Sporthirlap, 1925. július (16. évfolyam, 123-145. szám)

1925-07-01 / 123. szám

4 SPORTHIRLAP 1925 jú­lius 1., szerda 11! Fehér ruhát 24 óra alatt tisztit Király gőzmosódá­saSÜITM23.vH:DolhinV.uttccani­ 111 t­ennisz-, tornacipők, rakettek, I futball-labdák, turistacikkek, I Thermos-palackok, összes 1 egyéb sportcikkek a legjutá­­­nyosabban 1 FISCHER PETER ÉS TSfl R.-T. gyjjj fiókjaiban: i Rákóczi-út 78. és IV., Vámház­ körút Staplikjánál. Gross II még mindig beteg volt és így mélyen formáján alul szerepelt. Engel II bizonytalan. Havas ma reggel érkezettt ide segít­ségül, de ő sem tudta megakadályozni Novák két gólját. Weisz Gyula az egész túrán a legjobb játékosa a csa­patnak. Kloppjer az első félidőben jó, míg a második félidő közepén inházó­­dás miatt kénytelen kiállni és helyét Balog foglalja el. Haar jó, Engel­s meglepően szépen játszott, fürgén és sokat lőtt kapura, az általuk elért gólt is ő rúgta. Boros a mezőnyben igen szépen dol­gozott, de a kapu előtt sokat rontott, lövései nem sikerültek. Léby és Jocke formajavulása úgy látszik csak hir­telen fellobbanó szalmaláng volt, mert a mai mérkőzésen már ismét a régi rosszak voltak. Csapatunk játéka, a vereségünk ellenére is, tetszett a közönségnek. Ma itt játszunk még egy reváns­­mérkőzést is, amellyel befejezzük a sajnos, nagyon balul sikerült túrán­kat. Nussbaum Arnold. Hogyan kapott ki a VÁC Prágában és Pardubitzban. Nussbaum Arnold útilevelei a Sport­ hírlap számára. 1. Prága: Rapid-VÁC 4:1 (2:1) Prága, június 24. A prágai SK Rapid szerdán 4:1 arányú súlyos vereséget mért ránk. Nem találok magyarázatot a súlyos debaele-ra, mert akitől a legjobban féltünk, a formájában visszament Fischer, nem oka a vereségnek, sőt ő volt a mezőny legjobb embere. Ellen­ben Grosz II lázasan kelt fel és két napig nem evett s ez meg is látszott a játékán. A többiről csak annyit, hogy rosszak voltak, kivéve Jocke-t, míg Haar ma többet mutatott, mint a két pozsonyi mérkőzésen. Az ellenfelünk játéktudása meg­felel egy jó budapesti másodosztályú csapaténak. Legjobb embereik a bal­szélső Hrlicka, valamint a jobbössze­­kötő Svoboda. Gyorsak, jó lövők és belemenők. A Rapid csapata egyéb­ként megnyerte a prágai amatőrbaj­­nokságot. A hatodik percben kaptuk az első gólt, amelyet a 21. percben Haar be­adásából az ellenfél öngóljával ki­egyenlítettünk. A 34. percben kaptuk a második gólt. A második félidő második percében esik a harmadik és az ötödik perc­ben a negyedik gól. A 16-ik percben a Rapid még egyszer lejött kapunk­hoz, de a Grosz II miatt megítélt tizenegyest kapu fölé rúgták. Ezután a VÁC állandóan támad, de a csatárok gólképtelensége folytán az eredmé­nyen nem tud változtatni. Cejnar kifogástalanul bíráskodott. II. Pardubisz, SC Pardubisz—VÁC 2:1 (0:0) Ismét kikaptunk. Ellenfelünk, az SC Pardubice, megerősített csapattal állott fel: a prágai Viktória Zizkov­­tól kölcsönvett balhátvédet, Zidice­­ket és a balösszekötő Novákot szere­peltette. A mi csapatunk a következő fel­állításban szerepelt: Fischer — Grosz II, Engel II — Havas, Weisz, Klopfer (Balog) — Harr, Engel I, Boros, Léby, Jocke. 0:0-ás félidő után az ellenfél a 4-ik és 10-ik percben rúgott góljaival vezetett 2: 0-ra . Engel I-nek a 44-ik percben elért gólja már csak szépíteni tudta az eredményt. Fischer ismét a mezőny legjobb embere volt, a kapott gólokról nem tehet. A közönség valósággal ünne­pelte. Jobbnak tartják a Slavia Fotografáló gépek­­, cikkek elismert kiváló minőségben Hatschek és Farkas Budapest, VI., Károly­ körút 26. Fióküzlet, VI., Andrássy­ út 31. Kérjen árjegyzéket! A KAC Bruinnben­­ egy szinematőr csapatnál. KAC —Brünner DSV 2:1 (1:1) Újabb bomlás a brünni magyar csapatban. — Rosenfeld M­árton cikke a Sporthirlap számára. — Tizenhét esztendő után újra a­­ brünni Deutscher Sport Vereinnel hozta össze a sors a KAC csapatát. 1908- ban ez volt a KAC első nemzetközi ellenfele s a jó brünniek még élén­ken emlékeztek az akkori találkozóra. A DSV fölött mintha nyomtalanul röppent volna tova az idő. A pro­fesszionalista cseh futball kellős köze­pén megingathatatlanul áll ez az amatőr egyesület, amely a mai napig is távol tudta tartani magától a professzionalizmus hullámait. Ját­szani, igaz, nem nagyon tanultak meg, de mérkőzéseiket az utolsó per­cig fanatikus lelkesedéssel játsszák végig s erősen kell állani a lábán annak a csapatnak, amelyiket nem söpört el a DSV legényeinek roha­mozása. A mérkőzés. Csúnya, esőre hajló volt az idő, mégis 2000 néző jött ki a Moravszka Slavia gyönyörű fekvésű pályájára. A DSV vezetősége szép zászlóval üd­vözölte a KAC-ot. A mérkőzést a cseh bíró vezette s módunk volt nekünk is belekóstolni a hazafias bíráskodás örömébe. Csapatunk a következő összeállí­­tásban szerepelt: Biri — Saguly, Morvay— Raix, Gyurkovics, Buday— Falter, Fürstner, Stallmach, Gresch. Úgy értesültünk, hogy amatőr ellen­felünk nem a legjobb futballt játssza és csapatunk ezért kissé könnyen vette az ellenfelet. Ez azonban hamar megbosszulta magát, mert a DSV rögtön a startnál vad rohamozásba kezdett s meglepett védelmükkel szem­ben már a 10. percben megszerezte a vezető gólt. A jobbszárny támadásá­ból Bjelina, két lépésről a jobb sarokba vágta a labdát, miközben a látásában megzavart Biri még kísérletet sem tehe­tett a védekezésre. Energikus támadásba kezd a KAC, de csak a 25. percben sikerül kiegyen­líteni, mikor Fürstner—Norik össz­­játékából utóbbi a 16-os vonalról véd­­hetetlen lövéssel küldi a labdát a jobb­­sarokba. Most már fölényben mara­dunk, de a félidőben nem tudunk újabb eredményt elérni. A második félidőben mintha kicserélték volna a KAC-ot. A DSV vad iramát még fokozta a csa­patunk s valósággal a kapuhoz sze­gezte a brünnieket. Itt mutatkozott meg aztán, mire képes az elfogult bíró. Egész sor gyönyörű akciónkat tette tönkre a legfantasztikusabb címeken, pedig a fiúk már nem is igen kombi­náltak, csak lerohantak és lőttek a kapura. A 30. percben Fatter ideálisan kiszökteti Fürstnert, aki kapásból csodaszép bombagólt lő. (2 : 1). Végig támadásban maradtunk, csak az utolsó percben tört ki az ellenfél jobbszélsője, lövését Biri rávetéssel védte, de a jobbszélső továbbrohant és bele­rúgott Biri vállába. Birit a csontján érte a rúgás és 3 percig eszméletlenül feküdt, míg fel tudták mosni. A KAC játékát nagy tetszéssel fo­gadta a közönség. Igaz, hogy a brün­niek gyors gólja után rögtön felhagy­­tak a cicázással és olyan játékot pro­dukáltak a fiúk, mintha a kiesés múlt volna ezen. Biri nagyszerű for­mában van s kitűnőek voltak Raix és Budai is. Legmeglepőbb a csatár­sor nagy lendülete, amely a nagy­­fizikumú és hihetetlenül kemény DSV-védelmet is gólokkal gyűrte volna le — más bíróval. Az ellenfél az amatőrcsapatokra jellemző roppant lelkesedéssel dobta magát a küzdelembe. Technikailag messze a mieink mögött maradtak a játékosok, de munkabírás dolgában sok pesti csapat tanulhatna tőlük. Mind igazi rossz emberek. Két játékos­ról azonban külön bizonyítványt kell kiállítani, ezek a pesti legelső mérté­ket is megütik. Axel kapus és Bjelina jobbösszekötő, klasszis játékosok. * A vendéglátó egyesület meleg fo­gadtatásban részesített, de cs­ak kelle­mesebbé tették ottlétünket a brünni magyar játékosok, akik állandóan kitartottak mellettünk. Sok kedves órát töltöttünk együtt és ekkor meg­tudtam, hogy a Blue Star újra nagy változások küszöbén áll. A magyar játékosok egykori el­­dorádója már semmivel sincs a kül­föld többi játékoselhelyező városai fölött s a külföld magyar játékosokra szomjas csápjai innen épp úgy kezdik szippantani az attrakciókat, mint magáról Budapestről. A legtöbb magyar játékosnak egyéb­ként rendes állása van Brünnben s az élete mindnek kifogástalan. Prahát elegáns vadászöltözetében grófnak gondolná mindenki s Horváth II is csupán azért elégedetlen, mert tré­nere hajlíthatatlan az alkolholtilalom dolgában. A soruk jól megy, de csak­nem kottára sóhajtják valamennyien, hogy haza szeretnének jönni, csinál­juk már meg a professzionalizmust. Mint előbb már céloztam rá, a so­káig együtt volt társaság a közeljövő­ben fel fog bomlani. Hajósnak és Weisznak már fix megállapodásuk van olaszországi egyesületekkel, de ha a napokban kedvező válasz ér­kezik, még mások is búcsút fognak mondani sok évi dicsőségük városá­tól, Brünntől. Azt hiszem, azért mi is vissza­kapjuk egyiküket. Zsigmondért a KAOE tesz lépé­seket s a jeles kapusban meg is van a haj­landóság, hogy visszatérjen Buda­pestre. Azzal váltunk el a brünni magyar játékosoktól, hogy nemsokára talán mégis láthatjuk majd őket a pesti pályákon. Rosenfeld Márton. Hat hónapra felfüggesztették az FC Barcelona működését. — Egy angol matrózcsapat elleni mérkőzésen politikai okok miatt a közönség kifütyülte a spanyol nemzeti himnuszt. — Még a klubjelvény vise­lését is eltiltotta a barcelonai kor­mányzó. — Ez az oka annak, hogy az uruguayi csapat Bécsben maradt. — — A Sporthirlap spanyolországi tudó­sítójától. — Barcelona, június 25. Az egész országban hosszú hónapok óta tartó politikai zavarok már a sportot is kikezdték. Barcelona katonai kormányzója, a több mint tízezer tagot számláló FC Barcelona működését hat hónapra felfüggesztette. Ezalatt az idő alatt zárva kell tartani az egyesület sporttelepét, a tagoknak nem szabad az egyesületi jelvényt viselniük és sehol sem szerepelhet az egyesület csapata. A szigorú rendelkezés oka az, hogy­­ június 14-én egy angol hadihajó matrózcsapatával játszott az FC Barcelona csapata. A matrózok magukkal hozták a hajó zenekarát is, amely a mérkőzés előtt eljátszotta mindkét nemzeti himnuszt. A spanyol katonai diktátorért, Primo de Rivera-ért nem valam­i nagyon lelkesedő katalániak ellen­szenvük jeléül teljesen figyelme­­kívül hagyták, az új spanyol inkább katonai himnuszt, feltették kalapjukat, sőt egyesek nem­tetszésük jeléül még fütyültek is. Ellenben az angol himnusz intonálá­­sakor az egész 14 ezer főnyi közön­ség tüntetésképpen, a legnagyobb áhítattal viselkedett. Feljelentés folytán Primo de Ri­vera tűrébe jutott a tüntetés, aki ezzel a szigorú rendelettel büntette meg a rebellis kataláno­kat. Emiatt egyelőre elmarad az uruguayi csapattal tervezett kettős mérkőzés is. Az FC Barcelona vezetősége azon­ban természetszerűen nem hagyja ennyiben a dolgot s most mindent megmozgat, hogy a rendeletet vissza­vonják, vagy lehetőleg enyhítsék. (H. L.) A BSE sportmulatsága. A Budapest Sport Egyesület július 4 én kertimu­latságot rendez a Millenáris verseny­­pálya (VII., Thököly-út és Szabó József­ utca sarok) kerthelyiségében. A mulatságot délután 6 órakor kedé­lyes futballmérkőzés vezeti be, a Bírák Testületének futballcsapata és a BSE oldbajgárdája között. A mu­latság keretében játsszák le a BSE első ping-pong háziversenyének döntő­mérkőzéseit. Az EMTK vezetősége csütörtökön este 8 órakor a Lukács-vendéglőben rendkívüli ülést tart. Gottlieb Jenő tréner felkéri az összes játékosokat, hogy ugyanakkor jelenjenek meg. Az ifjúsági játékosok megjelenését szombaton este 8 órára kérik. Vidéki ellenfelet keres a Haladás Sport Club. Cím : Bognár Béla, IX., Gróf Haller­ u. 88. A TLK közgyűlése. A TLK július 4-én, szombaton este 7 órakor tartja tisztújító közgyűlését klubhelyiségé­ben (VI., Dévényi­ út 24), melyre a tagokat ezúton is meghívja a vezetőség. Olasz vívófelszerelések legnagyobb választékban kaphatók Macher Rezső és Társánál BUDAPEST, VI.,PODMANITZKY­ UTCA 45. Árjegyzék ingyen és bérmentve. ICIybGk, egyes iSetek, lakások­ tisztítását, festését, takarítási­t, lakások férecmsinesitísét ( nfr-ésittWrtjUt »STflHPAttP­ %LKan,7?ul8,­tcaM IE akcsövek, rrosiptetőkZeiss \\\\\\\\ és Goerz üvegek- \M\ farometerek. he- Y\\\\v a legjobb kivitelben idej é­­ram­latszerészeknél OpesUMIei^