Vörös Zászló, 1965. június (17. évfolyam, 128-153. szám)

1965-06-01 / 128. szám

_____ Labdarúgó válogatásunk szép győzelme Román NK - Csehszlovák SZK 1:6(1:) Vasárnap délután a fővárosi 23 August stadionban 75.030 né­ző viharos tapsa köszöntötte vá­logatott labdarúgó csapatunk győzelmét Csehszlovákia együt­tese felett. Ugyanabban a pilla­natban országszerte milliók, akik a televízió vagy a rádiókészülék mellett követték ennek az izgal­mas mérkőzésnek a lefolyását, együtt örvendeztek és tapsoltak a fővárosi stadion lelátóinak kö­zönségével. Szép győzelmet ara­tott válogatottunk és a győze­lem értékét emeli az is, hogy jó játékkal harcolta ki a világ­­bajnoki selejtezők keretében és ellenfele nem volt kisebb nevű, mint a legutóbbi világbajnokság második helyezettje, a legjobb eredményt elért európai együt­tes. A mérkőzés az első félidőben jó iramú volt. Labdarúgóink nem engedték szóhoz jutni ellen­felüket és az első perctől a fél­idő végéig nagy ira­loam tá­madtak, szép technikás játékot mutattak. A mérkőzés előtt a csehszlovákok vezetője kijelen­tette, hogy mindvégig támadni fognak, mert számukra ez a mérkőzés az utolsó kártya a to­vábbjutásban. Ezt a tervüket nem tudták végrehajtani, mert nem engedte csapatunk. Úgy játszott együttesünk, ahogy min­dig látni szeretnénk játszani. Ezt a nagy fölényt mindennél fénye­sebben igazolja a szögletarány 20:2 (10:1). Válogatottunk az első perctől kezdve támad és a csatársor ak­cióit nagyszerűen segíti a Georgescu—Gergely fedezetpár. A széles fronton való támadás nem volt ínyére a nehézkes csehszlo­vák védelemnek, amely sokszor megingott és csak nehezen, sza­bálytalanságok árán tudott hárí­tani. A 34. percben Popa, a hát­véd jön előre egy labdával a szöglet közeléből beível Mate­­ianu elé, aki leveszi a labdát és kapura lő. A csehszlovák ka­pus, Scrolf, először megfogja a labdát, majd a lába között a hálóba ejti. 1:0 és ez a gól el­döntötte a mérkőzés sorsát. A továbbiakban válogatottunk még tám­ad, de csak egy kapufát tud elérni, mert Sorin Avram, Sasu, Mateianu lövései elkerülik a ka­put, vagy a kapus zsákmányai lesznek. A második félidő köze­pétől csapatunk visszaesik, a vendégek is támadnak, de vé­delmünk helyén áll. Csapatunk megérdemelten győzött, sőt a játék képe alapján a gólarány nagyobb is lehetett volna. Két nehéz feladat terhével lé­pett pályára vasárnap délben az Armata csapata, először is rehabi­litálnia kellett magát az elmúlt két fordulóban elszenvedett súlyos vereségeiért, másodsorban pedig továbbra is megőriznie a saját pályáján való veretlenségét. E­­zeket a feladatokat sikerrel ol­dotta meg az együttes, mert győztesként hagyta el a játékte­ret. Igaz, játékának színvonala mindössze húsz percig volt olyan, amilyenre a csapat képes, éspe­dig az első félidő utolsó percei­ben és a második félidő köze­pén. Ezekben a percekben a csa­pat jól, modern labdarúgást ját­szott, villámgyors támadásokkal és kapuralövésekkel befejezett akciókkal. Az előző két fordulóban nagy gólkülönbséggel elvesztett mér­kőzéseken a csapat legfőbb hi­bájának a küzdőszellem hiányát hozták fel. Ezen a találkozón a küzdeniakarással nem volt hiba, de addig, amíg a lelkesedés nem párosul taktikai elképzeléssel, nem vezet eredményre. Ezt lát­hattuk most vasárnap is. Az el­ső negyven percben nagyon küz­dött a csapat, minden játékoson látszott, hogy tudásának javát akarja adni, de a kivitelezésben nem volt elképzelés, mindenki ott volt, ahol a labda és emiatt elmaradt az eredmény, a játék lapos, unalmas volt. Ebben a já­tékrészben mindössze néhány helyzet adódott a kapu előtt, de a lövőhelyzetben lévő csatárok hibáztak, vagy a tervszerűtlen támadásépítés miatt a szélről jö­vő beadások nem találtak ember­hez. Az első félidő utolsó 5. per­cében hajrát vág ki a csapat. A 42. percben Tarálunga Sáraihoz továbbit, aki lyukra teszi Györ­­fit, de a szélső a 11-es pontról fölé lő. A 43., 44. és 45. percek­ben szintén Györfi kerül jó hely­zetekbe, de lövései pontatlanok. A második félidő a Jiul táma­dásaival indul. A 48. percben Alecu veszélyesen támadja a zsilvölgyiek középcsatárát. A ti­zenhatosról megítélt büntető a sorfalról visszapattan és a jó ütemben befutó Stocker lövése nyomán a labda vinkliből véd­­hetetlenül vágódik a gólvonalon belülre, 1:0 a Jiul javára. A gól megzavarja az Armata játé­kosait és még tervszerűtleneb­­bül, csapkodóbban küzdenek. Úgy látszott, hogy már nem is fog sikerülni az egyenlítés, ami­kor a 67. percben kavarodás tá­mad a Jiul kapuja előtt. A csa­tárok sorra próbálkoznak a lö­véssel, de a labda minduntalan visszapattan a védőkről. Az e­­gyik ilyen visszapattanásnál a labda Taralunga elé kerül, aki puhán a kapu előterében tisztán álló Alecuhoz ivel, akinek lö­vése védhetetlen, 1:1. A gól felvillanyozza a csapa­tot és következik a jó játék idő­szaka. Szép, ötletes támadások futnak végig a pályán és a Jiul kapuja egyre többször kerül ve­szélybe. A 75. percben Gheor­­ghe szögletrúgást végez. A jól beívelt labdára többen ugranak fel, közülük a legmagasabbra Sim­uon, akinek fejéről a háló­ba vágódik a labda, 2:1. Két perc múlva Sim­uon egy előre ívelt labda irányát fejjel megváltoz­tatja és szökteti Györfit. A Jiul védelmét meglepi a támadás gyors irányváltoztatása és tehe­tetlenül nézi Györfi elfutását. A balszélső a szögletzászlótól át­ível a jobbszélre Taralunga elé, aki hálóba továbbít. Szép akció, jó befejezés. A gól után újból mezőnyjáték folyik, csökken az iram. Az Ar­mata csapatából ezen a mérkő­zésen főleg Alecu tűnt ki, jók voltak még Szatmári, Tarálungá és Czakó. A csapat az alábbi fel­állításban játszott: Boros — Bar­tók, Szatmári, Alecu, Czakó — Gheorghe, Sik­ó — Tarálungá, Dombrowszki, Sárdi (Sim­uon), Györfi. ★ A B-osztály II. csoportjának többi eredményei: Industria Sir­­mei—Vagonul Arad 2:1; CFR Te­mesvár—Gaz metán 0:0; Minerul Lupény—Clujeana 0:0; CSM Sze­­ben—Satmáreana 5:1; Recolta Nagykároly—AS Cugir 1:0. A CSM Resica—Stiinta Temesvár mérkőzést elhalasztották. Húsz percnyi jó játék után AS Armata-Jiul Petrila 3:1 (0:0) Az utolsó előtti forduló a tartományi labdarúgó bajnokságban PROGRESUL RÜGEN—OJELUL Y­AROSVASARHELY 6:0 (1:0) Az éllovas régens csapat a ta­vaszi bajnokságban kilencedik győzelmét aratta, és így tovább­ra is megtartotta vezető helyét. Az Ojelul csapata arra töreke­dett, hogy minél tisztesebb ve­reséget szenvedjen és kemény védekezésre állt be. A Progresul azonban megtalálta ennek a szo­ros védekezésnek az ellenszerét, és nem kevesebb, mint egy fél­­tucatszor sikerült bevennie el­lenfelének kapuját. A pályán a mérkőzés nagy részében csak egy csapat volt, a régeni, és a já­ték csak egy irányba, az Oțelul kapuja felé folyt. A régeni együt­tes játékosai ötletesen, techni­kásan játszottak, és főleg Nagy révén fölényüket gólokban is ki­fejezték. (Nagy öt gólt szerzett). A hatodik gól szerzője Jencsi volt. A szögletarány is tükrözi a vendéglátók fölényét, 14:0 a Progresul javára. LIVIU MAIOR levelező APEMIN BORSZÉK—VOINJA DICSŐ 3:0 A játékot a dicsői csapat kezd­te jobban, de ez csak szalma­lángnak bizonyult, mert az első félidő kezdetét kivéve, az Ape­­min uralta a mezőnyt és fölé­nyét Andone (2) és Wield gól­jaival értékesítette is. A vendég­együttes ellentámadásokkal kí­sérletezett és a 60. percben jó gólszerzési alkalma is volt, de a labda, amely már túlhaladta a védőket, megakadt a kapu előtti sorban. ION CRISTEA levelező MURESUL LUDAS—STRÄDUIN­­TA KERESZTÜR 1:2 Jó iramú, sportszerű keretek között lejátszott mérkőzés. A já­tékot a helyi csapat kezdi job­ban és a 7. percben Rasinaru góljával megszerzi a vezetést. A 14. és 15. percben a hidasiak­nak újabb alkalmuk nyílik a gólszerzésre, de a csatárok hi­báznak. Ezután kiegyensúlyozó­dik a játék és a 36. percben a keresztúriak Dénes révén egyen­lítenek. A szünet után is élénk, válta­kozó a játék. A keresztúriak ha­­tározottabbak a kapu előtt és az 51. percben Lőrincz révén újabb gólt érnek el, amivel meg­nyerik a találkozót. V. BOARIU STIINTA—CIOCANUL 0:0 Élénk iramú mérkőzés, ame­lyen azonban a csatársorok adó­sak maradtak a góllövéssel. Az első félidőben a Ciocanul több helyzetet dolgozott ki a kapu előterében, de az egyetemisták védelme jól hárított. A szünet után teljesen kiegyensúlyozott volt a küzdelem, és így a dön­tetlen eredmény igazságos. SZABÓ ANDRáS levelező GLORIA MAROSVÁSÁRHELY— ENERGIA GYŰL AKUT A 3:4 A sereghajtók rangadóját az Energia megérdemelten nyerte Az első félidőben az Energia veszélyesebben támad és a 27 valamint a 30. percekben Musz­ka, illetve Kerekes révén 2:0-ás vezetésre tesz szert. A Gloria Pop révén szépít, majd a 48. percben ugyancsak Pop góljával megszerzi az egyenlítést is. Az 55. percben az Energia újból át­veszi a vezetést Takács góljá­val, a Gloria pedig a 72. perc­ben Fehér révén egyenlít. Az Energia a 77. percben Takács góljával újból átveszi a vezetést és most már a Glóriának nem sikerül egyenlítenie. A csapatok kapkodóan, idege­sen játszottak és bizony egyes esetekben túllépték a sportsze­rűség keretét. N. STANESCU levelező További eredmények: Lemna­­rul—Vointa Marosvásárhely 0:3, Confectia Udvarhely—Muresul Toplica 9:1. RÖVIDEN VÍZILABDA. Az A osztályos vízilabda bajnokság keretében a Muresul a kolozsvári Stiintával mérkőzött és 1 :4 arányú veresé­get szenvedett. Az előmérkőzésen a CSM Kolozsvár ifjúsági csa­pata 8 :0-ra győzte le a Muresul ifjait . LABDARÚGÁS. A C osztályos bajnokság eredményeiből: Stea­­ua rosie Szalonta—Unirea Marosvásárhely 7 : 0; Enyed—Chimica Dicső 2 : 2; Ariesul Torda—Faianta Segesvár 3 : 0. TENISZ, Az A osztályos bajnokság keretében szombaton és vasárnap a Muresul csapata a bukaresti Stiintával mérkőzött és 5 : 12 arányú vereséget szenvedett. A marosvásárhelyi csapatból a legjobb játékot Balogh és Ovics nyújtották. ÖKÖLVÍVÁS. Szombaton a Voinja sportparkban a Muresul öklözői a nagyváradi Crrcul-lal mérkőztek és 20: 12 arányban győztek. BIRKÓZÁS. Az A osztályos szabadfogású birkózó bajnokság keretében a Muresul csapata a fővárosban mérkőzött és az alábbi eredményeket érte el: a Progresul-lal 5 : 9, a ploiesti Prahovával 12:4, a bukaresti Rapid­dal 8 : 6. A marosvásárhelyi birkózók kö­zül a legjobban Ambrus Lajos és Gyarmati Ferenc szerepeltek. EVEZÉS. Vasárnap délelőtt a Maros gát feletti szakaszán idény­nyitó versenyt rendeztek a kajak és a kenuzók részére. Az ered­ményekből: Kajak egyes: Vajda György; kettős: 500 m. Bernáth— Buta, 1.000 m. Blénesi—Fekete. A 10.000 méteres kajak versenyt Nicolae Senea (Voinja) nyerte, míg a kettesből a Márton—Márton pár került ki győztesen. A csapatversenyt a Voinja I. csapata nyerte. ÚSZÁS: Szombaton és vasárnap Marosvásárhelyen úszóver­senyt rendeztek, közel 100 sportoló részvételével. A versenyen Kovács Albert (Muresul) a 100 méteres pillangóúszásban és a 100 méteres gyorsúszásban tartományi csúcsot ért el a II. osztályú ifjúságiak csoportjában. ATLÉTIKA. A B osztályos csapatbajnokság első fordulóján a Maros-Magyar Autonóm Tartomány csapata Bacáuban verseny­zett és Bacáu, Ploiesti csapata után a harmadik helyet foglalta el. A tartomány atlétái közül jól szerepelt Dobay Lajos, aki a 110 m gáton 16,5 m időt futott és Pop Mária, aki a 80 m gátfutásban szerezte meg az első helyet. íjászai A marosvásárhelyi csapatok a kupa­győztesek Két napon át folyt Marosvá­sárhelyen az aninoszai, régeni és marosvásárhelyi íjászok vetélke­dője a „Marosvásárhelyi vándor­kupa" versenyén. Akárcsak a ta­valy, ez évben is a helyi csapa­tok vitték el mind a férfi, mind pedig a női csapat­verseny pál­máját. Csupán itt helyben cserélt gazdát egyikük. A marosvásárhe­­lyi Készruhagyár lányaitól a Posta hódította el a győzelmi ku­pát, több mint 300 ponttal meg­előzve legnagyobb riválisát. A férfiak csapatversenyében továbbra is a Vointa birtokolja a kupát, s 2102 pontos eredményé­vel maga mögé utasította a Pos­ta (2014 pont) és a marosvásár­helyi Muresul (1631 pont) csapa­tait. Mint a két első csapat ered­ményei is mutatják, igen kicsin, mindössze 88 ponton múlott az elsőség kérdése. A Voin­a azon­ban ismét bebizonyította, hogy jól felkészült, összeforrott csapat. Az egyéni verseny 24 résztve­vője is szép küzdelmet vívott a jobb helyezésért. A férfiaknál közel 100 pontos előnnyel ismét Heitmann József, a Muresul ver­senyzője bizonyult a legjobbnak. A vártnál jobb formában jelent­kezett az aninoszai Tamas Vasi­le, aki 858 ponttal a második he­lyen végzett. A harmadik helyet Simon Sándor, a marosvásárhelyi Vointa versenyzője foglalta el. A nők egyéni versenyében szintén a Muresulé az elsőség. Lázár Margit, bár kis pontos előnnyel (17), de biztosította az elsőbbséget Petri Ilona és László Erzsébet, a Posta versenyzői előtt. A kedvezőtlen időjárás kétség­kívül rányomta bélyegét a ver­senyeredményekre, azonban így is kitűnt, hogy a jelenlegi felké­szültség még nem kielégítő. A formát úgy fel kell javítani, hogy a sorra kerülő „Felszabadulási kupa" versenyen méltóképpen szerepeljenek. SZAKÁCS SÁNDOR: Hegyi patak (­ VERSENYRE ÉRKEZETT FÉNYKÉPEK KÖZÜL) VÖRÖS ZÁSZLÓ A tartományi bajnokság állása 1. Progresul Régen 25 19 2 4 53:14 40 2. Confecjia Udvarhely , 25 17 4 4 63 : 17 38 3. Straduinta Keresztúr 25 16 4 5 71 :26 36 4. Ciocanul Marosvásárhely 24 14 5 6 48 :28 33 5. Lemnarul Marosvásárhely 25 11 4 10 37:37 26 6. Apemin Borszék 25 10 4 11 31 :42 24 7. Otelul Marosvásárhely 25 9 5 11 39:51 23 8. Voinja Dicső 25 9 4 12 26:41 22 9. Muresul Ludas 25 9 3 13 43:46 21 10. Sitin­a Marosvásárhely 25 7 7 11 22:34 21 11. Voinja Marosvásárhely 25 6 6 13 29:38 18 12. Muresul Toplica 25 5 8 12 29 :57 18 13. Energia Gyulakuta 25 7 2 16 44 :63 16 14. Glória Marosvásárhely 25 5 4 16 25 :66 14 M­O­Z­I-----­ Arta filmszínház: Gaudeamus igitur... Progresul filmszínház: Hol vagy most, Maxim? Vörös Lobogó filmszínház: Vörös és fekete I. és II. rész Ifjúsági filmszínház: Négy lépésre a végtelentől Munkás filmszínház: Találkozás a kémmel Flacara filmszínház: A detektív és az éjszaka Szakszervezetek Művelődési Há­za: A bosszúálló ★ A Szakszervezetek Művelődési Házának II. emeleti előadóter­mében június 1-én, kedden 18 órakor: POLITIKAI BESZÁMO­LÓ. 19 órakor az olvasóteremben A HALLGATÓK LEGKEDVEL­TEBB NÉPDALAIBÓL (Hangle­mezműsor) VIDÉKI MOZIK MŰSORA Csíkszeredai Hargita filmszínház: A bandafőnök Dicsői Melódia filmszínház: Moszkvai séta C­yergyói Miorita filmszínház: A pilóta visszatér Ludasi Flacára filmszínház: A beszakadt híd Régens Patria filmszínház: Egy különös hívő Victoria filmszínház: Elvtársak Udvarhelyi Muncitoresc filmszín­­ház: Cherbourgi esernyők Toplicai Muncitoresc filmszínház­* Donmenti történet IDŐJÁRÁS Keddre és szerdára változó idő, helyi esők, zivatarok vár­hatók. A hőmérséklet éjszaka 4—8, nappal 17—20 fok. Gyen­ge keleti, északkeleti szél. ­ A marosvásárhelyi trefor Vállalat megrendelésre kiutalás nélkül s­zállít — asztalokat kantinok és ét­termek részére, (melaminált lappal) — konyhaszékeket — olvasótermi asztalokat — egy- és kétajtós íróas­ta­---------lókat — *— írógép asztalokat Bővebb felvilágosítást a vállalat eladási osztálya ad. Bolyaiak tere 13/A. Telefon: 40—81.­­ - ----------­ pF FAIPARI GÉPIT.­­ A GY£#GYÓ1 - k BÜKKFA­­, (ADÁKAH meah&uatMt m Kééz/r a M SZOVÁTAI FAIPARI VÁLLALAT JI­anescu utca 13, fbhfon :1/3. MM Minden igényt kielégít a Csík­szeredai Csíki M Készruhagyár kiváló minőségű terméke — ÖLTÖNYÖK, — ZAKÓK, — FELÖLTÖK, STB. külön­böző színben, a legújabb divat­nak megfelelően kaphatók a szak­­üzletekben