Sporthirlap, 1924. december (15. évfolyam, 214-234. szám)

1924-12-01 / 214. szám

4. oldal SPORTHÍRLAP­Ok­. szám A bajnokság állása. December­ben. Első osztály, fát csatársora támogatásában és a BEAC­ jobb szárnyának leszerelésében egyaránt.­­ A két­ Fogl — miután az első fél­­időben egy-egy veszélyes belemenés­­sel, ami­ bátran elmaradhatott­­ volna, „biztosította a tekintélyét* — fölényes nyugalommal játszott. Labdabiztosság és rugótechnika dolgában Fogl 111. ezúttal is fölülmúlta egy nüánsszal a bátyját. Augusztinovics keveset volt munkában, de egyik „meleg­' hely­zetben gyors egymásutánban két labdát nagy bravúrral fogott,­­ ezzel bizonyítva, hogy keményebb ostrom­nál is a­ helyén lett volna. A BEAC csapatának úgy a védő, mint a tá­madó munkában az volt a­ hibája, hogy a döntő percekben hiányzott a nyugalma és körültekintése. A góllal végződő LITE akciók közül egyiket­­másikat leszerelhette volna a védelem, ha el nem veszti a fejét, másrészt pedig a csatároknak volt néhány biz­tos­ gólhelyzetük­, amelyet a nagy kap­kodásban elszalasztottak. Persze ez legkevésbbé sem jelenti azt, hogy a mérkőzést ezek nélkül a hibák nélkül sikerült volna a BEAC-nak döntet­­lenné tenni, mert— ha a mezőny­játékában volt is lendület — meg távol állott az erőt adó egységtől, amely a védelemben és a támadás­ban sikerre vezethetett volna. Gál, feltűnő idegességével, a hely­zetek hibás megítélésével, rossz idő­ben való kifutásaival elősegítette az ÚTE-csatárok eredményes munkáját. A kellő nyugalom hiányát több vesze­delmes helyzetben elárulta, de külö­nösen a harmadik gólnál, amikor rossz kifutásával teljesen szabadon hagyta a kapuját. A két bekk közül Bour volt a megbízhatóbb. A fiatal Forgót sokszor elragadta temperamentuma és elhagyta a nyugalma, s bizony nem­e­gyszer­­hagyta előrekalandozásaival fedezetlenül az UTE baloldalát. A har­madik gólt, ha nem veszti el a hideg­vérét, kifejelhette volna a kapuból. * A haltsor mutatkozott a BEAC- csapat legerősebb részének. Kemény­­kötésű, nagy lendülettel játszó játékos mind a három halt, ellenfélte erejük nagy, de a csatársor táplálását kellő­­ meggondoltsággal csak Solymossy végzi közülük. A csatársor teljesen széttagolt"­ s" ennélfogva erőtlen volt most is. Papp személyében nem sike­rült megtalálni azt a centert, aki ösz­­szekötő kapcsa tud lenni a szárnyak­nak, amelyek így önállóan, a csatársor többi részétől függetlenül működnek. Az összekötők közül a Pluhár mellé állított Elhard­ volt az agilisabb, külö­nösen az első félidőben, amikor Pluhár­ val ,ügyesen összejátszva, sok ostromhelyzetet dolgozott ki. Hidassy jobb volt, mint a múlt héten, de lövő­­biztosságának a hiánya ezúttal is meg­akadályozta őt a jó helyzetek kihasz­nálásában. A szélsők közül a reakti­­vált Marczinkó volt többet munkában s lendületével, gyorsaságával sokszor ragadta magával a csatársort. Pluhár, akit a második félidőben nagyon el­hanyagoltak, sokat próbálkozott egyéni akciókkal, amelyeket azonban F­ogl III-al szemben nem kisért siker. A BEAC kezd, de azonnal az UTE kerül frontba s már a második percben Jeszmás sü­vítő lövése éri a felső kapulécet. A BEAC-ot Pluhár viszi frontba, be­adott labdáját Fogl 11. elhibázza, de a következő percben a késlekedő Hi­dassy leszerelésével jóváteszi a hibá­ját. Az 5.­­percben Fogl III■ nagy erővel belefut Erhardtba, aki egy-két percig fekve marad a földön. A sza­badrúgással Pluhár fut le, éles lövé­sét Augusztinovics biztosan fogja. Az UTE támadásai élénkülnek, foszm­ás­­­­ámadását, majd a jobb szárny szén­­­támadását szereli a BEAC védelem.­­ Közben a BEAC-ot Marczinkó hozza kétszer is frontba, a második lefutá­sánál Fogl 11.-vel nagy erővel összefut. .­ 15. percben a BEAC véde­lem által elszalasztott labda Grosznian­nh­oz kerül, a­, lefnt, vele és centerez, deszivás áten­gedi a labdát Argyelánnak, aki a tétovázó Gál mellett tdlvezett gólt 1s (1:0). Kezdés után BEAC támadás, amely Pluhárnak a kapu mellé, jutott labdá­jával végződik. A 18. percben Fogl III erős iveit labdát küld a BEAC kapu felé, leszútás fejjel továbbítja a lab­dát, amelyet Gat csaknem beejt a ka­­r­puba. Most a mérkőzésnek akciókban­­ nagyon szegény részlete következik,­­ amelyet csak Saghynak egy A­ugusz­­t­­inovics által biztosan fogott erős lö­­­­vése élénkít. Most Pluhár két lefutása és jó beadása következik, a belsőket azonban a Fogl-ok szerelik. Az U l'E ismét felnyomul és Galnak Csontos éles lövése ad dolgot, majd ugyan­nak Csontos fejes passza a védelmi gyűrűből kiugró Jeszmást ofszijdon fatalja. Néhány könnyért lefolyt BEAC 1 .támadás után a 30. percben Beles m­egszi­rzi Sághytól a labdát, Csontosnak passzol, ez ügyesen .Si­szmushoz látja, aki egy driblinggel tiszta helyzetet teremt magának, für­gétől követve a kapu felé tart és a szí-Osról helyezett gólt lő. . . . (-’ ,­­’•) A gól­ után a BEAC indul ostromra,­­ Papp jól kiadott labdájával Marczinkó lefut, de Király kornerre szereli. Majd Csontos— Groszmann—Jeszmás táma­dást Boór rombol szét Jeszmás lesze­relésével. A 37■ percben Fogl II csú­nyán belelép Hidassyba, aki elesik, sérülése súlyoznak tátsaik, de felkel és sántikálva folytatja a játékot. A 40. percben Edh­ard szökteti Piti­­­­hárt, aki elhúz Király mellett, beadott­­ labdáját Hidassy élesen lövi. Augusz­­­­tinovics kornerre védi a labdát, a sa­­j tokrúgásból Hidassy a kapu mellé 1c- i jel. A hátralévő pincékben több erős UTE támadás, az egyikből nagy tu­multus keletkezik a BEAC kapu, előtt, végül is Percs a kapu fölé küldi a labdát. Újrakezdés után az UTE vezeti az első veszélyesebb támadást, Argyelán jó passzal azon­ban Csontos elkési. Egy perccel utóbb Argyelán elfejeli Boór mellett a lab­dát, de Gál résen van és elfogja. Több ,jól parírozott UTE támadás után a 10. percben a pálya közepén a BEAC faultot vét. A szabadi­ligást Fogl 11 lapos ívben küldi a kapura. Joszinás fejeli a labdát, Gál kifut, de közben a labda Argyelánh­oz kerül, aki magas ívben emeli a kint levő Gál fölült a kapura. A kapuba befutó Forgó fejelni próbálja a labdát, de az a fejé­ről a felső lécre és onnan a hálóba pattan. (3:0). Az UTE tovább ostrom­ol , Grosz­mann lefutásából ismét kényes hely­zet alakul le a BEAC kapu előtt, Boór azonban idejében szereli a lab­dára startoló Jeszmást. A 18. percben Papp szökteti Marczinkót, akinek be­adását Hidassy jó helyzetből a kapu mellé lövi. A BEAC néhány erőtlen támadása után a 25. percben Groszmann kidol­gozza a labdát, a kapuvonalról * * | a % | 3 Helyesli | | 1 | | 1 -5 ' - ^ K -o » t3 « 0 ^ r t-5 v P­­| UJ _ ti 1. MTK V '.'.981- 29 6 17 '•'FTG. . 10 5 4 1 21 16 14 11. Vasas*. . . 10 4 4 2 15 13 12 4. VÁC ... 10 3 5 • 2 10 9 11 •5.­NSC. ... 10 4 3 3 17 16 11 6. IFj.kfcr.TVI. 10 3 5 2 3 8 11 7. KAC. ... 10 3 4 3 N­ 11 10 -Törekvés. 10 3 3 1­0 1 14 9 11 UTE. ... 10 2 4 4 10 9 8 10.­­tudo­. . . 10 3 1 6 10 17 7 11. BTC. ... 9­­ 5 4 7 13 5 12. BEAC ... 10­­ 3 7 3 30 3 ÜlőORSág! Uasaa-nyelvktRYvert Hegedűs—Henii—Latzkó gyakorlati mód­szere idegen nyelvek tanulására, tanfolya­mok és ma­gántanulók használatára. Angol nyelvkönyv (kulccsal együtt) Irta: Dr. Latzkó H................. . K 7.­Német nyelvkönyv, irta : Altai R ... K 7— Olasz nyelvkönyv, írta :dr. Honti R. 1­7--' A kiejtés megjelölésével. ..Kapható minden könyvkereskedésben és a kiadónál. I kiadó és könyvkeresk­edelmi!­rt. LISHIUM Budapest, VII. Komándi­ utca 8. Könyvjegyzéket ingyen küldünk. és sárcip­avitá­ra már" sokat szakszerűen végez Budapest legrégibb gam­raijavító üzeme. G£RE3£N ÉS­TÁ&S4 L Zichy Jenő­ utca 32.­­ Telefon 16—37 Csontoshoz passzol, ez rövid dribing után nehéz helyzetből Gál mellett a hálóba helyezi. (4:0) A gól után lendületes BEAC támadá­­sok következnek, sorozatos hibákkal és helyzetek elszalasztásával. Előbb Papp ló közelről fordulatból a kapu mellé, majd Pluhár küld magas labdát a kapu fölé. A legkedvezőbb helyzetet azon­ban a Fogl II. mellett kiugró Hidassy szalasztja el. A BEAC egyik korné­­jénél Augusztinovics Hidassy fejéről nagy bravúrral szedi le a labdát, majd utána Papp lövését védi pompásan. A utolsó percekben ismét az UTE-t lát­juk frontban. , V UTE II-BEAC II 2:0 (1:1), UTE III.—BEAC Ifj. 1:0 (0:0). NSC - Zugló VII. ker. AC 2:0 (0:0) Ku­lenáris­ pálya. — 2800 néző. — Bíró: Szent Aladár. A nagyobb technikai készültség csak nehéz küzdelem árán gyűrte le az erősebb fizikumot NSC: Gallowich—Havas, Török—Somogyi, Tímár, Weinberger—Rémay JsI., Vrcmay 11., Nau, Spitz, Bellák. — Zugló: Nyerges—­Maszlonka, Jilaskó—Juhász, Pálffy, Eilinger—Sefcsik, Kitti, Pollák, Vaczek, Neumayer. Izgalmakban bővelkedő, kemény küzdelem színhelye­­volt a­ Millenáris­­pálya, amely azonban jelenlegi állapo­tában semmikép sem alkalmas ilyen fontos bajnoki meccsek lejátszására. Miként azt vasárnapi előzetes megbe­szélésünkben is jeleztük, a Millenáris­­pálya talaján az ellenfeleknek előbb a pálya okozta nehézségekkel s csak azután kell az ellenfél tudásával is megbirkózni. Íg­y volt ez ezentúl is. Az NSC könnyű játékosai az első félidőben bizony alul is maradtak a talajjal folytatott küzdelemben. A Zugló erős fizikumú játékosai a starttól kezdve nagy hévvel feküdtek bele a játékba, s az első félidőben határozott felsőbb­­ségben játszva, kezükben tartották a játék irányítását. Hogy ez alatt az idő a­latt még sem sikerült pozitív ered­ményt elérni, az cs­ak a pompás for­mában levő Gallowich érdeme. A má­sodik félidőben azután, megváltozott a játék képe. Az NSC gyors csatárai le­győzvén a lehetetlen talajviszonyok "okozta deprimáltságot, szebbnél­­szebb támadásokkal veszélyeztettek a Zugló kapuját s végül két védhetetlen góllal biztosították az oly fontos baj­noki pontokat. A mérkőzés erős, sőt kemény küz­delmet hozott, amely a tribünökön uralkodó izgalmas hangulat ellenére mindvégig megmaradt a szabályos ke­retekben, amiben kétségkívül érdeme van a mérkőzés bírójának, Szerit Aladárnak, aki a­ legkisebb faultokat is szigorúan büntette. Helyes intéz­­­kedése volt, hogy a második félidő közepén, amikor a tribün izzó hangu­lata nyomán a játékosok is idegesekké lettek, lefújva a játékot, a pálya köze­pén összegyűjtötte a két csapat tag­jait és szigorú büntetéseket helyezve kilátásba, fair játékra hívta fel a fi­gyelmüket. Ennek az intelemnek meg is volt a jótékony hatása, mert ettől kezdve alig volt szabadrúgás. a csapatokról szólva az NSC-ben Gallowich a kapuban talált élete leg­jobb játékát produkálta. Helyezkedése, labdalúgása, idejében alkalmazott ki­futásai ismételten ragadták tapsra a közönséget Kétségtelen, hogy a mai sikerből oroszlánrész illeti. A hátvédek közül Török hatalmas fel­­szabadító rúgásaival és sikerült­ kap­csolásaival aratott tetszést Havas csak az első félórában és az utolsó negyed­órában játszott megszokott­­posztján, mert megsérült, aminek következtében egy negyedóráig egyáltalán nem­ is játszhatott, egy félóráig pedig csak statisztált a centercsatár helyén. Mint hátvéd, jól helyezkedve okosan töltötte be szerepét. A fedezetsorban Somogyi pontos­­ labdaadogatása s Tímár és Weinberger agilitása mellett Nau nagy­szer­ű­ helyezkedése, kapcsolása és le­adásai egyaránt dicséretet érdemelnek. Négy haliról teszünk fentebb említést, mert Havas sérülése miatt sokáig Nau volt a balhall s Weinberger a jobb bekk. Majd amikor az utolsó húsz percben Havas ismét visszament a jobbhátvéd helyére, négy hallfal ját­szották végig a mérkőzést, ami kitűnő taktikának bizonyult, mert lehetetlenné tudták tenni a Zugló támadásainak a kifejlődését, míg a csatársor négy emberrel veszélyes tudott maradni. A csatársorban ismét Rémay III és Spitz játszott ki nagy formát: Rémay III-t ketten is fogták állandóan, en­nek ellenére volt hat-hét szenzációs lefutása s kétszer lefutva a teljes vé­delmet, csak a balszerencse fosztotta meg a góllövés dicsőségétől, ameny­nyiben rossz talajon öt lépésről Nyer­ges kezébe gurította a labdát. Spitz passzaival, driblingjeivel, egyéni áttö­­réseivel egyaránt excellált. Gólja" egyenesen "szenzációs volt A balszé­lén szereplő Bellák játékán meglát­szott a hosszabb kényszerpihenő, míg Rémay 11 az első félidőben gyengén, a szünet után azonban nagyszerűen látta el szerepét. I A«.«iS»»i­WiPk -Í8g© Ha elegánsan akar IfizkcsSiti keresse fe! Lili I LO Rákócsi-ut 50, ahol elegáns férfi félikabát finom típ 1,500.809 SS Tállttapát, finom fekete szövet­“Ij'ibél" 1,700.080 SS Bunslssterni ióll­abíit, ssrrme sír,gallérral é.~ sxermemansesk­­­ával, finom dSnalszövetbül, legújabb sxafcis?*t,, dly 4 IflO If cégem különielseES6g*e,al!(alini ár ál Osxi ás téli ápBbléraftaiöt párat- W lan szép 32adássaL........................ ö©W»ISIJw li A „Sporthir.'ap" cafizatöl­cse 16% áren^edn tény. Korcsolyák kaphatók 100 ezer °C-tól. H­asznált_ : LÁSZLÓ KÁLMÁK vaskereskedésében BUDAPEST, VI., KIRÁLY­ UTCA 7S. (Király Színházzal szemben.) Telefon: 142—10. ZSOLDOS k­isgánianislyam BlTDAPeST. Vn.­DOHÁWtüfOR, 84 Telefon : József 1­4—17. Elő teészti polgári és középiskolai mag­an­vizsgákra, érettségire vidékieket is. SzakcrvesiggL,^^. ' ......... Rendelés egész nap. EZÜST SfllVfiRS Mi-BlIrS HMn5'J21­ ut­by. cm, 1. iKallund »zembe»J