Kisalföld, 1957. december (2. évfolyam, 282-305. szám)

1957-12-17 / 295. szám

1957. december 17, kedd. R­I­S­A­I, F­O I, D Veretlenül fejezte be 1957. évi hazai bajnoki mérkőzéseit a Vasas ETO labdarúgó csapata Vasas ETO — Sztálin­városi Vasas 4:0 (1:0) Győr, 12 000 néző, vezette: Bán­kút­. A mérkőzés előtt pár órával egész autóbuszkaraván érkezett Győrbe, amely közel 1000 sztálin­­városi szurkolót hozott magával. A vendégcsapat segítőtársai igen jó hangulatban rótták a győri ut­cákat és nem rejtették véka alá véleményüket: »Gyalog megyünk vissza Sztálinvárosba, ha ma nem verjük meg a Vasas ETO-t.« A győri szurkolók sem voltak gyá­moltalanok és sűrűn javasolták, hogy akkor már el is indulhatnak. Kint a labdarúgó pályán hatal­mas feliratok buzdították a győri szurkolókat a Vasas ETO bizta­tására, az állóhelyeken és a lelá­tón is próba-kolompólósokkal ren­deztek, amit gyakran csinálhat­tak, hisz a vagongyáriak második csapata közben a zöld gyepen 9 gólt rúgott a Pápai Textiles együttesének. A gólok zöme a Hegedűs család nevéhez fűződik. A kólompszó mellett sokszáz töl­cséren keresztül torokpróbára is sor került. Pontban fél kettőkor a zsú­­lásiig megtelt pálya zöld gyepén megjelentek a csapatok. A győ­riek zöld-fehérben, a Sztálinváro­­sia­k pedig piros-kékben a követ­kező összeállításban: Vasas ETO: Pesti — Borbély, Kalmár II., Tamás — Horváti, Fehérvári — Kalmár III., Koós, I’ió II., Raffai, Kuli. Sztálnváros: Zugéber — Kagy­­mát­­, Ullmann, Schédl — Ladá­nyi, Krasznai — Cserpes, Kőhal­mi, Lovász, Bédi, Hegedűs. A győri játékosok idegesen ve­tették­ magukat a küzdelembe, ugyanakkor a sztálinvárosiak szép lapos adogatással szerezték meg a mezőnyfölényt. A hazai támadá­sok azonban ha szórványosabbak is voltak, de több veszélyt rejtet­tek magukban. A 8. percben Pió II. lövése szállt mellé, ellenkező oldalon pedig Lovász durrantott a kapu fölé. Az első gól A 14. percben Kalmár III. mint­egy huszonöt méterre a kaputól, szabadrúgáshoz jutott. A győri jobbszélső ravaszul hátrasarkallta a labdát Koós elé, akinek éles lö­vése az egyik piros-kék védőről pattant Kalmár III. elé. A jobb­szélső azonnal kapura tört, majd a jó ütemben érkező Koós elé gá­lált és a zöld-fehér jobbösszekötő nagy nyugalommal helyezte a ki­futó Zugéber mellett a hálóba a labdát 1:0. Leírhatatlan örömrivalgással kolomprázással fogadták a hazai szurkolók az első gólt. Három perc múlva ismét zöröghetett vol­na a háló: Kalmár III. nagyszerű beadását Kuti közelről félmaga­­san fejelte a kapura, a sztálin­­városi kapus azonban elcsípte a labdát. »Ha a földre fejeli, vagy a felső sarokba, akkor biztos gól«­­— jegyezték meg a szurkolók. A 20. percben Kalmár III. meg­sérült, további játékán ez erősen eskelhető volt. Egyre inkább a sztálinvárosiak jutottak mezőny­fölényhez, sőt a 26. percben Cser­pes révén egyenlíthettek volna is, de a jobbszélső elhamarkodottan Pesti, kezébe lőtte a labdát. A félidő végéig enyhe sztálinvárosi fölény mellett folyt a mérkőzés. Szünet után nagyszerűen kezdtek a győriek. Egymás után vezették veszélyes támadásaikat a vendégek kapuja felé. Koós és Raffai vezényletével pergőtűz alá vették Zugéber ka­puját. A 13. percben az előrehú­zódó Horváth váratlanul kapura lőtt és a meglepett sztálinvárosi kapus már csak a hálóból tudta kivenni a labdát 2:0. A gól még jobban föllelkesítette a hazaiakat. Igen nehéz dolga lett most a ven­dégcsapat kapusának. A 19. perc­ben Raffai gólt lőtt, de Bánkuti játékvezető lesre hivatkozva, nem adta meg azt. A 24. perc­ben Koós a felső kapufát találta el. A ven­dégcsapat teljesen beszorult, a védők kapkodni kezdtek és egyre idegesebbek lettek. A legjobb vé­delem is öss­zeroppan ilyen nyo­más alatt. A vendégcsapat védői is egyre inkább megzavarodtak. A 28. percben ragyogó, korszerű győri támadást indított Koós. Nagyszerű labdájával Pio II. el­lenállhatatlanul tört középen ka­pura, majd a kifutó Zugéber mel­lett rálőtte a labdát, amely a jobb kapufáról visszavágódon, de a nagy lendülettel berohanó Raffay biztosan bombázott az üres ka­puba 3:0. Ezután már végleg beteljese­dett a sztálinvárosiak sorsa. Egyre zavartabbak lettek a védők. Schedl idegességében a labda melé fejelt a 36. percben és vál­lára esett. Úgy kellett levinni a pályáról. A 43. percben Krasznai az ellenállhatatlan Raffayt igye­kezett felrúgni, de a játékvezető meglátta , a szándékosságot és le­­küldte a piros-kék játékost a pá­lyáról. Az utolsó két percben to­vább hengerelt a győri csapat és a 44. percben Raffay újra a háló­ba talált 4:0. Óriási örömujjongás fogadta a játék végét jelző sípszót, öröm­­tüzek gyúltak a lelátón és az álló­helyen. A szurkolók hada pedig vidáman indult haza. Jól sikerült az őszi kapuzárás a Vasas ETO részére. Idegen csigát nem tudta az egész idényben kétvállra fek­tetni a győrieket a vagongyári pályán. Biztató eredmény ez, melynek NB-be jutás kell, hogy a folytatása­ legyen. * Koós, Raffay, Horváth Fehérvári és Kalmár II. kitűnő Nagyszerű, vérbeli rangadó küz­delmet hozott ez a mérkőzés. Még a játék első részében nyílt volt a küzdelem, sőt ha pontozták vol­na az első félidőt, akkor a ven­dégcsapaté lett volna az első fél­idő, árnyalati különbséggel Ek­kor még idegesebben, kapkodóan játszottak a győriek, lassan épí­tették támadásaikat. Különösen áll ez Kalmár III. sérülése utáni időszakra. Szünet után megválto­zott a játék képe. Váratlanul len­dületesebb, korszerűbb és ötlete­sebb lett a győriek játéka. A két fedezet és a két összekötő felja­vult játékával szinte szárnyakat adott a támadásoknak. A hely­zetek és a látott játék alapján, a nagyobb gólerővel rendelkező Va­sas ETO ilyen arányban is meg­érdemelt győzelmet aratott. Egyénileg Pesti két védésével bizonyította, hogy nehezebb fel­adatot is sikeresen meg tudott volna oldani. A hátvédhármasiból Kalmár II. magaslott ki, aki osz­lopa volt a védelemnek. Nemcsak középen látta el feladatát, de jobboldalon is volt ereje segíteni az egyébként ugyancsak megbíz­hatóan játszó Borbélynak. Tamás lelkesen küzdött és a második félidőben már meg sem tudott mozdulni mellette a gyors Cser­pes. Horváth és Fehérvári is fo­kozatosan lendült a játékba. Fe­hérvári inkább a védekezésből, Horváth pedig a támadásból vette ki jobban a részét. Nagyon jó tel­jesítményt nyújtottak. A támadó­sorban Koós és Raffai ez idény­ben a legjobb játékukat mutat­ták. A jobbösszekötő nagyvona­lúbban, a balösszekötő pedig gól­­ratörőbben játszott. A legjobb vé­delemnek is megkeserítették vol­na az életét vasárnapi játékuk­kal. Igen jól kezdett Kalmár III. is, sérülése után azonban csak egy-két jó megmozdulást láttunk tőle. Pió II. nem bírt a kiválóan játszó Ullmannal, de lelkesen küzdött és segített a csapatának a győzelem kivívásában. Kuti na­gyon akart, de valahogy most sem találta helyét a baloldalon. A sztálinvárosi­aknál Ullmann, Ladányi, Krasznai dicsérhető csak. A Bánkuti játékvezető egy-két ki­sebb hibától eltekintve, jól kezé­ben tartotta a mérkőzést. JSE III-as bajnoki labdarúgó mérkőzés Mosoni Vasas — SZSE NB III-as bajnoki labdarúgó mérkőzés. Szombathelyen 500 néző előtt a következő összeállításban lépett pályára a mosoni együttes: Burján — Bod­ó, Tasnádi I., Kern — Ki­­szelka, Geiszbühl — Tasnádi //., V.Winkfer, Gyimesi, Presszeller, Tö­rök. A mosoni csapat végig nagy fö­lényben játszott, de a gólhelyzete­ket nem tudta kihasználni. A 30. percben egy­ szép támadás után Török közelről szerezte meg a ve­zető gólt a mosoniaknak, 1:0. Hat Elektromos 2:2 (1:1) perc múlva egy gyors szombathe­lyi lefutás után a hazai csapat jobbösszekötője egyenlített, (1:1). Szünet után továbbra is moson­i fölény mellett folyt a játék és a 30. percben mégis a szombathe­lyiek értek el váratlan gólt (1:21. A mérkőzés befejezése előtt a jól hajrázó mosonmagyaróváriak Tö­rök révén kiegyenlítettek. A játék képe alapján a Mosoni Vasas győzelmet érdemelt volna. Egyénileg Tasnádi I., Kern, Ki­­szelka és Török játéka érdemel dicséretet. HOVA MENJÜNK SZÓRAKOZNI ? Győr, Kisfaludy Színház: Baja­dér (7 óra). Győr, Kamaraszínház, bábelő­adása: János vitéz (10, 15, 17 óra). Győr, Vörös Csillag. Délelőtt: Hogyan fedezték fel Amerikát (olasz). — Délután: Hogyan fedez­ték fel Amerikát (olasz). Győr, Jókai: Megtalált élet (szovjet). Győr, KPVDSZ Kultúrotthon: Dani (magyar). Sopron, Szabadság: Nehéz anya nélkül (csehszlovák). Sopron, Vörös Csillag: Két val­lomás (magyar). Mosonmagyaróvár, Kossuth: Is­ten és ember előtt (német). Mosonmagyaróvár, Dózsa: Két anya (német). Csorna, József Attila: Vasárnap gyilkosai (francia). Kapuvár, Petőfi: Karneváli éj­szaka (szovjet). Gönyü: Csigalépcső (magyar). Győrszentiván: örök éjszaka tit­ka (szovjet). Sopronbánfalva: Dani (magyar) 16 éven felülieknek. Kisbácsa: Prolog (szovjet). Gy­őrszabad­hegy: Árnyék (len­gyel). H­írek — Nyilatkozat: Huber Istvánná, Sopron, Ógabona tér 18. szám alatti lakos nem azonos azzal a Huber Istvánnéval, akit a Kisalföld de­cember 12-i közlése szerint a Sop­roni Járásbíróság egy évi és 2 havi börtönre ítélt árdrágító üzér­kedés miatt. — A Szövetkezeti Hírlap, a kis­ipari szövetkezetek hetilapjának szerkesztősége jól sikerült sajtó­­ankétot tartott Sopronban a szö­vetkezeti kultúrházban. Az anké­­ton Győr-Sopron megye kisipari szövetkezeteinek küldöttei vettek részt és sok szövetkezeti problé­mát tárgyaltak meg.­­ A soproni MTESZ üzemi lá­togatásai során a Magyar Kémiku­sok Egyesületének soproni cso­portja megtekintette a Fésűsfonal­­gyár festőműhelyét és a fonodát. Bevezető előadást tartott Fáth Rezső vegyészmérnök „A textil­ipari színezés általában, valamint a gyapjú festése“ címmel.­­ 1800 darabot rendeltek a győri kereskedelmi szervek a Mosonma­gyaróvári Kötöttárugyár új mo­delljeiből. Az első negyedévben le­szállításra kerülő rendelés mintegy próbát jelent, amennyiben az új cikkek megnyerik a vásárlók tet­szését, további rendelésekre is sor kerül.­­ Varrótanfolyamot szervez Szany község nőbizottsága. A hír hallatára annyian jelentkeztek, hogy a tél folyamán egy nappali és egy esti tanfolyam megszervezése vált szükségessé.­­ Szép töltőtoll-garnitúrák ér­keztek a Győri Kiskereskedelmi Vállalat Lenin út 25., Széchenyi tér 9. és Aradi vértanúk útja 1. szám alatti boltjaiba. Az igen íz­léses garnitúrákat Csehszlovákiá­ban, illetve a Német Demokratikus Köztársaságban gyártották. — Az időszerű nemzetközi kér­déseket ismertette az elmúlt hé­ten a falu aktivistái előtt Kajárpé­­cen Sárosi János elvtárs, az MSZMP győri járási titkára. — Teljesítették cukorrépa-szer­ződéskötési tervüket 139 száza­lékra az acsalagi dolgozó parasz­tok. — A Kínai Népköztársaságról tart előadást Eperjessi László elv­társ, a KISZ Központi Bizottságá­nak titkára Győrött csütörtökön délután fél 5 órakor az ifjúsági ház nagytermében.­­ Ma délután 5 órai kezdettel a Magyar Agrártudományi Egye­sület győri csoportja, a MEZŐÉRT központ és a Hungarofluet Vál­lalat közös rendezésében kerté­szeti tapasztalatcsere értekezletet tartanak A zöldségtermelés idő­szerű problémái, haj­tatás és ex­porttermelés, korszerű növényhá­zak címmel. Előadó: Kazay Gyula. Az értekezlet helye az MTESZ in­téző bizottságának klubhelyisége, Győr, Tolbuchin tér 1. volt Kioszk. Minden érdeklődőt szívesen látnak a rendezők. — Ünnepélyes tankönyv-kiosztó taggyűlés lesz csütörtökön a Győri Fonodában. A szövödő Pálfi-féle műszak kommunistáinak nyújtják át az üzemben elsőnek az új MSZMP tagkönyveket. 1­60 000 forint értékű mezőgaz­dasági gépet vásároltak eddig az öttevényi zöldségtermesztő szak­csoport tagjai. Emellett 5000 fo­rint készpénzt raktak már össze a közös kasszába. — 15 000 forintot költöttek Fer­tőrákoson utak, átereszek javítá­sára ebben az évben. — Csaknem tízmillió forint ér­tékű áruval több van most raktá­ron az Északdunántúli Textil- és Felsőruházati Nagykereskedelmi Vállalatnál, mint az ellenforrada­lom előtt bármikor. i­dőjárás A hőmérséklet fokozatosan to­vább csökken. A hideg sarkvidéki eredetű lég­tömegek ma hajnalra már el­árasztották Németországot, Len­gyelországot, Ausztriát, Csehszlo­vákiát és első hullámuk behatolt a Kárpát medencébe is. Útjukban nyolc-tíz fokos hőmérséklet csök­kenést és többfelé havazást okoz­nak, így ma Prágában mínusz 13, Varsóban mínusz 17 fokig hűll le a levegő. Várható időjárás kedden estig. Felhős idő, több helyen havazás, délen havas eső, eső, mérsékelt szél, a hőmérséklet fokozatosan tovább csökken. Várható legalacsonyabb hőmér­séklet ma éjjel: a déli megyék­ben mínusz 1, mínusz 4, máshol mínusz öt, mínusz nyolc fok kö­zött. Soproni tanácstagok beszámolói és fogadóórái BESZÁMOLOK: December 21-én: Duffner Ist­ván, az állami gazdaság kultúr­termében délután 6 órakor. Hor­váth József a zeneiskolában dél­után 7 órakor, Szalay József Pető­fi tér 6. szám alatt délután 5 óra­kor. December 26-án: Dérfalvi László a Vízmű irodájában délután 5 óra­kor. December 28-án: Haller Ferenc a brennberbányai iskolában dél­után 3 órakor. FOGADÓÓRÁK: December 21-én: Németh Nán­dor a Ferenczi János utcai iskolá­ban délután 7 órakor, Rozmán Jenő Győri út 1. szám alatti la­kásán délután 2 órakor. December 27-én: Drácz Ferenc Knapp Gábor utca 6. szám alatti lakásán délután 4 órakor, dr. Csatkai Endre a Berzsenyi Gimná­ziumban délután 6 órakor, Pri­­szinger Ferenc Balfi út 51. szám alatti lakásán délután 3 órakor. December 28-án: Horváth Gyula ősz utca 21. szám alatti lakásán délután 3 órakor. BESZÁMOLÓK ÉS FOGADÓÓRÁK: December 23-án: Monostori Fe­renc a Kossuth Lajos utcai nap­köziben délután 7 órakor, Zsebe­­dits Géza a sopronbánfalvi kultúr­házban délután 5 órakor, Garam­­völgyi Vilmos a sopronbánfalvi kultúrházban délután 5 órakor tartanak beszámolót és fogadóórát Apróhirdetések Gyönyörű dióhálók, kombinált szek­­rények kaphatók. Bp., Lenin krt. 60. Bejárat a kapu alatt. 605 Kellemes karácsonyi és újévi ünne­peket kíván kedves vendégeinek Mar­ton Irén nőifodrász. Győr, Rózsa Fe­renc u. 16. 549 Disznóperzseléshez szalma kapható. Győr, Fehérvári u. 138. Fü­löp. 562 Sötétkék fehérmintás kesztyűm el­vesztettem Lenin—Liszt Ferenc út kö­zött. Becsületes megtaláló, jutalomért adja a karmelita konyhára. 563 Harmonikák speciális javítása, han­golása garanciával. Vétel, eladás. Cser, Budapest, Rákóczi u. 61. 561 Seprűkötéshez cirokszakáll és cirok­mag kapható. Győr, Vámbéry u. 63. Varga. 568 Kulcscsomó elveszett. Becsületes megtaláló szíveskedjék leadni. Győr, Kazinczy u. 10. Hofer. 569 Kisipari mély gyermekkocsi eladó. Győr-Sziget, Gyár u. 58. 570 Negyedes kisbicikli eladó, Győr, Ba­bits Mihály u. 25, 571 ! MAI KÉRDÉSÜNK : Miért kell Mosonszentjánosról a Terményforgalmi Vállalat ál­tal felvásárolt kukoricát szárítás céljából Csornára szállítani, miko­r a helyi raktározási vállalatnak is van szárítóberendezése?