Népsport, 1962. október (18. évfolyam, 193-214. szám)

1962-10-18 / 205. szám

A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1962. OKTÓBER II. Ára: 60 fillér is XVIII. ÉVFOLYAM, 205. SZÁM A mai fiatalok és a labdarúgás Telefon jelentés Mexico Cityből MIT NYÚJT A SPORTFILM Ma: innen—onnan, erről—arról A Vasas harmadszor is megnyerte a Középeurópai Kupát B­ologna— 1­4B&SS& 2:1 (0:0) —■ Kiküldött munkatársunk, távbeszélő-jelentése. — Bologna, 10 000 néző. Vezette: Nedelkovszki (Ivanszki, Zerevics, mindhárom jugoszláv). Bologna: Cimpiel — Capra, Janich, Pa­viato — Furianis, Fogli — Per­­rani, Franzini, Bulgarelli, Haller, Renna. Vasas: Szentmihályi — Ihász, Mészöly, Bakos — Bund­­zsák, Berendi — Kékesi, Pál I. Machos, Farkas, Pál II. Góllövő: Bulgarelli, Haller, Pál I. Szöglet­arány: 9:1 (5:1) a Bologna javára. Kiállítva: Renna és Mészöly a 82. percben. Szerda a találgatások napja volt Bolognában. Eláll-e az eső? Kiderül-e vajon és Bernardini edző milyen csapdát állít fel a Vasasnak? A szerdai lapok nagy cikkekben méltatták, hogy a Bo­logna vezetői a játékosoknak fejenként félmillió lírát tűztek ki arra az esetre, ha a Bologna megnyeri a kupát. Nem várt összeállításban játszott a Bolog­na , Nielsen, Pascutti és Tam­­burus ugyanis nem játszott. Ber­­nardili edző fáradtnak tartotta a három játékost, s nem akart kockáztatni. Santarelli helyett Cimpiel védett. A mérkőzésre derült időben került sor, itt volt Liegl, az osztrák szövetség főtitkára, mint az UEFA ellenőre, valamint Ter­­pitkó András dr., a KK elnöke és Honti György, a KK titkára. Az I. félidőben a Vasas kezdte a játékot, de rövid idő múlva már a vendégek térfelén zajlott a küzdelem. A 6. percben Bul­garelli tört ki, s a 16-oson Mé­szöly és Bundzsák szabálytala­nul tartotta fel. Haller szabad­rúgását Szentmihályi ragyogóan védte. A közönség türelmetlen volt, gólokat akart látni, és fü­tyült, amikor nem sikerült egy-egy olasz támadás. A 15. percben egy hazai szabadrúgás után Haller cselezte át magát a védőkön, közeli lövését azonban Szent­mihályi elcsípte. Aztán Haller hátrahúzással lőtt a kapu fölé. Két szögletet ért el egymás után a Bologna. Egy táma­dás során Farkas — Janich kíséretében — tört kapura, lö­vését azonban szögletre men­tette Cimpiel. Élénkült az iram, feljött a Vasas, Machos fölé lőtt. Pál­­ óriási lehetőséget hagyott ki: a 28. percben Machos labdá­jával átcselezte magát, a döntő pillanatban azonban — 5 mé­terre a kaputól — elesett. A má­sik oldalon, a 35. percben Per­­rani 8 méterről lőtt labdáját Szentmihályi szögletre hárította. A félidő utolsó perceiben az olasz, rohamok egymást követték, de a­­piros-kék védők — és sok­szor a segítő csatárok — önfel­­áldozóan hárítottak. A II. FÉLIDŐ 2. percében gólt ért el a Bo­logna: Perrani a jobboldalon futott el, lapos beadását Haller átlépte és Bulgarelli 7 méterről­­ a kifutó Szentmihályi mellett­­ félmagasan a kapu közepébe­ lőtt. 1:0 a Bologna javára. Kez­dés után Machos a félpályáról tört kapura, de az ötös sarka előtt Cimpiel vetődéssel elcsípte előle a labdát. A 60. percben egyenlíthetett volna a Vasas. Pál­­ óriási helyzetet ha­gyott ki, egyedül tört ki, az ötö­sön már csak a kapussal állt­­ szemben, de a kapusba lőtte a­­ labdát. A 63. percben újra Pál i­1 hibázott kecsegtető helyzetben.­­ A 65. percben szabadrúgáshoz­ j jutott a Bologna. Haller vette le­­ az előrevágott labdát, és 9 mé­terről a bal felső sarokba ívelte ! 2:0. A 66. percben Pál I javítón­ 1 Kékesi labdájával kiugrott és 6 méterről rálőtte a labdát, amely­­ a jobb kapufa éléről pattant a hálóba, 2:1. Kezdés után Janich lőtt közelről a kapu fölé. Most már néhány durvaság is becsú­szott a Bologna játékába. Nehéz percek következtek. Izzó lett a­­ hangulat. A 82. percben Mészöly­­ szabálytalanul szerelte Rennát ! Renna elesett, és miután felállt arculütötte Mészölyt. A játék­vezető mindkettőjüket kiállította Még néhány nehéz perc követ­kezett, és aztán véget ért a mér­kőzés. A két eredmény összesítése­­ alapján 6:3 arányban győzött a­­ Vasas és harmadszor is meg­­­­nyerte a Középeurópai Kupát. A bolognai játékosok gratu­­­­láltak a Vasas játékosainak és kis ünnepély zajlott le a pá­­­lyán. A lelátó előtt Terpitko András dr., az MLSZ elnök­helyettese, és a KK-bizottság el­nöke rövid beszéd kíséretében átadta Bundzsák csapatkapitány­nak a nagy ezüstserleget, a Középeurópai Kupát. Végig izgalmas mérkőzésen kísérelte meg a Bologna csa­pata a lehetetlent, hogy be­hozza a Vasas előnyét, és megszerezze a Kupát. Ez nem sikerült neki. Tegyük hozzá mindjárt, hogy ezen az izgal­mas mérkőzésen jórészt an­nak köszönhető a Vasas nagy­szerű fegyverténye és kisará­­nyú veresége, hogy Illovszky Rudolf edző kitűnő és hasznos taktikát dolgozott ki csapata számára. A taktika abból állt, hogy Pál II a kezdés után hátrahúzódott Haller őrzésére. A két fedezet­védő feladatot kapott, Mészöly pedig a „söp­­rögető” szerepét töltötte be. Bár a Vasas érthetően bizton­sági játékra rendezkedett be, a taktika szerint azonban mégsem hanyagolta el a tá­madásokat. Ha erre alkalom kínálkozott, egy-egy csatár ki­tört a réseken és nem is egy­szer — főként Pál I — nagy helyzetet dolgozott ki. Ha Pál I négy óriási helyzetét nem hagyja ki — amelyet ideges­ségével magyarázunk —,meg­lepetés születik Bolognában. Legrosszabb esetben döntet­lennel, de talán győzelemmel utazhatott volna haza a Vasas. A pálya elég csúszós volt. A Bologna támadósora nagy erő­feszítéseket tett, hogy fel­nyissa a Vasas védelmi vona­lát, ez azonban csak kétszer sikerült neki. I Izzó légkörben játszódott le a találkozó. Sajnálatos, hogy a mérkőzés vége felé ismét meg­feledkezett magéról a Bologna néhány játékosa, ezt megelő­zően azonban sportszerű han-­i gálát uralkodott a pályán. Min­­­­den dicséret megilleti a piros-­­ kék játékosokat, hiszen a jó formában lévő Bolognával szemben vívták ki a sikernek­­ számító eredményt. A Bolognában Cimpiel ügyesen védett. A véde­­­­lem oszlopa ezúttal is Janich­­ volt. A két fedezet támadó sze-­­ repet töltött be, közülük Fogli nyújtott hasznosabb teljesít-­­ ményt. Csapatának legjobbja ez-­­­úttal is a nagy irányítókészség­gel rendelkező és nagy techni­kájú Haller volt. Bulgarelli nem boldogult Mészöllyel szem­ben. A Vasas csapatában Szentmihályi sorozatos, bravú­ros védéseivel a hazai közönség elismerését is kivívta, a gólok­ról nem tehet. A védelemből ki­magaslott Mészöly, mindenütt ott volt, ahol veszély fenyege­tett. Kiállítása nem volt jogos. Nem sokkal maradt el Mészölytől a két fiatal szélsőhátvéd. Ihász egészen magas színvonalú játékot nyújtott. A fedezetpárnak is ki­jut a dicséretből. A csatársorban Machos hátulról látta el Irányító szerepét. Sok hasznos labdával indította társait. Pál II ügyesen látta el Halier őrzését, s időn­ként jól is indított. Pál I több helyzetet kihagyott, de gólja jó­kor jött. Farkasnak és Kékesi­nek a nagy igyekezetét dicsér­hetjük. Nedelkovszki laktár ve­zető, jól követte a játékot és alkalmaz­a az előnyszabályt. ★ A Vasas játékosai csütörtökön délelőtt utaznak el Bolognából. Fekete Pál Kiküldött munkatársunk kairói jelentése: További jó eredmények a sportlövő A magyar versenyzők mérsékelten szerepelnek A világbajnokság versenyeit más esemény is felváltotta az EAK fővárosában. Megkezdődött a Nemzetközi Sportlövő Szövet­ség kongresszusa. Ezen tárgyal­­ták meg az 1963. évi Európa-ba­j­­nokság színhelyének kijelölését is. A kongresszus úgy határo­zott, hogy jövőre az EB-t megosztva három országban rendezik: a skeet-verseny és a korong­lövés színhelye a csehszlo­vákiai Brno, a puskás szá­mokat Oslóban, a pisztoly­lövő versenyszámokat pedig valamelyik svéd városban rendezik. Az EB időpontjául egyöntetűen augusztusban állapodtak meg. Az Egyesült Államok Sportlövő Szövetségének kérését — amely­ben az 1966-os világbajnokság megrendezési jogát kérte — csak Tokióban, az olimpia alatt megrendezendő kongresszuson tárgyalják. A kisöbű sportpuska 120 lövé­ses összetett versenyében győz­­­tes Gary Anderson, az Egyesült Államok versenyzője egyébként megismételte bravúrját és szer­dán a nagyöbű sportpuska fekvő testhelyzetű versenyben ismétel­ten világcsúcseredményt ért el a 395 körös teljesítménnyel. E ver­­senysz­ámban a régi világcsúcsot a szovjet Bogdanov, a finn Taitto és I­lönen tartotta 394 körrel Sajnos, az e­redményszámítás továbbra is elég lassú, a magyar versenyzők nem szerepelnek a legjobbak között, így amikor tudósítá­somat adom, a mieink ered­ményeiről még nem tudok beszámolni. Az elmúlt telefonértesítés kiegé­szí­tésére C£sak annyit, hogy a kisöbű sportpuska 120 lövése*? összetett versenyben a ma­gyar együttes 4455 körös tel­jesítménnyel a 4. helyezett NSZK 1-187), az 5. Finnország (44731. a 6. Svédország (4456) mögött a 7 helyen végzett. A keddi sportpisztolylövő-ver­­senyben egyébként a szovjet szerzett világbajnoki cím e­t a csapatban is a Szovjet­unió ccg­­í­ttese lett aranyérmes. Ugyancsak kettős szovjet siker született a futószarvaslövő-ver­­­seny egyes lövései után, ahol vi­lágbajnok a szovjet Zakarenov és a Szovjetunió csapata lett. Nem számolhattam be az el­múlt adáskor a nők 90 lövéses kisöbű sportpuska összetett ver­senyének magyar eredményei­ről. Kira Dolgoborodova (szovjet) lett itt a világbajnok, Kisgyörgy­­né 818 körös eredménnyel a ha­todik, míg Veresné 790 körrel a 10. helyen végzett. Az elmúlt két napon az alábbi versenyszámokban avattak világ­bajnokot: Hadipuska, 60 lövéses össze­tett verseny (300 m). Egyéni vi­lágbajnok: Armand Sevre (Svájc) 534 kör, 2. Presimir (Jugoszlá­via) 530, 3. Jakonjuk (Szovjet­unió) 528. Magyar versenyzők ebben a versenyszámban nem indultak. Sportpisztoly (60 lövés). Egyé­ni világbajnok: Viktor Sztolipin (Szovjetunió) 559 kör, 2. Yoshi­­kama (Japán) 557, 3. Hemauer (Svájc) 550. Csapatban világbaj­nok: Szovjetunió 2189, 2. Egye­sült Államok 2169, 3. Svájc 2151 pont. Futószarvas lövés, az egyes lövésben világbajnok: Igor Zaka­renov (Szovjetunió) 229 kör, 2. Foster (Egyesült Államok) 228, 3. Rodman (Svédország) 227 pont. Csapatban világbajnok: Szovjetunió 879 kör, 2. Egyesült Államok 867, 3. Svédország 842 pont. Kisöbű sportpuska, 90 lövéses összetett verseny­­ nők. Világ­bajnok: Kira Dolgoborodova (Szovjetunió) 862, 2. Donszkaja (Szovjetunió) 851, 3. Wisch­nevsky (NDK) 824, 4. Herold (Jugoszlávia) 823, 5. Goth (NSZK) 822, 6. Kisgyörgy Lajosné (Ma­gyarország) 818, ... 10. Veres I­stvánné (Magyarország) 790 kör. A nagyöbű sportpuska 40 lö­véses, fekvő testhelyzetű ver­senyben (300 méter) világbaj­nok: Gary Anderson (Egyesült Államok) 395 kör, világcsúcs­ 2. Spiellmann (Svájc) 394, 3. Jo­­hansson (Svédország) 393. A nagyöbű sportpuska 40 lö­véses, térdelő helyzetű verseny­ben (300 m) világbajnok: Joseph Vogt (Svájc) 385 kör, 7 belső ti­zes, 2. Müller (Svájc) 385 (1), 3. Jevdokimov (Szovjetunió) 384. Kairó, október 17. Subert Zoltán Jégkorongozóink győztek Kassán — Távbeszélő-jelentésünk, —? ! (Kassa, október 17.) A magyar jégkorongozók csehszlovákiai­­ vendégszereplésük során kedden este Kassán a helyi Dukla csa­patával mérték össze erejüket. A mérkőzés iránt igen nagy volt az érdeklődés: több mint 3000 néző előtt került sorra. A jég is jó volt. Budapest—Dukla Kassa 7:5 (3:2, 2:1, 2:2). A magyar csapat a következő összeállításban szerepelt: Ved­res — Patócs Gy., Babán — Lő­­rincz, Orosz, Boróczi. Csere: Lo­­sonczi Gy., Koutny, Kertész, Tóth, Raffa, Bánkuti, Rozgonyi, Zsitva, Jakabházi, Balogh,­­ Schwalm, Kárász Gy. A mérkőzést két csehszlovák játékvezető: Zádora és Nepko I vezette. A találkozó érdekes já­­­­­­tékot hozott, s időnként­­a színvona­­al is jóval az átlagos fölé emelke­dett. A magyar együttes össz­­játékával és tervszerű támadás­építésével tűnt ki. Különösen a második harmadban játszottak jól a magyarok és a közönség gyakran megtapsolta a szép ak­ciókat. Az­­utolsó harmadban a küzdelem keményebbé vált, a magyar játékosok azonban ke­rülték az összecsapásokat. A magyar csapat góllövői: Boróczi (2), Bánkuti, Zsitva, Orosz, Rozgonyi és Sikló (öngól). Ezen a találkozón a hátvédek közül Patócs és Babán játszott jól. A csatárok közül Boróczi emelkedett ki. Orosz lényegesen jobb teljesítményt nyú­jtott, mint legutóbb Ostravában. Most már nem volt annyira lámpalázas. A második sor tartja formáját. Legközelebb pénteken Gott­waldovban lép pályára a ma­gyar együttes. V. Kominek I A VÁSÁR VÁROSOK KUPÁJÁÉRT Ferencváros-Viktória 04 Köln 4:1 (1:0) Népstadion, 35 000 néző.­­ Vezette: Rainer (Babacoek, Gürtl­­bauer, mindhárom osztrák). Ferencváros: Saáger — Mátrai, Ormai, Novák — Vitezsál, Kocsis — Kökény, Orosz, Albert, Rákosi, Fenyvesi dr. Viktória 04 Köln: Koch — Kle­ver, Ribbeek, Diegel — Bisanz, Maes — Rühl, Hülss, Matischack, , Sundermann, Kremner. Góllövő: Novák, Kökény, Fény- I­vési, Albert, Rühl. Szögletarány:­­ 12:5 (5:2) a Ferencváros javára. Lelkes hazai rohamokkal­­ kezdődött a mérkőzés és a 6. percben már gólt ért el a Ferenc­város. Ribbeek a kapu előteré­ben fel akart szabadítani, a labda­­ leperdült a lábáról, egyenesen az­­ ötösön álló Novák (!) elé, aki la­posan a bal alsó sarokba helyezte­­ a labdát. 1:0. Nagy védelmi hiba volt. Kezdés után Rühl 20 méte­res nagyerejű kapáslövését védte , szépein Száger. Változatos játék­­ folyt, mindkét csapat törekedett a gyors támadásokra.­­ A 9. percben Orosz előtt nyílt a nagy helyzet, de az összekötőt f­elnyomták. Továbbra is a Fe­­­­rencváros kezdeményezett töb­­­­bet. Általában a Köln térfelén i­s folyt a játék, de a 7—8 ember­­­­rel védekező német együttes­­ hárította a támadásokat. A 20. percben Sundermann pörgetett átadásával Kremer kiugrott, lövés előtt a becsúszó Mátrai és Száger közös erővel szög­letre mentett. A Köln ellentáma­dásai veszélyesek voltak. A 29.­­ percben Matischack cselezte be­­ magát a magyar kapu előteré­be, Ormai az utolsó pillanatban­­ , mentett előle. A 37 percben tö­mörítlés támadt a Köln kapuja­­ előtt. Kökényhez került a labda. A középre húzódó szélső 14 mét­­­terről, ballal lőtt, de a jobb­­ felső sarokra tartó labdát Koch­­ szögletre ütötte. A 43. percben­­ nagyon szép, gyors támadást vezetett az FTC balszárnya, Fenyvesi—Orosz—Fenyvesi-ado-­­ gatás után a balszélső kapásból­­ nagy lövést küldött kapura, s a­­ labda csak centiméterekkel su-­­­hant el a bal kapufa mellett. SZÜNET UTÁN a Viktória kezdett jobban, per­cekig beszorította a Ferencvá­­­­rost. Az 50. percben egy hatal­­­­mas lövést védett szép vetődés­sel Száger. Az 58. percben Al­­­­bertet buktatták a 16-ostól mint-­­­egy két méterre. Novák szabad-­­ rúgása a sorfalról pattant visz­­sza. Két perc múlva ismét sza­badrúgáshoz jutott az FTC,­­ Kocsis ívelte bal oldalról a kapu elé a labdát, s Albert nagy hely­zetben fölé fejelt. Hevesen rá- r­s hámozott a Ferencváros, s a Viktória védői csak szabály­­­­talanságok útján tudták szerelni a csatárokat. A 62. percben No­vák végzett el 17 méterről egy szabadrúgást, nem állt fel sor­ral, de Koch az erős lövést szög­letre ütötte. Az ellentámadás során Matischack villámgyorsan kiugrott, s hatalmas lövése a­­ kapufáról pattant vissza. A 66.­­ percben újabb gólt eredménye­zett a Ferencváros fölénye. Die­gel ollózva akart hátrahúzni egy labdát, de rövid­en mentett, és a berobbanó Kökény 14 méterről laposan a kapu közepébe lőtt. 2:0. Tovább is változatos volt a játék, most már a Viktória is nyíltabb taktikával játszott. A 72. percben Ribbeek lyukat rúgott, Orosz lövése a kapufáról viszsza­­pattant Kökény elé, ő Fenyvesihez játszott és a szélső 15 méterről­­ nagy erővel fél­­agasan a jobb­­ sarokba bombázott. 3:0. Tovább rohamozott a zöld-fehér csapat , és a 79. percben Albert volt­­ eredményes: 25 méterről hatal­­­mas lövést zúdított a bal felső­­ sarokba. 4:0. Közben Rühl a bal­­ combján húzódást szenvedett, s rövid ideig a partvonal mellett t ápolták. Utána visszament a pályára és a 82. percben egy szögletrúgás után a jobbössze­kötő helyéről. 17 méterről kapás­ból nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. 4:1. A­ gól után Rühl le­­sántikált a pályáról. A hátralevő időben is a Ferencváros támadott többet. A 89. percben az előre­­húzódott Novák félmagas éles­­ lövését védte szépen Koch. Az egygólos vezetéssel ki­álló Viktória biztonsági taktik­­­kával igyekezett kiharcolni a továbbjutást. Sundermannt, aki egyébként mint jobbfejtezet a csapat motorja szokott lenni — tízes számmal a hátán, te­hát balösszekötőként küldték ki a pályára. Kezdés után azonban Sundermann azonnal ■j hátrahúzódott, s a védelmet segítette. A játék túlnyomó ré­szében 7­­­8 emberrel védeke­zett a Köln, és játékosai nagy t­akarással igyekeztek rombolni a Ferencváros támadásait. A­­ zöld-fehér csapat vállalkozó kedvét azonban nem gyengí­tette a Viktória Köln tömör­edő fala. A ferencvárosiak határtalan lelkesedéssel indul-­­­tak ismételten rohamra Koch kapuja ellen. A csatárok sokat változtatták helyüket, s időn-­­­ként a védők is felfutottak. Egy ilyen előretörésből született meg a zöld-fehér csapat első (Folytatás a 4. oldalon.) Férfi röplabda-válogatottunk Bulgária csapata ellen játssza első mérkőzését a VB döntőjében Kiküldött munkatársunk távbeszélő-jelentése,­­ (Moszkva, okt. 17.) Kedden minden csoportban befejeződtek a VB selejtező küzdelmei. Férfi válogatottunk Románia csapata ellen játszotta utolsó mérkőzé­sét, s bár döntőbejutásunk vere­ség esetén is biztosítva volt, a tét mégis nagy volt, hiszen a csapatok tovább viszik a döntő­be a selejtezők során egymás ellen elért eredményeket. Románia — M­agyarország 3:2 (-12, -8, 14, 4, 6) Téli Stadion, 500 néző. Romá­nia: Corbeanu, Costa, Fieraru, Derzi, Nicolau, Dragán. Cs: Nico­­lescu, Plokon, Kevan, Cherbet. Magyarország: Gálos, Molnár, Prouza, Tatár, Jánosi, Ivancsó. Cs: Flórián, Czafík, Farkas, Kö­vér, Mayer. Együttesünk jól kezdett, 7:1-es vezetést szerzett. Ellenfelünk ezután feljött, de a játszmát nem tudta megnyerni. A máso­dik játszma első pontját ugyan a románok szerezték, de ezután a mieink 9 pontot csináltak egymás után. Jól játszó együt­tesünk biztosan nyerte ezt a játszmát is. A harmadik játsz­ma román vezetéssel indult. 10:5 arányban vezetett az ellen­fél, de együttesünk ragyogó já­tékkal 14:12 es vezetést szer­zett. Ekkor mérkőzéslabdája is volt csapatunknak, de a szük­séges pontot nem tudta megsze­rezni. Két leütést is elhibáztak. 14:14-nél a játékvezető nem vette észre, hogy Tatár leütése a sáncot érintve került a pá­lyán kívülre, ellenünk ítélte a pontot, és a románok nem engedték ki a kezükből a játsz­malabdát. Játékosainkat any­­nyira letörte a nagy lehetőség elmulasztása, hogy szinte felad­ták a mérkőzést, s a román vá­logatott úgyszólván küzdelem nélkül nyerte az utolsó két játszmát. A magyar csapat ragyogó játékkal kezdett, és ekkor ke­vesen gondolták volna, hogy vereséggel hagyja el a pályát. A harmadik — balszerencsé­sen elvesztett — játszma után azonban teljesen összeroppant az együttes, az idegek csődöt mondtak, és ahelyett, hogy megkísérelték volna meg­nyerni a még mindig 2:1 arányban a javukra álló talál­kozót, erőtlenül, idegesen ját­szottak a mérkőzés hátralevő részében. A román együttesben az egész mérkőzést tekintve csak az örök­mozgó Fieraru dicsérhető, a ,,for­dulat" után már Corbeanu és Ni­colau is jól játszott. A magyar csapatban bár az el­ső három játszmában akadtak kimagasló egyéni teljesítmények (Gálos, Molnár, Flórián), a mér­kőzés egészét tekintve senki sem érdemel dicséretet. A mérkőzés után egy órával a magyar együttes a „Vörös Nyíl" expresszel Moszkvába uta­zott, ahol a tízes döntőben elő­ször csütörtökön, magyar idő szerint 18.30 órakor mérkőzik. Ellenfele a bolgár válogatott lesz. Ellenfeleink a VB tizes döntőjében A Szovjetunió válogatottjával négy alkalommal is találkozott együttesünk egy éven belül, és ebből három alkalommal a mie­ink hagyták el győztesen a pá­lyát. Figyelembe kell vennünk azonban azt a tényt, hogy a szovjet bajnokcsapat, a CSZKA válogatott játékosai mind a négy mérkőzésről távolmaradtak egyesületük Európa Kupa-küz­delmei miatt. Bulgáriától az 1960-as bratis­­lavai tornán vereséget szenved­tünk, de idén a Jugoszláviában megrendezett hármas tornán már igen jó játékkal 3:1-es magyar győzelem született. Komoly erőt képvisel a lengyel válogatott. Az elmúlt két évben nem játszott a lengyelek ellen férfi együttesünk, az utolsó mér­kőzést 1960-ban vívta a két csa­pat. Akkor a mieink győztek 3:1 arányban. Csehszlovákia válogatottja ed­dig minden világbajnokságon dobogóra került. Az utóbbi idő­ben a csapat játékereje fokozato­san csökkent — a csehszlovákok gyengén játszottak a romániai tornán is —, így a mostani együüt­­tesben ismét helyet kaptak azok az idősebb, rutinos játékosok, akik az 1960 évi VB-n ezüstérmet szereztek. Jugoszláviától az idén veresé­get szenvedtünk idegenben, de nem sokkal utána 3:0 arányú, könnyedén elért győzelemmel törlesztett válogatottunk. Brazília tavalyelőtt 3:2-re le­győzte együttesünket. Kína és Japán csapatának já­tékereje sem lebecsülendő. Válo­gatottunk távol keleti portyáján vegyes eredményeket ért el kí­nai csapatok ellen, s a japánok éppen a most játszott selejtező mérkőzések során bizonyították, hogy számolni kell velük, hiszen a szovjet és a román együttes mögött legerősebbnek tartott lengyelek ellen győztesen hagy­ták el a pályát. Női együttesünk a Kínai NK, a Koreai NDK, Hollandia, Auszt­ria és az NSZK válogatottjával küzd a 9-14. helyért Kijevben. Gallai László