Népsport, 1973. november (29. évfolyam, 257-282. szám)

1973-11-08 / 263. szám

Ismét a negyeddöntőben az Újpesti Dózsa Bene és Mesias végig óriási harcot vívott egymással. Bene harcosan, erőszakosan játszott, ■ többször elszakadt őrzőjétől. Mint például a vezető gól megszerzésénél (Geleta Pál felvétele) Népsport XTL ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTHIVATAL LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1973. NOVEMBER 8. ♦ Áfa: 1 forid. ♦ XXIX. ÉVFOLYAM, 363. SZÁM A kosárlabda KEK-ért Látványos mérkőzésen megérdemelt döntetlen Az új szabályok hazai „ős­bemutatójára” került sor szer­dán délelőtt a Sportcsarnokban a férfi KEK első fordulójában vívott MAFC—Olümpiakosz mérkőzésen. Egy csapat, egy félidőben büntetlenül csak tíz személyit véthetett, a továbbia­kat két büntetődobással sújtot­ták. Bár a televízió helyszíni köz­vetítést adott a találkozóról, a nézőtér zsúfolásig megtelt. A hangorkánon kívül a hazaiak kürtökkel és kereplőkkel, a ha­zánkban tanuló görög diákok pedig nemzeti zászlajuk lobog­tatásával kísérelték meg győze­lemre sarkallni csapatukat. Hamisítatlan kupahangulat volt! Olümpiakosz—MAFC 67:67 (37:36) V: Walz (osztrák), Jaksács (jugoszláv). Olümpiakosz: Jadog­­lou (8), KASZTRINAKISZ (16), JONES (17), VELVERTON (12), Katszarodosz (4). Cs: Szervasz (10), Kosztopoulosz (—). Edző: B. Matfelasz. MAFC: ÁBRAHÁM (18), Henni (2), SALGÓ (20), NAGY P. (4), Fehér Á. (2). Cs. Palik (4), ÚJHELYI (17), Kan­­gyal (—). Edző: Balogh Gábor. A műegyetemisták számára ennél jobban nem is kezdődhe­tett volna! A 15. másodpercben Fehér és Salgó révén már 4:0- ra vezettek. Mindkét csapat zó­navédekezéssel kezdett. Az első tíz percben láthatóan szokatla-­­nul alkalmazkodtak az új sza­bályhoz. Féltek szorosan em­bert fogni, túlzottan óvakodtak a szabálytalanságoktól. A tisz­ta, látványos játék többször ra­gadtatta tapsra a nézőket. A szombathelyi EB-selejtezőn is járt Jadoglou és Kasztrinakisz, valamint a két amerikai, sötét bőrű diák, a 205 centiméteres Jones és a szakállas Velverton kitűnően egészítette ki egymást. A műegyetemisták közül Salgó talált leghamarabb magára. El­sősorban az ő dobókészségének köszönhető, hogy 14:10-re a MAFC vezetett. A 16. percig si­került tartani az előnyt. Az első játékrészben a MAFC csak 9, az Olümpiakosz 7 személyit vé­tett. — Sikerült ismét szebbé tenni a kosárlabdát — mondta dr. Hepp Ferenc, az MKSZ elnöke. — Nem is kellett alkalmazni a 91. paragrafust, egyszerű léte elegendő volt ahhoz, hogy a sportolók a szó legszorosabb ér­telmében játsszanak. A második félidőben is a MAFC kezdett jobban. Két gyors, pontos indítás után 40:37- re vezetett. A görögök jobb fi­zikumát a műegyetemisták lel­kesedésükkel ellensúlyozták. Fej fej mellett haladt a két csa­pat. A 37. percben 64:63-as gö­rög vezetésnél a vendégek tize­dik személyijüket vezették. Az utolsó három percet tehát azzal az előnnyel kezdhettél, a mű­egyetemisták, hogy ellenfelük valamennyi szabálytalanságát büntetődobással torolhatták meg. Hallatlanul izgalmas volt a hajrá! Ábrahám betörése ré­vén a MAFC átvette a vezetést: 66:65. Jadoglou ziccerhelyzetből a görögöket juttatta előnyhöz: 67:66. Tizenöt másodperccel a befejezés előtt Ábrahám bünte­tődobást harcolt ki. Az elsőt ki­hagyta, a másodikat értékesítet­te. 67:67­ (Folytatás a 7. oldalon) . Küzdelem — szabálytalanság nélkül! A műegyetemisták leg­jobbja (balra) harcol a labdáért Kasztrinakisszal és Cervassal szemben (Záhonyi Iván felvétele) Újpesti Dózsa—Benfica 2:0 (0:0) Szűcs Gyula: Nagy boldogság ez! Nem mindenkinek adatik meg, hogy egy Benficát a BEK-ben elüssön a továbbjutástól. Úgy érzem, megérdemelten kerekedtünk föléjük, mert Lisszabonban is közelebb álltunk a győzelemhez. Ezen a mérkőzésen döntő volt, hogy a szünet után jelentősen feljavultak középpályásaink és a felfutó szélsőhátvédek is hatha­tósan segítették a támadósort. Sőt, Kolár góljával közvetlenül is hozzájárult az eredményhez. Fernando Cabrita: Sajnos, nem tudtuk megvalósítani azokat a terveket, amelyekkel eljöttünk ide, Budapestre. Úgy éreztem, hogy az Újpest védelme könnyebben zavarba hoz­ható. A magyar bajnokcsapat fiataljai is meglepően higgadtan és célratörően játszottak. Ha az I. félidőben nekünk sikerül betalálni Szentmihályi kapujába, s ezzel kockáztatásra kényszerítjük az Újpestet, másképpen nézett volna ki minden, így azonban gratulálnunk kell: sok sikert a továbbiakban! Bp. Honvéd— Lokomotív Plovdiv 3:2 (1:0) Mészáros József: Örülök a győzelemnek és a továbbjutásnak. 3:0-ig jól és ügyesen játszott csapatunk,­de utána érthetetlenül kiengedett az együttes, főként a védelem. Ér­deklődéssel várjuk a sorsolást, készülünk a harmadik fordulóra. Ivan Manolov: Változatlanul gyengélkedik védelmünk, nem bírunk kikecmeregni a hullámvölgyből. A Honvéd jobb csapat, mint a mienk, megérdemelten jutott tovább. Gra­tulálok a piros-fehéreknek! Tatabányai Bányász— Bregenz Vorarlberg 5:2 (3:0) Lakat Károly dr.: Az ember nem tudja, min bosszankodjon jobban: a sok kihagyott gólhelyzeten, vagy a hallatlan könnyelműsködések nyomán kapott gólokon. Adolf Blutsch: A Tatabánya jó együttes, megérdemelten győzött. Az első félidőben a szél minket nagyon zavart. " A CSEND SZÜLETÉSE A sakk ellentétben áll sportágaink zömé­b­en: máshol a verseny, a mérkőzés hangza­varral kezdődik , a fekete-fehér mezők mesterei csendbe bur­kolóznak a maguk viadalán, így kezdő­dött el szerdán az or­szágos női egyéni bajnokság is: tizen­négy versenyző ült a sakkszövetség L-alakú játéktermének hét asztalához. A rajtról lapunk 7. oldalán szá­molunk be. Ketyegnek a sakkórák ... Kiesett a BEK r­everm­e A nemzetközi labdarúgó kupák második fordulójá­nak visszavágói sok meg­lepetést hoztak. Különösen a BEK-ben. Kiesett a ku­pavédő holland Ajax és az angol Liverpool! Nem kis meglepetésnek számít a szocialista országok baj­nokainak nagyszerű sze­replése. A negyeddöntőbe, a legjobb nyolc közé négy került közülük: az Újpesti Dózsa, a jugoszláv Crvena Zvezda, a csehszlovák Trnava és a bolgár CSZKA Szófia. (Beszámoló a 8. oldalon.)