Népsport, 1965. szeptember (21. évfolyam, 174-194. szám)

1965-09-16 / 184. szám

| | £g| ^ V ›v *** lwÁ)StB›n/?//­A MAGYAR TESTNEVELÍÉ$I JES SPORTSZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1965. SZEPTEMBER 16 ^ Áta-60 fillér ★ XXI. ÉVFOLYAM, 184. SZÁM A magyar ifjúsági válogatott pontveszteség nélkül áll az élen a nemzetközi vízilabda tornán az utolsó nap előtt A nemzetközi ifjúsági vízi­labda-tor­na rendező bizottsága — miivel a román együttes is megérkezett hétfőn, egynapos késéssel — módosította a torna lebonyolításának további műso­rát, s ennek értelmében kedden délelőtt is rendelte­k egy talál­kozót. Ezen a magyar csapat már az első két negyedben be­bi­ztosítatta­ győzelmét a román együttessel szemben. Délután, került sorra a torna eddigi leg­kiegyensúlyozottabb összecsa­pása, a Jugoszláv—szovjet mér­kőzés, amelyet végső so­ron a kitűnően játszó jugoszláv Poljak döntött el csapata javára. Ifjúsági válo­gatottunk este is mérkőzött, az NDK válogatottjával. A csapat teljesítményén, noha az ered­mény ezt nem mutatja, érződött, hogy már délelőtt is játszott. Keddi eredmények: Magyarország— Románia 7:4 (1:0, 4:1, 0:2, 2:1) V: Neasevics (jugoszláv). Ma­­gyarország: Molnár — Szívós, Görgényi — Sáros­ — Kardos, Császár, Konrád III. Csere: Né­meth II, Kásás, Gerber, Szölgyé­­si. Románia: Racoveani — Zamfirescu, Lanareecu — Bajé­rt,Lru — Unó, György, Kovács.­­ A gólok sorrendje: Konrád I III (4 méteresből). Konrád III,­­ György, Konrád III, Szívés, Sá­ros­, Zamfirescu, Bajenára, Szí­vós, Kásás, Zamfirescu. Románia —Bulgária 8:3 (4:0,­­ 1:1, 0:0, 3:2). V: Sturm (NDK).­­ Góllövő: Bajena­ru (4). Unc, (2),­­ Popescu, Zamfirescu. IV: Konc­­tentinov (2), Bojtkov. Jugoszlávia — Szovjetunió 5:4 (0:1, 2:1, 1:1, 2:1). V: Dombi (magyar). Góllövők: Puljaik (5) , illetve Uhov (2), Toljakov (2). Magyarország — NDK 7:1 (2:0, 1:1, 2:0, 2:0). V: Csermorubaski (bolgár). Magyarország: Molnár — Szívós, Görgényi — Sárosi — Kardos. Császár, Konrád III. Csere: Szölgyém­i, Gerber. Né­meth. II, Kásás. NDK: Emanuel — Schultze. Reichel — Hermans — Lángé, Schuler, Zeita. Csere: Arendi, Pemnisch. Hercog, Veh­­ma. A gólok sorrendje: Császár, Sárosi, Lángé, Császár, Konrád III, Szölgyémi, Gerber, Szívós. Az NDK elleni győzelme után a magyar csapat a torna tábláza­­­tának élére került, s tulajdon­képpen már csak egy nehéz mér­kőzés előtt áll, amelyre csütör­tökön kerül sor a szovjet válo­gatott ellen. Szerdán délután folytatódtak a torma küzdelmei.­­ Szovjetunió— Románia 2:1 (2:1, 0:0, 0:0, 0:0), V: Hajnal (ma­gyar). Szovjetunió: Eremir —­­ Ckoh, Melnyikov — Poljakov, I­uhov, Kabanov, V. Akimov.­­ Csere: I. Akimov, Voroncev. Ro­­­­mánia: Racoveanu — Zamfires­­­­cu, Lazarescu — Bajenaru — Unc, Kovács, György. Csere: Popescu. A gólok sorrendje: Melnyikov, Kabanov, Unc. A mérkőzés folyamán a román válogatott több alkalommal nem használta ki emberelőnyét, sőt az utolsó percekben is több egészen tiszta gólhelyzetet ha­gyott ki. Jugoszlávia — NDK 5:4 (1:0, 0:1, 3:2, 1:1), V. Nicolescu (román). Jugoszlávia: Bandalovics — Ma­­rovics, Vidosevics — Vicsevics — Miskov, Poljak, Lozovina. NDK: Arendi — Schultze, Her­mans — Vehma — Schuler, L­ange, Zein. A gólok sorrendje: Vicsevics (4 m-esből), Hermans, Marovics, Hermans, Vicsevics (öngól), Lozovina, Lozovina, Vehma, Miskov. A változatos, érdekes, gólokban gazdag mér­kőzésen a jugoszlávok jobb összjátékuk révén megérdemel­ték a győzelmet. Magyarország — Bulgária 4:1 (1:0, 1:0, 1:1, 1:0). Vezette: Ha­rabov (szovjet). Magyarország: Molnár — Kásás, Németh II. — Sárosi — Szölgyémi, Szívós, Ger­ber. Cs. Császár, Konrád­­ III, Kardos, Görgényi. Bulgária: Cs­akazov — Tomov, Bojkov, — Hujtov — Konstantinov, Po­­pov, Brankov. Csere: Mandzsiev. A gólok sorrendje: Gerber, Szí­vós (4 méteresből), Popov, Kon­rád Hl. Sárosi. Ifjúsági váloga­tottunk nem a szokott kezdő támadósorral kezdett. Szittya edző a szovjetek elleni csütör­töki mérkőzésre pihentetett né­hány játékost. Együttesünk (Folytatás a 2. oldalon.) Tizenöt szovjet atléta indul a Barátság Kupa versenyen Vasárnap villanyfényben rendezik a számokat A hét végén so­rra kerülő If­júsági Barátság Kupa atlétikai versenyre megérkezett a szovjet csapat nevezése is. Kilenc férfi és hat női versenyzőt indítanak a Népstadionban. A férfiak kö­zött két nagy válogatot­tat is ta­lálunk. Az egyik Skarnyikov, ez idén feltűnt fiatal 400-as 46.9-es idővel, a másik pedig az 1500-as Rajkó, aki 3:41.2-vel szovjet rangelső. Tehetséges, 10.6 körüli időre képes a három vágtázó, Bratcsikov, Blinov és Abakiszin, 7 m-en felüli távolugró Szamje­­jev és jóval 70 m-en felüli ge­relyhajító Donnis. A szovjet atlétanők között szerepel a 20 éves Popova, aki az U­ni­ve feladón is indult,­­ 56.32-vel az idény eddigi leg­jobb szovjet eredményét érte el. Runova és Bahmatova 11.8-at tud 100 m-en. Luk­ja­nova kitűnő 400 —800-as, Ringa 6 m-en felüli távolugró. A lengyelek lemond­ták a részvételt, és így most már csak a románok nevezése hiányzik ahhoz, hogy teljes le­gyen a mezőny. A külföldiek ellen legjobb 20 éves és fiatalabb atlétáink indul­nak, így Hajdú, Bodor 100 és 200 m-en, Takács, Horváth L. 400 m-en,­­Mohácsi, Kovács G., Kovács J. 800 m-en, Mohácsi, Tö­rök 1500 m-en, Németh B., Pfeffer, Tóth 3000 m en, Fejér, Faragó, Tégla, Németh Csik a dobószámokban. Az atlétanők közül meghívást kapott többek között Hornyák, Lázár, Pintér 100 m-re, Bringmann, Woth 100 m-re, Velekei, Bringmann 400 m-re, Varga, Pető, Köves, Papp gátra, Hornyák, Papp, Pin­tér, Endrődi távolra, Németh A., Paulányi gerelyre. Legjobb 20 éveseink közül Kovács A. és Szentelek­ Kacséiban szerepel, a két ifjúsági futó, Bátori és Aradi A. Indulása pedig kisebb sérülés miatt még bizonytalan, összeállították a kétnapos verseny műsorát is. Szombaton 16 órai kezdettel öt férfi (100 m, 400 m, 1500 m, súly, gerely) és három női (100 m, 400 m, tá­vol­) szám szerepel a műsoron, s ezek keretében rendezik meg a női ifjúsági diszkoszvető baj­nokságot és meghívásos férfi magasugrást. Vasárnap 17.40- kor villanyfényben a következő számok kerülnek sorra: férfi 200 m, 800 m, 3000 m, távol, disz­kosz, női 100 m, 800 m, 80 m gát, gerely, továbbá a női ifjúsági magasugró-bajnokság. Az eső miatt ugyancsak félbeszakadt ifjúsági rúdugró-bajnokságot va­sárrn­ap délután a­z edzőpályán fe­jezik be. HÁROM NAPON ÁT CSEPELEN — wwB kisbajnotkság­ Százki­len­cve­n­öt férfi és nyolc­vankét nőversenyzőt neveztek a szakosztályok a szeptember 17 — 19 között megrendezésre ke­rülő országos evezős-baj­no­kság­­versenyeire. Tizenhárom ver­senyszámban küzdenek a hajó­egységek a bajnoki címekért. Bizony a versenybíróságnak ed­dig is sok go­ndot okozott, hogy az egyenlőtlen medermélységű csepeli ágban az arra legérdeme­sebbek jussan­ak majd a baj­noki aranyérmekhez. Szerették volna — éppen az egyenlő fel­tételek megteremtése céljából — Ráckevén rendezői a bajnoksá­got. A tanév megkezdése — a gimnáziumot szálláshely céljából nem vehetik igénybe — és hajó­szál­lítási nehézségek miatt kel­lett a csepeli kényszermegoldás­hoz folyamodni. Remélik azon­ban, hogy e tény a versenyek színvonal­át nem befoly­ásolja m­ajd. A bajnoki címekért folyó küz­delmekben ott lesznek az idei evezős Európa-bajnokságon eredményesen szerepelt nőver­senyzők és természetesen ott a szakosztályok legjobb férfi eve­­zősei is. A fővárosi klubokon túl a Győri Vasas ETO, a Váci Fiat, a Bajai Spartacus és a Mo­hácsi MTE csapata képviseli majd a vidék evezőssportját. A budapesti szakosztályok közül ezúttal is nélkülözik a futamok az MTK versenyzőit. Vajon az ifjúsági bajnokságról történt tá­volmaradásuk után miért volt erre is szükség? A férfiaknál a legtöbb csapa­tot (19) az egypárevezősben ne­vezték. A nőknél hasonlóan a szkiffisták vezetnek (15). A leg­kevesebb csapatra a női nyolca­soknál lehet számítani, hiszen e bajnoki futamban csupán­­a Cse­mege és a Vasas nyolcasainak az indulása várható. Pénteken, szombaton és va­sárnap Csepelen a Kis-Dunán, az evezősbajnoksá­g versenyei­nek színhelyén talán tovább ko­­vácsolódik a következő év válo­gatottja. A sportágban remélik, hogy az eredményes nőverseny­zők példája a férfiakra is ösz­tönző hatással lesz. ... A /■ '3 O­ KA Csak az MTK győzött idegenben! Bene remek mesternégyese Újpesten • Egy félórán át kitűnően játszott a Bp. Honvéd • Ügyes, szervezett játékával pontot szerzett az SBTC • Két dorogi gól, két perc alatt! • Keserves Csepel-győzelem • A két támadósor közötti különbség a Vasas javára döntött . Az MTK taktikai győzelmet aratott Az első Vasas-gól előtti pillanatot örökítette meg a kép. A piros-kékek jobbszélsője, Molnár ezúttal otthagyta posztját s a balösszekötő helyéről kitűnő labdát tálalt a kiugró Farkas elé, aki a hálóba lőtt. A képen Molnár elindította már a labdát, hátrább a győri védők nézik a készülő „tragédiát". (Pobuda Foto ferv.) nat-Gi­­­­ 1 0 (1:0) Fáy utca, 12 000 néző. Vezet­te: Vadas Gy. (Magyar Z., Nagy E.). Vasas: Varga — Ba­kos, Mészöly, Beren­di, Ihász — Mathesz, Fráter — Molnár, Pus­kás, Farkas, Pál. Edző: Ii­lovszky Rudolf. Győr: Tóth — Kiss, Orbán, Tamás — Palotai, Máté — S­zaló, Varsányi, Sop­roni, Povázsai, Keglovich. Ed­ző: Hidegkúti Nándor. Góllövő: Farkas, Puskás. Szögletarány: 6:3 (4:1) a Vasas javára. Élénk iramban kezdődött a küzdelem, negyed óráig azon­ban csak a két 16-os között volt mozgalmas a játék. A 9. percben Povázsai lövését Varga kiejtette, de nem volt egyetlen győri csatár sem a közelben. A másik oldalon Farkas lövése kerülte el a kaput. A 15. perc­ben Povázsait tévesen állította meg a játékvezetői síp, a Vasas kapujának közelében. A Vasas támadott valamivel többet, a győriek a két 16-os között pon­tos adogatással igyekeztek las­sítani a­­játékot. Kevés veszé­lyes akció adódott az első fél­órában. Puskás 18 - es szabad­rúgása, majd Ihász lövése ke­rütte el a kaput. A 28. perc­ben Varsányi lövését védte Varga. A 34. percben Molnár nagy lövését ütötte szögletre Tóth. A 39. percben Molnár a bal­összekötő helyéről jó labdával futtatta a középen kitörő Far­­kast, aki hat méterről a hálóba helyezett. 1:0. A 42. percben Ihász hátulról elkaszálta Szalót, Ihászt a játék­vezető felírta. Nem sokkal a fél­idő befejezése előtt Mathesz 20 méterről a felső lécet találta el. SZÜNET UTÁN a Vasas vette át az irányítást, s egyre-másra vezette támadásait. Az 54. percben Tamást írta fel a játékvezető, mert felrúgta Molnárt. Az 57. percben nagy helyzet maradt ki a győri kapu előtt. Pál lövését Tóth csak ki­ütni tudta­ Puskás elé, a csatár azonban hat méterről a kapu fö­lé vágta a labdát. A 63. perc­ben Ihász a bal oldalról ívelt át a túlsó oldalra, Tóth bennra­gadt, s Puskás hét méterről, sen­kitől sem zavarva, fejelt a jobb oldali léc mellett a hálóba. 2:0. Továbbra is a Vasas kezdemé­nyezett. A szórványos győri tá­madások egyikéből Kis® lőtt, s Varga csak másodszorra tudta elcsípni a labdát. A győriek szemlátomást tisztelték a listavezetőt, ez taktikájukból is kitűnt. Sop­roni 9-es számmal a hátán, második középhátvédet ját­szott. Máté is védekezett, s Palotaira várt az a szerep, hogy összeszedje a labdákat, támadásokat indítson, bejátsz­­sza a pálya közepét. A szer­vezett védelem sokáig jól rombolta a Vasas támadásait. Különösen az első félidőben, amikor a piros-kékek elég körülményesen építettek. Szünet után lényegesen ja­vult a hazai csapat támadó­játéka. A csatárok sokat mo­zogtak, gyorsak, robbanéko­nyak voltak, s mindkét szélen sok támadást vezettek, s főleg sokat lőttek kapura. A vendégek támadósora ke­vés veszélyt jelentett. A Vasas kapujában Vargának volta­k bi­zonytalankodásai. A hátvédek közül Bakos játszott a legjob­ban, védőmunkája mellett sok­szor tört előre is. A többiekre sem lehet panasz, csupán Ihász néhány tisztátalan belépésével rontott teljesítményén. Mathesz és Fister is a II. félidőben ját­szott színesebben. A csatárok közül elsősorban a gyors, rob­banékony Molnár tűnt ki, de szünet után Farkas és Puskás is belelendült. A győriek kapujában Tóthnak a második gólt határozott közbelépéssel há­rítania kellett volna. A hátvé­dek, Sopronit i­s ide számítva, sokat voltak munkában. Kiss­­nek néhány előretörésre is fu­totta erejéből. Palotai ezúttal mérsékelt teljesítményt nyújtott, s ez rányomta bélyegét a csa­tárjátékra i­s. Elöl Keglovich és Szaló igyekezete s néhány elfu­tása érdemel említést. Povázsai és Varsányi kevés veszélyt je­lentett. Vadas Gy. játékvezető nem vétett különösebb hibát. Várkonyi Sándor A labdarúgó NB I állása 1. Vasas SC 19 12 5 2 37:16 29 ( 9) 2. Ferencvárosi TC 17 10 5 2 44:20 25 ( 9) 3. Bp. Honvéd 19 9 6 4 36:18 24 (14) 4. Újpesti Dózsa 18 10 1 7 37:24 21 (15) 5. Csepel SC 18 8 4 6 28:21 20 (16) 6. MTK 19 6 8 5 24:26 20 (18) 7. Győri Vasas ETO 19 7 5 7 25:22 19 (19) 8. Pécsi Dózsa 19 7 5 7 20:20 19 (19) 9. Tatabányai Bányász 19 6 7 6 20:24 19 (19) 10. Dorogi Bányász 19 4 6 9 18:31 14 (24) 11. Salgótarjáni Bányász 19 1 12 6 14:25 14 (24) 12. Ózdi Kohász 19 6 2 11 20:48 1­4 (24) 13. Komlói Bányász 19 4 5 10 20:35 13 (25) 14. Szegedi EAC 19 2 7 10 14:27 11 (27) Zárójelben a vesztett pontok. Elmaradt mér­kőzések: FTC—Újpesti Dózsa (X. 13.), FTC—Cse­pel (X. 20.). A góllövőlista élcsoportja: 19 gólos: Be­ne (Újp. Dózsa). 18 gólos: Al­bert (FTC). 13 gólos: Ti­chy (Bp. Hon­véd). 12 gólos: Far­kas (Vasas). 10 gólos: Kal­már (Csepel), Szendrei (Ózd). 9 gólos: Pus­kás (Vasas). 8 gólos: Kuli (MTK). 7 gólos: Györ­­ke (Pécs), Rot­­tenbiller (Cse­pel), Korsó* (Győr), r/j- mai nap H­armincegy európai ország labdarúgó szövetségének főtit­kára vett részt azon az értekezleten, amelyet az UEFA Hamburgban ren­dezett, mindössze a Ju­goszláv Labdarúgó Szö­vetség maradt távol. Ma­gyar részről Honti György, az MLSZ főtitkára jelent meg az értekezleten. Előre meghatározott napi­rend alapján folyt a ta­nácskozás. A televízió­hoz, a sajtóhoz való kap­csolat, edzőkérdés, tö­megsport, játékvezető­küldés ... Ilyen pontok szerepeltek a napirenden. Ami a legnagyobb feltű­nést keltette: a luxem­burgi szövetség képvise­letében ne jelent meg. A labdarúgás történetében ez az első eset, hogy egy országos szövetségnek női főtitkára van.­­ A sport, mint a népek közötti megértés és a béke szószólója je­lentkezett ismét. London­ból kaptuk a hírt, ahol az angol krikettcsapat nemzetközi krikettválo­gatottat látott vendégül. A nemzetközi csapat tag­jai — amelyben pakisz­táni és indiai játékosok is szerepeltek — a követ­kező szövegű táviratot intézték India és Pakisz­tán miniszterelnökéhez: „Mi, a nemzetközi kri­kettválogatott tagjai leg­mélyebb sajnálkozásun­kat fejezzük ki az indiai —pakisztáni háború miatt. Noha más-más nemzet­hez, társadalomhoz, faj­hoz és vallási felekezet­hez tartozunk, a sport­pályán mégis összefor­raszt bennünket a közös cél. Mindannyian szívünk mélyéből kívánjuk, hogy a két ország is megtalál­ja az egymáshoz vezető utat és barátilag oldja meg a köztük levő vi­szályt.” Ez a néhány soros táv­irat persze aligha tesz pontot a kasmíri hábo­rúra, annál többet mond viszont a nemzetközi sportkapcsolatok igazi szerepéről. • E­lsötétül a terem, fel­csendül az ismerős szignál, s ott ülünk az Universiade versenyei­nek lelátóin... A fel­vevőgépek lencséi szét­bontják az időt és a moz­dulatot, a csak közvetlen közelről észrevehető ked­ves és tanulságos jele­netekkel ismertetnek meg, a sporttal soha nem fog­­lalkozottak számára is jól érzékeltetik a küzdelmet, a versenyzés szépségeit. Hangulatos, gondosan fényképezett, ügyesen vá­gott, egyszóval jól sike­rült filmet készítettek a világ főiskolásainak tíz­napos vetélkedőjéről, Cső­ke József rendező és munkatársai. A sajtóbe­mutató után általános vé­lemény volt, hogy­­ lehe­tett volna egy kicsivel több, néhány perccel hosszabb is. S mert tetszeni fog — biztos ugyanez lesz a vé­leménye a nagyközönség­nek is. Mert a film di­cséretes gyorsasággal csü­törtöktől kezdve már a nagyközönség elé kerül. Bp. Honvéd- Tatabánya 3:1 (3:1) Kispest, 8000 néző. V. Wot­­tawa (Fáth, Vadas J.) Bp. Hon­­véd: Takács — Posch, Sípos, Du­dás — Tussinger, Válgi — Nagy A., Nagy Gy. Komora, Tóth, Ka­tona. Edző: Kispéter Mihály. Tatabánya: Gélei — Törőcsik, Hetényi, Kovács I — Menczel, Laczkó — Szabó, Szurom­i, Cser­­nai, Szekeres, Nagy E. Edző: Kléber Gábor. Gól­lövő: Ko­vács I, Nagy Gy., Nagy Gy., Komora. Szögletarány: 2:2 (1:1). A 6. percben Tóth a 16-oson be­lül, kitűnő helyzetben volt, amikor Törőcsik ellökte. A já­tékvezető azonban nem látott szabálytalanságot. A 10. perc­ben Szabó beadta a labdát. Ta­kács kifutott, felugrott, röviden beleütött ugyan, de a labda átszállt felette, és az előre hú­zódott Kovács I hat méterről a jobb felső sarokba, a léc alá fejelte. 0:1. A Bp. Honvéd egyre jobban belelendült. A 15. percben Nagy Gy. középen egy csel után jobbal rálőtte a labdát, Géléi elvetődött jobbra, köz­ben a labda Hetényi lábát is érve, félmagasan a háló köze­pébe vágódott. 1:1. Ezután Sípos jobb felső sa­rokra tartó szabadrúgását Gé­léi szép vetődéssel a szögletre ütötte. A 21. percben Katona két re­mek csel után hátra gurította a labdát és Nagy Gy. most a balösszekötő helyéről, ugyan­csak 15 méterről laposan a jobb kapufa tövénél a hálóba vágta, 2:1. A 30. percben Nagy A. az alapvonal közeléből hát­ragurította a labdát Komoré­nak és a csatár 5 méterről bal külsővel laposan a jobb sarokba helyezte, 3:1. Nagy fölényben játszott a kispesti csapat. A II. FÉLIDŐBEN ellaposodott a játék. Az 59. percben Tussinger helyzetbe hozta Nagy Gy.-t. Gelei kifutott, de a csatár ,12 méterről mellé lőtt. Hetényi a 16-os előtt el­­(Folytatás a 4. oldalon.)