Sporthirlap, 1938. november (29. évfolyam, 86-94. szám)

1938-11-02 / 86. szám

SZERDA, 1938 NOVEMBER 2. SPORTHIRLAPS Hárman is mennek egy labdára. Olajkár II. és Kincses kísérletezik kitöréssel, de eredménytelenül. Szegedi cserél most Kovács I.-gyel helyet. A 40. percben óriási kavarodás a Kispest kapuja előtt. Legalább 10 fej emelkedik egymás­után­ a levegőbe, most már a védők is kapkodnak, végre Déri (!) tisz­táz. A Kispest harcol ki szögletet, de Nemes kapu fölé emeli. Már vége is. Szögletarány 5:4 a Budafok javára. (A labdát a sorsolásnál a Budafok nyerte. Ez is valami.) összesített szaz­adrúgásarány 29:28 a Kispest javára. NYILATKOZATOK: Fiald, Antal, a Budafok fő­titkára: Végig nagyiramú játék igazságos eredménnyel. Magyarvári József, a Budafok futballigazgatója: A Kispest annak köszönheti az egy pontot, hogy a fiúk már három erős mér­kőzéssel a lábukban nagyon fáradt­nak látszottak. Mayer Béla, a­ Kispest igaz­gatója: Középcsatár nélkül nem lehet eredményesen játszani. Révész Miklós dr, a Kispest fő­­pénztárosa: Kiábrándítóan gyenge játék részünkről. KÉT REMEK VÉDELEM Osztályzataink: Budafok: Vági 2 — Szebe­­helyi 2, Bánkuti 2 — Király 2, Sós 3, Beretvás 2 — Fodor 8, Hortobágyi 2, Fézler 3, Szegedi 4, Kovács I. 5. Budafok: 30. Kispest: Boldizsár 2 — Olaj­kár I. 2, Rátkai 2 — Horváth 8, Somlai 4, Víg 2 — Kincses 2, Olajkár II. 3, Nemes 3, Déri 3, Kürthy 2. Kispest: 28. A mérkőzésre jellemző, hogy sokgólos mérkőzésen is ritkán tá­mad ilyen sokat mindkét csapat. Csak éppen a befejező mozdulatok voltak ügyetlenek. Része volt ebben a két remek védelemnek is. A Budafokban a közvetlen vé­delem mellett az amatőr Horto­bágyi és a szélsőfedezetek játszot­tak jól. A Kispest csatársora messze el­maradt idei jó formájától. Még a két fiatal szélső játszott legjobban És persze itt is a védelem. Egészben véve az indiszponáltan játszó Kispest itt is megmutatta nagyobb klasszisát és valamivel jobbnak bizonyult. Újvári játékvezető minden­kié faultot lefújt. Ezért nem kerülhe­tett a sor nagy faultokra. Sokatmondó két betű­ mérkőzés után a Ferencváros egyik vezetőségi tagja a következő kijelentést tette: — Erre a mérkőzésre az a jellem­ző, hogy, ha a Szeged kapusa mind­­lünk véd, akkor öt góllal győzünk. Mire a jelenlévő ismert játékos­­szerző felvont szemöldökkel csupán ennyit monoott, biztatóan: — Ka! Amiből sokan kiolvasták, hogy neki ez már előbb eszébe jutott, és hogy a dolog nem is olyan lehetet­len... Wéber „Laja” - szerény —• A Sporthírlap tudósítójától — A berlini­ utcai mérkőzés után nagy tömeg várta a kapunál a szol­nokiakat. Látszi­k, hogy Szolnok nincs messze Budapesttől, mert a szolnoki nézők hangja a mérkőzés alatt, is elnyomta a Phiebus-kórust Amikor Wéber Lajos edző a csapat élén megjelent a Phöbus-pálya kis­kapujában, az egyik pesti ,haver” így szólt az edzőhöz: —­ Régen nem láttalak, „haja", de sovány Attell Wéber tettetett, kényszeredett arc­cá! így válaszolt: — Ilyen sovány győzelem után !­. A pompás formában lévő Újpest úgy nyert, ahogy akart Újpest-SSE 11:0 (6:0) Zsengellér hat gólt lőtt Góllövő: Vincze, Zsengellér, Zsengellér, Kállai, Vincze, Zsengellér, Zsengellér, Zsengellér, Zsengellér, Kállai, Kocsis Megyeri­ út, 1000 néző. Vezette: Bíró Sándor Az öltözőkben a megszokott kép fogadja a belépőt. Egyik csapat tanyáján sincs különösebb izgalom. Az újpestiek nyugodtak. Nagyon biztosak a dolgukban. Már csak azért is, mert ugyanazzal a csapat­tal játszanak, amely a Budafokot 8:1-re verte. A tarjániak talán még nyugod­­ta­bbak. Érthető: nekik nincs veszteni valójuk. A SSE-ben két változás van a vasárnapi össze­állításhoz képest. A mérkőzés előtt kis ünnepség, zászlócsere. Az Újpest részéről Langfelder Ferenc igazgató, a tarjániak részé­ről Hegyi Pál főtitkár mond beszé­det. Eszményi az idő a futballozás­­ra. Se nap, se szél, se hideg, se meleg. A pálya remek. Feláll a két csapat: Újpest: Sziklai Futó, Fekete — Szalay, Szűcs, Balogh — Kocsis, Vincze, Zsengellér, Kállai, Havas. SSE: Vécsei — Gáspár II., Kertési — Maros, Gáspár L. Mes­ter —­ Kása, Tóbiás, Király, Kovács, Szafrán. ÚJPESTI TŰZIJÁTÉK Az újpesti nyitány pazar: a 30. mp-ben a tizenhatosnál Vincze lyukra fut, Zsengellér hajszál­pontosan teszi a labdát Vincze lábára, Vincze fut a tizenegyes pon­tig és onnan félmagasan védhetetlenül bombáz a há­lóba. 1:0. Nem sokkal később Havas lőhet­ne gólt. Ő azonban mellé lő. Vincze lövését szögletre tolja Vécsei a 4. percben. Szép volt a lövés is, a védés is. Az 5. perc eseménye: Zsengel­lér­ kapu­f­a. A 7. percé gól, a tizenhatosnál Kállai Zsengellér elé fejeli a lab­dát. A gólzsák nem engedi le a földre, kapásból a felső léc alá vágja. 2:0. A következő percben Vincze holt­biztos helyzetet hagy ki. Aztán itt az újabb gól Most Vincze ad lyukra Zsengellérnek. A középcsatár a tizenegyes pontról a bal alsó sarokba céloz. Telitalálat. 3:0, nyolc perc alatt! (A félidő első harmadát nyo­masztó újpesti fölény jellemezte. Újpest pazarul játszott. A LSE- nek mindössze egy valamire való támadása volt a 15. percben.­ A 16. percben Szűcs Kállaihoz ad. Kállai 22 méterről ballábas lövést ereszt meg a balsarok­ra. Vécsei „oda sem szagol”, 4:0. Egy tarjáni lerohan­ás tarkítja a mérkőzést. Tóbiás azonban öt mé­terről fölé fejel Zsengellér bukik az ötösön. Tizenegyest követel a nép, a játékvezető azonban jó­szívű, nem látta szándékosnak az esetet. A 22. percben Havas kapu­fája az esemény. A 27. percben pedig újabb gól tornázza az új­pesti támadásokat. Zsengellér a tizenegyes pontnál álló Vincze lá­bára teszi a labdát. Vincze ballábas lövése ment­hetetlen, 5:0. Három perc múlva itt a hato­dik. Egy hosszasan előreadott lab­dára Zsengellér és a tarjáni kapus fut. Zsengellér a kapus fölött könnyedén gólba emel, 6:0.­­A lilák gépezete pazarul mű­ködik Az ellenfél ritkán tud beleszólni a pontos passzokkal és raffinált ötletekkel működő újpestiek­­ támadásaiba. Inkább csak a véletlen akadályozta meg, hogy Újpest még több gólt ne toljon.) A félidő hátralévő részét is Újpesti támadások töltik ki. A 33. percben Zsengellér gólhelyzetbe hozza Kocsist, a szélső azonban csak a kapufa tövét tudja eltalálni. A 40. percben egy­­má után két kéz­hibát is vétenek a tarjániak a büntetőn belül. A játékvezető azonban nem lát szán­dékosságot. Még két újpesti ,szög­­let, aztán vége a félidőnek. (Néhány fault tarkította az első félidő harmadik negyedórá­ját. Újpest fölénye most is nyo­masztó volt, de igazi gólhelyzet Kocsis helyzetén kívül nem volt.­ SZÜNETBEN az Újpest öltözőjében nyugalom és csend honol, az eredménynek meg­felelően. — Csak így tovább, — mondja Guttmnan edző, aztán hozzáteszi — de nem baj, ha egy kicsit job­ban megy. A tarjániak öltözője már lármá­­sabb hangulatú. — Annyi gólt kapunk, hogy nem fér el a tabellán, ■— mondja Man­­dik Béla akasztófahumorral. ÉS MÉG ÖT ÚJPESTI GÓL!... Fordulás után a 3. percben Viti­­cze tízméteres bombáját szögletre tolja Vécsei. Ugyanez a sorsa Kál­lai szép fejesének is. Még egy új­pesti szöglet, aztán az 5. percben gól: Szalay előreadására Zsengel­lér és Vécsei fut. Zsengellér a kapus mellett kapura gurít, aztán testtel kissé föltartja a kapust és így Vécsei már csak a vona­lon túlról tudja a begurult labdát kiütni. 7:0. A tarjáni védelem próbálja menteni azt, ami menthető. Ha szögletre, ha partra, csak igyek­szik minél hamarabb eltávolítani a labdát a kapu közeléből. Vécsei bravúroskodik, Kállai tízméteres bombáját — már mindenki gólnak láta — szögletre üti. (Újpest mintha engedett vol­na az iramból Legalább is a tá­­madások befejezésében már nem, küzdöttek a lilák olyan igyeke­zettel, mint az első félidőben. Az LSE-nek most sem volt ko­moly helyzete, sőt komoly táma­dása sem.­ Támad­ támad az Újpest, majd tarjáni rohamok következnek. Az egyikből szögletet kap az LSE (pedig nem is volt kint a labda). A 19. percben Szafrán 3 percre kiáll, aztán sántikálva tovább ját­szik. Sokáig várat magára a kö­vetkező újpesti gól. A 28. percben aztán pompás Kocsis—Vincze ado­gatás után Zsengellér kapja a labdát. Tízméteres bombája Pjanics­­kának is nehéz eset volna. Vécsei nem is próbálja védeni. 8:0. (Ebben a harmadban élén­­kebb volt a torjdlai csapat, az újpesti védelmen azonban nem nyílott rés.) A 32. percben Vincze tiszta helyzetbe hozza Zsengellért, a kö­zépcsatár azonban kissé könnyel­műen a kifutó Vécseihez passzol. — Ejnye Zsengellér, ■— halljuk a tribünön. — Ilyet csak Cseh Matyinek szabad csinálnia. A 33. percben Vincze lövését kiüti a kapus oldalra, Havas a vo­nalon elcsípi, tárdmagasságban kapu elé adja, Zsengellér három lépésről csukafejessel küldi gólba. 9:0. A közönség soraiban fogadást kötnek a kétszámjegyű eredmény­re. A 38. percben itt is van a ti­zedik gól: előbb Kocsis, majd Vincze lövése pattan vissza em­berről, végül azonban Kállai nyolc méterről a felső léc alá talál, 10:0. Az utolsó gól a 44. percben esik: Kocsis az ötös sarkán elveszi a labdát Vinczétől (!) és onnan az ellenkező sarokba vágja laposan. 11:0. Szögletarány 11:1 (4:0) az Új­pest javára. NYILATKOZATOK Arányi Árpád társelnök: Csak így tovább! Tudjuk azonban, hogy még nagy feladatok előtt állunk. Langfelder Ferenc igazgató: A salgótarjániak legjobb embere a kapus volt. Ez a legjellemzőbb. Guttmann Béla edző: Hát igen... Megy valahogy. Hegyi Pál, a LSE főtitkára: Vereségre el voltunk készülve, de nem hittük volna, hogy tizenegy góllal is megérdemelten kapunk ki. Mandik Béla fővárosi képviselő: Zsengellér csodálatos. Reális ered­mény. AZ ÚJPEST REMEK! FŐLEG ZSENGELLÉR, VINCZE, SZALAY ÉS SZŰCS! Osztályzataink: Újpest: Sziklai 2 — Futó 2, Fekete 2 — Szalay 1, Szűcs 1, Balogh 2 — Kocsis 2, Vincze 1, Zsengellér 1, Kállai 2, Havas 4. összesen 20. SSE:­ Vécsei S — Gáspár H. 3, Kertési 3 — Maros 4, Gáspár I. 3, Mester 4 ,­ Kása 3, Tóbiás 3, Király 4, Kovács 4, Szafrán 4, összesen 88. Újpest nagy formában van. Igaz, hogy az ellenfél nem tette a lilákat különösebb erőpróbára, de így is látszott, hogy a liláik ma so­kkal nagyobb feladatot is sikerrel oldottak volna meg. A liláknak csaknem m­inden csapat­része remekül működött. A támadósora egyenesen pa­zarul mozgott. Csupa ötlet, csupa remekül át­gondolt és pompásan keresztül­­vitt akció volt ennek az ötösfo­­gatnak a játéka. A tarjániaknak a mai Újpest ellen nem volt fegyverük. Cokszor szinte tehe­tetlenül nézték a pompásan gör­­líü­lő újpesti támadásokat. Voltak percek, amikor a tarjáni csa­pat az ámuló néző szerepére volt kárhoztatva. Új­pest, ha a második félidőben kissé jobban akar, még nagyobb arányban is­­győzhetett volna. Az Újprét­en Sziklai hibátlan, Futó és Fekete hasonlóképpen. Játszva oldották meg feladatu­kat. Nagy formában van a fede­zetsor. Szalay és Szűcs játéka válo­gatott színvonalon mozgott, Balogh csak árnyalattal maradt mögöttük. A csatársorban Zsengellér és Vincze egészen különlegeset nyújtott. Zsengellérnek nagyon megy k­,ott a játék. Szinte minden sikerül neki. Vincze talán sohasem volt ilyen jó formában. Kállai i­s önéltó tagja ennek a belső har­madnak. Kocsis ia jól mozgott, bár az 5 játékába be - becsúszott­­néhány hiba. Csak Havasnak nem ment a játék. Alig sikerült­­neki valami. A tarjániak közül csak a vé­dőket lehet dicsérni a sok gól ellenére is. Vécsei tény­leg tud, Igen sok biztos gólnak látszó labdát mentett. A két hát­véd is mentette, ami menthető volt. A fedezetsorban Gáspár I., a csatársorban a jobbszárny ját­szott valamelyest elfogadhatóan. Bíró Sándor hiba nélkül ve­zette a mérkőzést. Behívó Ha el a­karja­­elej­teni napi gondját, nézze meg Nóti Károly és Iiszlinyi Ki­ely hu­szár vígjá­tékát: Ulolás Páger, szabos: Szeleczky Rajnay Rendezte: Szlatinay Sándor MA PRFMIFR: Corso ♦ Décsi |holnaps Átrium FANDL GÉZA, az UTE volt játékosa, majd sok éven át intézője, 53 éves korában elhunyt. Temetése 3-án, csütörtökön délután 4 órakor lesz az új temetőben.