Sporthirlap, 1929. szeptember (20. évfolyam, 102-114. szám)

1929-09-02 / 102. szám

2 Újpest 4:2-re verte a bajnokcsapatot A Hungária félidőben 2:1-re vezetett, de Újpest 3:0-ra hengerelte le a második a félidőben A Hungária Németh — Mandl, Kocsis — Remaner, Kiéber, Rebró — Ticska, Sebes, Kalmár, Skvarek, Hir­zer csapattal. Ú Újpest Adit — Kővágó, Foci III. — Borsányi, Kvasz, Wi­lhelm , Ströck, Avar, Mészáros, Harmat, P. Szabó együttessel állt ki a szezon első derbijére. Azért írjuk a Hungáriát előre, mert sokáig úgy látszott, hogy a végső győztes a Hungária lesz. Kezdetben jól nekiiramodott a tavalyi bajnok­csapat és Újpest egy darabig ki sem jött a támadó ölelésből. Egyszer Kalmár már benn is re­pül a kapuban, mikor Adit védés közben megüti a torkát. Aztán vég­re megindul az újpesti csatársor, és a nagy igyekezetben Auer vélet­lenül arconrúgja Kocsist, aki né­hány perc múlva jön csak vissza, jól feldagadt képpel. Kiéber lő messziről a kapu fölé. Ez már szép volt. A hangulat forró, a kez­deti silány játékot lassankint fel­váltja a nagy mérkőzések forró hangulata. A 22. percben Auer remekül kiszökteti Ströcköt, ez éle­sen centerez Mészárosnak, aki fut­tában a kapufa felső szélét bom­bázza. A lepattanó labdára ponto­san érkezik Auer és a nagy lövés a hálóban akad meg (1:0).­­Mindjárt utána peregnek a lövések. Adit re­mekül fog el egy Sebes-bombát, majd a másik oldalon kiszöktetik Harmatot, aki nyolc lépésről kétség­beejtő rossz lövést küld a kapu mellé, de Sebes hasonló rossz lövés­sel kiegyenlíti Harmat előbbi aján­dékát Hirzer tisztán áll, vadul lő, pontosan a felső fának, aztán újra lő, de Adit remekül véd. Jól fut a Hungária-offenzíva, Kal­már már fejeli parádés labdáját, de ez csak felülről ér hálót. Aztán megint nekilendül a Hungária-cen­­ter, a tizenhatosról lőtt labdája majd kidönti a kapufát. Újpestnek ezek­ben a percekben határozottan sze­rencséje van. De ami késik, nem mú­lik. A 36. percben Kiéber szabadrú­gása után addig pattog középen a labda, míg Skvarek kisodródik ol­dalt, aztán hirtelen visszacenterez a mezőny feje fölött, egy védő­rend­­szer is vét, de nincsen megállás, mert Sebes már fordul Ticska felé és a szélső gyors labdája laposan átfut az ellenkező oldalhálóba. (1:1.) A Hungária oldalán nagy az öröm. Pedig az ex-szombathelyi Mészáros kezdi nagyon is észrevétetni magát Egy bombáját megemlegeti Németit ! A 43. percben azonban újra váratlan gól esik. Rebró felszabadít Kalmár magasan felugró alakja sem ad elég hosszú fejest Kővágó könnyen fog­hatná, ehelyett gyengén hátraadja a labdát és ezzel Hirzer minden kísé­ret nélkül megszökik. Adit a gólt nem akadályozhatja meg. (1:2). II. félidő. Újpest nekilendül. Némethnek bok­szolni kell, az is alig segít. Csak eleinte még nem elég ésszel támad Újpest Aztán a 9. percben megsérül Wilhelm, kétszer ki is áll, de győz a klubszeretet és sántikálva visszajön Még két Hungária-roham, de csak könnyű lapos lövéseket véd Adit Aztán egy felmagasló Kalmár-fejes, amit Adit ugyancsak levegőbe felcsa­pódó ívelt teste fog: a mérkőzés egyik remekbe szabott jelenete. Még egy korner: Ticska négy lépésről a kapu fölé keni és aztán következik az egyenlítés. A 17. percet írjuk, Schva­­rek faultol. Szabadrúgás, Németh öklöz, de rö­viden, Mészáros előrenyúl a bekkek mögül s a labda már ott szorul az el­lenkező sarokban (2:2). Hirzor lefu­tása és kornere következik, aztán a 19. percben jobbról indul az újpesti tá­madás, a csatárok fején a balszélsőig táncol a labda, P. Szabó hirtelen meg­célozza az ellenkező kapufát s a labda észrevétlenül beszökik a kapufa mellé, az oldalhálóba (3:2). Újpestnek elő­nye van, bírja a tempót remekül! Vad iramban folyik a játék. Újpest­nél a gólgyáros Auer sántikál, Mé­száros megy helyette összekötőbe. A 26. percben Auer elindítja Ströcköt, ez a vonalról éppen csak be­­kanyarítja a labdát, hogy az érkező Mészáros futtában előírásosan vágja a balsarokba (4:2). Újpest sikerének nyitja az új csa­­társor és a tempóbírás. Az utóbbi jobban részes ebben. Mert a védelem­ben bizony volt hiba, főleg Kővágó­nál. Fog! III. is megérezte, nem tudta, hova álljon. De azért jól dol­gozott. Adit viszont remekelt, hatal­mas formában van. A fedezetek is inkább a lendületükkel érvényesültek. Borsányi volt a legjobb, a finisben hatalmas része volt. A csatársor ese­ménye Mészáros. Ész és rutin mel­lett kiváló lövőkészség. A többiek Korner az Újpest—Hungária-meccsen Németh kapuja előtt Mészáros fejel, Kocsis ugrik Németh előtt, középen Auer, jobbra Harmath, Sebes és Mandl várják, hogy hova pattan a labda. Ha van szövete, hozza­d bizalom­mal hozzám, elegáns, jószabású öltönyt készítek P 50-től kezdve. Rózsa úriszabó IV., Váci­ utca tg. I. em. közepesen, de lendülettel működtek közre. A Hungária ott volt a legjobb, ahol a legjobban féltették, a fedezetsorá­ban. Kléber szépen, jól dolgozott vé­gig, két társa­ szürkén, de agilisan. Csak a végén eresztették el az új­pesti csatársort. A védelemben Ko­csis volt a legjobb. Mandl még nagyon közepes formában van. Németh sokat ledolgozott már bizonytalanságából. Szeged. — 1000 néző. — Bíró: Csárdás Gusztáv. Bástya: Beneda — Kronenberger, Emmerling — Fixmer, Péter, Tóth — Ábrahám, Varga, Possák, Schwarz, Solti. — Bocskai: Baumgartner — Fehér dr., Baik — Vampetich, Sághy, Kevitzky — Markos, Vincéé, Teleki, Semmler, Mertin. Tapogatózó és kissé ideges játék után a 10. percben a szegediek erő­sítik az iramot. Az új akvizíció, Fix­mer, szépen passzol Possákhoz, majd ez Ábrahámhoz, akinek kapásból lőtt éles labdáját Baumgartner kiök­lözi. Ebből a helyzetből Varga kapura fejel, de Baumgartner ismét véd, közben elesik, a nagy rössel támadó Schwartz belefut a fekvő kapusba, aki tovább játszik ugyan, de valójá­ban harcképtelen. A 14. percben Var­ga Possákhoz passzol, aki szökteti magát, elfut a védelem mellett Baum­gartner csak kifutással menthet, ám Posták mellette is elfut és az üres ka­puba gurítja a labdát. (1:0.) Két perc múlva megismétlődik ugyanez a helyzet megint Postáknál a labda, aki a második gólt rúgja. (1:0.) A Bástya fölénye állandósul, a debreceniek csak szórványosan tá­madnak. A 30. percben Ábrahám fél­pályáról indul, áttöri a fedezetsort, megszökik a védelem mellett és csa­vart éles lövése védhetetlenül száll a kapuba. (3:0.) Fordulás után már az első percben Solti ívelt beadását Possák berúgja. (1:0.) Most a Bocskay kerül fölénybe, könnyen vezeti a támadásokat mert a szegedi csapat leáll, mintha megelé­gelte volna a négy­ gól előnyt. A Bocskay fölénye azonban négy kor­­nerben kimerül. A 40. percben Pos­ták megismétli bravúrjait, megint faképnél hagyja a védelmet és gólt lő. (5­0.) Baumgartner most a túlteszi­ A csatársor vergődött A jobbszárny egészen idegenül mozgott. Kalmár szép elgondolásai jórészt ezért marad­tak meddők. Hirzer nagyon veszélye­sen látszott bár, hogy a támadások nem lehettek változatosak, mert így Hirzer lendületét meg lehetett fogni. Skvarek eszesen, de különösebb valő­­rök nélkül játszott Boronkay Gábor bíró is méltó volt a nagyiramú mérkőzéshez, tett munkától összeesik és eszméletlen állapotban szállítják el. A Bástya csapata a nagy győze­lem ellenére sem mutatott kifogás­talan játékot, győzelmének titka a nagy akarásban és lelkesedésben Zeigeráré, bisgsserek legolcsóbb beszerzési forrása Remény Iáés Budapest VI. Király­ utca 58 00. sz rejlett. A közvetlen védelem hiba­mentesen dolgozta végig a meccset. A fedezetek közül Péter az egész mezőnyből kivált, de Fixmer is ér­tékes erőnek mutatkozott, csak ru­tint kell szereznie. A csatársorban Possák nagy kedvvel és elánnal dol­gozott és a góllövés mellett az irá­nyításban is kivette a részét kívüle a jobbszárny, de főleg Ábrahám volt elsőrangú. A Bocskay védelmében a sérülten játszó Baumgartnerről nem lehetett véleményt alkotni. Fehér dr. jó volt, míg Baick nem elsőklasszisú játékos. A fedezetsorban Wampe­­tich szorgalmáért Sághy jó helyez­kedéséért érdemelte meg a dicsére­tet A csatársorban senkit sem le­het kiemelni. Széteső és puha játé­kot míveltek. Bástya—Bocskay 5:0 (3:0) A diadalmas Újpest Fogl III., Mészáros, Auer, Adit, Kővágó, Kvasz, Harmath, Wilhelm, P. Szabó, Ströck, Borsányi és lent térdel Bányai, a tréner. Snakorvoel rendelő vét»­te ■ssnSsfgsli reten ric ZetMrM U.LI. I EtMsal­artmroHet ■ Rékaiul netaban | Remtei*. ffcn na-ZSOLDOS P»rfc*‘te *• Wteptenlal wUUaasetn. erteaegln HÉTFŐ, 1929 SZEPTEMBER 2. K­rlaut szabómester BÁNCZY ZSIGMOND Budapest VIII., Festetich­ utca 4. (Keleti mellett) Férfi- és női Mik­abéto­­kat és bőröltönyöket ren­delésre készítek. Bőrruha Javításét és festését Zs­ebrágalom­.