Sporthirlap, 1926. március (17. évfolyam, 34-51. szám)

1926-03-01 / 34. szám

1926 március hétfő SPORTHÍRLAP Pénzkölcsönt azonnal folyósít: BAMMMÁZ9 Üllőt-az 5. sz. Solymossy már komért vét. A kor­­nerre Stocker kifut, de a labda a gól felé tart s Kotraschek kézzel üti le. A megítélt 11 -est azonban Horváth élesen kapu mellé helyezi. Rögtön, rá már Szoffián lövi Kertész szépen át­adott labdáját tiszta helyzetben mellé, majd Sághy hatalmas bombája süvít el kapu mellett. Közben Nagy, majd Szoffián hagyja el pár percre kisebb sérülés miatt a pályát. A REAC to­vább is támad, s Kertész szép lövése kapufáról pattan vissza. A 26. perc­ben Szabó helyet cserél Wernerrel, míg Redlich jobbszélre megy, majd Schwitzer duzzogva kiáll (36. p.), mire Szabó ismét hátramegy s a V­ivó a szünetig védekezésre szorul. A második félidőben Schwitzerrel áll fel a Vívó s ismét Szabó játszik elől. A BEAC fölénye rögtön kidom­borodik s miután Szoffián bombája kapu fölé kerül, a 6. percben Pesovnik magas átadását ugyanő pompásan he­lyezve befejeli (1 : 0). A gól után min­denki a Vívók ellenakcióit várja, , ehelyett döntő fölénybe kerül a REAC, is több tiszta gólhelyzete adódik. Gálfy­­átadását azonban Kertész Neuhausba ■lövi, Stocker pompás kitörése ugyan­így végződik, majd Pluhár átadása­iból ugyancsak Stoffián lövése a ki­futó Neuhausról pattan oldalra. Stof­fián még egyszer lő, majd fejel Neu­­haus kezébe. A III. kerületnek mint­egy tíz perce volt a végén, de csak két korner, közte Kenyeres Stocker által kornerre védett magas bombája volt a támadások eredménye. A győztes BEAC még messze van legjobb formájától, de máris biztos a védelme : Stokker— Kotraschek—Boer és kitűnő a belső csatársora is. Ebben is kiemelkedik Szoffián, aki egy ter­mészetes talentum s ha máris meg­lévő fejelő és szöktető készségéhez a finomabb technikai részeket is elsajá­títja, hamarosan válogatott lesz. Ker­tész már sokkal nyugodtabb, okosan passzol és pompás lövő, Reinhardt jó dribler, de a kapu előtt bizonytalan. Gó­lly egészen kezdő, Pluhár pedig már kiöregedett, csak egy-két beadá­sán látszik meg régi tudása. A halfsor van legmesszebb a fittségtől, főként a passzok mentek rossz helyre. A 111. kerületiekben ma alig volt jó ember. Neuhaus a gólt védhette volna. A bek­kek közül Mayherr, a halfsorban Hagy, a csatársorban az újonc Redlich vétette észre magát, a többiek agili­san, de puhán játszottak. III. ker. II—BEAC II 4:2. III. ker. ifj.—BEAC ifj. 2:0 Millenáris-pálya. .— 200 néző. — Bíró: Hajós József. BSE: Udvaros — Szű­cs, Sopor­­nyai — Lenk, Prell, Szigeti — Mehrin­­ger, Halász, Novotny, Borsi, Hein. EMTK: Kovalcsik — Kohn, Gu­lyás ■— Gulagl, Varga, Kovács — Friedrich, Nadrai, Schach, Csendes, Fernig. A fedezetsora által jól frontban tar­tott és többször negyedóráig is ellen­fele térfelén mozgó BSE-csatársor a kapu előtt határozatlan volt, s ennek következtében meg kellett elégednie a döntetlen eredménnyel. Az első félóra tervszerűtlen, csap­kodó, ide-oda hullámzó játékkal telt el. A 28. percben egy túlkombinált támadásból végre Hein megszerzi a vezetést a BSE számára. Az MTKE veszélyes támadással válaszol, sőt a 36. percben eredménytelenül végződő komért ér el. A második félidő BSE-támadásokkal kezdődik. A 20. perc után az EMTK csatárai támadnak és a 25. percben Csendes az EMT­K kiegyenlítő gólját lövi. A kiegyenlítés után erős, de eredménytelen kísérletek mindkét fél részéről. A BSE csapatában Szű­cs hátvéd, a fedezetsor és a góllövő Hein szereztek érdemeket. Az EMTK-ból a védelem és a csatársor balszárnya operált jól. Főv. TKör-RAC 1:0 (0:0) Frangepán-utcai pálya. — 1500 néző. Biró: Weiss Ferenc I. Fuv. 1­. Kör : Sonnensch­ein—Bav­linka II, Bavlinka III — Stemler, Lutz, Török — Praszkó, Molnár I, Dán, Vellay, Molnár II. fiAO: Drajkó — Szánthó, Fe­­renczy — Jáger, Em­lich, Gotthencz — Payer, Polth, Juhász, Farkas, Tárnok. Váratlanul szép játékkal lepte meg a RAC a Főv. T. Kör csapatát,­­ s a vereséget egyáltalában nem érde­melte meg, mivel a mérkőzés minden részében egyenrangú ellenfele volt a bajnokaspiráns Főv. T. Körnek. Kezdés utáni első percekben telje­sen a Főv. TKör diktálja az iramot. A 27. percben Dán gyönyörű szabad­rúgása eredménytelen, de ettől kezdve teljesen kidomborodik a Főv. TKör fölénye. A RAC helyenkinti táma­dásai sokkal veszélyesebbek s csak Sonnenschein éberségén múlott, hogy az I. félidőt gól nélkül úszta meg a Főv. Tkör. A második félidőt RAC-támadások nyitják meg, de a lövéseket Sonnen­schein védi. .A 19. percben Vellay— Dán—Praszkó a félpályáról pompás passiókkal a RAC-kapu elé jutnak, ahol Vellay Praszkó beadását védhetően lövi be Drajkó kapujába. Az utolsó percekben a B­RAC teljesen a kapuhoz szögezi a Fev. Thört­s csak a honi csapat védelmén múlott, hogy az utolsó percig meg tudta menteni kapuját a góltól. A győztes csapat kapujában Sonnen­schein jól oldotta meg feladatát. A Bavlinka-fivérek megbízható bekkek­­nek bizonyultak s az ő érdemük, hogy csapatuk meg tudta szerezni a fontos két pontot. Lutz az I. félidőben a mezőny legjobbja volt, de a mérkőzés vége fele sokat kihagyott. Török és Stemler teljesen megfeleltek. A csatár­­sor minden tagja a tőle telhető leg­jobbat nyújtotta. A RAC csapata mindvégig lelkesen játszott. Drajkó a gólt védhette volna, egyéb hibát nem követett el. A bekkek közül pillanatnyilag Szántó volt a job­bik, de Ferenczy is a legjobbat nyi­totta. A halfsor minden tagja jól moz­gott. A csatársorban Tárnok vezette a legtöbb és a legveszélyesebb táma­dásokat, Farkas és Pohli lövéseikkel tűntek ki. Főv. TKör ifj.—RÁC ifj. 3 : 1. IMORMANO savark­apapír MODIANO f­azivarkahlively A II. osztály csonka fordulója nem hozott meglepetést.­ ­ A Főv. TK 1: 0-ra legyőzte a RÁC­ot.­­ A KAOE magára ta­­lált csapata 2 : 0-ás vereséget mért az UHITE-re. — A BSE— EM­TK és az URAK—NIAV mérkőzés döntetlenül végződött.— BSE-EMTK 1:1 (1:0). Törekvés—VÁC 2:1 (2:1). — Határ­ utcai pálya, — Biró: Gerti Ferenc.­­— [Törekvés : Lantos — Mészáros, Siegl—Melczer, Szerencse, Lu­gosi—Szántó, Madhgar, Kautzky, Bartos, Schreiber. — VÁC: Fischer—Grosz II, Singer I—Havas, Weisz Gy., Herm­ann—Engl, Haar, Boross, Bornstein, Klopfer, de — minden eredmény nélkül. A 36. percben a kitörő Bornstein pompás helyzetet teremt Haarnak, de ez a kapu mellé küldi a labdát. Az utolsó percekben a Törekvés is szóhoz jut, azonban Kautzky kapu fölé lő, míg Szántó és Madigar lövéseit Fischer védi. A Törekvés csapatának legjobb ré­sze közvetlen védelme volt. A Mé­száros—Siegl hátvédpár imponáló biz­tonsággal látta el tisztét. Lantos eleinte bizonytalan volt, de fokozato­san belemelegedett. A fedezetsorban Szerencse higgadt, intelligens játéka tűnt ki, jóereje kitűnő fejjátéka. Mel­­czer kissé lassú, gyenge passzai gyak­ran elakadtak. A csatársorban első­sorban Kautzky pompás játéka emel­kedett ki, akit régen láttunk ilyen agilisan és szépen játszani. Jó segítő­társa volt Szántó gyors lefutásaival, de közöttük Madigal tehetetlen já­téka kerékkötője volt meginduló ak­cióiknak. A balszélen Schreiber abszo­lút, gyámoltalan. Bános mindenütt ott volt, gólja pompás felismerése volt a helyzetnek. A VÁC csapatában —­ ellentétben múlt heti játékával — a védelem bi­zonytalansága az, ami elsősorban szembeötlött. Fischer alaposan rá­cáfolt válogatott formájára, a haj­meresztő hibák egész sorozatát kö­vette el. Grosz II pár gikertől elte­kintve kijátszotta formáját, m­íg Sin­ger megbízható segítőtársa volt. A fedezetsorban Havas volt a legjobb, míg Weisz gyakran kihagyott.­ Her­­mann azonban már megérett az old­­hoi csapatba. A csatársornak Haar volt a lelke, de néha elhamarkodta akcióit. Áll ez Bornsteinra is, egyedül Boros volt az, aki igyekezett meg­felelő helyzeteket kidolgozni, de a kapu előtt erélytelen játéka miatt megfeneklett tudománya. Engl csak néha jött lendületbe, míg Klopfert erősen fogták. VÁC II.—Törekvés II. 3: 2-Törekvés Ifj.—VÁC ifj. 3:1. Az elparentált vasutas csapat teg­­­­nap alaposan rácáfolt azokra, akik már lemondottak arról a reményről, hogy a csapat bennmaradhat az első osztályban. Ezt nem azért mondjuk,­­ mintha valami nagyszerű játékkal le­lépte volna ellenfelét, de láttuk a csa­pat kvalitásainak kibontakozását. A szorgalmas­ munka előbb-utóbb meg­tenni megérdemelt gyümölcsét. A VÁC játékában — bár a kiesés gondjai élénken foglalkoztatják alig tudtuk felfedezni azt a lelkesedést, amely egyéb tényezők híján elsősor­ban hivatott eredmények elérésére. A játék meglehetős hullámzó jel­legű volt, kifejezett fölényt egyik csa­­­pat sem tudott felmutatni és így a döntetlen felelt volna meg legjobban az erőviszonyoknak. Gerő biró sok rendszer nézett el a játék folyamán, egyformán sújtva ez­zel mindkét csapatot. Angliából behozott szöveteimből­­ elsőosztályú munkásaim által készített átmeneti kabátok, burberry vaglánok, covercoat jelöltek mérsékelt áron ké­szen kaphatók. Elegáns férfiruhát mér­ték után készítek. Köztisztviselőknek kedvezményes árak. Widder férfiszabó, ■IV., Városház­ utca 20. Telefon 95—76 . VAC-támadásokkal indul a játék,­­ amelyet csak nehezen paríroz a játék­­elején bizonytalanul funkcionáló Vasu­tas-védelem. A Törekvés nehezen kap lábra és amikor legveszélyesebb táma­dásait indítja a VAC-kapu ellen, a 21. percben Singer szabadrúgására Mel­czer és Lantos egyszerre startolnak, de a szemfüles Haar közöttük a labdát a hálóba fejeli (0: 1). A gól után a VÁC tovább támad, meglehetős fölénybe­­kerül, de Szántó egy lefutásával kor­fnért erőszakol ki. Szántó beadását Melczer kapura lövi, a labdára Bartos kiugrik és mintegy a levegőben úszva, közelről védhetetlen fejessel kiegyenlít ;(1: 1). A kiegyenlítő gólra a Törekvés­­felélénkül, energikus támadásokat ve­zet a Vívók ellen, amikor a 39. percben­­egy magas labdát Singer a tizenhatos vonalon kézzel tart fel. A megítélt szabadrúgást Kautzky védhetetlen ma­gas­­lövéssel rendeltetési helyére juttatja.­­ A második félidőt a Törekvés offen­­zívája vezeti be, amelynek kiemelkedő pillanata Szántó lefutása, miközben kicselezi Fischerrel együtt a teljes IVÁC-védelmet, a lövése Grosz II kezét éri, de a bíró nem fújja le a sza­bálytalanságot. A VÁC lassan fölénybe kerül, és olyan helyzetekbe hozza a Törekvés-kaput, hogy minden pilla­natban várható kiegyenlítő gólja. Az eredménytelenség hatása alatt a VÁC csatársorát felforgatja, amely most Boros — Engl — Haar — Bornstein — Klopfer összeállításban kísérletezik. [Művészi sportérmek, plakettek, tiszteletdijak, Jelvények a Morzsányinál. Budapest IV. EsM-lit 5. rm­ FUTBALL CIPŐ 175.ooo K­O­RYH K­EGLER AND MASSY-ÚT 33. SZ. FUTÓ CIPŐ 175.ooo K 3 MÁV—URAK 3 : 3 (2: 0). Bíró­i URAK-pálya. — 400 néző. Csillag Aladár. MÁV: Országit — Klavora, Höff­­linger — Nagy, Purzeldt, Truchen­­brad — Malutics, Ivanics, Madarász, Ruff II, Teichmann. URA­K: Juhász—Schaffer, Schnei­­der — Varró, Schwarz, Zizák —­ Schmidt, Kenderessy, Schuch, Lőwh, Klein. Az utolsó percig nyílt kimenetelű mérkőzést vívott a két csapat . A titkos favorit MÁV már az első félidőben biztosan vezetett, míg a másodikban hajszálon múlt, hogy vereséget nem szenvedett. Az URAK átlag többet­­támadott ellenfelénél, viszont a MÁV szórványos lefutásai mindig veszélybe hozták az URAK kapuját. A MÁV kezd, de az első negyed­: óra az URAK fölényével telik el. A MÁV ritkán támad és egy ilyen a­­ MÁV lefutás alkalmával Ivanics ön­magát szöktetve, a vezetést megszerzi. A 44. percben Madarász lövése a felső kapufáról Ruff II elé pattan, aki véd­­hetetlen lövéssel a felső bal sarokba rúgja (2: 0). Szünet után az URAK vehemens offenzívába fog, aminek meg is van az eredménye. A 19. percben Ken­deressy lövi az újpesti csapat első gólját, majd Malaticsnak a kapufáról visszapattanó labdáját Ivanics a gólba fejeli. A 37. percben Schneider, majd a 39. percben Klein révén egyenlít ki az LÍRÁK. A MÁV-ban Országit kiváló kapus­­tehetségről tett bizonyságot. Klavora a szokott jó volt, míg Höfflinger nem, játszotta ki a rendes formáját. A haltsorban Purczeld tűnt ki, a csatár­sorban Ivanics, Madarász és Teic-I­mami voltak a legjobbak. Az URA K csapatában Juhásznak az első gólt feltétlenül fognia kellett volna. Schaffernek jó napja volt. A haltsorban Schwarcz kissé lassan moz­gott. A csatársorban Schreck meg­fejelt, Lőtin csak a második félidőben­ produkált hasznosat. URA K II.—MÁ­V II. 5:3 (2:3). URAK ifj.—MÁV ifj. 3:1 (3:0),­KAOE-UMTE 2:0 (1 : 0). Szt. László-téri pálya. — 300 néző. —• Biró: Penninger Gusztáv. KAOE : Schreiber —• Kocsis, Soós — Meliharik, Tóth, Ellbogen — Vida/­­Braun, Hercz, Kádár IV, Kruppa. UMTE : Bódis •— Mártonossy, Bel­csik I — Bárány, Iván, Belcsik II —­­Várkol­­yi II, Lutz III, Nagy L., Vörös, Fiegel. Az eddigi mérsékeltebb teljesít­mények után meglepetést keltett a KADE győzelme. A változato­s és erős iramú mérkőzés folyamán a szeren­­­­csésebb csapat szerezte meg a győ­zelmet. Az eredmény nem hű kife­jezője az erőviszonyoknak, mert a reális eredmény a döntetlen lett volna. A KADE kezd, de a honi csapat vezet támadást. A 8. percben Kruppa lefut, s centerét Braun góllá értékesíti. A meglepett Bódis nem is nyúlt a labdáért. A 30. percben Lutz III lö­vése a belső kapufáról a gólba kerül, de Schreiber kitolja a labdát, s a bíró