Vörös Zászló, 1966. augusztus (18. évfolyam, 180-204. szám)

1966-08-02 / 180. szám

2 KOSÁRLABDA A Román Kupa tartományi döntője Szombaton és vasárnap Ma­rosvásárhelyen rendezték meg a Román Kupa tartományi dön­tőjét, amelyen öt férfi és há­rom női csapat indult. A mér­kőzés-sorozatok befejezésekor a csapatok az alábbi helyezést ér­ték el: FÉRFIAK: 1. Marosvásárhely (edző: Madaras Attila), 2. Csík­szereda, 3. Gyergyó, 4. Régen, 5. Dicső. NŐK: 1. Marosvásárhely (ed­ző: Balázs János), 2. Csíksze­reda, 3. Gyergyó. Jelenet a marosvásárhelyi és a Csíkszeredai csapat mérkőzéséről A Nyári Spartakiád versenyei Vasárnap tartományunk több városában bonyolították le a Nyári Spartakiád 3. szakaszá­nak versenyeit. Marosvásárhelyen a röplab­­dázók versenyében a férfi csa­patoknál az első helyet az O­­­elul csapata foglalta el, meg­előzve a Bank és a Kábel e­­gyütteseit. A tekében a leg­jobb eredményt a Staruinfa játékosai érték el. Itt a máso­dik helyre a Constructorul I. csapata került. Nagy érdek­lődés kisérte a birkózók ver­senyét. Az 56 kilós súlycso­portban az első Ioan Pop (IRVA), 61 kiló Gyéresi Al­bert (Kábel), 68 kiló Braner Sándor (Kábel), 76 kiló Ve­ress Zoltán (Comer fül), 84 ki­ló Cormos Vasile (Kábel), 84 kilón felül György István (Bo­lyai) végeztek az első helyen. V­íz­i­labda A játékidő lejárta előtt befejezett mérkőzés Muresul—Industria Ltnei Te­mesvár 6:0 (1:0, 1:0, 4:0, 0:0). Vasárnap megkezdődtek a visszavágó mérkőzések az A- osztályos vízilabda bajnokság­ban. Az első forduló keretében a Muresul együttese a temes­vári Industria Ltnei csapatát látta vendégül. A marosvásárhelyi csapat, a­­mely a tavaszi idényben nagyon gyengén szerepelt, most a visz­­szavágókon arra törekszik, hogy javítva játékán, szebb eredmé­nyeket érjen el, s megtartsa he­lyét a legjobb együttesek baj­nokságában. Ezt az elhatározá­sát már az első mérkőzésen igyekezett gyakorlatba is ültet­ni, és sikerrel. Sajnos, a talál­kozónak nagyon szokatlan be­fejezése volt. A temesvári e­­gyüttes játékosai, amikor lát­ták, hogy vereségük elkerülhe­tetlen, teljesen érthetetlenül, sportszerűtlen megnyilvánulá­sokhoz folyamodtak, és emiatt a játékvezető ötöt közülük ki­állított. Amikor a temesvári csapat csupán egy mezőnyjá­tékossal maradt, a szabályok értelmében a játékvezető lefúj­ta a találkozót, így tehát a mér­kőzés a játékidő lejárta előtt ért véget. De nézzük csak en­nek a szokatlan mérkőzésnek a lefolyását. A marosvásárhelyi csapat jól kezd, és a 4. percben Fülöp ré­vén megszerzi a vezetést, majd a második negyedben Olariu révén 2-re emeli a gólok szá­mát. A temesvári játékosok ek­kor sportszerűtlenül nyilvánul­nak meg, sajnos, Adalbert Sta­­nescu edző is támogatja őket és így a játékvezető kénytelen kiállítani Ladányit, Bernsteint és Lászlót. A harmadik negyed­ben a Mureșul újabb gólt ér el Fülöp révén és akkor újra te­mesvári játékos, Reuter, tilta­kozás miatt a partra kerül. A mindössze három főre csök­kent temesvári csapat semmi­lyen ellenállást nem fejt ki, és a vendéglátók Józsa, Szarvady és Soós révén 6-ra emelik a gólok számát. A negyedik ne­gyed első percében Ciutean nem veszi figyelembe a játékvezető határozatát és emiatt ő is a ki­állítás sorsára kerül, így tehát a játékvezető a 16. percben le­fújja a mérkőzést. Tiberiu Ha­­­egan kolozsvári játékvezető vé­leményünk szerint helyesen járt el, amikor a kiállítással büntet­te a vendég csapat játékosai­nak sportszerűtlen megnyilvá­nulásait. C. ALBU levelező VÖRÖS ZÁSZLÓ ÖKÖLVÍVÁS Románia ifjúsági válogatottjának szép győzelme Románia ifj.—Bulgária ifj. 18—2. Vasárnap délelőtt a ma­rosvásárhelyi Voinja sportpark­ban közel 2.000 néző előtt bo­nyolították le Románia és Bul­gária ifjúsági ökölvívó váloga­tottjainak találkozóját. A mér­kőzést nagy érdeklődés előzte meg és a nézők nem csalódtak. A két ifjúsági válogatott öklö­­zői jó színvonalú találkozókon mérték össze erejüket. Válo­gatottunkban három országos ifjúsági bajnok (Ene, Siliste és Niculescu), míg a vendégekében hat ifjúsági bajnok (Georgiev, Petrov, Ivanov K., Ivanov P., Vodemiciarov, Boriszov) lépett szori tóba. A román öklözők minden szempontból felülmúlták ellen­felüket és megérdemelten nyer­tek ilyen nagy pontkülönbség­gel. Eredmények, a súlycsopor­tok sorrendjében: Anghelescu (B) pontozással győz Videlov (B) ellen; Kiss (B) pontozással győz Hiev (B) ellen; Cutov (B) pontozással győz Georgiev (B) ellen; Ene (B) pontozással győz Petrov (B) ellen; Lazea (B) pontozással győz Guscov (B) el­len; Márton (B) pontozással győz Ivanov K. (B) ellen; Ca­­lin (B) pontozással győz Iva­nov P. (B) ellen; Anghelescu (B) ellen Borisov (B) a máso­dik menetben feladta; Vode­miciarov (B) pontozással győz Siliste (B) ellen; míg a nehéz­­súlyúak küzdelmében Nicules­cu (B) pontozással győzi le Pa­­parovot (B). A mérkőzést Ion Bogdan általános bíró, Rudolf Batista (Csehszlovákia) semle­ges bíró, Sergei Giorgiev, Ra­­d­uc Pascalé (Bulgária), Robert Barbu, Orbán Orbán (Románia) jól vezették. IO­AN PAUL levelező Mihai Niculescu (jobbról)) pontozással győz Paparov ellen R­ÖVIDEN : Vasárnap a fővárosban vé­get értek az országos felnőtt úszóbajnokság versenyei. Az utolsó versenynapon 14 új or­szágos csúcs született. A ma­rosvásárhelyi úszók közül a bajnokságon jól szerepeltek Nagy Dénes, aki 400 és 1500 méteren országos bajnoki címet nyert, továbbá Fülöp Ferenc, Kovács Albert. © Az utánpótlás válogatot­tak röplabda Európa-bajnoksá­­gán országunk válogatottja 3 ki­re győzött Magyarország együt­tese ellen, és így a negyedik helyet foglalja el. © A Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség közzé tette Európa legjobb játékosainak névsorát A nők ranglistáján az első he­lyet Maria Alexandru foglalja el, megelőzve Grinberget (Szov­jetunió) és Koczián Évát (Ma­gyarország). A férfiak ranglis­táján Dorin Giurgiuca a negye­dik helyet foglalja el. A leg­jobb férfi játékos a svéd K. Johansson.­­ A most véget ért Labda­rúgó Világbajnokságon a leg­több gólt Eusebio (Portugália) szerezte, számszerint 9-et. A döntő torna mérkőzésein össze­sen 89 gólt lőttek. Az eddigi vi­lágbajnokságokon a legtöbb gól az 1954-es svájci VB-n szüle­tett, 140. A legkevesebb pedig az 1930-as és az 1934-es világ­­bajnokságokon, egyenként TO­TO gól. © Portugália együttesét egy serleggel tüntették ki, amely­nek a talapzatára az alábbi szö­veget vésték: „A sportszerű "atartásért és szellemért". © A jugoszláviai Vojvodina- Novistad labdarúgó csapata Chicagóban vendégszerepelt, a­­hol nagy meglepetésre 3:0-ra kikapott a város válogatottjá­tól. Labdarúgás ­ És most nézzünk körül saját portánkon is A Labdarúgó Világbajnokság­­ok is egyre jobban rövidülnek, három héten át lekötötte e sportág kedvelőinek figyelmét. Csaknem naponta hazánkban is milliók ültek a TV-készülékek előtt és figyelték, hogy mit is tudnak a legjobbak. A sport­rovatokban is az olvasó a VB- vel kapcsolatos híreket kereste először, így néhány hétig a lab­darúgás hazai eseményei kisebb helyet foglaltak el érdeklődési körünkben. Igaz közben szünet is volt a labdarúgó életben, csu­pán kisebb jelentőségű találko­zókra került sor. Most azonban véget ért a VB, a kommentár ideje tehát hogy körül­nézzünk saját házunk táján. Közeledik a hivatalos őszi labdarúgó idény megkezdése. Bizony alig értek véget a tava­szi bajnokság küzdelmei és az új bajnoki idény már az ajtón­kon kopogtat. Mindössze három hét választ el csupán attól a naptól amikor a legfelső osz­tályú bajnokságunkban, az A- osztályban, megtörténik a ka­punyitás. Az A-osztályban az első for­dulót augusztus 24-én tartják. Ebben az évben is 14 együttes mérkőzik ebben az osztályban. Ezek a következők: Petrolul Ploiesti, Rapid Bukarest, Dina­mo Bukarest, Dinamo Pite? ti, Steagul Ro$u Brassó, CSMS Ia$i, Universitatea Kolozsvár, Stiinta Craiova, Farul Konstan­­ca, UT Arad, Politehnica Te­mesvár, Steaua Bukarest, Pro­gresul Bukarest és Jiul Petrila. A B-osztályban a bajnokság augusztus 28-án kezdődik meg. Ebben az évben is két 14 csa­patból álló csoportban bonyo­lítják le ezt a bajnokságot. Az ASA Muresul a II. csoportban játszik, amelyben még az aláb­bi együttesek küzdenek majd: Crisul Nagyvárad, Mineral Nagybánya, Vagonul Arad, CSM Resica, AS Cugir, Indus­tria Sirmei Gyéres, Gaz metán Medgyes, Clujeana Kolozsvár, CFR Arad, Mineral Lupény, CSM Szeben, CFR Temesvár és Unirea Déj. A C-osztályban is augusztus 28-án van a bajnoki nyitány. Itt is megmaradt a régi szer­vezési forma, tehát négy 14 csapatos csoportba osztva ját­szanak az együttesek. Egyes csoportok keretén belül azon­ban átrendezések történtek, e­­gyes csapatok más csoportba kerültek, így az északi csoport­ba ahol tartományunkból két csapat játszik: a régens Progre­sul és a dicsői Chimica az aláb­bi csapatok vannak még be­osztva: Recolta Nagykároly, A­­riesul Torda, Soda Marosújvár, Steaua Rosie Szalonta, Mine­ral Baia Sprie, AS Enyed, Mineral Bihar, Satmareana Szatmár, Falanja Segesvár, O­­limpia Nagyvárad, Metaiul Kis­kapus és Medicina Kolozsvár. Nyári kupa Progresul Régen—ASA Mu­­se­ul 2:0. A két labdarúgó csa­pat Régenben mérkőzött. A Progresul játékosai jó formá­ban, látványos játékot nyújtot­tak és megérdemelten szerez­ték meg a győzelmet. A rége­­niek a játékidő túlnyomó vé­cében támadtak és számos al­kalommal veszélyeztették a ma­rosvásárhelyi B osztályos csap­­pat kapuját. A vendéglátó csa­patból kitűnt a fedezetsor és a csatársor közötti együttműkö­dés. A fedezetek állandóan tá­mogatták a csatárok támadá­sait, azok pedig a pálya köze­pén és a védekezésben nyúj­tottak eredményes segítséget. A Progresulból File, Buta és Ka­nyaró játéka aratta a legna­gyobb tetszést. A mérkőzést a Progresul tá­madásai vezették be és a 11. percben Covenetchi lövése a hálóban kötött ki. A gól után a régensek támadtak továbbra is, de eredményt csak a 44. percben értek újból el, amikor File 2-re növeli a gólok számát. A második félidőben a játék kiegyenlítődött, az ASA játé­kosai uralták a pálya közepét, de a csatárok nag­y hiba száza­lékkal játszottak, és nem tud­tak szépíteni az eredményen. A vasárnapi mérkőzés egy­ben lehetőséget nyújtott a Pro­gresul együttesének, hogy fel­mérje képességeit a négy hét múlva beinduló bajnokság előtt. 'k Soda Marosújvár—Chimica Dicső 1:0. HARKÓ ANTAL levelező A marosvásárhelyi Viitoral és a régens Infrasírea a tartományi bajnokságban Vasárnap Marosvásárhelyen és Szovátán játszották le a tar­tományi labdarúgó bajnokságba való jutásért kiírt utolsó selej­tező mérkőzéseket. Marosvásár­helyen a Viitorul csapata 2:0-ra győzött az udvarhelyi Tehno­­utilaj ellen és így bekerült a tartományi labdarúgó bajnok­ságba. Szovátán a régeni In­­fratirea 3:1-re győzött a szová­­tai IF ellen és mivel első mér­kőzését is megnyerte, ő is be­került a tartományi bajnokság­ban résztvevő csapatok sorába. A marosvásárhelyi állatkertben (VÁRI ERNŐ felvétele) ­me**— Arta filmszínház: Vidám ifjak Vörös Lobogó filmszínház: Gáláns ünnepségek Ifjúsági filmszínház: Szép Heléna Munkás filmszínház: Délután 5 órakor Flacara filmszínház: Mária Unirea filmszínház: Winnetou II. rész A Progresul filmszínházban augusztus 1—21 között javítás miatt az előadások szünetelnek. •ér A Szakszervezetek Művelődé­si Házában augusztus 2-án, kedden 18 órakor a II. eme­leti előadóteremben FILE DIN ISTORIA PATRIEI címmel Gomboviu Ecaterina tart elő­adást. VIDÉKI MOZIK MŰSORA Csíkszeredai Hargita filmszínház: Előzés Dicsői Melódia filmszínház: Ne sírj, Péter! Gyergyói Miorita filmszínház: A Föld kapujában Ludasi Flacara filmszínház: Aki egyszer tolvaj volt. . Régens Patria filmszínház: Hűséges feleség Victoria filmszínház: A Fekete Tulipán U­dvarhelyi Muncitoresc filmszín­ház: Tamás bátya kunyhója Toplicai Muncitoresc filmszínház: Old Shatterhand KEDD — 1966. augusztus 2 18,00 — Ifjúsági és gyermek­­műsor. 19,00 — Híradó. 19,15 — Gazdasági krónika. 19 — Köl­tői est: Ion Barbu. 19,50 — A túlélők — film. 20,15 — Színhá­­­­zi est. — A szünetben Mamaia-­­ 1966. — A televízió postája.­­ 22,30 — Hírek. 22,40 — Időjá­­­­rásjelentés. I Keddre és szerdára szép meleg idő várható, enyhén változó felhőzettel, délutánon­ként kisebb helyi esők, ziva­tarok. A hőmérséklet éjszaka 10—18, nappal 24—28 fok. Enyhe szél. HIRDETÉSEK A marosvásárhelyi ILEFOR vállalat Bolyai tér 13/a, telefon 40—81 VERSENYVIZSGA ALAPJÁN ALKALMAZ: — faipari végzettséggel rendelkező mérnököket — bútor szakmában jártas mestereket a régeni és a Csíkszeredai egységeihez. Alkalmazási feltétel az 1053/1960 és 1061/1959 MTH alapján. Versenyvizsga 1966. augusztus 20-án a vállalat szék­helyén. Bővebb felvilágosítást a vállalat munkaszervezési osztálya ad. A brassói Vasúti Szakmai Iskolaközpont Karl Marx utca 32 szám 1966. augusztus 9-én FELVÉTELI VIZSGÁT TART AZ ALÁBBI SZAKÁGAKBAN: — váltókezelő, fékező, kocsikapcsoló, vasúti kalauz, rak­­tárnok és tolatási főnök A tanfolyam időtartama 10—18 hét. Jelentkezhetnek IV.— VII. (VIII) osztályt végzett, 20— 35 év közötti férfiak, akik Brassó tartományban vagy a Maros-Magyar Autonóm Tartományhoz tartozó Udvarhely és Csík­­aionokban laknak. A felvételi vizsga a 4 osztályt végzetteknek írásbeli, román nyelvből, a 6—8 osztályt végzetteknek román nyelv­ből és számtanból (írás- és szóbeli). A vizsga tém­áját a IV. —VIII. osztály anyagaiból vá­­lasztják ki. Beiratkozni naponta lehet az iskola titkárságánál. SZÜKSÉGES IRATOK: Iskolai végzettségről szóló bizonyítvány, születési bizonyít­vány (eredetiben). A sikeresen felvételiző hallgatók a következő juttatás­ban részesülnek: — akik munkahelyről lettek, az utolsó háromhavi fizeté­sük átlagát kapják a tanfolyam ideje alatt; akik eddig még nem dolgoztak, havi 612 lej fizetést kapnak. — ingyenes szállás, — étkezés kantinban, fizetés ellenében — ingyenes tanfelszerelés Havonta egy ingyenes jegyet kapnak az iskolától a lakhelyig és vissza. A GYERGYÓI Muzeului utca 5 szám telefon belső 13 MEGRENDELÉSRE SZÁLLÍT: 100—200 literes csomagoló hordót farostlemezből vagy préseltlemez­ből. Bővebb felvilágosítást a válla­lat eladási osztálya ad.