Nemzeti Sport, 1937. október (29. évfolyam, 192-212. szám)

1937-10-01 / 192. szám

ts Péntek, 1037 október . ETO-pálya focr Október 3-án, vasárnap délután fél 4 órakor ETO­Nemzeti Nemzeti Bajnoki mérkőzés. 4 Emlékezzünk régiekről... /ft VERENSTIRCI MIN­ÜN­ Síét M MOIT... 431.000 néző! — Toldi és Táncos már 1929-ben ját­szott az Újpest ellen—Szigeti játékvezető „mester­hármasa" 22 Ferencváros—Újpest találkozó dióhéjban «— Saját tudósítónktól — (fisz van. Dió-idény. Dióhéjban Is­mertetjük az eddig­ lejátszott Ferenc­város—Újpest mérkőzéseket. Minden mérkőzés mellé odatettünk egy-két jellemző mondatot s ezeket a Nem­zeti Sport akkori tudósításai címéből vettük. A Ferencváros és Újpest mai játékosairól feltüntetjük, hogy mikor szerepeltek először mai egye­sületük színeiben az Újpest, illetve a Ferencváros ellen. íme:­ 0:0 1926, ősz: Szép játékban a zöld­fehérek nem tudták kihasználni a fölényüket. — Újpest, 18.000 néző. Vezette: Ivancsics. FERENCVÁROS GYŐZ: 2:1 1927, tavasz: Nagy játékkal kezdődött, de kíméletlen futball­­csatává változott. — Lúcz volt az első a kiállítottak között, de Fo­goly III., Takács I. és Dán is a Szen­fert-víi Székely-Jazz Sztáray énekes Sportemberek találkozóhelye sorsára jutott. — A győztes gólt Dán rúgta, a II. félidő 15. percé­­ben. — Üllői­ út, 35.000 néző. — Vezette: Boronkay. FERENCVÁROS GYŐZ: 1:0 1927. ősz: Jobb játékkal megérde­melten győzte le a Ferencváros leg­veszélyesebb ellenfelét. Góllövő: Ta­kács II. Üllői­ út, 23.000 néző. Ve­zette: Iváncsics. 1:1 1928, tavasz: A Ferencváros jobb futballt játszott, de nem volt ered­ményes. Kohut a II. félidő 37. per­cében egyenlített!!. — Újpest, 25.000 néző. Vezette : Bíró. (S­t­e­r­n­­berg László, az Újpest mostani ed­zője ekkor játszott először a zöld­fehérek ellen.) 2:2 1928. ősz: A lila-fehérek majd­nem bajnokveréssel kezdték az új futballesztendőt. Mindkétszer ők vezettek. Az utolsó percben Aknai kivédte a meccset jelentő 11-est. — Újpest, 16.000 néző. Vezette: Klug. FERENCVÁROS GYŐZ: 3:1 1929. tavasz. A Ferencváros baj­nokhoz méltó játékkal visszaszerezte hívei bizalmát. Üllői­ út, 32.000 néző. Vezette: Boronkay. (A Ferencváros mai játékosai közül _ Toldi ekkor játszott először az Újpest ellen baj­noki mérkőzésen.) FERENCVÁROS GYŐZ: 2:1 1929. ősz: A Ferencváros a baj­nokság élére került az Újpest ellen elért győzelmével. A győztes gólt a II. félidő 6. percében (!!) Szedla­­csik lőtte. Újpest, 22.000 néző. Ve­zette: Magyar. (Táncos ekkor sze­repelt az Újpest ellen először.) 1:1 1930, tavasz: Izgalmas és érdekes, de nem nagyklasszisú küzdelem. A Ferencváros vezetett, Vörös­ Spitz az I. félidő 18. percében egyenlített. — Üllői­ út, 30.000 néző. Vezette: Vi­­czemnik. 1:1 1930, ősz: Újpest belőtte, a Fe­rencváros elhibázta a 11.esét. — Üllői­ út, 20.000 néző. Vezette: Ivancsics. (Lázár és Korá­­n­y­i ekkor játszott először a Fe­rencváros színeiben az Újpest ellen.) ÚJPEST GYŐZ: 3:1 1931, tavasz: Az I. félidő színét az újpesti csatársor adta meg, szü­net után azonban általános meglepe­tésre a Ferencváros diktálta az ira­mot s ekkor az újpesti védelem min­den erőfeszítésére szükség volt, hogy a megszerzett előny veszendőbe ne menjen. A II. félidő 6. percében 3:0-ra állt a mérkőzés. — Újpest, 20.000 néző. Vezette: Ivancsics. (Sár­osi újonc volt az Újpest ellen!) FERENCVÁROS GYŐZ: 1:0 1931. ősz: Káprázatos szép beve­zetés után minden szépségét elvesz­tette a rangadó. Győztes gól: I. fél­idő 16. perc, Toldi. — Üllői­ út, 22.000 néző. Vezette: Klug. (Az Új­pest mai játékosai közül Szalay ekkor szerepelt először a Ferencvá­ros ellen bajnoki mérkőzésen. A zöld­fehérek közül Háda volt az „Újpest elleni újonc”.) FERENCVÁROS GYŐZ: 5:0 1932, tavasz: A Ferencváros egysége szétmorzsolta a minden részében ingadozó Újpestet. Gól­lövő: Takács II., Toldi,­­Takács II. , Táncos, Toldi. — Újpest, 15.000 néző. Vezette: Majorszky. 3:3 1932. ősz: Mindig az Újpesté volt a vezetés és több gólhelyzet nyomán a végső győzelem is inkább feléje intett. 3:3-ra Kohut egyenlített a II. félidő 21.. percében. Üllői­ út, 15.000 néző. Vezette: Majorszky. (Újonc: Futó.) ÚJPEST GYŐZ: 1:0 1933, tavasz: Az első félidő nyílt és változatos küzdelme után a máso­dik félidő a Ferencváros nagy fölé­nyét mutatta, amit azonban nem tudtak gólra váltani a zöld-fehérek. A gólt Jávor lőtte az I. félidő 38. percében. Az első percben Turay gólt lőtt, amit a játékvezető — vi­tatható — lesállás miatt nem adott meg. — Újpest, 16.000 néző. Ve­zette: Klug. (Szűcs és Pusztai ekkor játszott először a Ferencváros ellen.) FERENCVÁROS GYŐZ: 4:2 1933. ősz: Újpest dicséretére szol­gál, hogy 0:1-nél sem adta meg ma­gát. — Újpestet súlyos hátrányba hozta Avar kiújult sérülése. Gól­lövő: Takács II., Móré (aki szünet után középcsatárnak lépett elő), Tol­di, Takács II., Kiss Gábor, Kiss Gá­bor. — Üllői­ út, 18.000 néző. Ve­zette: Hertzka. (Újonc, Ke­mény.) 2:2 1931, tavasz: Meglepő lefolyás után várt eredmény. 0:2-ről egyen­lített a Ferencváros. Óriási küzde­lem. Góllövő: Avar, Avar, Móré, Toldi. Újpest, 20.000 néző. Vezette: Majorszky. (Újonc: Polgár, Szé­kely, Seres és Kocsis.) 1:1 1934. ősz: Újpest többet táma­dott, de csak Avar volt veszélyes, a Ferencvárost megbénította a nem fitt Sárosi. Góllövő: Seres, Toldi, 1­ S Üllői­ út, 15.000 néző. Vezette: Klein. (Újonc: Há­mori.) 0:0 1935, tavasz: A pompás küzdelem szép befejezése volt a profibajnok­ságnak. Mindkét csapat győzhetett volna, reális az eredmény. A Fe­rencváros a támadásban, Újpest a védekezésben volt kiforrottabb. — Újpest, 15.000 néző. Vezette: Klein. (Újonc: Kiss, Vincze, Balog.) ÚJPEST GYŐZ: 3:2 1935. ősz: A Ferencváros biztos­nak látszó győzelmet engedett ki a kezéből. Óriási ferencvárosi fölény az I. félidőben (0:2!!), az újpesti szív csodát művelt a II.-ban. Gól­lövő Kiss, Toldi, Kocsis, Kocsis, Ba­log. Üllői­ út, 18.000 néző. Vezette: Klein. (Újonc: Kállai.) ÚJPEST GYŐZ: 4:1 1936, tavasz: Megérdemelt, biz­tos újpesti győzelem. Újpest: gyorsabb játék, okos csatársor, jó védelem. Ferencváros: tologatás, meddő csatársor, könnyelmű vé­delem. Góllövő: Vincze, Sárosi (11-esből), Vincze, Kállai, Vin­cze. — Újpest, 8000 néző. Vezet­­te: Ivancsics. (Újonc: J­o­ó­s, — balfedezetet játszott.) ÚJPEST GYŐZ: 2:0 1936, ősz: Újpest biztosan győzött a fejetlen Ferencváros ellen. — Új­pest minden részében jobb volt. Az I. félidőben a Ferencváros fölény­ elismerten legjobb­­ meccslabdái, cinői világhírűek VIII, Jázmin­ u. 1. Tel.: 139*45- ben játszott és óriási helyzeteket rontott, szünet után hiába cserebe­rélt. Góllövő: Kállai, Vincze. — Újpest, 12.000 néző. Vezette: Szi­geti. (Újonc: Zsengellér, Tóth és Tátrai — mint jobb­összekötő.) FERENCVÁROS GYŐZ: 4:2 1937, tartasz. Remek rangadó, gi­gászi küzdelem, időnkint remek fut­ball, igazságos eredmény. A Ferenc­város Sárosi nélkül is egységesebb volt, az Újpest nem tudta pótolni Kállait. Góllövő: Kemény, Zsengel­lér, Toldi, Korányi (öngól), Táncos, Jakab. — Üllői-út, 16.000 néző. Ve­zette : Szigeti. (Újonc: Jakab.) 9• 1937, ősz: ??? — Üllői-út, ve­zeti: Szigeti. (Újonc: Szik­lai, Magda és Tihanyi?)­­22 mérkőzés közül tehát kilenc vég­ződött döntetlen eredménnyel, nyolcat nyert a Ferencváros, ötöt az Újpest. A gólarány 37:31 a Ferencváros ja­vára. A leggyakoribb eredmény 1:1 — négyszer fordult elő. A legtöbb Fe­rencváros—Újpest mérkőzést vezette: Ivancsics— ötöt. Az utolsó két mér­kőzést Szigeti vezette, most is ő lesz a játékvezető s ilyenformán „mester­­hármast“ ér el. Nézőszám összesen: 431.000. Összeállította: B. M. B. MTK-pálya Október 2 án, szombaton délután fél 4 órakor Szürketaxi-Budafok Nemzeti Bajnoki mérkőzés Állóhely:1.­, ülőhely: 1.60 pengő issa 3 V­INCZE biztosan játszik a Ferencváros ellen Seres és Vincze kielégítően mozgott a csütörtöki próbajátékon, de Seres beállításán még gondolkodnak — Saját tudósítónktól — (Az Újpest B) csütörtök délután 70 percig tartó mérkőzést vívott az UTE csapatával. A mérkőzésnek az adott különös érdekességet, hogy ezen játszott próbát Vincze és Se­res. A meccsen látottak alapján döntenek majd az újpestiek, hogy a rangadóra bedobják-e őket a csa­patba.­ Az Újpest B) így áll fel: Ha­va­s — Szuhai, Sternberg — Ádám, Gulyás, Seres — Ferenczi, Vincze, Kármán, Pálinkás, Jank. Seres mindjárt jól mutatkozik be, ön­feláldozó bedobással gólhelyzetben szereli a csatársort. Játékkedve óriási. Jól mozog, jól passzol. Vincze óvatosan kezd, de már a 12. perc­ben pompás, helyezett góllal ve­zetéshez juttatja csapatát. 1:0. Langfelder megjegyzi: — Ha így csinálta volna az Austria ellen, akkor ma miénk volna a Középeurópa Kupa. — Miért játszik Seres a bal­oldalon, ha jobb fedezetnek kombi­nálják? — Ennek semmi jelentősége. Egyszerűen Ádámnak jobban fek­szik a jobboldal, Seresnek viszont mindegy. (Szép Vincze-akcióból Jank lő gólt. 2:0.) Vincze jól kezeli a labdát, de mozgásán határozottan látszik a meccshiány. Valahogy nem elég ■ruganyos még. Főleg a labdára való felmenetelénél és az utolsó, döntő mozdulatoknál látszik rajta a meccshiány. Seres változatlanul biztatóan mozog. Jól kapcsol és jól passzol. Csak még a­ tempóérzéke nem ki­fogástalan. Salamon a 62. percben gólt lő, 2:1. (Fordulás nem is volt a sö­tétedésre való tekintettel.) A 64. percben vetődés közben Havasnak kiújul régi vállsérülése. Közkívá­natra Avar Ricsi áll a kapuba, aki két hete Pesten tartózkodik. A tehetetlen HTE-csatárok jóvol­tából semmi dolga nem akad. A 70. percben Kelecsényi lefújja a mérkőzést. Sternberg edző véleményét is kikértük a két je­lölt, Vincze és Seres játékáról: — Egészen kielégített a moz­gásuk. Láttuk, amit látni akar­tunk. Legalábbis én! —■ mondja az edző dodonai stílusban. Aztán hozzáteszi:­­ összeállítás azon­ban csak pénteken lesz. Kicsit beszélgettünk még egy másik újpesti vezetővel a rangadó várható csapatösszeállításáról. A beszélgetésből a következőket há­moztuk ki: Vincze biztos szereplője lesz a rangadónak, mégpedig a jobb­összekötő poszton. Jobban játszott, mint a legutóbbi edzőmérkőzésen. Határozottan javul. Kondíciója kifogástalan, legfeljebb a végre­hajtásban nem volt még elég nagy. Ez azonban inkább a part­nerek rovására írják az újpesti vezetők. Zsengellér társaságában bizonyára jobban fog menni neki. •A jobbfedezetposzt betöltésén még gondolkodnak péntek délutánig. Alaposan meg akarják fontolni, hogy Szalay, vagy Seres legyen-e a jobbfedezet. Ezek szerint Újpest rangadó­csapata így festhet: Sziklai — Futó, Joós — Szalay, vagy Seres, Szűcs, Balogh — Ko­csis, Vincze, Zsengellér, Kállai, Tóth. Hátha forró lesz a légkör a Bihari­ utcá­ban: elállt a Hungária az összeállí­tásán való változtatástól — Saját tudósítónktól — Tegnap délután is alapos ed­zést tartott a Hungária. A játé­kosok közül Kardos, Mándi és Újvári hiányzott. Müller ott volt, de nem vetkőzött le, hanem civil­ben nézte társai munkáját. Ami­kor valaki Müller előtt azt merte mondani, hogy simán győz a Hungária vasárnap a Törekvés ellen, lecsapott rá a kitűnő csatár: — Nem lesz séta. Nagyon ko­molyan kell játszani. Minden bizonnyal Schaffer is erre gondolt, mert mégsem vál­toztatta meg az ETO ellen gól­záporos tizenegyet, vagyis a Tö­rekvés ellen is ez lesz az össze­állítás : Szabó — Kis, Biró — Zimonyi, Turay, Sebes — Sas, Vidor, Cseh, Dudás, Titkos. Amikor a játékosok megtudták az összeállítást, vigasztalni kezd­ték Négyesit, aki már-már bent érezte magát a csapatban. — Nem kell kétségbeesni. Fia­tal vagy, annyit fogsz még ját­szani a nagy Hungáriában, hogy meg is fogod unni. * Szombat délután 12 órai kez­dettel a Hungária B) a Phöbus B)-vel játszik Aschner-serlegmér­­kőzést a Berlini­ utcában. A kék­fehérek erre az összecsapásra így állnak ki: Újvári — Mándi, Kállai — Négyesi, Somlai, Cseh III. — Müller II., Bartos, Semási, Hor­váth II., Szabó III. Itt említjük meg, hogy Horváth II.-t alapos orvosi vizsgálatnak vetették alá s az eredmény: nincs különösebb baja. Ettől függetle­nül a kék-fehérek vezetősége sze­retné, ha munkahelyén könnyebb beosztást kaphatna, mert kondí­ciója az orvosi megállapítás elle­nére sem kielégítő.