Nemzeti Sport, 1930. december (22. évfolyam, 235-256. szám)

1930-12-01 / 235. szám

■ IV., Kossuth Lajos­ utca 6 Egyenruhák és polgári öltönyök. Tisztek és kar­­paszományosok szabályszerűen elszereltetinek. Nagy Kaimen Maga trárkoz­ók angol szövetekben ! Hétfő, 1930 december 1.­­ «**•*·»» tfOOHI A 45. percben Fogoly III. rendsze miatt van sza­badrúgás Újpest ellen, aminek helye fölött hosszú vita folyik. P. Szabó közben elrúgja a lab­dát, amiért a kiállítás sorsára jut. Kompóti fut neki a labdának és pompás sarkos lövését Huba még szebb robinzonáddal fogja. Ezzel vége is a meccsnek. Komerarány 7:3 Újpest javára. Nyilatkozatok Langfelder Ferenc, Újpest igazga­tója: A szezon legszebb, meccse. Jó sport. Igazságos eredmény, mert egyik sem érdemelte volna meg a ve­reséget. Ha azonban az a bizonyos futballszerencse az olda­unkra állt, volna, meg is nyerhettük volna a mér­kőzést. Bányai Lajos, Újpest trénere: Az I. félidőben a Hungária, szünet után mi voltunk jobbak. Sajnálatos pech volt a Hungária kiegyenlítő gólja. Adott körülmények között meg kell elégedni az eredménnyel. Borsányi: A Hungária kiegyenlítő gólja előtt, mikor láttam felém jönni Kompóti labdáját, előbb stoppolni akartam. De Dudás rám kiáltott: „Rúgd el, itt a Titkos!” Erre lett be­lőle se­ stop, se­ rúgás. Mándi, a Hungária kapitánya: A bíró igen jóindulatú volt, a pechünk pedig fatális. Máskor mindig figye­lembe veszik a taccsbíró intését, most nem. Borsányi faulttal szerelte Tit­kost. Wéber: Ki akartam fejelni a labdát, magam sem tudom, hogyan ment mégis a kapuba. Lenkey Ica: A Hungária jobb volt. jg RUHA, HÁTIZSÁK, fi VIHARKABÁT feszítője: MOLNÁR GYULA VK­., KÁROLY-KÖRÚT S/c. Telefon.: J. 321—02 Két balszerencsés góllal hagyott itt egy pontot. Hibbert (a fiúkhoz): Menjetek fü­rödni. Boronkay, a mérkőzés bírája: Bor­sányi szerelése szabályos volt, ezért nem fújtam le a játékot. Sebesnek és Híresnek szóltam is, hogy a játék nincs leállítva. Miután a folyosón egyesek az Új­pest egyenlítő góljánál a balszárny of­­szájdhelyzetét vitatták, megkérdeztük erre vonatkozólag is a bírót: — Nem láttam ofszájdhelyzetet. Ugyanezt mondották egyhangúlag a határbírák is. Barna Béla határbírót egyébként kellemetlen meglepetés érte. A meccs alatt a lezárt bírói öltözőben kilopták a ruhájából a tárcáját, mely­ben 120 pengő és több igazolvány volt. A döntetlen mérkőzés labdáját a sorsolásnál Híres a Hungáriának nyerte meg. Az idei év legváltozatosabb derbijét láttuk A derbi meccsek utóbbi időben a nagy tét folytán nem hozzák azt a szép játékot, amit a felvonuló játé­kosok képessége alapján el lehetne várni. Ezt a tapasztalatot csak meg­erősítette ez a derbi is, amely azon­ban mégis elütött ennek a szezon­nak megelőző két derbijétől, mert mégis jobb sportot, változatosabb küz­delmet, izgalmasabb mérkőzést hozott. Mind a két csapat nagyon óvato­san kezdett és kockázatosabb ak­ciókra végig nem volt mersze egyik­nek sem. A támadó sorok nagyon ki akartak dolgozni mindent, a védel­mek csírájukban igyekeztek elfoj­tani a legártatlanabb kombinációkat is. A gólok sem a megjátszott és ön­ként adódó gólok közé tartoztak, hanem majdnem végig egy-egy gik­­szer következménye gyanánt jelent­keztek. A játék folyton hullámzó képe végig változatossá tette a mécs­esét, helyzetek adódtak elegendő szám­ban mind a két fél kapuja­­előtt. Csak az a bizonyos magasabb stílus, nagyvonalú elgondolás, több húzá­son felépített kombinációs játék hiányzott mind a két csapatból. Az a szép futball, amit még nemrégi­ben játszottak a nagy magyar csa­patok. Amelynek szárnyán ol­yan híres lett világszerte a magyar fut­ball. Ez lassan kint háttérbe szorul és szinte észrevétlenül helyt ad a modern cél­futball­­nak, ami előtt csak egy feladat lebeg: a góllövés. Pedig a mi csillogó stílu­sunkkal is lehet lőni gólokat, csak azt a stíust nehezebb játszani. A Hungária játszott mutatósabban Ha a két csapat játékát tesszük mérlegre, a Hungáriának kell oda­ítélni a pálmát, mert ő volt az egy­öntetűbb csapat, ő játszotta a folya­matosabb és pontosabb futballt. Az az előnye már a startnál megvolt Újpest fölött, hogy kompletten tu­dott kiállni. Egyénileg is jobban ment a kék-fehéreknek a játék, bár gyenge pont akadt az ő soraikban is. A Hungária védelme elsőrangú­nak bizonyult. Újvári a kapuban nem egyszer állt nehéz feladat előtt, néhány igazán bravúros védést lát­tunk tőle. Mándi újra nagy volt. Szinte lehetetlen volt átmenni rajta. Nagy is jól megállta helyét, bár az ő fegyvertára még sokkal szegénye­sebb. Gyorsasága és elszántsága azonban értékes erény. A fedezetsor volt a Hungária lelke. Itt játszott a csapat legjobb embere, Kompóti, aki helyezkedésből egyetemi kated­rát érdemel. Minden tekintetben elsőrangú volt. Wéber érzéke a csa­patjáték iránt dicséretesen fejlődik. Irányított, éles fejesei sokszor hoz­ták frontba csapatát. Úgy látszik, teljesen kiheverte hosszú beteges­­kedését. Sebes nem tűnt fel, de szür­kén is jól illeszkedett bele ebbe a haltsorba. A védelem munkáját ugyan át-átengedte a mögöttes csa­patrésznek, egyébként megfelelt. A csatársor Kalmár irányítása alatt állt. Kalmár még nem a régi. Elgondolásai sablonosak és a szárnyak automatikus váltakozásában merülnek ki. Belsőinek kiugratását mintha el­felejtette volna. Lövésekkel sem excel­­lált. Brilliáns technikája azért így is érvényesült. A jobbszárnyon Varga és Barátky víz és tűz. Varga óvatosságát nagy technikájával egyenlítette. Ba­rátky inkább az első félidőben érvé­nyesült energikus előretöréseivel, szü­net után ellanyhult. Mentségére szol­gál, hogy rúgást kapott a bokájába. Hírest már régen láttuk ilyen támadó kedvében. A részletekben persze rontott, gólja azonban fénykorára emlékeztetett. Titkos mintha visszaesett volna. Túl­­hamar túlad a labdán, feltűnő ritkán vállalkozik önálló akciókra. Ezek sem mind sikerültek. Újpestnek komoly mentsége van Újpestnek két gyenge pontja volt. Két első vonalbeli centerhallja nem játszhatott. Avar beállítása szükségmegoldás volt és úgy is sikerült. Le kell szögezni, hogy Avar nem tehet róla, mert ő nagyszerűen játszott, csak nem cen­­terhall. Nagyon agilis volt, hatalmas fizikuma végig állta a harcot. Sok ké­nyes helyzetben mentett, sokszor volt veszélyes az ellenfél kapuja előtt, azért mégis hiányzott Újpestnél a csapat tengelye. A másik Achilles-sarok a cen­tercsatár helye volt. Itt Sólyom egészen formán kívül van. Még fejes passzai értéket jelentenek, de egyébként rúgása gyenge, a hirte­len adódó helyzetekben pedig nem ta­lálja fel magát. Rajta megtört az új­pesti csatársor, amelynek az I. félidő­­ben váratlanul a jobbszárnya volt akcióképesebb. Kármán ritkábban lé­pett előtérbe, de kevés produkcióival is komoly tehetségének adta tanújelét. Jóalakú, jóérzékű fiú, akivel érdemes lesz foglalkozni. Töröknek régen volt ilyen jó napja. Még Mándi melett is sok jó akciót vitt végbe. Beadásai sokszor a belső trión mentek veszendőbe. Spitz gyengén kezdett, P. Szabó sem volt sehol az első félidőben. Szünet után mind a kettő feljött. Spitz újra megtalálta passzoló cipőjét, P. Szabó pedig most már faképnél tudta hagyni ellenfeleit. Érdekes, hogy Újpestben is a jobbhal­ volt a legjobb ember. Eleinte ugyan bizonytalankodott Bor­sányi, de rövidesen grandiózus for­mára futott fel és minél inkább köze­ledett végéhez a mérkőzés, annál fölé­nyesebb ura volt rajonjának. A II. félidőben már Avar mellett a második centerhall szerepét is játszotta amellett, hogy a saját dolgát is elvé­gezte. Vig önfeláldozó volt és agilis. A hátvédek nagyon vigyáztak és leg­utóbbi gyengébb formájukra rácáfol­tak megbízható játékukkal. Fogoly III. működött az első vonalban, Dudás volt a tartalék a veszélyes pontok megszállására. Egészen elsőrangúan védett Huba, akinek szintén volt né­hány parádés védése. Ferencváros—Pécs-Baranya 4:0 (2:0) Pompás futballt játszott a Ferencváros és biztosan győzött Góllövő: Toldi, Lázár, Turay, Takács 11. (11-esből) Pécs, 1.500 néző. Bíró: Biró S. Ferencváros: Angyal — Korányi, Papp — Laky, Tőrös, Berkessy — Táncos, Takács II., Turay, Toldi, Lázár. Pécs-Baranya: Biri — Réder, Kő­vári — Palkó, Somogyi, Foór — Ko­vács, Ardai, Kautzky, Erdélyi, Kocsis.­­Ha a Mecsek oldalán virágozná­nak a fák, semmi sem hiányozna a tavasz illúziójához. A nap remekül ragyog, általános a jókedv. A pécsi egyetemisták a PAC-cal játszanak előmeccset, de a PEAC kék-sárga SportbarStaim szükségletüket testük, háztartási és illatsze­rekben legolcsóbban ,f­enhit Vilmnc nálam szerezhetik be WilfiraUS a Kohut és László cég beltagja Vili., JAztel-kfirút 42. Telefon : J. 335-47 trikója is csak a régi dicsőségről be­szél, a ma sivár... Az öltözőkben vegyes érzelmeket vált ki Biró Sándor kiküldetése. Vi­szont a bíróöltözőben a határbírák személye körül folyik nagy vita. Egy kanizsai, egy kaposvári, két pécsi és egy budapesti határbíró jelentkezett s meglehetős sokáig tart, amíg meg­állapodnak a kanizsai és a pesti ha­tárbíróban. A csapatok öltözőiben egyébként szintén kitűnő és vidám a hangulat.) Remekül kezd a Fradi, aztán ellanyhul az iram Nagy taps és éljenzés fogadja a Ferencvárost, de a hazai csapatot — érthetően — még nagyobb. A Baranya kezd, Erdélyi lő is. Az első percek ko­moly eseménye azonban más: Réder belerohan Somogyiba, aki nagyot esik és sérült karral játszik tovább. A Baranya beszorul, csak Takács II. fölé lövése szabadítja fel. Jó Lázár­beadás, majd Takács II.—Táncos ro- I Eisemann Mihály és Sasántó I Mihály zeneszerzők vendégjátéka két zongorán december hó 1-től a PALZSETYBEI. Vörösmarty-tér 4. Tel.: 819—17 ham után Pécs is előrejön s Kocsis lő a ferencvárosi kapu mellé. Takács II. hibáz a 16-oson belül, valaki meg­jegyzi : — A régi kis Takács már három gólt lőtt volna. Szépen játszik a Fradi. A 9. perc­ben Toldi tisztán küldi előre Turayt, de a center gyatrán lő. Minden Fe­­rencváros-támadás helyzetet hoz.­­ A 12. percben Lázár Takács elé emel, aki három méterről lő Biribe. Utána I Megkapta fizetését? I Siessen — «««,„ K­ozma 3 alapot ilrI ! VENNI! Francia batiszt zsebkendő P 1.50 I Károly-körút 3. (a sarkon] ^ ^ ^ Sternnél Férfi cipők P 12.­­Hős cipők P 10.50,12.­Garantált minőség Vidékre utánvéttel VI.Teréz-körút 22. VIII.Karpienstein­ u. 15. 3