Sporthirlap, 1921. január-június (12. évfolyam, 1-51. szám)

1921-01-03 / 1. szám

4. o­dal­SPORTHÍRLAP Vasárnapi eredmények: FUTBALL. Az MTK és az UTE Németországban-Az M MTK Drezdában.­ ­ MTK—SC Brandenburg 5:0 ■(3 : 0) — 8000 néző. Az MTK szombaton lefolyt első németországi meccsére Schlosser nél­kül, ellenben Winkler II-vel a center­ben állott fel. Orth balösszekötőt ját­szott, balszélső pedig Dobsa volt Vágó centerhalfot, Nádler pedig bal­­halfot játszott; a csapat egyébként a rendes volt. A drezdai csapat nem bizonyult megfelelő ellenfélnek, bár a legtelje­sebb összeállításban állott fel. Az MTK nem nagyon erőltette meg magát, ennek ellenére a drez­daiak sehogysem tudtak boldogulni a magyar csatársor nagyszerű össz­­játékával és egyéni trükkjeivel szem­ben. Néhányszor megpróbálták ugyan, hogy áttörjek a kapujukat állandóan ostrom alatt tartó zárt, a nagy for­mát mutatott MTK-halfsor s a véde­lemben különösen Lenkey azonban minden kisérletet visszavertek. A játék elején a drezdaiak jól védekeznek s az MTK első gólja csak a 21. percben esik. A további gólokat a 27. és 43. percben, majd a II. félidő 21. és 39. percében lövi az MTK. A góllövők Orth (3), Dobsa és Molnár voltak. Molnár egy 11-est a kapu mellé helyezett Az MTK leg­jobb emberei voltak a már említett Lenkeyn kívül Kertész H és Nádler, a csatársorban pedig Braun és Dobsa. Az UTE Lipcsében: UTE—Leipziger Fortuna 1:1­, Az UTE csatársornak két lőerőss­sége, Priboj és Rósa, akik az előző mérkőzésen megsérültek, nem játsz­hattak a január 1-én lezajlott mérkő­zésen. Emiatt a támadás csaknem teljesen meg volt bénítva. Az UTE ellenfele kitűnő csapat, amit bizonyít, hogy az elmúlt vasárnap az aussigi DFC ellen 5:0 arányban győzött. Az UTE a lipcsei mérkőzésre táviratilag egy csatárt kért Budapestről, a sür­göny azonban csak pénteken érkezett meg, így nem állott már módjában az UTE vezetőségének a kívánságot tel­jesíteni. Az UTE ma, vasárnap Koburgban játszott, de a mérkőzés eredményéről lapunk zártáig nem érkezett jelentés, és Lenkey­ Kropacsek a kapott gólt nem védhette. Az első gólt a 12. percben, a má­sodikat a 20. percben éri el az MTK, mindkettőt Károly révén. Pár percre rá Molnár lövi a harmadikat. A II. félidőben a Bewegungspielerek teljes igyekezetükkel törekszenek szépíteni az eredményt, ez azonban nem sike­rül, sőt a 10. percben Molnár labdája negyedszer kerül hálójukba. Ezt a németek energikus támadása követi s a 13. percben sikerül is elérniök egyetlen góljukat. Ez fellelkesíti őket s energikusan védekeznek s Orthnak csak a 42. percben sikerül az ötödik góllal befejeznie a gólok sorozatát. A német csapatban ki kell emelni Hentschl centerhall és Fuchs kapus játékát, akiknek érdeme, hogy a lip­csei csapat nagyobb gólarányú vere­séget nem szenvedett. Barátságos mérkőzések: UTE N­-KAOE kombinált 2:1 (2:0) — Népszigeti pálya — Bíró: Lálity György. Mialatt az UTE első csapata Né­metországban sorra aratja a győzel­meket, azalatt itthon a II. csapata mutatta meg, hogy klubjának van tartalékja. A Kárpáti-csoport II. helyen álló KAOE-t, amely szintén néhány tartalékkal játszott, meglepő stílusban, fölényesen verte meg. Az UTE II na­gyobb gólarányú győzelmét csak Zsigmond kapus akadályozta meg, aki ma bebizonyította, hogy méltóan esett rá néhányszor, mint váloga­tottra, a szegediek bizalma. Az UTE- ban játszott ezúttal a legöregebb Vogel is, aki még ma is fiatalosan mozog és a támadások lelke volt. A KAOE-ban a kapuson kívül a négy hónap óta először szereplő Eu­rogen hátvéd és a székesfehérvári Tóth cen­­terhall volt jó. A játék igen változa­tos volt. Az I. félidőben az UTE tá­madásai meglepték a KAOE-t, amely már csak akkor tért magához, amikor az UTE már két gólt ért el Vogl­­ és Rozmann révén. A II. félidőben nagy KAOE-fölény, de a KAOE csak egy gólt tud visszaadni egy kornerból Rechnitz révén. Alagi Zsokék—Újpesti Színészek 6:3 (4:1) Népszigeti pálya, 600 néző. Bíró: Wolf (Zsoké.) Az alagi szegény gyermekek felsegélyezésére­ rendezett mérkőzés szép számú és a csapatokat lelkesen biztató közönség jelenlétében folyt le. A zsokék csa­pata egyéni akciókkal már az első percekben gólt ér el, a­melyet rövide­sen követ a második és harmadik. A színészek csapata stílus tekinte­tében messze felülmúlta ellenfelét és úgyszólván állandó fölényben volt, de a zsokék kitűnő kapusa Edward min­den támadási kísérletet visszautasított. A színészek vereségének Edwardon kívül oka volt az is, hogy az elma­radó színészek helyébe néhány UTE színp­ártoló ugrott be, akik nem tud­tak beilleszkedni a színészek csapatá­nak stílusába, míg a zsokék egységes stílusban, vagy inkább stílus nélkül, de nagyobb lelkesedéssel játszottak. A győztes csapatban kitűnően ját­szott­ Seltenreich, Edward, Hutflesz és Sajdik, míg a színészek közül Kész és Pollacsek voltak a legjobbak. A zsokék góljait Seltenreich (3), Sajdik (2) és Szokolai (1), a színészekét: Pollacsek, Csuli és Tinódi rúgták. A zsoké csapat felállítása ez volt: Edward—Győrffy, Tulipán—Bocskay, Esch, Kaposi—Hutflesz, Sajdik, Sel­­tenreich, Sándor, Szokolai. Zuglói AC—Zuglói Testvériség 22:0 (9:0) Biró: Kamocsay. KAOE ifj.­UTE ifj. 2:1 (2:0). Csillag SC—NFC 2:2 (0:1) Biró: Pártos. 4'* Ifjúsági mérkőzések. II­ . osztály. Ékszerészek—UTSE 3:2 Biró: Szigeti Vilmos. A mérkő­zés után az UTSE első csapatának kapusa, Jüngling, a bírót tettlegesen inzultálta. Külföldi eredmények. (Bécs): Rapid—WAC 9:0. Baj­noki mérkőzés. Rudolfshügel— W­acker 4:2. Barátságos mérkőzés. Az MTK Lipcsében: MTK—Verein für Bewegungspiele 5:1 (3 : 0) 10000 néző. A Bewegungspielerek karácsonyi eredményei alapján (Haagsche V- V. Hollandia­­ ellen 2:2, Sportfreunde Leipzig ellen 5: 2) nagy várakozással tekintettek a német sportkörök­ az MTK elleni újévi mécsesük elé. A mérkőzés azonban az MTK fölényes győzelmét hozta meg, Keserves csaló­dást okozva a németeknek. Az MTK csatársor ezúttal Károly­ival áll­t fel, ami nem jelentett hát­rányt a bajnokcsapatra, sőt Károly két szép góllal járult hozzá a gólarány növeléséhez. Kívüle Braun, Molnár és Orth voltak nagyon jók a csatársor­ban, a védelemben pedig Kertész II. [ Szakorvosi Rendelő Intézet ] Budapest, VII., Dohány­ utca 39., I. em. Rendel d. e. 11—l-ler és d. u. 4—6 ig HITSC8EI*FIRKAS Optikai és fényképészeti szakisztere BUDAPEST­­ F­ő üzlet Károly király út 26 Féflyképezőpáperc, friss lemezek, papírok, anyagok­ 115 Sí-ért 5-ös _________futballpummi A legjutányosabb árban kapható futball, atlétikai, úszó, vadászati stb. aport­­rélszerelések­ felED FERENC üzletében VÉSZ., Tissa Kálmán tér 7. sz. (Az KLSz szomszédságéban.) Sportegyesü­leteknek kedvezményes hitelnyújtás e­szia. Szakorvosi Rendelés egész nap. — Rákóczi-út 32. 1/1. Ezüst salvarzan-oltás. BIRKÓZÁS. Az MTE versenye. A régi képviselőház zsúfolásig megtelt tervjében folyt le az MTE meghívásos sze­nior- pehelysúlyú versenye. A versenyt ma nem tudtá­k befejezni s a döntők csütörtökre maradtak. A döntő mérkőzések színhelyét csak későbben fogják meghatározni.­ A meghívási pehelysúlyú versenyben Magyar MTE—Pongrác BAK 40 p.-nyi birkó­zás után eldöntetlen. Áron Testvériség győz Főtér MTE ellen. Szoszky Törekvés győz Sker­­lecz MTE ellen. Steiner MTE győz Mezöl Tö­rekvés ellen. Pongrác ellen Szoszky rábrán­dulása miatt visszalépett Mezöl Péter 40 p. után eldöntetlen, Áron győz Skerlec ellen. A meghívás­i verseny előtt Radnai Sán­dor dr. üdvözölte Pongráczot malmöi győ­zelme alkalmából és egyúttal megcáfolta Péter Rezsőnek (FTC) a Sporthírlapban közzé­tett kihívásában tett abbeli kijelentését, hogy Pongrácot és Radványt a szövetség küldött© volna ki Svédországba. Mindkettőt a saját személyében hívták meg a svédek és ők csak a meghívásnak tettek eleget. A Lapterjesztők SC boxolóversenye nagy közönség jelenlétében példás rendezés mellett folyt le. A versenyzőket Rózsa Jenő és Katkovics Alajos készítették elő. A ver­seny eredménye: Pehelysúly. Három ver­senyző maradt fegyőzeten, döntésre nem mentek s így díjat kapott Vörös, Wasserfogel és Klein. Könnyűsúly: 1. Singer, 2. Horváth. Jidzépsúly: 1. Paulik, 2. László. A meghívot­tak nagy díját Rózsa nyerte Untonecker ellen. ATLÉTIKA s Átlépő atléták. Huszár Nándor és Jeleneid József annak a közlésére kér­ték a Sporthírlapot, hogy nem lépnek ki a BBTE-ből. A Budai (városmajori) AC gyűlésein, csak mint baráti össze­jöveteleken, vettek részt. ‘ A Bécs--Berlin mérkőzés napja. A két város atlétái a legújabb megbeszélés szerint 1921. évben Berlinben július 24-én mérik össze erejüket. A BEAC válságának fejleményei. Lassan-lassan a helyes irányba terelő­dik a BEAC válsága. Dr. Karafiáth Jenő veszi kezébe az ügyek szanálását és a napokban magához kéreti meg­beszélésre az egyes irányzatok vezetőit, dr. Pajor Jenőt, Stefániai Vilmost, dr. Földessy Jánost és az atlétikai és futballosztály néhány vezéralakját, hogy közvetlen tárgyalás, könnyű eszmecsere útján próbálja az ellen­feleket közelebb hozni egymáshoz, hogy az ellentéteket elsimítsa. A bizalmas megbeszélések után a BEAC igazgató­sága elé kerül az egész ügy és csak azután, valószínűleg január végén, lesz a közgyűlés. Dr. Várady Mihály átlépett az MTK-ba. A sokszoros bajnok és rekor­der-távfutó végleg levonta saját sze­mélyére a konzekvenciát a BEAC-ban dúló eseményekről és a napokban alá­írta az átigazolási kérelmet az MTK részére. Az MTK már be is nyújtotta a MASz-nál. Az MTK felebbezése a Cséfay-ügyben. Az MTK sérelmesnek tartja magára és atlétáira a MASz szakosztályának a Cséfay­­i-ügyben hozott határozatát és azt meg­­fellbbezi a MASz tanácsához. Családi öröm. Heller Bélát, a 200 méteres gátfutóbajnokot és rekordert családi''öröm érte. Felesége egészséges fiúgyerm­eknek adott életet. VEGYES Benedek Gyula meghalt. A mai sport­nemzedék már alig ismerte Benedek Gyulát. A régibb évek sportemberei azonban jól is­merték, szerették és becsülték ezt az izig­­vérig amatőr sportembert, aki mint a Postá­sok művezetője, egész generációkat nevelt a magyar sportnak. Az ő korában ragyogott a legmagasabban a Postások szerencsecsillaga. Tornászcsapatuk a legjobb volt az országban, Erődy és Pétery sorra nyerték az egyéni versenyeket, kitűnő birkózógárda képviselte a Postás színeket, atlétáik Bodorral az élü­kön nagy szerepet játszottak, futballcsapatuk pedig — amelynek téli előkészítését is Be­nedek végezte — első helyre került az I. osz­tályú bajnokságban, amelyet­­azután csak­ a zöld asztalnál veszítettek el. Később Benedek Gyula visszavonult az aktív működéstől, de néhány évvel ezelőtt viszont láttuk őt Rákos­­szentm­ihályon, mint az ottani sportélet egyik szervezőjét és tanácsadóját. Kora haláláig — 49 éves volt — sohasem szűnt meg a sportok és a testnevelés melegszívű, őszinte barátja lenni. Hát és leányát is a sportok szeretőjére nevelte. Fia, Benedek Béla, mint az FTC ifjúsági atlétája, majd mint a BEAC ifjúsági válogatott futballistája nagyszerű sporttehet­­séget árult el, Olga leánya pedig Biólával együtt a teni­szversenyeken aratott szép si­kereket. Benedek Gyulát, aki a postánál ma­gas állást töltött be, postafőfelügyelő volt, tisztelőinek, barátainak és tanítványainak mély­én igaz részvéte kísérte a sírba. Vasár­nap, január 2-án helyezték örök nyugalomra a kerepesi-úti temetőben. Birkózás a TTC-ben. A Terézvárosi Torna Club megalakította birkózószakosz­tályát. A rendszeres tréning január elején kezdődik Maróti Józsefnek, a Húsipacksok kiváló birkózójának vezetése mellett. Már e­ddig is több neves birkózó jelentkezett a TTC-nél felvételre, köztük Dömény Lajos és Dürer Mihály, a Testvériség birkózói. nmi Iliim ifi Ta,ódl ügy*PK­iiii, kapható City auHKfllfflL lv’ EftQ*ot e­uuiiTiiii­i sut Honvéd drogériái.,Attila-köret 2, lOo­ gr. dohányhoz elegendő próbad­veg ér* 1&& ÚSZÁS Versenynaptár 1921. évre. Május 15—16. Pénzintézet. „ 22. MAFC—BEAC főiskolai bajn. „ 26. MUSz középiskolai bajnokság. „ 29. MTE. Június 5. BBTE. középiskolai verseny. * 12. OTE. „ 19. MTK. „ 26. MAC. „ 29. UTE. Julius 2—3. III. ker. TVE. „ 10. NSC. „ 17. Budapesten tilalmi nap. Kerületi bajnokságok, Győrben nemzetközi. 23-24. MAFC. . 30—31. MUSz. országos bajnokságok. Augusztus 7. FTC (Budapest) MOE (Siófok). a 14—15. Budapesten tilalmi nap. II. Úszókongresszu­s (Eszter­­gomban, vidéki bajnok­ságok). Budapest—Berlin városok kö­zötti (Berlinben). . 20—21. MOVE. „ 28. BAK. Szeptember 4. VÁC. * 8. TBC. „ 11. MÁV. . 18. BEAC. Október 9. MTK. » 16. BAK. „ 28. MOVE. December 4. MAFC.. . 26. MUE. Mivel az FTC és a MUE az agusztus 7-i fei terminuson békésen megegyezni nem tudtak, a Tanán* mindkét egyesület aznapra kért versenyét engedélyezte. Értesülésünk szerint­ az FTC a tanácsi határozat ellen a közgyű­léshez fellebbezést ad be. Dr. Beleznay László lemondása. A MUSz tanácsa dr. Beleznay Lászlónak viselt tisztségéről való lemondását nem vette tudo­másul. Röser A. Edviin kifejtette, hogy most az úszósport újjáépítésének kezdetén szükség van Beleznay dr. szakértő munkásságára és ezért lemondásának visszavonására fogja fel­kérni. A MUSz és az olympiai bizottság. Az olympiai bizottságba a RtUtíz tanácsa ta­gokul Röser A. Edwint, Hajós Alfrédot, Baldy Brückner Alajost, póttagokul pedig dr. Do­­náth Leót és Kss Gézát delegálta. A VÁC úszók évzáró uzsonnája. A Vívó és Atlétikai Club úszóinak tiszteletére a szezon befejezésével jól sikerült uzsonnát rendezett. A kongresszusi verseny programja. A program összeállítására kiküldött bizott­­ság a vidéki bizottság hétfői ülésén már benyújtotta a két napra tervezett kongresz­­szusi úszóverseny programtervezetét. A vi­déki bajnokság eszerint ,a következő szá­­­mokra lenne kiírva: 400 m. gyorsúszás. Standard idő 1 p. 20 mp.; 100­­m. mellúszás, standard 1 p. ;36 mp.; 100 m. hát­úszás, standard 1 p. 36 mp.; 100 n. hölgybajnokság, standard 1 p. 50 mp.; 400 m. úszás, standard 7 p. 20 mp.; 4X100 m. vegyesstaféta, standard 6­ p. 30 mp. és vizipoló. A fővárosi úszók részére kiirt versenyekkel együtt 24 szám­ból állana a kétnapos verseny. A vidéki bizottság a tervezetet elfogadta és jóvki­hagyás végett a Tanácshoz terjesztette fel. Egyesületi hírek. A Terézvárosi Torna Club január 16-án (vasárnap) délelőtt 10 órakor tartja tisztújító közgyűlését ,clubhelyiségében (VI., Szegfű­­utca 5­). Az Acélgyári Előre SC január 6-án este 7 órakor a Kirchepknupf-féle vendéglőben (V., Váci­ út 146.) szezonzáró vacsorát ren­dez, melyre tagjait ezúton is meghívja. A Zuglói AC évzáró vacsorája. Szerdán este fél 8 órakor a Schrettner-féle vendéglő­ben (Gyarmati­ u. 42.) tartja a Zuglói AC évzáró vacsoráját, a­melyre jelentkezni lehet, írta, hétfőn este az MLSz helyiségében. A Vas- és fémmunkások SC január 9-én (vasárnap) délelőtt 9 órakor a Grado-1 kávéházban levő klubhelyiségben játékos­­értekezletet tart, melyre a játékosok pontos megjelenését kéri a vezetőség. A klub vá­lasztmánya január 9-én, délután 3 órakor tart ülést a klubhelyiségben. sgmpsioiiira,araania! PORPER TESTVÉREKNÉL Szondy­ utca 23 (Vörösmarty* u. sarok) uraságoktól levetett férfi- és fiúruha nagyáruházában. Telefon 120—59. Ifjak vásároljatok kelezményes int.­­ hangszereket HANGSZEROTTHON FEKETE MIHÁLY mesternél Budapest, József-körút 9. szám f­elelős szerkesztő : Kiss Gyula. Főszerkesztő: Vida Henrik. Nyomatott Wodianer F. és Fiai könyvnyomdád­­ában, Budapest IV., Sarkantyus­ utca 3. szám