Sportul Popular, noiembrie 1965 (Anul 20, nr. 4807-4832)

1965-11-08 / nr. 4813

s­i PROLETARI DIN TOATE ȚĂRILE, UNITI-VAl jpoxmz pZ£pü%Lfc£P ORGAN AL UNIUNII DE CULTURĂ FIZICĂ ȘI SPORT DIN REPUBLICA SOCIALISTĂ ROMÂNIA Anul XXI—Nr. 4813 + Luni 8 noiembrie 1965 + 4 pagini 25 bani a Început campionatul mondial de handbal ECHIPA NOASTRĂ A TERMINAT LA EGALITATE Cfl POLONIA: 4-4 OFFENBURG 7 (prin telefon). — In localitate au început astăzi întrecerile din cadrul celei de a doua grupe a tur­neului final al campionatului mondial feminin de handbal, încă înainte de în­ceperea primului joc tribunele de la „Oberrh­einhalle“ erau pline, numeroşi amatori de handbal atît din Offenburg, cît şi din alte localităţi învecinate ţinînd să fie prezenţi la întrecerea celor patru formaţii participante la această grupă : România, Polonia, Ungaria şi Cehoslo­vacia. In primul meci s-au întîlnit selecţio­natele României şi Poloniei. Partida a fost mai rapidă şi de un nivel tehnic mulţumitor doar în primele minute, după care ambele formaţii s-au angrenat în­­tr-un joc de uzură, lipsit de faze dina­mice şi cu un foarte mic număr de şu­turi la poartă. La capătul celor 40 de minute de joc tabela de marcaj a arătat scorul de 4—4, după ce la pauză hand­balistele noastre au condus cu 4—3. Simplul fapt că într-o repriză s-a mar­cat un singur gol este concludent în ceea ce priveşte valoarea jocului prestat de cele două echipe! Selecţionata ţării noastre a început bine meciul. Chiar din primul minut spor­tivele românce au avut iniţiativa, au acţionat rapid şi foarte incisiv în atac, cu toate că pardoseala sălii era de ci­ment. Fazele create de ele au smuls ropote de aplauze şi nimeni nu se în­doia — poate — că victoria va fi de partea lor, în min. 4 o acţiune rapidă a echipei noastre se încheie cu o pasă bună dată „pivotului“ Franz, care în ultimă instanţă este faultată. Arbitrul NICOLAE NEDEF antrenor federal (Continuare în pag. a 4-a) O UTILĂ VERIFICARE A RUGBIŞTILOR FRUNTAŞI . Lotul naţional—Dinamo 8-0 (3-0) Un excelent prilej de verificare a forţelor de care dispune rugbiul ro­mânesc cu cîteva zile înaintea con­fruntărilor internaţionale — iată cum poate fi caracterizat meciul de ieri, care a opus lotul naţional campioanei pe anul în curs, Dinamo Bucureşti. Pe gazonul (destul de alunecos) din parcul sportiv Dinamo au evoluat cu două-trei excepţii, cei mai buni jucă­tori din ţară. Şi, în pofida scorului, disputa a fost foarte echilibrată, cam­pionii (evident, descompletaţi prin în­săşi prezenţa in lot a unor jucători de bază de la ei) reprezentînd un partener de încredere la înălţime. A rezultat un joc „curat", spectaculos, dîrz, dar în limitele sportivităţii. Con­siderăm că principalii beneficiari au fost antrenorii lotului, deoarece jocul le-a permis să vadă clar­­ce mai au de făcut, în special cum trebuie să alcă­tuiască echipa. Iată formaţiile : LOTUL : RADULESCU, IORDA­CH­ESCU (Ionescu), Dinu ; ŢUŢUIA­­NU (V. Rusu), M. RUSU , Iliescu, DEMIAN, Băltăreţu ; Mateescu (C STANESCU), Dragomirescu (Matees­cu) , VUSEC, IRIMESCU,, CIOBĂ­NEL, Teodorescu, PENCIU, DINAMO , BACIU, Ghimbăşeanu, Stoica ; V. Rusu (Graur), Ene ; FU­­GIG1, Ionescu, Mandu ; Pilă, GIU­­GIUC ; Nica, LEONTE, Dragomir, Coravu ; DAICIULESCU. In prima parte a jocului, oarecum surprinşi de replica viguroasă a dina­­moviştilor, selecţionabilii nu şi-au pu­tut impune jocul. De altfel, înaintarea pare să se fi „încălzit“ mai greu, fiind dominată în ce priveşte forţa de împingere. Totuşi, cu 5 minute înainte de sfirşitul reprizei, la capătul unei faze deosebit de frumoase, Teodorescu culcă balonul în terenul de ţintă şi lotul conduce cu 3—0, sor care ră­­mîne neschimbat pînă în minutul 60. „Semnatarul“ majorării scorului a fost M. Rusu, tot după o fază frumoasă, de data aceasta autor... colectiv fiind pachetul de înaintaşi. Penciu transfor­mă și stabileşte scorul la 8—0. De semnalat şi arbitrajul bun al lui V. Vardella. După părerea noastră,, echipa se conturează, iar antrenorii Își pot spune de pe acum ultimul cuvînt. Am apre­ciat incisivitatea liniei de 3 zi, dar, ală­turi de acest punct pozitiv, semnalăm slaba eficacitate a loviturilor de pi­cior. De asemenea grămada nu ni s-a părut suficient sudată, cel puţin în formulele utilizate ieri. In ultimul meci de verificare, miercuri, cu Vultu­rii Timişoara, probabil că se va putea vedea care este cea mai indicată for­mulă- G. RUSSU-SIRIANU REZULTATELE DE IERI Rapid Bucureşti — Ştiinţa Timi­şoara 2—0 (1—0) Dinamo Piteşti — Crişul 6—0 (2—0) U.T.A. — Farul 2—1 (2—0) Steagul roşu — Steaua 0—0 Siderurgistul — ştiinţa club 6—0 Dinamo Bucureşti — Petrolul Plo­ieşti 2—1 (2—1) ştiinţa Craiova — C.S.M.S. 3—1 (3-0) CLASAMENT ETAPA VIITOARE (10 noiembrie) : Ştiinţa Cluj — Steagul roşu Steaua — Ştiinţa Craiova­ Crişul — Rapid U.T.A. — Dinamo Piteşti Dinamo Bucureşti — C.S.M.S. Siderurgistul — Farul Ştiinţa Timişoara — Petrolul 1. Rapid 10 9 1 0 23— 6 19 2. Petrolul 10 6 2 2 21— 8 14 3. U.T.A. 10 5 3 2 14—11 13 4. C.S.M.S. 10 4 3 3 13—13 11 5. Ştiinţa Tint 10 5 1 4 13—14 11 6. ştiinţa Cla 10 2 6 2 10—10 10 7. Steaua 10 3 5 3 17—11 9 8. Ştiinţa Craiova 10 3 3 4 9—12 9 9. Dinamo Piteşti — 10 4 0 6 19—18 8 10. Steagul roşu 10 3 2 5 13—17 8 11. Dinamo Buc. 10 3 2 5 15—20 8 12. Farul 10 3 1 6 8—16 7 13. Crişul 10 2 3 5 11—21 7 14. Siderurgistul 10 2 2 6 15—24 6 Boxerii dinamovişti din nou victorioşi în Italia: 16—8 ca selecţionata Reggio-Emilia BOLOGNA, 6 (prin telefon). Vineri seara, boxerii de la Dinamo Bucu­reşti au susţinut cea de a doua par­tidă din cadrul turneului pe care îl întreprind în Italia, în compania se­lecţionatei Reggio-Emilia. întîlnirea s-a disputat în „Palatul sporturilor“, în prezenţa a peste 2 000 de spectatori. Gazdele au luptat cu multă ambiţie pentru a cîştiga această partidă, întă­­rindu-se echipa cu doi pugilişti din Milano (la categoria semiuşoară şi grea). Cu toate acestea, dinamoviştii au acţionat cu mare ambiţie, în dorin­ţa de a termina turneul neînvinşi. Ei au întrecut net selecţionata Reggio- Emilia, cu scorul de 16—8. Iată rezultatele tehnice: Davidescu a cîştigat la puncte în faţa lui Man­cini ; Sorangello l-a învins pe Cova­­liov, după o partidă deosebit de atrac­tivă . Stanei şi Fabiani au schimbat lovituri extrem de puternice, dar nici unul nu a căzut la podea. Victoria a revenit dinamovistului, care a fost a­­plaudat pentru ambiţia şi tenacitatea de care a dat dovadă. Dumitrescu a cucerit o meritată victorie la puncte în faţa lui Minochelli. V. Antoniu n-a avut „probleme“ cu Nicosia, pe care l-a scos din luptă (k- p.) în repriza secundă. Mihalic a terminat la egali­tate cu Mulinari, la fel ca şi Ghiţă, care nu a putut trece de Giugliano. Preda a pierdut la puncte în faţa lui Bad­ini, Olteanu, l-a întrecut la puncte pe Gallati, Monea a cîştigat la Man­cini. In ultimul meci, Mariuţan a ter­minat la egalitate, cu un boxer al că­rui nume nu l-am putut afla din ca­uza întreruperii convorbirii telefonice. Intr-o perioadă cînd în alti ani abia se vorbea de primele antrenamente, iar atenţia amatorilor de hochei era, even­tual, îndreptată spre unele jocuri inter­naţionale, programul competiţiilor in­terne din această săptămînă înscrie la loc de cinste disputarea primei din cele patru „manşe“ ale campionatului repu­blican de hochei pe gheaţă, întrecerea începe chiar astăzi dimineaţă, de la ora 9, cînd arbitrii vor da semnalul de începere a primelor „dueluri“ de cro­se din jocul Steaua-Tîrnava Odorhei. In cursul după amiezii, sunt programate încă două partide : Ştiinţa Bucureşti- Ştiinţa Cluj şi Dinamo Bucureşti-Voin­­ţa Miercurea Ciuc-După cum se vede, încă din prima etapă competiţia celor mai bune for­maţii de hochei pe gheaţă din ţara noastră oferă dispute echilibrate, „cu­plajul“ de după amiază (primul joc începe la ora 17) punînd faţă în faţă echipe de valori apropiate, ceea ce promite — desigur — un spectacol interesant. O deosebită atracţie o exer­­cită întîlnirea dintre echipele Dinamo şi Voinţa, ambele fiind cele mai se­rioase candidate, alături de „primul solist“ al campionatului, formaţia Steaua, la ocuparea locurilor frun­taşe. Aşadar, campionatul de hochei pe gheaţă nu numai că începe mai de­vreme, dar ne şi oferă de la început partide dinamice. Fireşte, evenimentul produce satisfacţie în rîndurile specta­torilor, «care nu o dată şi-au dovedit dragostea pentru acest sport dar, mai ales, printre jucători, care au astfel în faţa lor un calendar mai bogat, ceea ce credem că va contribui la creșterea măiestriei lor sportive. Rapid: 5 puncte avans ! Aşa s-a înscris primul gol al dinamoviștilor. Ghergheli a lovit balonul cu tistul exterior, derulîndu-l pe M. Ionescu Foto : A. Neagu Rapid—Ştiinţa Timişoara 2-0 (1-0) Dinamo Bucureşti-Petrolul 2-1 (2-1} Cu o rîndunică nu se face primăvară şi nici cu două faze frumoase — una în repriza I, în min. 13, cînd Ionescu a deschis scorul, şi alta în repriza a II-a, cînd Dumitriu (min. 85) a înscris cel de al doilea gol al partidei — nu se „face" un meci de fotbal ! In restul timpului, în întîlnirea de ieri dintre Rapid şi Ştiinţa Timişoara, pe teren nu s-a intîmplat aproape nimic. Minute în şir mingea a circulat fără adresă, cînd în terenul timişorenilor cînd în cel al bucureşte­­nilor, jocul fiind în primul rînd lipsit de nerv, desfă­­șurîndu-se parcă cu încetinitorul. Pe cît de dinamic a fost primul meci al cuplajului, pe atît de molcom a fost jocul ,vedetă", în care șuturile la poartă pot fi numărate, pentru fiecare echipă, pe degetele unei sin­gure mîini, portarii fiind in majoritatea timpului simpli spectatori. Noroc că Dumitriu a mai „jucat" din cînd în cînd, scoţînd în aceste momente meciul din ano­nimat, dîndu-i puţină culoare, puţină atracţie... Rapidul a ciştigat pe merit, fără îndoială, dar nu ne-a arătat în acest meci nici jumătate din forţa lui de joc. Jucătorii bucureşteni au părut obosiţi, n-au acţionat cu aplombul cu care ne-au obişnuit în partidele pre­cedente, au aşteptat parcă să treacă timpul, mulţumiţi că Ştiinţa nu le periclitează victoria. Să existe o expli- JACK BERARIU (Continuare in pag. 2-3) 2—1 pentru gazde, în partida Dinamo — Petrolul — „derbi al extremităţilor“, cum plastic l-a caracterizat ci­neva, ţinînd cont de poziţia celor două echipe în clasa­ment. Acest 2—1 înseamnă a doua victorie consecutivă, în acest an, pe care o reuşesc jucătorii dinamovişti în dauna petroliştilor. Cîtă deosebire, însă, între succesele anterioare, fără drept de apel, repurtate de campioni şi acesta de ieri, în care rezultatul a stat pe muchie de cuţit pînă la ulti­mul fluier de arbitru ! Este clar (şi faptul ne-a fost con­firmat, după meci, chiar de învingătorii de ieri) : fot­baliştii de la Dinamo plătesc tribut greu în momentul de faţă poziţiei precare din clasament şi aceasta în po­fida eforturilor pe care le depun la antrenamente pentru a ieşi mai repede din impas. Urmărind mai îndeaproape, în ultima vreme, pregăti­rile campionilor, am putut să constat că ele se reflectă şi în joc, anunţînd un reviriment şi, treptat (poate) şi o redresare. Compartimentul defensiv, forţa echipei în­­tr-un trecut nu prea îndepărtat, îşi revine mai repede ca atacul, chiar dacă antrenorii mai încearcă formule pentru a-i găsi un loc şi talentatului Stoenescu. Cei doi G. NICOLAESCU (Continuare in pag. 2-3) Astăzi pe patinoarul artificial „23 August“ Șase echipe încep lupta pentru titlul de campioană la hochei — In cadrul primei clape, un meci atractiv: Dinamo București— Tonița Miercurea Ciuc - Ultimul antrenament... Foto : N. Aurel