Vörös Zászló, 1962. október (14. évfolyam, 233-258. szám)

1962-10-02 / 233. szám

1962. október 2. tan­p Marosvásárhelyet. Vasárnap délelőtt a maro­svásárhelyi repülőtéren nagy ér­deklődést keltő repülőnapot rendeztek. Ez alkalommal az or­szág legnevesebb műrepülői, ejtőernyősei adtak ízelítőt tudá­sukról. Az alábbi képsorozat a repülőnap kiemelkedő műsor­ai imáit örökítette meg. A műrepülő nyílegyenesen tör a magasságba, hogy egy újabb gyakorlatot végezzen Alapos felkészültséget és bátorságot igényelt láncú Gheorghe száma- Iancu, a repülőgépről lebocsátott hágcsón végezte akro­batikus torna mutatványait Finescu Mircea sportmester műrepülő gyakorlatai nagy tetszést Útban a föld felé. Az ejtőernyősök bemutatója aratta az egyik­­ legnagyobb. sikert a repülőnapon VÖRÖS ZÁSZLÓ jó játék — megérdemelt győzelem Unirea Dés — Maros 1:2 (0:1) Dés. Mintegy 3.000 néző. Vezet­te Molnár (Szatmár). Unirea: Tu­­toianu — Vasile, Boér, Butuza, — Fülöp, Tordai, — Gabudean, Damian, Bandi, Józsa, Milac (Du­ca). Maros: Boros — Onache, Ba­lázs, Girling — Vakarcs, Tuzson (Nagy Ferenc) — Józsi, Sikó, Végh, Nagy Miklós, Győrfi. A hazaiak heves támadásával kezdődik a játék. Bandi—Józsa összjáték után, az utóbbi jó hely­zetből mellé lő. A negyedik perc­ben az Unireának sikerül két szög­letet kiharcolni, mindkettőt Milac íveli be nagyon veszélyesen, de Boros biztosan hárít. Néhány perc múlva ismét a vendéglátók roha­moznak, s Milac 16-os sarkáról éles lövést küld a jobb alsó sarok felé, de Boros szögletre hárít. A beívelt labda a vásárhelyi kapus biztos zsákmánya lesz. Fokozatosan a Maros veszi át a játék irányítását. Látványos tám­a­dást vezetnek a csatárok. A 12. percben Nagy Miklós fordulásból kapu fölé bombáz. Két perccel ké­sőbb Józsi nagy erejűt lövése száll mellé. A Maros megszerzi a vezetést A 18. percben Vakarcs kereszt­­labdát küld Nagy Miklóshoz. Az összekötő a baloldalra sodródik, négy védőjátékost von magára, s néhány látványos csel után jó labdával szökteti Véghet. A középcsatár nagyszerűen húz el Boér mellett, s mintegy 12—14 méterről a jobb sarokba vágja a labdát. 0:1. A gól után továbbra is a vásár­helyiek támadnak többet, mégis a 29-ik percben az Unirea veszélyez­tet. Bandi előre ívelt labdájával Józsa ugrik ki, s mintegy 13 mé­terről hatalmas bombát zúdít a kapura, de Boros bravúrosan véd. A 33. percben Végh két védő­játékost kicselezve, elmegy a jobb­szélen, kitűnő labdát tálal a kapu elé, de Győrfi lekésik a nagyszerű beadásról. A félidő befejezéséig mindkét csapat szórványosan tá­mad, de gól nem születik. Újrakezdés után a vendéglátók hatalmas lelkesedéssel küzdenek­­az egyenlítésért. A 47. percben szögletrúgást érnek el, de Boros biztosan hárít. Egy perccel később Fülöp hatalmas lövését teszi ártal­matlanná a Maros kapuvédője. Nem sokkal ezután ismét Boros hárít bravúrosan. Az 55.. percben egy villámgyors Maros ellentáma­dás során Győrfi elől önfeláldozó lábravetődéssel ment Tutoianu. Váratlanul megszületik az egyenlítés A 65. percben Bandi szabad­rúgást ível a kapu elé, ahol nagy kavarodás támad, a vásárhelyi hátvédek bizonytalankodnak, s az egyik csatár a hálóba kotorja a labdát. 1:1. Megjön a közönség hangja, lel­kesen biztatja csapatát. Enyhe me­zőnyfölényt harcol ki az Unirea. A vásárhelyi fiúkat kissé megza­varta az egyenlítés, a védelem többször meginog, de ilyenkor he­lyén van Boros, akinek szinte lehe­tetlen gólt rúgni ezen a mérkőzé­sen. így esett a győzelmet jelentő gól A 77. percben a Tuzson he­lyére beállt Nagy Ferenc Nagy Miklóshoz továbbít. Az össze­kötő lekezeli a labdát, ismét több védőjátékost von magára, s egy szemet gyönyörködtető csel után, Sikóhoz játszik, aki nagyszerű labdát küld a jól he­lyezkedő Véghez. A kapus kifut, s középcsatárunk jó érzékkel át­emeli rajta a labdát, amely a hálóban jöti ki. 1:2. (Nagyszerű csatárteljesítmény volt) A mérkőzés hátralévő részében a vendéglátók támadnak többet, de nem sikerül egyenlíteniök. Mind a játékosok és edző, mind pedig a szurkolók nagy örömére megszületett a Maros első győ­zelme. A csapat valamennyi tagja nagy lelkesedéssel, odaadással küzdött az értékes győzelem kiví­vásáért. A Maros időnként egészen jól, korszerűen játszott. Jól zárt a vé­delem, a fedezetek sok labdát küld­tek a csatárokhoz, melyeket az ötösfogat tapjai jól megjátszottak. Csapatunk vasárnapi szereplése biztató volt, feljogosít arra, hogy a további jó játékukra számítsunk. Egyéni teljesítmények Boros kilábalt a hullámvölgyből, mindvégig remekül védett, s volt néhány bravúros közbelépése is. A gólt nagyobb figyelmességgel ta­lán háríthatta volna. Onache is kiváló teljesítményt nyújtott. Mind­végig nagyon higgadtan játszott biztosan szerelt, jól fejelt. Balázs jól lépett közbe, sikeresen semle­gesítette ellenfelét. Girling a tőle megszokott teljesítményt nyújtotta, a második félidő vége felé kicsit visszaesett. Vakarcs is a tőle meg­szokott játékot mutatta, jól időzí­tette közbelépéseit, sok labdát adott a csatársornak. Néhány eset­ben azonban rosszul szereti. Tu­­zson­nál érezhető formajavulást tapasztaltunk. Rengeteget volt já­tékban, sokat vállalt magára. Saj­nálatos a második félidő közepén történt sérülése. A helyére beállt Nagy Ferenc szinte hibátlanul ját­szott, úgy látszik magára talált. Kitűnően fejelt, lekezelte a labdá­jat, s valamennyi átadása pontos volt. Józsi hasznosan játszott, jól adogatott, de keveset vállalkozott kapuralövésekre. Sikó nagy terüle­ten játszott, teljesítménye jobb volt az előző hetieknél. Ugyanezt mondhatjuk Végh­ről is, aki „meg­találta góllövő cipőjét“, s mindkét gólhelyzetét értékesítette. Sokat volt játékban, góljain kívül né­hány jó átadásáért is dicséretet ér­demel. Nagy Miklós volt a „játék­csináló“. Kitűnő labdakezelésével látványos cseleivel kivívta a kö­zönség elismerését, s mindkét gól eléréséhez tevékenyen hozzájárult. Győrfi lelkesen játszott, néhány ügyes elfutást láttunk tőle. Gól­helyzeteit azonban nem tudta érté­kesíteni. Az Unirea együttese, bár nagyon lelkesen küzdött, nem tudta meg­szerezni még az egyik bajnoki pontot sem. A csapat nincs még kellően összeforrva, s kevés ta­pasztalattal rendelkezik. Molnár általában jól vezette az egyébként nagyon sportszerű s he­lyenként izgalmas mérkőzést. WEISZ SÁNDOR Brumel új világcsúcsot állított fel MOSZKVA (Agerpres). — Új világcsúcsot állított fel Vale­­rij Brumel, a kivételes képességű szovjet atléta: a moszkvai V. I. Lenin stadionban, a testnevelési főiskola egyik versenyén magas­ugrásban 2,27 méteres rendkívüli teljesítményt ért el. Az idén má­sodízben dönti meg a magasugrás világcsúcsát a szovjet atlétika „kozmikus rakétája“. Valerij Bru­mel július 23-án a Palo Alto-i amerikai nézőközönség előtt bizo­nyította be kivételes tehetségét, amikor a Szovjetunió—USA atlé­ti­kai mérkőzés alkalmából átug­rotta a 2,26 méterre emelt ugró­lécet. A szovjet atléta első kísérletre ugrotta új világcsúcsát. Brumel 1,95 méternél kezdett versenyezik­ és egymás után ugrott 2,00, 2,03, 2,08, 2,12, 2,16, 2,21, majd 2,25 métert. Az új világcsúcs felállítá­­sa után Valerij Brumel ezt mon­­­dotta a TASZSZ hírügynökség­ egyik munkatársának: „Még csak néhány nap van hátra az atlétikai évad végéig. Nemsokára, a Bure­­vesztnyik klub más atlétáival együtt, Belgiumban versenyzek, azután pedig a taskenti országos csapatversenyeken veszek részt. Szeretném átugrani a 2,28 m­étert, 1963-ban pedig egy további csú­csot, a 2,30 m magasságot akarom elérni“. Valerij Brumel ma 21 éves. A szakértők úgy vélekednek, hogy egyike minden idők legnagyobb bajnokainak. Első ízben 1961 jú­nius 18-án szerepelt a világcsúcs­­tartók listáján, amikor Moszkvá­ban megdöntötte az amerikai Tho­mas világcsúcsát. Akkor 2,23 mé­tert ugrott. Utóbb a következő vi­lágcsúcsokat ugrotta: 2,24 m (Moszkva, 1961 július 16); 2,25 m (Szófia, 1961 augusztus 31); 2,26 m (Palo Alto, 1962 július 23) és most 2,27 m (Moszkva, 1962 szep­tember 29). Néhány sorban . A B osztályos labdarúgó baj­nokság 111. csoportjában a vasár­napi fordulóban az alábbi eredmé­nyek születtek: Crieul—Jiul 2:0; Recolta Nagykároly — AS Cugir 3:2; CFR Arad — Industria Sir­­mei 0:2; CSM Kolozsvár — CSŐ Temesvár 5:0; ASMD Szatmár — CSC Nagybánya 1:0; Ariesul Tor­­da — Vagonul Arad 2:1.­­ Az A osztályba jutásért ví­vott selejtező keretében a dicsői Chimica rögbi csapata 35:0 arány­ban győzött a petrilai Jiul ellen. 0 Vasárnap több nemzetközi mérkőzést játszottak. Zágrábban Nyugat-Németország válogatottja 3:2 arányban győzött Jugoszlávia ellen. Szófiában a Bolgár NK csa­pata 2:1 arányban győzte le a Len­gyel NK válogatottját. 0 A rajonok közötti labdarúgó bajnokság eredményeiből: ILMC— Abafája 2:0; Tudomány Marosvá­sárhely — Gernyeszeg 3:0; Szent­péter — Zsidve 3:4; Kábel — Ra­tosnya 1:0. 0 A kispályás női ifjúsági kézi­labda-bajnokság városi szakaszá­ban az alábbi eredmények szület­tek: Hargita—Akarat 8:3; Tanulók Sportiskolája — Maros 13:2­­0 A várnai sakk­olimpiász dön­tő tornáján népköztársaságunk csapata 3:1 arányban győzött Hol­landia ellen.­­ Vasárnap Kolozsváron a var­sói Gwardia csapata 2:0 arányban győzött a Stiinta együttese ellen. A repülőmodellezők is részt vettek a nap műsorán. Képünk H­irts Ottó többszörös országos bajnokot ábrázolja modelljével Kézilabda Mindkét marosvásárhelyi csapat győzött Maros—Favorit Nagyvárad 13:5 (6:1). Úgy látszik, hogy a Maros fáci csapata végre magára talált, és a régi formáját megközelítő teljesítményt kezd nyújtani. Leg­alábbis erre engedett következtet­ni a vasárnapi találkozó, ahol a marosvásárhelyi lányok ötletes támadásokkal, ügyes cselekkel hozták zavarba az ellenfél védel­mét és megérdemelten, nagy gól­­különbséggel győztek. A mérkőzés góljait Préda Valéria (5), Incze Mária (3), Baczó Ildikó (21)t Soós Rozália (2) és Covrig Ro­­dica, illetve Dem Anna (3), Nagy Virginia és Dala Anna szerezték. Tudomány Marosvásárhely—Tu­domány Temesvár 24:16 (11:5). A marosvásárhelyi egyetemisták csapata ezen a találkozón játszott első ízben úgy, ahogyan azt tőle­­megszoktuk és játékával siker­ült kiharcolnia a győzelmet is. A mérkőzés mindvégig jó iramú, magas színvonalú volt. A Tudo­mány játékosai kitűnően záró vé­delemmel rendelkeztek és jók vol­tak a támadásindítások is, amely­ben a csapat minden tagja ki­vette részét. Az első félidőben a helyi csapat kezdett jobban és egy adott pillanatban 9:2-re veze­tett. A második félidő kiegyensú­lyozottabb volt, de a marosvásár­helyi együttes tartani tudta az első félidőben szerzett gólkülönb­séget. A marosvásárhelyi csapat góljait Kinda (9), Pakuts (8), Kiss (4), Mezei (2) és Korpos szerezték. A következő fordulóban a Ma­ros csapata újból itthon játszik a temesvári egyetemisták csapatá­val. 3 Népköztársaságunk férfi és női atlétái is győztek az atlétikai Balkáni Játékokon Az elmúlt hét utolsó három napján bonyolították le Ankarában az atlétikai Balkáni Játékokat. Nép­­köztársaságunk atlétái kiválóan sze­repeltek ezeken a versenyeken és a csapatok küzdelmében mind a fér­fiaknál mind a nőknél az első he­lyen végeztek, megelőzve Jugoszlá­via, Bulgária, Görögország és Tö­rökország atlétikai válogatottjait. Női csapatunk ezzel továbbra is megőrizte a Balkáni Játékokban ed­dig kivívott vezető helyét. Tudvale­­vően női válogatottunk eddig min­­den alkalommal megnyerte a csa­­patversenyt. Férfi válogatottunk ez­úttal másod ízben hódítja el az el­sőséget. Az utolsó versenynapon atlétáink a következő számokban győztek: Női magasugrás: Balázs Jolán 1,84 m, 80 méter gát: Budai Mária 11,6 mp, 200 m: Jurca Valeriu 21,8 mp, 5.000 m: Vámos Zoltán 14:39,2 p. -□□OC3- 1Román Népköztársaság—Marokkó 4:0 (2:0) Vasárnap Bukarestben, az Au­gusztus 23 stadionban népköztár­saságunk labdarúgó válogatottja ebben az évben első ízben játszott nemzetközi mérkőzést. Ez a talál­kozó az országok közötti nemzet­közi találkozók egész sorát nyi­totta meg. Két hét múlva válo­gatottunk a Német Demokratikus Köztársaság legjobb tizenegyével, majd egy hónap múlva az Euró­­pa Kupa keretében Spanyolország válogatottjával mérkőzik. Ezen a találkozón a megfiata­lított válogatott csapatunk bevál­totta a hozzáfűzött reményeket és elég jó iramú játékkal, Voinea (2), Szeredai és Ozon góljaival 4:0 arányban győzött Marokkó csapata ellen, amely az elmúlt időszakban több kiemelkedő telje­sítményt ért el az országok kö­zötti válogatott mérkőzéseken. ­i—ii—ii—ii—i-Meglepetések az A osztályos labdarúgó bajnokságban Szombaton és vasárnap teljes fordulót bonyolítottak le az A­ osztályban. A mérkőzések eredmé­nyei nem egy esetben meglepetést jelentettek, nem is annyira a győz­tes csapatok, mint inkább az eredményt illetően. Így szombaton a bukaresti Progresul nagy küz­delemben 1:0 arányban győzte le a váradi Crisanát. Említésre m­éltó, hogy a váradi együttesből Bodó kihagyott egy 11 méteres büntetőt. Ugyancsak szombaton a Rapid csapata valósággal lehen­gerelte a bákói Dinamót. Ered­mény 5:1 (2:0). Vasárnap Bukarestben, az Au­gusztus 23 stadionban a Viito­­rul csapata nagy gólkülönbséggel győzte le a brassói Steagul ro­­sut. A mérkőzés első gólját a brassóiak érték el Selymes II. ré­vén, a Viitorul néhány perc múl­va Hajdú góljával egyenlített. Az 1:1 -es félidő után a Viitorul csatárai valóságos ostrom alá vették a Steagul rosu kapuját és a sok esetben kihagyó védelem mellett a csatárok tetszés szerint szerezték a gólokat. Végeredmény: 7:1. Temesváron az egyetemisták csapata 1:0 arányban győzött a Steaua ellen. Lupényben a Mi­neral csapata ebben a bajnokság­ban első győzelmét aratta, 2:1-re győzve le a Iasi-i CSMS csapa­tot. A bukaresti Dinamo Arautin 1:0-ra győzte le az UTA-t. A bajnokságban az újonc kons­­tancai Farul áll az élen, 10 ponttal, őt követik a kolozsvári és a temesvári egyetemista csapatok, 9,9 ponttal. m­o Szoros eredmények a tartományi labdarúgó bajnokságban A tartományi labdarúgó bajnok­ság hatodik fordulóját a szoros eredmények jellemezték. A fordu­ló műsorán szereplő nyolc mérkő­zés közül négy döntetlenül vég­ződött, míg hármon az eredmény 1:0 volt. Mindössze egy találkozó végződött nagyobb gólaránnyal. A forduló eredményei: Törekvés Székely­ker­esztúr—Ud­varhelyi MTE 1:1 (1:1). Az ered­mény meglepetésnek számít. A keresztúri csapat jó játékkal, nagy küzdenitudással megszerez­te a mérkőzés egyik pontját az éllovas csapattól. Az első félidő­ben az udvarhelyi csapat táma­dott többet, de a Törekvés jól vé­dekezett és ellentámadásaik ve­szélyesek voltak. Egy ilyen ellen­­támadás során a 18. percben Be­­nedekfi megszerezte a vezetést a keresztúriaknak. A 30. percben az UMTK 11 méteres büntetőhöz ju­tott, de Bálint I. kihagyta. A 40 percben az UMTE Bálint II. ré­vén megszerezte az egyenlítést. A második félidőben a Törekvés uralta a mezőnyt. Rapid Udvarhely—Akarat Dicső 0:0, Gyenge színvonalú mérkőzés. Az első félidő elején az udvar­helyi csapat támad többet és a csatárok a helyzetek egész sorát hagyják ki. A félidő hátralévő részében a dicsői csapaté a kez­deményezés, de az ő csatárai sem biztosabbak a kapura lövésben. A második félidőben mezőnyjáték fo­lyik az udvarhelyi csapatnak a 65. és 70. percben két tiszta hely­zete adódik, de Lakatos és Török hibáznak. Rapid Marosvásárhely—Lendü­let Régen 1:0 (1:0). Jó iramú mérkőzésen a javuló formát mu­tató Rapid megérdemelten győ­zött. A mérkőzés egyetlen gólját Nagy Árpád szerezte. Muresul Toplica—Acél Maros­­vásárhely 0:1 (0:0). A toplicai csapat támadott többet és a tíme­­zőnyben is fölényben játszott, de csatárai a legbiztosabb helyzete­ket is kihagyták. A mérkőzés egyetlen gólját a 84. percben Kiss szerezte. A forduló többi eredményei: Chimica Dicső—Fások Marosvá­sárhely 1:1 (meglepetés), Akarat Marosvásárhely—Vasas Vlahica 3:0, Kalapács—Gloria 1:1, Ener­gia Gyulakuta—Maros Ludas 1:0. A tartományi labdarúgó bajnokság állása 1. UMTE Udvarhely 6 4 2 0 17:7 10 2. Chimica Dicső 6 4 2 0 15:8 10 3. Akarat Marosvásárhely 6 4 11 10:5 9 4. Fások Marosvásárhely 6 3 3 0 11:6 9 5. Lendület Régen 6 4 0 2 13:7 8 6. Törekvés Keresztúr 6 3 2 1 15:11 8 7. Kalapács Marosvásárhely 6 2 2 2 13:7 6 8. Gloria Marosvásárhely 6 2 2 2 6:8 6 9. Maros Ludas 6 2 13 10:8 5 10. Rapid Marosvásárhely 6 2 1 3 8:12 5 11. Akarat Dicső 6 2 1 3 9:14 5 12. Energia Gyulakuta 6 2 0 4 12:15 4 13. Vasas Vlahica 6 2 0 4 5:11 4 14. Acél Marosvásárhely 6 1 14 11:17 3 15. Maros Toplica 6 1 0 5 5:14 2 16. Rapid Udvarhely 6 0 2 4 3:13 2 A Mezőgazdasági Kupa tartományi döntője Szombaton és vasárnap Csíkdán­­falván, Csíkszentdomokoson, Karc­falván (Csík rajon), Gálfalván, Csík­falván és Nagyernyében (Marosvá­sárhely rajon), Zetelakán és Kabát­­falván (Udvarhely rajon), valamint Radnóton (Ludas rajon) bonyolítot­ták le a Mezőgazdasági Kupa tar­tományi döntőit. A versenyen a ra­jonok közötti szakasz győztesei vet­tek részt. A tartományi döntők győztesei: Kézilabda: Ditró (Gyergyó rajon) mind a férfi, mind a női csapatok­nál. Ditra: Filea (Toplica rajon) Labdarúgás: 1. Marosszentanna, 2. Csíkkarcfalva. Röplabda: Fiúk: Monor (Régen rajon). Lányok: Gálfalva (Marosvá­sárhely rajon). Teke: 1. Nyárádszereda, 2. Ka­­bátfalva. Torna: Lányok: Csíkszentsimon. Fiúk: Zetelaka. Kerékpár: Lányok: Moldovan Vio­­rica (Bergenye). Fiúk: Sükei Lajos (Nagyernye). Birkózás: (a súlycsoportok sor­rendjében) Csömör József (Bögöz), Lőrincz Géza (Korond), Csömör György (Bögöz), Győrfi Péter (Ko­rond), Jakab Gyula (Homoródszent­­márton), Dániel Áron (Vlahica). Atlétika: Lányok: 100 m: Moldo­van Gheorghina (Marosszentgyörgy), 500 m: Moldovan Gheorghina, 4 X 100 m váltó: Marosszentanna, távol­ugrás: Bartha Aranka (Marosszent­anna), súlylökés: Pető Katalin (Ma­rosszentanna), Fiúk: 100 m: Kádár Árpád (Csíkszentmárton),. 800 m: Ferencz István (Marosszentanna), magasugrás: Kádár Árpád, távolug­rás: Feketics Sándor (Sáromberke), súlylökés: Czakó Béla (Nyárádszere­da), PAUL IO­AN levelező