Sporthirlap, 1924. április (15. évfolyam, 50-57. szám)

1924-04-01 / 50. szám

4 oldal SPORTHÍRLAP 50. szám A kisegyesületek Sporthírlapja. III. osztály, Kárpáti-csoport. Vasárnapi győzelmével az ETSC egyenlő pontszámmal vezet a szabad­napos KTE-vel. Bár utóbbi egy mér­kőzéssel kevesebbet játszott s így két pontelőnye van, az első hely kérdése valószínűleg a két csapat találkozása­kor fog eldőlni. A MÁV kitűnő csapata a BRSC felett aratott győzelmével úgy látszik biztosította helyét az egységes har­madosztályban. A tavaszi forduló meglepetése a ki­tűnő Wekerletelep állandó gyenge tel­jesítménye. A Főv­­TE-től szenvedett 10:2 arányú veresége kell, hogy fel­­rázza a csapatot, különben komoly veszélynek néz elébe. A lista közepén álló csapatok egymás elleni mérkőzései fogják eldönteni­­ a kiesés kérdését, mely a vasárnapi mér­­kőzések után sem tisztázódott. Főv. TE—Wekerletelep 10: 2 (6:2). BÉVV pálya. Bíró: Klein Árpád. Föv. TE: Takács — Ulákovics, Sár­közi — Dyn, Orosz, Langfelder — Rechnitz, Reich, Oszwald, Herczeg, Márkusz. Wekerletelep: Boross —­ Plaveczki, Ehrlich — Marosi, Mráz, Bognár — Mercz, Szabó, Széman, Kovács, Csá­szár. A Föv. TE hatalmas lendülettel kezdi a mérkőzést, a meglepett véde­lem hibájából rövid 3 perc alatt rúgott négy góljával már a startnál megnyeri a mérkőzést. A lassan lábrakapó Wekerle­­telep a félidő hátralevő részében egyen­rangú ellenfélnek bizonyul, sőt a II. félidőben helyenként fölénybe is kerül, azonban a mérkőzést meg nem ment­hetvén, megadja magát sorsának. A győztes csapat góljait a feltűnően disz­ponált Rechnitz (3), Reich­(2), Oswald (?,), Márkus, Herczeg és Dyn (11-esből) lőtték, míg a VDSC góljait Sémán rúgta. MÁV—BRSC 3:2 (2:0). BRSC- pálya. Bíró: Szeiff Aladár. MÁV: Klein— Klavora, Horváth -J­.Nagy,­Purzeld, Thoma — Ruff II., Ivanics, Madarász, Ruff I., Kupcsulyák.­­ BRSC: Riezmayer — Szabó, Reit­­szam — Kollár, Csiszlinszky, Klötzl Ts I. — Schmidt, Gugyela, Cumpet, Liebe, Sohr. Az egységesebb MÁV Vági nélkül is legyőzte a honipályán tartalékosan felálló" BRSC csapatát. A heves iram­mal induló mérkőzés 6. percében Purzell II-esből megszerzi csapatának a tűzetést, majd a 17. percben Ruff II. újabb gólt lő. A BRSC javára megítélt 1­1-est Szabó elhibázza, s ugyanet a bíró kevéssel később fault miatt kiállítja. A 10 emberrel játszó BRSC a II. fél­időben hatalmas fölénybe kerül, azon­ban csatárai a kapu­s előtt rendre hi­báznak, míg a halfot játszó Klotzl III. pompás gólt rúg. A MÁV szórványos támadásai során Madarász a harmadik gólt lövi, s a BRSC Liebe révén már csak szépíteni tud az eredményen. BTSC—MTE 4:2 (2:0). Vécsey­i*, Biró, Mikolovics. ETSC: Leiwander — Konka, Po­­lákovics — Komáromi, Simon Clau­­dinger — Bruda, Schuck N­., Klo­­vács, Turza, Lovicsek. MTE: Schipzarik — Bán, Kauf —­ Benyus, Ruff, Szlatinszky — Fischer, Titkos, Bon­szega, Zsigmondy, Fleischmann. Nagy arányú győzelmet aratott az ETSC a szeszélyes MTE felett, bár utóbbi nem érdemelte meg a súlyos vereséget. Az ETSC csatársorának len­dületes támadásai közben Klovács szerzi meg a félidő góljait, míg a II. fél­időben Schuck és Lovicsek góljai bebiz­tosítják a győzelmet. Az MTE csatár­sora is több szép támadást vezet, azon­ban pozitív eredményt elérni nem tud. A győztes csapat legjobb része a csatár­sor baloldala. Az MTE legjobb embere Bon­szega és Szlatinszky volt. Droguista—Vasclub 2:1 (0:1). Mil­lenáris. Biró, Zsarnóczay. Droguista: Hayde — Major, Szed­­­ák — Reszeli, Kollm­ann, Szoku­p — Balog, Nikolsburger, Fersil, Tóth, M­­iller. Vasklub: Kora — Klein, Lenzensteiff — Lamps, Magyar, Dömösi — Rad­­vány, Pecz, Szőllősi, Rajác, Sághi. Egyenlő erejű ellenfelek küzdelméből a szerencsésebb csapat került ki győz­tesként. A lelkesen játszó Vascuk Szál­lási révén szerzi meg a vezetést, nem tudja azonban megakadályozni, hogy a na­gyobb rutinnal bíró Droguisták Szedlák és Tóth góljaival a győzelmet megszerezze. Stobbe-csoport: A BTK újabb pontveszteségével az UMTE esélyei erősen megnövekedtek. Az első hely kérdése mindamellett tel­jesen nyílt, s csak a szezon utolsó mér­kőzései fogják a döntést meghozni. Az USC szép győzelmével értékes pontokat hódított el az I. ker. SC-től, míg a Vi­lágosság és VI. ker. SC a TLK és BSC csapatát sodorták válságos helyzetbe. URAK—BTK 2:2 (0: 1). URAK-pálya. Bíró: Hauswald Károly. URA­K: Arányi — Schmidt, Schnei­­der — Wavró, Beck, Selyem — Mar­kot, Martinovics, Zizák, Lőwy, Gut­­mann. BTK: Zugeber — Kudik, Hermann I. —Stefánia, Vig, Wolf — Mrácsay, Tóth, Eibenstein, Molnár, Nejedli I. Erős iramú, de fair mérkőzés. A BTK az első félidő 32. percében Mrácsay révén megszerzi a vezetést, a gól után változatos mezőnyjáték. A II. fél­időben állandó URAK támadás közben Markot korneréből Hermann ■ (BTK) öngóljával kiegyenlít. Öt perccel utóbb Mrácsay ismét megszerzi a vezetést. Az URAK a 44-ik percben egyenlít ki Mar­­tinovich góljával. A mezőny legjobb embere Schmidt (URAK) volt. A BTK- ból Mrácsay és Tóth vált ki. USC—I. ker. SC 3:0 (2:0). Lágy­mányos, Biró, Steiner Béla. USC: Iring —­ Gráf, Zsatkulák — Lebreich, Szekeres, Strasser, — Princz, Nagy, Hirlemann, Reder, Biringer. I. kez.: Mészáros — Stadtmüller, Kluger — Schotka, Mogyorósy, Kocsis — Szopori, Kimi, Vargadi, Steiner, Stadter. Közel egyenlő erejű ellenfelek küz­delméből a" lelkesebb és nagyobb sze­rencsével operáló USC került ki győz­tesen. Szekeres és Biringer lövik a félidő góljait, míg a II. félidőben Kluger ön­gólja megpecsételi a mérkőzés sorsát. Világosság—TLK 4:1 (2: 1). TLK- pálya: Biró, Vajda. A nehéz talajon a vendégcsapat jobban állta a sarat, s biztos győzelmet aratott sorsüldözött ellenfele fölött. A győztes csapat gól­jait Verhován (2), Tóth és Jakab lőt­ték, míg a TLK Schmidt­ 11-ével szépíti az eredményt. További két 11-est a TLK nem tudott értékesíteni. A mezőny legjobbjai Dum­ics és Jakab (Világosság), valamint Hatvani és Bernáth (TLK) voltak. VI. ker. SC—RSC 4:1 (3:0). TLK- pálya. Biró: Weisz F. VI. ker.: Ujváry­­— Szatyin, Wé­­ber — Grünfeld, Gulyás I., Pittner — Gulyás II., Moravcsek, Kirch­­mayer, Horváth, Polliczár. BSC: Vilcsák­ — Borbély, Marci­­bányi — Radó, Szvoboda, Gyimóthy —­­Berger, Baán, Görbics, Donner, Tokay. Igen értékes pontokat vesztett a BSC, mely veresége folytán erősen veszélyes helyzetbe került. A telkesebb VI. ker. SC biztos győzelmet aratott Pittner, Gr­ünf­eld, Moravcsek és Hor­váth góljaival. A BSC gólját Szvoboda lőtte. Kirchmayer (VI. ker. SC) és Radó (BSC) voltak a mezőny leg­jobbjai. Előkészítő osztály: KIT—Siketnéma 4:1 (2:1). Lágy­mányos, Biró, Kovács. A Siketnémák négy tartalékkal álltak fel, ennek elle­nére az első félórában nem voltak rosszabbak ellenfelüknél, de a­ztán visszaestek s a KIT Havas és Meczler révén gólt lő. A Siketnémák Bölcs gól­jával szépítik az eredményt. Szünet után a KIT Havas révén még két gólt rúg. A KIT-ből jók voltak Havas és Henzl, a Siketnémák csapatából Hor­váth és Bölcs vált ki. Ganzgyár— Haladás 6:1 (2:0). Wekerletelep. Biró, Buday. Erős­hranyi mérkőzés, melyet a Ganzgyár gólképesebb csatársorával a maga ja­vára döntött el. A Haladás a sáros pályának és a közvetlen védelme gyen­geségének köszönheti súlyos vereségét. A mezőny kimagaslóan legjobb embere Platt (Ganzgyár) volt. A gólokat Fi­­ A pénzügyminiszter kim­utatta a 300 millió koro­nát az olimpiász céljaira — A pénzügyminiszter leirata már el is ment az OTT-hoz. — A Magyar Olimpiai Bizottság már hónapok óta tanácstalan, hogy mik­ént oldja meg a párisi kikülde­tés anyagi oldalát. Múzsa Gyula, a MOB elnöke, tudvalévően már lekötött a magyar olimpiai kikül­döttek részére elsőrangú szállást és ellátást, de állandó kérdőjelként lebegett és lebeg még ma is min­denki előtt a kérdés:­­ miből? Azt ugyanis mindenki tudta, hogyha meg is kapjuk az államtól a beígért 300 millió koronát, ez­ér még a negyedrészét sem fedezi a szükségeseknek. Egyelőre azonban abban is kétkedtek sokan, hogy az állam megadja-e ezt a kis össze­get is. A magyar olimpiai kiküldetés sötét egére most azután egy kis napsugár is került. Értesülésünk szerint Korányi Frigyes pénzügymi­niszter már értesítette a kul­tuszminisztert, hogy a párisi olimpiai kiküldetés céljaira 300 millió korona hitelt engedélyez. Vártuk ezt a hírt, mert el sem tudtuk képzelni, hogy volt párisi követünk, aki ott tanúja lehetett az olimpiászra való készülődésnek s igy tudja értékelni annak vilá­gokat átfogó jelentőségét, mint pénzügyminiszter ne adná meg az anyagi lehetőségét is annak, hogy Magyarország is képviselve legyen a nagy világtornán.* . Ezzel persze — mint fentebb is mondottuk — nincs még együtt a szükséges összeg, de hisszük, hogy az állami áldozatkészség lökést fog adni a társadalom elhatározásá­nak is." A Bíró Testület megvá­lasztotta bizottságait. Kedden este ültek össze elsőizben a BT szenátorai. Az elnöki tisztet Langfelder Ferenc töltötte be s elsőbben is szép szavakban paren­­tálta el Oprée Rezsőt, az MLSz néhai elnökét. A tagdíjat évi két aranykoronában állapították meg, majd áttértek a bizottságok meg­választására. A fellebbezési választmány tagjai lettek : Langfelder Ferenc, Benedek Aladár, Földessy János dr., Havas Lajos és Löwenrosen Charley. Intézőbizottság: Fenyves Miklós, Herzka Pál, Rácz Jenő, Zsarnóczay János ; póttagok : Fodor Endre és Schandra Endre. Vizsgáztató bizottság: Benedek Aladár, Gerő Ferenc, Horváth Já­­nos, Klug Frigyes, Reichardt Ottó, Schubert M. Ferenc, Vámos Soma, Vértes Imre ; póttagok : Iváncsics Mihály, Renner Ferenc, Reich Zsig­­mond, Schiller Gyula. Bíróbizottság : Friedmann Hugó, Minder Frigyes, Schubert M. Fe­renc, Vértes Imre ; póttagok : Salgó Imre és­ Vadnay Géza. Előadó: Nagy László. Az E­LSz ifjúsági válo­gatott csapata. Az ifjúsági bizottság a BEAC ellen vasárnap a következő csa­patot állítja ki :­­ Halmos (Vasas) - Halacska (MTK), Böhm (MTK) - Glasz (FTC), Magyar (MTK), Reviczky (FTC) - Kálix (MTK), Bús (MTK), Kléber (MTK), Demján (FTC), Friesz (FTC). Tartalék : Petrovics (NSC), Bodnár (FTC),J­ugosi (Tö­rekvés), Marsovszky (K V­asas), Luka (FTC). A játékosok jegyeiket szerda este 7 órakor kapják meg az MLSz-ben. v kora (3) és Surányi (3) lőtték, míg** Haladás gólját Persch rúgta. - —íj Ligaosztály. X. ker.—Színház 2:1 (2:0). Torna­utca. Biró: Lipcsey.-- Az erősen fel­­javult X. kér. biztosan nyeri a mér­kőzést Szilassi és Czobor góljaival, míg ellenfele Bencze révén éri el gólját. A győztes csapat legjobbjai Szilassi és Czobor voltak, míg a Színháziak csapatából Kovács és Bencze jöt ki. V. ker.—ISC 2:0 (0:0). Világosság­pálya. Biró, Nemetz. Egyenrangú­ ellen­­felek küzdelméből az egységesebb V. ker. csapat kerül ki győztesen. Gátjait Krukár lőtte. Kivüle Vellai vált ki a győztes csapatból. Az ISC legjobbja Bauer volt. Kalapos—Pannónia 2:1 (0:4). Világosság-pálya. Biró, Pálffy. A ri­válisok küzdelméből a szerencsésebb csapat került ki győztesen. Bár Steinen a Pannóniának szerzi meg a vezetést, a Kalaposok Láger és Cseszek gólja­­­val kicsikarják a győzelmet.­­ Cipész—Compactor 1:1 (1: 1), Vécsey­ utca. Bíró: Tihanyi A lelke­sebb Compactor értékes pontot hódí­tott el nagyobb tudású ellenfelétől­ A vezető gólt Bártfalvi (Cipész) lőtte, azon­ban ellenfele Lieszkovszky révén csak­hamar kiegyenlít. A Compactor védel­mének lelkes játéka révén megakadá­lyozza ellenfelét újabb eredmény el­érésében. ...­­| Kisegyesületi hírek. A „Vaslabda“ vándordíj sorsolása. A Schlick—Nicholson Gépgyári SE az általa kiírt a Vaslabda- vándordíj sor­solását április 4-én, pénteken este 7 órakor tartja meg a Fóti­ út 14. szám alatt lévő Takács-féle vendéglőben. A leggólképesebb védelem kétség­kívül a BRSC védelme, mely a tavasz folyamán a csapat által elért 9 gól közül négyet lőtt. E kiváló teljesít­mény értékét emeli, hogy egy gól sem 11-esből esett. Eljegyzés: Dalnoky Béla, a Wekerle­telep titkára eljegyezte Ehrlich Icuskát, a WSC válogatott beckjének hugát. A kisegyesületek kollégiuma hétfői ülésért a megjelent kisegyesületek lel­kesen ünnepelték az MLSz megválasz­tott kisegyesületi alelnökét,­ Földessy János dr.-t, valamint a tisztikar és országos­ tanár kisegyesületi tagjait. Majd a választásokkal foglalkozva el­határozta az értekezlet, hogy Berecz Kornél kibuktatása, valamint a pót­tanácstagok sorrendjének önkényű megváltoztatása miatt a szövetségi párt plénumától orvoslást, illetőleg elégtételt kér. Oszk­adal József (BRSC) javaslatára azután intézői akadémia létesítését határozta el az értekezlet. Vasárnapi vidéki ered­mények. (Békéscsaba.) CsA­K—»Elöre»« 1:0 (0:0). Bíró: Juhász Attila dr. 5000 főnyi rekord közönség előtt folyt le az itteni futballderbi, amely igen erős, izgalmas és változatos küzdelmet ho­zott. Általában a CsAK a többet tá­madó fél, azonban az »Előre» táma­dásai veszélyesebbek. Szép kombiná­ciós játékot, sajnos, a nehéz talajon nem igen láthattunk. Az első félidő vége felé az »Előre» közönségének biz­tatására lelkes támadást intéz s csak­nem bombázza a CsAK-kaput, azon­ban Varga kapus és a hátvédek siker­r­rel mentenek. Egyébként az I. félidő tapogatózással telik el. A második félidő igen hullámzó játékot mutat, a 15. percben Penyaskának (CsAK) van kitűnő gólhelyzete, azonban 6 méterről az üres kapu fölé küldi a labdát. Pár percre rá az »Előre» van hasonló gólhelyzetben, de Kvasz III. szintén hibáz. Az iram ezután fokozó­dik, a halfsorok mindkét részen bírják­ az öldöklő iramot, végre a 36. percben Penyuska szép helyezett gólt lő. (Vác.) Váci SC—Felsőgödi TE 4:0 (2:0). Bíró: Hortoválnyi dr. A mér­kőzés a vendégközönség fanatizmusa miatt teljesen eldurvult. Az FTK a II. fél­időben levonult. A váci együttes nagyon jó fér­áiát játszott ki, góljait Gál és Buchnitz (2) lőtték, egy öngól. BMTE—VÁC 1 : 0 (0: 0). Bíró : Dau­­gusch János. A mérkőzés folyamán a VÁC volt a többet támadó. A győztes gólt Horváth lőtte. V: Törekvés —­1