Nemzeti (nép)Sport, 1990. április (1. évfolyam, 26-51. szám)

1990-04-01 / 26. szám

4 NEMZETI (nép)SPORT Labdarúgás | Gyorsvonat helyett vicinális stelisciáis—BV§€ C-0 Szombathely, 3000 néző. Vezette: Stamler (****) (Rácz, Márton). Haladás: Andorka 6 — Hegyi 5, Szabó 5, Jagodics 6 — Elekes 5, Bognár 5, Illés 3, Deézy 4, Görög 5 — Csertői 4, Schäffer 4. Edző: Gunyhó Ferenc. DVSC: Mező 6 — Balogh 5, Nagy 3, Szűcs 5 — Dán 5, Plókai 6, Sándor 5, Vancsa 5, Csiszár 6 — Márton 5, Tulba 6. Edző: Temesvári Miklós. Csere: Deéry helyett Tóth (4) az 51., Dán helyett Mold­ván (—) a 73.­, Tulba helyett Rostás (—) a 76. percben. Sárga lap: Schaffer a 70., Márton a 89. percben. Szögletarány: 6:5 (4:3) a Haladás javára. Az Illés—Bognár ket­tős az Elekes—Csertői párossal lábteniszcsatát vívott a kezdés előtt, a szombathelyiek így pró­bálták levezetni idegessé­güket. A játékvezető An­­dorkát visszaküldte az öltözőbe, mert cserélni, mert nem különült el a színe a mezőnyjátékoso­kétól. 4. perc: Schaffer 17 m-es nagy lövése alig zúgott el a bal felső sarok mellett. 23. perc: Csertői—Bognár kényszerítőzés Után a kö­zéppályás 20 m-es lövése Sándor lábáról vágódott a kapu fölé. 24. perc: Hegyi, Elekes elé emelt, de a középpá­lyás lábáról az ötös sarkán Mező remek érzékkel le­szedte a labdát. 29. perc: Egy debreceni komtr­aakció végén Márton jól adott Csiszár elé, de Andorka merész kifutással mentette meg kapuját a góltól. 46. perc: Vancsa labdá­jával Csiszár középen kiug­rott, de Görög beérte, s lát­ványosan szerelte. 55. perc: Elekes középre lőtt labdájára Mező kivető­dött, a kapust utána ápolni kellett. 70. perc: Illés Schaffer elé sarkalt, a csatár lövése alig csúszott mellé. Schaf­fer reklamált, sárga, lapot kapott. 71. perc: Elekes nagy len­dülettel húzott kapura, ami­kor a 16-oson belül Balogh buktatta. A büntetőt Illés rúgta, de gyengén helye­zett, és labdáját Mező hárí­totta. 80. perc: Rostás szöglete után, Vancsa Plókai elé passzolt, akinek 20 m-es, hatalmas bombáját Andor­ka bravúrosan szögletre ütötte. 81. perc: Moldván be­adása után Rostás 18 m-ről a felső lécet találta el. 89. perc: Márton és Ele­kes összecsapott a felező­vonalnál, a debreceni já­tékos sárga lapot kapott. ★ ★ Úgy alakult a mérkő­zés, ahogyan várni lehe­tett. A Haladás rohamo­zott, de akcióiból — már az első percekben is lát­szott — hiányzik a terv­­szerűség. Azt csinálta a hazai gárda, ami nem le­hetett üdvözítő, középen erőltette támadásait, tá­voli lövésekre pedig senki sem vállalkozott. A Deb­recen betömörült, s igye­kezett taktikai szabályta­lanságokkal megtörni a hazaiak lendületét. A Haladás kapkodott, a kö­zönség bosszankodott. Változik-e a csapatok harcmodora a második félidőre? — ez volt a fő kérdés a szünetben. A válasz hamar jött, a ven­dégek bátran kezdtek, úgy tűnt, nem a kapujuk őrzését tartják a legfon­tosabbnak. A Haladás nem tudott élni a felkí­nált lehetőséggel, most is szárnyaszegett, kiismer­hető volt a játéka. Ahogy telt az idő, egyre maga­biztosabbá vált a Debre­cen, a Haladás pedig kap­kodott. Olyannyira gyá­moltalan volt a hazai gárda, hogy még a 11-est sem tudta értékesíteni, s ezzel helyzete tovább ne­hezedett. A hajrában —­­ némi higgadtsággal — a DVSC a győzelmet is megszerezhette volna. Gunyhó Ferenc: — Végig gyötörtük a Debrecent, de csak kevés helyzetet tud­tunk teremteni. Temesvári Miklós: — Nagy küzdelemben igazságos dön­tetlen született. Vélemé­nyem szerint bármelyik csapat nyerhetett volna. Stamler játékvezető: — Amikor a játékosok rekla­máltak, szó sem lehetett büntetőről, Elekes eseténél viszont teljesen egyértelmű volt a szabálytalanság. Illés Béla: — Nem hatá­roztam el, hogy merre rú­gom a tizenegyest, Mező először balra mozdult, majd visszatáncolt. Ez lett a vesz­tem ... Mező József: — Illéssel együtt voltam az utánpót­lás-válogatottban, s tudtam, hogy hová rúgja a tizen­egyest ... Bodor Ferenc Negyedórás gólzápor Békéscsaba—­Vasas 41-1 (1-1) Békéscsaba, 8000 néző. Vezette: Varga L. (***♦) (Nagy II J., Szabó J.). Békéscsaba: Gulyás A — Mracskó 6, Ott­lakán 5, Szenti 6, Fabulya 6 — Belvon 7, Pásztor 7, Csató 7, Csanálosi S — Miklya 6, Zsinka 5. Edző: Vígh Tibor. Vasas: Andrusch 6 — Pecha 5, Geress 6, Mészöly 4, Csorba 5 — Szilveszter 4, Komjáti 6, Ziai 4, Szalánszky 5 — Galaschek 4, Duró 5. Edző: Mészáros Ferenc. Csere: Ziai helyett Zvara (5) a 60., Miklya helyett Hor­váth (—) a 67., Belvon helyett Takó (—) a 79., Szilveszter helyett Claude (—) a 81. percben. Gólszerző: Csató a 16., Duró a 35., Csató az 56., Miklya a 61., Szenli a 69. percben. Sárga lap: Andrusch a 47., Szenti az 57., Geress a 66. percben. Szögletarány: 8:4 (6:1) a Békéscsaba javára. 16. perc: Pásztor reme­kül csavart középre egy bal oldali szögletet, ame­lyet a berobbanó Csató, hét méterről zavartalanul fe­jelhetett a bal alsó sarok­ba. 1-0 35. perc: Zsai szöktette a bal szélen Szalánszikyt, aki az alapvonaltól egyből kö­zépre kanyarított, pontosan Duró fejére. A Vasas csa­tára megnézhette magának a bal alsó sarkot, és oda is fejelt. 1-1 47. perc: Miklya megza­varta a vendégek balhát­védjét, Csorbát, aki rosszul húzta haza a labdát. And­rusch a kapujától 20 méter­re elütötte a hazaiak csa­tára elől a labdát. Meg­mozdulását a játékvezető sárga lappal büntette, mi­vel a 16-oson kívül történt a dolog. 48. perc: Szabadrúgást követően Pásztor jobb fel­ső sarok felé irányított bombáját Andrusch látvá­nyos vetődéssel hárította. 56. perc: Pásztor a jobb oldalról jól ívelt középre, Miklya elsőre kapufára fe­jelte a labdát, a visszapat­­tanót viszont Csató 14 mé­terről, ugyancsak fejjel, a bal alsó sarokba helyezte. 2-1 57. perc: Zsai fel­vágásáért Szenti kapott sárga lapot. 64. perc: Csanálosi balról gurított középre Miklya elé, aki Mészöly díszkísé­retében 5 méterről a kapu­ba pöccintett. 3- 1 Az eset közben a gólszer­ző megsérült. 66. perc: Geress Csanálo­­sit vágta fel, amiért ő is sárga lappal bűnhődött. 69. perc: Szentitől először elpattant a labda a Vasas 16-osán belül, de harcosan visszaszerezte, s a kifutó Andrusch mellett — Mé­szöly hibájából — a bal sa­rokba helyezett. 4- 1 83. perc: Zvara nagysze­­rű beadását Duró bombáz­ta a kapu fölé. ★ ★★ Kísért a múlt. A leg­utóbbi összecsapáson Bé­késcsabán 7-1-re, szinte legázolta a Vasas legény­ségét a viharsarki gárda, ám a mostani találkozó nem úgy indult. Az első negyedóra igazi gólhely­zet nélkül telt el, puhato­lóztak a csapatok. A Bé­késcsaba vezető gólja után nagy fölényben ját­szott, irányította a játé­kot. Az egyenlítést köve­tően feltámadt az addig igen szerény produkciót nyújtó Vasas, s a játék­rész befejezéséig veszé­lyesebben támadott. Az iram viszont kissé vissza­esett. A második játékrész óriási hazai fölényben telt el, a vendég piros­kékek egyetlen kapura lö­véssel vétették magukat észre. A sorozatban ve­szélyes támadásokat ve­zető Békéscsaba 13 perc alatt — jobb napot kifo­gó középpályásai révén — eldöntötte a mérkőzés sorsát. A Vasas védői nem találták az ellensze­rét a gyors hazai táma­dásoknak. Az addig re­mekül védő Andrusch e negyedóra alatt már te­hetetlen volt. Mészöly óriási hibái után ilyen arányban is megérdemel­ten nyert a hazai csapat. Vígh Tibor: — Magabiz­tos játékkal szereztünk ve­zetést, sajnos, a Vasas egyenlítő gólja „megnyir­bálta” önbizalmunkat. A második félidő, azt hiszem, egyértelműen a miénk volt, az pedig egyenesen szenzá­ciószámba megy, hogy szög­letből is gólt értünk el. Mészáros Ferenc: a Má­sodik félidei jobb játékával megérdemelten nyert a Bé­késcsaba. Tudom, nehéz mérkőzések várnak még ránk, de leszünk még bol­dogabbak és vidámabbak is. Komjáti András: — Hosz­­szú sérülésem után kerül­tem vissza a csapatba, a ta­lálkozó előtt vesegörcsöm volt, injekciót kaptam, így az összecsapáson nem érez­tem fájdalmat. Mindeneset­re nem gondoltam volna, hogy ilyen sima vereséget szenvedünk Békéscsabán. Mravik Gusztáv Idő előtt kifulladtak, de nyertek. Siófok—Váci. Izzó 3-2 (3-2) Siófok, 4000 néző. Vezette: Hartmann (****) (Lázin, Hamar). Siófok: Bíró 6 — Kolovics 5, Aczél 6, Olajos 5, Marozsán 5 — Keszeg 5, Zsadányi 5, Czigány 8, Meksz 7 — Kirch­­m­ayer 7, Magyar 5. Edző: Gellei Imre. Váci Izzó: Koszta 4 — Nagy 6, Kardos 5, Talapá 5 Csim­a 5 — Fekete 6, Gyimesi 5, Víg 5, Bánföldi 6 — Ré­­pási 7, Kerekes 6. Edző: Csank János. Csere: Kolovics helyett Zare (5) az 55., Gyimesi helyett Balogh (5) a 61., Marozsán helyett Szabó B. (—) a 76., Répási helyett Oroszki (—) a 79. percben. Gólszerző: Czigány az 1., Répási a 10., Zsadányi a 32., Czigány a 36., Répási a 47. percben. Sárga lap: Meksz a 26., Talapa az 50., Kosata a 82., Bán­földi a 91. percben. Szögletarány: 7:6 (5:4) a Siófok javára. Egy perccel előbb kez­dődött a mérkőzés, így aki­ pontosan érkezett, lekéste a Bányász első gólját. L perc: A bal szél­en fu­tott a hazaiak akciója, Kirchmayer laposan a ka­pu elé lőtte a labdát, Kosz­­ta kivetődöt­t, de csak be­­leütni tudott, így az előtte helyezkedő Czigány öt mé­terről a kapu jobb oldalá­ba helyezhetett. 1-0 10. perc: Egyenlített a Vác! Nagy futott el, beadá­sába Marozsán belelépett, a labda róla Répási elé per­dült, aki 13 méterről, lapo­san a bal sarokba lőtt. 1-1 20. perc: Bal oldali szög­let után Aczél hat méterről kapu fölé fejelt. 21. perc: Meksz viharzott el a bal oldalon, Koszta a 16-os oldalvonaláig kifutott eléje, de vetődve sem érte el a labdát! Meksz közép­re játszott, ám a belsők le­maradtak. 26. perc: Meksz a Vác 16-osa előtt megrúgta Gyi­­mesit, sárga lapot kapott érte. 28. perc: Újira Meksz volt a főszereplő, középre akart ívelni, a labda egy kicsit „lecsúszott” a lábá­ról, így Koszta csak ujj­heggyel tudta a jobb felső sarok elől szögletre „ka­parni” ... 32. perc: Gyönyörű gólt szerzett a Siófok! Meksz a 16-os és az alapvonal ta­lálkozásától szabadrúgást ívelhetett középre. Felsza­badítás helyett a labda visszakerült a „feladóhoz”, Meksz újra ceniterezett, a „hosszú sarokra” helyezke­dő Czigány visszafejelte a labdát Zsadányi fejére, aki tíz méterről a bal felső sa­rokba továbbított. 2-1 36. perc: Növelte előnyét a Bányász. Zsadányi a fe­lezővonalról rajtoló Czi­­gányt indította, a váci vé­dők leszállítással próbál­koztak, de késve léptek ki. Koszta kétségbeesetten ki­futott a középcsatár elé, de Czigány két lövőcsellel be­csapta és 12 méterről a jobb sarokba gurított. 3-1 47. perc: A siófokiak gól­lal kezdték a félidőt, a vá­ciak góllal fejezték be. A hosszabbításban már min­denki az órát nézte csak Répási nem, így egy ártal­matlannak tűnő helyzetből faképnél tudta hagyni a védőket és 12 méterről a bal alsó sarokba helyezett. 3-2 A második félidő egy szándékos kezezéssel és az érte járó sárga lapos figyelmeztetéssel kezdő­dött. Talapa a felezővo­nalnál elütötte a labdát a kiugró Czigány elől, ezért Hartmann megbün­tette. 66. perc: Kirchmayer nem kis önbizalomról tett tanú­ságot , vagy 40 méterről ka­pura lőtt egy szabadrúgást és a labda éppen csak el­gurult Kosztáig. 78. perc: Javított a csa­tár, remek labdával futtat­­­­ta Magyart, de a szélsőből hiányzott az eltökéltség a jó befejezéshez. 82. perc: Zsadányi nagy­szerű helyzetfelismeréssel „gólpasszt” adott Magyar elé, de a 16-oson kívülre kifutó Koszta elhúzta a csa­tár lábát. Hartmann nem kis meglepetésre csak sárga lappal büntette a kapust. Ha kiállítja, mezőnyjáté­kosnak kellett volna fel­húznia Koszta mezét, mert cserelehetőségeit kimerítet­te a Vác. A szabadrúgást Kirchmayer a sorfalba vág­ta. Stílszerűen a 91. percre is jutott feljegyezni való: Bánföldi Kirchmayer buk­tatásáért sárga lapos fi­gyelmeztetésben részesült. i?­ik ☆ Bármily furcsának tűnik, mint­ a két csapat tartott a másiktól. A váciaknak most már nagyon-na­­gyon kell a pont, Csank János le is szögezte: „Ne­künk csak a győzelem le­het elfogadható ered­mény ...” Két csatárral kezdtek, de az egész csapat táma­dásba lendült, amikor a labda hozzájuk került és bár gyorsan gólt kaptak, az első félidőben egyen­rangú ellenfelei voltak a hazaiaknak. Gellei Imre szerint az olyan ellenfelek a legve­szélyesebbek, akikkel szemben mindenki biztos győzelmet vár, pedig a két együttes között közel sincs akkora különbség, mint amire a tabellán való elhelyezkedésükből következt­etni lehetne. Ép­pen ezért lelkes, harcos játékot kért a fiaitól, s különösen az első percek fontosságára hívta fel a figyelmet. A kezdés az övék volt és utána is szó­fogadó módon óriási lel­kesedéssel harcolt a Bá­nyász legénysége. Nagy­szerű első félidőt láthat­tunk, gólokban sem volt hiány, a közönség zúgó tapsa kísérte az öltözőbe a csapatokat. Felfokozott érdeklődéssel vártuk a folytatást, de ez­­ elma­radt. Jó magyar szókés szerint idő előtt kifutot­ták magukat a játékosok, s nem bírták a saját ma­­■­guk által diktált ira­mot ... Gellei Imre: — A nagy­szerűen játszó Czigány Csa­ba vezetésével az első fél­időben jelentős fölényt sze­reztünk, amit a hosszabbí­tás utolsó percében köny­­nyelműsködés miatt az el­lenfél majdnem ledolgozott. A folytatásban a kontratá­madásaink nem jöttek be, csak helyzetekhez jutot­tunk, így is nagyra értéke­lem az eredményt: szép ajándék volt negyvenedik születésnapomra. Csank János: — Amatőr­gólokat kaptunk az egyéb­ként nagyszerű mérkőzé­sen. Czigány Csaba: — Végte­lenül örülök a két gólom­nak, de ennél is többre ér­tékelem a győzelmet. Aczél Zoltán: — Nehéz harcot vívttunk, szerintem nagyon jó Vácot fektettünk két vállra. Répási László: — Két gólt lőttem idegenben, de így sem tudtunk nyerni. Mit mondhatnék? . .. Koszta János: — Nem rántottam le Magyart, ha­nem csak elébe vetődtem, s biztos voltam benne, hogy ezért nem fognak kiállítani. Borbély Pál I. 26. ♦ 1990. április 1. NB I