Sporthirlap, 1933. október (24. évfolyam, 79-86. szám)

1933-10-02 / 78/a. szám

Hétfő, 1933 október 2. a két hátvéd, Sárosi, Szalay és Háda. Kárpáti eleinte nem találta a helyét, szokatlan volt neki a bal­oldal, nem tudott harmonikusan operálni Bíróval s nem hitte volna az ember, hogy szünet után ő is össze tudja szedni magát. Mert a II. félidőben percről­­percre jött fel a magyar csapat minden tagja. Ebben a félidőben nemcsak küzdött a csapat, de csi­nált szép dolgokat is, olyan kombi­nációkat, hogy „tudományos” csapatnak is becsületére vált volna. Az egész mérkőzést tekintve nem lehet azt mondani, hogy jól kombinált volna a magyar tizenegy, de e té­ren is messze felülmúlta a várako­zásokat. Sárosi újra nagy centerhalfnak mutatko­zott. Nem látszott meg­ rajta, hogy egyesületében állandóan center­csatárt játszik s bebizonyította, hogy a Svájc elleni gyengébb for­mája csak pillanatnyi rossz kondí­ciójának a számlájára írandó. Most a nagy Sindelart teljesen hi­degre tudta tenni s időnként telje­sen a mezőny fölé nőtt,­ úgy, ahogy nagy mérkőzései idején megszok­tuk. Szalay szürkébben játszott, mint Svájc ellen, de nem hagyott ki egy perc­re sem s végig rendkívül hasznos, megbízható kereke volt a gépezet­nek. Kárpáti is szépen feljavult a gyenge I. fél­idő után. A tűz, amely magával ragadta az egész csapatot, őt is el­kapta és tisztes magasságokig len­dítette formáját. őszinte meglepetéssel, örömmel láttuk a két hátvéd feljavulását a taktikában. Még most sem magántanárai a helyez­kedésnek, de „fejjel” játszottak, óvatosan, mitsem kockáztatva. Nem kalandoztak előre, nem robog­tak bele szeleburdian a helyzetek­ Kemény pompás, lendületes támadásokat vezetett, gyönyörű beadásokat kül­dött középre és Rökk is sok labdát játszott meg jól. Avarnak az egész játékidő alatt voltak akciói, megpróbálta átemelni a labdát a hal­ján, de az osztrákok ellen nem sikerültek ezek a meg­oldások olyan gyakran, mint a svájciak ellen. A hajrában ő is benne volt, de a lövések ekkor sem mentek neki igazán jól, aminthogy a lövések terén az egész vonalon javulásra van még szükség. Polgár lendületes centerré nőtte ki magát a végére. A labda­vétele még nem tökéletes, de fel­találta magát, igyekezett min­dent kapásból továbbítani és ez sokszor sikerült is neki Egészben véve azonban Toldi volt a belső hármas legjobb tagja, bár nagy különbség nem volt a három fiú között. A ki­­egyenlítés műve mindenesetre a belsők nevéhez fűződik s a Bécs számára is felejthetetlen hajrá­ban azt a reményt keltették, hogy a megkezdett úton haladva az annyi időn át hiába áhítozott eredményesség terén még további örömöket is tartogatnak a magyar közönség számára. 1íz osztrák csapatban Sindelai* kedvetlenül, Smistík gyengén, sesta durván. Piatzer szeren­csével játszón Az osztrák csapatban Piatzer kifogástalanul védett. Bravúrokat is láttunk tőle,­­ mindamellett jó adag szerencséje is volt. (Lásd: Avar fejese, amelyet a vak vélet­len pontosan Platzer térdére veze­tett.) A hátvédek közül Nausch a fi­nomabb, az okosabb. Ő nagy körül­tekintéssel, helyes beosztással ját­szott. Sesta a rámenős bekkek kö­zül való, aki inkább verekszik, mint játszik. A II. félidőben sokszor a kíméletlenségig fokozta erélyét, s néha kimondottan durva volt. Ez­zel igyekezett tudásbéli fogyaté­kosságait pótolni. A fedezetek közül csak Braun játszott igazán jól. Szépen szerelt, passzai is jól sikerültek s általában igen kedvező benyomást keltett. Smistik egészen elhalványult Sáro­­sival szemben. Passzai sokszor célt tévesztettek. Később egyre jobban visszaesett, nem bírta az iramot, s a magyar csapat hajráját. Rada­­kovich a melléfogás. Ez a játékos egyáltalán nem vált be. Szürke, hétköznapi, kiskaliberű halinak bi­zonyult, aki gyengeségét hiába törekedett elismerésre méltó igyek­­véssel feledtetni. Az osztrák csatársor fényét, Sindelart Sárosi egészen hidegre tette. De egyébként is feltűnő volt, hogy a „nagy center” milyen rosz­­szul működött ezen a meccsen. Rosszul passzolt, rosszul irányított s valahogy egész játékán meglát­szott, hogy bágyadtan, kedvetlenül tölti be fontos szerepét. Az össze­kötők közül Müller nagyon techni­kás s vele együtt a veszélyes Cisar alkotta a jobbik osztrák szárnyat. Schall csak a mezőnyben mutatott szép játékot, a kapu előtt — a mi örömünkre — néhány nagy hely­zetet hagyott ki. Viertel lassabb is, gyengébb is volt, mint Cisar. Matteo bírót meglehetősen nagy feladat elé állította a mérkőzés. A játék szinte az első perctől az utolsóig folyton hullámzott, hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszély­ben, s így a bírónak is sokat kel­lett szaladgálni a pályán. Lehet, hogy ez a változatos, élénk játék­menet okozta, hogy Mattea bírás­kodásába jónéhány súlyos hiba is becsúszott. Több lesállást helytele­nül, több faultot fordítva ítélt meg. Elnézte Korányi kornevét, hogy aztán a másik oldalon ne ve­gye észre Sesta K­­essel bünte­tendő súlyos faultját Avar ellené­ben. A mérkőzés végeztével az osz­trákok is, a magyarok is panasz­kodtak a bíróra, s meg kell állapí­tanunk, hogy mindegyik félnek igaza volt. Mattea ezen a mérkőzé­sen nem bizonyult jó játékvezető­nek. Sportigazolványképeki azonnal készülnek 1 2 drb rendelésnél B darabra •Slfl Műér |||| lllít­ram VI. Andrássy-út 39 IyIUISIuIII Párisi Nagy Áruház jffs be, hallgattak az okos szóra s ez az önuralmuk régi erényeikkel, a gyorsasággal és eréllyel párosulva remek bekkjátékot eredményezett. Bécs is csalódott a hátvédjeink­ben. Erőszakosságokat, durvasá­gokat várt tőlük, ezzel­­szemben mindkettő mintaszerű, fair-stílusban végezte dolgát. Egyszer fújolt a bécsi közönség Korányi egy szere­léséért, de aztán — feladta. Nem volt oka rá. Sajnos, ezt nem mond­hatjuk el mi­­ az osztrák védelem­ről. Sesta, amikor rájött, hogy a „csodacsapat” szénája rosszul áll, nagyon is szabálytalanul vetette latba nagy testi erejét s Braun is nagyon csúnyán rúgta le Keményt. FUTBALL felszerelés legjobban, legolcsóbban be­szerezhető MACHER REZSŐ és KARSAK­L. IV., Váci­ u. 28. VI., Podmaniczky­ u. 45, hogy Smistik és a többiek szabály­talanságait ne is említsük. Háda most is hidegvérű, bátor kapusnak bizonyult. Néha a szerencse is mellé szegődött, de néhány közeli lövés bravúros kivédésénél „nagy” volt. Hogy az osztrákok is sokat lőttek félre, arról elvégre igazán nem tehet. A belső hármas is percről-perc­­re javult fel a II. félidőben s az utolsó negyedórára egészen nagy­szerű játékkal rukkolt ki. Amikor a belsők, elsősorban Polgár rájött arra, hogy a széles pályán a szokottnál erősebben kell meg­rúgni a labdát, ha azt akarják, hogy kijusson a szélsőkig, egy­szerre mintha kicserélődtek vol­na a szélsők is. Standard SUPER 54 IIIl­i & A TÖKÉLETES SUPERSZELEKTIV­­­I fi**’ 1 EURÓPAVEVŐ drottdard radio Két nagy meglepetés az I. ligában Hatalmas vereséget szenvedett otthonában Szeged és Somogy — Saját tudósítónktól — Két, nagy meglepetést hoztak az I. ligabeli mérkőzések. Az ott­hon játszó Szeged és Somogy egy­formán négy-négy góllal kikapott. Kispest és az Attila könyveli el a nagy sikert. Az előbbi, a Kis­pest felszökött az I. liga élére, az utóbbi, az Attila eltűnt az I. liga utolsó helyéről. Most ez a helyzet: 1. Kispest­­ 5 3 3 1 14: 6 7 (3) 2. Ferencváros 3 3-13: 4 fi (—) 3. Újpest 4 2 2 — 8: 3 6 (2) 4. Phobus 4 2 1 1 7: 7 5 (3) 5. Bocskai 4 2 — 2 9: 6 4 (4) Cs. Attila 5 2 — 3 14:13 4 (fi) 7. Szeged 5 2 — 3 7:13 4 (6) 8. Somogy 6 2 — 4 7:16 4 (8) 9. III. ker. 3 1 1 1 5: 8 3 (3) 10. Nemzeti 4 1 1 2 7:12 3 (3) 11. Hungária 3 1 — 2 6: 6 2 (4) 12. Budai „11“ 4 1— 3 11:14 2 (6) Nagy de megérdemelt miskolci siker M­­ík­a—Somogy Ba­st:0) A kaposváriak mintha pályán se lettek volna Góllövő: Szabó I., Seper, Magyar, Seper, Seper, Joós Kaposvár, 800 néző. Bíró: Gray. (Ilyen keserű meglepetésben rég nem volt része a kaposvári közön­ségnek. Mintha sejtették volna. Kevesen jöttek ki a mérkőzésre.) Attila: Szemző — Bán, Sziklai — Virág, Miskolci, Buzássy — Rudas, Szabó I., Seper, Balogh, Magyar. Somogy: Váli — Velez, Joóó — Mészáros, Boros, Győrffy I. — Galambos, Berecz, Foór, Pető, Ko­csis. Az Attila választott s így a So­mogy kezdi a játékot. Első ese­mény: Foór éles lövése mellé fut. Hamar kitűnik, hogy az Attila sokkal jobb. A miskolciak sem ját­szanak jól, de viszont a Somogynál játékról szó sincs. A miskolciak ki is használják a helyzetet. Velez nagy lyukat rúg, Magyar így könnyen elmegy mel­lette, beküldi a labdát és Szabó I. élesen be is lövi. 1:0. Nem sokkal később Seper újabb lövése ad munkát Válinak. A So­mogy álmosan játszik. Galambos csatártársaival együtt hibát hibá­ra halmoz. Ilyen rossz játékot régóta nem láttunk I. ligabeli mér­kőzésen. Se nívó, se iram. Csetlés­­botlás az egész félidő.­­Szünetben mindenki jobb Somogy-játékot vár. A csapat­hoz belátogat Vétek polgármes­ter­e buzdítja a fiúkat. A veze­tőség felforgatja a Somogy csatársorát. A második félidőre így áll ki a kaposvári támadó­sor: Mészáros, Galambos, Pető, Berecz, Kocsis. Foór hátravonult jobb fedezetnek.) (Egészen meghal a Somogy) Attila-támadással indul a félidő. A Somogy egészen alárendelt sze­repet játszik. A 12. percben Mis­kolci meredeken adja ki a labdát s a résen levő Seper pompás gólt szúr a hálóba 2:0. A védelem sehol sem volt. Nem­csak a közönség szomordik el, hanem még az idő is. Esni kezd. Az Attilánál különösen Szabó I. és Seper érti nagyon egymást. A 30. percben újra Velez hibázik s most Magyar az, aki becéloz. 3:0. Erre a közönség pfujolni kezdi a Somogyot. A kaposváriak nagy zavarukban folytonosan változtat­nak az összeállításukon. Most Mé­száros, Galambos, Pető, Joós, Ko­csis a csatársor összetétele. Szóval a hátvéd Joós előrejött gólt rúgni. Helyette azonban újra az Attila eredményes. A 34. percben ismét Szabó I. és Seper játszik össze s az új seprő újra jól seper. Megint gól. 4:0. A Somogy kissé észretér. Pető Sindelar-módra igyekszik előre­törni, de az eredmény nem sok, csak egy komer. Ezzel szemben a 39. percben Seper újra lefutja a Somogy védelmét s ez ismét gólt jelent. 5:0. Váli meg se tudott mozdulni. Egy perccel később a Somogy részéről Joós berúgja a becsületgólt. 5:1. Szögletrúgások aránya 6:5 a Somogy javára. (Vélemények) Reiffer Sándor, az Attila képvi­­­selője: Számomra meglepetés ez az eredmény. Gray, a bíró: A Somogy érthe­tetlenül feladta a küzdelmet. Ilyen 5 MINDEN KALAPBAN * Károly-körút Nyakkendő­, fehérnemű-, pizaama­­ujdoneázfok TáSo^Tém^^zábadní^reduHní elsőligabeli csapatnak. Pető: Reális eredmény, nincs mentség. Gulyás intéző: Ezután véle­mény? Nincs véleményem. Jobban mondva, megvan a véleményem. De azt nem mondom el... (Fennállás óta) még sohasem játszott ilyen gyen­gén a Somogy csapata. Az Attila sem játszott jól , 5:1 arányú győzelme mégis reális. Ezek után el lehet képzelni, hogy milyen „pocsék” volt az a já­ték, amit a kaposvári csapat teg­nap nyújtott. Takarításkor... amikor lakását festeti és rendbe hozatja, parkettjét tisztíttatja ne felejtse el, hogy a legjobban, leg­olcsóbban és legmegbízhatóbban ná­lunk szerezheti be a hozzávaló anyagokat IZSÁK JÓZSEF rt. VEGYÉSZETI GYÁR Magyarország legnagyobb festékkereskedelmi vállalata Központ: BUDAPEST, V, POZSONYI-ÚT 31 Telefon: 90-8-21, 90-8-22, 90-8-28 FIÓKOK: I, Horthy Miklós-út 16. VII., Nefelejts-utca 88. I., Krisztina-körút 147. VII., Dob-utca 20. II, Csalogány-utca 50. VII, Dohány-utca 98. III, Flórián-tér 17. VII, Király-utca 69. V, Deák Ferenc-tér 1. VII, Hajtsár-út 36. Tel.: 83—1—27. VIII, Népszínház-utca 28. V, Váci-út 4. VIII, Baross-utca 86. VI, Nagymező-utca 28. VIII, Üllői-út 62. VI, Szondy-utca 25. IX, Vámház-körút 11. VI, Hungária-körút 67. Tel.: 86—6—70. VII, Thököly-út 14. IX, Ferenc-körút 36. I­X, Belső Jászberényi-út 8. Kispest, Üllői-út 113. Kecskemét, Fő-tér, Újpest, Árpád-út 60. Szombathely, Erzsébet Tel. 94—4—62. Királyné út 15. Pécs, Széchenyi-tér 8. Szeged, Tisza Lajos-körút 42. Szolnok, Kossuth-tér 8. Győr, Baross-u. és Király-u. Debrecen, Csapó-utca 17. sarok. Nyíregyháza, Zrínyi Ilona-* Kaposvár, Kossuth­ tér 5. utca 5.