Képes Sport, 1972. január-július (19. évfolyam, 1-26. szám)

1972-01-04 / 1. szám

Egyre több szó esik Sapporóról, hiszen pontosan egy hónap múlva kezdődik a XI. téli olimpia. Ismét halla­tott magáról Avery Brundage, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is. Újabb körlevelet intézett a nem­zeti olimpiai bizottságokhoz. Figyelmeztette őket, hogy minden tekintetben tartsák be az olimpiai szabályokat, mert különben könnyen törölhetik versenyzőiket. Hangsúlyozta, hogy a versenyzők öltözékén nem le­het reklámkép, a nyitó- és záróünnepségek felvonulá­sára nem vihetnek magukkal filmfelvevőt vagy fény­képezőgépet. Tilos az ilyenfajta „emlék­készítés". Brun­dage leszögezi: a játékoknak az olimpiai szabályok tiszteletben tartásával kell lezajlaniok. Angliában labdarúgó bajnoki mérkőzések je­lentették a fő ünnepi sportműsort. Ebben né­hány óriási rés is adódott, meglepő­A két hete még öt ponttal ve­zető Manchester United 3:0 arányú vereséget szenvedett a West Ham United csapatától, és elő­nye ma már mindössze két pont a Leeds és a Manchester City előtt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a nagy formának vége. A mérkőzésen egyéb­ként a West Ham telje­sen „kijátszotta” Best-éket. Sokan szinte szégyenletes­­ne tartják a Manchester United vereségét. 42 000 néző látta a meglepő ki­lencven percet, amelyen az első gólt a 39. percben Robson lőtte. Az 55. perc­ben a bermudai születésű Clyde Best növelte a gó­lok számát, majd a végső csapást a 81. percben Hurst (képünkön) mérte Bobby Charltonékra. Milánó is feliratkozott az „Év első.. .”-1 közé. A San Siro stadionban tört ki ugyanis az év első botránya. A Milan–Juventus rangadó 80 000 nézőt vonzott a lelátókra, néhány ezren azonban már nem kaptak jegyet. Neki­rontottak a bejárati kapuknak, s a rendőrök csak könnygázbombákkal és kézigrá­nátokkal tudták visszaverni a kintrekedőket. Több szurkoló kórházba került. Az év első világcsúcsa a nyugatnémet gyorskor­­csolyázó, Erhard Keller nevéhez fűződik. Intelben - a világ talán leggyorsabb pályáján - 38,30 másod­percre javította saját 500 méteres világcsúcsát, amely­ből pontosan 0,12 másodpercet faragott le. Tavaly, pontosabban 1971. december 31-én 23 óra 40 perckor indí­tották Sao Palulóban a 47. szilveszteri futóver­senyt. Éjfél után alig több, mint három perc­cel érkezett be a célba — nem kis meglepetés­re — a mexikói Rafael Tadeo Palomares. Min­den bizonnyal ő volt az év első versenyének győztese. Az év első napjának másik nagy eseménye a négy­sánc síugró verseny második fordulója volt Garmisch Partenkirchenben. Már nem keltett különösebb meg­lepetést, hogy a japán Kaszaja 92,5 és 93,5 méteres ugrásokkal is megszerezte a győzelmet. Kaszájáról általános a vélemény, hogy 1970. évi világbajnoki má­sodik helyezése óta rendkívül sokat fejlődött. Legna­gyobb ellenfelei, a norvégok mondták róla, közvet­lenül a győzelem után.­­ Kaszaja ma a világ legjobb síugrója és Sapporó­­ban legalább egy aranyérmet biztosan fog nyerni. Kaszaja aztán, egy nappal később, mintha csak igazolni akarta volna a vélemény­alkotókat, Obers­­dorfban, a harmadik sáncon is biztosan győzött, s az összetettben fölényesen vezet. Egy ünnepélyes pillanat december 28-áról. Fellob­ban az olimpiai láng. Aztán az új év második napján már Japánban folytatja útját Sapporóig.