Sporthirlap, 1926. február (17. évfolyam, 18-33. szám)

1926-02-01 / 18. szám

Vivósport összes kellékei, valódi olasz Perez-réla vivókard, vitéz, maszk, stb. KERTÉSZ TÓDOR-nál, IV. KRISTÓF-TER fix pont a pályán, amelyre el lehetett mondani, hogy elsőosztályú futballt játszik. Már a támadásban nem volt ilyen egységes és minőségileg kifogás­talan a kombinált csapat és ez, vala­mint a fedezetsor, bár szorgalmasan dolgozott, a futballtaktikával bizony hadilábon, állott. Ez volt különben az elszomorító az egész mérkőzésen, mert taktikai szem­pontból az említett felen 11., Garczik és Fuhrmann-on kívül alig volt a pá­lyán játékos, aki megfelelt volna. A mérkőzésről éppen ezért — érdeme szerint — csak kevés szó essék. Míg a 2x30 percig tartó mérkőzés első félidejében az FTC csatársor minden különösebb teljesít­mény nélkül állandóan szorongatta ellenfele védelmét (ahol Göpfert kapus bravúrosan védett és Jelen II. mint egy szikla állott a helyén), addig a második félidőben mindjárt a kezdés u­tán, egy a baloldalról becenterezett labdát Gerstenbrein a kifutó Huber mellett a hálóba lövi és ezzel megszerzi csapatának a győzelmet. UNIÓ RÁDIÓ Budapest, Vilmos császár­ út 45. Telefon 58-60 Laboratóriumi szerszámgépek amatőrök rendelkezésére. Amatőrök készülékeinek felülvizsgálása. Díjtalanul szakszeri­ felvilágosítás­ Legolcsóbban, legmegbízhatóbb kapcso­lási vázlatok, készülékek, alkatrészek Unió műszaki és gépforgalmi részvény,­társaság Rád­ió-osztályánál. Akkumulátor- töltés. SPOR­THIRLAP 1926 február 1., hétfő I tréning nélkül lévő FTC veresége a jól összeállított Ister-serlegbeli kombináltakról. — A vasárnapi tréningmérkőzések. — Iszer-serleg kombinált—FTC 1:0 (0:0). Cllöl­nti pálya. — 2000 néző. — Bíró: Ticzonik Ede. Kombinált csapat: Göpfert (MAC) —Guberik (OTELJelen II (Postás)— Kuncz II (MAC), Spitznagel (ÚTE), Bobrik (Postás) — Pauer (MAFC), Gerstenbaum (ÚTE), Kalas (Postás), Dobos II (Postás), Hegyi (Postás). FTC: Huber—Takács, Hungler II— Fuhrmann, Mü­ller, Blum — Mácsai, Varga, Pataki, Steczovits, Heger. Az­ Üllői-úti pálya tribünkolosszu­­sainak építésénél a pálya talajának feljavítására már nem igen t­erjedt ki a vezetőség figyelme, legalább is a­­tegnapi napon a pálya talaja azt mutatta, hogy nagyon sok helyrehozni valója van még e téren az FTC pálya igazgatóságának. A mérkőzés a hihetetlenül rossz ta­lajon hatalmas meglepetéssel végző­dött, mert a kombináltak csapata egé­szen megérdemelt győzelmet aratott a zöld-fehérek ellen. Az bizonyos, hogy ha az FTC meg akarja nyerni a baj­nokságot, egészen más kondícióban kell kiállania a mérkőzésekre. Mert ha le is számítjuk a­ szezon­­eleji tréninghiányt, a kombinált csa­pattal szemben szinte szembeötlő volt az FTC játékosok merev mozgása, lassúsága és technikai készü­letlensége. Emellett a teljes kedvtelenség jelle­mezte a csapat játékát, már pedig ha a mérkőzésre kiállott volt a csapat, már a meglehetősen nagy számban megjelent lelkes közönségre való tekin­tettel illett volna a mérkőzést legalább félgőzzel végigjátszani.­ Mert ha az első félidőben még félgőzzel játszott a csapat, helycsere után, úgy látszik már erre sem tellett és valósággal ellengőz­­zel játszottak a zöld-fehérek. Szinte öröm volt nézni ezzel a lélek­­néküli játékkal szemben a kombinál­­takat, akik az elsőtől az utolsó­ percig önfeláldozó és lelkes játékkal „állták a sarat" és kemény védekezésük közben nem feledkezve meg a fair viselkedés­ről sem, a közönség rokonszenvet a maguk oldalára fordították. Bár komoly játékról szó nem lehe­tett, mégis meg lehetett állapítani, hogy a kombinált csapat védelme határo­zottan elsőrangút képes nyújtani, sőt ez a védelmi triász volt az FTC Fuhrmann-ján kívül talán az egyedüli Ebben a félidőben adódik különben a mérkőzés egyetlen szebb momen­tuma: Varga mintegy húsz méterről szép lövést küld a kapura, a védhe­­tetlennek látszó lövést a kapufa tartja fel és az onnan lepattanó labdával Ste­­ezovits csinálja meg azt a művészetet, hogy két lépésről a kapu mellé lő. Ugyanezt a bravúrt azután megcsi­nálja gyors egymásutánban a zöld­­fehér csatársor minden tagja, amíg végre Wiczenik bíró is megsokallja a dolgot és lefújja a mérkőzést. MTK-Lipótvárosi TK 6:0 (3:0). Hungaria-uti pálya. — 200 néző. — Bíró: Pálffy. MTK: Hekerle (LTK) - Kocsis (Kovács­, Senkey I. — Magyar, (Kő­vágó) Rebró, Nadler — Lenkey II. (Demkó), Molnár, Opata, Bús, Jeny. LTK: Remete (MTK) - Szép, Hencz — Hován II., Dögei, Hován III. — Mol­nár, Káplán, Hován I., Mezei, Kovács. A közelgő tavaszi szezon a pályákra szólította a futball lelkes hadseregét, hogy fokozatos munkával készüljön elő a komoly küzdelmekre. Ennek a lassú készülődésnek volt az első állo­mása ezen szomorú január végi vasár­nap, amikor az MTK elveszettnek látszó hegemónia visszaszerzése érdekében frontba állította teljes rendelkezésére álló gárdáját. A gyorsan elért három gól észhez téríti az MTK törekvő ellenfelét és bár Rebró ellenállhatatlan erővel dobja frontba csatársorát, a góléhes Opata és Molnár minden igyekezete meg­törik a pompás formában játszó Re­mete kitűnő védésén. Az LTK dicsé­retes agilitásával szemben az MTK technikája biztosan uralta a terepet, úgy hogy az LTK még csak veszé­­lyessé sem tudta tenni magát. Helycsere után az MTK új erőkkel kísérletez, Kocsis helyét Kovács foglalja el, míg Magyar centerhallba húzódik az így kiesett Rebrót Kővágó váltja fel, míg Lenkey II helyett Demkó áll be. A játék természetesen továbbra is az MTK kezében marad, de az iram már lanyhul. Molnár elunja a dolgot és a 10. percben elhagyja a pályát és ez a létszámcsökkenés­ nem zavarja Búst abban, hogy a 12. percben Demkó­­nak Remete által kiütött lövését a kapuba ne helyezze. Egy percre rá Kovács tör előre és a 16-os vonalról küldött hatal­mas lövését Remete irányából csak el­téríteni tudja,­ de az így is gólt ered­ményez. A játék helyenként teljesen ellaposodik, a mezőnyt csak a továbbra is csatárt játszó Kovács elementáris kitörései élénkítik, amikor a 28. perc­ben Lenkey I labdáját Opata fejjel csúsztatja és a labdát a kapusra star­toló Btts a hasával a hálóba viszi. A 32. percben a kezdődő­ szürkület miatt a bíró lefújja a mérkőzést. Az MTK csapata dicséretes agilitással használta ki a tréning lehetőségét és ebben a csapat minden egyes tagja előljárt. Legjobban a csatársor tetszett, amely legtöbbet volt frontban és a két kitűnő formát kijátszott szélsőjére játszva tudjuk felemlíteni, amely áthatotta a csapat egyes tagjait Formális ostrom alatt álló kapuját az MTK brekkje, Remete védte, elleneseiben gólzáporral vonult volna le a játék színteréről. Talán — az állandó munka következ­tében — a védelem volt az, amely ki­vált a­­kezdetleges futballt játszó egye­sületből. A Szép—Hencz hátvédpár mellett a kis Hován III., valamint bátyja, Hován I. árultak el biztató kvalitásokat KÖRÚTI SPORT- ÉS GUMMIARUHÁZ KOMOR ÖDÖN VI., TERÉZ-KÖRÚT 41. BET* Skl, rödli, korcsolya nagy választékban, angol boxkertyű­k és cipők. “­ Ellenfélül az előkészítő osztálybeli Lipótvárosi TK csapatát választotta, amely természetesen nem szolgálha­tott komoly ellenfélül részére, de a célt, hogy egy könnyű tréning kereté­ben fokozatosan készítse majd elő csapatát, tökéletesen elérte. Mindenki azt várja, hogy a játékosok immel­­ámmal, a csatákos pályától húzódozva fognak majd a játékhoz, de ehelyett meglepődve láttuk, hogy komoly mér­kőzést játszanak a küzdők és ami a legmeglepőbb, nyoma sem volt a szezoneleji merevségnek, vagy az idő­­előtti kifulladásnak. És ez nemcsak a szezon kezdetére vet biztató fényt, de remélni engedi, hogy az ugyancsak közelgő belga— magyar válogatott mérkőzésre sike­rülni fog a játékosokat olyan kon­dícióba hozni, amely revánsot vesz elmúlt évi súlyos vereségünkért. Az MTK csapatán látszott, hogy a kondíciótréning már eddig is meg­tette kitűnő hálását és az a kedv és lelkesedés, ahogy a játékosok a lab­dára vetették magukat, csupa biztató ígéret volt a jövőre. Az LTE kezd, de már az MTK csatárai ragadják magukhoz a labdát és Molnár át­adásából Lenkey II lövése Remetét foglalkoztatja. Az exbajnok támadó játéka lassan nyomasztó fölénnyé alakul, amelynek első eredménye az 5. percben elért gól, amikor is Molnár végigcselezi az ellenfél teljes védelmét és ebből Jeny bombaszerű lövéssel vezetéshez juttatja csapatát. Alig ocsú­dik föl az LTK, már a 8. percbei­ Lenkey II jut le a szélen és éles lövése a vetődő Remete kezét érintve a hálót éri, majd a 11. percben Opata átadá­sával Bús kitör és kezetről beállítja a félidő eredményét, teljesen kielégített, fény ellenállhatat­lan volt, mellette Bús okos, megértő partnernek bizonyult, aki a nehéz tala­jon kitűnően érvényesült. Opata csak addig felelt meg, amíg ügyelt a játék taktikai irányítására, később játéka önzésbe fúlt. Molnár ördöngős techni­kájával valósággal „megszédítette" ellenfelét, a góllövésben nem volt sze­rencséje, bár több ízben menthetetlen helyzete volt. Lenkey II a régi, meg­bízható tagja volt a láncnak, aki sok kedvező helyzetet teremtett, míg Demkó túlóvatos, félénk játéka nem illeszke­dett bele a csapat játékába. A fedezetsor legjobb embere Rebró volt, bár játéka azáltal, hogy mindent balra játszott, meglehetősen egyoldalú volt. Nagy ambíciójában alig engedte szóhoz jutni Nádiért, aki amíg „száraz" volt, alig nyúlt labdához, de­ egyszer elesett, attól kezdve nem lehetett bízni vele. Magyar mindkét poszton kielé­gítőt nyújtott, bár az ellenfél inferiori­­tása nem nyújtott elegendő alapot ké­pességei megítélésére. Áll ez a máso­dik félidőben beállott Kővágóra, aki azonban okos, észszerű játékával biz­tató jövőt sejthet új környezetében. A közvetlen védelemnek alig akadt munkája, az eltévedt tiszta labdákkal biztosan dolgozott úgy Lenkey mint Kocsis, majd a második félidőben Ko­vács is, aki azonban elunva hátul a dolgot, Molnár helyén olyan spanyol stílusban tört az ellenfél kapujára, mintha mindig ezen a helyen játszana. Remete a nap egyik meglepetését nyúj­totta pompás védéseivel. A játék elején kímélte magát, de mikor már belesztelt a sárba, a nehéz talajon, kitűnő helyez­kedésével, biztos labdarúgásával a mezőny egyik legjobb embere volt. Az TTK csapatáról talán csak az igyekezetét VT., Andrássy­ út 13. Blöke és Haas legrégibb szaküzlete­­i ! Sportszereink kiválósága közismert­­ áraink olcsósága feltűnést kelt! Vivókard................................ 65000 K­lór Vivókabit (verseny) .............330000 K­lór Vivókesztyű ... 110000 „ Vivónadrág (f­ a előtt) ......... 60.000 . Vívó fejvéd ........................... 330.000 . Vivócipő ... ................. .. ... 45 000 . Összes vivócikkeink kizéróig a legfinomabb olasz gyártmányok" Egyéb sportszereinkről kérje árajánlatunkat: KAC—Fővárosi SC 5:0 (3:0) Sárkány­ utcai pálya. — 300 néző. — Bíró: Biem­ann Sándor. KAC: Darvas — Morvay, Dudás (Buhart) — Raix, Mihalkó, Buday — Izsépy, Kiss, Fürstner, Saguly, Linerth. Fővárosi SC: Török — Dobro­­honszky, Leimayer — Bognár, Lesz­tyánszky, Kis Gy. — Bíró, Papp, Petrás, Fazekas, Mézes. A hirtelen beállott olvadás folytán a KAC Sárkány­ utcai pályáját már napok óta vastag sárréteg borítja. Ezért eddig a vezetőség komoly tré­ninget nem is tartott a csapattal. A jövő vasárnapi Ladányi-díj döntő mér­kőzésre való tekintettel azonban az utolsó napokban lekötötte a szövetség védelme alatt álló, nemrég alakult Fővárosi SC csapatát. A­ KAC tréningellenfele igen gyen­gének mutatkozott s igy a csapat nem is gólra játszott, hanem inkább alapos kondíció-tréninget vett. A mély talaj erre igen alkalmasnak bizonyult, mert nagy erőpróbának tette ki a játéko­sokat. Kispest csapata egyetlen részében sem volt komplett. A csatársorból hi­ányoztak Szabó, Mátéffy és Gulyás, a fedezetsorból Hungler III. A közvetlen védelemből Török kapus az ellenfél kapuját védte és Dudás is csak fél­időt játszott, mert a vezetőség a brüsszeli válogatott mérkőzés miatt kí­mélte. A tartalékok várakozáson felül jól állották a helyüket, különösen Kiss jobbösszekötő csatár. A mérkőzés macska-egér harc képét mutatta, úgy hogy a KAC hátvédei is igen gyakran az ellenfél kapuja köze­­lében táboroztak. Emiatt az FSC csa­­tárai több alkalommal szabadon lefut­hattak, azonban Morvay, de különösen Dudás bemutatták pompás sprinttehet­ségüket és minden esetben utolérték a kiszökő csatárokat. Rövid középjáték után Izsépy szélsebesen lefut, ám a nagy sárban a labda a sárban megakad. Ettől kezdve — rövid pillanatoktól el­tekintve — folytonosan az ellenfél tér­felén játszik a KAC csapata. Raix és Buday technikájukat csillogtatják és mintaszerűen tálalják a legszebb lab­dákat a csatársorhoz. A csatársor azonban a nagy sorban alig bír boldogulni a tömörült ellen­féllel s ezért nem is erőlteti a kapura­­lövést. Egyedül Saguly buzgólkodik, de ő sem bír megbirkózni a nagy sár­ral. A nagyszerűen szereplő Fü­rstner végre tiszta labdát kap és a 23. perc­ben tíz lépésről védhetetlenü­l belövi az első gólt. Két perc múlva ismét Saguly labdájával kitör Fü­rstner és elegánsan a sarokba gurítja a labdát. Igazi tréningjáték következik ezután a KAC részéről és pontosan a félidő utolsó pillanatában éri el ismét Fü­rst­­ner révén a harmadik gólt egy süvítő lapos lövéssel. A második félidőben is hasonló mederben folyik a játék. Izsépy nagyszerű beadásából Saguly — aki előzően többször sikertelenül kísérletezett a góllövéssel — a 9. vere­bén szép sarkos gólt lő. Néhány percnyi játák után Saguly rádupláz és ismét pompás, védhetetlen gólt rúg. A hátralevő időben — néhány siker­telen lerohanástól eltekintve — végig a KAC dirigál. A 30. percben az ab­szolút fair mérkőzést a bíró lefújja. Kispest csapatában Dudás, Morvay a védelemből, Raix és Buday a fede­­zetsorban szerepeltek kitűnően, míg a csatársorban Fü­rstner játéka magas­­lott ki és Izsépy fürge és gyors le­fujásokkal vonta magára a figyelmet. Az eredmények folytatása a 7. oldalon. » S­ántha A. an*u­rí,ma Szolid árak, elegáns kivitel. Belváros, Hajó utca S—18