Nemzeti Sport, 1926. november (18. évfolyam, 174-190. szám)

1926-11-02 / 174. szám

Kedd, 1926 november 2. I | Angol pulloverek 250 ezertől Alapítv­a 1893-ben KERTÉSZ PÁL csász. és kir. udvari szállító Úridivat- és fehérneműkül­önlegessé­gek VI., TERÉZ­ KÖRÚT 12. ­ Mészáros sem hibáz (4:1). Tovább is a Sabaria támad s a 19. percben a lőni készülő Holzbauert a változatosság okáért most Kocsis vágja fel. Megint 11-es, megint Mészáros lövi és megint gól (4:2). Az iram most lanyhul. A 28. perc­ben Laukó III. összefut Weinhardt­­tal, megsérül a lábszárán, kiviszik és ettől kezdve a Nemzeti végig 10 emberrel játszik. Sabaria-támadá­­sok közben a 37. percben Török a büntetőterületen kézzel üti le a labdát. A 11-est megint Mészáros akarja rúgni, de Holzbauer akara­­toskodik és ő áll a labdának. Persze a lövés gyenge, Augusz­­tinovics kornerre nyomja. A kitűnő gólalkalom ilyetén elsza­lasztása kedvét szegi a honi csapat­nak, a Nemzeti megint frontba jön. A 39. percben Vámos rosszul ad hátra Nagynak, Czétényi elcsípi, a vonalról a tisztán álló Spitznek adja hátra, aki közel­ről gólba lő (5:2). A Sabaria már csak két ered­ménytelen komért tud produkáni. A Nemzetieknél mindenki tu­dása legjavát nyújtotta. Az egész csapatot határtalan győz-l ni akarás fűtötte s a nagy lelkese-­ dés értékes, megérdemelt győze­­lemhez juttatta a rossz start után­i formába jövő csapatot. A csapat legjobb része a Spitz—Czétényi bal­szárny, a halfsorban Bartos volt, a legjobb. Különös dicséretet érde­mel a Kocsis—Török bekkpár is, míg Augusztinovics is hibátlanul végezte kevés munkáját. A Sabaria jól indult, de a nehéz talaj láthatólag nem volt ínyére , hamar visszaesett. A csapat általában formáján alul szerepelt. Az egyetlen kimagaslói ember Bassi volt. A csatársorba Mészáros, Krutzler és Erhardt vitt némi élénkséget, de ők is gyengéb­bek voltak a szokottnál. Sághy is közepesen operált. A bekkek funk­cionáltak a leggyengébben, különö­sen Nagy, akinek három gól is nyomja a lelkiismeretét. Weinhardt a gólokról nem igen tehet. Zsarnóczay bíró elsőrangúan vezette a meccset. Az ilyen szigorú és mindent megtorló bíráskodáshoz nem szokottt közön­ség ugyan különösen a 11-es ítéletei ellen erősen tüntetett, de egyik íté­letéhez sem férhetett szó. A mérkő­zés teljesen fair volta főleg az ő ér­deme Nyilatkozatok: Lelovieh, a Sabaria egyik veze­tője­: — A Nemzeti megérdemelte a győzelmet, Zsarnóczay kifogástala­nul bíráskodott. Holics, a Nemzeti trénere: — A csapat, ahogy el is vártam tőle, tel­jes szívvel küzdött és megérdemel­ten győzött. Zsarnóczay bíró: — Az eredmény megfelel az erővizonyoknak. A Sa­­bariana a szezon elején mutatott játéka után rá sem ismertem. Úgy­­lászik, a belga túra végzetesen meg­viselte a csapatot. Sárkány utca, 5000 néző. 1.trió: Klein Árpád, 111. ker. TVAC: Remete — Szabó­­ J., Mayherr — Werner, Kovásznay, Vadas — Lennert, Horváth, Ko­nyor, Skvarek, Drössler. Kispest: Török — Saguly, Dudás — Raix, Burger, Hungler III. — Praszkó, Szabó, Fürstner, Ölvedy, Gulyás Tömött nézősereg előtt folyt le a Sárkány utcában az első profi­bajnoki küzdelem. A mérkőzésnek azonban csak az első felében volt küzdelem és hivatásos futballisták­hoz méltó játék. Szünet után, noha éppen az első félidő négy gólja miatt fokozottabb játékkedvet vártunk, éppen ennek az ellenkező­jét tapasztaltuk. Ennek talán a két csatársor volt az oka. Amilyen lendületes­ és eredményesen támadtak a szünet előtt, olyan erélyteleneknek mutat­koztak a meccs másik felében. —* Egyénileg a kerületben Drössler meg nem ijedős és Lennert agilis já­tékkedve emelhető ki. Horváth kezd a formába, jönni, egy-két hét­es nagyságának megfelelő lesz a játé­ka is. Skvarek egy pár szebb akción kívül peches volt. Ha az elkelt vol­na, kár, hogy Amerikába készül! A másik támadósorban, a kispes­tiekében Ölvedy elfogadhatóan ját­szott, de jobbnak is láttuk már. Gulyás jó, Praszkó talán őt is fe­lülmúlja, de nagy hiba, hogy ke­veset foglalkoztatták. Fü­rstnert csak a két gólja menti meg a rossz kritikától. Szabón látszott, hogy a lábával van baj. A szünet utáni eredménytelen csatárjáték­nak főként a közvetlen védelemnek kifogástalan munkája az o­ka. Itt Kis Ágst vezet, különösen Dudás ré­vén, aki a mezőny legjobbjának mutatkozott, de méltó társa itt Szabó Jenő, sőt a többiek sem vétettek nagy hibát. A fedezetek közül is a kispesti tetszett jobban, Bigger volt talán a legjobb, de a többiek sem rosszak, míg a kerüle­tieknél, mint mindig, ezúttal is a halfsor volt a leggyengébb része az együttesnek. hű maradt önmagá­hoz. Mindent egybevetve mégis a III. kerület érdemelte volna meg in­kább a győzelmet helyenként muta­tott nagyobb fölényével. Ez a fö­lény azonban nem volt akkora, hogy az eredmény igazságos voltát érintené. Nehéz talajú pályán a III. ker. kezű s az első lefutás Kis­pesté, Gulyás révén. A III. kér. is támad s Dröszler beadásából Skva­rek kapásból szép lövést küld a ka­pura, Török csak ököllel kiütve vé­di. Váltakozó a játék, több Kispest­támadással s a 11­ perc egy jelenete a, közönség körében kelt izgalmat. Dröszler lefut, Saguly szereli, de közben Drössler vállába talpal, aki egy jajkiáltással összeesik. Nincs azonban nagy baj, pillana­tok múlva Dröszler fölkel és tovább játszik. Ziezer is hoz élénkséget, Konyor tiszta helyzetben öt lépésről művészileg mellé lő. A gól levegőben lógott, de a következő, a 15. percben már nem csak lóg, hanem bent is van, de nem a kispesti, hanem a kerületi hálóban. Gulyás beadását ölvedy kaimra malta. Remete úszik a labda­­ után, de az kapufaéjb­ől a tisztán álló Fürstner elé pattan, aki állítja és hálóba helyezi a labdát 0:1. Most Dudással ütközik össze Dresz­­ler, aki megint sietve lefekszik. Ke­rületi fölény észlelhető a követke­ző percek alatt, az eredmény és az egyenlítés nem is késik. A 23. perc­ben, tömörült védelem mellett Konyor Dudást és Raixot kicse­lezve a sarokba laposan helye­zett gólt rúg 1:1. Szabó Jenő szabadrúgást lő Kis­pest kapujára a 34. percben. Nagy az izgalom a hazai közönség köré­ben, de ott van Dudás feje is, s a labda máris taccsra kerül. A 38. perc váratlanul megn­ozza a Vívók vezető gólját. Konyor az óbudai Buckámhoz, Horváthhoz passzol, aki nyu­godtan a mozdulatlan Török hálójába lő 2:1. Kispest védelme gól előtt meg­állt, Horváth­ot így üresen találta Konyor átadása. Kispest azonban nem lankad, a 43. percben már há­rom eredménytelen korner után a negyedikhez jut. Gulyás rúgja, a labda a 16-osra előre jött Dudás­hoz jut . Dudás okosan Fürstnernek ad, akinek lövése a nagy ember­­tömegben is utat talál. Gól! 2:2. Nehéz volt berúgni. Két perc a le­fújás. A játék másik felében rögtön a kezdés után­­Skvarek tisz­­tán állva a kapusba küld löve­­get. A meccs legszebb jelenete jön most a 3. percben. Vadas előbb tétovázva cicázik Kispest 16-os tá­ján, majd magasan Horváth felé küldi a­ labdát s az igazi­­Horváth fejessel továbbít a kapura. A láb­ait már mindenki a hálóban látja, de Török az utolsó pillanatban el­szántan kornorra tolja a fejest szép és izgalmas pillanat. A 12 percben Skvarek öt és felesről kül­dött lövése Török ujjairól jut kor­­nerra. Gólt is könnyen lehetett volna elérni itt. III. kerületi fölény van jó sokáig, de félóra, folyik le érdekesebb esemény nélkül. Az utolsó negyedóra Kispesté. A 40. percben 'Szabó küld' alig kapu fölé lövést, míg a másik oldalon ezt Skvarek teszi. Egy-két pillanat még­­ vége a raepesnek. Kornerarány félidőben 4:1 Kispest javára, a meccs végén 4:4. Klein Árpád különösen szünet után vétett hellyel­ közel több apró és nagyobb hibát. Nyilatkozatok: Vértes Imre, a III. ker. TVAC igazgatója: Csapatom megérde­melte volna a győzelmet, többet voltunk fölényben. Érthetetlennek tartom, hogy a második félidőben, noha Kispest közönsége egyáltalán nem viselkedett terrorteatikusan sőt ellenségesen sem, a bíró mégis csu­pán csak félelemmel magyarázható hibasorozatot követett el ellenünk. Mayer Béla, a Kispest igazgatója: Mindkét fél megszerezhette volna® győzelmet, egészséges Szabóval ezt mi tettük volna. Ill. ker. TVÁC—Kispest 2:2 (2:2) Szünet előtti szép négygólos küzdelem és szünet utáni lanyhább irányzat mellett a III. kerületiek mutattak többet Góllövők: Fürstner, Konyor, Horváth, Fürstner A tréningmeccsszerű triálon fáradt csapatokat láttunk Pirosingesek: Újpest, Nemzeti komb.—Fehéringesek: Vacas, Budai „33"-as, Kispest komb. 2:1 (1:0) Góllövők: Rémay N­. (II-esből), Bartos, Eichbaum (U­mMU Üllői­ út. Hétfő. Bíró: Barna Sándor. Pirosingesek: Szalik—Török, Szarka— Beller, Müller, Péter—Rémay HL, Király D., Rémay N­., Bartos , Czétényi. Fehéringesek: Zsák—Oláh, Lőwy— Raix, Eichbaum, Király—Schmiedt, Csendes, Kaltenecker, Szentmiklósi, Gulyás. Előző napi mérkőzés és utazástól fáradt játékosokat láttunk a válogató, illetve kísérleti trialnak elnevezett és az Üllői­ út hétfő délelőtti programmjába illesztett meccsen. Ez a mérkőzés inkább egy kis tréningmeccsnek számított, főleg a már hetek óta pihenő Budai ,,330-­as együttes játékosai részére. Itt bizony jóformán nem lehetett kimondani a szentenciát erre vagy arra a játékos­ra formáját illetőleg, hanem legfeljebb azt lehetett megállapítani, hogy ki tud előző délutáni erős bajnoki meccs után másnap délelőtt ügyesen, hasznosan és frissen mozogni. A játékosokat tekintve a védelemnél Zzák nagy formája keltett megnyugvást a kapus posztot illetőleg, de Szulíknak is jó napja volt, ügyesen mozgott. A hátvéd posztján a pirosak­nál Szarka, a fehéreknél Olán jöhet nagyobb légkörben számításba. Lőwy vad kis csikó mozgásával vonta magá­ra a figyelmet. A halfsorok közül a pirosaké klasszissal a fehé­reké fölött állt, különösen Beller (pirosaknál játszott!) kifogástalan munkája érdemel elismerést. A­ fehér­­ingeseknél csupán Eichbaum dolgozott jól. Míg általában a közvetlen és nem közvetlen védelmekben találunk válo­gatásnál számba jöhető játékosokat, addig a csatársorokban már nem. A mezőnyben még szépen kombináltak, passzoltak és helyzeteket készítettek elő, de már a lövésnél a baj túl nagy. Sajnálattal kell leszogastak, hogy a tíz támadó játékos között úgy­­nem mutatkozott igazi lövőeutásnak,­ pedig ez lenne a lő talán. Jel­aicW, hogy a három gól közül MM Bmb­­egyesből esett. Egyénileg a pirosaknál Rémay JL JÓs irányított, Czétényi hasznosan, Korbé sok energiaparannssal dolgozott A fehéreknél nem volt ritb­rsztiza csatár, akik Szentmiklósl vártak so­kat azok csalatkoztak. Ugyanaz át a többiekre is. Lehet, hogy tar­tozóan meccs miatt. A nem pontokért menő játékot a fehérek kezdik be A pirosok diktálják rögtön az a Zsáknak nyílik alkalma szép védésekre. A piros fölény tartós, még a fehérek halfsora nagyon rossz poénok kereté­ben mutatkozik be. Gól azonban csak l1-esből esik a 16. percben. Oláh kend­­szet vét a 16-oson belül a büntetőt Rémay II. lövi laposan a hálóba 1:0. Zsák egy pillanattal késett a vetődés­nél, de így is majdnem­­kifogta a jó lövést. A piros fölény dominál ismét s ezt leghívebben a kornerarány fejezi ki, mely 6:1 az Újpest. Nemzeti kom­binált együttes javára. A játék másik felében már nem egy, hanem két gól esik. Az egyik a 6. percben Rémay­n. átadásá­ból Bartos révén 2:0. A másikat Szarka rendsze miatt megítélt tizenegyesből Eichbaum rúgja a hálóba 2:1. A kor­nerarány itt 3:3 volt. Zsák ebben a félidőben már nem védett s helyén Wimmer szerepelt. A Tréning után másságé Brázay sósborszeszszel! Vívó-, football- és téli sportcikkek a legjobb és legolcsóbban SZAKSZÓN sportáru - szakészletében Budapest, Vili., József-körút 16. (Savoy-szálló épületében.)