Orvosi Hetilap, 1909. április (53. évfolyam, 14-17. szám)

1909-04-04 / 14. szám

253 ORVOSI HETILAP 1909. 14. sz. Az utóhatások megítélésekor tekintetbe kell venni, hogy a langyos és hűvös légfürdők valamennyi esetben egy óra hosszat, a hideg légfürdők pedig átlag csak 34 perczig tartottak. A vizsgálások eredménye az egyes eseteket nagyjában rész­letezve a következő : Langyos légfürdőben 14 esetet vizsgáltam. A végből hőmér­­séke 20—26 fokos levegőben negyedórás légfürdésre 0'05 0'3-del emelkedett, ha a levegő hőmérséke 28 C° körül volt. 01— 0'2-del sülyedt, félórás légfürdőben 0—0'35-dal, háromnegyedórásban 01 0'38-dal, egy órásban 0—0­5-del emelkedett. A langyos légfürdők második és harmadik negyedórájában két esetben már 0'05 fokos sülyedés mutatkozott, a végbél hőmér­séke a negyedik negyedórában már az esetek felében 0-05—0'15- dal sülyedt, másik felében azonban még 0'05—0’12-dal tovább emelkedett. A langyos levegőben fürdőzők között a legnagyobb hőemelkedést (egy órás légfürdőre 0-5 fokosat) 22­ 7 fokos levegő­ben oly esetben találtam, a­melyben a kezdő hőmérsék igen alacsony (36­4) volt. Ez volt­­ezen csoport esetei között a legalacsonyabb kezdő hőmérsék és egészségesben mutatkozott. A végbél hőmérséke azokban, a­melyekben az a légfürdő előtt az átlagosnál magasabb (37'25—37'45) volt, egy órás langyos légfürdő végén is ugyan­ennyi vagy 0'05-dal kevesebb lett. A test belsejének hőmérséke tehát azon esetekben, a­melyekben az már kezdetben magas volt, általában kevésbé emelkedett. Ugyanezt találtam a vérszegénység eseteiben is, bárminő végbélhőmérsékkel kezdték is a légfürdőt. A langyos légfürdő után a végbél hőmérséke két eset kivéte­lével, a­melyekben ez az első negyedórában még 0 15-dal tovább emelkedett, az első három negyedórában valamennyi esetben több­nyire fokozatosan 0 — 0­2-del csökkent, de a negyedik negyedórá­ban már 0'05—0'1-del ismét emelkedett, úgy hogy egy órával a légfü­rdő befejezése után épen olyan magas vagy 0' 1 -del még maga­sabb volt, mint a légfürdő előtt. Azokban az esetekben, a­melyekben a kezdő hőmérsék a végbélben körülbelül 37­0 C° volt, a légfürdés alatti csekély emel­kedés többnyire már egy negyedórával annak befejezése után ki­egyenlítődött és ezután már alig változott. Azokban, a­melyekben a kezdő hőmérsék az átlagosnál alacsonyabb volt, az emelkedés a légfürdő után részben állandó maradt. A bőr negyedórás langyos légfürdőkben 06—2'2-del, félórásban 0'75—2'5-del,­­háromnegyedórásban 045—2'8, egy órásban pedig 0'45—2'9-del hűlt le. Ez a lehűlés, mint az már a fentebbi számokból is látható, nem volt mindig folytonosan fokozódó, hanem sok esetben közbeeső csekély emelkedés szakította meg. A bőr hőmérséke azon esetekben, a­melyekben kezdetben az átlagosnál (33’6) melegebb volt, aránylag jobban hűlt le. Például 33'15 fokos bőr egy órás 28 fokos légfürdő végéig csak 0'45-dal, 33­6 fokos bőr 22 fokos levegőben 1'9-del, és 34'3 fokos 22­7 fokos levegőben 2'9-del hűlt le egy óra alatt. A bőr a felöltözködés után két esetben 28 fokos légfü­rdő után már az első negyedórában fél fokkal jobban melegedett fel, mint a­mennyivel lehűlt, eredeti hőmérsékét az esetek többségében azonban csak a légfü­rdő után következő második, két esetben pedig a harmadik negyedórában érte el. Hűvös légfürdőben (14 20 C°) tíz esetben mértem a test hőmérsékváltozásait. Valamennyien egy órás légfürdőt vettek. A hőmérsék a végbélben a hűvös légfü­rdők első negyedórájában négy esetben 0'15 -0'3-del emelkedett, a többiben 0'06—0'08-dal sülyedt, félórás légfürdőben 0—0'25-dal, három negyedórásban 0—0'45-dal emelkedett, egy órás hűvös légfü­rdőben két esetben (vérszegények) 0 2-del sülyedt, és a többi esetben 0'03—0'35-dal emelkedett. A hűvös légfü­rdőben is észleltem azt, hogy a végbél hőmér­séke különösen azon esetekben hajlamos arra, hogy csökkenjen, a­melyekben a kezdő hőmérsék az átlagosnál (36'98) magasabb volt. Vérszegénység eseteiben a végbél hőmérséke vagy kevesebbet emel­kedett mint átlagosan, vagy még valamelyest csökkent is. A test belsejének hőmérséke hűvös légfürdők után az első 15 perezben valamennyi esetben 0'2-del, 30 perez alatt 0'2—0'65- dal csökkent, a harmadik negyedóra végéig anaemia két esetében és másik kettőben is még 01 —0'2-del­ sülyedt, de négyben már 0 05—0'2-del újra emelkedett, és 60—90 perez alatt valamennyi­ben az eredetit érte el. A bőr hőmérséke hűvös levegőn­­15 perez alatt 0 4— 2'2, 30 perez alatt 0 7—3-25, 45 perez alatt 0'8­—3'95, egy óra alatt pedig 0'9—4'55-dal csökkent. A legkisebb hősü­lyedést két an­­aemiásban találtam. Úgy látszik tehát, hogy a felületes vérerek a vérszegényekben kevésbé húzódnak össze, mint másokban. Ez magya­rázza azt, hogy a végbél hőmérséke anaemia eseteiben a légfür­dőzés alatt kevésbé emelkedik, sőt még sü­lyed is. A bőr hőmérséke negyedórával a felöltözködés után 0'7—2' 1 - del, félórával utána 0'7 —3'5-del, három negyedórával utána 1'4- 4'7-del és egy órával utána 08—4'9-del emelkedett volt. Az ese­tek felében már fél órával a légfü­rdő befejezése után az eredetit érte el, vagy néhány tizedfokkal föléje is emelkedett, az esetek 20°/6-ában azonban csak öt negyedóra alatt érte el az eredetit. Hideg (10—14°) légfürdőben 12 esetet észleltem. Ketten ezek közül csak negyedórás légfürdőt vettek, ketten félórásat, négyen 45 perc­eset, négyen egyórásat. A végbél hőmérséke hideg légfü­rdőben az első­­negyedórában 4 esetben nem változott, 8 esetben 0'05—0'35-dal emelkedett. A második negyedórában két másik esetben nem változott, egyben, a­melyben az emelkedés már az első 15 perc­ben magas (0'35) volt, már 0'15-ös csökkenés mutatkozott (105 fokos levegőben), 9 eset­ben meg 0'1—0'25-dal emelkedett, a harmadikban már az esetek egyik felében (közöttük a két vérszegényben is) 0'05—0'1-es csökkenés, a másikban 0' 1 —0'2 fokos emelkedés mutatkozott, a negyedik negyedórában egy egészségesnek hőmérséke nem változott, a többi háromé, kik szintén egészségesek voltak, 0'3—0'7-del sülyedt. Meg kell ehhez jegyeznem, hogy a legalacsonyabb hő­mérsék, amelyben ezúttal megfigyeléseket tettem, 10 fokos volt és hogy hideg légfü­rdőket csak olyanokkal használtattam, a­kik már legalább némileg edzettek voltak. De azt sem szabad elfelejteni. Közepes levegő­­hömérsék A hőmérés helye A testhömérsék közepes változásai Végeredmény a légfürdő alatt az a légfürdő befejezése után az egy órával a légfürdő befejezése után 1. 2. 3. 4. 1 1. 2. 3. 4. negyedórában negyedórában 24'3 a végbélben -j- 0'12 -1-0'06 + 0-03 — 0'02 - 0'05 — 006 — 0-03 + 0'02 4-0-07 a bőrön — 1-25 — 0-35 — 0-150 + 0-63 + 1-2 -f 0-25 -f 0-55 4-0-88 18'8 a végbélben -j- 0'04 + 0'18 + 0-05 — 0'08 — 0'2 — 0'2 -f 0'010 — 0'20 0 a bőrön — Г57 — 050 1-0'25 -0-68 -1- 0'9 + 1-0 + 1-37 -1-0'48 4-0-75 12'0 a végbélben -1-0'12 -f 008 -1-0'07 — 0-33 — 0-26 — 0'21 + 0-10 — 0-43 a bőrön — 2'78 - 0-78 — 11 - 10 -f 1-22 + 1-32 + 0-64 4-1-2 — 0-78