Kis Ujság, 1951. május (5. évfolyam, 101-124. szám)

1951-05-03 / 101. szám

­ Él sportolóink sok ötlettel, érdekes versenyekkel szerepeltek május 1-én A szemet és lelet­­jvönyörküdd'le május 1-i f'elo­nulás u­tán a ku­tyi­műsorok ken­tében mindenütt spor­­­­tolói!­ö 'szórakoztatták a dolgozókat. A Városmajoria'n­ egy tisztáson állí­tották fe­­ a dobogót, ahol a rák­o­s­­cs­aba­i ökölvívók 8:1} arányban legyőz­ték a Hudap'ési Posh's ökölvívóit. Nagy tömeg vette körül a bemutató színhelyét, [‘'eltűntek a l­mósnyikkemlis áttörök, akik nagy figyelemmel kísérlik Ú£!v az. ököl Vívó Versenyt, mint az asztali­­tenisz bemutató­, me­­­yben a kitűnő Várkony­ László szép stílisában gyö­­n­yörkőehettek. Megemlít nik mép, ’•ojjjr ;í Po*(«*-lányok ,0:28 arányban leprőzli'l; az Egészségügyi Szak­szer­­vizet női r n;il ebek)/óit. A legnagyobb tömén a Városligetben volt, síből tüish mini iilvenrzrrn laeSeltak a Bp. Lokomotiv tőrvívóinak, a rákos, palotai tornászoknak, majd­­ az Épí­tők SE és a Petőfi­ SE női és férfi gu­la-csapatannak. A Margitszigeten az ev­­zősverseny­t nézték végig. Az ifjú­sági férfi egyest Foci­ (Im­. K­nizsi), a felnőtt férfi egyest Hot'ami (Bp. Vasasba női egyest Bohnné (Bp. Va­­ sas), a női nyolcast a Bp. be­s. férfi nyolcast a Vörös Meteor nyerte meg. Látványos vé­t a motorcsónakfelvo­­nul­ás és verseny! Csupa sz.in volt a Merg'.tsz'get. Az MN­K pályán a Vörös Meteor bo­­nyolított le MHK-versenyt. A tenisz­­pályán zsúfolt nézőtér előtt a nehcralléták vonultak fel birkózást, súlyemelést és ökölvívást­­mutatók be. A Bp. Bástya 6:2-re ver­te a 1zörös Meteort, az ülőre 4:3 arányban a Bp. Lokomotiv csapatát súlyemelő verseny k­eretében. Megje­lent a po­rondon Robis Gyula olimpiai bajnok és a legszebb fogásokat mutatta be. Az úttörő stadionban is érdekes ver­­ senyek voltak. A Népligetben a Va­sas SE nyolc számból álló szpartakiádot rendezett május 1. tiszteletére. A labdarúgó, lé­gilahit­a, röplabda, asztalitenisz. 100 méteres síkfutás, akadály futó, stíly-­ lökő és mantasugró versenyeken a­­Vasas sportkörök területi válogatott­jai vettek részt. Nagy érdeklődés k­ísérte a motorosok küzdelmét. A nőknél Vágó Beáta, a férfiak­nál Dom­ján Károly győzött. A szpartakiádot a­­V- kerület nyerte meg a XXI. kerületté szemben. Vidéken is mindenütt felvonultak a sportolók és a legjobb tudásukat mutatták be a nagyszámú n­ézőtábornak. Debrecenben a Lokomotív nyerte m­a­ a felvonulási versenyt. Pécsett 000 MilKi-ró mutatott be tornagya­­korlatokat. Győröd nagy közön ég nézte végig a labdarúgó mérkőzést, amelyen a győ­r-sopronm­egyei válogat­­t csapat 0:4 (5:3) arányban győ­zött a lengyelek ellen készülő magyar válogatott ellen. A győriek különösen az első félidő­ben játszottak jól. A válogatott játéko­sokon mert látszott, hogy előző nap a­agyiramú és izgalmas bajnoki mér­kőzésen szerepeltek, problémája tehát még mindig meg­oldatlan. A két gól ugyanis védelmi hibából ke­érkezett. A győztes csa­patból e­sősorban Kispétert, Lakatot, Kérit, Mészárost és Dékányt emel­jük ki, a második félüliben­­sok­ágút is ragyogóan játszott. Gulyás jól védett, mégis­­, „potyagól" sze­dett be. A Dózsában Balogh 11. já­téka emelkedett ki. A játék­vezető határozott ítéleteiben sportszerűen és hibátlam­i alkotmaszta a leibda­­rn­e­é szabályokat. Isáéba ragad­ a technika. (Salgó­tarjáni Bányász — Budapesti Vasas 1:1 11 : (I ) Salgótar­ján. Bíró: Szigeti. Gól­lövők: Vilezsál és Bund­­zsák.) A sáros pályán nem érvé­nyesül Ihelett a játékosok technikai tudása.­ Mindannyian sokat hibáztak. M­ilezsáj kapush­iba folytán szerezte Üteg a­­vezető gó­lt é­s a Vasas a máso­­dik félidő 15. percében Bundzsák ré­vén kiegyenlített. Az első félidőben a salgótarjáni együtteí­ a második félidőben a Budapesti Vasas táma­­dóit többel. A játékvezető a kompli­kált helyzeteket is szabályszerűen oldotta m­eg, kitűnően bíráskodótt. „Lukas“ kapus­ (Vörös Lobogó Sortex—Szegedi Honvéd 8:0 (2:0). Soroksár. Bíró, Kristóf. Góllövők: Hontvári, Borbély, Sárvári.) Mindjárt a szegedi csapat lépett fel támadóan. Kétszer egymásután gólhelyzet is ke­letkezett, tátán a Sorter támadása kö­vetkezett: Hontveimi lövésére Palotai kapus rosszul ugrott és kezei között a labda a hálóba pattant. A váratlan gól u­tán a soroksári csapat támadott nagy lendülettel. Borbély 11-esből fokozta a gólarányt, majd a máso­dik félidőben Sárvári beállította a végeredményt. Kifogásu­lan volt is játékvezetés. Szép győri gólok. (Győri Vasas— Diósgyőri Vasas 4:1 (2:1) Győr, ve­zet!?: Kallós. Gólövők: Pális, Pális, Csorba, Pális, Kert­esi.) A győri kö­zönség szép gólokban gyönyörköd­hetett. A gólhelyzetek után ítélve a győri csapat még több gól is lőhe­tett volna. A bíró sokat ívhatott, Csepel volt a tervszerűbb.­­Csepeli Vasas—Szombathelyi Lokomotív 3:0 (1:0), Szombathely. Bíró: Bojtár. Gól­övök: Sasgáti, Lovász, Béres.) A mérkőzés az első részben lanyha volt, de annál nagyobb iram keletkezett a­­ második félidőben. Csepel megérde­melten hozta el mind a két lm­in­oki pontot Szombathelyről. A játékve­zető sok mindent nem látott. Szem­üveget a bírónak! Szovjet olimpiai különség utazott Béc­se Bécsben tartják a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kongresszusát, amelyre elutazott Konsztantyin Andrunov, a Szoglettunió Olimpiai Bizottságának elnöke és Alekszej K­om­anov elnökhelyettes. A gól körül... A Dorogi Bányász labdarúgók újabb bravúrja. (Dorogi Bányász—Bp. Bás­tya 2:2 (1:1). Dorog, Bíró: Harangozó. (Góllövők: Molnár, Sándor, Kántor, Hidegkúti.) A mérkőzés kezdete előtt megérkezett Dorogra a Bp. Bástya öttagú muratdoni futócsapata és ...­ Bp. Bástya sportolói üdvözli­k a d­orogi bányász dolgozókét“ feliratú táblával futottak körbe a pályán. A mérkőzés megl­epetéssel kezdődött. Mindjárt az első p­rcben Aspirány­­nak grilli­lyzete keletkezett, de mel­­lélölte a labdát. Azután a kitűnő formában játszó dorogi Buzánszky vélte el a labdát az utolsó pillanat­ból Kovács­­V.-től. Végül Molnár révén vezetéshez jutott a dorogi csa­pat. A Bástya többet támadott, de veszélytelenül. A 23. percben Sándor ü­gyes trükkel tört előre és kiegyen­lített. A második félidésben alig hogy megkezdték a játékot, Pozsonyi beadását Kántor értékesítette. 2:1-re vezetett a Dorog és akkor úgy lát­szott, hogy a Bányász-csapat, amely­nek tagjain az utóbbi mérkőzéseken meglátszik edzőjüknek, Kid­már Je­nőnek stílusos munkája, meglepe­tést okoz. Legutóbb a Dózsát verték meg Újpesten és most arra volt ki­látásuk, hogy a Bástyától is elveszik mind a két pontot. A Bástya azon­ban erősített: Szolnok elcsípte a lab­­dát, majd jól továbbítolta Hideg­kútihoz, a­kinek 1. lövése nem tévesz­tette el­ a cél. Végeredményben igaz­ságos döntetlen eredmény keletke­zett és a dorogiak örültek az 1 pont­nak. A játékvezető sokszor ingado­zott. Sokáig ellenálltak a tiszaprrtiak. (Bp. Honvéd—Szegedi Petőfi 8:1 (1:0). Szeged. Vezette: Bihari. Góllö­vők: Puskás Kocsis, Pus­ás, Bánáti.) Ünnepélyes keretek között fogadtál­ a Bp. Honvéd labdarúgócsapa­tát. A­­budapesti csapat annyit dolgozott, mint amennyire a győzelem eléréshez szükség volt. A szegedül­ végig telje­sen el­enálltak de nem tudták meg­akadályozni, hogy K­ocsis leadása után Pi­skás ne szerezze meg a vezető gólt, majd Puskás átadásából Kocsis lőtte a második gólt és végül a fél­polgárig indult el egy Puskás—Kocsis akció, amelynél­ befejezéseképpen a szegediek pompás Puskás-gólban gyö­­nyörködhettek. A szegediek J­dányi beadása után Bánáti révén érték el egyetlen góljukat. A játékvezető Sok hibát követett el. Gólnélküli gólhelyzetek. (Bp. Ki­nizsi—Bp. Dózsa 2:1 (1:1) üllői-út. Bíró: Paid. (Góllövők: Szusza, Csok­­nyai, Csoknyai. A május 1-i ünnep előnapján a verőfényes­­délutánon közel harmincötezer néző zsúfoló­dó r­­észe az üllői-úti sporttelepen. A játék nem mozgott valami magas színvonalon. Az első félidőben in­kább a Dózsa támadott többet,, de csak egy gólt tudott elérni, igaz, hogy ez Egresi pompás átadása után szü­leten még, Szusza mértén lövéséből. Ez a gól a 12. percben történt és 14 perc múlva a zsetiv-bottó csatár­sorú Kinizsi kiegyenlített, mégpedig úgy, hogy Horváth beadását elvétet­ték a Dózsa védőjátékosai és a be­rohanó Csoknyai zavartalanul hasz­nálhatta ki a védelmi hibát. Az első félidő végén Szusza bombát eresztett meg a Kinizsi kapura, de a labdát a kapu feltartóztatta. A második félidőben általános meglepetésre nagy Kinizsi-fölény ala­kult ki. Jól bevált Kéri, mint hátra­­h­úzód­ott középcsatár, ami ellen nem volt meg a Dózsa ellenszere. A kö­zel 20 perces Kinizsi ostromot várat­lanul Szusza kiugrása szakította félbe. A kitűnő csatár azonban, amikor a kapu elé ért, nem tudott gélt lőni, mert a labda a göröngyös talajon fel­pattant előtte. A 21. percben foko­zódtak a Kinizsi támadásai, Gulyás kapus kifutott Csoknyai elé. Meg is kaparintotta a labdát, amely azon­ban a másik pillanatban kicsúszott a kezei közül. A résen álló Csoknyai habozás nélkül a hálóba vágta és ezzel a Kinizsi megérdemelten 2:1 arányban megnyerte a mérkőzést. Érdekes, hogy a jól felépített Kinizsi támadásokból tulajdonképpen nem esett tervszerű gól. A csatárok hol a kapu melé fejelték a labdát, hol a kapulécet találták el. A Kinizsi csatár­ kis Újság Döntetlen a huszadik játszma Hétfőn került sor a Botvinnij­ és Bronstein között folyó sakkvilágbaj­­n­oki párosmérkőzés huszadik játszmá­jának befejezésére. ,az egyforma esé­lyekkel függőben maradt játszma folytatása gyors, döntetlen eredmény­nyel végződött. A huszadik játszma után a mérkőzés állása 10.5:0.5 Botvinnij­ javára. A következő, huszon­egyedik játszmára május 4-én kerül sor. Vegyes snort A Sidó—Gervayné-pár nyerte az országos asztaliteniszbajnoksáelln a vegyespárost. A férfi egyesben S­dó Ferenc, a női egyesben Gervayné Farkas Gizi győzött. Az idény első kalapácsvető verse­nyén Németh Imre 54 m 71 cm-et dobott. A minőségi tornászba­jnokságban a nőknél Köröndi Margit (Bp. Va­sas), a férfiaknál Kocsis (Debreceni Lokomotív) győzött. Csütörtök, május 3 Ismét Berczelly Tibor nyerte meg a karth­ívó-bajnokságot Hétfőn a késő esti­ órákban fejez­ték­be az országos kijidi ívó bajnokságot. A Vasas Pasaréti­ úti tornacsarnoká­ban nagy közönség nézte végig a döntő küzdelmeket. A győzelmet Ber­cz­elly Tibor szerezte meg. Berczelly Tibor ezzel egymásután háromszor hódította el a bajnoki címet.­1949- ben, 1950-ben és 1951-ben került bir­tokába a bajnokság. Ezenkívül a hétfő esti győzelmével hetedszer győzött a kardvívó­ba­jnokságban. * Ez rekord a magyar kardvívó sport történetében Mindehhez hozzátesszük még, hogy a kardvívóbajnok mun­kahelyén is megállja a helyét, ezen­kívül tagja a Nemzeti Bank alap­ sorsú tőrhnácscsapatának és edzője a Nemzeti Bank női tornászcsapatá­nak. Mindkét együttes bejutótt a szakmai döntőbe. Részletes eredmények: 1. Berczelly Tibor (Csepeli Vasas) 8 győzelem­mel, 2. Bajcsevnyi (Bp. Petőfi) 6 gy., 3. Kárpáti (Bp. Honvéd)­­1 gy., 4. Gerevich (Csepeli Vasas) 4 gy., 5 Tilly E. (Bp. Vasas) 4 gy. ,5. Pes­hy (Győri Vasas)­ 3 gy., 7. Papp (Bp. Honvéd), 8. Versényi (Bp. Lokomo­­tiv), 1­. Palócz (Bp.­ Vasas). Kovács Pál sérülése miatt nem indult. Vívóink edzőtáborban készülnek a legközelebbi feladatokra. Vida második helyen áll a Prága—Varsó Békeversenyen Prágában a kormány tagjainak je­lenlétében nagy közönség előtt kez­dődött meg a Prága—Varsó kerék­páros Békeverseny. Tizenkét nemzet 72 kerékpárosa indult útnak és ezzel a versennyel is a béke ügyét szol­gálja. Az első szakaszban trojcdi (len­gyel) győzött. A második szakaszban a bolgár Dimov került az első helyre. Utána a dán Orsergard következett. A hétfői és keddi versenynap után a két szakasz összesített eredménye alapján az egyéni versenyben 1. Di­mov (bolgár), 2. Vida (magyar), 3. Olsen (dán), 4. Ivanov (bolgár). A csapatversenyben Bulgária áll az élen, utána Dánia, Csehszlovákia és Magyarország követk­ezik. Május 2-án a harmadik szakasz 212 kilométeres távja következik. A cél: Brno. Vegyes sport A szabad május 1. céllövő versenyt Takács Károly és Balogh Ambrus nyerték meg, míg a nőknél Kis­­györgy Lajosré győzött. Burányi új magyar rekordot állí­tott fel a Cs. Vasas súlyemelő ver­senyén a félnehézsúlyban. A Miskolci Honvéd SE kötöttfo­­gási­ birkózó bajnokságának győz­­ tesei: Pager. (Budapest). Sümegi (Miskolc), Viczek (Miskolc),I. Soós (Budapest), Gurics (Budapest), Kies­sed (Budapest), Növényi (Budapest), Vuszin (Szeged). Debrecenben az országos ifjúági birkózóversenyen légsúlyban Erdődi, pehelysúlyban Biczéi, könnyűsúly­ban Gu­dón, váltósúlyban Bet­ogh, középsúlyban Czlenka, félneh­ézsúly­­ban Vékony, nehézsúlyban Szabó győzött. Magyarország ifjúsági ökölvívó bajnokin­: Fekete (Kaposvár), Nagy (Bp. Vasas), Németh (Bp. Gyarapí­tók), Kárpáti (Bp. Vasas), Pető (Bp. Vasas), Rácz (Bp. Vasas), Reiner (Bp. Vasas), Vörös (Kiskunhalas), Király (Kiskunhalas), Pápai (Nagy­kanizsa), Gruber (Pápa), Csilla­­ (Hofherr). A szegedi MHK-próbázáson 500-an vettek részt. Kiemelkedett a lányok versenyében Gémes, a női ifjúsági versenyben Dér, a férfiaknál Szalma, Lengyel és Komerromi. Az iparitanulók mezei futóverse­nyét jól rendezték és azon figye­lemreméltó eredményeket értek el. A Bp. Dózsa kerékpáros csapata nyerte meg a Rákosi Mátyás Művek sztahanovistái által felajánlott m­un­­kavándordíjat. Kát majdvali 1113 és százalékos ifii tájékoztató A Toto 18. fordulójában szereplő mérkőzésekre két rendkívüli tipünk és­­a papírformát mutató százalékos tájékoztatónk a következő: SZEGEDI PETŐFI— VÖRÖS LOBOGÓ SORTEX 1 1 1 x 2 40% 30% 33% DIÓSGYŐRI VASAS­­SZEGEDI HONVÉD x 1 1 x 2 30% 40% 30% BP. BÁSTYA—BP. KINIZSI 1 1 1 x 2 50% 30% 29% BP. J­ÓZSA— SZOMBATHELYI LOKOMOTIV 1 1 1 * 2 50% 30% 20% BP. HONVÉD— SALGÓTARJÁNI BÁNYÁSZ 1 1 1 x 2 50% 30% 20% SZOMBATHELYI VÖRÖS LOBOGÓ­­KOMLÓI BÁNYÁSZ 1 x 1 x 2 40% 30% 30% GYŐRI VÖRÖS METEOR­­NAGYKANIZSAI LOKOMOTÍV 2 1 x 2 30% 30% 40% SALGÓTARJ­ÁNI VASAS­­MISKOLCI LOKOMOTIV 1 2 1 x 2 30% 40% 30% NYIREGYH­Á­ZI VA­SAS ELEKTR.— EGRI PEDAGÓGUS 1 1 1 x 2 40% 30% . 30% ÓZDI VASAS—BP. POSTÁS x 1 x 2 30% 30­% 40% KECSKEMÉTI M'T'SÍ— VÖRÖS LOBOGÓ KELTEK 1 2 1 x 2 40% 30 % 30% TATABÁNYAI TORNA— TATABÁNYAI ÉPÍTŐK 1 50% 30% 23% PÓTMÉRKŐZÉSI-IK. SAJÓSZENTPÉTERI B­ÁNY­ÁSZ— MISKOLCI ÉPÍTŐK 2­­ 1 x 2 30% 40% 30% BP. ÉPÍTŐK— SZIKRA GÁZMŰVEK 1 1 I x 2 40% 30% 30% KM­. SÖRGYÁR—BP. TŰZÁLLÓ­­ 1 I x 2 40% 30% 30% PÉCSBÁNYATELEPI BÁNYÁSZ— 1 PÉCSI M. DINAMO 1 x 1 x 2 30% 40% 30% LODEN, BALLON­osé" Utadon és Szász és vasarkanat v„ Tereid Pál­ utca 3 I Ha0,u I Eladó rádiója! le.ifjobbor­ megveszi lakásán is • 15 .IZSA HA UIrt Telefon: 2 0 4­­ 5 2 2. Zongorakészíllíu úl rom­onya. pianinó. javulás. , sz.ikbeus­­lós. A Vejteleki-u. 2. Irad­­ványinál. Tangóharni mi­ka. rjobfel­­szerelés. összes hamist­­rok. pcamofón’amuzok. r. i­­vónyiné sz akáll.' óba­i. Dudan­esi. Lenin­-körúl 82. Fenj «né /ongoralí?m­ében­ Le­n­i­n- k­ö­rú­l h­u­szon­h­at zongorák, pianinók. bér­­lelek. sz­illit­ás, hangolás. 225-489. | a d a s~ "e t e l j F­A­J­A­T­V­O­K S­Z­E­M­E ? Antii*« re& i voks/emirtól használjon biztosan cl­­mulítszim. Ara 3.8­1 f­rinl. Nasí­v drogéria. Budap­est. Vill.. József-körút 19. MATRAC S darab 148­ .készitestés: Lenin körút 55.­Hölgyeim ! Egyszerre 130 kötőtti munkáját töszi el s ,.R A P l l)** szuper Kézikö­tekészülék Ara: 2116— írt Biztos megélhetés? Ivu. Munkája kézimunka Minden minta köthelő Kezelése etzvszerő ÁRUFORGALMI kft IV.. Sírló ritra 2 félemelet Szűlőoltványok: minden­­fajta, elsőrendű minőség­ben 1 On-ért eladók. Gyöke­res Olliello darabonként 50 fillér. Május 25-ig meg­rendelhetők. 50% bekül­dése után szállít Pe­res Jenő, Abasár -121. | VEGYES Kalapja piszkos formáb­ban? René H­ehio773 Lam­ pert. Jókai-féra. Udvarban Villany borotvát, üllegro élesítőt vennék. Telefon: 360—459. | SZOMYJU | Mindenfajta szőnyegek vé­tele, eladása. Lngír, Rákóczi-út f­egyve­rked­ő. Telefon: 224-343. Perzsa és mindenfajta sző­nyeg tisztítását és­ m­­vészi javítását vállalom. Moldo­­ványi Sándor. Nagydiófa­­utca 22. Telefon: 224—326.­­ BÚTOR­­ Csillárüzenből vásároljon Olcsón. Részletre is. Nagy választék. Javítás, fel­­üvegezés. Vogel. Horváth Mihály- (Mária Terézia-) tér 1. Gyönyörű dióháló, hasz­nált hálók, kombináltak, garnitúrák olcsón. Klein, Nagymező­ utca 36. Bútor­csere. Gye­rm­e­k ágyak járókák. gyermekszékek. szabályoz­ható elelősz­ékek konyha­­berendezések. fémmősé­n­ek Javítási átalakítást vállalok. Himmler asztalos, VI.. Zichy Jenő-utca har­minckettő (Nanymező-utca mellett). Készítőtől vegyen csillár!! Olcsó alkalmi vételek. Váradi. Király-utca 80. (Csengery sarok.) Sodronyágybelép csőbútor összecsukós­a Aiív legolcsób­ban Javítást vállal Pro­­hászka. Zicchy Jenő-utca 46 Rekamié, kisipari munka olcsón, kárpit­ozott vas­­átlyak Zichy Jenő-utca 33. kárpitosnál. I­SZÓBB HLRTBS I nBBROBSBBa Bánnai Főlépcsőházból elkülöní­tett pazar szoba fürdő­­benyílóval, olcsón, vidéki­nek is. V.. Teleki Pál­ utca 11. I. 1. |BÉRÉSALLAs| Jogügyi osztálynál elhe­lyezkednek Budapesten. B. Pál Zsigmond, Miskolc. Főposta... Postrestant. | VARROHEP \ Varrógépei, fejet sürgő­sen vennék. Linin-k­örút 27. 111. 10. Tel.: 223-625. HIRDESSEN 11 KIS UILM­ABÚTOROK sztepka , epf sltett a zt« hs üzletében Vidékre csomagolás Király u. »«% Fióküzlet nincs. Címre ügyelni Miciók,­omb­afi­úk »Konyhák kis Újság 5. évfolyam 101. szám ^ Kiadta a Független Kisgazda Párt A kiadásért felel KATONA JE­NŐ tételős szét­kert C Szer­kesztőség: Budapest. VI., Eötvos­-utca 1z Telefon: 420—760 Kiadóhivatal: VII.. Lenin­ körút 9—11. Telefon: 221—280 Hirdetés­ osztály: • Bajcsy-Zsilinszky út 34 Telefon: 1250—34( Csekkszámlaszám: 61 081) Az előfizetés ára havonként 12 forint Csekkszámlaszám: 61023. .Nyomatok­: Független­ nyomda Pp. V. Eötvös utca 12 Felelős: Földi Vilmos