Vörös Zászló, 1968. október (20. évfolyam, 233-259. szám)

1968-10-01 / 233. szám

VÖRÖS ZÁSZLÓ Az A divízióban a két csapat nyert idegenben • A Crisul is megszerezte első győzelmét • Harmincegy gól nyolc mérkőzésen Eredmények: Dinamo—Rapid 2:3 (2:1) Progresul—Steaua 1:3 (0:2) Vagonul—UTA 3:5 (2:1) Crisul—„U“ Kolozsvár 4:0 (2:0) Politehnica—„U“ Craiova 1:2 (1:1) FC Argeș—Dinamo Baku 1:0 (1:0) Farul—Jiul 1:2 (0:1) Petrolul—ASA 2:1 (1:0) Az őszi bajnokság felét jelző forduló bővelkedett meglepeté­sekben. Elsősorban az idegen­ben szerzett győzelmek szem­pontjából kell nyilvántarta­nunk ezt a fordulót­ Két együt­tes, a Jiul és a craiovai Uni­­versitaten hozták el Konstan­­cáról, illetve Iașiból a mérkő­zés mindkét pontját. A Jius a múlt vasárnap saját pályáján csak döntetlent ért el, most pe­dig győzött a tengerparti sta­dionban. A craiovai egyetemis­ták folytatják sikeres szerep­léssorozatukat, igazolják, hogy előkelő helyük nem véletlen a bajnoki táblázaton. Három mérkőzésen, ahol egy helység­beli csapatok álltak egymással szemben, Bukarestben és Ara­don, szintén a pályaválasztó együttesek vesztettek. A sok kettes nagyon megrostálta a Pronosporton játszók telitalá­latait. E szeptember végi forduló mérkőzéseinek egy másik jel­legzetessége volt az érdekes eredményalakulás­ A Dinamo —Rapid mérkőzésen a Dinamo játékosai a 35. percben már 2:0-ra vezettek és még 3—4 biztos gólhelyzetet kihagytak. A Rapid játékosai a félidő utolsó percében 11 méteres büntetőből szépítettek Codrea­­nu révén. A második félidőben a Rapid játszott jobban, és az örökké mozgó Codreanu révén még két gólt ért el. A fővárosi vasutascsapatnak úgy látszik, használt az erélyes beavatko­zás, amely megszabadította a fegyelmezetlen, gáncsoskodó játékosaitól és a szakavatatlan vezetéstől. Még látványosabb volt az eredmény alakulása a Vagonul—UTA mérkőzésen­ A vezetést az UTA szerezte meg, majd a Vagonul gólsorozata következett, a második félidő közepén már 3:1-re vezettek a vagongyártók. A hajrában új­ból az UTA percei következ­tek, csatárai egymás után négy gólt lőttek a teljesen összeomló ellenfélnek. • Ebben a fordulóban szerezte meg első győzelmét az A diví­zióban a nagyváradi Crisul. Ellenfele a bajnokság éllovasa, a kolozsvári „U“ volt. A hajda­ni kolozsvári játékos, Ferenczi által edzett Crisul, amely az eddigi találkozókon is szépen játszott, de eredménytelenül, ezúttal megtalálta a góllövés nyitját. A sorozatot Suciu in­dította meg már a 30­ másod­percben, és azután Ringheanu­­nak még háromszor kellett ki­vennie a labdát kapujából. Ebben a fordulóban sok gól esett, a legtöbb az eddigi for­dulók közül: 31. Tehát ezideig nem volt hiány az eredmé­nyességben. A bajnoki táblázaton újabb változások történtek. Az élen két csapat, az UTA és a cra­iovai Universitatea áll, ily 11 ponttal, két ponttal előzve meg az utána következőket. Az első és az utolsó helyezett között azonban mindössze hat pont a különbség, és így továbbra is nyílt mérkőzésekre van kilátás-A hét közepén két nemzet­közi mérkőzés lesz. A Steaua a BEK keretében Trnavoban játszik a Spartak ellen, míg az FC Arges a VVK első forduló­jának visszavágójában a por­tugál Leixoest látja vendégül. „U" Craiova — Farul; ASA Marosvásárhely — Vago­nul; Rapid — FC Arges; Jiul — Dinamo Bukarest; „U" Ko­lozsvár — Progresul; UTA — Politehnica Tasi; Dinamo Baku — Petrolul; Steaua — Crisul- 1- UTA 3 5 12 14—9 11 2. „U““ Craiova 8 4 3 1 19—14 11 - lUSteaua 8-4 1 3 15—10 9 4. Farul a 4 í 3 13 -10 9 5- JJ“ Kolozsvár 8 4 13 17—15 9 o. Petrölul 8 4 1 3 7—9 9 7. Politehnica Ia§i 8 4 1 3 9—12 9 8. Dinamo Bukarest 7 4 0 3 14—8 8 9. ASA Marosvásárhely 8 3 14 13—11 7 10. Jiul 8 2 3 3 8—7 7 11. Progresul 8 3 1 4 8—10 7 12. Dinamo Baku 8 3 1 4 7—12 7 13. FC Arges 7 3 0 4 9—13 6 14. Rapid 8 2 2 4 7—12 6 15. Vagonul 8 2 2 4 16—21 6 16. Crisul 8 1 3 4 7—10 5 A következő forduló: ★ KÉZILABDA Medicina-Pedagógiai Főiskola Bakó 12:10 (6:6). A férfi kézilabda bajnokság B divíziójának V. for­dulójában a marosvásárhelyi csa­pat a vártnál nehezebben győzött. Az első félidőben kiegyensúlyozott volt a játék. A második félidő­elején a vendégek támadtak többet és két góllal vezettek is, a hajrá­ban azonban a Medicina játékosai biztosan győztek. A legtöbb gólt Szabó (3) Rusu, Részeg, Kiss D. 2—2 dobták. Sportiskola — Sportiskola Petro­­zsény 8:6 (4:4). A vendég csapat jobb technikai felkészültségével a marosvásárhelyi lányok a nagy küzdeni tudásukat állították szem­be, és mivel a kapu előterében ha­­tározottabbaknak mutatkoztak, megérdemelten szerezték meg a győzelmet. A csapat legjobbja Szász Mária volt, aki négy góllal járult hozzá a győzelemhez. Folytatódott a megyei kézilabda­bajnokság is. A bajnokságban 8 férfi és 7 női csapat vesz részt A szombati és vasárnapi forduló eredményei: Férfiak: Sportiskola — Metaiul Segesvár 20:15; Bolyai Líceum — Vointa Erdőszentgyörgy 28:9; Sportiskola — Avintul Régen 28:14; Bolyai Líceum — Chimica Dicső 17:10; Lemnarul — Vointa Erdőszentgyörgy 16:9: Vointa Ma­rosvásárhely — Metáiul Segesvár 18:26: NSki Vointa Régen — Sportis­kola 4:17: Bolyai Líceum — Tirna­va Segesvár 23:4: Pedagógiai Fő­iskola-- Muresul II (elhalasztva) Sportiskola — Tírnava 14:4: Mure­­sul II — Textil a Segesvár 8:15: Ped. Főiskola — Bolyai Liceum 3 ■14 A bajnokságban a lányoknál a Bolyai Líceum, a férfiaknál, a Sportiskola állnak az élen. Ion PAUL Súlyos játékvezetői tévedések döntötték el a mérkőzés sorsát Petrolul —­ASA 2:1 (1:0) Az elfogultság vádjának elke­rüléséért már elöljáróban le sze­retném szögezni, hogy vasárnapi játéka alapján a Petrolul megér­demelte a győzelmet, mindvégig többet támadott, sokkal veszélye­sebb volt kapura ellenfelénél. Ez a tagadhatatlan igazság .De leg­alább ilyen igaz az is, hogy a ha­zai csapat mindkét gólját a játék­vezetői hármas aktív közreműkö­désével, szabálytalanul érte el- körülbelül így. A 36. percben a jobboldalra ki­húzódott Grozea 1­2 méteres le­sen kapja a labdát, Dancu part­jelző reflexszerűen emelni akar­ja sárga zászlóját, de egy másod­perc töredéke alatt „megváltozik véleménye" s továbbot int. Gro­zea kapu elé íveli a labdát, s Din­­cut­, védelmünk díszkíséretében, a meglepett Sólyom mellett a hálóba fejeli. Játékosaink tilta­koznak, appelálnak, de­ C. Barbu­­lescu játékvezető hajthatatlan, megadja a gólt. S íme a ploiestiek második sza­bálytalan gólja: a 63­ percben N. Ionescu jobbhátvéd előretör, s mintegy 20 méterről nagyerejű­ lövést küld kapura. Sólyom védi a labdát, de utána kiejti, majd utánavetődve, a gólvonalon ismét elcsípi. Pirvu partjelző, aki meg­lehetősen távolból szemlélte a helyzetet, határozottan mutat a középre. Játékosaink felháboro­dott, egyesek sportszerűtlen til­takozása mit sem változtat a té­nyeken, azonban nagyon felcsi­gázza a kedélyeket. Ezután mind­két részről több szabálytalanság­nak voltunk szemtanúi. Vissza­térve a ..gólra"­ Attól eltekintve, hogy kapusunk, védőjátékosaink határozottan állították, hogy nem volt gól, egy, a kapu mögött álló fotoriporter is megerősítette, hogy a labdának még a negyede se ha­ladt át a gólvonalon, tehát lénye­gében nem volt gól. Dicséretére legyen mondva, az ASA-t mindez nem törte le, s Muresan-nak egyéni akcióból a 70. percben sikerült 2:1-re szé­pítenie. Ezek után térjünk vissza a mér­kőzésre, s főleg csapatunk szerep­lésére. Az első félidőben muta­tott játékukkal a vásárhelyiek nagy csalódást okoztak. Túlzás nélkül állíthatom, hogy a csapat egyetlen tagja sem érte el, még megközelítően sem, szokott for­máját. A tartalékosan (Steam és Czakó nélkül) kiálló közvetlen védelem nem tudott megbirkózni ellenfelével, különösen a szélső­hátvédek nem. A kistermetű Plo­­iesti-i jobbszélső és a hatalmas lövésű Sirbu párharcából leg­többször a kicsi Florea II. került fel győztesen. Ezt hamar lereagál­ták a Petrolul csatárai, szinte minden támadást a jobboldalon indítottak, s legtöbbször sikerült pánikot kelteniük Sólyom kapuja előtt. Különösen szembetűnő volt a védelem lassúsága, nehézkessé­ge, ami behozhatatlan előnyt je­lentett a Petrolul csatársora szá­mára. Az ASA első félidei gyenge já­tékához nagy mértékben hozzá­járultak a fedezetek is. Nem ta­lálták helyüket, rengeteg ener­giát pazaroltak, szinte hasztala­nul. Átadásaik sorozatosan az el­lenfélhez kerültek, kevés jó lab­dát adtak a csatároknak- Emiatt meglehetősen nagy űr képződött a közvetlen védelem és Mureda­­nék között. A támadósor játékáról se mondhatok több jót. Sajnos, Lu­kács nem tudta megismételni az előző mérkőzéseken mutatott jó játékát. Beadásai jórészt kapu mögé szálltak. Baksit nagyon könnyen választották el a labdá­tól, szöktetései nem sikerültek. Muresan nagyon akart, de nem jött ki a lépés. Az első félidőben (a 42­ percben) teremtette az első gólveszélyes helyzetet, de közel­ről belerúgta a labdát a kifutó Sfetcuba. Szünet után feljött, s gólt is rúgott. (A kétes második gólnál nem tudott uralkodni ma­gán, megsértette a partjelzőt, aminek még következményei le­hetnek­) Szilágyi nem tudta a sé­rülése előtti formáját nyújtani. A második félidőben beállított Lun­­gu és Dodu valamit élénkítettek a vásárhelyiek játékán, de így sem sikerült megismételni az egy hét­tel ezelőtti bravúrt. Az igazsághoz tartozik, hogy az újrakezdés után jobban ját­szott az ASA, sőt a mérkőzés be­fejezése előtt valósággal kapujá­hoz szegezte ellenfelét, de az eredményt már nem tudta meg­változtatni, mert a csatárok a döntő pillanatokban hibáztak. Jelenleg a legsebezhetőbb csa­patrész a közvetlen védelem. Ép­pen ezért az edzők figyelmét er­re kell irányítani. Főleg, ha arra gondolunk, hogy a Vagonul tá­madósoránál az A divízióban csak két együttes csatársora rúgott több gólt. ■. A csapatok összeállítása: Petro­lul: Sfetcu — N. Ionescu, Bodin. Páll. Mocanu — Juhász, Alexiu — Florea N­., Dincute, Grozea, Oprișan (78. p. Paiu). ASA: Só­lyom — Chiru, Balázs, Tóth, Sir­bu — Sikó, Csutak. (46. p- Dodu), Lukács, Muresan, Baksi, Szilágyi (46. p. Lungu). Szerintem C. Barbulescu — túlzás nélkül — dilettánsként ve­zette a mérkőzést. Az említett gó­lok megítélésén kívül egy-egy sza­bályos 11-estől fosztotta meg a csapatokat (a 42- percben a 16- oson belül Budin kézzel ütötte le a labdát, s a 65. percben pedig Balázs felvágta Grozeát.) Vajon a Játékvezetői Testület még med­dig hagyja, „garázdálkodni" az ilyen dilettánsokat, akik gúnyt űznek nemcsak a játékosok, ed­zők fáradságos munkájából, ha­nem a sok ezer nézőből is? Utánpótlás csapatunk 4:0 ará­nyú vereséget szenvedett. Reisz­sándor A C divízióban Avintul Régen — CFR Segesvár 1:0; Medicina — Tor­pedo Zernest 1:1; Lemnarul Székelyudvarhely — Chimica Dicső 3:0; Voin­a Dicső — Chimia Fogaras 2:1; Tractorul Brassó — Chimica Victoria 2:0; Colorom Codlea — Minerul K­alánbánya 3:1; Unirea Székelykeresztúr — Oltül Sepsi­­szentgyörgy 2:2, Vitrometan Medgyes — Carpati Brassó 1:0. ★ A VI. csoportban szereplő Muresul Ludas 0:0-ás döntet­lenre játszott a zalatnai Aurul együttessel. nál vágódik a jobb felső sarokba, 1:0 a Medicina javára. A 72. perc­ben Keresztes, a vendégek balszél­sője, a Medicina kapujának előte­rébe íveli a labdát, ahonnan a fe­dezetlenül hagyott Mariu kiegyen­lít. 1:1. A gól után a vendégek két ízben is megszerezhetnék a vezetést, de a 80. percben Serban és a 87.-ben Gurnaru óriási hely­zetet hagynak ki. KELEMEN Albert Kommentár helyett jóindulattal sem minősíthetjük elégtelennél jobbnak. Hogy miért? Először is azért, m­­ert a csapat tagjainak zöme szívtelenül, közöm­bösen játszott és különösen a má­sodik félidőben bosszantóan sok hibát követett el. Csupán Galamb­falvi, Fazakas és Bartók igyekez­tek elfogadható teljesítményt nyúj­tani. A többiekből hiányzott a győzniakarás, a küzdőképesség. Másodszor, a csapat leggyengébb alakzata ismét a csatársor volt A támadósor tagjai nem értették meg egymást, elemi hibákat vé­tettek s emiatt az ellenfél védel­mét nem igen tették próbára. A kilencven perc alatt többet vesze­kedtek, mint amennyit játszottak. Lupu, Bálint és részben Publik a kelleténél többet tartották maguk­nál a labdát, s emiatt ideális hely­zetek maradtak kihasználatlanul. Harmadszor, hibát követett el a csapat edzője is,­aki Makkai lesé­­rülése után, teljesen meggondolat­lanul ,olyan fiatalt (Kolozsvárit) állított csatasorba, aki a legele­mibb technikai megoldásokat — a labda lekezelését, emberhez való továbbítását — sem tudta végre­hajtani. Mindez fegyelmezetlen, csapko­dó játékhoz vezetett. Véleményünk szerint ideje volna, hogy a szak­osztály vezetősége alaposan meg­vitassa a teendőket és olyan in­tézkedéseket foganatosítson, me­lyek a játékosok teljesítményének javulásához, a taktikai és sportfe­gyelem megerősödéséhez vezetnek. Ezek után csupán a gólok tör­ténetét említsük meg. A 26. perc­ben Bálint 20 méteres szabadrú­gása nyomán, a labda védhetetle­MEDICINA — TORPEDO ZERNEST 1:1 (1:0). A Medicina vasárnapi szerep­lése elkeserítette a szurkolókat. Nem egytől hallottam, hogy ilyen teljesítménnyel még a municipi­­um bajnokságában sem állná meg a helyét, többet nem is megy a Medicina találkozóira. A szurko­lóknak ezúttal teljesen igazat kell adni, ugyanis a Zernesti Torpedo­­elleni játékát a legmesszebbmenő A megyei bajnokságról A múlt hét végén bonyolítot­ták le a megyei labdarúgó baj­nokság VII. fordulóját. Egy-két mérkőzés kivételével alacsony szín­vonalú találkozókat láthatott a közönség. A bajnoki pontokért va­ló küzdelem hevében ezúttal is éppen elég szabálytalanság történt. A sármási Tractorul együttesé­nek 6-os számot viselő játékosa nyomdafestéket nem tűrő szavak­kal illette a partjelzőt, sőt a játék­vezetővel is szembeszegült, amikor az, teljesen indokoltan, leküldte a pályáról. Csapattársainak kellett közbelépniük, hogy a magáról meg­feledkezett játékos ne keltsen bot­rányt. Érthetetlen, hogy a Tracto­rul vezetői miért nem léptek köz­be. Minden bizonnyal a megyei szakosztályvezetőség példás bünte­tést szab ki a sportszerűtlen maga­tartást tanúsító játékosra. E jele­nettől eltekintve, a Ciocanul és a Tractorul találkozója színvonalas, látványos volt. Mindkét csapattól láttunk ügyes, a korszerű futball­ra jellemző megoldásokat. Ugyan­így jellemezhető a dicsői Sticla s a régeni Vointa párharca is, amely­ből a nagyobb átütőerővel ren­delkező vendég együttes került ki győztesen-Az együttesek csatársora gólsze­génynek bizonyult a VII. fordu­lón. A bajnokság megkezdése óta ezúttal született a legkevesebb gól, számszerint 17, melyből 11-et a saját pályájukon játszó csapatok és 6-ot a vendégek szereztek. Íme az eredmények: Otelul — Energia Radnót 1:1, Sticla Dicső — Vointa Régen 0:2; Muresul Confectii — Gloria 1:0; Infratirea Szentpál — Avintul Szováta 1:0; Staruinta — Viitorul 1:0; Victoria Segesvár — Vointa Nyárádszereda 1:0; Energia Gyulakuta — Lemnarul 4:2; Gio­­canul ■— Tractorul 3:0. Az ifjúsági csapatok megyei baj­nokságának eredményei: I. csoport: Vointa Régen —­ Lemnarul Marosvásárhely 2:2; Otelul — Vointa Nyárádszereda 6:1; Victoria Segesvár — Gloria 0:7; Comertul Marosvásárhely — Energia Radnót 6:0; Medicina — Avintul Szováta 3:0. II. csoport: Stáruinta Marosvá­sárhely — Energia Radnót 0:7; Vointa Dicső — ASA II. 0:6; Chi­mica Dicső — Muresul Ludas 5:0; Tractorul Sármás — Sticla Dicső 1:0. A megyei labdarúgó-bajnokság állása 1. Ciocanul Marosvásárhely 7 4 2 1 16—5 10 2. Lemnarul Marosvásárhely 7 5 0 2 15—5 10 3. Energia Radnót 7 4 2 1 13—5 10 4. Tractorul Sármás 7 4 2 1 11—9 10 5. Avintul Szováta 7 4 12 14—12 9 6. Viitorul Marosvásárhely 7 3 2 2 10—7 8 7. Stáruinta Marosvásárhely 7 2 4 2 8—6 8 8. Vointa Régen 7 4 0 3 12—11 8 9. Sticla Dicső 7 3 1 3 8—8 7 10. Energia Gyulakuta 7 2 2 3 17—18 6 11. Infratirea Szentpál 7 3 0 4 9—19 12. Gloria Marosvásárhely 7 2 14 14—13 5 13. Muresul Confectii Marosvásárhely 7 2 1 4 8—8 5 14. Otelul Marosvásárhely 7 1 2 4 4—12 15. Vointa Nyárádszereda 7 1­ 1 5 5—13 3 16. Victoria Segesvár 7 115 4—17 3 Megszületett a ha­zaiak első győzelme VOINTA DICSŐ — CHIMIA FOGARAS 2:1 (1:1) A VII. fordulóban megszületett a hazaiak első győzelme. A Vointa tagjai ezúttal nagy kedvvel ját­szottak s megérdemelten szerez­ték meg a két bajnoki pontot. íme a mérkőzés rövid­filmje: A 7. percben a vendégek középfedezete a büntető területen kézzel üti le a labdát. A jogosan megítélt 11 m-es büntetőt Nemes értékesíti. A gól után a Vointa csatárai szerve­zetten támadnak, de egyszer sem tudják bevenni a fogarasi kapu­védő hálóját, mivel Vrusa, Dán és Angi pontatlanul, erőtlenül lőnek kapura. Szünet után a vendégek Drágei révén egyenlítenek. A 70. percben Dobai megszerzi a hazaiak győzelmét jelentő gólját. A góllövő cipők az öltözőben maradtak AVINTUS RÉGEN — CFR SEGESVÁR 1:0 (0:0). Alacsony színvonalú, csapkodó játékot hozott a két csapat találkozója. A hazaiak mindvé­gig mezőnyfölényben játszottak, viszont az ellenfél kapuja előtt so­kat bizonytalankodtak, pontatlanul lőttek, s emiatt mindössze egyszer tudták bevenni a CFR hálóját. A gólt Marcu lőtte, a 85. percben. A Vili. csoport táblázata 1. Chimica Dicső 7 5 0 2 21—9 10 2- Avintus Régen 7 5 0 2 13—12 10 3. Chimia Fogaras 7 4 12 13—8 9 4. Lemnarul Székelyudvarhely 7 4 12 12—7 9 5. Oltül Sepsiszentgyörgy 7 3 3 1 12—8 9 6. Medicina Marosvásárhely 7 2 5 0 9—5 9 7. Chimia Victoria 7 4 1 2 10—11 9 8. Torpedo Zernest 7 3 2 2 12—8 8 9- Tractorul Brassó 7 3 13 11—6 7 10. Colorom Codlea 7 3 13 10—12 7 11. CFR Segesvár 7 3 1 3 7—9 7 12. Carpat Brassó 7 2 2 3 5—7 6 13. Vitrometan Medgyes 7 3 0 4 7—14 6 14. Unirea Székelykereszt­úr 7 12 4 10—11 4 15. Vointa Dicső 7 1 0 6 6—15 2 16. Minerul Balánbánya 7 0 0 7 7—23 0 RÖPLABDA Megkezdődött a B divíziós röp­labda bajnokság. Az első forduló­ban a Pedagógiai Főiskola férfi csapata 3:1 arányú vereséget szen­ vedett Kolozsváron a CFR-től, a Medicina női csapata 3:0-ra győ­zött Brassóban a Politehnica csa­pata ellen. Mezei futóverseny Az országos mezei futóbaj­nokság megyei döntőjét vasár­nap délelőtt bonyolították le Marosvásárhelyen, a volt ló­versenytéren. A mély talaj na­­­­gyon próbára tette a versenyző­ket. A rajtnál a marosvásárhe­lyi atlétákon kívül, régeni, di­csői és segesvári sportolók je­lentek meg. A megyei bajnokok: IFJÚSÁGI, LÁNYOK 800 méter: 1 Margareta Mure­san (Sportiskola). Csapatban Sportiskola. 900 méter: 1. Bo­ros Éva (Stiinta Segesvár). Csa­patban Stiinta Segesvár. IFJÚSÁGI, FIÚK 1800 m: 1. Sólyom Imre (Mu­resul). Csapatban Muresul. 3000 m 1. Lukácsfy Kristóf (Pedagó­giai Főiskola­) Csapatban Stiinta Segesvár, 4000 m 1. Péterfy La­jos (Medicina) FELNŐTT, FÉRFI 8.000 m 1. Adorjáni András (Medicina) FELNŐTT, NŐK 1.500 m 1. Crisan Lívia (Avin­tul Régen). C. ALBU -----------3­0 TENISZ MIRESÜL—CON­STRUCTO­­RUL HUNYAD 17:7 Vasárnap az utolsó fordulót bo­nyolították le az A divíziós tenisz­bajnokságban. A marosvásárhelyi Muresul ezúttal a vajdahunyadi Constructorult látta vendégül, a­­melyet 17:7 arányban győzött le. Az Ovics Tibor által edzett csa­pat ebben az évben a legjobb há­rom vidéki csapat közé tartozik. A bajnokság során a csapat játé­kosai közül hárman, Dudás Vera, Bréda Anna és Halmágyi Imre elérték az első osztályú minősí­tést, Csizmadia Bélának pedig mindössze egy győzelme hiányzik ennek a minősítésnek a megszer­zéséhez. A csapat jó szerepléséért dicsé­retet érdemel annak minden egyes tagja. Reméljük, hogy a jó kez­detet méltó folytatás követi. Képünkön: Csizmadia Béla játék közben. BIRKÓZÁS Vasárnap bonyolították le, 70 sportoló részvételével, az ifjúsá­giak őszi versenyének városi sza­kaszát. A szabadfogású birkózás­ban megrendezett versenyen az alábbi sportolók szerezték meg a győzelmet, a súlycsoportok sor­rendjében: Kiss Tibor (Muresul), Borsos Gyárfás (Comertul), Suba András (Comertul), Bartus Ferenc (Muresul), Székely András (Mure­sul), Precup Ion (Comertul), Dá­vid István (Muresul), Antal Sán­dor (Muresul), Ráduly Ferenc (Comertul), György István (Mu­resul). A győztesek október 19—20 között részt vesznek a verseny zónaszakaszán Székelyudvarhelyen. a gumóiratok törté­netéből XVI. 1956. — Melbourne Csaknem negyed évszázad után újból az öreg kontinenstől távol rendezik meg az Olimpiai Játéko­kat. Ezúttal a legfiatalabb világ­rész, Ausztrália látja vendégül a sportolókat. A nagy távolság miatt a részvétel sokkal kisebb, mint az előző olimpián, ami nem is annyira a résztvevő országok, mint inkább a versenyzők számában mutatkozik meg. A november 22—december 8 között megrendezett olimpiászon 67 ország 3184 versenyzője állt rajthoz különböző sportágakban. A versenyek iránti érdeklődés is jó­val kisebb volt, mint az előző két olimpián. Ez azzal magyarázható, hogy Ausztráliában számos sport­ág csaknem ismeretlen. A tizenhatodik olimpia érdekes­­­sége, hogy a nyári versenyeket — az Olimpiai Játékok történetében első ízben — két helyen és két világrészen rendezték meg. Mivel Ausztráliában tilos a külföldi lo­vak bevitele, a lovas számokat jú­nius 10—17 között Stockholmban rendezték meg, 29 ország 145 lo­vasának részvételével. A melbournei olimpia megnyitó­jára a Cricket Ground stadionban került sor. Óriási hőségben több mint 100.000 néző köszöntötte a felvonuló sportolókat. Az olimpiai lángot hozó váltó utolsó embere­ként egy fiatal futó, Ron Clarke érkezett be a stadionba Hét évvel később Clarke új világcsúcsot állí­tott fel a 10.000 méteres síkfutás­ban és most a Mexikói Olimpia egyik legesélyesebb versenyzője a hosszú távú futószámokban. Ennek az olimpiának a hőse Vladimir Kuc volt, aki imponáló fölénnyel győzött az 5000 és 10000 méteres síkfutásban. Az USA-beli Bobby Morrow a 100 és 200 mé­teres síkfutásban, valamint a 4X100 méteres váltóban szerzett aranyér­met. A női atlétikai számokban, a gyorsfutást kivéve, a szovjet atlé­ták arattak diadalt, míg az úszás­ban ezúttal az ausztráliaiak hódí­tották el a pálmát. A tizenhárom versenyszámból nyolcban (5 férfi és 3 női számban) arattak diadalt. A román sport számára az edd­­iek közül ez volt a legsikerese olimpia. A nem hivatalos tábo­ron versenyzőink a tizenet helyet foglalták el, megelőz­őek között Finnország, Le­szág, Csehszlovákia és sportolóit. og­y A román sportolók öt­­umban szereztek aranyérmet. Rotman Leon az 1000 és a 100000 méteres egyes kenuban lett olimpi­ai bajnok, két aranyérmet nyerve. A Dumitru Alexe — Simion Ismaicsuc kettős az 1000 méteres kenuversenyben érkezett elsőnek a célból Linca Nicolae ökölvívásban, Stefan Pe­­trescu pedig a gyorstüzelő pisz­tolyban nyert olimpiai aranyat. Két ökölvívónk, Dobrescu Mircea és Gheorghe Negre, valamint Orbán Olga női tőrvívónk ezüst­érmet nyertek. Négy versenyzőnk bronz, tornacsapatunk szintén bronz­érmet hozott el. A maros­­vásárhelyi sportolók közül Both Mária a 100 méteres hátúszásban Simon Ferenc pedig a vízilabda csapat, tagjaként versenyzett ezen az olimpián. Ennek az olimpiának is még volt az érdekessége. S ez a világcsúcs­­tartók veresége volt. Az atlétiká­­ban például tizenhárom világcsúcs­tartónak nem sikerült megszerez­nie az első helyet.