Informaţia Harghitei, ianuarie-martie 2012 (Anul 24, nr. 5351-5402)

2012-02-14 / nr. 5375

• Pagina a 2-a • 14 februarie 2012 • Informația Hipgu­ltei Simion şi-a­­ păstrat centura Viorel Simion (foto) şi-a păstrat centura de campion mondial la categoria pană, versiunea WBC International, după ce l-a învins la puncte pe mexicanul Edgar Riovalle. Meciul s-a desfăşurat în sala Giuleşti din Capitală şi românul a dominat categoric întâlnirea, fiind, în repriza a 8-a, la un pas de o victorie prin KO, mexicanul fiind numărat de 2 ori. Toţi cei 3 arbitri l-au declarat învingător detaşat pe Simion: 119-109,119-108,120-108. în cadrul „Galei Invincibilii" au mai urcat treptele ringului alţi 4 pugilişti români, toţi câştigând întâlnirile susţinute. Bogdan Dinu a avut nevoie de o singură repriză pentru a-l face KO pe germanul de origine turcă Muhammad Ali. Razvan Cojanu l-a învins prin KO, repriza secundă, pe Rakim Pagga, tot din Germania. Rolând Gavrilă a câştigat la puncte meciul cu letonul Andreij Loginovs. Corina Cărlescu a beneficiat de accidentarea bulgarei Aleksandra Petrova, fiind declarată învingătoare prin KO­­­tehnic. Novák- un nou titlu mondial Ciclistul harghitean Eduard Novák (foto), de la formaţia Tuşnad Cycling Team, a reuşit cucerirea celui de-al treilea titlu de campion mondial din carieră, după ce a câştigat proba de 4 km urmărire, categoria C4, din cadrul Campionatelor Mondiale de paraciclism de la Los Angeles. în finală, Eduard l-a depăşit cu 3 secunde pe deţinătorul recordului mondial, cehul Jiri Jezek. Novák a mai reuşit şi o altă performanţă la Los Angeles: medalia de bronz în proba de 1.000 metri contracronometru individual, unde a fost depăşit de britanicul Jody Cundy şi de cehul Jiri Bouska. Oltchim - a doua victorie După succesul din deplasare cu Krim Ljubljana, Oltchim Râmnicu-Vâlcea a reuşit, duminică, o victorie la fel de preţioasă, învingând, în Sala Traian din Râmnicu-Vâlcea, formaţia franceză Metz Handball cu scorul de 31-21 (18-12). S-au remarcat de la vâlcence portarul Luminiţa Huţupan şi jucătoarele de câmp Iulia Managarova (foto) şi Valentina Ardean Elisei, câte 5 goluri marcate, în celălalt meci al Grupei a II-a principale: Buducnost Zagreb - Krim Ljubljana 29-21. Clasamentul Grupei a Il-a, în Grupa I s-au înregistrat rezultatele: ETO Győr - FC Midtjyland 35-27 și Larvik-Itxako Navarra 23-23. 1. Oltchim2 0 2 0 0 61-464 2. Buducnost2 2 0 0 58-484 3. Metz2 0 0 2 48-590 4. Krim2 0 0 2 46-600 HCM Constanţa - evoluţie penibilă HCM Constanţa a evoluat lamentabil în cea de-a 8-a partidă din cadrul Grupei C a Ligii Campionilor, fiind învinsă, în meciul de la Buzău, cu scorul de 34-19 (15-11) de către polonezii de la Wisla Plock, pierzând şi ultima speranţă de calificare în optimi. Că polonezii erau o formaţie de învins o dovedeşte meciul tur de la Plock, când gazdele au învins doar cu 30-29 după ce constănţenii au condus 55 de minute. Din păcate, la Buzău, HCM a jucat sub orice critică, neatenţi în apărare şi individualişti în atac. Faptul că 13 minute de la începutul reprizei secunde n-au marcat nici un gol, spune totul despre felul cum au jucat constănţenii. Cupa Cupelor (F): U Mobitelco Cluj- Napoca a pierdut şi partida retur, scor 31-35, cu Dinamo Volgograd, după ce fusese învinsă şi în prima întâlnire cu 24-29. Cupa Cupelor (M): Energia Rovinari - Benfica Lisabona 27-33 (12-13). Cupa EHF (F): HC Zalău - CSM Bucureşti 27-24 şi 28-20. Ambele partide s-au jucat la Zalău. Cupa Challenge (M): CSU Suceava - RK Bjelovar (Croaţia) 27-16 (12-8); Frisch Auf Gopingen - HC Odorheiu-Secuiesc 31-20 (13-8). România - victorie cu Lituania După o înfrângere categorică cu Ucraina, 0-7, proporţiile scorului putând fi asociate şi cu oboseala drumului şi imposibilitatea unor jucători - Luşneac, Pascaru­l de a face joncţiunea cu lotul, echipa de hochei pe gheaţă a României, de fapt o formaţie secundă, au făcut două jocuri reuşite în Euro Ice Hockey Challenge Cup, desfăşurată la Kiev, în primul a pierdut la mare luptă, cu 3-4, în faţa Italiei, după ce a condus cu 3-2 până spre sfârşitul partidei, în al doilea a învins cu acelaşi scor, 4-3 - în prelungiri - formaţia Lituaniei, în felul acesta România a ocupat în final locul 3, după Ucraina și Italia și înaintea Lituaniei. Pagină realizată de ȘTEFAN DANCIU stef_dan21@yahoo.com II Liga Campionilor Azi şi mâine au loc primele 4 partide din turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, programul fiind următorul: 14 februarie: Olympique Lyon - Apoel Nicosia şi Bayer Leverkusen - FC­ Barcelona. 15 februarie: Zenit Sankt Petersburg - Benfica Lisabona şi AC Milan - Arsenal Londra. Celelalte 4 partide se vor desfășura în 21 și 22 februarie. Odorheienii - cei mai buni La sala de şah de la Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Harghita din Miercurea-Ciuc s-a desfăşurat Campionatul judeţean pentru copii şi juniori până la 14 ani. Au participat un număr total de 46 tineri şahişti, competiţia, organizată de CSŞ Odorheiu-Secuiesc şi CS Viitorul Miercurea-Ciuc, fiind dominată de jucătorii de la CSŞ Odorheiu-Secuiesc, pregătiţi de Balázs Ştefan. Cat. până la 8 ani (8 participanţi): 1. Jancsó Krisztián 6,5 p. (din 7); 2. Birtalan Tamás (ambii CSŞ Od. Secuiesc) 5,5; 3. Fazakas Dániel (foto) (CS Viitorul M. Ciuc) 5. La fete: 1. Faur Blanka (Viitorul) 2 p. Cat. 8-10 ani (17 p.): 1. Benedek László 6,5 p. (din 7); 2. Krizbai Kazmer (ambii CSS Od. Sec.) 5; 3. Ferencz Attila (Caissa M. Ciuc) 5. La fete: 1. Sarosi Agnes 3; 2. Faur Anita 2 (ambele Viitorul). Cat. 10-12 ani (13 p.): 1. Benedek István 7; 2. Jancsó Bálint (ambii CSŞ Od. Sec.) 6; 3. Kristó Rolánd (Viitorul) 5. La fete: 1. Delia Radu (Viitorul) 4 p. Cat. 12-14 ani (8 p.): 1. Mihály Zsolt 5,5; 2. Tóth B. Artur (ambii CSS Od. Sec.) 5; 3. Ördög Ákos (CS Viitorul) 4,5. La fete: Varga Adrien (CSS Od. Sec.) 4,5 p. Sorana Cârstea - în semifinale Jucătoarea română Sorana Cârstea (foto) a avut un parcurs notabil la turneul internaţional WTA de la Pattaya, Thailanda. După ce a eliminat două jucătoare japoneze, Sorana a întâlnit-o pe cunoscuta jucătoare rusă Vera Zvonareva, nr. 8 mondial. După 2 seturi scorul era egal, 1-1, iar în setul decisiv, la scorul de 2-2, rusoaica a abandonat din cauza unor probleme medicale. în semifinale, Sorana a pierdut, în 3 seturi, la Maria Kirilenko, aceasta pierzând, la rândul ei, finala disputată în compania slovacei Daniela Hantuchova. Grupa Mondială - turul I La sfârşitul săptămânii au avut loc partidele din turul I al Grupei Mondiale a Cupei Davis. Au fost înregistrate rezultatele: Elveţia - SUA 0-5, Canada - Franţa 1-4, Japonia - Croaţia 2-3, Spania - Kazahstan 4-0, Austria - Rusia 3-2, Cehia - Italia 4-1, Serbia - Suedia 3-1, Germania - Argentina 0-4. FOTBAL ÎN SALĂ Spania şi-a păstrat titlul Doar 34 de secunde le-au lipsit ruşilor pentru a câştiga al doilea titlu de campioni europeni la fotbal în sală. Conduşi cu 1-0, din minutul 34 - gol Ch­ilio - spaniolii au egalat in extremis prin Lozano (foto), acelaşi jucător aducându-i în avantaj în minutul 48, pentru ca, 2 minute mai târziu, Luis Amado să ducă scorul la 3-1 pentru spanioli. Este al 4-lea titlu consecutiv cucerit de spanioli! în finala mică Italia a învins Croaţia, gaza turneului final, cu scorul de 3-1. Reamintim că România a ajuns până în sferturile de finală ale competiţiei, în meci de baraj pentru calificarea la Campionatul Mondial din Thailanda, România va întâlni, în meciuri tur-retur, echipă Ucrainei.