Népsport, 1969. szeptember (25. évfolyam, 200-225. szám)

1969-09-19 / 215. szám

Az FTC- és az MTM-mérkőzés margóiora: Ma kell el csalödlés megelőzéséhez ? Csütörtökön nagy volt a lab­­­darúgó-forgalom a Ferihegyi re­pülőtéren. Először a Ferencvá­ros futott be Szófiából, majd az MTK legénysége jött meg Mag­­deburgból. A Ferencváros a BEK-ben, a CSZKA Szófiától, minimális arányú vereséget szenvedett és az MTK is csak egy góllal maradt alul a Mag­­deburg elleni KEK-találkozón. Hogyan is volt? Erről be­szélgettünk a részvevőkkel. Lakat úr­ rangsora, Rákosi észrevételei Lakat Károly dr. már a tudó­sításában is elismerte: az egygó­­los hazai győzelem megérde­melt — Végig igen sportszerű mér­kőzést vívott a két gárda — mondta a mesteredző. — Csa­patom, amely eléggé tartalékos volt, a mérkőzés egyes idősza­kában, például 2:1 után jól küzdött, s akár a győzelmet is megszerezhette volna. A CSZKA kiegyensúlyozott együttes. Bu­dapesten is nagyon nehéz ellen­fél lesz... — Hogyan látta játékosai tel­jesítményét a kispadról? — Vegyük sorra, ki hogyan állta meg a helyét. Géczi végig elismerésre méltóan védte a ka­­srnt. A gólokról nem tehet. Bá­lint helytállt. Fiatal játékos lé­tére sem ijedt meg a feladattól. Táncsics rövid bizonytalankodás után belelendült és a védelem­­vezéregyénisége volt. A másik­­­i­atal hátvédről, Megyesiről is ezt mondhatom, amit Bálintról. Főleg szünet után vált maga­biztossá játéka. Juhász sem kezdett úgy, ahogy megszoktuk tőle, később azonban magára talált, jól szervezte a játékot, a védelmet is megfelelően segí­tette. Horváthra nagyon nehéz feladatot bíztam. Neki kellett helyettesítenie Szűcs Lajost, s ő fogta Zsekovot! Sajnos nem tudta megvalósítani elképzelé­seimet De hát fiatal ember ... Az mindenesetre örvendetes, hogy ő sem ijedt meg a felada­toktól e nagy jelentőségű kupa­­m­eccsen. — Kis a csatárok? — Szőke beadásai nem min­dig sikerültek. Branikovits a védelmet segítette, de szünet után már elől is láttunk tőle szép dolgokat. Németh a csa­társor kerékkötőjének bizo­nyult. Ezért is cseréltem le. Tátrainak volt néhány ügyes megmozdulása. Elől Rákosi és Katona nyújtotta a legjobb tel­jesítményt. Rákosi nagy me­zőnymunkát végzett, és gólt is lőtt. A nehéz időszakunkban ki­tűnően tartotta a labdát. Katona a második félidőben lendülete­sen játszott. — A folytatás? — Fiatalokkal teletűzdelt csa­patunk mindent megtett a jó szereplésért, Budapesten Szücs­­csel kiegészülve továbbjutást várok. Rákosi Gyula jókor jött gól­jával alaposan „lehűtötte” a bolgár csapatot, s szívesen em­lékezik vissza a szófiai 90 perc­re. — Végig kemény, de igen sportszerű mérkőzést vívtunk, 2:1-ig a hazaiak játszottak fö­ Rákosi Gyuli­gényben, helyzeteik is akadtak. Később mi nagyon feljavultunk. A gól előtt Branikovits kissé mögém adta a labdát, a védőm elszaladt mellettem, így egye­dül maradtam egy pillanatra ... a többi már könnyen ment. — Milyennek látta a CSZKA-t? — Jó csapat, igen sportszerű együttes. Jakimov nagyszerű futballista. Zsekov olyan, mint a tank. Minden idegszálával ka­pura tör. Most is két gólt szer­zett. Nem véletlen, hogy övé lett az aranycipő. Mindenki önmagát múlta felül az MTK-ban - mondja Kovács Ferenc — Milyen érzés volt a kia­padón ülni a magdeburgi 90 perc alatt? — kérdeztük Kovács Ferencet. — Voltam már nehezebb hely­zetben is, pedig hamar gólt kap­tunk. Az őszi bajnoki teljesít­ményhez képest mindenki száz százalékkal többet nyújtott. Mintha kicserélték volna a fiú­kat. A mérkőzés előtt sikerült lelket önteni beléjük, s ami döntő: betartották a taktikai utasításokat. A Magdeburgot már ismerem, így tudtam kinek mit kellene csinálni ahhoz, hogy Dunai Lajos eredményesen szerepeljünk. Az 1—4—3—2 jól bevált. Dunai nagyszerű volt, Csetényi és Strasszer szorosan őrizte Wal­­tert és Sparwassert, a két szél­sőhátvédünk is kitett magáért. A középpályások közül Sárközi gyakran tört előre és Török, Ta­kács, majd Kiss is igyekezett helyzetbe kerülni. — A mérkőzés tehát „felrázta’* az MTK-t? — Bízom benne, hogy igen. Érzésem szerint kikerültünk a hullámvölgyből. Október elsején persze majd más hadrendben játszunk, mert gólokat kell rúg­nunk. De hadd mondjam el: Magdeburgban sem bekkeltünk, sőt a csatársort akartam erősí­teni a második félidőben. Már­­tha már melegített is, amikor Keszei megsérült, így kényszer­ből Szántót küldtem be a pályá­ra. A mérkőzés egyik legjobbja Dunai Lajos. Ő volt a biztosító hátvéd, rá várt a hibák kijaví­tása a kapu előtt, ő így emlék­szik vissza: — Volt dolgunk elég. 1:0 után olyan fergetegesen támadtak, hogy bizony nehéz volt meg­állítani Waltert, Sparwassert és Abrahamot. . . Mindhárman na­gyon kemények, bátrak, támadó felfogásban játszanak, belemen­nek a legnehezebb helyzetekbe is, de úgy érzem, lépést tudtunk tartani velük. — Mit várt a mérkőzéstől? — Nagy küzdelmet, és döntet­lent. Sajnos, csatáraink megint a szokásos betegségben szenved­tek, kihagyták a helyzeteket. Szerintem Budapesten tovább­juthatunk. A két edző és a két játékos bízik tehát a továbbjutásban. S rajtuk is múlik, hogy ne csalódjanak majd a visszavá­gón. V. B. Figyelemre méltó a 0:4, a 2:4 és az 1:0 Az első táblázatban a tavaszi végeredmény szerepel, a má­sodikat az őszi idény eredményei alapján állítottuk össze. A ta­vaszi idényben a csapatok mindegyike 17 mérkőzést játszott, ősz­­szel pedig eddig 6 mérkőzést. Néhány hatalmas eltérés látható. A Győri Dózsa, a tavaszi utolsó most őszi negyedik. Talán még érdekesebb a pontjainak száma: tavasszal 17 mérkőzésen 9, ősz­szel 6 mérkőzésén 8 pont. A Szegedi EOL ősszel hat hellyel áll feljebb, s ősszel egyedül dicsekedhet veretlenséggel. A BKV K­öre hét hellyel áll előbbre, mint a tavaszi­ idény végén, még­hozzá az őszi táblázatban aktív a gólaránya, sőt a Kecskemét mö­gött az Előre kapta ősszel a legkevesebb gólt. Negatív érdekes­ség is igen sok található... Az Oroszlány, a tavaszi második az őszi táblázatban a 13. helyen szerénykedik. Talán ennél se fel­tűnőbb, hogy csak a FOSPED Szállítók nem nyert még az őszi idényben, s az őszi utolsó előtti. Tavasszal 17 mérkőzésen 28 gólt ért el, ősszel pedig 16 mérkőzésen mindössze 4-et. Feltűnő a Kecskemét őszi visszaesése is. Igaz, csak négy gólt kapott az őszi idényben, de hat mérkőzésen hat pontot vesztett. Végezetül a Videoton. A tavaszi idény végén csak két pont volt az előnye, s kilenc pontot vesztett, ősszel eddig mindössze két pontot vesztett, s most már hét pont előnnyel áll az első he­lyen. Pillanatnyilag úgy látszik, hogy egyedül a Videoton az a csapat, amely megtartja a tavaszi helyezését. A többi hely mind­egyikén lehetséges a­­ gazdacsere. Az elmúlt hét különösen fi­gyelemre méltó eredményei kö­zé tartozik a labdarúgó NB I B- ben a Székesfehérvári MÁV Előre nagyarányú győzelme Nagybátonyban, a Bp. Spartacus diadala Miskolcon, s a BKV Előre sikere a felkerülésre „éhes” Várpalota ellen. A „figyelemre méltó” kifejezés ma már azért pontosabb, mint a meglepetés ,szó, mert a második vonal rég­óta leszoktatta a szurkolókat ar­ról, hogy egy-egy eredmény hal­latára felkapják a fejüket. Felkapkodásról szó sincs. Mi­ért is lenne? Ha a bajnoki táb­lázat második helyezettjét tör­ténetesen megveri a nyolcadik helyen tanyázó együttes, ez lát­szólag meglepetés. Látszólag! De nem az NB I B-ben. Mert itt a feljutásért a pillanatnyilag nyolcadik helyezett is verseny­ben van, ugyanúgy, mint a je­lenlegi második, hiszen mind­össze két pont közöttük a kü­lönbség! Természetesen nem csupán az élen ilyen szoros a mezőny. Len­tebb is. A 11. helyen álló SZMTE bent maradása még ugyanúgy bizonytalan, mint a 16. Győri Dózsáé. A különbség közöttük négy pont. Szombaton a Knopp utcában félig megismétlődött a „törté­nelem”. Három héttel ezelőtt a Békéscsaba ellen az első félidő­ben 10 emberre csökkent a hazai gárda (Reifet állították akkor ki). Vasárnap a Várpalota ellen Aratót küldte le a 34. percben a bíró. A Békéscsaba el is vitte a két pontot, de ez a bányászcsapatnak nem sikerült. A közlekedésiek ugyanis hallatlan lelkesedéssel küzdöttek. A zöm — elsősorban Rancsik, aztán Burányi, Eger­vári, Bata és Tuba — két ember munkáját vállalta magára. Küz­döttek, hajtottak, s jól is játszot­tak. Ezért nyertek. Igaz, a vár­palotaiak jó nevekből álló, s egyébként igen veszélyes táma­dósora ezúttal gyengélkedett. A második félidőben egy negyed­órán át szorongatták az Eb­ őrét, aztán úgy látszik, beletörődtek a hagyományba, hogy bajnoki találkozón nem nyertek még a közlekedésiek otthonában. Nagybátonyban a mérkőzés előtt a legpesszimistább szurko­lók sem gondolták volna, hogy a Székesfehérvári MÁV Előre négygólos győzelemmel távozik a bányászok otthonából. Sőt, a mérkőzés első részében biztosra vették a hazai győzelmet is. Igaz, a nagy helyzetek rendre kimaradtak, de már érezni lehe­tett: szünet után valami válto­zás következik, így is lett. Az eddig támadó Nagybátony egyszerűen „kipuk­kadt”. Mintha egy teljesen más csapat jött volna ki erre a já­tékrészre. A MÁV pedig futbal­lozni kezdett, s ahogy monda­ni szokás: „leiskolázta” ellen­felét Az MVSC kétgólos vezetéssel fordult a félidőben, végül 4:2 lett a végeredmény a Bp. Spar­tacus javára. — Döntő volt, hogy a mieink ▼égig jobban bírták erővel — mondta Hidegkúti Nándor, a szövetkezetiek edzője. — Füves pályához szokott játékosaink ne­hezen lendültek bele a kemény, salakos játéktéren. Nagyon jól jött, hogy mindjárt a második félidő elején rúgtunk egy gólt Ettől megzavarodtak a hazaiak, s megingásaikat jól kihasználták a mieink. Persze hozzá kell ten­ni: a mi középpályásaink éssze­rűbben, hasznosabban játszottak, mint a vendéglátóké, és csatá­raink is lényegesen fürgébbek voltak a miskolciaknál. NB I B Tavasszal Ősszel eddig “ Gy. D.V. Gól P. Gy. D. V. Gól P. ,L Videoton 12 1 4 49:21 25 1. Videoton 5 2 117:7 10­­2. Oroszlány 9 5 3 32:19 23 2. SZEOL 3 3 2 16:8 9 ■3. Kecskemét 8 5 4 22:14 21 3. Várpalota 3 2 112:7 3 4. ZTE 8 4 5 31:16 20 4. Győri Dózsa 3 2 1 8: 7 8 5. Várpalota 9 2 6 26:18 20 5. Pécsi B. 3 1 2 14: 9 7 6. Pécsi B. 8 4 5 15:19 20 6. Békéscsaba 3 1 2 10: 7 7 7. Békéscsaba 8 3 6 28:23 19 7. BKV Előre 3 12 6:57 8. SZEOL 8 3 6 29:25 19 8. ZTE 2 3 17:77 ,9. Szállítók 6 6 5 28:26 18 9. Kecskemét 2 2 2 6: 4­6 10. Bp. Sport. 5 7 5 27:22 17 10. Bp. Sport. 2 2 2 9:9 6 11. G.­MÁVAG 6 5 6 18:15 17 11. G.­MÁVAG 3—3 6:10 6 12. SZMTE 5 7 5 20:27 17 12. Szív. MÁV 2 13 8:75 13. Ózd 4 5 8 18:24 13 13. Oroszlány 2 13 8:10 5 14. BKV Előre 3 7 7 12:19 13 14. Ózd 2 1 3 7:10 5 15. Szív. MÁV 5 3 9 13:25 13 15. SZMTE 2—4 6:94 16. MVSC 3 6 8 14:30 12 16. Nagybátony 2—4 5:16 4 17. Nagybátony 3 4 10 10:32 10 17. Szállítók — 2 4 4: 9 2 18. Győri Dózsa 2 5 10 11:28 9 18. MVSC 1— 5 4:12 2 SORSOLTAK A KK-BAN: Börzsei János, az MLSZ főtit­kára, Bécsben tartózkodik. Részt vett a Közép-Európa Kupa bi­zottságának ülésén, amelyen ki­sorsolták az 1969—1970. évi küz­delem első fordulóját. Az eddigi gyakorlatnak megfelelően IS csapat nevezését fogadták el. Mivel a csehszlovákok az Inter Bratislava révén a trófea védői, négy klubot indíthatnak. Ma­gyarország, Ausztria, Olaszor­szág és Jugoszlávia pedig há­rom-három együttessel vesz részt a küzdelemben. A magyar színeket a Vasas, a Bp. Honvéd és a Csepel képvi­seli. A megejtett sorsolás sze­rint a jugoszláv Vardar, az olasz Lazio, és az osztrák Wa­­cker Innsbruck ellen játszanak a legjobb nyolc közé jutásért. A Vasas és a Bp. Honvéd Buda­­­­pesten játszik először, a Csepel azonban idegenben kezd. A bizottsági ülésen meghatá­rozták a fordulók határidejét is. E szerint a most kisorsolt mér­kőzéseket december 31-ig, a má­sodik forduló találkozóit (a leg­jobb négy közé kerülésért) 1970. április 15-ig kell lejátszaniuk. A döntőbejutást május 31-ig tisz­tázzák. Az első forduló párosítása (az első mérkőzést az elöl álló csa­pat otthonában játsszák): Inter Bratislava (csehszlovák)—Vienna (osztrák), Vasas—Vardar Szkop­je, Hajduk Split (jugoszláv)— Brescia (olasz), Bp. Honvéd— Lazio, Admira Energie (osztrák) —Bohemians Prága (csehszlo­vák), Wacker Innsbruck (oszt­rák)—Csepel, Radnicski Kraguje­­vac (jugoszláv)—Lokomotive Ko­­sice (csehszlovák), Slavia Prága (csehszlovák)—Verona (olasz). Sós Károly szövetségi kapi­tány, Dániel Ernő dr., az Új­pesti Dózsa elnökének társasá­gában, Belgrádba utazott, hogy végignézze a lila-fehérek ku­pamérkőzését, s így ellenőriz­hesse a válogatott kerettagok formáját A szövetségi kapitány távollétében is folytatódnak ide­haza a Svédország elleni barát­ságos válogatott mérkőzés elő­készületei. A keret névsora, a hírek szerint már elkészült, de Sós hazaérkezéséig, érthetően, nem hozzák nyilvánosságra. A kapitány először tisztázni akar egy-két vitás kérdést a játéko­sok edzőivel, és arra is fel kell készülni — az ördög nem alszik —, hogy valaki megsérül a ku­patalálkozókon. Hámori Lászlótól nyert érte­sülés szerint a válogatott va­sárnap délután edz a Népsta­dionban, utána együtt marad­nak a játékosok és hétfőn reg­gel 9 óra 15-kor indulva, Zü­­richet és Koppenhágát érintve repülnek a svéd fővárosba. Ér­kezés 15 órakor. Valószínűleg még aznap délután végeznek valami könnyebb mozgást, ked­den pedig a mérkőzés színhe­lyén szeretne edzést tartani Sós Károly. A válogatott találkozóra szerdán este 19 órai kezdettel kerül sor. Ide tartozik még egy hír: pén­teken délután az MLSZ elnök­sége rendkívüli ülést tart, ame­lyen megvitatja „A labdarúgás néhány kérdése” című — nem­sokára az MTI Országos Taná­csa elé kerülő — átdolgozott anyagot.* Kedden ismét találkoznak a tehetséges kapusok a Népsta­dionban. Az MLSZ kezdemé­nyezésére létrejött „Kapus Is­­kola” második foglalkozására szeptember 23-án, kedden 10.30- kor kerül sor. A meghívottak: Mészáros (Va­sas), Lévay, Hajdú (Bp. Hon­véd), Kerekes (Ferencváros), Hajdú, Hegedűs (MTK), Rot­­hermel (Tatabánya), Bence (Diósgyőr), Fekete (Csepel), Ke­nesei (II. Dózsa), Gilicze (SZE­­OL), Németh (BVSC), Serfőző (Miskolci VSC), Pólyák (Kecs­keméti TE), Szabó I (Dorog), Szabó J. (Debreceni VSC). * 1 A Csepel labdarúgócsapata pénteken reggel Ausztriába uta­zik és szombaton Bécsben, ar. Admira Energie ellen játszik barátságos mérkőzést A két klub gárdája kora tavasszal, még a bajnokság megindulása előtt mérte össze erejét egymás­sal, s akkor a Csepel győzött 2:1-re. A csepeliek — amint Kottár István szakosztályvezető kö­zölte — az ausztriai találkozás alatt érintkezésbe lépnek a Wacker Innsbruck vezetőivel, hogy tárgyalásokat folytassanak a KK első fordulójára kisor­solt mérkőzések időpontjáróL Vidar Szkopje Bp. Honvéd-Isszip Watker Innsbruck-Csepel Sas Károly is elutazott Belgrás­ba - Szombaton Bécsben játszik a Csepel Az Újpesti Dózsa is továbbjuthat (Folytatás az 1. oldalról.) Dzsordzsevics 22 méterről véd­­hetetlen lövést küldött az új­pesti kapu bal sarkába. ZiC. A gól szárnyakat adott a ha­zaiaknak, az újpestiek pedig továbbra is sokat kapkodtak, és bizony csak a jugoszláv csatá­rok ügyetlenkedésén múlott, hogy nem kaptak újabb gólt. Csak a 70. perctől higgadt le a lila-fehér együttes, igaz, ekkor már esett a játék irama. A 80. percben végre szépített az Újpesti Dózsa. Az előrehú­zódó Dunát F0­ 11 méterről vágta a hálóba a labdát. 2:1 Az utolsó percekben már lagy­matag játék folyt. A találkozó első félideje egyenlő erők küzdelmét hozta, szünet után az első 25 percben a Partizan ügyesen kihasználta az újpesti csapat megingásait Az újpestiek a végén feljöttek, szépítettek, és egygólos hátrá­nyuk reményt ad arra, hogy az október 1-i visszavágón kihar­­­colják a továbbjutást. (MTI) Nyugaton és Északon tovább tart a nagy versenyfutás Az NB 11-ben a 20. fordulót játszották szombaton és vasár­nap. A Keleti csoportban a DVSC tartja 3 pontos előnyét. A Nyu­gati csoportban a Pécsi Ércbá­nyász, az Északiban a Nyíregy­házi Spartacus áll az élen. A 2160 perc sok érdekességet hozott, ezek közül villantunk fel most néhányat. Őszi veretlenek A tavaszi idény befejezése után nem akadt veretlen az NB II három csoportjában, sőt a 48 csapat közül egyedül a Debre­ceni VSC volt az, amely csak egyszer kapott ki, őszi veretlen­séggel még öt csapat dicseked­het. Nyugati csoport: Pécsi Ércbá­nyász, MÁV DAC és nem kis meglepetésre a pillanatnyilag 8. helyen álló Kaposvári Kinizsi áll őszi vereség nélkül. Az őszi öt fordulóban a Pécsi Ércbá­nyász 9, a Savaria 8, a MÁV DAC, a Siófok (!), a Szekszárd (!) és a PVSK 7—7 pontot szer­zett. A Pápa, amely a tavaszi idény befejezése után egy pont előnnyel az első helyen állt, ősszel eddig mindössze 3 pontot ért el, s 7 pontot vesztett. Keleti csoport. Meglepetésre nem az éllovasok, hanem a 7. helyen tanyázó Gyula az egye­düli őszi veretlen, őszi első itt 8 ponttal a Jászberény. 7—7 pontos: DVSC, Pénzügyőr, Gyu­la. Északi csoport. Őszi veretlen: Izzó. Őszi első pillanatnyilag 9 ponttal: Izzó. 8 pontos: Nyíregy­háza. A BVSC, a tavaszi első, ősszel eddig csak 5 pontot ért el. Röviden : Sok gól esett a forduló­ban. A három csoport verse­■ A Veszprémi Vegyész sporttelepét az MLSZ II. számú fegyelmi bi­­­zottsága két mérkő­zésre betiltotta. A Ve­gyész két alkalommal csak a megye területén kívül játszhatná hazai mérkőzését A csapatnak olyan semleges pályát kell választania, amely a ven­dégcsapatok számára nin­csen messzebb, mint a veszprémi. Miért e szigorú döntés? A játékvezetői je­lentés szerint a szombaton Veszprémben lejátszott Sa­varia-Veszprémi Vegyész mérkőzés után egy néző átugrott a kerítésen, s előbb a helyiek elnökét, majd pedig őt, Dombai Zoltánt is tettleg bántal­mazta. Az MLSZ II. sz. fegyel­mi bizottsága egyébként a Volán-pályán is hiányossá­gokat állapított meg. A Já­téktér és a bírói öltöző kö­zött nagy a távolság, s az út nincs elkerítve! Ezen sürgősen változtatnia kell a Volánnak. Mindez általában döntő jelen­tőséggel bír... És végül a forduló válogatott­ja: Palotai (Várpalota) — Szabó (Székesfehérvári MÁV), Halász (Győri Dózsa), Papp (ZTE), Streidl (Kecskemét) — Nagy (Bp. Spartacus), Rancsik (BKV Előre) — Oláh (MVSC), Rácz (Székesfe­hérvári MÁV), Németh (Békés­csaba), Vörös (SZEOL). Péntek, 1969. szeptember 19.3 . # Pe­ nyét ezúttal Nyugat nyerte. I. Nyugat: 26 góllal. 2—3. Kelet és Észak 25—25 góllal. • A héten a 24 mérkőzésen hét játékost állítottak ki. • Elég gyakran nyúltak az edzők a cserékhez. A Keleti­­ben 26, a Nyugatiban 24, az Északiban pedig 19 csere tör­tént. Ismét előfordult, hogy­­a cserejátékost is lecserélték... " Ilyen is ritkán esik meg. A Bocskai SE—Mezőkovácsháza mérkőzésen mindkét kapus ki­védett egy 11-est. Az eredmény 0:0 lett! Egy kis előzetes A élenállók a hét végén ne­héz mérkőzéseket vívnak. A Debreceni VSC a KISTEXT-et fogadja. A tipp: L A Nyíregyháza Kisterenyére utazik. Véleményünk szerint döntetlen lesz, a tapasztaltabb vendégek egy pontra jók. Te­hát: X. A Pécsi Ércbányász Tapolcára megy. Esélyesebbnek tartjuk a Bauxitbányásznál a tapasztal­tabb pécsieket Ezért: 2.