Nemzeti Sport, 2014. november (112. évfolyam, 298-326. szám)

2014-11-08 / 304. szám

21 Labdarúgás THURY GÁBOR Scouting Sir Alex Fergusontól idéz Paunoch Péter menedzser. Az aranyásás olyan, mint a játékosmegfigyelő munkája, aki egyszer csak nagy üzlettel kecsegtető tehetségeket fedez fel. Tény, a klubok átigazolási koncepciójának nélkülözhetetlen része a korosztá­lyokat lefedő scoutingrendszer. A menedzser szerint a jegyzetfüzettel álldogáló Jó­zsi vagy Pista bácsik ideje lejárt, a rendszert itthon újra fel kellene építeni. Ebben az éppen taccson lévő szakemberek is részt vehetnének, s mivel az után­pótlásképzéshez kapcsolható, a TAO-támogatás­­ból finanszírozható.­ Teljesen egyetértek. Nemcsak nézték a meccset, ha­nem látták is, amióta a futball üz­let, a képzés minden­ben tudományosan precíz, azon egyszerű oknál fogva, aki le­marad, kimarad. Ugyanakkor nem kell feltalálni a me­leg vizet. A magyar futball jelenleginél klasszikusabb időszakában nélkülözhetetlenek voltak a Józsi bácsik, Pista bácsik. Kettőt konkré­tan is megneveznék, az egyik, Logodi László az FTC alkalmazásában dolgozott, a másik Longa Ferenc, ő az Aszfaltútépítőnél szúrta ki Détári Lajos tehet­ségét, őket nem kellett képezni, erre születtek, nem tízszer, jóval többször is támasztották a pálya menti korlátot, hogy megbizonyosodjanak a kiszemelt te­hetségéről. Nemcsak nézték a meccset, hanem lát­ták is. Ez még akkoriban volt, amikor a szűkebb ér­telemben vett futballtudás (labdához való viszony, játékintelligencia) többet számított, mint a fizikai felkészültség, ám azt a játékost sem lehetett nem észrevenni, aki társainál többet, gyorsabban futott. Nyilván sokat számít, ha egy klub megfigyelői rajta tartják a szemüket az utánpótlás-mezőnyön, mi több, külföldön is működik a hálózat, de magyar viszonylatban már az is segítene, ha sok Józsi bácsi, Pista bácsi - szervezett formában, öltönyben, nyak­kendőben scout - bukkanna fel a pályák mellett. Mert nincs új a nap alatt. PERCRŐL PERCRE. 28. perc: Job húzott el a bal oldalon, Somália mel­lett ballal beadott, középen Ikenne­ King némileg meglökte Lauthot, aki kézzel ért a labdába. Ti­zenegyes! Youla jobbal magabiztosan lőtt a bal­ra mozduló Dibusz mellett a kapu jobb oldalába. 1-0 47. perc: Lamah jobb oldali szögletét követően Mateos Baráth szorongatásában fejelte a labdát a bal oldali kapufa irányába, a berobbanó Bede egy lépésről, jobb térddel a kapuba sodorta. 1-1 48. perc Alcibiade passzolt érthetetlen módon a saját kapuja előterében Lamahnak, aki laposan továbbított középre, a labdával Lauth megfordult, és estében, tíz méterről jobb lábbal kilőtte a jött­ alsó sarkot. 1-2 55. perc: Godoy Csukicsot kerülte meg, a Fradi légió­sa megrúgta a kispestit az öt és feles sarkánál Tizen­egyes! A megítélt büntetőt Youla jobb lábbal a balra vetődő Dibusz mellett a kapu bal felső sarkába lőtte. 2 -2 90. perc: Ugrai beívelését követően Alcibiade rántotta le Bödét a tizenhatoson belül. Tizen­egyes! A megítélt büntetőből Lamah bal lábbal a bal alsó sarokba lőtte a labdát. 2-3 AZ ÁLLÁS 1 VtMui 13 12-1 31-5 +26 36 2. Unt Budapest 13 10-3 18-11 +7 30 3. Frankos 147 3 4 21-14 +7 24 4­ Újpest 136 6 1 13-7 +6 24 5 attPaks 136 5 2 20-10 +10 23 6. Diósgyőr 136 5 2 21-16 +5 23 7 BVSz-Ten 135 4 4 16-11 +5 19 8. ObstantiTI 135 3 5 14-15 -1 18 9. Győri ETO 134 4 5 18-18+ 16 10 Puskás VndMa 134 2 7 15-19­­+­ 14 11. ZsudamiPkk 133 4 6 7-18 -11 13 12. NyiregytiszaSpartacus 133 2 8 12-19 -7 11 13. Op-Honvéd 143 2 9 11-19 -8 11 14. Praill 132 4 7 14-23 -9 10 15. Mókus MSC 132 4 7 13-26 -139 16 Szofk­aMii Haladás 132 2 9 5-18 -138 -egy pont levonva A 14. FORDULÓ TOVÁBBI MŰSORA vasárnap Haladás-MTK* Diósgyőr—Nyíregyháza** Élő közvetítés: ’Duna, **Sport2 16.30 18.30I MINDERRŐL VIDEÓ: nso.hu/hofmtfl­c M . Extraklasszis, a nemzetközi összevetésben is kimagasló teljesítmény Nemzetközi szinthez mérve is­­ klasszisteljesítmény A válogatott kiemelkedően jó, teljesítmény A magyar szintet jóval meghaladó, a nemzetközi szint átlagát megütő teljesítmény, gólokkal, gólpasszokkal színesítve. ­: 2014. november 8., szombat mtrizetisport PÖRÖGTEK A CSAPATOK, UNATKOZNI EGY PERCIG SEM LEHETETT, ÍGY AZTÁN BARÁTH BOTOND a Honvéd védője „Hihetetlenül csalódott vagyok... Megint mi ját­szottunk jobban, nekünk volt több helyzetünk, mégis vereséget szenvedtünk. Nehéz szavakat találni, az utolsó percben megítélt tizenegyesről jobb, ha nem mondok inkább semmit, csak annyit: kíváncsi vagyok a videofelvételekre.” DIBUSZ DÉNES a Ferencváros kapusa „Az első félidő nem a miénk volt, nem tudtunk vala­mirevaló helyze­teket kialakítani. A szünetben meg­beszéltük, mi az, amin javítanunk kell, lendületet is kaptunk. Az első tizenegyesnél lökés történt, de utólag ennek már nincs jelentősége.” NB1-14. FORDULÓ FRADI-ÖRÖM KISPESTEN, a zöldek hátrányból fordítottak, és távozhattak a Bozsil stadionból, a honvédosok viszont azon CSALÓDÁS, ÖNKRITIKA ! ' Vigyázz magadra! -Midi Patrik (balra) megijedt, amikor Vécsei Bálint ráhuppant a becsúszó Vladan Csukicsra Éhé! MESTERMÉRLEG» CSÁBI JÓZSEF a Bp. Honvéd vezetőedzője THOMAS DOLL a Ferencváros vezetőedzője Sokkhatás, csend és biztatás ■MetfirtaFradi őrölhetett... Nehéz ilyenkor bármit is mondani. Azt hiszem, nem vagyok elfogult, ha azt mondom, nem érdemeltünk vereséget. Felkészültünk a Ferencvárosból, tudtuk, hogyan építi fel a támadásait, kidolgoztunk egy védekezési szisztémát, amely szerintem működött, annak ellenére, hogy hibák azért be-becsúsztak a játékunkba. A lényeg tehát: az első félidőben a mi elképzeléseink szerint zajlott a játék. ■ A szünet után azonban gyorsan hátrányba kerültek - mi történt? Az biztos, hogy nagyon sokat kell még dolgoznunk, és rengeteget tanulnunk, főleg a saját hibáinkból. Olyan nem fordulhat elő, hogy öt perc alatt elveszítsük a lehetőségét, hogy szép eredményt érjünk el. Ezzel együtt a sokkot kiheverte a csapatunk, nagy erőket mozgósított az egyenlítésért, majd kettő kettő után meg akartuk nyerni a mérkőzést - végül vesztettünk. Az is nagyon tanulságos, hogy ilyen szituációban a meccs végén tilos tizenegyest kapni. Az ilyen helyzeteket el kell kerülnünk a jövőben.­­ Visszafogottan, csendesen értékel, pedig úgy látni, mintha szét akarna robbanni. Dühös vagyok, nem kérdés. Leginkább azért, mert ebben a meccsben számunkra sokkal, de sokkal több volt. Ezért bosszant nagyon, hogy vereséget szenvedtünk. Ugyan­akkor számomra egyértelmű, hogy jó úton járunk, mást játszott ez a Honvéd, mint korábban, másképp nézett ki. Azon kell dolgoznunk, hogy eredménye is legyen. Tudom, látom, hogy jobb lesz, így kell folytatnunk a munkát, hiszen már most is sikeresek lehettünk volna, de túl sokat hibáztunk. ■ Akkorát sóhajtott, hogy beleremegtek a falak, mintha mázsás tehertől szabadult volna meg. Nagyon jó csapat otthonában tudtunk győzni, ezért mindannyian nagyon örülünk. Az is tény azonban, hogy az első félidőt teljesen átaludtuk, gyengék voltunk, a Honvéd pedig jól teljesített. Boldog vagyok, hogy akárcsak Debrecenben, most is hátrányos helyzetben tudtunk újítani. ■ Mi volt az oka az első félidei teljesítménynek? És mi hangzott el a szünetben? Ha tudnám, miért voltunk olyan gyengék a meccs elején, én is sokkal előrébb tartanék... Nagy csend volt az öltözőben, lett volna okom kritizálni a csapatot, de ilyenkor támogatásra, biztatásra van szükség. Elmondtam a srácoknak, nem erre készültünk, nem ezt beszéltük meg, csak rúgjuk előre hosszan a labdát ahelyett, hogy megpróbálnánk kombinálni. Próbál­junk változtatni, kezdjünk el játszani. Jól reagáltunk a helyzetre, sikerült gyorsan fordítani. ■ Mi volt a döntő fordulat? A második gól után már a kezünkben volt a mérkőzés, okosabbnak kellett volna lennünk, akkor elkerülhettük volna a második hazai tizenegyest. Végig hittünk a győzelemben, kettő kettő után tovább küzdöttünk, har­coltunk, mentünk előre. Egy pillanatra sem adtuk fel a küzdelmet, az elszántságnak most meglett a jutalma, így elmondhatjuk, hogy jó hetet zártunk. őrnagyát futball szintjéhez mérten már 1 kiemelkedő teljesítmény, több szerzett góllal, gólpasszal . A magyar futball szintjén­­ az átlagosnál sokkal jobb teljesítmény, góllal. Az eseménygazdagabb magyar mérkőzéseken átlagos teljesítmény Az átlagos magyar­­ mezőnyjátékra jellemző, kevés szerepet vállaló teljesítmény Súlyos hibákat elkövető, durva­­ játékkal jellemezhető, már-már értékelhetetlen, teljesítmény kiállítás miatt 30 percnél kevesebb játék, vagy abszolút­­ értékelhetetlen teljesít­mény, bundázás Kapus esetében, ha jósim­án ninc védenhatója, mezőnyjátékos­­ esetében, ha kezdőként 30 percvel kevesebbet tölt a pályán a Hazaifc a HíM dl MidtójátÉ . A mérkőzésről tudósított: Borbola Bence, Somogyi Zsolt» A legendás meccseken edződött emberek számára szívbe mar­koló volt a látvány: tíz perccel a Honvéd-Ferencváros, vagyis két nagy múltú fővárosi klub bajnokija előtt a lelátó ásított az ürességtől... Persze nem vitás, hogy két mérsékelten szereplő csapat találkozott a Bozsik-sta­­dionban, a házigazda az elmúlt hat meccsen egy pontot gyűj­tött, és ezt megelőzően négy találkozón gólt sem szerzett, ez pedig különleges bravúr ebben a nem éppen magas színvonalú bajnokságban. A bajnoki címről ábrándozó Ferencváros pedig az utóbbi hat meccséből egyet nyert meg, három döntetlen mellett kétszer kikapott, ez pe­dig a tizennyolc megszerezhető pontból hat - nem nevezhető acélos teljesítménynek. Gondolhattuk tehát a kezdés előtt, itt mindenki győzni akar. Vagy csak nem kikapni? A Fradi elképzelése világos­nak tűnt: a négy védő előtt két szűrő szerepelt, elöl pedig Böde Dániel, akit jobbról Somália, balról Benjamin Lauth, közép­ről Gera Zoltán támogatott. A Honvéd középre koncentrálta erőit, ott próbálja megfékezni