Sporthirlap, 1925. január (16. évfolyam, 1-17. szám)

1925-01-01 / 1. szám

% kráai ..... ......... SPORT HÍRLAP KUOHH mini doktor jogi és közgazdasági szem­tóriuma Buda­pest, IX. Ráday­ u. 41. (az egyetemektől 8 percnyire). Telefon: József lüi—00. Fiók: Pécs, Basamalom­ utca S. Miskolcz, Soltész Nagy Kálmán-utca 7. Előkészítés, jegyzet­­bérlet, tanácskozás küzdelmes és nehéz, mint egészé­ben a nemzet élete. A különböző problémák tömege egymásra tor­­nyosítja a gondokat, de vájjon me­ríthetünk-e lelki erőt a veszedelm­ek és bajok leküzdésére, ha elfordu­lunk a vigasz forrásától, nagyjaink emlékének ápolásától, ha nem merítünk a hitnek és reménység­nek forrásából, p. sport hőseinek, apostolainak, vezéreinek utat mu­tató és példát adó életéből.. . De nemcsak a példaadás kedvé­ért kell tisztelni, ápolni és­­meg­örökíteni az elhunyt nagy­ sport­embereinknek az emlékét. Köteles­ségünkké teszi a kegyeletet a sport eszménye, ami azt a gondolatot is magában foglalja, hogy senki, aki embertársai között kiemelkedett, nem élt, hiába, mert erényeinek, cselekedeteinek, alkotásainak ha­lála után is élni kell az utódok eré­nyeiben és cselekedeteiben. A francia gloire fénye csillog , a francia­ sovinizmus tüze ott lobog a párisi Pantheon fölött, amely­nek megszentelt falai között őrzik a nemzet szent nagyságainak tete­mét, a római Pantheonban az olasz nemzet hősei alusszák örök álmu­kat, de nincsen olyan műveit nem­zete­s világnak, amely az emléke­zésnek fáklyáját ne tartaná nagy­jainak emléke fölé. Nem gondolok a magyar sport­nak ilyen Pantheonjára, gondolok ellenben magyar sport Pantheonra, amely a magyar sportemberek emlé­kezeteiben és lelkében gyűjti össze a magyar sportnak elhunyt nagyjait. Egyik-másik sportemberünknek a kegyelet emléket állított. Halot­tak napján egy-két sportembernek a sírjára elhelyezzük a megemléke­­skétt virágszilárt, másoknak a nevét Vándordíjak őrzik, mindez azonban­­csak parányi jele, hogy nem halt ki szívünkben a kegyelet és tiszte­let érzése a holtak emléke iránt. A magyar sport Pantheonját meg kell­ építeni a fiatalságnak a lelké­ben­­azáltal, hogy a magyar sport elhunyt nagyságainak életével és pályafutásával megismertetjük őket a szó közvetetten hatásával és az iris maradandó betűivel. Meg­­felelő időben és kellő alkalmakkor tartsunk előadásokat a fiatalságnak a sport nagyjairól, a vándordíj ki­írásában­ és a versenyek programjá­ban tüzetesen ismertessük sportéletét és eredményeit annak, akiről a díjat elneveztük, a sportírók pedig, vagy akik az írásra rátermettséget érez­nek, lépjenek elő egy-egy­­nagyság­ról írott emlékbeszéddel. Í­gy azután lassankint összegyűlnek a magyar sport történelmének ragyogó lapjai a fölépül a magyar sporttársadalom­­nak a kikében a magyar sport Pan­­theonja. Kiss Gyula. HiM­ímíhmM totenc­sti — Gortlieb Jenő utilevelei a Sportkirkphoz. — Ítéleti és szenzációs formajavuásának nagy része van a „Vasasak" sikereiben. Kelchen tüneményes teljesítmé­nye. Kelchen előbb jobbszélsőt, majd pedig jobbb­alfet játszott. Különösen, mint hali szerepelt fényesen és játékával az egész mezőnyt uralta. Ezután a já­téka után megérdemelné a válogatott sapkát és nyugodt lelkiismerettel merem oll­­ani, hogy ennél szebb, okosabb és jobb játékot — Blumon kívül — még nem láttam magyar szélsőbalftól. Nem merném ezt állí­tani, ha csak egy mérkőzésen ját­szotta volna ki Kelchen ezt a szenzá­ciós formát, de bátran mondhatom, hogy a tartalékos csapatunk eddigi sikereiben oroszlánrésze van Kelchen kitűnő játékának. Különben a játékosokró­­l Reiner majd elküldi az információt az MLSz­­nek, én tehát csak a további esemé­nyekről számolok be. Mint már említettem, a csapatunk kitűnő volt és különösen a csatársor volt elemében. A jó barmeniek a meccs után még melegebben ünnepeltek ben­nünket és egy igen kedves karácsony­­estét rendeztek tiszteletünkre. 1. Frankfurt am Main, dec. 29. A csatársorban Szentmiklóssy szen­zációs játékot mutatott,­de az ő pro­dukcióját is felülmúlta gyengén szerepelt, Sípos pedig fáradt­nak látszott. Tomecsin azonban szin­tén jó volt. Nagy hendikepet jelentett ránk nézve az, hogy Szentmiklóssy az, első negyedórában a kimikusn kölni hátvédek egyikétől com­bingást szenve­­d, és nem engedtük tovább játszani, hanem kicseréltük Ab­ayval. 1 . A 10. percben V-t Schwatosch révén a kölniek sze­rezték meg a vezető gólt . Vasas**—Barmen kombinált 3:1 (2:0). A váratlan eredménnyel végződött h­anaui mérkőzés után a tündéri szép­ségű Rajna-parton végigutazva, szer­dán érkeztünk meg Barmenbe, a karácsonynapi meccsünk színhelyére, ahol igen­ szívélyes és kedves fogadás­ban volt részünk. A hosszú utazás után korán pihenőre tértünk, másnap délelőtt pedig — mint mindenütt — a város nevezetességeit tekintettük meg.­­ A kora délutáni mérkőzésre a kö­vetkező Vasas-csapat állt ki: Farkas — Rottler, Király — Klein, Sípos, Tomecskó — Keicn­en, Takács, Szent­­m­ildóssy, Kocsis, Himmer. Ellenfelünk a bajnokság két első helyezettjének, a Sp. u. SV. Barmen­nek és a Schwartz-Weise-nek a leg­­jobbjaiból kombinált csapat volt. Az ötezer főnyi közönség már a pályára lépésünkkor meleg tapssal üdvözölt bennünket. Az előlegezett bizalmat a Vasas csapat meg is érde­melte, mert igazán szép, élénk és fair játékot mutatott. Az első gól a 20. percben esett. Takács és Szentmiklóssy a félvonalról indulva gyönyörű passz­­játékkal levitték a labdát az ellenfél kapujáig és ott Takács szép előre adá­sát Szentmiklóssy a gólba rúgta. A gól után változatos játék folyt sűrű­ Vasas támadásokkal, amelyek meg is hozták az újabb­­eredményt. Takács éles lövé­sét az egyik német hátvéd csak kéz­zel tudta kiütni a kapuból, a b­­író tizenegyest ítélt és Takács nyugodt biz­tonsággal helyezte a labdát a hálóba (2 : 0). A félidő végéig újabb eredményt elérni fölényünk ellenére sem sikerült, mert a védelem mindent mentett. A második félidőben enyhült a fölényünk, mert a fiúk az eredmény birtokában inkább csak iskolajátékra törekedtek, amit a közönség gyakori tapssal honorált. A 15. percben Takács —Szentmiklóssy — Kocsis — Kelchen gyönyörű összjátékkal pompás táma­dást vezettek, úgy hogy az ellenfél nem is ért a labdához. Az akciót Ko­csisnak a tizenhatos vonalról kapásból küldött lövése fejezte be. A labda nyíl­­sebesen repült a hálóba. Ezután a csapat még jobban engedett az inam­bói és csak a mezőnyben mutatott élvezetes játékot. A banneniek egyet­len gólját a 22. percben rúgta a cente­rük. A hátralévő időt szebbnél-szebb akciókban bővelkedő mezőnyjáték töltötte ki. A fair mérkőzést kitűnően vezette a bíró. II. „Vasas**—Köln „07‘* 2:1 (0 : 1). Még karácsony első napján éjjel Kölnbe utaztunk. A vendéglátó egye­sület autók­irándulásra vitt bennün­ket, ami tekintve Köln város szépsé­geit és gyönyörű fekvését, élvezetes és tanulságos volt egyben. Mindent megnéztünk. A világhírű dóm tornyát is megmásztuk és alig tudtunk betelni a fentről kínálkozó felejthetetlen panorámával. Azután a németek imponáló újraépítési munká­járól nyertünk némi képet, am­ely egész amerikai arányokban folyik. Egy harminckét emeletes épület ké­szül többek között Kölnben, amelyből 26 emelett már készen van. Sportembernek a leglélekemelőbb látvány azonban mégis az óriási mé­retű Stadion. A futballpálya nagyon sáros és göröngyös volt. A Köln 207­0 igen erős ellenfélnek bizonyult. Mi a barmeni összeállításban szerepel­tünk Bauwens kitűnő bíráskodása mellett. Schwatosch (volt Amateure) és Pól­yára (volt Simmering) bizony gyakran szereztek meleg perceket védelmünk­nek. A támadások elhárítása Király és Keleken feladata volt, mert Rottler és erősen kellett dolgozni, hogy töb­­bet ne kapjunk. Ezért Keleken hatni ment Klemn helyére, m­íg a jobb szélre Grünfeld került a kiállt Klein pótlá­sára. Még így is nehéz dolgunk volt, de a védelem olyan pompásan végezte el feladatát, hogy — ami szülte lehe­tetlen — Farkasnak csak a második félidőben akadt komoly védeni valója, de azt bravúrosan végezte el. Lassan azonban megfordult a játék képe és ugyanazt mondhatjuk, mint Barmen után, hogy, ha a lövéseknek csak a fele sike­rült volna, legalább még öt góllal kellett volna győznünk. Takács nagyon okosan játszott a kemény ellenféllel szemben, Abay pedig belemenős játékával nagyon ér­vényesült. A második félidő, 17. percé­ben az ő átadásából született meg Takács kiegyenlítő, gólja is. Ezután a fiúk még keményebben feküdtek a­ küzdelembe. Keld­en a félpályán egye­dül átverekedte magát a labdával és szép magas lövése meghozta a győztes gólt is.­­A mérkőzésről az itteni lapok­ na­gyon szépen írtak, azt mondva, hogy a magyarok játéka mindenkit teljesen kielégített. Kölnben, Barmenben és Hanauban­ szép selyemzászlókat kaptunk em­lékbe, úgy hogy ha így folytatódik tovább, egész múzeumra való trófeát viszünk haza. -y-Szenzációs volt az a pillanat, ami-a­kor legnagyobb meglepetésünkre Nagy Ferenccel, a KAC trénerével -találkoztunk, "­­ aki kétségbeesetten hiába várakozott a csapatára. Meséli, hogy Münchent Gladbachban már 3500 n­ze„­párta ei mérkőzés megkezdését, de persze hojs­­zálan, mert a KAC az MLS­z letiltása folytán nem utazott el. Néhány nap múlva Barmen, Hágott és München-Gladbaelt kijárták a Vér-­ baridnál, hogy január elejére megül engedélyezze a KAC túrát. Carmenban már előre is nagy rek­lámot csaptunk Varga, Saguly, Dudás kedves barátainknak és most itt nagy érdeklődéssel várják a pompás KAG védelem szereplését. •­­­­Gotttleb Jenő. KORCSOLYH TORNASZER 1 Jackson hegyes 300, 400 ezer 150 ezertől lj| BQX 1 kesztyű 170 ezertől ni panG-POHG I complett készlet 40 ezertől 450 ezertől l­j FUTBALL RUBLI I 5-ös complett 170 ezertől 180 ezertől HÁTIZSÁKOK, ssvettersk, turista?ELSZERELÉSEK K I KERTÉSZ K­~ M­­I., Inkrássy-ut 36. szám­u l­e­f­o­s Párisi Áruházzal szem­ben is 32-20 f­es Vidéki rendelések express utánvetté! 1. szám. Máriássy Lajos dr.­­ futballdresszben.­ ­ A Grádó-kávéház törzsvendégeiből alakult két csapat (kövérek és sóvá­, nyak) ma, újév napján­, délután fél 2 órakor a Lóverseny-téri pályán mér­kőzést tart, amelynek jövedelmét a­uiindl-család megsegítésére fordítják. A mérkőzés egyik érdekessége, hogy az egyik csapatban szerepel töb­bek között Máriássy Lajos dr. szö­vetségi kapitány, az MLSz alel­­nöke, továbbá Szelky Ottó, a Va­sasok nehézsúlyú birkózója. A Postások vezetősége a nemes­ célra való tekintettel a pályát díjtalanul bocsátotta rendelkezésre. Belépődíj nincs, azonban adományokat a­ mér­kőzés rendelői köszönettel fogadnak.­­ A meccset Gruber Mihály professzio­nalista futballtréner, volt szövetségi I.feki vezeti.. -