Népsport, 1973. április (29. évfolyam, 77-101. szám)

1973-04-01 / 77. szám

XXIX. 77. ♦ 1973. április 1. LABDARÚGÁS Vasas—Ferencváros 2:1 11:01 Fáy u., 15 000 néző. Vezette: Marton (**), (Egervári, Hévízi). Vasas: Mészáros (7) — Fábián (7) — Török (7), Vidáts (6), La­kinger (5), Ihász (6) — Müller (6), Komjáti (6), Puskás dr. (5) — Tóth B. (5), Váradi (5). Edző: Baróti Lajos. FTC: Géczi (6) — Vépi (5), Táncsics (6), Bálint (7), Martos (6) — Juhász (5), Mucha (5) — Szőke (4), Branikovits (5), Al­bert (4), Bartosik (4). Edző: Csa­nádi Ferenc. Csere: Lakinger helyett Ko­vács F. (6) a 30. percben, Szőke helyett Engelbrecht (5) a 60. perc­ben, Müller helyett Gass (6) a 80. percben. Góllövő: Müller a 35. percben, Váradi (11-esből) az 54. perc­ben, Martos a 67. percben. Sárga lap: Vidáts a 40. perc­ben, Puskás dr. az 50. percben, Vépi az 51. percben, Bálint a 68. percben. Szögletarány: 6:3 (1:2) a Fe­rencváros javára. A mérkőzés előtt fúvós zene­kar szórakoztatta a közönséget. Kezdés után az első akciót a Va­sas vezette, s Váradi beadását Tóth elől, Bálint vágta ki. A 7. percben Vidáts buktatta Albertet 22 m-re a Vasas kapujától. Szőke szabadrúgásból a bal felső sarok fölé emelte a labdát. Albert rö­vid ápolásra szorult, aztán visz­­szatért. A 9. percben csaknem gólt kapott a Ferencváros, Mül­ler jobb oldali beadása után az ötös túlsó sarkáról Váradi­­fejelt kapura, a labda Páncsicsról a felső lécre vágódott, s Tóth elől az utolsó pillanatban tisztáztak a védők. A 16. percben Szőke, Brani­­kovits-támadás befejezéseként a labda szögletre vágódott a vé­dőkről. Utána Mucha fejelt­­ a jobb kapufa mellé. A 23. percben egy gyors ferencvárosi támadást Páncsics indított a ferencvárosi térfél közepéről. Branikovits tör­hetett kapura, de 18 m-ről le­adott lövése, ha centiméterekkel is, elkerülte a jobb alsó sarkot. Két perc múlva Branikovits pró­bálta átemelni a labdát a kiin­duló Mészáros fölött, de még a kaput sem találta el. Ebben az időszakban aktívabb volt a Fe­rencváros. A 29. percben viszont a Vasas veszélyeztetett Puskás révén, az ő 18 m-ről küldött lab­dája is célt tévesztett. Mérsékelt volt az iram, kevés említésre méltó esemény akadt. A 31. perc­ben Tóth beadásszerű lövése a bal kapufáról kipattant, de Géczi szerencséjére nem volt a közel­ben Vasas-csatár. A 35. percben megszerezte a vezető gólt a Vasas. Tóth ment el a jobbszélen, beadását a jól érkező Müller 8 m-ről a kapu jobb oldalába helyezte, 14 a hazaiak javára. A gól után élénkebb lett a küzdelem, s a Vasas veszélyez­tetett többet. A 49. percben Vi­dáts elbuktatta Bálintot, s ez­úttal sárga lapos figyelmeztetést kapott. A befejezés előtt nem sokkal Bartosik lövését Mészá­ros csak másodszorra tudta megkaparintani. Aztán Komjáti összecsapott Vépivel és a ferenc­városi hátvéd rövid ápolásra szo­rult. SZÜNET UTÁN a 46. percben Szőke emelt 14 m-ről a Mészáros által elhagyott kapura, Török azonban a gólvo­nalról kifejelte a labdát. A má­sik oldalon Váradi hagyott ki óriási helyzetet. A bal oldalon tisztán vezethette kapura a lab­dát, a kifutó Géczi mellett is el­húzta már, ám végül hosszan szöktetett és az alapvonalon túl ment a labda. A 49. percben újabb nagy gólszerzési lehetősé­get szalasztott el a Vasas. Vi­dáts Komjátit ugratta ki közé­pen, aki ugyancsak kicselezte már Géczit, de ahelyett, hogy lett volna, rossz helyre passzolt. Előbb Puskás dr., majd Vépi kapott sárga lapos figyelmezte­tést, utóbbi azért, mert szabály­talankodott Váradival szemben. Az 54. percben Tóth a bal olda­lon tört be a 1fr-oson belülre, Páncsics becsúszva elrúgta előle a labdát, az az alapvonalon túl­ra került, a csatár viszont elesett és a játékvezető, meglepetésre, a 11-es pontra mutatott. A bünte­tőpontra letett labdát Váradi nagy erővel bombázta a bal fel­ső sarokba. 2:9 A gól után nem sokkal majd­nem ismét a ferencvárosi kapu­ba jutott a labda. Juhász rossz átadását elcsípte Váradi, kapura tört vele, de 15 m-ről az oldal­hálót találta el. Az 57. percben Mucha előrevetődve fejelt kapu­ra, közben összeütközött Mészá­rossal, aki rövid ápolásra szorult. Ez a játékrész már izgalmas, mozgalmas, jó iramú volt. A 66. percben Branikovits lövését véd­te Mészáros. A 67. percben Mar­tos 35 m-ről rúgta kapura a labdát, s az a jobb kapufa belső lapjáról pattant a hálóba. 2:1 A 68. percben Bálint reklamá­lás miatt kapott sárga lapos fi­gyelmeztetést. Vépi összecsapott Váradival, s a Vasas-csatár egy ideig a partvonalon túlra került, ahol ápolták. Nagy hajrába kez­dett a Ferencváros az egyenlítő gólért. Egymás után vezették tá­madásaikat a zöld-fehérek, de a Vasas-védelem jól zárt. Az utolsó percben csaknem sikerült az egyenlítés. Albert fejjel Brani­kovits elé csúsztatta a labdát, aki azonban 6 m-ről a kapu fölé emelt. ★ ★ ★ Két ellentétes félidőt ho­zott a rangadó. Az első 45 percben mérsékelt iramú és színvonalú volt a küzdelem. Kevés említésre méltó ak­ciót vezettek a csapatok, meg­lehetősen sok volt a pontat­lan átadás, a vaktából elrú­gott labda. Már ebben a já­tékrészben is látszott, hogy a hazaiak okultak a zöld-fe­hérek Bp. Honvéd elleni mérkőzéséből. Baróti mes­ter alaposan megszervezte a piros-kékek védőjátékát. A söprögető Fábián előtt négy hátvéd, előttük pedig három középpályás szorgoskodott. Az előretolt két évhez Mül­ler és Komjáti zárkózott fel a támadásoknál. E játékfel­fogás már a középpályán megzavarta a ferencvárosi akciókat, Juhászt és Muchát nem engedték szabadon épí­teni, s ez rányomta bélyegét a ferencvárosi csapat játéká­ra. Az első 45 percben ugyan többet kezdeményezett a Ferencváros, de helyzeteket nemigen tudott összehozni. Szünet után sokat javult az iram és a színvonal is, he­ves volt a küzdelem. Az első negyed órában nekidarálta magát a hazai együttes, s ke­vés húzásból szőtt korszerű támadásai révén akár több gólt is rúghatott volna. A hajrára azonban már minden erejüket a védekezés kötötte le, fölénybe került a Ferenc­város. Egyre-másra vezették a vendégek a rohamokat, de nem boldogultak a lelkesen játszó védőkkel. Végered­ményben, helyzetei alapján a Vasas megérdemelte a győ­zelmet. A Vasas kapujában Mészárost nem állí­tották túlságosan nagy feladat elé a ferencvárosi csatárok, ke­vés munkáját viszont jól ellátta. A közvetlen védelemből Török és Fábián játéka emelkedett ki, de a többi védő is megtette a magáét. A középpályán, míg el nem fáradt, Müller ügyesen ját­szott, sőt, veszélyes is volt a ferencvárosi kapura. Komjáti is sokat segített hátul a védők­nek, s ő is nemegyszer ment támadni. Tóth Bálintnak és Vá­­radinak voltak ügyes megmoz­dulásai. A Ferencvárosban Géczi a gólokról nem tehet, de voltak bizonytalankodásai. A közvetlen védelem sem reme­kelt. Különösen akkor adódtak meleg pillanatok a zöld-fehérek kapuja előtt, amikor magára hagyták a három hátvédet há­rom-négy csatárral szemben. Bá­lint ezúttal nagy területen, lel­kesen játszott. A két középpá­lyás, Juhász és Mucha a szokott­nál jóval szürkébb teljesítményt nyújtott, nem tudott „fazont” adni a csapatjátéknak. Ha előre­mentek támadni, több esetben nem értek vissza az ellenakció­hoz. A csatársor is gyengélke­dett, talán egyedül Branikovits első félidőbeli néhány megmoz­dulása­r érdemel említést: Várkonyi Sándor dik. Pedig mindketten tudjuk, hogy nem azért beszéltünk meg találkozót, hogy az időjárásról cseréljük ki gondolatainkat. Igaz, a kezdet kezdetén ez is, s még néhány „melléktéma” is szóba kerül — körültapogat­­juk egymást. És aztán elhang­zik az első kérdés Kű Lajoshoz ,­ Kű Lajosról. Látszólag jelentéktelen . .. Látom az arcán, hogy ő sem érti, miért éppen a következő­vel kezdjük: — Hol lakik? Megforgatja még kétszer szá­jában a rágógumit, s csak az­tán — a világ legtermészetesebb hangján — válaszol: — Az Üllői úti pálya irodahá­zában. Még szinte ki sem mondta ezt a mondatot, visszakérdez: — Miért érdekli? Vártam a kérdést... — A legfrissebb fegyelmi íté­letéből hadd idézzek . .. Bólint. Rendben! — ... az egyesület valameny­­nyi létesítményének látogatá­sától eltiltották... Kényszeredetten elmosolyo­dik: — Vicces! Mint ez az egész, ami körülöttem történik. Ki vagyok tiltva az Üllői útról, s mégis ott lakom! — Ez még nem tűnt fel sen­kinek. — N­em! (Harót János ügyvezető el­nök: „Már a fegyelmi előtt fel­szólítottuk Kű Lajost hogy hagyja el az irodaházban levő szobájét."’) — Senki sem szólt? — Ne lássam a tengert, ha szóltak! Bár... — Bár? — Kaptam mostaniban Ba­lázs Lászlótól egy pap'-cottit, hogy költözzem ki a szobából. — Ez hivatalos felszólítás? — Egy cetli?! Ne lássam a tengert, ha ez hivatalos ... — És ne lássa a tengert ak­kor sem, amikor bebizonyítha­­tóan tudomásul vette, hogy újra az első csapat keretéhez tarto­zik, s a­­ kijelölt edzőmérkőzés helyett, a tartalékhoz, ment játszani?! — Ez egészen más tészta! Mondjam azt, hogy ne lássam ... Tudomásul vettem, de miután Harót Jánossal beszéltem azon a bizonyos szerdai délelőttön, s kérésemre egy-két emberi szót vártam, hogy fátylat borí­tunk a múltra, s tiszta lappal indulhatok — az volt a válasz: „Nem tartozik a hatásköröm­be...” Konok vagyok! Tudom, ez­ nagy hibám. De ha nem ez a válasz, akkor nem a KIS­­TEXT-pályára rrténtem volna. És most semmi bajom sem len­ne. — Csak azért tiltották el, mert másik pályára ment ját­szani? — Azért! — Az ügyvezető elnöktől azt hallottam: kijelentette, hogy az edzővel nem akar együtt dolgozni! — Ne lássam a . .. Félbe hagyja a mondatot, s először nevet jóízűen. — És kilenc hónapot kap­tam. (Harót János: „Ez a vétség a Kü-ügyeknek már betetőzése volt. Sokszor volt fegyelmije, mindig megbocsátottunk. Betelt a pohár! Lajos mindig fogad­­kozott: „Nem lesz velem többé Semmi baj”, ennek ellenére mindig visszaélt a lehetőségek­kel. E­z a fegyelmi — bár súlyos — hű érdekeit, szolgálja,­­ mert rá kell ébreszteni, hogy elfe­­csérli a tehetségét!'’) — Kilenc hónap! Mi lesz, ha most nem bocsátanak meg? ! Arcán megdöbbenés látszik. I — Ezt nem tehetik meg. Tud­ják, hogy imádok futballozni, s ha nem játszhatom, belebeteg­szem. — Nem nagy szavak? — Ne­m! Nekem mindenem a labdarúgás. Képtelen vagyok végignézni egy meccset, ame­lyet a srácok játszanak — nél­külem ... Szívidegességet ka­pok. — Ezt honnan tudja? — Az egyik találkozón kint voltam, s szédülten támolyog­tam le a lelátóról. Rosszul let­tem, mert nem játszhattam . .. — Ez nem olyan fogadkozás­féle? — Ne lássam a tengert! Most már én is nevetek . . . — Ennyire szereti a tengert? — Ez csak szöveg, olyan, mint a becsszó. De csak akkor hasz­nálónk, ha bizonyítani akarom, hogy igazat beszélek ... — Miért? Szokott valótlansá­gokat is állítani? — Nem. Soha sem tagadtam, hogy egy-két nagyfröccsöt szí­vesen bedobok. De azt igen, hogy részeges vagyok! Azt sem állítom, hogy nem vagyok bo­hém. — És hogy meggondolatlan? — Azt sem. Forrófejűségem okozza mindig a bajt. Pedig mennyire, de mennyire szere­tek futballozni! ... — Most nem edzhet. Mit csi­nál a szabad idejében? — Edzem! A Sportkórházba járok kondícióedzésre. Ha fel­mentenének, egy-két hét kelle­,­ne, hogy újra formába lendül­jek. Én még semmit sem ad­tam fel. A válogatottságot sem. Jövőre ott akarok lenni a világ­­bajnokságon­ , — Még ki kell harcolni a to­vábbjutást! — Sajnos, ez nélkülem sike­rül majd a srácoknak ... — Nem gondolt arra, hogy ne az egyesület tegye meg a köze­ledő lépéseket? Mégiscsak fur­csa, hogy konoksága miatt — hibáit belátva — vár! — Nem várok! Fellebbezek. Nem nyugszom bele az ítélet­be. De nem akarok úgy járni, mint februárban .. . Most már óvatosabb vagyok. Még egyszer nem égetem meg a kezem! — Miért? Akkor mi történt? — Táviratot kaptam az egye­sülettől, hogy kedden reggel jelenjek meg az elnöki szobá­ban. És amikor megjelentem, s nyílt az ajtó, Harát János így fogadott: ..Mi az, akarsz ve­lünk beszélni?!” Ezek után kíváncsi lettem a táviratra. — Megvan még a sürgöny? — Meg! — Láthatnám? — Most nincs nálam. Holnap beviszem a szerkesztőségbe. »» »» »» »» »» »» Valóban behozta. A távirat szövege: „Sürgős. Kű Lajos, Szigeti u. 231a, Szé­kesfehérvár. Holnap reggel, azaz 27-én 9 órára az FTC-sporttelep elnöki irodájában feltétlenül je­lenjen meg. Balázs, 2231 Szivár, 2211 Bp. kb­ tom.” Vele jött ügyvédje — dr. Gás­pár Miklós — is, áld a fellebbe­zést megszövegezte. Kű Lajos tehát nem nyugszik bele az Ítéletbe. Azt mondja: futballozni akar! Akar? Kedvenc szavajárásá­­val: — Ne lássam meg a tengert! De vajon meglátja-e? Lantos Gábor Az NB B állása 1. I. Dózsa 19 15 1 3 54-12 31 2. Vasas 20 12 4 4 36-21 28 3. FTC 20 11 5 4 42-25 27 4. Bp. Honv. 19 8 7 4 40-23 23 5. Rába E. 20 11 1 8 34-25 23 6. Csepel 19 6 9 4 28-19 21 7. Videoton 19 9 3 7 27-23 21 8. ZTE 19 7 4 8 23-26 18 9. SZEOL 19 5 8 6 21-29 18 10. Tatab. 19 6 5 8 17-22 17 11. SBTC 19 6 4 9 23-30 16 12. MTK 19 4 8 7 19-27 16 13. VM Egy. 19 4 7 8 16-32 15 14. Komló 20 2 9 9 15-35 13 15. Pécs 19 2 7 10 13-32 11 16. DVTK 19 2 6 11 11-38 10 NÉPSPORT 3 Nemcsak a rangadó ígér küzdelmet Rangadó szombatom,­ rangadó vasárnap. Kedvez a sorsolás a szurkolóknak. A szombati, él­ményekben gazdag mérkőzés után vasárnap ismét csemege vár rájuk: a Bp. Honvéd—II. Dózsa mérkőzés. De a többi mérkőzésre sem lehet panasz, már legalábbis, ami az érde­kességet illeti. Az MTK a Cse­pelt fogadja, az Egyetértés a SZEOL-t, a Videoton a Zala­egerszeget, a PMSC a Salgó­tarjánt, a Diósgyőr pedig a Ta­tabányát. Bp. Honvéd-II. Dózsa A kispestiek nem a legked­vezőbb előjelekkel lépnek pá­lyára. Először is, beteg a mes­terük.­­ Mészáros Józsefet a hét folyamán többször is meg­operálták — mondta Faragó Lajos —, így átmenetileg én helyettesítem az első csapat­nál. Reméljük, minél hama­rabb felépül és újra átveheti az edzések irányítását. Reményében mi is osztoztunk és kívánjuk a Bp. Honvéd ki­tűnő edzőjének, hogy gyorsan épüljön fel. A Honvéd-gondokat egyébként még fokozza, hogy Pusztai, Ruzsinszki és Tajti nem játsz­hat, így ismét a fiatalok kerül­nek előtérbe: Morgásnak, Haj­száknak, Kádárnak, Fülének és Czakónak van esélye rá, hogy a három neves játékost helyettesítse. Újpesten koránt sincs ennyi gond, s a „közérzetet” nyilván javítja a múlt vasárnapi jó sze­replés az MTK elleni mérkőzé­sen. Nem lesz azonban teljes a bajnokegyüttes összeállítása sem, tekintettel arra, hogy Dunai Antal még mindig nem vállal­hatja a játékot. A csapat egyébként edzőtá­borban készült a mérkőzésre, s a szombat délután nagy prog­ramja a televíziónézés volt. Érthető: az U. Dózsa követke­­­­ző ellenfele a Vasas. ■ Tippünk: X. MTK- Csepel A kék-fehéreknek sok a fe­­ledkeznivalójuk. Az MTK — immár hetek óta — múltjához és képességeihez méltatlan mó­don szerepel. Most eléggé ked­vező lehetőség áll előtte: sa­ját pályáján mérkőzik a Cse­pellel. Igen ám, de a Csepel jóval megelőzi vendéglátóját a bajnoki táblázaton, a papírfor­ma tehát mellette szól. Ezért lesz érdekes a mérkőzés. Legutóbb az MTK 3:1-re győzött a Hungária körúton, de azóta sokat változtak az erő­­­­viszonyok. Az összeállításokat il­­­­letően nem sok újság van. A hazai csapatból Kiss Tibor fog hiányozni sérülése miatt, a Csepelben Vellai lesz a jobbhát­véd és Takács is szóhoz jut a csatársorban. Tippünk: X. Egyetértés-SZEOL Ezen a mérkőzésen is a rosz­­szabbul álló csapat a vendég­látó. Ám a vendégnek is meg­­­­van­ a­ maga baja. Bánfalvi és Molnár után a harmadik kö­zéphátvéd, Varga is megsérült. Helyettese személyét illetően csak a mérkőzés előtt dönt Buridzsák Dezső. Valószínű­leg Emődi vagy Vass kerül er­re a­ fontos helyre. Ami az esélyeket illeti, Bundzsák na­gyon óvatosan nyilatkozott: — Jelenleg a középcsoport­hoz tartozunk ugyan, de olyan tömör a mezőny, hogy könnyen a veszélyes zónába kerülhetünk. A hazai környezet szerintem az Egyetértés mellett szól. Szoros eredményt várok és továbbra is bízom a fiúik helytállásában. Az Egyetértés valószínűleg leg­utóbbi összeállításában lép majd pályára. Tippünk: X. Videoton-ZTE Nem érdektelen összecsapás! — A ZTE eddigi szereplése tiszteletet parancsol — mondta Kovács Ferenc, a Videoton ed­zője. — Nehéz kilencven perc vár ránk, s talán leginkább a hazai pálya előnyében bízha­tunk. Szőcs János, a ZTE mestere is tiszteli az ellenfelet, de azért nem becsüli le saját csapatát sem. — Ismét emeltük a mércét — mondta. — Az új feladat: meg­kapaszkodni a középmezőnyben. Ezért harcolunk Székesfehér­várott is. Tippünk: 1. PMSC-SBTC Pécsett az új edző és az új keret vizsgázik. Nem lesz köny­­nyű vizsga. Az ilyen változá­sok a legtöbb esetben nyomot hagynak, s könnyen meglehet, hogy most is így lesz. Meglát­juk. Mindenesetre nincs köny­­nyű helyzetben Dunai János dr., a PMSC új edzője. Persze, Moór Ede mesternek sinics túlságosan sok, oka az optimizmusra. — Kegye sérült — mondta —, valószínűleg Bartha kerül a helyére, aki szerdán is bizta­tóan mozgott. Szeretném, ha egy félidőt mindenképpen ját­szana. Bízom benne, hogy egy pontot elviszünk Pécsről. Volt már rá példa. Tippünk: 2. DVTK-Tatabánya Nehéz sor ... Ezúttal nem sok biztatót ígér a hazai pá­lya előnye. Salgótarjánban Ve­réb térdsérülést szenvedett, aligha véd vasárnap. Salamon szájüregéből csütörtökön vet­ték ki a varratot, bizonytalan, az ő játéka is. Ezenkívül Hajdú és Kiss , szintén a sérültek lis­táján szerepel. — Mindezek ellenére olyan érzésem van —­ mondta Prei­­ner Kálmán­­ —, hogy sikerrel tudjuk megvívni a nagy csatát a Tatabányával, amely szin­tén nem a legkedvezőbb kö­rülmények között készülhetett. Ez így is van, ismerjük a történteket. — Csak abban bízhatunk — mondta Lakat Károly dr. —, hogy azok a játékosok, akik az eltiltottak helyére kerülnek, bi­zonyítani akarnak majd. Re­mélem, ez elég lesz az egyik pont megszerzésére. Tippünk: X. Készül a rangadóra a Bp. Honvéd. Pál Szűcs „testén keresztül” igyekszik elkapni a feldobott labdát ­ Válasz a szurkolóknak A visszapillantás szempontjából a vasárnapi mérkőzések közül különös figyelmet fordítunk a BP. Ilttn­véd— Újpesti Dózsa rangadóra. Vasárnap délután 18 és 20 óra között ügyeletet tartunk Budapesten a 339—518-as tele­fonkészülék mellett. Feljegyezzük az egyéni telje­sítményekkel, edzői döntésekkel, általában a mér­kőzésen történtekkel kapcsolatos kérdéseket, s kedden visszapillantó anyagunkban közöljük az illetékesek válaszát. Még egyszer a telefonszám: 339-518. Hívni lehet 18 és 20 óra között!