek mérkőzéseket varázsolt a német stadionokba, az argentinok és a brazilok mérkőzései a futball ünnepét jelentették. A döntő pedig mindennek a megkoronázása volt, a selecao álomjátékkal vágott vissza örök riválisának a három héttel korábbi vereségért. Brazília a 2002-es vb és a tavalyi Copa América után ezt a lehetőséget sem mulasztotta el, hogy bizonyítsa, jelen pillanatban a világ legerősebb válogatottját tudja felvonultatni. A német-brazil mérkőzés előtt mindkét szövetségi kapitány meglepte egy kicsit a világot az összeállítással. Carlos Alberto Parreira váltott a jobbhátvéd posztján, és a csoportmérkőzéseken (nem különösebben rosszul) szerepelt Cicinho helyett az AS Monacóban légióskodó Maicont küldte a pályára, német kollégája, Jürgen Klins­mann a balhátvéd Thomas Hitzlspergert hagyta ki csapatából (Fabian Ernst foglalta el a helyét), a kapuba pedig meglepetésre nem Oliver Kahnt, hanem Jens Lehmannt állította. Bastian Schweinsteiger sem lépett pályára, de neki nem is volt szabad, hiszen az argentinok ellen megkapta második sár­ga lapját a tornán. A mérkőzés első percei a mezőnyjáték és némi német fölény jegyében teltek, a hely­zetekre még várni kellett. Először a 11. percben születhetett volna gól, mivel Ro­­naldinho beívelt szabadrúgását mindenki elnézte, így a labda akadálytalanul haladha­tott a bal felső sarok felé, ám végül (a csu­pán bámészkodó Lehmann legnagyobb megkönnyebbülésére] néhány centivel el­kerülte azt. Alig egy perccel később Bernd Schneider adott középre hasonló helyzet­ből, az ő labdája azonban találkozott Micha­el Ballack fejével, de a bólintás erőtenre si­került, így Dida könnyedén védett. A 17. percben Roque Junior sokadik (de nem az utolsó­ helyezkedési hibáját Schnei­der használhatta volna ki, de a Bayer Le­verkusen középpályása 18 méterről leadott lövése kicsivel fölé ment. A másik oldalon is egy távoli lövés következett, de jóval na­gyobb sikerrel: a brazilok mintegy 35 mé­terről végezhettek el szabadrúgást, miután Torsten Frings felrúgta Robinhót. A letett labdát Adriano bal lábbal kapura lőtte, a megpattanó lövés becsapta Lehmannt, így vezettek a brazilok. De nem sokáig: közvet­lenül a középkezdés után Dida még kiütött egy távoli ívelést, de a szöglet után már te­­hetellen volt: az egymásra váró védők kö­zött Lukas Podolski fejelt a jobb alsó sarok­ba. A gyors gólváltást egy hasonló követte a félidő végén: mindkét találat büntetőből esett, és mindkét 11-es jogosságán lehetett vitatkozni: a német tizenhatoson belül Ro­bert Huth kétségtelenül ellökte Adrianót, ám az FC Internazionale csatára is erősen kapaszkodott ellenfelébe. Két perccel ké­sőbb pedig Ballack egyszerűen (igaz, reme­kül) eljátszotta, hogy Emerson ellöki őt. A chilei Carlos Chandía játékvezető mindkét­szer a büntetőpontra mutatott, Ronaldinho és Ballack pedig nem hibázott, így 2-2-es döntetlennel zárult az első félidő. • Maicon számára pedig a mérkőzés is, hi­szen a szünetben Parreira lecserélte a jobb­hátvédet, és helyére beküldte Cicinhót, aki hamar felhívta magára a figyelmet: egy per­ce sem volt a pályán, amikor akkorát rúgott Podolskiba, hogy sárga lapot kapott... A já­tékrész elején elsősorban Robinho villo­gott, de az ifjú sztárnak a cselek után a lö­vésekre nem maradt ideje. A túloldalon Ballack igyekezett veszélyeztetni, de neki sem sikerült a hálóba találnia. A 75. perc­ben végre igazi gólhelyzetet láthatott a nürnbergi Franken stadiont megtöltő kö­zönség, méghozzá nem is kicsit: egy kis­­szögletet követően Ronaldinho beadását Lúcio mintegy két méterről fejelte Leh­mann kapuja fölé. Egy perccel később már nem volt ilyen szerencséje a német kapusnak: Adriano pontos és erős lövése ellen semmit sem te­hetett. Az ismét (a mérkőzésen immár har­madszor) hátrányba került németek a foly­tatásban még helyzetbe sem tudtak kerülni, bezzeg Robinho: egy esernyőcsellel csapta be a tizenhatoson belül Per Mertesackert, de lövése gyengére sikerült, így nem szüle­tett meg a Konföderációs Kupa legszebb gólja. A brazil győzelem viszont igen, 3-2-es sikerével Carlos Alberto Parreira együttese jutott elsőként a torna fináléjába. Németország-Brazília 2-3 (2-2) Június 25., Nürnberg, Franken stadion, 42 187 néző, vezette: Chandra (chilei). Németor­szág: Lehmann - A.Friedrich, Mertesac­­ker, Huth, B. Schneider - Deisler (Hanke, 83.), Frings, Ballack, F. Ernst (Borowski, 87.) - Podolski, Kuranyi (Asamoah, 63.). Szövetségi kapitány: Klinsmann. Brazília: Dida - Maicon (Cicinho, 46.), Lúcio, Roque Júnior, Gilberto - Emerson, Kaká (Renato, 78.), Zé Roberto, Ronaldinho - Robinho (Jú­­lio Baptista, 87.), Adriano. Szövetségi kapi­tány: Parreira. Gólszerző: Podolski (23.), Ballack (45+3. - 11-esből), ill. Adriano (21., 76.), Ronaldinho (43. - 11-esből). 21. perc: Jó 35 méterre Lehmann kapujától szabadrúgáshoz jutottak a brazilok. Ronal­dinho átlépte a labdát, amelyet Adriano lőtt kapura. A kísérlet megpattant a sorfalon, és az elvetődő Lehmann mellett a kapu köze­pébe vágódott. 23. perc: Deisler végezhette el a találkozó első német szögletét. A Bayern München középpályása pontosan ívelt középre, az érkező Podolski pedig mintegy hat méterről fejelt Dida kapujának jobb alsó sarkába. 43. perc: Adriano és Huth párharcának vé­gén a chilei játékvezető 11-est ítélt a brazi­lok javára (talán azért, mert Adriano csak egy, míg Huth két kézzel lökte ellenfelét). A büntetőt Ronaldinho magabiztosan lőtte a jó irányba vetődő Lehmann mellett a jobb alsó sarokba. 48. perc: Deisler ívelt középre szabadrú­gásból, középen Ballack elesett Emerson mellett, a játékvezető ismét a büntetőpont­ra mutatott. A 11-est Ballack végezte el, mégpedig igen pontosan: Dida hiába érezte az irányt, esélye sem volt hárítani a bal alsó sarokba tartó labdát. 76. perc: Robinho ugratta ki Adrianót, aki a határozatlan Huth mellett betört a német ti­zenhatoson belülre, és mintegy 14 méterről laposan a hosszú sarokba lőtt. A másik elődöntőre Hannoverben került sor, az pedig már a mérkőzés előtt kiderült, hogy a mexikóiak meglehetősen tartanak az argentinoktól, hiszen Ricardo Lavolpe szövetségi kapitány (aki egyébként argen­tin, ő volt a 1978-as világbajnok csapat har­madik számú kapusa) csupán egy csatárt küldött pályára (természetesen Jared Bor- Oliver Kahn (Németország) .