Nemzeti Sport, 2017. március (115. évfolyam, 59-88. szám)

2017-03-26 / 83. szám

nemzeti s­port 2017. március 26., vasárnap magyar pillanatban az ijedtségtől a lélegzet is Ők élvezték a játékot, viszont­­bent ragadjon. Lang Ádám adott haza kockázatosan, de Gulácsi Péter egy hajszállal gyorsabb volt, mint a szem­bejövő portugál, s menteni tudott. Játékosaink megtartották a labdát, de nem tudtak egyéra megindulni, és néha már úgy tűnt, nekünk kedve­ző mederben zajlik a meccs, amikor Portugália lecsapott. Ekkor látszott csak igazán, nem annyira a mieink labdabirtoklásán volt a hangsúly, in­kább a hazai csapat húzódott kissé vissza, hogy a szélvész gyors em­bereinek legyen területe. Egy hibára vártak, és a mieink megadták nekik: hiába volt hátul öt védő, a falból ki­lépő Vinícius nem tudott blokkolni (szabálytalankodni nem mert), és a Dortmund szélsője, Raphael Guerrero olyan egyedül érkezett a bal oldalon, mintha egy védőt sem küldött volna pályára a kapitány, egyszersmind el­csúszott a védekezésünk, André Silva pedig a világ legkönnyebb gólját rúg­hatta Kádár Tamás mellől. Ezt nem volt könnyű feldolgozni, s a portugálok egy iskolás trükköt bevetve azonnal kihasználták, hogy sokkos állapotba került az ellenfe­lük: egy indításnál Cristiano Ronaldo lesen volt, rá figyelve nem vették észre a védők André Silvát, aki mire utolérték volna, visszatette a labdát a világsztárnak, ő pedig ballal a sa­rokba bombázott. Így lett a kiegyenlítettnek tűnő meccsből villámgyorsan 2-0, s né­hány percre rá Joao Mário löbbö­­lése, Cristiano Ronaldo ollózása, a védést követő nevetgélése könnyed edzőmeccs jelleget adott a világbaj­noki selejtezőnek. Ötvédős rendszer­­ ért negyvenöt percet. A végig bizonytalan Lang Ádám helyett Lovrencsics Gergő állt be, és 4-4-1-1-re álltunk át. Csendesebb, lassúbb lett a játék, ettől úgy tűnt, feljavultunk, de az eredmény már egyáltalán nem sürgette a portugá­lokat. A szembeszökő technikai kü­lönbség persze várható volt, tudtuk, más minőséget képvisel az ellenfél, mint a magyar csapat, csak szem­besülni ezzel bizony nem annyira kellemes. Gyurcsó Ádám beadása után a labda elsuhant Szalai Ádám felett, így Rui Patricio továbbra is unalma­san számolta a perceket, egy óra nem volt elegendő, hogy gyors moz­dulatra, vetődésre késztessük, hogy keressünk valami kapaszko­dót­­ a mieinknek volt tartása, nem esett össze a magyar csapat. Amíg az ellenfélnél az Eb-döntő gólszer­zője, Éder vagy a Bayern München ifjú titánja, Renato Sanches csak kispados, nálunk az egyszerű pasz­­szoknál is bizonytalan védők is ál­landó kezdők tudnak lenni, ez pedig egyértelművé teszik a képességbeli különbséget - a második félidőben úgy nézett ki, hogy ez kiderül, ha a portugálok úgy akarják, ha nem, akkor sem történik semmi. Ami nekik megfelelt, hiszen két góllal vezettek. Mint Lyonban, ott is kettőt szer­zett CR7, egyet engedett másnak (ott Naninak, itt André Silvának), csak a mi három gólunk hiányzott a nosz­talgiához. A harmadik hazai gól ráadásul már nagyon rosszul esett minden magyarnak (mondanánk, a legrosz­­szabb helyen pattant le az iszonya­tos sebességgel érkező labda Gulá­csi Péter keze alatt), és mert ekkorra világossá vált, nyolc pontra kerülünk Svájctól és ötre Portugáliától, el is kezdhetjük építeni a csapatot a 2018-as Eb selejtezőjére - talán en­nek jegyében állt be Kalmár Zsolt. Sajnos a különbség, ha fájó is, reális, ennyi differencia van a két válogatott között. www.nemzetisport.hu A Nemzeti Sport Online-on min­dent megtudhat a lisszaboni világ­­bajnoki selejtezőről. A mérkőzést értékelő nyilatkozatok, reakciók és háttéranyagok mellett videókat is láthatnak az oldalunkon, többek között a látottakat összefoglaló játékosokról. Irány az online! PORTUGÁLIA: 1-4-2-3-1 Patricio 0 Cédric 6, Pepe 6. Fonté 6. Guerreiro 7 ...........W. Carvalho 6, Gomes 6........... Quaresma 7, An. Silva 8, Mário 6 C. Ronaldo 8 CSERE: An. Silva helyett B. Silva (-) a 67., Mário helyett Moutinho (-) a 83., Gomes helyett Pizzi (-) a 86. percben MAGYARORSZÁG: 1-5-4-1 ............................Gulácsi 4........................... Bese 4, Lang 3, Vinícius 5, Kádár 4, Korhut 4 Gyurcsó 4, Nagy Á. 5, Gera 4, Dzsudzsák 4 Szalai Á. 4 CSERE: Lang helyett Lovrencsics G. (5) a szünetben, Gyurcsó helyett Kalmár (-) a 69., Gera helyett Pintér Á. (-) a 86. percben Gólszerző: An. Silva (1-0) a 32., C. Ronaldo (2-0) a 36., C. Ronaldo (3-0) a 65. percben Sárga lap: Dzsudzsák (Fonté buktatásáért) a 61., Gera (Mário megrúgásáért) a 76., Kádár (Cédric buktatásáért) a 82. percben Játékvezető: Szymon Marciniak 8 - Szinte hiba nélkül vezette a mérkőzést, engedte az ütközéseket, a felesleges eséseknél tovább engedte a játékost, a sárga lapoknál jól döntött. Asszisztensek: Pawel Sokolnicki, Tom­asz Listkiewicz - valamennyi lengyel bánat 13. perc: Cristiano Ronaldo végzett el szabadrúgást a balösszekö­tő helyéről, 24 méterről, jobblábas lövése után a labda a sorfalban felugró Szalai Ádámon megpattant, és kevéssel a jobb felső sarok felett hagyta el a játékteret. 20. perc: Quaresma a tizenhatos bal oldali sarkának közeléből - már a büntetőterületen belülről - jobbal adott középre, Cristiano Ronaldo hat méterről, senkitől sem zavartatva fejelhetett - a labda elkerülte a magyar kapu jobb alsó sarkát. 32. perc: Cristiano Ronaldo passzolt a bal szélen megiramodó Guer­­reirónak, a hazaiak védője a tizenegyes vonalából laposan középre adott, a túlsó oldalon egyedül érkező André Silva pedig öt méterről jobbal a kapu közepébe belsőzött. 1-0 36. perc: Pepe felívelése után a magyar tizenhatos előterében And­ré Silva sarokkal játszotta vissza a labdát Cristiano Ronaldónak, aki jobb talppal átvette, majd kissé balról, 17 méterről ballal laposan a jobb alsó sarokba lőtt. 2-0 65. perc: Lovrencsics buktatta Quaresmát, így Cristiano Ronal­ do balról, 23 méterről végezhetett el szabadrúgást: jobblábas, nagy erejű lövése után a labda pattant egyet az öt és felesen belül, majd az elvetődő Gulácsi mellett a bal oldali kapufáról vágódott a kapuba. 3-0 W­I FA WO« ID CUP [X(JISSII»201 William Carvalho ezen a meccsen még Gera Zoltánt is elfektette Fájó taps Lovrencsics Gergőéktől... IRÁNY AZ ONLINE! Pór Károly az nso.hu munkatársa Félórányi küzdelem után Cristiano Ronaldo a trükkösebb futballra váltott Labdarúgó-világbajnoki selejtező 201831 NS-szemmel a kilencven percről Sinkovics Gábor FEKETÉN FEHÉREN Sajnálhatják önt, Herr Storck! Sajnálhatják azért is, mert nem a het­venes-nyolcvanas években dolgoz­hat a magyar futballban. Akkoriban még nem lett volna a taktika egyik legfontosabb része az ormótlan far­motoros Ikarus-busszal beparkolni az ötösre. Akkoriban még nálunk a mieink is úgy cseleztek, ahogy Qu­aresma, úgy lőttek ollózva, hanyatt vetődve kapura, akár Cristiano Ro­naldo. A magyar labdarúgás tele volt kreatív, klasszis játékosokkal. Volt ötlet, volt látvány - volt futball. Minden volt, ami szombat este hi­ányzott Lisszabonban. Sajnálhatják önt, Herr Storck, ami­ért dolgos iparosokból kell csapa­tot építenie, amiért játékosai vagy epizodisták külföldön, vagy itthon a lassított felvételszerű magyar baj­nokságban edződnek. Ennyit érünk. A szokásos hármast megkaptuk Lisszabonban, s úgy tűnik, ezzel messze, szinte elérhetetlen távol­ságba kerültünk Oroszországtól. Az éjjel, itt és most, a portugál fővá­rosban ért véget, s vasárnap reggel úgy ébredhettünk fel, hogy minden kezdődik elölről. Irigyelhetik önt, Herr Storck! Olyan élményben volt része magyar kapitányként, amely réges-régen adatott meg neves elődeinek, Baróti Lajosnak, Illovszky Rudolfnak, Me­­zey Györgynek. Tényezővé váltunk, megint ott voltunk a futballtérké­­pen, és ismét divat lett válogatott meccsre járni, a szurkolók a világ végére is elkísérték a csapatot. Nem unatkozó, teltkarcsú asszony­nyal vásárolgató turisták ültek a lelátón Franciaországban, a Feröer­­szigeteken és Lisszabonban, hanem vérbeli, lelkes szurkolók. Ez az ön műve is, Herr Storck, az ön munkájának a gyümölcse. Megtaní­totta küzdeni, harcolni játékosain­kat, önbizalommal teli magyar fiúk masíroztak ki az öltözőből az elmúlt másfél évben, mert hittek önnek - s hittek magukban is. Kihozta belőlük a maximumot. A maximum pedig annyit jelentett, hogy Magyarország felzárkózott az európai középmezőnyhöz. A nagy masszához. Csakhogy nekünk már ez is nagy eredménynek számított: ott lenni az Európa-bajnokságon. Ennyi volt ebben, mégis azt mond­hatjuk: irigyelhetik önt, Herr Storck! Maradandót alkotott. JÁTÉKOSÉRTÉKELÉS Ez most kevés volt Nem jelentett meglepetést, hogy Bernd Storck Gulácsi Pétert állította a kapuba, aki magabiztosnak tűnt a mér­kőzés elején. Az első gólról nem tehetett, a másodikat bravúrral háríthatta volna, a harmadik ellenben nem „né­zett ki jól”. Az ötfős védelem tagjai közül Bese Barnabás ami­kor csak tehette, segítette a támadásokat, igaz, nem so­kat tehette. A sűrűn felfutó Raphael Guerreiro, valamint a Cristiano Ronaldo, Ricar­do Quaresma páros nem kis gondot okozott neki, illetve Lang Án­ámnak, de a két védő mentségére szóljon, hogy mások is jártak már így korábban. Azért persze nagy kár volt, hogy az egyébként többször is nagyot mentő Bese Barnabás a házigaz­dák első góljánál lemaradt a gólpasszt adó Guerreiróról, Lang Ádám cseréje pedig indokolt volt: a válogatottban volt már jobb meccse, és biz­tosan lesz is. A címeres mezt először magára öltő Vinícius nem tűnt megilletődöttnek, a legtöbb labdaszerzése talán neki volt, bár látszott, még nincs teljesen egy hullám­hosszon a többi hátvéddel. Kádár Tamás többször is bizonytalan volt, a játékából ezúttal hiányzott az a hatá­rozottság, amely az Euró­pa-bajnokságon jellemezte. Korhut Mihályra ugyanaz igaz, ami Kádár Tamásra, ő sem találta a helyét, igaz, az első félidőben remekül tálalt a labdát aztán fölé bombázó Szalai Ádám elé. Halkan je­gyezzük meg, hogy az még 0-0-s állásnál volt. Dzsudzsák Balázs első szép megmozdulása az volt, amikor a 16. percben a büntetőterületen belül gyö­nyörűen, becsúszva szerelte Guerreirót, a támadásokból viszont nemigen tudta ki­venni a részét, keveset volt játékban, így a kapura sem lehetett veszélyes, csak a szünet után javult fel némi-­­leg a teljesítménye. Nagy Ádám volt a csapat legaktí­vabb tagja, szokásához híven gyakran elkérte a labdát, és nem egyszer az ellenfél ka­puja előtt is felbukkant. Más kérdés, hogy Pepe és társai ott „megették". Gera Zoltán az első félidőben el-eltűnt, de csakúgy, mint Dzsudzsák, a második játékrészben már többször avatkozott játékba. Gyurcsó Ádám nem hozta azt a lendüle­tes szélsőjátékot, amelyet Lengyelországban, de hát nem a Wisla Plock, hanem az Európa-bajnok ellen kel­lett­­ volna­­ fickándoznia. Szalai Ádám a 13. percben kifejelte Cristiano Ronaldo veszélyes szabadrúgását, ami a támadó feladatát illeti: használható labdát alig ka­pott, jóllehet a már említett Korhut-beadásból többet is kihozhatott volna. Ha mégis eljutott hozzá a labda, nem tudta megtartani. A cserék közül Lovren­csics Gergő némi lendületet hozott a játékba, többször is meghúzta a jobb oldalt, a be­adásai viszont lehettek vol­na pontosabbak is. Kalmár­­ Zsoltnak volt egy kapuralö­­vési kísérlete, igaz, abban a helyzetben passzolhatott is volna, Pintér Ádámnak pe­dig már nem sok idő jutott.