Népsport, 1970. október (26. évfolyam, 230-256. szám)

1970-10-25 / 251. szám

Vasárnap: Bp. Honvéd-FTC labdarúgó-rangadó Népsport A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA VASÁRNAP, 1970. OKTÓBER 25. + Ára 1 forint ♦ XXVI. ÉVFOLYAM, 251. SZÁM Kiküldött u munkatársunk, Pop Kornélia jelenti Ljubljanából: A férfiak is bemutatták kötelező gyakorlataikat Mintha­ csak a fokozatosság elvét tartották volna be a ver­senyzők, pénteken délután, és este a délelőttieknél sokkal jobb gyakorlatokat láthattunk. Ekkor kerültek sorra a japá­nok, a szovjetek és az NDK-be­­liek. A várakozásnak megfele­lően a legegységesebb benyo­mást az NDK-beliek keltet­ték, ők is vezetnek a csa­patversenyben. Mögöttük a szovjet lányok kö­vetkeznek, s meglepetésre a csapat legjobbjává Turiscseva nőtte ki magát. A magyarok látható lámpaláz­zal kezdtek, annak ellenére, hogy erős szerükön, a gerendán mutatkozhattak be. Még talajon sem tudtak igazán feloldódni. A negyedik szeren — lóugrás­ban — már igazi tudásához mér­ten szerepelt a csapat. Ennek ellenére legjobbunk, Békési a 24. A kötelezők után egyéniben a szovjet Turiscseva vezet az NDK-beli Janz és Zuc­old előtt. Szombaton reggel porondra léptek a férfiak is. Néhány csöndes óra után aztán délelőtt fél tizenegykor elszabadult a pokol. Bevonultak a jugoszláv tornászok, élükön Cezárral. A lelátók — zsúfolva Cezár­­rajongó diákokkal — szinte megmozdultak. A közönség vi­haros tapsban tört ki, döbörgés, füttyszó követte Cezár minden mozdulatát. Amikor pedig elkezdte nyúj­tógyakorlatát, minden jugoszláv szurkoló tomboló ünneplésben részesítette. Ebben a forró, zajos légkörben kezdtek dolgoz­ni a magyar férfiak. Külön dicséret illeti Molnár Imrét, aki akkor kezdte korlátgyakorlatát, amikor Cezar nyújtógyakorlata után (9,50) tombolt a közönség, s mégis 9,45-öt tornászott. Felcsendült a kis magyar tábor bíztatása, ami láthatóan jólesett a fiúknak. Nyújtón folytatták is a jó szereplést, nagyon összeszedet­ten, fegyelmezetten dolgoztak, itt nem is volt 9 pont alatti gya­korlat. Talajon Kovács Gyula került szinkronba Cerar lólengésével (9.70!) és az azt követő tombo­­lással. A szőnyegen — várható volt — nem jutottunk el a ki­lenc pontig és sajnos, a lovon is váratlanul sokat rontottak a fiúk, Molnárt kivéve, aki 9:2-vel megtartotta addigi jó helyezé­sét. Mintha csak az első két sze­rig tartott volna a lendület, a fiúk a gyűrűn is érthetetlenül gyengén, súlyos rontásokkal mutatták be gyakorlataikat, s itt már Molnár is elvér­zett. Sajnos, nem javultak a lóug­rásra sem, így a délelőtt szere­pelt 12 csapat közül csak az ötödik helyet szerezték meg, Molnár, legjobbunk pedig, szin­tén csak a délelőtti mezőnyben, a 17. Sportlövő VB, Phoenix: B­onyodalm­ak, technikai zavarok A Phoenixben zajló 40. sport­lövő világbajnokság hatodik nap­ján igen sok bonyodalom adó­dott. Az erre a napra kiírt skeet­­lövő szám, a sok induló miatt a tervezettnél jóval több időt vett igénybe, emiatt a verseny­számot magyar idő szerint a szombatról vasárnapra virradó éjszaka kell folytatni. A standard pisztolyosoknál vi­szont a technikai zavarok sza­porodtak meg. Olyannyira, hogy a rendezők nem is adtak ki hi­vatalos eredménylistát, ugyanis kilenc versenyzőnek újra kell lőnie. Az eddigi állás szerint a fér­fiak standard pisztoly­versenyé­ben a csehszlovák Hromza ve­zet 579 körrel, Marosvári Kor­nél az ötödik helyen áll 573 kör­rel. A hírügynökségi jelentések azonban egybehangzóan arról számolnak be, hogy a kilenc versenyző szereplése után je­lentékenyen megváltozhatnak majd, a jelenlegi nem hivatalos táblázatok. Világcsúcs a rúdugrásban! Az európai atlétikai idény lassan már végéhez közeledik. Szombaton azonban mégis vi­lágcsúcsot jelentettek a hírügy­nökségek. Az athéni Karaiszka­­kisz-stadionban a Görögország— Jugoszlávia viadalon a görög Krisztosz Papanikolau 549 cm­­re javította a rúdugrás világ­rekordját. A régit Nordwig (NDK) 546 cm-rel a szeptemberi Universiadén állította fel. Papanikolau, aki novemberben tölti be 28. évét, jól ismert név a rúdugrásban. Kitűnő képessé­gű, de meglehetősen szeszélyes versenyző. Több évig az Egyesült Államokban tanult, és 1967 őszén 530 centiméterrel az európai csúcslista élére került. A mexi­­cói olimpián 535 centiméterrel a negyedik lett. Tavalyi éve köze­pesen sikerült és az athéni EB-n nagy csalódást okozott a vendéglátóknak, amikor nem tu­dott beleszólni az érmes helyezé­sek soraiba. Ebben az évben már ismét jól szerepelt. Az au­gusztusi Balkán Játékokon 540 centiméterrel győzött és már ak­kor alig verte az 547-es világre­kord-magasságot), majd a tori­nói Universiadén Nordwig mö­gött 542 centiméterrel a második helyet szerezte meg. Mai százakban A MAFC és a BEAC atlétikai versenyéről (2. oldal) Burokban (3. oldal) Tudósítás a szomba­ton lejátszott NB I B-s labdarúgó-mér­kőzésekről (4. oldal) Az első junior ököl­vívó EB hírei (5. oldal) Mérni a mérhetet­lent: kajakosok-ke­nusok az olimpiász közepén (7. oldal) Ezüstember (7. oldal) ­ A hajrában kiharcolt keserves győzele az Újpesti Dózsa—Csepel 1:9 (0:4) A Dózsa támadott többet, de a rendkívül erőtelje­­sen játszó csepeli védők egy esettől eltekintve, menteni tudták kapujukat a góltól • Erélytelen játékvezetés miatt időnként eldurvult a mérkőzés . A hazaiak végig jobban játszottak, a csepeliek lelkesen küzdöttek Megyeri út, 8000 néző. Vezet­te: Kamarás dr. (5), (Szkokén, Vadas Gy.). V. Dózsa: Borbély (6) — Ká­poszta (7), Horváth (7), Noskó (6) , Juhász (6) — Dunai III (6), Zámbó (6) — Fazekas (6), Bene (7) , Dunai II (5), Tóth A. (6). Ed­ző: Baróti Lajos. Csepel: Fatér (6) — Molnár (7) — Pető (6), Faludi (7), Kandi (7), Hunyadi (6) — Rottenbiller (6), Gulyás (5) — Varga (7), Kalmár (5), Kelemen (5). Edző: Keszthelyi Mihály. Csere: Fatér helyett Lanczkor (7) a 25. percben­ Góllövő: Bene a 79. percben. Szögletarány: 6:3 (3:2) az U. Dózsa javára. Rendkívül kellemetlen, hi­deg, szeles idő fogadta a pályá­ra lépő csapatokat. A Csepel alaposan megszervezte erre a találkozóra a védelmét. Molnár söprögetett, előtte négy hátvéd helyezkedett el, akik közül Kandi Benére, Faludi pedig Dunai IT-re ügyelt. A 3. percben Bene 17 m-es szabadrúgása túljutott a sorfa­lon, Fatér azonban megfogta az erős lövést. Általában a vendé­gek térfelén pattogott a labda. A 9. percben Bene, majd Dunai II lövése pattant ki a védőkről, végül Tóth A. 12 m-ről a kapu mellé gurított. Sok volt a sza­bálytalanság. A 16. percben Varga a félpályán felvágta Fa­zekast, a csatár ápolásra szo­rult. A 21. percben Varga nagyszerű labdát adott Gulyás­nak, a csatár középen kitört, már a 11-es ponton járt, ami­kor a védők beérték és szerel­ték. A 24. percben Dunai III nagy erejű lövését Fatér rövi­den ütötte ki, Bene rácsapott a labdára, közben összeütközött a kapujából kifutó Fatérral. Az addig nagyszerűen védő Fatér a kezén megsérült, s 6 perces ápolás után végül is úgy dön­tött az orvos, hogy nem engedi tovább védeni. Helyére Lancz­kor jött be. (Folytatás a 3. oldalon) A kék-fhérek tommájátéka veszélyesebb lett az I. félidőben és ez döntött M­TK—Vasas 2:1­­2:01 Mérsékelt kezdés után egyre jobban belelendül­tek a csapatok, s nagy küzdelem alakult ki • Az MTK csapatjátéka tudatosabb volt • A kék-fehé­rek az első félidőben jó hajrával meglepték a Va­sast, és két gyors gólt értek el • Szünet után nagy akarással küzdött a Vasas, és nyomasztó fö­lényben játszott, de az MTK jó védekezéssel meg­hiúsította az egyenlítést Hungária krt., 8000 néző. Ve­zette: Müncz (8). (Vízhányó, Ma­gyar). MTK: Ersinyi (6) - Tőrük (7), Oláh (7), Csetényi (7), Rab (6) — Strasszer (7), Dunai (6) — Sárközi (6), Szuromi (7), Kori­tár (6), Becsei (7). Edző: Palics­­kó Tibor. Vasas: Tamás (8) — Fábián (6), Mészöly (6), Lakinger (5), Ihász (6) - Müller (6), Vidáts (7) — Török (5), Puskás dr. (5), Far­kas (7), Ladá­nszki (5). Edző: Machos Ferenc. Csere: Török helyett Menczel (5) a szünetben, Koritár helyett Kiss (—) a 80. percben, Sár­közi helyett Oborzil (—) a 82. percben­ Góllövő: Becsei a 42. percben, Mészöly (öngól) a 44. percben, Vidáts a 79. percben. Szögletarány: 8:5 (6:0) az MTK javára. A hűvös, szeles időben dide­regtek a szurkolók a nézőtéren, míg a meleg öltözőben vidá­man készülődtek a játékosok. Az MTK látszott nyugod­tabbnak, de a vendégek sem voltak idege­sek. A mérkőzés előtti sajtótá­jékoztatón Veres István, a Va­sas szakosztályvezetője meg is említette, hogy nincs pánik a Vasasban a Honvédtől elszen­vedett váratlan vereség után. A két csapat a tervezett össze­állításban lépett pályára. Sorozatos MTK-támadásokat hárított az első percekben a Vasas védelme, azután egy gyors ellentámadás végén Farkas lö­vését védte Brünyi, majd Sár­közi csavart szabadrúgását Ta­más. Az első fél órában nem volt elég érdekes a játék, mert sok volt a pontatlan át­adás, gyakori a lassú helyezke­dés, meddő a támadójáték. In­kább küzdelem jellemezte ekkor a mérkőzést. A 20. percben Müller két csel után betört a 16-osra, de Rab ügyesen szerelt. A másik kapunál Strasz­­szer 18 méteres lövése nehéz helyzetet teremtett Tamás szá­mára, de a kapus végül is a felső kapufára nyomta a labdát. A 28. percben Szuromi lövését szögletre ütötte Tamás, a be­ívelt labdából Lakinger majd­nem öngólt fejelt, de Tamás megint jókor lépett közbe. A fél­idő utolsó negyed órájában olyan volt a játék, mint amilyet az első percektől kezdve remél­tünk: jó iramú, küzdelmes. Sok­szor viharos erejű támadások váltogatták egymást. A 37. percben Farkas 18 mé­teres szabadrúgása a jobb ka­pufa tövén csattant. Az MTK sokkal jobban hajrázott, s két perc alatt két gólt lőtt. A 42. percben Szuromi ügyes csel után nagyszerűen szöktette Becseit, a szélső az átadásra nagy lendülettel érkezett és 14 méterről futtából mesterien a bal felső sarokba csavarta a labdát. 1:0 Még fel sem ocsúdott a Va­sas, a 44. percben jött az újabb gól. Szuromi 18 méterről lövésre szánta el magát, Tamás kiindult, az előtte helyezkedő Mészöly beletette a lábát a labda út­jába, de olyan szerencsétlenül, hogy a labda a tehetetlen Ta­más fölött nagy ívben a hálóba hullt. 2:0 SZÜNET UTÁN alaposan megváltozott a játék képe, mert a széllel háttal ját­szó Vasas nagy akarással küz­dött, teljesen átvette a játék irányítását és időnként nyo­masztó fölényben volt Az MTK ügyesen átcsoportosított, most már Strasszer is beállást ját­szott, Becsei hátrahúzódott, tö­mörült a védelem. Az 58. perc­ben Koritár három csellel át­játszotta a védőket, de aztán mellé lőtt. Állandóan az MTK térfelén pattogott a labda, a Vasas azonban sokat kapkodott, nem tudott helyzetet kialakíta­ni, lövés is alig ment kapura, s nagyon jellemző, hogy első szögletét a 75. percben érte el a piros-kék csapat. De aztán utána négyet egymás után, s az egyikből gól lett. A 79. percben jobb oldalról Puskás dr. ívelte be a labdát, Vidáts magasan felugrott, s rit­kán látható nagyszerű fejessel 7 méterről a bal felső sarokba küldte a labdát. 2:1 Óriási volt a küzdelem, a Va­sas teljesen beszorította az MTK-t, a kék-fehérek csupán szórványos ellentámadásokkal veszélyeztettek. Az eredmény nem változott. ★ ★ er Az MTK-ban Brünyi a gólról nem tehet, de ezúttal nem volt a szokott ma­gasztos. A hátvédek vala­mennyien kitettek magukért, Oláh nagyon jól rombolt. Strasz­­szer és Csetényi kitűnően fo­gott embert. Strasszer az első félidőben a támadásokat is se­gítette, Török ezúttal fej­játéká­val is kitűnt. Dunai az első fél­időben tetszett, mert sokat dol­gozott, de szünet után elfáradt. A több­'ek közül Szuromi irányí­tókészsége és néhány megugrá­sa érdemel dicséretet, s Becsei, aki a góljától kezdve ugrás­szerűen feljavult. A Vasas kapuját Tamás biztos kézzel, egyszer-egyszer bravúrosan őrizte. A hátvédsorból senki sem tűnt ki, mindegyiküknek akadtak jó közbelépései, de megingásai is. Lakinger abban maradt el társaitól, hogy pon­tatlanul adta előre a labdát. Vi­­dáts nem volt az igazi, telje­sítményének értékét fejesgólja növeli. A csatárok enerváltan játszottak. Farkas volt az egyetlen, aki némi színt vitt a játékba. Németh Gyula A Vasas támad — a Vasas bánja. Török és Puskás dr. harca a labdáért (Fotó: Geleta Pál)