Sporthirlap, 1929. április (20. évfolyam, 37-49. szám)

1929-04-02 / 37. szám

4 gyengén a kapus kezébe emeli. Új­pest taccsdobásból jut ismét a kapu elé, Lutz kétszer is próbál lőni a rumliból, mindkétszer visszapattan­t labda, végre a kaputól néhány lé­pésre álló Wetzer elé került, aki fölé emeli. Most Silny átvergődik a bekkeken, de túlságosan kifelé ke­rült,­ élesen lőtt labdája elgurul a­apu előtt, az ügyetlen Kuchta ad­dig igazítja, amíg Wilh­elm lesze­reli. Ez az akció azonban mégis csak megindítja a cseh gépezetet s most már az utolsó percekig szoron­gatott helyzetben van az újpesti kapu. Csak Pernernek hibája jut­tatja szóhoz Újpestet, Hock­mann a tizenhatoson áll, amikor a labda feléje tart, P. Szabó nagy rössel be­lefut s a prágai kapus kénytelen önfeláldozó rávetéssel szerelni a gyors szélsőt. Ferencváros—Újpest 5-3 (3:1) Ferencváros: Amsei — Krausz, Papp — Berkessy, Lyka, Obitz — Koszta, Takács II., Turay, Toldi, Ko­­hut. Újpest: Adit— Fogl NI., Kővágó — Wilhelm, Péter, Eichbaum — Ströck, Auer, Wetzer, Jakube, Stei­­ner. A húsvéti serlegmérkőzések hasz­talan kínálták fel Újpestnek arany­tálcán a revánsalkalmat, a lila-fehé­rek nem tudtak a bajnoki vereségre győzelemmel felelni. Az elmúlt héten kiütközött szervi hibák most ismét jelentkeztek és a Ferencvárosnak nem is kellett úgynevezett „nagy” játékot produkálnia, hogy újból megadásra kényszerítse ellenfelét. A Ferencváros csapatába beállított tartalékok nem rontották le az együttes értékét. Áll ez elsősorban a Takács I.-et helyet­tesítő Krauszra, akiről még Éksze­­rész-bekk korából meg volt a jó véle­ményünk. Labdabiztos hátvéd, akinek legfeljebb a gyorsasága ellen emel­hető kifogás. Papp bekötött fejjel je­lent meg a porondon, de játékán nem tapasztaltuk a lábbadozó játékos hát­rányait. Lukát hosszabb idő után is­mét a középfedezet posztján láttuk viszont. S itt, ha nem is tudta Bu­­kovit egyenértékűen pótolni, felada­tát minden tekintetben kifogástala­nul látta el, megkönnyítve társainak, Berkessynek és Ubitznak munkáját. A csatársorban Turay végezte ismét az irányítás munkáját, tegyük hozzá, közmegelégedésre. Szedlacsik helyén Toldi kielégített, míg Takács II. eré­nyeit fölösleges újból feldicsérni. A belső­­csatártrió munkáját, azonban megnehezítette­ a szélsők szokatlanul gyenge napja. Nemcsak Koszta telje­sítménye ellen merülnek fel kifogá­sok, de Kohut játékán is kiütköztek itt-ott a jeles szélső játékos hibái. Am­sei durva védelmi hibái mellett is sok dícséretreméltóan szép védelmi ak­ciót mutatott. Újpestnél a legnagyobb hibák ezúttal megint a csatársor játékában voltak ta­pasztalhatók. Hasztalan kapta a csatársor a pompás labdákat fede­­zetsorától, hiába készítette elő Ströck a legjobb akciókat, azok a belsők hibás taktikája folytán, be­fejezetlenül­ maradtak. Fokozta a bajt, hogy a baloldalra bazírozott akciók sorra veszendőbe mentek Steiner gyenge játéka folytán. A közelharcokban fizikumának infe­­rioritása miatt nem vehetett részt az újpesti balszélső, míg beadásait a legtöbb esetben nem lehetett társainak elfogni. A csatársor meddő játéka fokozottabb erőfeszí­tésre kényszerítette a fedezetsort, amelynek Péter középfedezet volt a legjobb tagja, valamint a köz­vetlen védelmet, amelyben Fogl II. kivételes képességei, Kővágó gyor­sasága, valamint Adit fiatalos te­hetsége és ügyessége némileg kár­pótolta a közönséget. Takács veszélyesnek ígérkező kitörése hozza először izgalomba Újpest hí­veit, de Fogl. II. szereli, míg Kohut támadása , a ferencvárosi szélső késlekedése miatt szenved hajós törést. Kohut rúgja az első kor­­nert is a 7. percben, amelyet azon­ban ismét a védelem ejt prédául. Nem­ marad tétlen Újpest sem: s Steiner kiszökési kísérletét Krausz elfojtja ugyan, de a következő p­illanatban már teljes a zűrzavar a ferencvárosi kapu előtt és az izgalmas pillanatokban csak Amsei ébersége, no meg jó adag szeren­cse menti meg a góltól a ferenc­városi kaput. A 23. percben a fedezetsorból előrejött labdát Turay fogja és a kapuról visz­­szapattanó lövését Takács II. befejeli (1:0). Újpest or­fszájdot reklamál, ám a bíró nem veszi figyelembe a pro­­testálást. Ströck sarf­os lövésének következményétől csak a szerencse mentesíti Amsei kapuját. Kohutot a bíró offszájdról engedi el, baj nem származik az akcióból. A 36. percben Ströck beadását Wetzer továb­bítja, lövését Amsei jobbról fog­ja ugyan, de kiejti, mire Wet­zer azt baloldalról begurítja 0:1). Egy perc sem telik el, Toldi kiugrik és labdája a ké­­sőn vetődő Adit hasa alatt ér hálót (2:1). A ferencvárosi balszárny most heves rohamra indul, de a siker­rel kecsegtető támadás Kohuton összeomlik. A 42. percben Koh­ut Fogl II-től zavartatva le­fut, éles lövésének erejét Fogl II. igyekszik tompítani, ám az újpesti bekk már csak a kapuba kísérheti be a labdát (3:1). A játék a félidő vége­ felé kissé kíméletlenné válik. Auer Lukát, Fogl II. pedig Toldit teríti le,­­sze­rencsére komolyabb sérülés nem történik. Újpest támadásaival indul a má­sodik félidő, eredmény azonban csak a 15. percben adódik: Steiner hátraadott labdájával Jakube cselezve indul a kapu felé, majd Wetzerhez passzol, akinek éles lövésére Amsei már hasztalan veti magát (3:2). Újrakezdés után a ferencvárosi csatársor összjátékkal közelíti meg az újpesti kaput és a 16. percben Takács közelről indított lövése védhetetlenül jut az újpesti há­lóba (4:2). A következő percben Újpest indul rohamra, Ströck szabadrúgása Steinerhez kerül, a pillanatnyilag szabadon hagyott újpesti balszélső lövé­sét Amsei elnézi (4:3). Ströck két remek támadása új reményeket fakaszt az újpesti hí­vek sorában, de már a következő percekben nyilvánvalóvá válik, hogy Újpest ellőtte puskaporát. 7­6 AT­­H|ACS VH" Dohány-utca 84. Tel.l­­|Ö­jí||Jüflí»| J.424-47. Előkészít polgári és és Szapiskolai magánvizsgákra, érettségire SPORTHÍRT, ÁP KEDD, 1929 ÁPRILIS 2. Az újpesti támadások ereje szem­látomást csökken, hogy helyet ad­jon a Ferencváros erőteljes ostro­mának. A végső döntés a 43. perc­ben következik be. Takács keresztülsiklik a védel­­mén és lövése védhetetlenül ta­lál utat Adil hálójába (5:3). Csárdás Gusztáv jól bíráskodott. Az Attila került a IL liga élére, mert legyőzte a Pesterzsébeti Húsost, míg a Pécs-Baranya nem játszott bajnokit Zala-Kalizsa—Vác FC 5:2 (3:1) Nagykanizsán játszotta le a két csapat húsvét vasárnapján bajnoki mérkőzését. A mezőnyben a csapa­tok egyenrangúaknak mutatkoztak, a kapu előtt azonban a kanizsai játékosok határozottabban léptek fel és ennek köszönhetik győzel­müket. Az első gólt a 9-ik percben a Vác éri el Davidovich szabad­rúgásából. Schreiber azonban egy perc múlva kiegyenlít. A 15-ik percben Davidovich kezelése miatt megítélt 11-esből Farkas megszerzi a vezetést. A 40-ik percben Farkas­­Limbeck összjátékából utóbbi gólt lő. (3:1.) A második félidőben Bakonyi 20 méteres bombája, majd Limbeck­ fejese révén már 5:1-re vezet az otthoni csapat, ami­kor 11-esből Davidovich beállítja a végeredményt. A győztes csapat legjobbjai: Joós, Schreiber, Babos és Limbeck voltak, a Vác-ból: Davidovich, Grünfeld, Betek és Blau II. tűn­tek ki. Bíró: Stein. Változatos, élénk játék, amely­ben a vesztes közel egyenrangú el­lenfél volt. Az első félidő az Attila fölényét mutatja. A 17. percben Siklóssy éles lövését Bereczky pompás elve­téssel védi. A 38. percben Siklóssy átadását Pasztrovics kapja, aki­nek fejese Weiszről a hálóba pattan. A második félidőben a P. Húsos erősen támad, de eredmény nélkül. A 23. percben Pimpi beadását Rieff a gólba juttatja, ám Pasztrovics lesállása miatt a bíró érvénytele­níti. A 39. percben Maszlonka sza­badrúgását Rieff elkapja és be­állítja a végeredményt. A győztes csapatban a két hát­véd a legjobb, Piaiba betegen is megfelelt. A csatársorban a hosszú ideig betegeskedő Pasztrovics di­csérhető meg. A Húsos csapatában Bereczky elsőrangú. A fedezetsor jó, innen is kiemelkedett Melczer nagy­vonalú játéka. A csatársor haszna­vehetetlen. Bíró: Sallai I. A bajnokság állása Attila—Pesterzsébeti Húsos 2:0 (1:0) Attila: Szemző — Katik, Dankó — Maszlonka, Pruha, Janovitz — Pasztrovics, Rieff, Siklóssy, Muh­o­­ray, Pimpi. Pesterzsébeti Húsos: Bereczky — Fieger, Weisz — Talmács, Melczer, Tyn — Karazsi, Bajor, Eyka, Schuch, Ányos. 1. Attila 14 11 1 2 44:7 23 2. Pécs-Baranya 12 10 1 1 34:16 21 8. Zala-Kanizsa 15­­ 4 8 36:20 20 4. Rákospalota 14 8 4 1 2 37:25 20 5. P. Húsos 14 6 8 5 30:27 15 6. Turul 13 5 4 4 23:18 14 7. Józsefváros 14 5 4 5 31:32 14 8. Erzsébetváros 13 4 2 7 18:26 10 9. Terézváros 13 3 2 8 21:35 8 10. Soroksár 13 1 4 8 15:33 6 11. Vác PC 14 2 2 10 18:50 6 12. BakTK 13 1 3 9 15:33 5 Serlegmérkőzések Rákospalotán —verekedéssel, félbeszakítássa! Józsefváros B)—Bak TK 3:2 (1:1). Vasárnap. Gól­lövő: Juhász, Klo­­vács és Schmidt, illetve Satek és Blaskó.­­ Bíró: Glück. Bak TK—Erzsébetváros 5:0 (2:0). Hétfő. Az Erzsébetváros a pályán verbuvált össze idegen játékosokat. Az Erzsébetváros 9, a Bak TK 10 emberrel állt fel. Góllövő: Blaskó (2), Kocsis, Győry, Pavniczó. Bíró: Glu­ck. Rákospalota—Józsefváros B) 2:1 (2:1). Hétfő. Félbeszakítva. A befe­jezés előtt 22 perccel félbeszakadt a meccs. Guttmann és Dénes vere­kedése miatt. Góllövő: Mödl és Szandalszki, illetve Klovács. Bíró: Glu­­k. Szegedi győzelmet hozott a Bástya nemzetközi mérkőzése Bástya—Wacker 1:0 (0:0) Bástya: Beneda — Weigshoffer, Em­­­merling — Wahl, Tóth, Kronenberger, — Varga, Stemler (Schwartz), Ilossák, Ölvedy, Solti. Wacker: Cort­­— Hauswirth, Jestrap — Seifort, Dyonis, Dumeer (Ehrlieb) — Freiberger, Poliau, Windtner, Taks, Kirchner. 3000 főnyi közönség nézte végig a húsvétvasárnapi mérkőzést, mely élve­zetes sportot nyújtott. Futballszerelések tavaszi nagy vására a j­aas Sportházba il Raktárunkat vételkényszer nélkül meg- VI., Andrássy-Út 13. sz. már tekintheti. — Futball árjegyzék ingyen, megkezdődött. Az első félidőben és a második elején a szegedi csapat határozott fölényben játszott és kizárólag a szenzációs for­mában levő Carton múlott, hogy a Bástyának nem sikerült több gólt elér­nie. Az utolsó félórában a bécsiek is sok támadást intéztek, a fényesen ját­szó szegedi védelemmel azonban nem boldogultak. A mérkőzés sorsa a máso­dik félidő második percében dőlt el, amikor Solti szép beadását Schwartz védhe­­tetlenül belőtte. A támadások hevességét a 7:7 arányú kornerarány igazolja. A­ győztes csapat legjobbjai a közvet­len védelem, Kronenberger, Solti és Schwartz voltak, míg Possáknak ezút­tal nem volt szerencséje. A vendégcsa­pat legjobbja Cárt volt, mellette a két keménykötésű hátvédről és a szívós fe­­dezetsorról kell megemlékeznünk. A csatárok közül a két szélső volt a leg­veszélyesebb. A mérkőzést Boross Pál hódmező­vásárhelyi bíró vezette. * Felső-Olaszország. A Lloyd Úti­könyvek sorozatában most jelent meg az első magyar nyelvű részletes útikönyv Felső-Olaszországról, közel 500 oldalon, 200-mál több gyönyörű képpel, 12 remek mélynyomású műmér­lékelettel és 12 elsőrendű térképpel. A pompás, zöld vászonba kötött könyv bőven és ponto­san ismerteti Felső-Olaszország csodás városait, nagyszerű fürdőhelyeit és re­mek hegyvidékét, valamint művészet­és irodalomtörténetét. Elsőrendű szál­loda- és penziónévsor, helységnévtár és kis olasz szótár egészíti ki a kötetet, amely így nélkülözhetetlen útitársa az Olaszországba utazó közönségnek. Szakorvosi rendelő vér- és nemibetegek részéra Vtt. Rákóczi­ út 32.1.1. ( Ezüstsalvanarwirts) Refcussal sze­mben |­ Rendelés egész nap