Kisalföld, 1963. október (8. évfolyam, 229-255. szám)

1963-10-01 / 229. szám

1363. október 1., kedd Javult a csapatmunka, de ritka a gól Teljes fordulót bonyolítottak le vasárnap a labdarúgó-baj­nokság minden osztályában. Megyénk csapatai nagyrészt ja­vuló formában játszottak, a csapatmunka javul, de a csa­tárok nem tudják kihasználni a kínálkozó helyzeteket. Így volt ez a Vasas ETO—Dorog mérkőzésen, a MÁVDAC—Szé­kesfehérvár találkozón és a Győri Dózsa—PETC mérkőzé­sen is. Különösen a Győri Dó­zsa ötösfogata játszott sok hi­bával. Vasárnapi mérkőzésén a lila-fehér csapat akár hat gólt is lőhetett volna, de a bűvös tizenhatoson belül a csatárok hibát hibára halmoztak. A megyei I. osztályban is javult a játék színvonala és a küzdő jelleg mellett most már hasznos taktikai elemek v­égrehajtását is megfigyelhet­tük. A kézilabdasport hívei szá­mára sokáig emlékezetes ma­rad a Bp. Honvéd—Vasas ETO, M? 1-es férfi mérkőzés első félideje. Régen láttunk ilyen izgalmas, érdekes, változatos és színvonalas küzdelmet. A győ­riek azonban a második fél­­időre elfáradtak, és ekkor ki­domborodott a bajnokcsapat nagyobb tudása. A vasárnapi nagyszámú sportesemény közül kiemelke­dik még az országos kötött­fogású birkózóbajnokság, ame­lyet Győrött a Czuczor Gim­názium tornatermében rendez­tek meg. A jó rendezés külön elismerést érdemel. TEKE VASAS ETO—BP. CSERZŐ 7:1 (5319,4969) A győri csapat nehezen mele­gedett a játékba. A kezdeti meg­torpanás után mindenki tudása legjavát nyújtotta, és így érték­el biztos győzelmüket a győriek. Varga Miklós csak két fával ma­radt el az országos csúcstól. Legjobb dobók: Varga Miklós 964, Kiss Ferenc 391. GY. RICHARDS— SZOMBATHELY SE 7:1 (2576:2*11). A győri csapat ilyen arányban is megérdem­elten győzött, s ez­zel a győzelmével megerősítette helyét a táblázat élcsoportjában. Legjobb dobók: Kozma (430), Jankó (4­47). KAPOSVÁRI ÉPÍTŐK—MAVDAC 7:1 (2513:2480) Balszerencsés mérkőzésen vesz­tett a vasutas csapat. Kis sze­rencsével döntetlen is lehetett volna az eredmény. Legjobb dobók: Varga 442 és Erdős 423. Palotai as A keretben Hétfőn délelőtt állították össze a jugoszlávok ellen pályára lépő kereteket. Az A. válogatottban a következők vannak: Szentmi­­hályi, Ilku, Sóvári. Mészöly, Sá­­rosi. Marosi, Nagy, Nógráczi, Palotai, Sándor. Görö­s, Albert, Tichy, Fenyvesi dr., Rákosi, Machos. EREDMÉNYES KAPUŐRZÉS Dorog — Győri Vasas 0:0 Győrből is népes szurkolótá­bor utazott Dorogra, hogy e kellemes labdarúgó-időbe szemtanúi lehessen a Dorog- Győr mérkőzésnek. Az újon NB I-es bíró, Váli sípjelére csapatok a következő összeál­lításban játszottak: Dorog: Ilku — Lévai, Laka Fellegi — Szűcs, Takács — Ka­rába, Szuromi, Laki, Kertes, Csőri. (Edző: Buzánszky.) Győri ETO: Tóth — Koós, Szániel, Kiss — Palotai, Máté — Szaló, Orosz, Povázsai, Kor­sós, Keglovich. (Edző: Hideg­kúti.) Már az első percekben ki­tűnik, hogy mindkét csapat, de főleg a dorogi a nyíltsisakos támadójátékot erőlteti. A ha­zai játékosok támadásaikat Cseri révén a legtöbb esetben bal oldalon igyekeztek befe­jezni. A jól játszó balszélső­­nek már az első percekben kí­nálkozott is alkalma, hogy a Szűcs és Takács által szőtt tá­madást góllá érlelje. De Tóth­­nak, az ETO kapusának sike­rült a hárítás. A hazai csapat az első ne­gyedórában sikerrel tartot­ta támadó lendületét. Az ETO kapuja újra és újra veszélyben forgott. Néha csak üggyel-bajjal hárított a győri védelem. Az első félidő további ré­szében kiegyensúlyozottabbá vált a játék, részben­ az ETO támadósorának átcsoportosítá­sa révén. Orosz a középcsatár, Keglovich a jobbösszekötő he­lyét foglalta el. Povázsai és Korsós képezte a bal szárnyat. A dorogi kapu is gyakran ke­­­­rült veszélybe, így Ilkunak is akadt dolga. Az első félidő­­ vége felé Keglovich gyors el­futása góllal fejeződött be, de a­­ bíró szerint Ilku kapujának b­evétele leshelyzetből történt.­­ A második félidő is dorogi rohamokkal kezdődött. Az FTO kapuja az első félidő­­ kezdetéhez hasonlóan gyakor­ta került veszélybe. A lendü­letes dorogi támadások rész­ben azért jutottak el oly gyak­ran a győriek kapujáig, mert az elfáradt Kiss nem tudott kellő ellenállást tanúsítani. A győri védelem megingása se­gítette elő, hogy Cseri a má­sodik félidőben is újra meg újra gólhelyzetbe került. Az 57. percben már a kitűnően játszó Tóth is tehetetlen volt, ekkor viszont, a kapufa mu­tatkozott jó védőnek. Az ETO-játékosok igyekez­tek tartani a labdát és fé­kezni a dorogi támadások gyorsaságát, lendületét. Ez sikerült is. Újra kiegyen­súlyozottá vált a játék. A 72. -percben Máté és Palotai ado­gatásai után Korsós Lévai és Lakat hozott kapura tört. A labdát átemelte Ilku felett, de Szűcs még időben tudott há­rítani lábbal. A két csapat az utolsó tíz percben azort taktikát al­kalmazott. Biztonsági já­tékra törekedett. Mindkét csapat megőrizte ka­puját a góltól. A játék alapján a döntet­len az ETO-nak kedvező ered­mény. Ez az ETO támadás is eredménytelen volt Az NB III-ből jelentjük Szombathelyi Cipőgyár — Győri Szerszámgépgyár 1:1 (1:1) A győri csapat a következő összeállításban játszott: Haraszti — Mellner, Csete, Róth — Túri, Szabó — Bolla, Germán, Tim­­linger, Csejtei, Czigány. Nagy lendülettel a hazai csa­pat kezdte a támadásokat és az első 20 percben nagy nyomás nehezedett a győriek kapujára. A 15. percben formás hazai tá­madás után a szombathelyi jobb­összekötő a hálóba talált, 1:0. Az első félidő második részében feljött a szerszámgépgyári csa­pat, és Csejtei vezérletével jobb­nál jobb támadásokat indítot­tak. A 35. percben a szombat­­helyi védelem megingott, s a győriért­ Bolla révén egyenlítet­tek. A szünet után esett a játék irama és színvonala. Láthatóan mindkét csapat beletörődött a döntetlen eredménybe. Említésre méltó ebben a játékrészben, hogy a győri csapat fedezetei ki­tűnően szűrték meg a szombat­­helyi támadásokat. Mosoni Vasas — Komáromi Textiles 3:0 (0:0) A mosoniak Komáromban vend­dégszerepeltek, és a következő összeállításban játszottak: Ba­anyai — Kovács, Nádler, Ih­ász — Konpi, Kiszelka — Brat­­engeier, Kopf, Horváth, Kom­­áti, Kóbli. Az első félidőben a mosoniak széllel támogatva játszottak, eredményt azonban­­ nem tudtak elérni. Egyetlen komoly esetük a 40. percben adódott, mikor F­orváth a tizenegyesről a kapu­fát találta el. Szünet után szél ellen a mo­­soriak okosan, letették a lab­­dát, és fölénybe kerültek. A 10. percben Komjáti kiugrott és éles evéssel megszerezte a vezetést.­­ Ezután a hazaiak lőttek kapu­­f­­át, majd sorozatos mosoni tá­­­­madások végén Brattengeier be­­­ adását Komjáti fejjel­ továbbítot­ta a hálóba. 2:0. A mosoniak tá­­­­madása tovább tartott, míg a 30. percben Brattengeier Kopf elé játszotta a labdát, aki meg­szerezte a mosoniak harmadik gólját. Értékes és megérdemelt győ­zelmet aratott a mosoni csa­pat Komáromban. Különösen szünet után játszottak kitű­­­­nően a piros-fehérek. Egyé­nileg Horváth, Komjáti és Nádler­­ teljesítményét lehet kiemelni,­­ de a többi játékos is megtette­­ kötelességét. A MOSONMAGYARÓVÁRI VASIPARI KTSZ értesíti a lakosságot, hogy motorkerékpár és autó szakszerű javítását MINDENKOR HATÁRIDŐRE VÉGZI. AIS ALKOLÓ Két támadósor különbsége döntött MAVDAC - Székes. .. (1:0) Győr, 6000 néző, ve­zette: Müncz. A két csapat a kö­vetkező összeállításban játszott. MAVDAC: Bod­ó — Borbély, Csabai, Delci — Ott, Németh — Su­lyok, Nagy Jenő, Nagy Gyula, Tóth, Kuti. Székesfehérvár: Tí­már — Szűcs, Szőke, Szabó —­Horváth III., Huppert — , Jasper, Kárász, Bovka, Ádá­­mosi, Török. A vendégek támadá­sai vezették be a mér­kőzést. A 8. percben gördült a pályán, az el­ső MÁVDAC-támadás, de a fehérvári véde­lem Szőkével az élen biztosan hárított. Vál­tozatos, élénk iramú küzdelem alakult ki. A vendégcsapat gyor­sabban és pontosab­ban építette támadá­sait, mint a hazai. A 16. percben Nagy Gyu­la Tóthoz adta a lab­dát, Tóth ügyesen visz­­szapergette a közép­­csatár elé, akinek lö­vése fölé szállt, öt perc múlva a mérkőzés egyik ragyogó jelenetét láttuk. Sulyok beadása után a tizenhatos vonalá­nál Tóth mesteri testcsel­lel csapta be a védőket, ezután Nagy Gyula előtt szabad volt az út, de a kö­zépcsatár tiszta helyzetből a jobb alsó sarok mellé lőtt. Még ugyanebben a percben tűzijátékot rendeztek a MÁV­­DAC-csatárok a vendégek ka­puja előtt. Végül Németh lö­vése alig csúszott el a léc fö­lött. A 21. percben közvetett szabadrúgáshoz jutott a MAVDAC csapata, mert Szőke a fejelni akaró Tóth Kálmán fejéről rúgta el a labdát. Sulyok a közve­tett szabadrúgás után Daidhoz továbbított, aki­,­nek bomba lövése Tímár kezét érintve jutott a hálóba. 1:0. A 31. percben Nagy Gyula az alapvonalig cselezte magát a baloldalon. Jól időzített be­adására Sulyok emelkedett ki, és fejéről a labda a jobb ka­pufa élére perdült, és Tímár kapus csak­ lábbal tudott men­teni.. Feljött a vendégcsapat. A 35. percben Kárász lövését védte ragyogóan Botló. Az el­lentámadás során Sulyok bo­káját Tóth Kálmán kapásból ■bombázta. A 39. percben Ádámosi egyedül tört a MÁVDAC kapuja felé. Tizen­hat méterről leadott ballábas bombáját ismét kitűnően há­rította Bodló. A félidő befe­jezése előtt egy perccel Nagy Gyula ismét a baloldalról adott középre, és a fehérvári védelem csak üggyel-bajjal tisztázott. A szünet után a vendégcsa­pat kezdeményezett, s a 48. percben Kuppert lövése szállt el a kapu mellett. Feltűnt, hogy a győriek beszorultak, de a körülményeskedő fehérvári támadósor nem tudta ki­használni a győri védelem megingását. A 63. percben Kuli—Nagy— Tóth összjáték után a balösz­­szekötő lövését szögletre há­rította Tímár. Újra a vendég­csapat támadott. Két esetben Borbély és Csabai tisztázott meleg helyzetben. A 79. perc­ben Tóth labdájával Kuti az alapvonalig cselezte magát. Lapos, éles beadása Szőke mel­lett a gólvonalon gurult végig, és végül Szűcs felszabadított. A befejezés előtt három perc­cel Ádámosi lapos lövése a jobb kapufa mellett csúszott ,az alapvonalon túlra. Egy­­ perc múlva Nagy Gyula remek átadá­át Tóth Kálmán egyből kapura lőtte, és az erős lövés Tímár kezét érintve a jobb sarokba per­dült. 2:0. Ezen a mérkőzésen csak az első félidőben elégített ki a MÁVDAC csapata. Eb­ben a játékrészben is a szé­kesfehérvári csapat volt a többet kezdeményező fél, de a győri támadások átgondol­­tabbak, tervszerűbbek és ve­szélyesebbek voltak. A szü­net után a két győri fedezet visszaesett, és ezzel is ma­gyarázható, hogy a vendég­csapat hosszú perceken át ostrom alatt tartotta a győri kaput. A MÁVDAC csapata megérdemelte a győzelmet, és ebben nagy része volt annak, hogy a győri támadó­sor bal oldala kitűnő telje­sítményt nyújtott. Egyénileg frod­ó kitűnően látta el fel­adatát, dicséret illeti. A köz­vetlen védelemből Borbély, Csabai és Delci egyaránt jól játszott. A fedezetek a má­sodik félidőben visszaestek. A támadósorban Tóth Kál­mán, Kuti és Nagy Gyula játéka tetszett. LABDARÚGÓ EREDMÉNYEK NB I. Bp. Honvéd—II. Dózső Vasas—Szeged 1:0, Ferencváros—Tatabánya 1:1, Csepel—Pécs 3:2, Komló—Debrecen IX, Kuti nak­y harcban van Szőkével, a székesfehérváriak közép­­hátvédjével. Mellette Nagy Gyula és Német figyeli a jelenetet Körülményes csatár játékka­l Győri Dózsa — PETC 3:1 (1:1) A Győri Dózsa csapata a kö­vetkező összeállításban ját­szott: Halasi — Karácsony, Tullner, Németh — Szabó, Csupor — Baranyai, Takács, Pió, Neller, Nagy. Már a második percben Ba­ranyai szögletrúgása után a labda Nellerhez került, akinek lövése a kapus zsákmánya lett. Egy perc múlva Takács bombalövése zúgott el a kapu fölött. A 7. percben Csupor hibájából majdnem gólt értek el a vendégek. Feltűnt, hogy mindkét csapat játékosai sok pontatlan labdát ad­tak egymásnak. A 16. percben Takács 20 mé­terről ritkán látott nagy gólt lőtt a jobb felső sarokba. 1:0. Két perc múlva a pécsi kö­zépcsatár lövése Tullner lá­báról a hálóba vágódott. 1:1. A 23. percben Pió nagy hely­zetben a kapus kezébe lőtt. A 25. percben újra Pió négy lépésről kapu mellé helyezte a labdát. Feltűnt, hogy a győri védelemben Tullner sokat bi­zonytalankodott. A 42. perc­ben a győri középhátvéd hi­bájából a pécsi jobbösszekötő kapu fölé lőtt. A szünet után a győri csa­patban Karácsony lett a bal­szélső, Nagy pedig jobbhát­véd.­­ A 72. percben a pécsi ka­pus feleslegesen futott ki ka­pujából és Pió a hálóba gurí­totta a labdát. 2:1. Állandóan a győri csapat támadott, és a 75. percben Pió fölélőtt. — Sok helyzetet kihagy a Dózsa — hallottuk a nézőté­ren. Végre a 85. percben egy lepattant labdát ismét Pió ér­tékesített. 3:1. A győri támadósor egy idényre való gólhelyzetet ha­gyott kihasználatlanul. Fel­tétlenül javítani kell a tá­madósor gólerején. Egyéni­leg Halasi, a mezőny legjobb­ja volt, de Baranyai, Nagy és Németh játékát is dicsé­ret illeti. A nagyobb akarás győzött Pápai Textiles — MTE 3:1 (2:1) A pápai mérkőzésen az MTE: Horváth V. — Horváth IV., Becze, Tóth — Gnám, Schöller — Köpcsényi, Mészáros, Ta­kács, Szalai, Hérics összeállí­tásban állt ki. Az első percben a hazaiak hatalmas gólhelyzetet hagytak ki Györkös révén. Az ellentá­madás során Köpcsényi szin­tén nagy helyzetben hibázott. Jó iramú mérkőzés alakult ki. Meglepetésre a 10. percben váratlanul a pápaiak szerezték meg a vezetést. Schöller hibá­zott, a labda Wolf elé került, aki éles lövéssel a hálóba küldte. A változatos játék to­vább tartott. A 17. percben Ta­kácsnak adódott egyenlítési alkalma, azonban nem volt ereje a kapuig eljutni. A 22. percben egyenlített az MTE. Szép támadás után Mészá­ros elé került a labda, aki 10 méterről nagy lövéssel kiegyenlített. A gól után az MTE maradt fölényben, Mészáros szabadrúgását nehe­zen tudta védeni a pápai ka­pus. A 23. percben jó hazai támadás végén Csurgai lövé­sét kiütötte Horváth. A hazai csapat lestakti­kája rendezke­dett be, s a játékvezető több­ször tévesen állította meg les címén az MTE csatárait. A 33. percben egész váratlanul MTK- támadások közepette a hazaiak vezetéshez jutottak. Az MTE védelme késlekedett, az elő­retörő Domonkos a hálóba lőt­te a labdát. 2:1. Változatos játékkal kezdő­dött a második félidő. Az 5. percben a hazaiak bebiztosí­tották győzelmüket. Az MTE védelme nem tudott felszaba­dítani, a labda Csurgai elé ke­rült, aki védhető lövéssel meg­szerezte a hazaiak harmadik gólját. Egy perccel később Csurgai előtt ismét gólszerzési lehetőség nyílott, most azon­ban Horváth kitűnő rávetődés­­sel tisztázott. Ezután T­­MTE vette át a játék irányítását. A hátvédhármas is sokszor a pá­paiak térfelén állott, a védők állandóan támadásra buzdítot­ták a csatárokat, de az ötös­fogat Mészáros kivételével tel­jesen gólképtelennek bizo­nyult. Hiába adódott két-há­­rom gólszerzési lehetőség, a körülményesen játszó csatárok mindent elhibáztak. A nagyobb akarással ját­szó hazai csapat megérde­melte a győzelmet. Négy játékossal mérkőzést meg­nyerni nem lehet. Ezen a mérkőzésen csupán a hát­védhármas és Mészáros ját­szott úgy, ahogy NB II-es csapat játékosának játszania kell. KOSÁRLABDA CSEPEL AUTÓ—SOPRONT TEXTILES CLUB 106:54 ( 44:22) NB LC-es férfi mérkőzés. A textilesek kezdő csapatából Eperjessy, Lázár és Szalay az első tíz percben kipontozás sor­sára kerültek,­­ ettől kezdve a bajnokságra törő Csepel Autó nagy fölényben játszott. Sajná­latos, hogy a fővárosi játékve­zetőpár igen gyakran tévedett a soproni csapat terhére. SMAFC—PÉCSI POSTÁS 81:65 (32:36) NB II-es férfi mérkőzés. Pécsett nagy küzdelem után csak a második félidőben tud­ták kiharcolni a soproni egye­temisták a győzelmet. Legjobb kosárdobóik: Tvordy (42) és Varga (16). SOPRONI POSTÁS— SZÉKESFEHÉRVÁRI ÉPÍTŐK 62:18 (40:10) NB I-es női mérkőzés. Nagyszerű játékkal biztos fö­lénnyel győztek a soproni pos­tások Székesfehérvárott. Leg­jobb kosárdobóik: Bach (20), Lükkösné (12) és Tamas (10). SVSE—P­ETONÚTÉPÍTŐK 81:42 (23:22) NB II-es női mérkőzés. Szünet után feltartóztathatat­lanok voltak a vasutasok. Leg­jobb kosárdobók: Alpárné (29), Földi (20) és Gasch (13). MEGYEI KOSÁRLABDA BAJNOKSÁG Férfi csoport: Győri vb,Ursa—Széchenyi Gim­­názium T- 60:29 (32:11). Legjobb :kosárnok* Kozma (17), illetve Szigeti ,&H. FOPFA—jTC it. 74:43 (41?21>. Legjobb c!obók: Friedrich (21). llletw BrdACk (17>.