Vörös Zászló, 1974. október (26. évfolyam, 231-257. szám)

1974-10-01 / 231. szám

SPORT-SPORT•SPORT Az A divízióban az idegenben játszó csapatok fordulója Évek óta nem talált any­­nyira ez a jelző A divízió a labdarúgó-bajnokságunk vala­melyik fordulójára, mint a mostanira. Az idegenben ját­szó csapatoknak hosszú évek óta nem sikerült egy forduló­ban ennyi pontot szerezniük. A kilenc találkozó közül az otthon játszó együtteseknek csak kettőn sikerült győzniük, három találkozón döntetlen e­­redményt értek el, négyen pe­dig a vendégek vitték el mindkét bajnoki pontot. A pontok szempontjából ennek a fordulónak az eredménye 11—7 a vendégek javára. Ebben az esetben sok meg­lepetésről is beszélhetünk. Melyik volt ezek közül a leg­nagyobb? Talán a temesvári eredmény. A rés h­a­jáknak végre sikerült idegen­ben két pontot szerezniük, és ráadá­sul nem is akármilyen mér­kőzésen, hanem a bánáti rangadón. Elég vaskos meg­lepetésnek számít a kolozsvá­ri vasutasok győzelme a Spor­tul studentese ellen, főleg azután, hogy a Sportul stu­­dentése az előző fordulóban legyőzte a Dinamo-t. Említés­re méltó, hogy a galatiaknak sikerült újabb gólt lőniük, ez a harmadik gól, amelyet eb­ben a bajnokságban szerez­tek, és ez is szabadrúgásból esett, mint az előző kettő. E­­redmények: Jiul — Steaua 0— 0; Poli Temesvár — FCM Resica 0—1 (0—1); Chimia Rm. Vilcea — Dinamo 0—2 (0—0); Poli Iasi — FG Arge? 2—0 (2—0); FG Galati — FG Constanta 1—1 (1—1); Sportul studentesc — CFR Kolozsvár 1— 2 (1—0); „U" Kolozsvár — UTA 2—1 (1—1); a szombaton játszott mérkőzések: Steagul rosu — ASA 1—2 (1—1); O­­lim­pia Szatmár — Universita­­tea Craiova 0—0. A következő fordulóra há­rom hét múlva, október 20-án kerül sor, az alábbi műsor szerint: CFR — Jiul, FG Arge? — Sportul stud., Steaua — Chimia, FCM Resica — Poli Iasi, UTA — Univ. Cra­iova, Steagul ro?u — Olimpia, FC Constanta — „U“ Kolozs­vár, Dinamo ■— FC Galati, ASA — Poli Temesvár. Addig is szerdán a kontinentális ku­pákban résztvevő csapataink a visszavágó mérkőzéseket játsszák, válogatottunk pedig október 13-án az Európa Baj­nokság keretében Koppenhá­gában találkozik a Dánia válo­gatottjával. A góllövő listán Dudu Geor­­gescu (Dinamó) vezet 7 gól­lal, a második Muresan (ASA) 6 góllal, míg Nagy Miki 4 góllal a 4. helyet foglalja el. A BAJNOKSÁG 3. Dinamó 2. FCM Rossen 3. ASA 4— 5. Poli Temesvár 4— 5. Olimpia Szatmár 6. Jiul 7. FC Arge? ft. Univ. Craiova 9—10. Sportul stud. 9—10. UTA 11. Steaua 12. CFR Kolozsvár 13. „U“ Kolozsvár 14. Steagul ro?u 15. Poli I­asi 16. FC Constanta 17. Chimia Rm. Vilcea 17. FC Galati Állása 8 7 *0 1 17— 5 14 8 5 12 11— 6 11 8 5 12 14—14 11 8 4 1 3 8— 5 9 8 4 1 3 9— 6 9 8 3 2 3 13— 8 8 8 4 0 4 11— 9 8 8 3 2­3 12—10 8 8 3 2 3 9— 9 8 8 3 2 3 7— 7 8 8 3 1 3 9—10 8 8 3 8 3 8—10 8 8 8 4 2­6— 8 8 8 3 14 12— 8 7 8 3 6 5 9—13 6 8 2 2 4­6—11 6 8 0 4 4­2—14 4 8 1­1 6 3—13 3 A C divízióban A C divíziós bajnokság XI. csoportjában a vasárnapi VI. for­duló volt eddig a leggólszegé­­nyebb. A nyolc mérkőzésen mindössze 13 gól esett, nyolc e­­gyüttesnek nem sikerült gólt el­érnie. Eredmények: Viitorul Ma­rosvásárhely — Bálán­bány­a 0—0, Chimica — Csíkszeredai SE 1—0, Avintul Régen — CFR Segesvár 2— 0, Medve­tó Szov­áta — Ko­rosán Beszterce 2—1, Radnabá­­stya — Unirea Dés 0—1, Unirea Székely­keresztúr — Viitorul Gyergyószentmiklós 1—2 (a mér­kőzést Szentgyörgyön játszták, mivel a székelykeresztúriak ren­dezési jogát felfüggesztették), Gloria Beszterce — CSL Gherla 3— 0, Vitromelan Medgyes — Me­taiul Kiskapus 0—0, Viciürül Marosvásárhely — Ba­­lánbánya 0—0. A marosvásárhe­­lyi csapat mindvégig uralta a játékot, de a támadások befeje­zésével, a csatárok adósok ma­radtak, sőt mi több, az 58. perc­ben Pop kapufának lőtte a 11-es büntetőt is. Ez már a má­sodik 11 -es ebben a bajnokság­ban, amelyet a vásárhelyi csapat kihagyott, és ezzel két értékes pontot vesztett. A balánbányai csapat mindvégig védekezett, döntetlen eredményre törekedett, és ezt sikerült is elérnie. (GH. BOTICZAN). Medve-tó Szováta — Foresta Beszterce 2—1 (2—0). Az arány­lag kis számú közönség közepes színvonalú mérkőzést láthatott. Bár a szovátai csapat egészében még nem játszott kifogástalanul, a csapatrészeknél már nagyobb összeforrottság volt észlelhető, mint az előző mérkőzéseken. A Medve-tó játékosai sok gólhely­zetet dolgoztak ki, amelyek kö­zül 2-t értékesítettek, és ezen­kívül két alkalommal a kapufa segítette a besztercei védőket. Az első gólt a 10. percben 11-esből Milár lőtte, a 43. percben Angi volt eredményes. A Foresta a 64. percben szépített, amikor az e­­gyik­ játékosa elcsípett egy rosz­­szul hazaadott labdát, és azt zavartalanul a hálóba továbbí­totta. A szovátai együttes az a­­lábbi felállításban játszott: Sociu — Nicolaescu, Kurkó, Milár (Dósa), Bont­i — Csorna, Kálmán — Kiss, Stoica, Angi, Pataki. (FEKETE ÁRPÁD), Chimica — Csíkszeredai SE 1—0 (0—0). A hazai csapatnak a 61. percben az ifjú Vígh sze­rezte meg a győzelmet jelentő gólt. A mérkőzés folyamán mind­két csapat több jó gólhelyzetet kihagyott. A helyenként­­ látvá­nyos játékot sajnos a vendég­csapat sok esetben sportszerűt­len viselkedéssel árnyékolta be. A Csíkszeredaiak sokat szabály­talankodtak, vitatták a játék­vezető döntését, szidalmazták a játékvezetőt, amiért R­ezes­cut ki is állította. (A. GANEA). Avintul Régen — CFR Seges­vár 2—0 (1—0). A helybeli csa­pat jobban játszott, mint az elő­ző mérkőzéseken, de még mindig nem tartotta tiszteletben fiatal edzőjének, Páll András tanárnak az útmutatásait. Magas labdák­kal játsztak, ami megkönnyítette a nyúlánk­i segesvári védők dol­gát. A CFR keményen játszott, emiatt a régensek közül Katona, Sirb, Körösi és Ormeniban elég súlyosam megsérültek. Az első gólt a 16. percben Kolumbiám lőtte 11-esből, amelyet a Siric ellen elkövetett s­zabá­l­y­talan­ko­dás miatt ítélt meg a játék­vezető. A második gólt az 55. percben, egy jól sikerült akció befejezéseként Butiurca szerez­te. Kitűnő gólhelyzeteket hagytak ki Gábor, Butiurca és Dragoescu. (C. TINCA). A C DIVÍZIÓ ÁLLÁSA 1. Gloria 6 5 10 17— 2 11 2. Unirea 6 5 0 1 10— 3 10 3. Chimica 6 3 2 1 6— 3 8 4. Foresta 6 3 1 2 8— 5 7 5. Metalul 6 3 1 2 6— 7 7 6. Csíkszereda 6 3 0 3 9— 5 6 7. Avintul 6 2 2 2 4— 4 6 8. Vitrometan 6 14 1 3— 4 6 9—10. CFR 6 3 0 3 5— 7 6 9—10. Gyergyó 6 3 0 3 19—12 6 11. Szováta 6 3 0 3 7—10 6 12. Radna 6 1 3 2 7— 5 5 13. Bálán 6 2 1 3 9—11 5 14. Viitorul 6 0 3 3 3— 7 3 15. Szkeresztúr 6 0 2 4 4—13 2 16. CIL 6 1 0 5 3—13 2 Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés Vásárhelyen ASA—Guinea 6-2 (4-2) Vasárnap délután a marosvá­sárhelyi Augusztus 23 stadion barátságos nemzetközi mérkőzés színhelye volt. Az ASA a ha­zánkban portyázó guineai válo­gatottat látta vendégül. A lelá­tókat több ezer szurkoló népesí­tette be, akik egyrészt kíváncsiak voltak az afrikai labdarúgók já­tékára, másrészt ünnepelni akar­ták kedvenceiket a brassói nagy­szerű fegyvertényért. Mindenekelőtt néhány szót a vendégekről. Annak ellenére, hogy Afrikában, s így Guineában is a labdarúgás viszonylag új sportágnak számít, nem rendel­kezik nagy hagyományokkal, az ASA ellenfele több szempontból kellemes meglepetést szerzett. A guineai fiúk ügyesen bántak a labdával, némelyikük egészen jól lőtt kapura- kitűnő az erőn­létük, nagyon hajtósak, lelkesek, atlétikus, kemény, férfias focit játszanak, amely azonban néha­­néha túllépte a sportszerűség ha­tárait. Az ASA fergetegesen kezdett, for­más, ötletes támadásokat vezetett s néhány remekbe szabott gólt lőtt. A mérkőzés elején csapatunk jól olajozott gépezet benyomását keltette. Játékának korszerűségé­re vall, hogy mind a támadások építésében, mind a védekezésben emberfölénye volt. Az első fél­idő vége felé átengedte a kezde­ményezést az ellenfélnek, de a szünet előtt ismét feljött. Újrakezdés után a hatalmas ambícióval játszó vendégek meg­próbáltak szépíteni. Sikerült is mezőnyfölényt és több­ jó gól­helyzetet kiharcolniuk, de a dön­tő pillanatokban hibáztak. Körül­belül a 65. perctől ismét az ASA vette át a játék irányítását, újra tetszetősen, jól játszott, egymás után hozta össze a remek gól­helyzeteket, amelyek közül azon­ban csak kettőt értékesített. A vásárhelyi csapat góljait Mure?a­n (2), Fazakas (2), Varodi és Nagy szerezték. Boné Tibor edző az alábbi já­tékosokat szerepeltette: Sólyom (Nágel) — Grigore (Szöllösi), Kiss, Ispir (Unc­ea?), Onutan — Va­rodi (Pissaru), Hajnal — Faza­kas, Nagy, Mure?an, Both. (weisz) A megyei labdarúgó-bajnokság A VIII. forduló mérkőzéseinek eredményei: Viitorul Magyaro ■— Metalotehnica 1—0, Derma­­gan­t — Electromure? 2—0, Ilefor — Voinja Nyárádszereda 0—0, Metalul Segesvár — Energia Radnót 2—1, Cukorgyár — Lem­­narul 1—1, Sticla — Otelul Ré­gen 3—0, Muresul Ludas — Trac­­torul Sármás 7—0, Vointa Szent­király — Unirea Bonyha 3—0. A bajnokság állása: 1. Mure?ul Ludas 14 pont (gólarány 28—6), 2. Lemnarul 13 p (19—6), 3. Sticala 11 p (15—6), 4. Vointa­­Nyárádszereda 10 p (7—5), 5. Metalotéhnica 8 p (16—8), 6. Viitorul Magyaró 8 p (12—13), 7. Metaiul Segesvár 8 p (12—13), 8. Energia Radnót 7 p (13—10), 9. Opelul Régen 7 p (16—13), 10. * 1 1 Cukorgyár 7 p (14—13), 11. Trac­­torul Sármás 7 p (11—17), 12. Electromure? 7 p (8—20), 13. Bonyha 7 p (6—19), 14. Szent­király 6 p (7—13), 15. Ilefor 5 p (6—19), 16. Dermagant 3 p (5—14). ION PAUL ★ A megyei ifjúsági bajnokság keretében ASA III. — Electro­­mures 6—2, Lemnarul — Meta­lotehnica 2—1. ★ Marosvásárhely municípium labdarúgó-bajnokságának­ ered­ményeiből: Marossfeeresztúr — IRA 1—0, Azomure? — Auto­­mure? 1—0, Fulgerul — Sanate­­tea 3—0, IMATEX — Gloria 1—0. Tömegsport Vasárnap bonyolították le a Vegyész Serlegért kiírt versenye­ket, amelyeken a marosvásárhe­lyi Azomuren és a tímáreni Chimiea sportolói vettek részt. A Chimiea a labdarúgásban 5—3-ra, a sakkban 3—1-re, a teljében 1 308—1 132 arányban győzött. Az Azomure? au asztaliteniszben és a teniszben bizonyult jobbnak ellen­felénél. Marosvásárhelyen a Tudor ne­gyedbeli 14. sz. általános iskola a pártkongresszus tiszteletére terepfutóversenyt rendezett az V—VIII. osztályos tanulók ré­szére. Osztályonként az alábbi versenyzők győztek. Lányok: Nicoleta Onea, Maró Éva, Sütő Mária. Fiúk: Dumitru Ardeleanuu, Dorin Tom­a, Dali János és Vasile Stefan. Az osztályok kö­zötti versenyt az V/A csapata nyerte. ★ Atlétika A megyék* közötti csapatbaj­nokság utolsó fordulója keretében a hét végén Marosvásárhelyen versenyeztek Delj, Temes, Arad, Bihar, Ploiesti, Szeben, Márama­­ros, Vilcea és Maros megye csa­patai. Megyénk válogatottja az előző két szakaszban nyújtott gyenge teljesítményét ismételte meg ezúttal is és a 7. helyen végzett, csupán Máramaros és Vilcea megyék együtteseit előzve meg. Ezen a versenyen megyének­ atlétái közül jó eredményt értek el Doica Varga, Olivia Co­váci­u és Székely Ildikó a 100 m-es gát­futásban, ahol az első három helyet fogda íreál ia el, a gerelyvetés­ben Eva Lazea 41—44 m-rel az első lett, Pacurar Melinda a­­má­sodik lett a 100 m-es futásban, harmadik helyen végzett a 400 m-en Aurelia Filpisan és a 4X100 m-es váltó. A fiúknál Adrian Cristali második lett a 100 m-es síkfutásban, Hidi György harmadik helyen végzett a hármasugrásban, Vasile Rus pedig a 110 m-es gátfutásban. Hasonlóképpen harmadik­ helyen végzett a 4X100 m-es férfi váltó is. A marosvásárhelyi ver­senyt Délj megye válogatottja nyerte, Arad és Bihar megye csapatai előtt. C. ALBU VÖRÖS ZÁSZLÓ 3. OLDAL Bajnokságok, versenyek TEKE Az A divíziós női tekebaj­nokság II. fordulójában szom­baton a CFR csapata saját pályáján 2 415—2 340 arány­ban vereséget szenvedett a temesvári Vointatól. KÉZILABDA Muresul — Universitatea Temesvár 13—17 (4—9). Az A divíziós női kézilabda-baj­nokság keretében lebonyolított találkozón a Muresul csapata csak az utolsó tíz percben játszott képességeinek megfe­­lelően addig a vendégek­ vol­tak az irányítók. A vásárhe­lyi csapat góljait Soós (8), Butta (3) és Frincu (2) dob­ták. ASA — Nitramonia Iogaras 29—23 (13—12). B divíziós bajnoki mérkőzés. Az ASA férficsapata az ötödik egymás utáni győzelmét aratta. (SZA­BÓ ANDRÁS). A megyei bajnokság II. for­dulójának eredményei: Meta­­lotehnica — Fa­ián­ya Segesvár 42—21, Pedagógiai Főiskola — Chimica 46—12. A bajnokság­ban a Pedagógiai Főiskola ve­zet 11 ponttal. Az iskolások divíziós baj­noksága: Lányok: Sportiskola — Stiinta Ditró 10—4, Bolyai Líceum — Sportiskola Zilah 12—7, fiúk: Sportiskola Ma­rosvásárhely — Sportiskola Nagybánya 19—8, Sportiskola Kolozsvár — Bolyai Líceum 22_9 RÖPLABDA Az iskolás és ifjúsági diví­ziós bajnokság keretében a lányoknál a maros­vásárhelyi Sportiskola 3—0 arányban győzött a máramarosszigeti Pedagógiai Líceum csapata ellen, a fiúknál a Vointa csa­pata 3—1-re győzte le a ma­rosvásárhelyi Sportiskola csa­patát. , ÖKÖLVÍVÁS Az ifjúsági ökölvívók ré­szére kiírt Muscelul Ser­leg V. fordulójában Turnu . Magurele­n Maros megye csa­pata 29—18 arányban győzött a helybeli együttes ellen. Megyénk csapatának pontjait Vacskány, Pálosi, Marica, Medve, Cucuret, Pop, Szabó, Sima, Deliu és Niculan sze­rezték. Szombaton Marosvá­sárhelyen megyénk ifjúsági ökölvívó válogatottja az utol­só fordulóban döntő mérkő­zést vív Craiova válogatottjá­val. ASZTALITENISZ A megyei bajnokság vissza­vágói keretében: Muresul Lu­dus — Infratirea Marosvásár­hely 1—9, Vointa Régea — Marosszentgyörgy 9—0 Poli­­grafia — S­emnarul 2—9, E­­nergia Gyulafőuta II. — Me­­talotehnica 0—9, Electromure? — Vointa Erdészen­t- völgy 9—7. A külföld sportja ■ A svéd labdarúgó bajnokság 23-ikk fordulója keretében az At­­vidaberg csapata — a Craiovai Universitatea ellenfele a bajnok­­csapatok Európa Kupájában — ideges­ pályán játszott a fötebor­­gi Gais csapatéval és 1—3 arány­ban vesztett. * ■ A török labdarúgó bajnokság 4-ik fordulójában a román csapa­tok UEFA-kupabeli ellenfelei a következő eredményeket érték el: Az Isztambuli Besiktas 1—1 ará­nyú döntetlenre játszott saját pá­lyán a Galatasaray együttesével, a Boluspor pedig 0—1 arányban vesztett saját pályán az Adana­­demirspor ellen. ★ ■ A hallei nemzetközi sakk­torna utolsó fordulója előtt a táb­lázat élén Mihail Tál volt szov­jet világbajnok áll 11 ponttal. A második helyezett az NDK-beli Knaak 10 ponttal, harmadik a csehszlovák Smejkal 9,5 ponttal. Az utolsó előtti fordulóban Ciocib­ea döntetlenre játszott a kubai Rodriguezzel. Victor Ciociltea nemzetközi mester döntetlent ért el a szov­­­­jet Szavonnal függőben maradt 1 játszmában is.