Vörös Zászló, 1957. április (6. évfolyam, 78-102. szám)

1957-04-02 / 78. szám

idénynyít-és Vasárnap benépesítitek a lelátók. A legnépszerűbb sportág tavaszi idény­nyitása a nézők ezreit vonzot­­ta újra a sportpályákra. Eljöttek, hogy szemtanúi lehessenek kedvenc csapatuk idei első találkozónak. Habár ,csak­ a­­tavaszi kupa küz­delmei kezdődtek , meg, mégis vala­mennyi mérkőzésen nagy volt az ér­deklődés. Most is, mint annyiszor, a labdarúgásban, újból sokan voltak olyanok, akik örömmel mások pe­dig szomorúan hagyták el 90 perc után a stadiont. Voltak, akik jó já­tékot láttak, így Bukarestben a Hadsereg a Temesvári Tudomány ta­lálkozója, habár a bukarestiek szá­mára meglepetéssel zárult, mégis jó játékkal örvendeztette meg a néző­ket. Különösen a Tudomány játszott jól, de a vereség ellenére a Hadse­reg csapata sem mutatott formán aluli teljesítményt. Sok gólt, de már kevésbé jó játékot láttak a nézők a Haladás a Ploesti Energia találko­zón. Különösen a ploestiek játéka nem elégítette ki az igényeket. A vidéki mérkőzések közül meglepe­­tésszerű eredményt jelent az Aradi Vörös Lobogó győzelme a fővárosi Dinamo együttese felett. Ugyancsak jól rajtolt az A osztályban újonc Sztálinvárosi Energia csapata, mely­nek sikerült kétvállra fektetnie a ru­tinos petrozsényi együttest. Maros­­vásárhelyen csak az első félidőben láthattunk kielégítő játékot. Szünet után a vásárhelyi csapat játéka ha­nyatlott és 85 perces vezetés után kénytelen volt megosztani a ponto­kat a Sztálinvárosi Dinamó együt­tesével. Marosvásárhelyi Termés—Sztálinvárosi Dinamo 1:1 (1:0) Nagy érdeklődés előzte meg a két csapat találkozóját. Már a kora dél­utáni órákban több mint 5.000 néző sereglett a Termés pályára, hogy szemtanúja legyen az év első bajnoki m­érkőzésének. Schulder Dumitru (Bu­karest) játékevezető sípjelére a két csapat a következő felállításban lépett pályára: Termés: Mogul—­Vakarcs II., Nagy, Székely—Kajlik, Gierling—Szász B., Józsi, Török, Mészáros, Szász K­­Dinamo: Bucur—Szakács II., Cin­­cu, M­arcas—Hidisan, Kampó—Mihai, Eftimie H., Szakács I. Csegezi, Grecu. A sztálinvárosiak indítják a lab­dát 90 perces útjára. Már a mérkő­­zés kezdetén támadnak a vásárhe­lyiek és a 3. valamint a 8. percben Józsi lövései veszélyesen szállnak a Dinamo kapujára. A Dinamo védelme azonban jól áll a lábán. A 28. perc­ben Gierling Józsihoz játszik, de az utóbbi jó helyzetből kapu mellé rúg­ja a labdát A 30. percben születik az első gól. Szász Károly fél pályáról elindul, keresztüljátssza magát védőin, ka­pura ívelő labdáját a jó ütemben rászaladó Mészáros II. a jobb sa­rokba helyezi. 1:0. Gól után is támadnak a hazaiak, de a 40. percben Szász K., a 43. percben Mészáros, a 44. percben Tö­rök kapuratörései nem vezetnek ered­ményre. Szünet után lanyhul az iram. A csa­tárok ritkán törnek kapura. A Dinamo fokozatosan belemelegedik a játékba és sorozatos támadásokat vezet Mo­­guji kapuja felé. A 16. percben Mi­hály kapura lő, de a labda megakad Vakarcs II. lábába)­s onnan irányt változtatva, kapura perdül. Nagy helyzet volt! A 25. percben alkalom nyílik a Dinamónak az egyenl­­ésre, de a kínálkozó gólhelyzetet Grecu ki­használatlanul hagyja Már szállin­góztak a nézők hazafelé, amikor, 5 perccel a mérkőzés befejezése előtt újabb Dinamo támadásnak vagyunk tanúi, és Csegezi egyéni akciója nyomán — a mintegy 16 méterről lőtt labda — védhetetlenül a hálóban köt ki: 1:1. . A hátralévő időben mindkét csa­pat teljes erőbedobással játszik, de gólt egyiküknek sem sikerült elérniök. A vásárhelyiek megérdemelték vol­na a győzelmet. Többet támadtak, különösen az első félidőben. Fölényü­ket a 6:2-es szöglet­arány is kifejezi. Schulder játékvezető jól látta el feladatát. ■k Bukaresti Hadsereg—Temesvári Tu­domány 1:2, Bukarest) Haladás—Plo­esti Energia 6:1, Aradi Vörös Lobogó —Bukaresti Dinamo 1:0, Sztálinvá­rosi Energia—Petrozsényi Energia 2:1. Nagyváradi Haladás—S­aloniki Makedonikosz 1:1 (0:0) — Nemzetközi mérkőzés — Harmadik és egyben utolsó mér­kőzését játszotta hazánkban a görög­­országi Makedonikosz együttese. Mi­után az elmúlt héten 5:1 arányú sú­lyos vereséget szenvedett Szebenben, hazánk sportrajongói ezúttal újból hazai győzelmet reméltek Nagyvára­don. A mintegy 15.000 néző előtt le­játszott találkozó jó játékot eredmé­nyezett. Bár a görögök technikailag és taktikailag alul maradtak nagy­váradi ellenfelükkel szemben, kitűnő erőnlétük azonban megszerezte szá­mukra a döntetlent. Az első félidőben egyik csapat sem tudott gólt elérni, az 1:1-es eredményt csak a mérkőzés utolsó felében állították be. Veresébe­ kezdett csapatunk Marosvásár­helyi Dinamó—Bukaresti Tudomány 2:7 Vasárnap országszerte megkezdőd­­ek az A-osztályos asztalitenisz-mér­őzések küzdelmei is. Marosvásárhe­yen a Dinamo együttese a bukaresti adomány csapatával játszott. A ta­­álkozón a fővárosiak 7:2 arányi­ győzelmet vívtak ki. A vásárhelyiek veresége nem okozott különösebb meglepetést, hiszen a bukaresti csa­­patban játszik Andronache és Buor, mindkettő a román válogatott keret­agja. A mérkőzések reggel 9-kor kezdődn­ek a tornakerti épületben. A talál­­kozó közepes színvonalú volt. A nap egszebb mérkőzéseként a Verzár— Bajor összecsapást emnlhetjük meg. A találkozó alkalmával azonban nemcsak a Tudomány csapatának fö­lénye és nagyobb tudása igazolódott be, hanem az is, hogy a Dinamó csa­patában az öreg játékosok már nem állják meg helyüket — mint például Jakabovits— még akkor sem, ha ta­pasztaltabbak, mint a fiatalok. A jö­vőben Verzár Sándor edzőnek feltét­lenül játszatnia kell az olyan tehetsé­ges fiatalokat is, mint Réthy vagy Jipirescu, még abban az esetben is, ha első mérkőzéseiken vereséget szen­vednek. Csak így tehetnek kellő ru­tinra szert és beilleszkedve a csapat­ba, biztosíthatják Vásárhely asztali­­tenisz sportjának utánpótlását. Részletes eredmények: Bujor (Bu­karest)—Böhm 2:0, Andronache (T)— Jakubovits (D) 2:0, Lazarescu (T) — Verzár (D) 0:2, Andronache (T)­— Böhm (D) 2:0, Bujor (T)—Verzár (D) 1:2, Lazarescu (T)— Jakabovits (D) 2:1, Andronache (T)—Verzár (D) 2:1, Lazarescu (T)—Böhm (D) 2:1, Bujor (T)—Jakabovits (D) 2:0. Edzőmérkőzések RÉGENBEN. Szászrégeni Termés— Maroshévizi Termés 4:2 (3:2). Gól­­lövők: Constantinescu 2 (1-et 11-es­­ből), Katona és Vészi, illetve Bara­bási 2, a hévíziek részéről. Az első félidőben színvonalas volt a játék. A 10. percben Katona kapura tört, de a maroshévizi védők a 16-oson belül felvágták. A megítélt büntetőt Constantinescu értékesítette. Me­zőnyjáték után a 26. percben az új­ból kapura törő Katonát most már a 16-os vonalán szerelték szabálytala­nul. A szabadrúgást Katona végezte el. Éles lövése megszerezte a máso­dik régens gólt. Kissé feljött a ven­dégcsapat és egy beívelt szögletrú­gás után Barabási szépített az ered­ményen, majd a régens Constantines­cu góljára ugyancsak Barabási vá­laszolt. 3:2. Szünet után élénkült s ugyanakkor kissé durvult is a játék. A hévíziek rámenősen, keményen játszottak. Már úgy tűnt, nem változik az eredmény, amikor a 86. percben Bartha beadá­sát a szemfüles Vészi a hálóba fe­jelte: 4:2. (Ebedi János levelező) * Sepsiszentgyörgy: Több labdarúgó­mérkőzést játszottak az RNK Kupa keretében. Sepsiszentgyörgyi Haladás —Uzoni Termés 3:1 (3:1). Megérde­melt győzelem. Góllövők: Kurta 3, illetve Szabó. Sepsiszentgyörgyi Vörös Lobogó— Toháni Energia 2:0 (1:0). A sepsi­szentgyörgyi együttes aránylag nehe­zen győzött Közepes iramú és köze­pes színvonalú volt a játék. A 4. percben Boga 35 méterről leadott lö­vése a hálóba talált, míg a második­­félidőben egy beívelt szabadrúgás nyomán Csinta állította be a vég­eredményt. Jók voltak Boga, Kis­­györgy (Vörös Lobogó), Dania és Corinta (Energia). (Kovács Károly levelező) Udvarhelyen. Az Akarat labdarúgói a Székelykeresztúri Termés csapatát látták vendégül. A találkozó érde­kesnek ígérkezett, már a mérkőzés kezdete előtt több száz néző szoron­gott a lelátókon. A mérkőzés során mindkét csapat teljes erőbedobással játszott, hiszen ez a találkozó is, mint évek során annyi, ismét hivatva volt eldönteni a két város labdarú­gói között fennálló „hagyományos ve-.... .. . , , , . . , ■........................ .... Belföldről—külföldről m Végetért az 1957. évi országos rnzsvári Haladás—Bukaresti Vörös egyéni sakkbajnokság Magyar Aul- Lobogó 3:2 (női). Bukaresti Vörös fonóra Tartományi szakaszának Lobogó—Kolozsvári Haladás 6:1 versenye Csíkszeredában. A végső (férfi)­ táblázat állása a következő: 1. Nagy 1 A sakk-világbajnokság 11. sor­ Zoltán 1. Marosvásárhely 11 pont,­dulója döntetlennel zárult. Szmisz­ 2. Kocsis Mihály Csíkszereda 0 lov 6:5-re vezet Botvinik ellen. pont 3. Raffai Gábor Csíkszereda : A kerékpáros terepverseny ma-5 ponto­sodik szakaszában a Bukarest U1-9 Spanyolország labdarúgó váló- ziceni 80 kilométeres útszakaszon gatottja 5:0 arányban győzte le Ion Stoica a Hadsereg versenyzője Belgium válogatottját, lett az első. • Az A osztályos rugby bajnok­­• A Párizsban megtartott L’Hu­­ság vasárnapi fordulójában a HKH manité futóversenyen a szovj­­ek 8:3 arányú győzelmet aratott a Bu- szerepeltek a legjobban. A férfiak karesti Locomotiva—Grivija Rojic csoportjában 10.000 méteren a két­­együttese felett, míg a Locomotiva szeres olimpiai bajnok Kuc lett az PTT-Haladás találkozó 3:0 arányú első 29,59 mp-es idővel, míg a nők­­postás győzelemmel végződött. nél a 2 kilométeres útsza­kaszon . Ausztrália asztalitenisz csapa- Nina Otkalenko bizonyult a legjobb tónak válogatottja 4:1 arányú gyor­nak. Ideje 7,40 mp. zelmet aratott Augsburg válóra­­® A magyar NB 1-es labdarúgó tottja fölött. A mérkőzés érdekesség mérkőzések vasárnapi eredményei: De, hogy az augsburgiak egyetlen Vasas—Csepel 3:0, Ferencváros— győzelmét a magyar Koczián­szó- Salgótarján 3:2, MTK Szombathely vette. 8:1, Pécsbaranya—Szeged 1:0, Ta-0 Meglepetés az A osztályos tabánya—Dorog 1:1. A bajnok­ság­­férfi kézilabda bajnokságban: Bu- ban a Ferencváros vezet 6 pontt­ t,­karesti Tudomány IMF—Temesvári Tatabánya és Vasas S—5 pontot Tudomány 13:11. Egyéb eredmények szereztek az eddigi mérkőzések­ee­ Bukaresti Tudomány—Feketehalmi Ján. Termés (női) 6-6 és Buka­resti Vő­­• A Német SZK birkózó váloga­­tós Lobogó—Segesvári Vörös Lobo­­tottja 5:3 arányban győzte le a Ro­­gá 10:G. Dán Népköztársaság birkózóinak . Törökország ifjúsági labdaró- válogatottját, gó válogatottja 3:0-ás félidő után 0 Augusztus 31 és szeptember 5:2 arányban győzte le Lengyelor­ 30-a között főiskolai világbajnoksr­­szág ifjúsági együttesét got rendeznek a francia egyetemes 0 Az A osztályos asztalitenisz­­ták. A világbajnokságra több ér­­mérkőzések egyes eredményei: Ko­­szag jelentette be részvételét Jól bevált fiatalított női csapatunk Marosvásárhelyi Haladás—Resicai Energia 4:3 (3:2). Az A osztályos női kézilabda-baj­ helyi lányok, gólra törőbbek voltak vokságban ugyancsak megkezdődtek és Bacu, Gaier és Oorea révén sike­­r Tavasz Kupa mérkőzések közdelmei­­rült három góllal megterhelniök a re- Marosvásárhely erősen fiatalított ké­­sk­aiak kapuját. A vendégcsapat ké­­zilabda csapata szép játékkal lepte szóról az első félidőben Polec­la és meg közönségét. A csapat védelme Irimia volt eredményes. Szünet után jól látta el feladatát, a csatárok azon­ mindkét részről lanyhult az iram­­ban nehezen illeszkedtek bele a csak Szász, illetve Veres dobtak újabb pát játékába és kapu előtt gyakran gólokat csapataik számára s így a bizonytalankodtak. A mérkőzés első mérkőzés 4:3 arányú vásárhelyi győ­­zésidejében jobban játszottak a vásár- teremmel fejeződött be. Döntetlen Temesváron Temesvári Tudomány— Marosvásárhelyi Dinamó 53:53 (28:30) — (kiküldött munkatársunktól) — küzdött a két csapat, de a mérkö­kellemes meglepetést okoztak a DJ- zés végéig egyik csapatnak sem si­­nam­o kosarazol a vásárhelyi körön­ került előnyre szert tenni, így a té­­ségnek. A Bukarestben elszenvedett lálkozó 53:53 arányban döntetlenül súlyos vereség után valamennyi szár­ végződött. Kóló csaknem biztosra vette, hogy kosárdobók a Tudomány részéről, férfi kosarazóink Temesvárról is pont- Padureanu 17, Puscasu 12, Mocos vesztességgel térnek vissza. A vb- 11, Lőrincz 11, Carlan 2, a maros­sárhelyi csapat azonban nagy lelke- vásárhelyiek közül Borbély 12, Kary fedéssel játszott ezen a mérkőzésen 11, Rettegi 10, Búzán 10, Berekméri Félideig 2 pontos vezetésre is szert G. 8, Kádár 2, tettek. Szünet után is fej fej mellett (—dár.—-) Meglepetés a tartományi bajnokság V. fordulójában A szombaton és vasárnap még tar­­tott különösebb nehézséget a Vörös toti kosárlabda bajnokság V. fordu- Lobogó DGA csapatának sem, hogy lója meghozta az első nagy megle­­ket vállra fektesse a Termés együtte­­petést. A teljesen fiatal erőkből ál­­sétá­ló m Marosvásárhelyi Vörös Lobogó Részletes eredmények: Marosvásár- Minszki Lajos férficsapata legyőzte helyi Akarat—Marosvásárhelyi Vörös a vidék egyik jó képességű együtte- Lobogó Minszki Lajos 114:30, (férfi), sőt, a sepsiszentgyörgyi Haladást. A Marosvásárhelyi Tudomány—Sepsi­rámenősebben, nagyobb akarással ját- szentgyörgyi Vörös Lobogó 23:26 szó­vásárhelyi együttes már az első (női). Marosvásárhelyi Tudomány— félidőben magához ragadta a veze- Sepsiszentgyörgyi Haladás 83:52 test, melyet szünet után is megtart (férfi). Marosvásárhelyi Termés M­iatt: Marosvá­sárhelyi Vörös Lobogó DCA Az V. fordulóban, a sepsiszentgyör­ 25:77 (férfi). Marosvásárhelyi Vörös­gyi női együttes még mindig gyenge r­obogó Minszki Lajos Sepsiszent­form­át mutatott. S ezúttal is csak ne- györgyi Haladás 48:41 (férfi). ST­SS Megkezdődött­­, középlőbk­ domány fiatal együttesét, me­g nem bajnoksága várt jó teljesítményt nyújtott ezen a Kosárlabda sportunk fejlődése ér­telkedést . Ezúttal az udvarhelyiek , mérkőzésen. A többi mérkőzéseken a bekében ezúttal első ízben tartják bizonyultak jobbnak, mert 3:2 arány- a várt eredmények születtek: a Marosvá­­meg tartományunkban a középisko­lán legyőzték a keresztúriakat. sárhelyi Akarat és Tudomány férfi­­ak legjobb kosárlabdacsapatainak (Szajkó László levelező) s csapatai könnyen győztek s nem öko­­bajnokságát. A küzdelmek Marosvá­sárhelyen az Egyetemi Sportcsar­nokban és a Mezőgazdasági Szakis­kola tornatermében március 31-én kezdődtek és április 2-án fejeződnek be. Amint a benevezett csapatok száma is mutatja, középiskolásaink körében a bajnokság nagy érdeklő­dést keltett. A 8 férfi és 6 női csa­pat között találjuk a kézdivásárhe­lyi, sepsiszentgyörgyi, csíki, gyergyói és régeni középiskolák bajnokcsapa­tait, akik örömmel vették tudomá­sul az iskola sportjának eme újabb megnyilvánulását. A bajnokságéi, mind a férfiak, mind a lányok részé­re két csoportra osztva bonyolítják le. Az első két nap az elődöntőket játszották, kedden az Egyetemi Sport­csarnokban kerülnek sorra a döntő küzdelmek. A két csoport felosztása: fiúk: I. Gyergyó, Udvarhely, Csík, Marosvásárhely második csapata. II. Marosvásárhely első csapata, Régen, Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely. Lányok: I. Marosvásárhely, Régen, Udvarhely, II. Gyergyó, Csík, Sepsi­szentgyörgy. A Pronosport 13. versenyéntek eredményei I. HKH—Temesvári Tudomány II. Bukaresti Haladás—Ploesti­ Energia II. Aradi Vörös Lobogó- Bukaresti Dinamo IV. Sztálinvárosi­­ Energia—Pet­rozsényi Energia V. Róma—Internazionale VI. Genoa—Fiorentina VII. Milan—Juventus VIII. Udinese—Lazio IX. Monaco—Reims X. St. Eliene—Nice XI. Nimes—Lens XII. Sedan—Racing Paris 1 x 2 f I x 1 2 x