Népújság, 2004. február (56. évfolyam, 25-48. szám)

2004-02-02 / 25. szám

inSzovátai Téli Játékok Medvék, nyulak, bárányok.. Az idén is nagy érdeklődést váltottak ki az „ötrombuszos”játékok „Udvariatlan házigazdának” bizo­nyult Szováta az immár nyolcadik alkalommal megrendezett téli játé­kokon, hisz esélyt sem adott vendé­gül látott testvérvárosai csapatainak a győzelemre. Az idén mind a kilenc testvértelepülés (nyolc Magyaror­szágról: Szikszó, Csopak, Tata, Mezőberény, Százhalombatta, Kőröshegy, Sümeg és Budapest XIII. kerület; egy Lengyelországból: Brzesko) eljött a Bekecsaljára, az „állati” megmérettetésen azonban rendre fejet hajtottak a házigazdák fölénye előtt. Olimpiai év lévén, Szovátán is az ötelemes, egymásba láncolódó olim­piai jelvény dominált, ám mert a karikákat a NOB már kisajátította, az Állatok Olimpiája néven futó ren­dezvényt az öt rombusz jegyében szervezték. Medvék, óriásnyulak, bárányok, kutyák, majmok, pingvi­nek, békák, rénszarvasok és még ki tudja hányféle isten teremtménye jelent meg a kicsi mező sípályán, ahol a szervezők különböző próbák elé állították őket. Nézőkben sem volt hiány, a napfé­nyes, szélcsendes, csodaszép téli nap számos szovátait és környékbelit vonzott a helyszínre. S hogy ne unat­kozzanak, az öt „állati” versenyszá­mot is végigizgul­hatták. A verseny­zők elsőként a mélylesiklásban, majd a pehelylö­­késben, hókugliban (ez volt a legötlete­sebb és a legérde­kesebb), fogathaj­tásban és - favá­gásban mérték ösz­­sze az erejüket. Jóízű huppanások­­ban sem volt hiány, sőt egy alkalommal az egyik versenybí­rót is kuglibábnak tekintette a túlságosan lelkes ver­senyző. A közönség számára volt hószobrászat, lepényevés és sörcsú­szás, a hegyikerékpározók havas „ ereszkedést” mutattak be. Mint már az elején említettük, Szováta nyert, ez azonban aligha érdekelt valakit a helyszínen. Mind­ez abból is kikövetkeztethető, hogy aközben is, míg a versenyzők a pá­lyán próbáltak függőleges helyzet­ben maradni, nagy mennyiségben fogyott a meccs, a hot dog és a forralt bor, s az emberek szinte azt sem vet­ték észre, hogy a meghirdetett kez­dési időponthoz képest közel egy óra késéssel rajtolt a rendezvény. Elvég­re ezek csak az ötrombuszos, egy­előre nem az ötkarikás játékok vol­tak. Pingvin is, súlyemelő is, polgármester is Kutya és macska barátsága -megszokott látvány az „állatolimpián” Fotó: Szász Károly ­Női röplabda szuperliga Használt a fejmosás -megvan az első szett Amid Bákó - CSU Gaz Marosvásárhely 3-1 (16, 25, -23, 18) Megnyerte az idei bajnokságban az első játszmáját a marosvásárhelyi CSU Gaz női röplabdacsapata, miu­tán a múlt héten alapos fejmosásban volt részük a játékosoknak, felfüg­gesztették a fizetés folyósítását, sőt ennek következtében egyesek sztráj­kolni is megkíséreltek. A kellemet­len közjátéknak azonban megvolt az eredménye, hisz Bákóban egy-két személycsere mellett mintha az egész csapatot is kicserélték volna, sokkal bátrabban, eredményesebben játszott, s a vereség ellenére nem hagyta megalázni magát, mint a ko­rábbi két fordulóban. Meglepetésre a kezdő hatosban nem Dukova, hanem Bardócz Orso­lya kapott helyet az irányító poszton, s a még mindig csak ifjúsági korosz­tályú játékos a kezdeti lámpaláz után egyre felszabadultabban teljesített, Pop Nicu edző legnagyobb megelé­gedésére. A mester nagy jövőt jósol neki, annak ellenére, hogy a harma­dik szett feszültségében a tapasztal­tabb Dukovát küldte be helyette. Egyéb cserék is voltak a kezdő csa­patban, Maierus helyett Voda, Lazár helyett Jucan állt be (s ez jelzi, hogy mely játékosok lehettek a „lázadás” fejei), az utóbbi ifjúsági támadó he­lyett azonban később visszaállt Lazár, aki jobban játszott, mint a korábbi találkozókon, de még min­dig elmarad az elvárásoktól. Jól sze­repelt (a múlt hétnél sokkal jobban!) Hertea, míg Hosti és Cvetanszka az egyetlen biztos pontokat jelentik egyelőre a csapat­ban. Szerdán hétközi fordulót rendez­nek, a CSU Gaz itthon a bajnokcsa­pat Rapid AIBO-t fogadja, amely sima, nagy pontkü­­lönbségű háromjátszmás vereséget szenvedett Piatra Neamton attól az Uniótól, amely nyert ugyan, de sem­mi különöset nem mutatott múlt hé­ten Marosvásárhelyen. Más vásárhe­lyi csapatot láthatunk majd ezen a találkozón - fogadkozott Pop Nicu. Úgy legyen... A forduló eredményei: Dinamo — Penicilina Ia§i 3-0; CSU Metal Galac - Tender Temesvár 3-0; Unic - Rapid AIBO 3-0. 1. Amici Bákó 2 2 0 0 0 6:1 6 2. Unic Piatra Neamt 3 2 0 0 1 7:3 6 3. CSU Metal Galac 3 2 0 0 1 7:4 6 4. Dinamo 3 10 2 0 7:6 5 5. Rapid AIBO 3110 1 6:6 5 6. Penicilina la§i 2 1 0 0 1 3:3 3 7. Poli Tender Temesvár 3 0 10 2 3:8 2 8. CSU Gaz____________3 0 0 0 3 1:9 0 Műkorcsolyázó-és jégtánc Eurépa­ bajnokság Budapesten A Budapest Sportaréna ad otthont mától a műkorcsolyázó- és jégtánc Európa-baj­nokságnak, melyen 31 nemzet sportolói indul­nak. A női egyéni mezőny­ben két magyar és egy román lány indul. A magyar szurkolók Se­bestyén Júlia éremszer­zésében reménykednek leginkább. A tavalyi Eb­­- bronzérmes magyar klasszis esé­lyeit növeli, hogy a budapesti sereg­szemlén nem lesz jelen a címvédő Irina Szluckaja. Ennek tudatában a verseny legnagyobb esélyese Jelena Szokolova lett. Sebestyéntől minden­ki ezüstérmet vár, ehhez azonban nem szabad tévednie sem a pénteki rövidprogramban, sem pedig a szombati szabadkorcsolyázás során. A másik magyar versenyző, az élete első világversenyén induló fiatal tehetség, Faruk Viktória. Az ő célja a tisztes helytállás, a tavalyi junior vb-n 12. helyen végzett. Szintén fiatal a nevezett román lány is, Simona Punga, aki a junior vb-n mindössze 39. helyen végzett, így a tapasztalatszerzésen túl nem sokban re­ménykedhet. A férfi mezőnyben két román versenyző is rajthoz áll. Gheorghe Chiper, a Csíkszeredai születésű, jelenleg Svájcban élő fiatalem­ber a 2003. évi Eb-n 9. helyen vég­zett, így most is bizakodva vág neki a budapesti versenynek. A másik román induló Adrian Mátéi, aki szintén első felnőtt kontinensviada­lán vesz részt. Magyar színekben Tóth Zoltán indul, aki egy olimpiai 25. helyezéssel büszkélkedhet, ugyanakkor a tavalyi Eb-n 17. he­lyen végzett. Párosban egyetlen magyar csapat áll rajthoz, Hoffman Nóra - Elek Attila összeállításban. A fiatalok eddigi eredményei biztatóak, hiszen a 2003-as junior vb-n ezüstérmet szereztek, míg a felnőttek között Eb 14.-ek és vb 18.-ok lettek. A budapesti közönség hatal­mas érdeklődéssel várja az Európa-bajnokságot, a jegyek már elővételben elkeltek, így valószínű, hogy végig telt ház előtt versenyezhetnek a konti­nens legjobbjai. A Csíkszere­dai műkorcsolya-iskola több képviselője is jelen lesz. Nagy öröm lenne, ha a lelkes közönséget éremmel is meg­ajándékoznák a magyar ver­senyzők, hiszen párosban utoljára 1957-ben szereztek érmet a magyarok, akkor a Nagy Marianna - Nagy Lász­ló páros a második helyen végzett, férfiaknál még ennél is régebbre datálódik az utol­só érem, 1950-ben Király Ede aranyérmet szerzett. Román versenyzőnek még soha nem sikerült érmet szerezni a kon­tinensviadalon. ►► Kósa András ►► Löffler Anna ­2003 sportolói logigan Lucian A marosvásárhelyi Mure­ul klub versenyzője, Berekméri Csongor edző kisifjúsági tanítványa, Logigan Lucian érdemelte ki az idén a kerék­pározók közül azt, hogy a megyében az év legjobb sportolói között említ­sék a nevét. A fiatal kerekező uralta a tavaly a saját korosztályát belföldi szinten, minden szakágban. Sőt, az idősebbek kategóriájában, a junior I- ben is országos bajnokságot nyert, nem csupán hegyikerékpározásban, de kerékpár-krosszban is. Mellette az országúti válfajban sem megve­­tendőek az eredményei, mi több, egyéni időfutamban csupán a bal­­szerencsének köszönheti, hogy nem lett országos bajnok (ezüstérmet szerzett), az országúti versenyen pedig a 3. helyen zárt. Ugyanakkor a kerékpáros szövetség kupáján a leg­jobb országúti ifjúsági iI kerékpáro­zó volt, a hosszú távú országos ver­senyen pedig ezüstérmes. Logigan Lucian esélyesként ké­szült a hegyikerékpározó Balkán­bajnokságon való részvételre is, azonban egy rosszkor jött virózis miatt ki kellett hagynia ezt a ver­senyt. Az időközben nagyifjúságivá cse­peredett versenyző az idén „bosszút forral”, s arra készül, hogy a Görög­országban az olimpia előtt sorra ke­rülő Balkán-bajnokságon az arany­émmet begyűjtse. A belföldi bajnok­ság „skalpjai” mellett ezenkívül tervben van a törökországi országúti Balkán-bajnokságon való részvétel is, mi több, amennyiben sikerül, az sem kizárt, hogy ott láthatjuk majd az őszi olaszországi világbajnoksá­gon az ifjúsági mezőnyben. Ez egyébként a soron következő eszten­dő legmerészebb célkitűzése,­­ s Berekméri Csongor szerint az is el­képzelhető, hogy ketten, az ugyan­csak marosvásárhelyi, az idén máso­dik éves junior­­ Madaras Lászlóval utazhatnak a vb-re. Az országban ugyanis a két legjobb ifi kerékpáro­zó jelenleg Marosvásárhelyen talál­ható.